Redactionele <IÓds-‘Kjias door Nederland 2 w s (I T No. 100 Woensdag 31 Dec. 1947 43e Jaargang Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bol sward Zaken benoemd. OCTOBER: tel 'an Redactie. a fe ls. _S neergezet om schrijven en beleefde ik in diep verzon- ik naar de deur. Een eenvoudig uitziend man stond op de stoep, het type van een doodgewone krantlezer. „Och menhear,” zei hij, „nou hawwe se Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) /an gs- ten •r> ec. jo .ie Wie re tuurden De boer moot seis de leije ha. ar. o- ir. er. er. tr- ’er le. un de m. ur m. ur •d. 18. en )s. de u- ir- e- 2 ur n. in sn n. t- ur ur Hendrik aan dertien mijnwerkers het le ven heeft gekost, is de ernstigste mijn ramp geweest sinds 19 jaar. een meditatie in staan; Waarom weer met Kappie begonnen? Waarom zolang zonder Kappie? Waarom nooit een avond thuis? (dat was mijn vrouw). Niet zulke lange voetbalverslagen; Veel meer sport nieuws; Geen bitterkoekjes; Veel meer bitterkoekjes; De Martinytoer niet in het Fries; Meer boere-artikels; Meer kunst beschouwingen; Meer modestukjps; Meer foto’s; Meer gedichtjes; Meer korte verhalen; Meer stadsnieuws; Meer uit de omtrek; Meer reportages; Meer boek besprekingen; Meer nieuws uit Indië; Meer vogelboekjes; Meer. Mijn hoofd was al dieper en dieper ge zonken. Eentonig ging die lange rij van beschuldigers, ontevredenen,, klagers en vragers, aan mij voorbij en nauwelijks durfde ik even op te zien. „Wat is het toch moeilijk het een ieder naar de zin te maken,” wilde ik al zeg gen, maar.Ineens schrok ik wakker, er werd ontzettend gebeld. Slaapdronken ten maken, dat een ieder zijn klachten en wensen hier kenbaar kon maken over jou redactiewerk.Het is een hele rij geworden.Eerlijk gezegd had ik ook niet anders verwacht.” Met gebogen hoofd, met een gevoel van te kort te zijn geschoten en met het voornemen het in het komende jaar be ter te doen, hoorde ik die lange rij klachten aan: De hoofdartikels zijn te lang; Het gaat te veel over Bolsward; Je moet de stad niet vergeten; Er staat nog en met verwarde gedachten snelde te veel Fries in de krant; It Frysk eigene komt aan de krappe kant; Er staat te veel van vroeger in; Je moet méér kro nieken geven; Niet van die oudewijve- stukjes plaatsen over voedsel en zo; De rubriek Voor de Vrouw is te ongere geld; Ds. Vink schrijft te, veel; Ds. Vink schrijft te weinig; Iedere week moest er FEBRUARI: Stoeire werkers: In verband met de ko- lennood gaan de mijnwerkers op de eer ste Zondag In Februari vrijwillig aan het werk. De eerste vrouwelijke rechter: Tot sub- stituut-griffier bij de rechtbank te Haar lem is benoemd mej. mr. M. de'Keyzer. De Elfstedentocht ’47: J. Bosman uit Breukejen wint de Elfstedentocht. Hij legt het 210 km. lange traject In 10 uur en 36 mln. af. Prinses Marla Christina: ■N DECEMBER: Het krasse oudje: De oudste inwoon ster van Nederland, Opoe Herfst te Rot terdam is 8 December 106 jaar gewor den. Zendingsjubileum: Op 19 December was het 150 jaar geleden, dat het Nederland, se Zendingsgenootschap werd opgericht. Duurder vermaak: De Minister van Fi nanciën heeft aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt aanbevolen de vermakelijkheidsbelasting voor 1948 tot 50 pet. te verhogen. Onze vorstin onderscheiden: H. M. de Koningin Is het ere-doctoraat der Leu vense Hogeschool verleend. De Jongste gebeurtenissen In December liggen nog zo vers in het geheugen, dat \vij menen, hiermede te kunnen volstaan. schao van 450 buitenlandse vrouwen te Amsterdam in internationaal congres bijeen. Nieuwe bewindsman: Bij K. B. is mr. dr. P. J. Witteman tot minister van Bin nenlandse JULI: Naar de mestvaalt: Op de veiling in Ven lo worden van 315.000 aangevoerde kroppen sla 213.000 stuks doorgedraaid. Terug naar de Heimat: Tussen de Ne derlandse regering en de bezettlngs- autoriteiten in Duitsland is overeenstem ming bereikt over de terugvoering uit Nederland van 10.000 ongewenste Duit sers. Drente vierde feest: Voor het eerst na de bevrijding brengt H. M. de Koningin een bezoek aan Drente. Het „TSppelfeest": Van 22 tot en met 25 Juli wordt wederom de bekende „Vierdaagse” met een record-aantal deel nemers gehouden. NOVEMBER: Walcheren weer groen: In tegenwoor digheid van de Regentes, Z. K. H. Prins Bernhard en de Britse premier, Clement Attlee, zijn op Walcheren de eerste bo men geplant van de 1 millioen 500.000 stuks. Kiaprooisdajg: De geallieerde gesneu velden uit beide wereldoorlogen worden op 9 November in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plechtig herdacht. Bewindsman zonder portefeuille: Bij K. B. is de heer L. Oötzen, hoofd der twee de afdeling van het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen, benoemd tot minis ter zonder portefeuille. Kosten Militair gezag: Het afwikkelings bureau Militair Gezag heeft uitgerekend dat de totale kosten gedurende de bij zondere staat van beleg rond 99.5 mil lioen gulden hebben bedragen. MEI: Traject hersteld: Op 2 Mei is de door gaande verbinding Utrecht-Eindhoven officieel heropend. Verschoonde Nachtwacht: De Nacht wacht van Rembrandt is hernieuwd. Dank zij een forse schoonmaak kunnen wij weer zien, wat het schilderij voor stelt. Einde spelling-chaos? De nieuwe spel ling Is officieel in Nederland ingevoerd. Terug in ’t Vaderland: Na een afwezig heid van ruim 6 maanden is de walvis vaarder „Willem Baic.ndsz” met 770 wal vissen te Amsterdam teruggekeerd. Ter verantwoording geroepen: Voor 't Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam staat terecht jhr. mr. D. J. de Geer, mi nister van Staat en oud-minister-presi- dent. JANUARI: Nieuwe e|re-doctoren: In een buiten gewone zitting van de Senaat der Tech nische Hogeschool te Delft promoveren tot eredoctoren in de technische weten schappen de heren: ir. W. J. H. Harm sen, dir.-generaal Rijkswaterstaat; Ir. W. Hupkes, oud-pres.-dir. der N. S.; A. Plesman, pres.-directeur der K. L. M. en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofdbedrijfs- ingenieur der Staatsmijnen. Hupkes-brug geopend: De herstelde spoorbrug te Zaltbommel officieel door dr. ir. W. Hupkes geopend. Ramp te Muiden: Op het terrein van de Ned. Springstoffenfabriek te Muiden ko men bij een zeer ernstige ontploffing 14 militairen en 2 arbeiders om het leven. Zwaar verlies: Gezagvoerder der K.L.M. Gerrit Johannes Oeyssendorffer komt bij het neerstorten van zijn K.L.M.Dakota op het vliegveld Kastrup in Denemarken om het leven. Te Haamstede is het oudste zoontje van mevrouw Den Hollander, weduwe van de kort overleden Ned. Herv. predikant, bij het spelen op de tramrails gevallen en door de stoomtram overreden. de gemeenteraad van Sluis besloot tot restauratie en herbcplanting van de oude stadswallen. Tevens werd het besluit ge nomen aan de Belgische stad Knocke, waar vele gemeentenaren tijdens de oor logshandelingen in 1944 een toevlucht vonden, een huldeblijk aan te bieden. De Roosendaalse politie heeft een grote partij rubbermatten en rubberhakken, gestolen uit de fabriek Indiana te Roo- Abonnementsprljs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Prinsesje wordt in doopt. Zorgen drukken zwaar: H. M. de Ko ningin legt tijdelijk het Koninklijke Ge zag neer Prinses Juliana neemt als Regentes deze taak over. Uitgetreden: Mr. P. J. Oud, burgemees ter van Rotterdam, heeft voor het lid maatschap van de Partij van de Ar beid bedankt Begin der invasie: De Limburgse grens streek signaleert wilde zwijnen, die soms tot dicht bij de huizen komen. Juist had ik mij op het late avonduur Ik wilde al weer vragen, wat dit be- mijn oudejaarsartikel te duidde, maar de grijsaard was mij al - weer voor. ken gepeins nog eens heel dat kleurige, „Ik heb,” zo sprak hij, „laten bekend fleurige, maar vaak ook teleurstellende gebeuren van het afgelopen jaar, toen er voorzichtig aan de deur van de re dactiekamer werd getikt. Wie schetst mijn verbazing, toen op mijn „binnen!” een stokoude heer over de drempel strompelde en als was hij vermoeid van een lange reis in een van de fauteuils neerzeeg. Ik wilde al vragen, wat toch wel het doel van zijn bezoek was, maar als onder de indruk van zijn waardigheid zag ik hem een ogenblik sprakeloos aan. Van die gelegenheid maakte de grijsaard (toch handiger, dan men ge dacht zou hebben) gretig gebruik en met opgeheven wijsvinger, als was het een strenge meester, die zijn onverbeter lijke leerling tot de orde riep, sprak hij langzaam maar dringend: „Wat heb je ervan terecht gebracht? Ben je tevreden over je zelf?” Een onbegrijpend schouderophalen was mijn antwoord. Wat bedoelde deze late bezoeker toch? „Ik zal duidelijker zijp,” zei de oude baas, „vergeef me, ik was al te haas tig. Slechts enkele uren resten me nog en dan ga Ik heen.voorgoed. Maar ik wou je aan het eind van mijn bestaan ter verantwoording roepen. Wat heb je dit jaar gedaan? Wat heb je geschre ven? Wat heb je beweerd? Heb je je vrienden gemaakt? Vijanden soms. Doordringend keek de grijsaard mij aan en toen begreep ik ineens. Deze afgeleefde was niemand anders dan het scheidende jaar zelf. Even ontroerde mij de gedachte, dat de moeite genomen was, persoonlijk afscheid van me te ne men en al hakkelend probeerde ik een antwoord te geven. Ik zag echter een traan lopen langs zijn behaarde wangen en langs zijn baard. Hij legde mij de vinger op de mond en zuchtte: „Laat maar, de tijd laat het niet meer toe, kom mee en neem met mij af scheid van je vrienden.” Als een kind liet ik mij op deze woor den naar een ander vertrek leiden en daar zag ik een bont gezelschap, dat mij eerst vreemd leek, maar onder wie ik hoe langer hoe meer bekenden ont dekte. Een oude rijzige man stopte zijn pijp en las de Leeuwarder Courant. Ik herkende In hem onmlddellljk Stille Bouke en om dat ik hem niet wilde storen, liep ik zwijgend langs hem heen. Een geleerd ultzlend heer zat met de wereldbol te draaien en sprak in ellenlange zinnen over de politieke situatie. „O, dat Is het Buitenlands Overzicht,’1 zei Ik. „Ja," zei de grijsaard, die mij vergezelde, „wel goed doordacht, maar toch zijn z’n voorspellingen soms wat gewaagd en begrijpt niet leder hem zo vlot, dan is die menheer daar gemakkelijker.” Hierbij wees hij op een drukdoend ventje dat, gewapend met eep zakatlas van Ne derland haastig hier en daar aantekenin gen maakte, meest korte stukjes. „De Kris Krasschrijver”, dacht Ik en meteen ontdekte Ik ook de man, die Ijverig Fries land rondspeurde, en bezig was met het schrijven van een kroniek. Nog voor Ik er over spreken kon, viel mijn oog op ’n klein eigenwijs ventje, dat overal wat op aan te merken had. Ik zag onmiddel lijk, dat het Kriti Kaster was en vreesde al een pittige opmerking, toen er even een hel licht flitste van een blltzlamp. Dat was het werk van onze foto-repor- tage-schrijver natuurlijk. Hij maakte juist een opname van iemand, die boven op de Martinitoren zat en vandaar uit heel Bolsward en omgeving overzag, maar in het bijzonder zijn oog gericht hield op de Zuivelschool. En nog veel meer bekenden waren er, bijv, de verslaggevers „Uit de omtrpk", waarvan sommigen geregeld, anderen spóradisch en enkelen nooit copie ge stuurd hadden. Even peinsde ik over dit geval. „Dit moet een volgend jaar an ders,” mompelde ik, „er mag geen dorp zijn zonder geregelde berichtgeving.” Maar veel tijd tot verder nadenken had ik niet, want mijn begeleider nam mij al weer bij de arm en leidde mij verder, ter wijl alle aanwezigen mij zoiets toe wensten als „gelukkig Nieuwjaar”, be halve dan Stille Bouke, die zo diep zat na te denken, dat hij mijn schelden niet eens bemerkte. De grijsaard nam mij mee naar de uit gang en daar zag ik een lange rij men sen opgesteld, door enkele politieagenten in stokken gehouden, net alsof er garen te koop was of kinderjasjes of zoiets. maakt op het voormalig vliegveld van Vlissingen; de inzittenden, de Engelse piloot en een Duitse dame, die op weg was om met haar Engelse verloofde te trouwen, kwamen ongedeerd uit het toe stel. Een ernstige dijkverzakking aan de Oost zijde van de Gouwe heeft zich voorge daan. Er zijn maatregelen genomen de waterstand te verlagen en met zakken zand en stenen wordt getracht een dijk doorbraak te voorkomen. De rijksluchtvaartschool zal op de uit- wijkhaven te Eindhoven worden geves tigd. Het maximum-gewicht voor postpakket ten wordt met ingang van 12 Januari a.s. in het binnenland verhoogd van 5 tot 10 kg. De port voor pakketten boven 5 kg tm 10 kg bedraagt f 1.De maximum afmetingen blijven echter voorlopig ge handhaafd. Het 12000 ton metende motorschip „Wel tevreden” van de Koninklijke Rotterdam se Lloyd, dat in de oorlog door de Ame rikanen tot troepenschip werd ver bouwd, liep na zijn eerste reis als passa- giers-vrachtschip weer de haven van Rotterdam binnen. De zeilwedstrijd om het intergeallieerd kampioenschap in de Drakenklasse zal waarschijnlijk in 1948 in ons land wor den gehouden. De 72-jarige weduwe J. P. Algra te Sua- meer kwam zo ongelukkig te vallen, dat zij haar dijbeen op twee plaatsen brak. Zij moest op advies van de ontboden geneesheer naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een eerste transport van vijfhonderd Weense kinderen is te Tilburg gearri veerd vanwaar zij door het R.K. Huisves tingscomité naar hun verschillende pleegouders zijn gebracht. Weer gearresteerd is de 20-jarige A. L. H. uit Den Haag, die 18 dezer uit het politiebureau aldaar is ontsnapt; hij wordt van niet minder dan 26 Inbraken verdacht De Kon. Marechaussee te Amsterdam heeft in samenwerking met de C. C. D. onregelmatigheden ontdekt bij de ver zending van pakketten van Nederlandse militairen in Indonesië aan hun familie leden in ons land. De 62-jarige wielrijder B. van Zessen te Rotterdam werd door een onbekend gebleven vrachtauto gegrepen, waarbij hij onder het achterwiel terecht kwam en op slag Is gedood. In de omgeving van Well zwierf reeds geruime tijd een wild zwijn rond. De ja gers uit de streek hadden er al vele uren aan opgeofferd, doch telkens wist het te ontkomen. Een jachtopziener wist het dier, dat 270 pond woog, thans met een voltreffer het dodelijk schot toe te bren gen. De politie! te Lochem heeft proces verbaal opgemaakt van een geval van mishande ling van' een kind. Een 3J^-jarig meisje, dat in Duitsland is geboren en haar taal tje, met Duitse woorden en klanken door spekte, werd door de vader herhaaldelijk op ergerlijke wijze mishandeld, b.v. ze ven keren met een brandende sigaret op het blote armpje omdat zij niet zuiver Nederlands sprak. Een andere keer werd het kind een tijdlang in een koffer opge sloten tot derden tussenbeide kwamen. Het afgelopen jaar werd veertien maal Ingebroken in de wollenstoffenfabrlek der firma G. Droge te Tilburg, in totaal werd ter waarde van 15000 aan dames- en herenstoffen ontvreemd. De recherche is er thans in geslaagd In deze reeks in braken klaarheid te brengen. Tegen 14 personen, onder wie twee vrouwefi, werd proces-verbaal opgemaakt. De grote bak De wedstrijd België-Neder. land zal op 14 Maart a.s. worden, ge speeld en Nederland-Belgi op 18 April. Waar deze ontmoetingen zullen plaats hebben is nog niet beslist. Wie krijgt dat op zijn brood? Zevendui zend kaasrantsoenen hebben inbrekers gestolen uit een grossierderij te Zwol le. Pief, paf, poef. In de Wieringermeer worden pogingen aangewend de jacht voor de eigen bewoners te houden. Daartoe zal een jagersvereniging worden opgericht In Putten (Gld.) wonen 230 vaderloze gezinnen en ook ontbreekt er een ge bouw voor jeugdwerk. Vandaar, dat is opger. de Stichting „Corpshuis Stroud", Jyelke een gebouw wil laten zetten voor aanvullende opvoeding. JUNI: In vaderlandse bodem: Het stoffelijk overschot van de op 18 Sept. ’44 in Duitsland overleden oud-minister-presi- dent, dr. H. Colljn, wordt te 's-Graven- hage bijgezet. Met muziek: De Niwin is een actie be gonnen om op korte termijn 300 radio toestellen naar Indië te sturen voor de jongens op de afgelegen: posten. Begin der misère: De distributie van si garen is opgeheven. Na de koude, de hitte: De 27ste Juni is in ons land de warmste dag van de laat ste honderd jaar het kwik steeg tot. 36.8 gr. C. sendaal, opgespoord. Het bleek, dat vier arbeiders van genoemde fabriek de dief stal hadden gepleegd. Tegen tien helers werd proces-verbaal opgemaakt Grenzenloos verworden en bijna onbe grijpelijk is de mentaliteit van een moe der, die zich van haar baby tracht te ont doen door het kind aan verhongering en verwaarlozing prijs te geven. Voor dit feit stond de 25-jarige Q. A. W. uit Win terswijk terecht voor de Zutphense rechtbank. Een Engels sportvliegtuig, dat op weg was van Keulen naar Lympne heeft we gens slecht weer een noodlanding ge- De geboorte van het nieuwe prinsesje wordt in het gehele land' als nationale feestdag ge vierd. APRIL: Ontluisterd: H. M. de Koningin heeft dr. W. Mengelberg vervallen verklaard van de hem eens verleende medaille in goud voor Kunsten en Wetenschappen, behorende bij de Huisorde van Oranje Nassau. Groter Niemandsland: Ter bestrijding van de weelderig tierende veesmokkel aan onze zuidelijke grens, is de grens strook van 5>/2 tot 15 km. uitgebreid. De goudschat: Bij het baggeren in de Nieuwe Waterweg te Rotterdam is op nieuw goud naar boven gebracht. De leeuw op voetbalschoenen: De wed strijd Nederland-België eindigde in een 2-1 overwinning voor Nederland. De zwarte dood: De ramp, die op St.m. MAART: Nieuwe bewindsman: Bij K. B. is be noemd tot Minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw de heer L. Neher, dir.-generaal van P.T.T. Een „ijselijke” prestatie: De winter ’47 heeft de wintejr van 1942 gepasseerd en staat thans op de tweede plaats na de winter van 1789. Doodstraf voor verraadster: De 42- jarige Joodse vrouw Ans van Dijk wordt ter dood veroordeeld, zonder recht van cassatie. Nieuwe Commissaris der Koningin: Bij K. B. is de heer M. A. Reinalda, bur gemeester van Haarlem, tot commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht benoemd. Staartje van de Elfstedentocht: Officieel is v. d. Hoorn uit Ter Aar, die als vijfde aankwam, tot winnaar van de Elfsteden tocht verklaard. AUGUSTUS: Van de bon: De distributie van petro leum is met ingang van 1 Augustus op geheven. Gevallenen herdacht: De stoffelijke overschotten van de gevallenen der „Stij- kelgroep” zijn naar Nederland overge bracht. Bakkers staken: Te Amsterdam en in andere steden van ons land hebben de bakkers van 18 tot en met 21 Augustus geen brood aan het publiek afgeleverd. Pater Bleys geëerd: Z. K. H. Prins Bernhard onthult te Gorinchem een mo nument voor pater Bleys, in de illegali teit bekend als pater Lodewijk. Diamanten keren terug: Het Amerikaan se militaire bestuur in Duitsland heeft een hoeveelheid diamant, ter waarde van 17.096 karaat, geïdentificeerd en aan de Nederlandse regering overgedragen. SEPTEMBER: Vordering woonruimte: Op 1 September is de wet tot vordering en doelmatige verdeling van woongelegenheid in wer king getreden. hjoed de krante net brocht en jo moatte 1 Plattelandsvrouwen-congres: De vrou- tinke, dan binne it wiif en ik suver wen van het platteland komen in gezel- ünwennich. Soene jo noch ien ha. R.E.Dacteur. gedoopt: Prinses Marijke de Domkerk te Utrecht ge- Bolswards Nieuwsblad Binnenlands Jaaroverzicht in. e 18

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1