1 n lad E Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek II tl *4» Jaargang No. 4 Vrijdag 16 Jan. 1948 am Streekblad West. Friesland voor Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bo I s ward van Sljocht en Rjocht x wel e I (Een beschouwing naar aan leiding van persberichten). In een aantal persorganen ging midden vorige week een soort van gejuich op naar aanleiding van berichten van het republikeinse persbureau Antara, welke spraken over bereidheid van de republiek tot toetreding tot de Verenigde Staten van Indonesië. Het komt ons voor, dat die persorganen wel wat al te lichtvaar dig zijn omgesprongen met de door de republiek te stellen voorwaarden, waar van in de Antara-berichten wel sprake was, doch die daarin niet nader werden omschreven. Met deze voorwaarden heeft men nadien kennis kunnen maken via een bericht van Associated Press waarvan de aanhef zoals wij in „Het Dagblad” lazen al dus luidde: Dat klinkt geheel anders dan de bereidheid van de republiek tot toetreding van de Verenigde Sta ten van Indonesië. Dat accoord wordt gegaan met de vorm van een federatie van Verenigde Staten van Indonesië heeft slechts te maken, dat blijkt duidelijk, met de omstandigheid, dat men door het accepteren van deze vorm de mogelijkheid ziet het doel in de kortst mogelijke tijd te bereiken. „Hoe verheugend het is" aldus schreef de te Semarang verschijnende „Locomo tief” In haar jaaroverzicht op 31 Decem ber j.l: „dat de federatieve opbouw voortgang maakt, het blijft toch allemaal lapwerk zolang Djogja bestaat In de huidige vorm, met de huidige figuren aan het hoofd. Het best weerspiegelt zich dit in de zeer matige vooruitgang van het economische herstel, In de vele vernielin gen door republikeinse benden, bijna da gelijks uitgevoerd, in het algemene ge voel van onzekerheid dat zowel bij Indo nesiërs als bij Nederlanders en Chinezen bestaat." „De Locomotief’ voegt hier dan verder nog aan toe: In het boven reeds aangehaalde bericht van Associated Press is er voorts nog De Indonesische Republiek heeft «Woensdag geweigerd vooralsnog in te gaan op de uitnodiging van de onder Nederlands gezag staan de gebieden, om zich aan te slui ten bij een federatie van Ver enigde Staten van Indonesië. Zij heeft echter de deur opengelaten voor samenwerking in de toe komst. Veel vraagtekens blijven er dus nog be staan, bovenal deze: Zal het „staakt het vuren”, nu eindelijk een feit, maar dan ook een FEIT worden? In ieder geval gaan we spanningsvolle dagen tegemoet Na deze toezegging is het plan aan vaard. pleel” te rekbaar en wilde dit alleen toe passen op het godsdienstige. De conclu sie van ir. van der Meulen, aan het eind der op 24 December j.l. gehouden be sprekingen, als zou alleen de C.B.T.B. en nog wel om secundaire redenen te gen de aanneming van de Statuten zijn, noemde de heer Gerbrandy absoluut on juist, ten eerste omdat het om primaire zaken ging en ten tweede omdat ver schillende organisaties het met die con clusie niet eens waren. Het ging hier wel in hoofdzaak om het houden van veekeu- ringen, welke volgens de andere organi saties gezamenlijk dienen te geschieden en niet meer alleen door de Friese Mij. De Friese Mij. heeft zich hierover echter nog niet in positieve zin uitgelaten. Juist om de veekeuringen was de C. B. T. B. sterk tegen het veto-recht, omdat daardoor gemakkelijk het 'gezamenlijk regelen hiervan verhinderd kan worden. Een andere klacht was, dat de Friese Mij. zich niet hield aan de regel, dat in het Stiftingsblad uitsluitend de technische ial te en stakingen zijn daartoe zeker niet het ...1-1.2 J. De communisten in deze zóne, Abonnementsprijs: 1.28 per kwartaal bij vooruitbet» llng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 ird en, ng er en uur ViA 4 C. B. T. B. contra Friese Mij. Het gaat met de vaststelling van de Sta tuten van de Fryske Lënboustlftlng niet naar wens. Dit bleek op een te Leeuwar den gehouden vergadering van de Chris, telijke Boeren- en Tuindersbond, waar de voorzitter dezer bond, de heer H. M. Gerbrandy van Nijland, op scherpe wijze de uitlating bestreed van de secretaris van de Friese Mij. van Landbouw, dr. ir. J. B. van der Meulen, waarin deze de niet-aanneming van de opgestelde Sta tuten der Stlfting weet aan de C.B.T.B., omdat deze zich niet accoord kan ver klaren met art. 10, lid 2. Hierin staat, dat, wanneer een of meerdere organisa ties op principiële gronden bezwaar ma ken tegen een besluit, dit besluit als niet genomen beschouwd moet worden. Volgens de C.B.T.B. zou dit artikel een veto-recht in de Stlfting betekenen, waar de Bond niets voor voelde, daar een be sluit dan door de tegenstand van slechts één der leden verworpen zou worden. Bovendien was haar het begrip „princl- Wiere wurden Er is al met al weinig reden tot enthousiasme. Men weet, en dat geldt ook zeer speciaal voor Mid- den-Java, te weinig wat de toe komst zal bieden en zelfs niet welke plannen er, ook alweer speciaal voor Midden-Java, be staan. Vele problemen wachten op een oplossing. En het grote probleem is dit: komt er een fe deratie met of zonder Djogja. Zou men een poging doen mèt Djogja, dan kan niemand zich voorstellen hoe dat, ge:zlen de houding en het standpunt der re publikeinen, in de practijlk zou moeten worden uitgevoerd. Vormt men de federatie zonder Djogja dan zitten daaraan conse quenties vast waarvan de belang rijkste is, dat men geen staat in de staat kan dulden. Het trekken van consequenties is echter altijd een zwak punt geweest bij de huidige Haagse regering.” De bonnenzwendelaars te Harlingen hebben het echter wel ver speeld tegen de recherche aldaar en ambtenaren van de C.C.D., onder leiding van de Leeuwarder Districtsgroepsleider. Het ging hier ook niet om een klein beetje, maar om meer dan honderddui zend rantsoenen vlees, boter, suiker, kaas, tabak en koffie. Bij deze zaak zijn betrokken o.a. de winkeliers H. en M. en de caféhouder B. te Harlingen en de horlogemaker K. uit Alkmaar. Het was voor de heren een winstgevend zaakje, waarbij nog kwam, dat er heel weinig risico aan verbonden was. Dit kwam doordat een der beide winkeliers, als er buitenlandse schepen In de haven lagen, voor de proviandering van deze schepen naar het distributiekantoor stapte om de nodige coupures. Men gaf op hoe groot de bemanning was en hoe lang men dacht op zee te blijven en naar die ge gevens werden dan de bonnen verstrekt. De bonnen werden dus wel door de dis tributie geleverd, maar de goederen door de wlnkejiler nflet. Natuurlijk ging dit maar niet zo en moest een en ander met de kapitein van het betreffende schip in orde worden gemaakt, waar de man, die vreemde talen sprak, in dezen de café houder, dan voor zorgde. De coupures werden dan op geregelde en ongeregel de tijden door de horlogemaker K. van Alkmaar van de heren overgenomen. K. verhandelde ze op zijn beurt weer te Amsterdam. Voor alle veiligheid vervoer de hij de bonnen In een geheim laadje van zijn instrumentenkistje, in de kop lamp van zijn motorfiets en ook ge bruikte hij ze véél als schoudervulling in zijn jas. artikels zouden verschijnen en in de or- ganisatiebladen de principiële en cultu rele. Het blad van de Friese Mij. het Fries Landbouwblad, publiceert echter ook technische artikels. Het blad der C. B. T. B. „Ons Friese Platteland”, zal zich, voorlopig althans, bepalen tot prin cipieel en cultureel werk. Frankrijk niet gekend is in deze regeling, het heeft, o.i. terecht daartegen dan ook geprotesteerd, maar als deze organisatie een succes wordt, kan de Franse zóne er niet buiten blijven, al vreest men dan ook dat een eventuële omzetting van deze economische organisatie tot een politieke volkomen in strijd zou zijn met de Franse opvatting dat de ver- zo zelfstandig ijn en slechts een bestuur mogen heb- 100 jaar Krite. Het botert dus nog niet zo best, maar wie weet, wordt er een bevredigende op lossing gevonden en woidt de Fryske Lënboustifting nog eens net zo oud als de Krite Ljouwert fan it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse, die haar 100-jarig bestaan heeft herdacht. Van een heel klein groepje is de krite uitgegroeid tot een vereniging, die drie avonden achtereen nodig heeft om op haar 100-jarig jubileum leden en gasten te kunnen ontvangen in Zalen Schaaf. Verscheidene sprekers hebben ’t woord gevoerd, als wethouder J. K. Dijkstra, Professor J. H. Brouwer, Dr. P. Sipma en nog vele anderen. De Krite zal blijven werken om van Leeuwarden „in Fryske stêd to meitsjen”, beloofde voorzitter Doede Nieuwenhuis. Kritetoaniel en Krltekoar verzorgden op uitstekend ge slaagde wijze de „bünte joun". Waarom het Marshall-plan doorgang moet, vinden. Truman ontvouwde een zeer vooruitstrevend program. De 16 landen die bij het Marshall-plan zijn betrokken, zullen weer spoedig bijeen komen. Nederland werd goed bedeeld en krijgt ivan de 2436 millioen dollar 60 cadeau. West-Duitsland staakt wegens de schrale rantsoenen. Rusland veroordeelt de reor ganisatie van West-Duitsland scherp. Polen heeft de stok bij de| deur. Amerika houdt de bewapening op peiL Zal Arabisch leger ingrijpen in Palestina? Wapenstilstand? Juist, nadatbovenstaande was gezet, kwam via de radio het bericht door, dat Min. Beel Donderdagmiddag om 3 uur in de Kamer zou hebben verklaard, dat er alle reden is aan te nemen, dat Djogja het voorstel met betrekking tot de wa penstilstand heeft aangenomen. Gister avond werd inderdaad doorgegeven, dat ook radio Djogja dit bevestigd zou heb ben. Het verdrag zou reeds Zaterdag door beide partijen worden ondertekend, schillende Duitse landen Over bepaalde voorwaarden kon nog mogelijk moeten zijn geen nadere mededeling worden gedaan, zwak federalistisch I ben. Hoe Verder is er In dit bericht van Associated Press sprake van een communiqué van de republiek waarin deze o.m. zegt stap pen te overwegen om tegemoet te ko men aan de wens welke wens uit de tot haar gerichte uitnodiging blijkt betrekkingen met haar aan te knopen. De republiek verklaart in bedoeld com muniqué verder, dat het haar doel is ge heel Indonesië bijeen te brengen in één enkele souverelne, onafhankelijke staat, en wel in de vorm, die in de kortst mo gelijke tijd te verwezenlijken zal zijn, d.w.z. als een federatie van Verenigde Staten van Indonesië. meedoen van Oost-Indonesië. De minis ter-president is echter optimistisch en in ’t kader van dit optimisme past „het verhaal” in elk geval niet. Evenmin past daarin een eis van de republiek waar omtrent ook berichten werden gelan ceerd tot het bekleden van vijf van de negen „ministerzetels” in de interimre- gering. Ook hieromtrent was minister Beel niets bekend. Wij achten de moge lijkheid echter niet uitgesloten, dat hij alsnog met deze eis of soortgelijke ver langens kennis maakt. doch bovendien een derde resolutie, waarin de republikeinse gezagsdragers wordt verzocht hun politiek van- geweld en bedreiging te staken, ten einde te ko men tot vrijheid van meningsuiting in ’t belang van een spoedige opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië. Deze derde resolutie zou niet zijn ondertekend door Oost-Indonesië. Van een afwijkende houding van Oost- Indonesië is eveneens sprake in een eigen bericht van „Het Dagblad” waarin het heet, dat deze door Van Mook gecre- eerde staat niet aan de federatie zal mee doen, indien de republiek er riet in op-* genomen wordt. De reden hiervan zou zijn, dat men het vertrouwen in Neder land heeft verloren. „Wat minister Beel noemt: voorzichtig manoeuvreren” al dus het bericht „werd hier echter uit gelegd als zwakte." Bij zijn aankomst op Schiphol heeft de minister-president verklaard, dat hem niets bekend was omtrent „het verhaal” met betrekking tot het eventueel niet Het culturele werk ondervindt in Friesland wel waardering. Naast de te verwachten subsidie voor de Kultuerrie, is er een voorstel tot het instellen van een fonds voor de aankoop van schilder- en beeldhouwwerken, groot f500.Verschillende leden van Provinciale Staten vinden dit bedrag echter te klein, wat geen verbazing be hoeft te wekken, want het is inderdaad voor dat doel niet groot. Een enkel lid van Provinciale Staten wilde verder gaan en komen tot de stichting van een algemeen fonds voor culturele doelein den, waarvan dan ook de schilders en beeldhouwers zouden profiteren. Ook werd het wenselijk geacht verdienstelijk werk op muziekgebied te belonen. Waar men het algemeen over eens was, was het Instellen van een studiefonds vóór onbemiddelde begaafde jongelui, hoewel men ’t voorgestelde bedrag van f 100.00U te laag achtte. De Commissie van Rapporteurs verzette zich tegen de suggestie dat de gesteun de jongelui zou moeten worden gewe zen op de morele verplichting van terug betaling, daar hierdoor het fonds het ka rakter zou krijgen van een lenlngsfonds, het geen In strijd zou zijn met de opzet. „De Groene Amsterdammer” stelt dit Ini tiatief van Gedeputeerde Staten van Friesland ten voorbeeld aan geheel Ne derland. O.a. schrljt het blad: dan openen zich hier prachtige perspectieven voor een, aanvankelijk nog klein, maar zeker groeiend aantal jonge Friezen en Friezinnen, wier aanleg zal worden OEh BRU1KT en niet VERSPEELD.” Rusland denkt over de reorganisatie in West- Duitsland kan men zich voorstellen, het veroordeelt haar scherp en ziet er natuurlijk een poging van de Ver. Sta ten en Engeland in, dit gebied tot va zalstaat te maken en in te lijven in een Westelijk blok gericht tegen Oost- Europa, waarnaar volgens de bekende Russische opvatting cok het Marshall plan streeft. Interessant is het nog wel even te vermelden dat de Amerikaan se ambassadeur te Londen, door de commisie voor buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse senaat over het Marshall-plan gehoord, heeft ver klaard, dat 4 van de 16 Europese lan den, welke van de hulp wensen te pro fiteren, van een bepaalde mogendheid welke Rusland of zijn vazal Polen wel zal zijn de waarschuwing ont vingen, dat wanneer zij deel zouden nemen aan een eventueel te vormen tol-unie dezer 16 landen, zij geen Pool- se steenkool meer zouden ontvangen. Hoewel Palestina. Van het verdere buitenlandse nieuws is het belangrijkste dat betreffende de ontwikkeling in Palestina. De gevech ten tussen Joden en Arabieren worden van steeds groter omvang, reeds is het voorgekomen, dat Arabische benden uit Syrië er zich in mengden; de Ara bieren beweren dat in Februari een Arabisch leger zal ingrijpen. De Joden hebben intussen de plannen voor een voorlopige regering van hun staat ge reed. 7 ruman heeft in zijn rede ook een program voor de binnenlandse politiek in dit jaar, waarin de presidentsverkiezing valt, ontvouwd, een zeer vooruitstrevend program met belastingverlaging voor de lagere inkomens, verzwaring van lasten voor het groot zakenleven, tal rijke sociale maatregelen enz. In veler lei opzicht keerde hij hier eigenlijk te rug tot Roosevelts politiek, allicht ook oAi de nieuwe partij van Wallace de wind uit de zeilen te nemen. Geen wonder dat de rede door het Congres, in meerderheid conservatief, koel werd ontvangen, al was het dan misschien meer om het Marshall-plan. Al zal ook dat, naar het zich laat aanzien, heel wat moeilijkheden in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging hebben te overwinnen. Om de Amerikanen te overtuigen dat het de 16 Europese lan den, die het plan aanvaardden, ernst is met hun pogen orde op zaken te stellen zullen deze landen weer spoedig bijeen komen om te zien of men tot meer on derlinge economische samenwerking kan komen, welke mèt de Amerikaanse hulp, het herstel dan zeer zou bevorde ren. herschijnt DIN’DAOS en VRIJDAGS Redaetls en Administratie i Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Intussen blijft de Republiek haar voorwaarden stellen Men kan niet zeggen, dat de Ameri kaanse regering niet al haar krachten inspant om het Marshall-plan door het Congres te doen aanvaarden. Zij ziet terdege de grote gevaren, zowel voor de economische ontwikkeling in de Ver. Staten zelf als de politieke in ge heel de wereld, wanneer Europa aan haar lot wordt overgelaten. Het zou een geweldige crisis in Amerika ver oorzaken, omdat de Amerikaanse in dustrie met haar producten zou blijven zitten, en de chaos in Europa veroor zaakt, doordat er grote economische nood zou ontstaan, zou Rusland de kans geven zijn macht nog verder uit te brei den over ons werelddeel. Truman zelf in zijn nieuwjaarsrede voor het Con gres, Marshall in de commissies van Senaat en Huis van Afgevaardigden, waar de openbare behandeling van het Marshall-plan wordt voorbereid, heb ben met de nodige kracht op beide mo gelijkheden gewezen. len zouden kunnen brengen, terwijl men met meer waardigheid de Ameri kaanse hulp zou kunnen aanvaarden. Wat die hulp betreft, schijnt het dat Nederland nog iets meer zou krijgen dan werd verwacht, n.l. totaal voor 2436 millioen dollars, waarvan minstens zestig pro cent als cadeau, dus die we niet behoe ven terug te betalen. Het is ongeveer evenveel als de AmerikaansEngelse zóne van Duitsland zou krijgen, n.l. 2499 millioen. Ook daar heeft men hulp hard nodig. Ondanks de waarschuwin gen van tal van vakbondsleiders wordt daar in zeer veel bedrijven gestaakt, wegens de schrale rantsoenen, speciaal in de Britse zóne. De Engelsen doen alles om er verbetering in te brengen, en staking: middel. Di die er van worden verdacht achter de stakingen te staan, beschuldigen er de Duitsers, die in opdracht der geallieer den de leiding der zaken in West- Duitsland hebben, van de chaos met opzet te veroorzaken om de vorming van een zelfstandige regering voor West-Duitsland te rechtvaardigen. Doch deze beschuldiging houdt geen steek. Deze Duitsers hebben immers nog pas hun medewerking aan het econo misch reorganisatieplan voor de Ame rikaanse en Britse zóne afhankelijk ge steld van de toezegging der Ameri kaanse en Engelse autoriteiten, dat deze reorganisatie geen beletsel zou vormen voor een latere politieke en economi sche hereniging van geheel Duitsland. Marshall zelf in zijn rede voor de commissie voor buitenlandse zaken uit de Senaat, de mogelijkheid nog aanwezig achtte dat ook Oost-Europese landen zich bij zijn plan zouden aansluiten als het eenmaal voor West-Europa in werking was, blijkt dit, gezien wat we hier vermeld den, uit de houding van Rusland c.s. zeker niet. De Amerikanen nemen dan ook het zekere voor het onzekere en blijven hun bewapening op peil hou den. Trumans begroting voor het jaar 19481949, pas ingediend, bestemt dan ook 28 pct. van de totale uitgaven, die geraamd worden op niet minder dan 40 milliard dollar, voor defensie. 7 milliard zijn uitgetrokken voor hulp aan andere landen. Aanzienlijke be dragen zijn ook bestemd vöor het werk van de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie, maar over de besteding er van wordt niets gezegd. en Zuidwest De Duitsers zelf krijgen nu meer invloed op de gang van zaken via een economische raad, door de parlementen der diverse lan den gekozen, met als uitvoerend be wind een Raad van Zeven. Tet lijkt ons echter toe dat als het moet deze orga nisatie spoedig, ook in een politieke is om te zetten, wanneer ten slotte de breuk tussen de Westelijke geallieer den en Rusland, ook tot een in tweeën gespleten Duitsland mocht leiden. Op merkelijk is dat Engeland en Frankrijk schijnen het eens over het bijeenroepen van een dergelijke conferentie, waarop Attlee blijkbaar al doelde toen hij in een radiorede het Engelands plicht ver klaarde het leiderschap in West-Euro pa op zich te nemen. Men behoeft na tuurlijk nog niet te denken aan de vor ming van de Ver. Staten van West- Europa, die stampt men niet binnen korte tijd uit de grond, maar met een sprake van, dat de vertegenwoordigers samenwerking als zich thans in de Be van de autonome gebieden vla een te nelux tussen België, Nederland en Batavia achtergebleven lid van de re- Luxemburg ontwikkelt zou al veel ge- publikeinse delegatie, niet slechts de wonnen zijn, en economische mogelijk- twee bekende resoluties officieel ter ken. heden voor dit deel van Europa ge- nis hebben gebracht van de republiek, Opend, welke grote voordelen voor al- l 1 uolswards Nieuwsblad Dr. Beel is optimistisch

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1