I Martinytoer Fan de door Nederland No. 5 44e Jaargang Dinsdag 20 Jan. 1948 Friesland We s t- Uitgave OSINGA - Bols ward Jong great, did neat Tj. de J. Prinses Margriet vierde gister haar 5de verjaardag. Wij wensen haar goede ge zondheid en veel geluk. Moge zij voor haar vorstelijke ouders zijn en blijven een zonnetje in het gezin. Een tableau zal vandaag in de Koren beurs te Groningen worden onthuld, dat dd Amsterdamse en Rotterdamse graan handel hebben aangeboden als dank voor de hulp in de bezettingstijd, speciaal tijdens de laatste oorlogswinter. Hij nam wraak. De ter dood veroordeel de S.D.er W. M. Willemsen, die als ge tuige moest optreden voor het Amster damse Bijzonder Gerechtshof, heeft Don derdagmorgen de president van het hof, mr. M. van Vugt, aangevallen. Laat de winter maar komen. Te Rotter dam wordt binnen enkele dagen het eer ste Amerikaanse schip met door Ameri kanen geschonken kolen, verwacht. Een nieuw product. Te Cllnge in Zeeland gaat men grote hoeveelheden houtafval met cement vermengen en tot bouwste nen en bouwplaten omvormen. Negentien oud-strijders uit de Spaanse burgeroorlog zullen, als het desbetref fende wetsontwerp wordt aanvaard, hun Nederlandse nationaliteit terugkrijgen, evenals de vrouwen van vier van hen. niet veel meer voor voelen ’s avonds nog uit te gaan. En onder deze categorie vond ipen vaak de beste organisatoren op het gebied van de sociaal-economi- sche en culturele verenigingen. Het is dus een weinig verheffend en moedgevend beeld wat wij U tekenden: geringe belangstelling voor het culturele leven, overbelasting van enkelen die zich hiervoor willen geven, een teveel aan or ganisaties op dit gebied met daarentegen eenzijdig gerichte belangstelling van het grote publiek tot toneel en film, vooril in het lichtere genre. Dit verschijnsel geldt niet alleen voor Bolsward en om geving. Wat hier nog slechts een ten- denz is, moet volgens deskundigen in grote steden en bevolkingscentra onrust barend zijn. Wellicht is hierom ook de mogelijkheid geschapen de vermakelijk heidsbelasting te verhogen. Of het inder daad afdoende zal helpen? Wij hebben goede grond dit te betwijfelen, want ook al is daarmede het goed recht van ver hoging niet weerlegd, het zal een, ieder, die even nadenkt duidelijk zijn, dat daar mede de oorzaak van het kwaad niet in de wortel is aangetast. Er zal daartoe niets minder nodig zijn dan een herop voeding van ons volk, beginnende in het gezin. Men zal weer moeten leren wat verantwoordelijkheidsbesef is, want ook in het maatschappelijke en culturele or- ganisatieleven heeft een leder zijn plaats en taak. Het nood-comitó voor zeemansgezinnen te Amsterdam, dat In de oorlogsjaren werd opgericht om steun te verlenen aan zeemansgezinnen door het uitzenden van kinderen en het verstrekken van voed sel, is opgeheven. Nel van Vliet, onze wereldrecordhoudster heeft van een Amerikaans comité een uit nodiging ontvangen om voor twee jaar naar Amerika te komen. Hoe zal het komen. Het departement van Binnenlandse Zaken werkt aan een nieu we circulaire inzake de vermakelijkheids belasting. Vrede-misdadigers. Twaalf leden van de Commissie Oorlogsmisdadigers zijn ge arresteerd, omdat zij In Duitsland goud, geld, tafelzilver enz. ter waarde van dui zenden guldens hebben gestolen. De laatste phase van haar bestaan heeft de Gemeenschap oud-illegale werkers Nederland (G.O.I.W.N.) morgen ingeluid met de Instelling van de Nationale ver- trouwensraad in hotel De Witte Brug te Den Haag. Over het Kanaal gevlogen? In de buurt van Bristol (Engeland) heeft men een vleermuis aangetroffen, die een ring droeg van het Zoölogische Laboratorium i van de Rijksuniversiteit te Utrecht. I verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 frlj om derüt in kar to dwaen en elts fan dy trlje organisaesjes hat yn it lepen- blere llbben deselde rjochten en plichten as frlje boere-organisaesje. Hwat de C. B. T. B. blslute wol of dwaen wol, stiet har alhiel seis ta bioardlellng, der hawwe de beide oare neat oer to sizzen. Hja blpale seis har doelstelling, har middels, har wurkterrein en sa mean Dat is In rjocht, dat yn de natuer fan de mlnsken lelt, mar boppedat ek per- foarst troch de Nederlflnske grounwet oan alle Nederlönske boargers waer- borge Is. De oantallen leden, dy’t elk fan dy organisaesjes hat, kin nel de minste ynfloed hawwe op har wêzen en rjoch ten. As de F. M. 7000 leden hat, de C. B. T. B. 4000 en de A. B. T. B. 1000, dan jowt dat gjln inkeld rjocht mear, gjln Inkeld rjocht minder. In greate fla ter fan de side fan de Fr. Mij. is dizze, dat hja de pretinsje hawwe, mear rjocht to hawwen dan de oare. Sa doare hja to sizzen, dat de beide oare organisaesjes gjin bisteansrjocht hawwe büten de Mij. om. Dat is healwiis fansels. De Fr. Mij. hat allinnich rjocht om foar har leden op to kommen, mei de oare organisaesjes hat hja neat, alhiel neat to krijen. It is like frjemd as de stelling wêze soe, dat elke boer earst lid fan de C. B. T. B. wêze moat, foar dat hy lid fan de Fr. Mij. wurdt. Dat is de earste grounflater fan de Mij. It is de lette, en dus forêlderde opfetting fan it libera lisme fit 1900 en derfoar. Salang de Fr. Mij. mei sokke waentinkbylden omrint is hja alhiel fingesklkt om mei de oaren mienskiplik goede dingen to dwaen. Earst moat hja it bisteansrjocht fan de oaren erkenne en respektearje, sa as diz ze forplichte binne de Fr. Mij. alhiel to erkennep, en to respektearjen. Fryslün telt trlje, lykweardige boere-organisaesjes en Wiere warden t W ek trlje, lykweardige, boerearbelders- organisaesjes. Hwer’t de boeren en ar beiders harren ta bikenne Is har saek, hoefolle dat dogge of net dogge kin gjin byt skele. Hja steane gelyk as frlje boe re-organisaesjes en de oerhelt like goed as oare Uchems moat harren gelyk bi- hannelje. Dogge hja dat net, dan meltsje hja mlsbrfik fan har macht en bldrlu- we finrjocht. En It snljt gjln hout as men selt, dat It altyd sa west is, dat de Mij. de fildste Is, de measte leden telt, of soks sa hwat. De corporaes]es, dy’t harren oanslute as lld-forlenlng by de Fr. Mij., omdat de measte bistjfirsleden fan dy kant binne, meltsje mlsbrök fan har tafalllge mearderheit. Hja kinne as alge, mlene corporaesje mar twa dingen dwaen, dy’t rjocht binne: Of alle trlje stypje of gjlnlen. Ek harren morele stipe moatte hja gelyk taparte. Derom is it in forkearde tastfin, dat de Stamboeken, It Boun fan Coöperatieve Suvelfabrieken lld-forienlng binne fan de Fr. Mij. allin- ne. En it is de plicht fan dy bistjüren hjir sa gau mügllk in ein oan to meitsjen. Hjoed hfilde de bistjüren oer dizze kwesje in gearkomste yn Ljouwert. Wy sjogge mar ien rjochtfeardige oplossing: De lid-forienings moatte harren losmeit- sje fan de Fr. Mij. Hja hearre der net, hwant hwat hja oan de iene dogge, kin ne en meije hja de oare net wegerje. Earst as de grounslach fan it agrarysk organisaesjelibben suvere is, kin men prate oer gearwurkjen en melinoar-op- arbeidzjen. Dit is in great boerebilang, mar it rint op neat üt as it net droegen wurdt troch Onderling respekt. Is dat er net, dan is der mar ien wei: Elk syn paedl En de Stifting dan? Dêroer In oare kear. Hét tweede Friese Rode Kruis team vertrok naar Indië. Zoals we reeds meldden staat dit team onder leiding van onze oud-stadgenoot Dr. Beekhuis. It sit wer forgoed fêst mei de Fryske boere-organisaesjes. En net allinnich mei dizze, hwant ek yn de Nederlünske boere- en boerearbelders-organisaesjes wurdt de atmosfear wer ünwennlch. It skynt swler to sitten, yn In lün of pro- vinsje, hwer’t de mlnsken In forskillende geastllke grounslach hawwe, meiinoar to arbeldzjen. It wol üs foarkomme, dat it fan mear as gewoan bilang is, de oar- saek fan dizze minne kwael ris earnstlch nei to gean, hwant troch langjierrige ünderfining witte wy, dat Ünderskate minsken in bulte argewaesje hawwe fan dizze dingen, towyl hja net sjogge, dat hja seis faken de oarsaek binne. Der oin- ne yn dizze saek in pear elementaire din gen, dy’t elk ynsjen kin as hy op dit terrein hwat birikke wol. Dingen, dy’t bygelyks de lieders fan de Fryske Maet- skipplj, oan diz tiid ta, net bigripe kinne of wolle. Tlge ta skea fan de ienriedich- heit finder de Fryske boeren. 1. Op it foarste plak is it dit: Eltse boer is alhiel frij om de organisaesje foar kar to nimmen, dy’t hy winsket, Yn Fryslên De mosselkwekers hebben het maximum leveringskwantum volgeboekt. Dit sei zoen werden naar Frankrijk 200.000 ton mosselen verzonden, ook Engeland en België hebben grote hoeveelheden afge nomen. De kwekers mogen thans bij toerbeurt acht procent verhoging van 't hun toegewezen contingent leveren. Tragisch ongeluk. Vrijdagmorgen om zes uur is te Franeker een auto uit Twijze- lerhelde te water gereden, waarbij twee personen uit Twijzelerhelde en een uit Kollumerzwaag om het leven zijn geko men, De vier inzittenden waren op weg naar Den Haag om te trachten hun pa leren voor emigratie naar Canada in orde te krijgen. Een staking is uitgebroken onder de ar beiders van de tricotagefabriek Röcker en Co. te Sittard, naar aanleiding van 't feit, dat het bedrijf op advies van het beheersinstituut weer onder leiding is geplaatst van de vroegere directeur, de heer F. Röcker, een Duitser, die tegen het einde van de oorlog Nederland had verlaten, maar enige tijd geleden weer is teruggekeerd. Mansholt a. I. In verband met het aftre den van minister dr. G. W. M. Huysmans die op medisch advies zijn ontslag-aan- vrage heeft ingediend, zal als minister van economische zaken ad interim, op treden de minister van Landbouw en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt. In het Wïlhelmlnakanaal te Tilburg is een schip op een zich onder water bevin dende personenauto, die daar te water gereden was, vastgelopen. De eigenaar, de houthandelaar J. Ploegers van Oister- wljk, wordt vermist. Het kanaal wordt afgedregd, om het lijk van de heer Ploe gers te vinden. I Januarikevers? In Velden zijn dezer da- I gen drie meikevers gevangen. Waar schijnlijk zijn de kevers door de zachte winter in de war geraakt en hebben zij zich daardoor vroeger op pad begeven dan in hun bedoeling lag. z Ans van Dijk, de beruchte medewerkster van de S.D. in Amsterdam, die honder den Joodse Nederlanders heeft aange bracht en aldus de dood ingciaagd, is Woensdagmorgen terechtgesteld. Vllssingens openbare leeszaal is verrast met een buitengewoon aardige collectie boeken, ontvangen van het kerkgenoot schap Brethern van Elgin uit Illinois. De collectie omvat gedeeltelijk boeken voor de jeugd. Een baby gcarresteerdl Dit onschuldige wicht, dat bij moeder In bed was ver stopt, bleek te bestaan uit ruim 3000 m. fraaie haarlinten. Bij onderzoek bleek, dat de vader van dit kind koffie over de Duitse grens smokkelde en in ruil daar voor het lint medebracht en in de zwarte handel deed. Goudschat gevonden. In de tuin van de op of omstreeks 17 December j.l. te Beek bergen vermoorde, alleenwonende Tj. de Boer, heeft de politie een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, geld stukken enz. gevonden. De Nederlandse ski-kampioenschappen, die, zoals gebruikelijk, te Arosa zullen worden gehouden, zijn vastgesteld op Woensdag 4 en Donderdag 5 Februari a.s. De Willem Barendsz had tot en met 3 Januari 16.405 barrels (2.734 ton) traan en 4.193 barrels (699 ton spermolie) ge produceerd. Zo gaat het niet De Nederlandse Bak- kersbond te Den Haag heeft een telegram gezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening waarin wordt verzocht om een onderhoud op korte termijn. Het huidige bonnenstelsel deugt niet. Door de hoge waterstand is de dijk van de Wold Aa bij Meppel doorgebroken. Honderden hectaren staan blank en ver scheidene boerderijen zijn volkomen ge ïsoleerd. „Voor orde en vrede”, luidt het opschrift op het nieuwe ereteken voor hen, die na 3 September 1945 minstens drie maanden tropendienst hebben verricht en zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. - Weer werken. In de steenfabriek te Pin dorp (N.B.), die wegens kolengebrek reeds in 1941 was stopgezet en dus reeds zeven jaar heeft stilgelegen, zal In April weer worden gewerkt. Om het geldje. Een ergerlijk geval van huwelijkszwendel heeft zich In Velp voor gedaan, waar een oplichter een bewoon ster een bedrag van f 20.000 vrijwel haar gehele opgespaarde kapitaal af handig heeft gemaakt. De Stiefkindjes. Tijdens de behandeling der begroting van Verkeer en Water staat in de Tweede Kamer vroegen de heren de Ruiter (c.h.) en Algera (a.r.) aandacht voor de Waddeneilanden, o.m. wat de verbinding met het vasteland be treft. Schoenbonnetf. In het tijdvak van 19 Jan. tot en met 13 Maart zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 0, dan wel op de cijfercombinatie 54, 64, 74, 84 en Ó4 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt I Zo zijn alleen bij de P. F. C. en B. B. G. in Bolsward een 110 verenigingen be kend en op vele dorpen is het niet veel beter gesteld. In plaatsen met weinig vergaderlokali teit is „het gebouw” of „het lokaal” avond aan avond bezet, want, zo luidt de geijkte term dan „er is altijd wel wat te doen”. Inderdaad is dat het geval. Er is te veel van het goede, -ook al zijn we geneigd dit woordje „goede” tussen aan halingstekens te plaatsen. Niet dat wij van bepaalde organisaties het recht wil len ontkennen, maar men zal het met ons eens zijn, dat er werkelijk een „te veel” is. De voor-oorlogse organisaties zijn vrijwel alle in oude of verjongde vorm teruggekomen en hoeveel zijn er later niet bijgekomen? Het gevolg is, dat iemand, die zich wil geven, spoedig wordt overbelast. Spraken we niet onlangs een onderwij zeres, die sedert de Jaarmarktweek in Bolsward slechts twee avonden was „vrij” geweest? Daar komt nog iets bij. Vele zakenlieden en kleine zelfstandigen hebben het wegens personeels-schaarste en admlnistatieve beslommeringen over dag en 's avonds zo druk, dat ze er Streekblad voor Wie serieus de verslagen van de ver- i schillende vergaderingen en bijeenkom sten nagaat, zoals die geregeld ook in ons blad verschijnen de redactie moet dit uit de aard der zaak geregeld doen zal het zeker zijn opgevallen, hoe vaak de slotsom van de verslaggever luidt: De vergadering was slechts matig bezocht. In allerlei toonaarden keert dit refrein terug en wanneer men er een bloemle zing van zou aanleggen, dan zou dat zijn in de trant van: De zaal was niet geheel bezet; voor een slechts klein ge zelschap.Der wie to min folk; De opkomst had beter kunnen zijn.Nog geen 10 pct. van de leden was aanwe zig.Jammer, dat er voor deze avond zo weinig belangstelling was.De vele thuisblijvers hebben heel wat gemist. Slechts enkelen hadden de elementen ge trotseerd. enz. enz. Een goede verstaander is maar een half woord nodig, zegt het spreekwoord en zo is het ook hier. Men mag het ver schijnsel in de krantenverslagen namelijk nog zo euphemistisch aanduiden, het feit blijft er hetzelfde om: De diverse verga deringen in stad en land zijn over het algemeen slechts matig bezöcht. Was dit voor de oorlog reeds een euvel, thans neemt het verschijnsel dusdanige vormen aan, dat er alle reden voor ons is, er eens nader bij stil te staan. Wat is namelijk het geval? Welke zijn vooral de vergaderingen waarvan men 'thuisblijft? En waarom? En welke zijn de middelen ter genezing van dit „kwaad”? Wanneer wij ons niet vergissen zijn het vooral de vergaderingen met een sociaal doel, die te kampen hebben met te wei nig belangstelling van de zijde der le den, Het zijn vooral begrafenisverenigin gen, ijsclubs, verenigingen voor dorps belang enz., die over het euvel klagen. Maar ook de organisaties met meer di rect zakelijke en economische doelstel ling, waar men in een tijd als de onze een stijgende belangstelling voor zou verwachten, klagen over het te weinig medeleven van de leden, zoals daar zijn de vele Middenstandsorganisaties, boe renverenigingen, vakverenigingen en der gelijke. De comité’s voor rechtsgelijk heid stad en platteland, die toch waar lijk een doel nastreven, waarbij iedere plattelander het grootst mogelijke be lang heeft, kunnen nauwelijks genoeg belangstellenden op hun vergaderingen krijgen om bestaan te blijven en zich zelf te vermen of aan te vullen. Met verenigingen en organisaties die culturele belangen bevorderen of zelf cultureel werk verrichten, is het al niet veel beter gesteld. De belangstelling is schier overal achteruitgaande, wat ook geldt voor organisaties met een idled, soms zelfs van die met een religieus doel, al zijn er gelukkig wel uitzonderingen, die deze regel bevestigen. Maar het is en blijft een onloochenbaar feit, dat de belangstelling voor het werk van blblotheken, cultuurkringen, geheel onthouding, Friese krlten, enz. over de gehele linie genomen, tanende Is. Zelfs blijkt het altijd niet eens meer mo gelijk de vroeger zo populaire uitvoe ringen van zang-, muziek-, reciteer- en gymnastiekverenigingen, wat het bezoek betreft, te doen slagen. Het Is zelfs zo, dat er nog slechts twee vormen schijnen te zijn, die het publiek kunnen boeien en dat zijn de toneel- en filmvoorstellin gen. Maar die toneeluitvoeringen moeten dan bij voorkeur In luim zijn, want men moet eens kunnen lachen en onder de film moet men vooral een film met „span ning” er In, verstaan, want een didac tische rolprent treft hetzelfde lot als al het andere opvoedende werk: de belang stelling blijft beneden de verwachting. Hieruit blijkt, dat „het grote publiek” zich vooral niet wil Inspannen, zich niet wil geven aan religieus, sociaal en cul tureel werk, zoals dat wel wenselijk zou zijn, maar getrokken moet worden met een programma, dat amusant is, licht verteerbaar en waarbij men zelf niets anders heeft te doen dan zitten en kijken. Met kunst en vliegwerk waaronder het inlassen van toneelstukjes, bands en het geven van bal na trachten som mige organisatoren voor hun vereni gingswerk een schijnbelangstelling te wekken, maar.schijn bedriegt. Moeilljker dan het noemen van de oor zaken blijft Inmiddels het aanwijzen van de te bewandelen weg, die ons uit deze impasse zal helpen. Het is namelijk dui delijk, dat naast de na-oorlogse mentali teit van het tevreden zijn met „brood en spelen”, vooral het feit, dat wij bijna zijn doodgeorganiseerd, de mensen moe binne dat trlje: de Fr. M. fan L., de en lusteloos maakt in het organisatie- Christ. B. en T. Boun en de Aertsdioce- leven de handen uit de mouw te steken, sane B. T. Boun. Elke boer is folslein en Zuidwest van Drukkerij Fa. A. J. Bolswartls Nieuwsblad Slechts matig bezocht

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1