1 !ir niRninnRn vrfhrpirl Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht 44e Jaargang No. 2 Vrijdag 9 Jan. 1948 West- - Bols ward DruKKerlj Fa. A. J. O SIN G A X Redactie. uiteraard 1 e n r i Vrouwen over vrouwen. De dames denken aldus over zich zelf: Wiere tuurden In wite Krqsttiid jowt in griene Peaske. Stille Bouke Kris Kras door Nederland Fan de Martlnytoer Hoofdartikel Bitterkoekje Buitenlands Overzicht Kris Kras door Nederland Hoofdartikel Stille Bouke Fan de Martlnytoer Provinciale Kroniek Burgerlijke Stand Stille Bouke Kris Kras door Nederland Voor de Vrouw Bitterkoekje opzichte van de meest gelezen rubriek) kunnen we nu reeds meedelen, dat het lezen van de Burgerlijke Stand door de mannen toch heus nog wel meevalt en zelfs 69 bedraagt! De vrouwen, die zich zelf kwalificeren als echte Stille Bouke-lezers worden door 11 der mannen als Kris Kraslezers gewaardeerd (door de vrouwen zelf slechts voor 1 Verder hebben de vrouwen een grotere voorliefde voor brieven en kort nieuws uit Indië, dan de mannen veronderstel len. Zouden 'deze het spreken van ’t moe derhart niet voldoende verstaan? Tot slot merken we nog op, dat er twee maal zoveel vrouwen zijn die Voor de Vrouw het hoofdvoedsel achten dan man nen. De uitslag. Met dat al is de uitslag van onze puzzle nog niet bekend. Wel hebben we de uit slag van de enquête in schema gereed, maar het uitzoeken van de prijswinnaars vraagt nog veel tijd. Wel kunnen we ver klappen, dat de mannen meer kans ma ken dan de vrouwen, hoewel het zeer wel mogelijk is dat de juiste uitslag door niemand is geraden. We hebben zelfs goede gronden dit te vermoeden. Toch zullen we, mocht dit het geval zijn, uw vele werk niet teleurstellen en de prijzen verloten onder de Inzenders, die welis waar ‘niet èn de juiste mannenrubriek èn de juiste vrouwenrubriek hebben.gera den, maar dan toch één van beide. Tot het volgende nummer dus. in Japan genesteld, dat op dit gebied veelbeloven- der vooruitzichten biedt. De kwestie der Amerikaanse verhouding tot deze belde landen Is de laatste tijd weer meer op de voorgrond gekomen, door een nota- wlssellng tussen Rusland en China over de voorbereiding van het vredesverdrag met Japan. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben voorgesteld dat dit vredesverdrag zal worden opgesteld ge zamenlijk door elf mogendheden die In oorlog met Japan waren, Rusland wilde het weer tot een zaak der grote Vijf ma ken. China was het met de drie eerstge noemde landen eens, maar wenste wel het vetorecht der grote landen op deze vredesconferentie gehandhaafd te zien, wat Rusland, In tegenstelling met de ge noemd® andere landen, ook wilde. In een laatste zoveel zijn gestegen dat, als er een be paalde som werd beschikbaar gesteld, Europa daarvoor nu 3 pet. minder Ame rikaanse goederen zou ontvangen dan slechts kort geleden. Een mooi gebaar. Ook In andere dan In speciaal culturele kringen Is belangstelling voor de Friese cultuur, wat wel hieruit kan blijken, dat het Landbouwtentoonstelllngscomlté be sloten heeft de helft van het batig saldo der tentoonstelling, ruim f 1800.—, af te dragen aan de Fryske Kultuerrle. De trekhond spoedig afgeschaft? Friesland Is een der weinige provincies van ons land, waar trekhonden nog vrij algemeen worden gebruikt. De Trekhondenwet schrijft o.a. voor, dat 46 21 H 10 3 Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 20 18 18 16 6 36 29 19 4 4 3 25 22 18 11 6 5 B. N. M. O. Zoals men In „De .Kareoler" heeft kun nen lezen, is, wegens de omvangrijke werkzaamheden, de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers over gegaan tot het vormen van afdelingen. Het bestuur van de afd. Friesland be staat uit de navolgende personen: Voorzitter: E. Alting, Lekkumerweg 15, Leeuwarden; Secretaris: Th. Ferwerda, van Heemstrastraat 11, Leeuwarden; Penningm.: Sj. Tülnstra, Vogelzang 44, Drachten; leden: Mevr. N. van der Veen van der Schaaf, Schooldijkje 32, Hui— zum en P. van der Zee, Wierum 30, gem. Westdongeradeel. maakt, en al heeft China nu zijn grond wet gekregen en is het in naam een de mocratie, Inderdaad wordt het dictato riaal door Tsjank Kai-sjek geregeerd, viert er de corruptie hoogtij en verdwij nen de kapitalen, welke de Ver. Staten het voorschieten om er hun invloed te behouden en te verhinderen dat die van Rusland er de overhand krijgt, in een bodemloze put. Door de burgeroorlog gaat 80 pct. van de Chinese begroting aan militaire uitgaven weg en te Was hington zit men eigenlijk mln of meer verlegen met het probleem, hoe de Chi nese kolos op de been te houden. Kans om er binnen ajzlenbare tijd een behoor lijke partner In de koude oorlog tegen Rusland van te maken, Is er weinig en mede daarom blijven de Ver. Staten ste vig Niet gemakkelijk. In de serie prijsvragen was onze enquête over de leesbaarheid van ons blad welis waar voor de deelnemers de gemakke lijkste, maar niet alszo voor ons als redactie, die heel wat uurtjes heeft zit ten puzzlen voor het resultaat van de honderden antwoorden in cijfermateriaal was vastgelegd. Toch was de registra tie van de antwoorden geen ogenblik vervelend. Integendeel, want ze bevatte voor ons zoveel waardevolle gegevens, dat we er zeker winst mee kunnen doen en ze er toe kunnen bijdragen, de inhoud van ons blad nog aantrekkelijker voor de lezer te maken. Van de resultaten van ons onderzoek naar de populariteit van de verschillende rubrieken valt heel veel mee te delen en we zullen ons zeer moe. ten beperken in het weergeven van de meningen die in dit verband allemaal werden geopperd. Zelfs voor de vele poëtische ontboezemingen die diverse dichtaders ontvloeiden, is niet voldoen de plaatsruimte. Interessant is zeker het verschijnsel, dat de abonné’s van buiten ons eigenlijke le- zersgebied (veelal oud stad- of dorps genoten, die thans in andere provincies hun woonplaats hebben) de trouwste le zers blijken te zijn. Juist van hen ont vingen we meermalen de mededeling, dat door hen alle rubrieken gelezen werden, Eien beetje „home-sick” misschien? In elk geval zijn we er dankbaar voor, want het is nu eenmaal prettig te weten, dat er aan onze redactietafel geen woord aan de pen ontglipt, dat niet hier of daar, het mag dan zijn in Zwolle, Eindhoven of Amsterdam, het lezen waard wordt geacht. De andere rubrieken behaalden slechts enkele „stemmen”. Wat 'leren ons deze cijfers? Bijvoorbeeld dit: Veel meer man nen (=fc 10 lezen Stille Bouke, dan de vrouwen vermoeden. De mannen die met het beantwoorden van deze enquête eerlijk hun mening hebben gezegd, staan dus waarschijnlijk op het punt in het oog der vrouw in belangrijkheid te dalen, vooral als we bedenken, dat minstens 18 der dames de man dermate ge- wlclhtig vindt, dat hij volgens haar me ning het hoofdartikel als het meest ge lezen epistel zou weten te waarderen en dit intussen slechts door 11 der man nen wordt geaccepteerd. Ook snoepen de mannen veel meer bit terkoekjes dan de vrouwen vermoeden. Volgens 6 van hen zelf is het Bitter koekje zelfs het hoofdvoedsel (wat door slechts 2 der vrouwen \verd ver moed). Wij weten dat U popelt van ongeduld Zondag is de Achter-lndische staat Bir ma onafhankelijk verklaard, waarmede het dus uit het Britse rijk is getreden. Het is de Engelsen niet licht gevallen op dit punt toe te geven, ook om de konsekwentles. Want stond men Birma toe zich af te scheiden, dan moest men dit recht ook geven aan India, dus Hln- doestan en Pakistan. Wel lagen de ge vallen enigszins anders, want de beide laatste gebieden behoren al sedert eeu wen tot het Britse rijk en Birma nog geen eeuw, zodat daar de drang naar onafhankelijkheid de bevolking als 't wa re nog In het bloed zat, maar na de oor log is in Azië het verlangen naar onaf hankelijkheid In zo hevige mate opge- la^ld, dat elke concessie welke Londen de ene staat deed ook aan de andere moest gedaan. En zo hebben ook India en Pakistan het recht tot afscheiding gekregen en eerstgenoemde staat heeft reeds laten dóórschemeren dat het volgend Jaar van dit recht gebruik zal maken ook. Het zal dus geen 170 jaar meer duren voordat het derde schaap ook de Engelse kudde verlaat, het eerste was n.l. Amerika, dat zich In 1776 afscheidde. Toen werd er om die afscheiding met de wapenen ge streden, met Birma Is alles In vrede ge gaan, hoewel het er ook wel eens om heeft gespannen. Een verdrag van mili taire en financiële bijstand op de dag der onafhankelijkheidsverklaring geslo ten, vormt nog een band tussen Birma en Engeland, dat zich langs deze weg dus een voorrangsposltle heeft verzekerd. Intussen dient afgewacht hoe zich de binnenlandse toestand in Birma zal ontwikkelen. Er Is nogal wat ver deeldheid In het land, getuige de moord In 1947 gepleegd op de toenmalige pre mier en een aantal ministers in vergade ring bijeen^ waarvoor de daders thans terecht staan. Anderzijds is de economi sche toestand er beter dan in andere Aziatische gebieden, wat de binnen landse rust ten goede komt. Maar dit alles is afwachten, heel Azië is nog in gisting en wording, en daardoor blijft heel dit werelddeel voorlopig eigenlijk een vraagteken. Men denke maar eens aan dat geweldige land, het Russische standpunt, maar uit het feit dat ze gegeven werd blijkt dat Mos kou thans geen absolute breuk met het Westen wenst, we hechten dan ook geen waarde aan het gerucht dat de Russen Oost-Duitsland, als een Sovjet-republiek bij de Sovjet-Unie zouden willen inlijven dat zou de breuk volkomen maken. We zullen er wel meer een toespeling van de Russen in moeten zien op wat er zou kunnen gebeuren, als de grote Westelij ke mogendheden in West-Duitsland hun eigen gang gingen, zonder de Russische belangen in acht te nemen. Of ze dat zullen doen, is een vraag, waarop de naaste toekomst wel antwoord zal ge ven. Opvallend is zeker, dat Engelse premier Attlee zelf, dus niet de minister van buitenland se zaken, doch de leider der regering in een radio-rede ongewoon scherp tegen over de Sovjet-Unie heeft stelling geno men. „De Sovjet,” zeide hij, „bedreigt het welzijn en de levenswijze van de an dere Europese landen met een nieuwe vorm van ideologisch, economisch en strategisch imperialisme.” Men tast nog in het duister, waarvan deze scherpe uit lating de voorloper is. Gaat Engeland zich thans volkomen in het Amerikaan se kamp begeven of hebben we Attlee’s woorden te verstaan als een oproep aan de Europese landen, die ’t Marshall-plan aannamen, om zich rond Engeland te scharen als het leidende land in een Europees blok, dat tussen de Ver. Staten en Rusland in een politiek van nog ze kere zelfstandigheid zal voeren? Attlee zou dan gewacht hebben met deze op roep tot de verbetering van de Engelse economische toestand, door de gewon nen kolenslag, het recht op dit leider schap dat Birma onafhankelijk. De gevolgen daarvan. Burgeroorlog in China woedt voort en vraagt 80 van de begroting! Amerika nestelt zich in Japan. Russische nota aan China. Geruchten over Oost-Duitsland. Engelse premier contra de Sovjet. Anti-inflatie-programma er door. Werking Mars hall-plan uitgesteld? De heksenketel van de Balkan. Strijd om Kasjmir. In Palestina kookt het. Truman heeft het Congres dan ook voorgesteld geen bepaald bedrag te noemen als het accoord gaat met het uitvoeren van het Marshall-plan. Trouwens het Congres zelf had om andere redenen daartegen toch ook bezwaar. In de nieuwjaarsrede welke Truman al voor het Congres ge houden heeft als dit overzicht verschijnt/ werden bijzonderheden verwacht, even als over de verhouding Rusland-Ver. Sta ten en de Ver. Staten-Griekenland, voor welk land de Amerikaanse belangstelling zich in daad en woord steeds meer uit, nu de rest van de Balkan zich steeds meer achter Rusland schaart, waarvan ook het aftreden van koning Michael van Roemenië een symptoom is. De Veiligheidsraad kan weinig meer doen aan de inmenging van Griekenlands buren in de zaken van dat land, en hun steun aan de tegen- regerlng-Markos, haar commissie op de Balkan kan geen toezicht uitoefenen om dat die buren haar boycotten, zoals de Slavische staten alle ook de kleine As semble van de Ver. Naties, die verga dert zolang de alg. vergadering niet bij een is, boycotten, welke thans voor de eerste maal bijeenkwam. Nuttig werk kan de Veiligheidsraad ech ter misschien wel doen in het door Hin- doestan voor de raad gebrachte geschil met Pakistan over verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wanneer we weer gaan ontdekken we direct, dat vele hun wederhelften blijkbaar vaak betrap pen op het lezen van de Burgerlijke Stand, inderdaad een spreekwoordelijk geworden vrouwenrubriek. Deze mening die' door 29 van de dames wordt ge- Russische nota tracht Moskou nu China over te halen zijn zijde ook te kiezen in de vraag of de Grote Vijf dan wel de elf mogendhe den het verdrag zullen opstellen. Wat overigens China ook in deze moge besluiten, de Ver. Staten zullen, gegeven hun verhouding tot Rusland, er stellig op staan het laatste woord inzake het ver drag met Japan te spreken. Men heeft uit de notawisseling ook afgeleid dat Rus- lands bedoeling is de raad van ministers van buitenlandse zaken toch in stand te houden, ondanks de mislukking der Lon- dense conferentie en dat blijkt ook wel uit het feit, dat Molotoff dezer dagen te genover de Russische pers nog eens Ruslands houding ten opzichte van het vredesverdrag met Duitsland heeft uiteengezet. Die uiteenzetting Ie- verde geen nieuws op, ze hield vast aan bibliotheek, een overzicht gegeven van Frankrijk ook al eens heeft opgeëist, maar waarop zijn kans verkeken is wegens zijn wan kele politieke en economische toestand. De regering Schuman heeft er in de Na tionale Vergadering nu haar anti-inflatie- programma doorgekregen, maar slechts met een betrekkelijk geringe meerderheid van 47 stemmen, communisten en Gaul listen bleven zich verzetten, de Gaulle zelf blijft verwachten dat men hem ten slotte toch nog als redder yan Frankrijk zal nodig hebben. In een rede gaf hij blijk dan aanzienlijk meer dictatoriale bevoegdheid te zullen wensen, dan hij aanvankelijk wel eens liet melken. Ook hij keerde zich natuur lijk scherp tegen Moskou. De tussentijd se hulp welke Amerika Parijs toezegde, schijnt overigens al niet meer voldoende te zijn om het land tot het Marshall-plan In werking kan treden, door de moeilijk heden heen te helpen. Trouwens er wordt gevreesd, dat de inwerkingtreding van dit plan langer tijd zal vorderen dan ver wacht werd, waarvan alle Europese lan den dan nadeel zullen ondervinden. Evenals van het feit dat de prijzen der grondstoffen In de Ver. Staten nu al weer Kasjmir, het vorstendom dat een Hindoe maha- radja heeft, die zich bij Hindoestan wil aansluiten, wat Pakistan tot steun aan de in meerderheid Mohammedaanse be volking verleidde, welke Kasjmir wilde doen aansluiten bij dat Pakistan. De ver hitte gemoederen kunnen voor de Vei ligheidsraad stoom afblazen. Verhit blij ven de gemoederen ook in en om Palestina. Honderden Arabieren en Joden vonden er al de dood door wederzijdse aansla gen, sedert de Ver. Naties besloten het land In twee staten te delen. De Ara bische Liga heeft nog pas besloten dat zij er slechts één ongedeelde staat zal erkennen, n.l. een Arabische. Wij vrezen dat het hier van kwaad tot erger zal gaan. Geruchten, dat vele Oost-Europese Joden die opi Illegale wijze Palestina trachten1 binnen te komen, eigenlijk agen ten van Rusland zouden zijn, worden niet bevestigd en komen misschien uit de Arabische koker. het boek „De blom üt de Reldfjllden”, terwijl de heer E. S. de Jong van Bols ward een kort overzicht gaf van het door hem geschreven kinderboek. Vol gens spreker is er In Friesland nog ge brek aan een schrijver van goede kin derboeken. Verder behandelde hij de eisen, waaraan een goed kinderboek vol gens hem moest voldoen. „It Roomsk Frysk Botm”, opgericht Augustus 1917, herdacht haar 30-Jarlg bestaan. De tegenwoordige voorzitter, de bekende pater Hettema, kon wijzen op een flinke groei van de Bond. Was In 1921 het ledental nog 400, welk getal tot 1926 nog zeer zou afne men, nu Is het Intussen gestegen tot 2000. Verschillende zeer bekende figuren zijn of waren lid van de bond o.a. de in de bezettingstijd omgekomen sympathie ke professor Titus Brandsma, de archi tect Arjen Wltteveen, Tsjebbe de Jong, Tsjebbe Hettlnga, Tsjeard van der Zee, Slmke de Haan, Pastoor M. J. Ydema en Pastoor J. H. Galama. De Bond heeft veel gedaan en doet nog veel voor het Fries als kerktaal. In 1931 kwam het eerste Friese kerkboek uit en in 1940 het „Sneinsmissael”. Het laatste in een oplaag van 3000 exemplaren, wel ke oplaag al heel spoedig uitverkocht was. Met de Friese tëal op de Katholieke scholen gaati het nog niet naar wens en hier ligt dan ook nog een groot werk gebied voor de Bond. De „Krlstlik Fryske Folksbibletheek” heeft haar jaarvergadering gehouden. Het totaal aantal leden bedraagt thans 960. In 1947 had men aan de leden twee boeken kunnen verstrekken en wel: „De blom üt de Reldfjllden" van P. de Jong en „Fan in Elnekoer, in poepetoer en In lulke boer” van E. S. de Jong. In 1948 krijgen de leden een boek van S. M. van der Gallën: „God hat Syn eigen wegen". In de plaats van de schrijver P. de Jong, die verhinderd was, werd door de heer J. van der Mark te Nlawler, seer, van de De andere rubrieken kregen slechts enkele stemmen. Zelfs was er een man (we zullen de naam maar niet verklappen) die van mening was, dat de rubriek „Voor de Vrouw" de meest gelezen mannenrubriek was. Mannen over mannen. We hopen dat de vertegenwoordigsters van het zwakke geslacht het intussen niet onhoffelijk zullen vinden, wanneer wij eerst het woord laten aan de mannen. Wat hebben de mannen geraden? Wat is volgens hen de meest gelezen mannen rubriek? Wat is met andere woorden hun zelftaxatle? Natuurlijk? zijn alle mannen het niet eens, maar dat de keus op ongeveer 15 rubrie ken zou vallen hadden we niet gedacht. De mannen schijnen dus niet al te zeker van zich zelf. De rubrieken die de meeste „stemmen" op zich verenigden, waren de volgende: China, dat door een burgeroorlog wordt ver scheurd. De laatste tijd is de toestand voor de regering van Tsjang Kal Sjek er niet gunstiger op geworden, in het noorden hebben de communistische le gers er aanmerkelijke vorderingen ge- Vrouwen over mannen. Typlslch (of vanzelfsprekend?) was, dat man en vrouw bijna nooit dezelfde ru briek als de meest populaire beschouw den. Het behoeft dan ook niet te ver wonderen, dat de vrouwen zich het krantlezen van hun 'mannelijke weder helften enigszins anders voorstellen, dan dat bij de heren der schepping zelf het geval is. Veel verschilt het echter niet. Volgens de vrouwen lezen de mannen bij voorkeur de volgende rubrieken: Alvorens hier nader op in te gaan zijn we eerst nieuwsgierig naar het oordeel van Stille Bouke Burgerlijke Stand Voor de Vrouw Brieven uit Indië Kort nieuws uit Indië Bitterkoekje De overige rubrieken slechts 1 of 2 Mannen over vrouwen. Zoals begrijpelijk'valt ook dit oordeel weer enigszins'anders uit, dan dat der dames zelf. Het luidt aldus: vergelijken mannen om te weten wat zowel volgens man als gaat hier nog steeds over de mening ten vrouw door het schone geslacht als hoofdschotel zal worden geapprecieerd. Om U niet langer in het onzekere te la ten gaan we dus naar de volgende afde ling en beginnen met het laatste. Uitgave van Streekblad voor en Zuidwest Friesland 111 deeld, is dus temeer typisch, daar het ILB'W A&A AAAJImBI K# 1A V wJA ne blijkens de eerste lijstjes slechts ge- AA i ring wordt geschat. Vooruitlopende op de uitslag van de eigenlijke enquête (het Boiswartls Nieuwsblad I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1