Onze prijsvraag een Martinytoer succes! Fan de door Nederland 44e Jaargang No. 3 Dinsdag 13 Jan. 1948 West- Bols ward Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Tj. de J. 1. 2. 3. 4. 5. artikel Hoofdartikel Buitenl. overzicht Kris Kras Prov. Kroniek Fan de Martinytoer Stille Bouke Marijkemuoi Br. uit Indië Onder de leesl. Bitterkoekje Foto-reportage Waterproblemen Kappie Gedichtjes Vogelboekje Burg. Stand Voor 50 jaar Dorpskroniek Voor de Vrouw 86 81 79 76 73 Het potje. In de loop van deze maand zal een aanvang worden gemaakt met de terugbetaling van het geld, dat te veel betaald werd bij de aanschaffing uit Indië voortaan vollediger verzorgd worden en een vaste plaats krijgen bo ven het Stadsnieuws. Ook de rubriek voor de Vrouw, die zelfs door mannen (misschien alleenstaanden?) wordt ge waardeerd, hopen we voortaan meer ge regeld te plaatsen. Tenslotte leert ons deze enquête, dat al met al de dames, ondanks hun bijna spreekwoordelijk geworden drukke da gelijkse bezigheden, trouwer krantlezers zijn dan de heren. Leeuwen, is bevorderd tot kapitein ter zee van de Kon. Marine Reserve voor speciale diensten. De Zeeuwse gemeente Ritthem is maar een klein dorp van 600, meest Ned. Herv., Inwoners, maar het behoort tot de kleine kern van gemeenten die niet noodlijdend zijn. Sinds 1932 varieert het batig saldo tussen de f 1000 en f 4300. Thans wil men de gemeente opheffen. Overijsel nog vlagloos. Oed. Staten heb ben n.l. hun voorstel betreffende een vlag met rode, gele en blauwe kleuren ingetrokken, daar de meeste Statenleden de voorkeur gaven aan een vlag met een geel veld, een blauwe horizontale balk en een rode kruisbalk. Jeugdige boefjes. De recherche te Venlo fiere mar oars gjln ynfler as dat hja seis llkefolle ütflere melje. Amearlka slt yn itselde boatsje; mlllloenen tOnen stjürt hja nel Europa, mar weromnlmme och sa'n bytsje. Wy foarmje mei de lannen fan West-Europa In hlele wlnkelstrjltte, mar de klanten blnne alllnnlch yn steat to keapjen as wy fan harren keapje wol- le. Omdat wy allegearre Onder de skald sltte, moatte wy folie mear forkeapje as dat wy seis keapje klnne en nou mei der wol In wQnder barre om tiat spul In bytsje draelje to lltten. Wy wolle mar slzze, dat It greate yndustrlallsaesjeplan net klear Is, mei It to sjen fanüt Os lén alllnnlch, It hlnget alhlel gear mei de frage oft de lannen om Os hlnne deroan melwurkje wolle, En dêrop mei men, kin men net hoopje. Hwant dan hopet men op dingen, dy’t net wurkllkhelt wurde klnne. Wy blnne tlge bang, dat yn koar- te tlld deselde swlerrlchheden komme sille as wy In jler as 15 lyn rounom yn ’e wréld Onderfoun hawwe. En <<an kin men it teare of keare, dan is It net to foarantwurdzjen om üs hlele spul op de kaert fan de exportyndustry to setten. Ondanks alle riddenearing en forstannlge ütstellen, rinne wy hjir yn West-Europa dochs wer nel in soarte fan autarky. Dat wol slzze, dat elk lérnhim safolle moog- lik seis rédde moat. In ekonomysk lib- ben, dat him ynstelt op de blhoeften fan it eigen folk hat nel üs bltlnken dit foar, dat It rekkent mei de realiteit. Dat lib- ben sil lang net wêze klnne, hwat wy graech woene, mar It hat dit great foar- dlel, dat It stevlch stiet en dat It ek de béste lénsfordlgenlng Is. Lénsfordlge nlng...? Jawisse, hwant de frede op ier- de is jlt fier fan üs öf. Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Vrouw 36 21 97 48 53 77 79 70 42 85 48 6 54 'll 30 96 78 44 90 63 97 96 90 85 79 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 1. 2. 3. 4. 5. Wiere ivurden i Sizzen is neat mar du/aen is in ding aan zou staan. Daar deze rubriek ook bij de mannen echter favoriet was (resp. was dit door de mannen en vrouwen voor 22 en 17 geraden) hebben wij als redactie besloten deze rubriek niet meer wekelijks, maar voortaan in elk nummer te plaatsen, zoals ook reeds in het voorgaande nummer geschiedde. Ook de rubriek Fan de Martinytoer vindt (als men bedenkt, dat er toch een zeker deel van de lezers de Friese taal niet voldoende machtig is) onder de leden van beiderlei kunne een ruirfie lezers kring, wat nog meer het geval is met de populaire feuilleton Stille Bouke. Bij dit laatste moet men ook nog rekenen met het feit, dat er een aantal lezers is, dat de feuilletons uitknipt en niet eerder leest, dan wanneer het verhaal uit is. Eigenaardig is ook, dat de kinderrubrie ken door de volwassenen ruimschoots worden gelezen, waarbij vooral Marijke muoi door de moeders buitengewoon (en o.i. volkomen terecht) waardering vindt. De vrouwen zo blijkt verder snoe pen nog even meer bitterkoekjes dan de mannen, lezen de brieven uit Indië met meer interesse en houden zich tevens iets meer dan de mannen bezig met het lezen van boekbeoordelingen. Ook tonen zij veel belangstelling te hebben voor de gedichtjes. Het aantal lezers van de wa terproblemen door vakman voor vak mensen geschreven stelt evenmin te leur, al is dit niet zo hoog als dat van de vogelvrienden. Zoals te verwachten was is de Burgerlijke Stand bij de vrou wen zeer in trek. De laatste 4 rubrieken, door ons vaak beschouwd als bladvul ling, blijken veel lezers te hebben en dit is voor ons een reden hier meer aandacht Eindelijk. Na veel gecijfer is dan eindelijk de op lossing van de door ons gehouden prijs vraag uit de bus gekomen. De vorige maal toonden we U reeds op welke ru briek door de inzenders was geraden. Thans en daar was het ons, zoals U wel zult begrijpen, vooral om te doen zijn wij in staat U een overzicht te geven op welke manier ons blad door het publiek wordt gelezen. Het resultaat was, dat de rubrieken als volgt worden geconsumeerd: Man 81 61 86 67 67 73 25 64 39 79 49 29 53 53 57 69 76 59 9 Kort nieuws uit Indië 69 bou om kin men slzze dat de lytse bl- driuwen troch de bank In greatte fan 10 H.A. ha moatte, sil der In bistean foun wurde klnne. Wolnou, dat Is mei de greatste helt net It gefal. Hjlr sil dus sanearlng komme moatte, sa mlene de measte mlnsken, hwant op de dür kin men net forwachtsje, dat de stipe fan de Oerhelt dizze lytse bldriuwen yn It llb- ben hélde kin. Hjlrby sjocht men dan noch foarby oan de kwesje, dat de jon- gereln op dizze lytse spullen seker In oar plak fine moat en dus Is It bést to forstean, dat men mlent mar len kéns to hawwen, dy fan de sterke yndustrall- saesje. Minister Huysmans hat birekke- ne, dat üs yndustriële produksje 2700 miljoen greater wurde moat, sille de mlnsken hjlr yn Nederlén Itselde pell fan Hbjen hélde klnne as yn 1939. Lit üs ris oannlmme, dat de Amerikanen üs by steat stelle sille om dit produksje- apparaet op to bouwen, dan mei men dochs wol freegje, oft dan in kéns bi stean sil om dizze produkten kwyt to wurden. Hwant wy witte noch blinderse goed, dat yn de jierren tusken ’25-’35 de wréld neat die as fjochtsje tsjin de yn- fier en wrotten foar de ütfier. En as wy nou sjogge hoe’t de lannen, hwer’t wy it fan ha moatte al drok itselde paed op geane, omdat hja net oars klnne, dan sjogge wy dy yndustriële ekspansje mei greate soarch yn ’e mjitte. Hwant al dizze klanten sltte mei deselde kwael as wy seis ünder de lea hawwe. De jlld- ponge is skjln leech, de bilêstlngen blnne ta It heechste peil opskroefd en men ho pet der wer boppe op to kommen.troch ütfier. Frankryk hat syn grlnzen foar alle ütfier fanüt België al sluten. Dertroch moat België ek wer minder ynfiere oars kin it saekje net lyk hélde, mei Dütsklén liket It, noch op neat, Ingelén is oan de ein fan syn financiële krêft, wol wol üt- Friesland Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 De uitslag. Ons vermoeden, dat niemand de juiste rubrieken geraden heeft, is uitgekomen. Nog geen 2 van de mannen en nog geen 1 van de vrouwen had immers geraden dat Kris Kras door Nederland de meest gelezen vrouwenrubriek was en degenen die dit wel geraden hadden, hadden de mannen beschouwd als ver woede hoofdartikellezers, vrienden van het Bitterkoekje, Kappie enz., maar juist niet als Kris Krasliefhebbers. Om toch onze prijzen aan de man te brengen hebben we toen besloten deze te verloten onder de inzenders, die óf de meestgelezen mannen- óf de dito vrou wenrubriek geraden hadden. Nu eens geen wederafbraak. Het „zwart” gebouwde gymnastieklokaal bij het kas teel Nijenrode zal niet worden afgebro ken, doch aan de P.T.T. worden overge dragen. Een hyacinthenkweker te Voorhout heeft het’ winterdek van zijn bloembollenvel den moeten halen, omdat de bollen be ginnen uit te lopen. Verkeersslachtoffer. Een autobus op weg van Maassluis naar Maasland, kwam in botsing met een luxe wagen. De chauf feur werd gedood, terwijl verschillende buspassagiers gewond werden. Ook de bestuurder van de luxe wagen werd vrij ernstig gewond. Goed nieuws uit Palestina en Spanje. De zer dagen kwamen te Rotterdam 37000 kisten met sinaasappelen uit Palestina aan. De consumentenprijs zal 76 ct. per kilo bedragen. Wij vernemen, dat boven dien ruim 700.000 kisten sinaasappelen uit Spanje zijn te verwachten. Op slag gedood is een zekere H. uit Zwolle, die op zijn motor rijdende in aanraking kwam met de bomen van een plotseling kerende melkwagen. Schiphol is met ongeveer 74 landingen en opstijgingen van verkeersvliegtuigen per dag op één na het drukst bevlogen vliegveld van Europa. Het wórdt alleen overtroffen door Kastrup, het vliegveld van Kopenhagen, waar per dag gemid deld 76 landingen en opstijgingen wor den geteld. Door de koning van Engeland werd het echtpaar Martens te Elden (Old.) onder scheiden met het „Silver V Laurel Lea- fe” wegens de hulp en gastvrijheid tij dens de oorlog aan talrijke geallieerde piloten verleend. De 75-jarige P. H. is, toen hij de onbe waakte overweg aan de Veenweg bij Apeldoorn wilde passeren, door een trein gegrepen en gedood. De vrije eiermarkt te Apeldoorn zal bin nenkort worden heropend in een loods, die niet ver van de plaats der vroegere, vernielde eierhal ligt. Te Gorredijk is de 32-jarlge Anne van Zwol uit Terwlspel tegen een N.T.M.bus gelopen en zo ernstig gewond, dat hij In het ziekenhuis te Heerenveen Is over leden. Op zijn elf en dertlgst Naar wij verne men zijn dezer dagen de prijzen verzon den aan de „winnaars” van de beruchte Elfstedentocht van 8 Febr. 1947. Te Nieuwe Bildtzljl Is tijdens afwezig heid van de moeder het anderhalf jaar oude zoontje van de heer J. Zljlstra In een sloot achter de woning te water ge raakt en verdronken. Samen 18 pond. Te Staphorst werd In het gezin van A. Compagner een drieling geboren en wel twee jongens en een meisje. De kleinen wogen ieder zes pond Moeder en kinderen maken het goed. Een nieuwe voorzitter. De Oen. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft tot voorzitter van de synode benoemd ds. H. J. F. Wes- seldljk In de plaats van ds. W. A. Zeyd- ner, Ds. Wesseldljk Is verbonden aan de Ned. Herv. Gemeente van Eindhoven. Door de harde wind Is Woensdagmorgen een met compost geladen schip op het Bergumermeer gezonken.'De schipper H. Dijken uit Oude Pekela en zijn vrouw wisten zich In de opduwer In veiligheid te stellen, Defftse (sla)olle? De Nederlandse Aard- olle-Maatschapplj voert op het .ogenblik een proefboring In Delft uit. Op een diepte van ongeveer 800 meter Is een kleiachtig zand aangeboord, dat zwakke ollesporcn bevat. Hij alleen.Arnt Rökka, de enige over levende van het Noorse s.s. „Skoghaug” dat op Kerstavond voor de Nederlandse kust is vergaan, Is Donderdag met een vliegtuig van de Noorse Luchtv. Mij. naar Noorwegen vertrokken. Naar Denemarken. Jan de Bruin, Pierre Doorenbosch, Luc Lucas en Nol Klein vertrekken binnenkort naar Kopenhagen waar zij op 23 Januari tegen sterke De nen zullen boksen. Heeft U al een certificaat? Familie van een bij een bombardement aan de over kant van het IJ omgekomen zoon heeft te zijner nagedachtenis door hem ge spaarde koperen centen In certificaten omgezet. Er zijn moeders, die certifi caten hebben gekocht voor kinderen, die binnenkort eerst het levenslicht zullen zien en er zijn 700 ouden van dagen in Amsterdam, waaronder bijna honderd jarigen, die dubbeltjes en stuivers bij el kaar hebben gebracht om voor een be drag van f225 aan certificaten te kun nen kopen. Enkele opmerkingen willen we met het oog op de gepubli ceerde lijst echter nog gaarne maken en daarbij wijzen op de typische vrouwe lijke en mannelijke Instelling, die de da mes en heren onder onze lezers uit de aard der zaak blijken te bezitten. Zo heeft de vrouw maar weinig belang stelling voor de hoofdartikels en nog min der voor het Buitenlands Overzicht, ech ter zeer veel Interesse voor de rubriek Kris Kras door Nederland (nota bene door 97 gelezenl). Wel zeer opvallend Is intussen dat slechts 1 (dit is ook nog afgerond, eigenlijk was het 0.8 der dames zich dit bewust was. Trou wens er waren ook maar 2 van de mannen die van mening waren, dat de Kris Krasrubriek bij de vrouwen boven in tlge forneamd ekonoom hat nelglen, dat Nederlên by alle wlkseling fan om- stannlchheden altyd 65-70 pct. fan syn ütfier pleatst hat yn de lannen, dy’t tlcht om üs hlnne llzze: Ingelén, Dütsklén, België, Frankryk, Swltserlén en sa. Dat hat ek yn It léste Jler net oars west: de hannelsbalans wllst üt, dat yn dit skoft üs ütfier foar 26 pet. gyng nel België en Luxemburg, foar 9 pet. nel Frankryk, foar 8.5 pet. nel Sweden, 8 pct. nel in gelén, 8 pet. nel Swltserlén en 7 pet. nei Dütsklén. De oare lannen krigen allegearre minder. Ek nou wie 70 pet. foar de buorlju, of de lannen, dy’t deroan grinzje. It Regear sjocht foar üs lén gjln oare ütkomst as de yndustriële produksje trlje, fjouwer kear sa great to meitsjen. Minister Huys mans hat dat yn syn léste Memoary fan |Antwurd jitteris ütiensetten. Rounom moat de yndustry ta fierdere Ontwikke ling komme en blnammen yn de folk- rike provinsjes mei in heap lytse boeren wurdt dy kant al raek ütgien. Men sjocht de tlld wer kommen, dat it boerebldriuw In blpaelde greatte ha moat, sil der In bistean biwrotten wurde klnne en de greatste helt fan de boerebldrluwen yn I üs lén hat dy greatte net. BOten de Tün- De uitslag hiervan was als volgt: 1ste prijs: Mevr, de VriesJager, Oos- terlittens 40. 2de prijs: de heer J. Stapersma, Ooster- end 94. 3de prijs: Mevr. J. VisserVeninga, St. Jozefbuurt 22, Bolsward. De prijzen, die bestaan uit fraaie boek werken, zullen worden toegezonden. U nogmaals dankend voor Uw genomen moeite, zetten we hier het punctum en kondigen alvast aan dat de volgende prijsvraag (’n.l. die van de Wlere Wur den) begin volgende maand zal worden gehouden. Tot zolang dus. Redactie. Wat leert ons deze enquête? Over 't resultaat van deze enquête zijn we zeer tevreden. Met opzet hadden we niet de rubrieken Stadsnieuws, Uit de omtrek, Advertenties, Bonnenlljst en Dlstrlbutleberlchten op de vragenlijst geplaatst, hoewel wij ons wel bewust zijn, dat deze rubrieken doorgaans meer gelezen worden dan onze meer algemene rubrieken. Ons blad wil Immers vóór alles een nieuws- en advertentieblad zijn voor West en Zuld-West Friesland. Smalend wordt wel eens gezegd: „Als U de bonnenlljst en het nieuws uit de om trek niet plaatste, kon U de krant wel opdoeken, het andere wordt toch niet gelezen. Eerlijk gezegd heeft dit ons als redactie wel eens ontmoedigd, want het samenstellen van een krant vraagt meer zorg dan een buitenstaander wellicht zou vermoeden. En wanneer men dit moet doen met de gedachte van „Het wordt toch niet gelezen,” dan..afijn U begrijpt ons wel. Daarom willen we er ook eer lijk voor uitkomen, dat nu met het hou den van deze, enquête het tegendeel be wezen Is, wij over dit resultaat ten zeer ste verheugd zijn. Uit de binnengekomen antwoorden blijkt Immers overduidelijk, dat ons blad zeer intens wordt gelezen. Men moet zich In een drukke en gejaagde tijd als de onze vooral geen Illusies maken dat een krant van a tot z gelezen wordt. Trouwens, dat Is ook niet het doel van een courant die zoals de onze een gevarieerde In houd heeft en elk wat wils tracht te ge ven. Dat de rubrieken bijna stuk voor stuk zo’n „goed figuur maken" hadden we niet durven hopen, laat staap ver wachten. aan te besteden. Zo zal het kort nieuws i heeft een jongen van 14 en twee jongens van 15 jaar gesnapt, die een reeks dief stallen hebben gepleegd. Op Oudejaars avond vernielden zij bijv, een ruit van de sigarenkiosk en gapten voor een be drag van f500 aan rookartikelen. Een Engelse handelsdelegatie zal aan het einde dezer maand te Den Haag defini tieve besprekingen houden voor het sluiten van een handels- en financieel verdrag tussen Engeland en Neder land. De haringaanvoer te Vlissingen en Bres- kens is, gezien de resultaten van het vorige jaar, nog ver beneden de ver wachting. Men geeft hier de weersom standigheden de schuld van en vermoedt dat de grote vangst binnenkort zal be ginnen. Ze waren toch al niet goedkoop. De maximumprijs van bananen is vastge steld op f 1.38 per kg. Dit betekent een kleine prijsverhoging de oude prijs was f 1.32 per kg welke haar oorzaak vindt in de overeenkomst, die de Bene- lux-landen hebben gesloten ten aanzien van invoertarieven. Tragisch. Een typograaf uit Apeldoorn heeft in een vlaag van waanzin zijn 1- jarig dochtertje met een mes 'gedood, terwijl hij daarna zijn vrouw en zich zelf verwondde. Eigenaardig (I?) In Zaandam daalde de omzet aan melk van de melkslijters sinds de invoering der bonnen „West” met 17000 liter. Hoe komt dat zo? Goed zoI De verlaging van de zieken fondspremie ging op 1 Jan. ’48 in. Wanverhouding. „Wij administreren ons dood", aldus Dr. F. de Bruyn. Hij bere kende n.l. dat er op de 12 industiie- arbeiders 7 administrateurs extra gehou den worden. De Noord- en Zuld-Holl. Redding Mij. heeft in het afgelopen jaar 56 personen gered en vijftien schepen geborgen. Hulde aan deze helden I Revolutie in de metaalindustrie? Een Ne derlandse firma heeft kogellagers van plastic vervaardigd en gebleken is, dat de levensduur van deze lagers ongeveer tienmaal zo groot is als die van me taal. Jonge musici tussen 15 en 30 jaar kun nen deelnemen aan het muziekconcours te Scheveningen, dat georganiseerd wordt door Philips Radio en de Mij. Zee bad Scheveningen. Tegen de lamp. Een bende, die er sinds het najaar 1946 haar werk van maakte om valse distributiebonnen te vervaardi gen en in omloop te brengen en daarin een winstgevend bedrijf vond, Is door de rljksrecherche geknipt en in verzekerde bewaring gesteld, -r „Sorghvllet” In Den Haag Is, met uitzon dering van het Catshuls, aan de Ameri kaanse regering verkocht, die en een nieuwe ambassade van wil bouwen. Nieuwe deviezen. Uit ons land Is in het afgelopen jaar voor 't eerst consumptie- Ijs uitgevoerd, En de meest gelezen vrouwenrubrieken: Kris Kras door Ned. Burgerlijke Stand Voor de Vrouw Bitterkoekje Marijkemuoi Resumerend zijn de meest gelezen man nenrubrieken dus: Kris Kras door Ned. Hoofdartikel Bitterkoekje Voor 50 (25) jaar Stille Bouke van de hulsbrandstoffen. De datum is nog niet definitief vastgesteld, doch zal vallen In de tweede helft dezer maand. Het onderwijs in het gedrang. Er is thans bepaald, dat voorlopig tot en met 1952 de douw (herbouw, nieuwbouw en uit breiding) van scholen, alsmede het her stel van zwaar beschadigde scholen in de regel slechts In seml-permanente bouwwijze zal worden toegestaan en dat geen toestemming zal worden verleend voor de bouw van gymnastieklokalen. De oud-mlnlster van marine, kapitein- lultenant ter zee J. J. A. van Schagen van Uitgave van Streekblad voor en Zuidwest olswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1