Buitenlands Overzicht 1 H Kort Nieuws uit Indië 44e Jaargang No. Vrij dag 23Jan. 1948 Streekblad voor West* Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward van s "in het fl- :r n er Wie re tuurden es rf) er Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 ergert. De „vijfdaagse” Kasjmir. Het doel. Wie zijn oor te luisteren legt en het voorrecht heeft met vele klein-in- dustrlëlen uit stad en platteland in aan raking te komen, zal het zeker opvallen, hoeveel initiatief en ondernemingsgeest er bestaat juist bij deze zakenmensen, die hun bedrijf veelal in het klein zijn be gonnen en letterlijk zowel als figuurlijk van de grond af zelf hebben opgt- bouwd. Gelukkig heerst er bij velen nog de ge zonde geest van vooruit .te willen, on danks het feit, dat men tegenwoordig vaak het gevoel heeft aan handen en voeten gebonden te zijn, ondanks ook het feit, dat de rljstenbrijberg van panie ren en formulieren, die men moet door worstelen om aan de eigen zaak langs legale weg uitbreiding te geven, vaak afschrikwekkend is. Vooral zijn er twee bezwaren, die voor de zakenmensen vaak onoverkomelijk blijken: het gebrek aan beschikbare gekozen raden Djajaprawlra. De republikeinse opperbevelhebber, ge neraal Soedlrman, heeft Zaterdagavond ongeveer 20.45 uur Javatljd de eerste In structies voor de wapenstilstand voor radlo-Djokja voorgelezen. Sjarlfoeddln wees er In een korte toe spraak nog op, dat „men wel teleurge steld was over de Nederlandse voorstel len in de overeenkomst, maar dat men niettemin de bestandsovereenkomst zal uitvoeren" en ook de politieke beginse len, zo goed als dit „In ons vermogen ligt.” Een vooraanstaand lid van de Masjoeml, die uit de regering getreden Is, omdat zij zich niet met de overeenkomst kon verenigen, verklaarde over radio Soera- karta, dat deze overeenkomst „een wer kelijke capitulatie voor de Nederlandse eisen” betekent. De Minister-President, Dr. Beel, heeft aan de voorzitter van de commissie van goede diensten te Batavia het volgende telegram gezonden: „Namens de Neder landse regering betuig Ik uwe commissie gaarne mijn dank voor het belangrijke resultaat door uwe goede diensten in 't belang van Nederland en Indonesië en van de internationale gemeenschap be reikt.” Voor de gewonde soldaten in Indië werd in de afgelopen week door het Philips personeel een bedrag van f 17.500 bijeen- gehaald. Hiervoor zullen een aantal luid- sprekers-installaties voor de Indonesische hospitalen worden gekocht. In Midden-Java zijn momenteel 63 plan ters in de suikercultuur werkzaam, 69 planters in de bergcultures, van wie 6 in de tabak. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft de op de „Ren ville” gesloten overeenkomsten begroet als een „gezonde basis voor de politieke en economische ontwikkeling van Indo nesië” en verklaard, dat de Amerikaanse tegering „wegen en middelen onderzoekt om economische en financiële hulp te bieden". Amerika gaat weer bewapenen. Ruslands sabotageplan nog tijdig ontdekt. Hebben! de communisten In Italië een kans? De pre caire toestand In West-Dultsland. De rol van Rusland. Komt er een Oost-Europese federatie? De toestand In Palestina ver ergert. De „vijfdaagse” van Gandhi bracht toenadering inzake ven kunnen van de meest uiteenlopende aard zijn. Wel leent het gebouw daar de huur van de percelen wordt berekend per M.a. zich vooral voor die indus trieën, die op betrekkelijk kleine ruimte hun machines kunnen opstellen. In dit verband denken wij aan constructlewerk- plaats, fabriekmatige fabricage van land bouwmachines, spultinrlchtlng, meubel en houtindustrie, enz. Niet economisch Is het echter de ruimte te gebruiken voor opslagplaats. Het in- dustrieflat wil slechts tegemoet komen aan de klein-industrie, die met ruimte gebrek heeft te kampen. Ten overvloede zij nog gezegd, dat men slechts een ge deelte van het gebouw huurt en alszo- danig geheel zelfstandig en onderling gescheiden blijft. Wel ligt het in de bedoeling het te stich- ten gebouw te doen exploiteren door een afzonderlijke N.V., waarbij de eventuele huurders tevens voor 30 c, nancleringsbedrag als aandeelhouders Frankrijk heeft al aan de rand van die mogelijk heid gestaan en is nog niet definitief gered, daarvoor zal nog heel wat op politiek en economisch gebied moeten gebeuren. Zoals dat ook in Meïjittikfangtmen gjinmiggen Q Palestina te rieken, waar meer en meer groot scheepse Arabische aanvallen op afge legen Joodse nederzettingen loskomen. Het is wel tekenend dat de Egyptische regering haar officieren die aan Arabi sche zijde daar willen meestrijden 6 jg te trekken. Van Engelse zo- Amerikaanse zijde is onmiddel- 1 men er niet aan denkt daartoe over te gaan, welke Rusland en zijn aanhang gelukken, ook gebruik makend van de slechte voedingstoe- stand welke er heerst, de productie daar door stakingen te ontredderen, dan was het Marshall-plan een ernstige slag toegebracht. De Amerikanen en Engelsen zien dat ook wel in en zij heb ben dan ook maatregelen genomen de ogenblikkelijke voedselnood er te ver lichten, hun economische reorganisatie plannen voor de ook de goedkeuring te dragen. Bij nadere bestudering van dit plan, waarvan wij hier een perspectieftekening plus een situatieaanduiding geven, is bij ons de overtuiging gevestigd, dat, wan neer het tot uitvoering hiervan komt, Bolsward inzake dit nieuwe systeem van bedrijfshuisvesting met één slag aan de spits zal staan. Het mooie ruime ge bouw dat volgens de huidige plannen gevestigd zal worden aan de Hlchtumer- weg (aan weg en water) biedr zoveel voordelen en zoveel mogelijkheden, dat het zeker een kans van slagen heeft. In een Dinsdag te houden bijeenkomst zal de heer Foppes voor het E. T. I. F. en de heer Jorritsma voor B. en W., die hier als plaatselijke initiatiefnemers fun geren, resp. een bespreking geven van het plan in het algemeen en van dat te Bolsward In het bijzonder. Klein-lndustriëlen uit Bolsward en om geving kunnen beter dan wij als le ken dat in een artikeltje kinnen doen daar door deskundige voorlichting op de hoogte worden gebracht van de op zet als geheel, zowel als van de details en bijkomstige zaken. Vanzelfsprekend zal men bij overgrote belangstelling een keus moeten doen en daarom willen we er hier op wijzen, dat, wanneer men werkelijk belang bij dit te stichten gebouw heeft, en dat heeft o.i. ieder die met ruimte- en kapltaalgebrek te kampen heeft, maar ondanks dat toch zijn bedrijf wil ultbrelden of modernise ren, men goed doet de betreffende ver gadering niet te verzuimen. Het kan dan Immers wel eens zo worden, dat degene die, zoals de geijkte termen dan lui den, de kat eerst eens uit de boom wil kijken, de hond wel eens in de pot kan vinden. Met dat al wensen we deze poging uit de huidige Impasse te komen, alle suc ces en hopen we dat het te stichten ge bouw daadwerkelijk zal bijdragen tot 't scheppen van grotere mogelijkheden en openen van wijde perspectieven voor de kielnlndustrle. Italië het geval is, waar dit voorjaar kamer verkiezingen moeten plaats hebben en de uiterste linksen zich daarom thans hevig weren. Volgens objectieve be oordelaars hebben de communisten echter geen kans de meerderheid te verwerven, tenzij met geweldsmidde len, welke ook in Frankrijk werden toe gepast, doch daar mislukten. Het is ech ter wel te begrijpen dat 't plan M. zich vooral richt op het Roergebied, econo misch hart van West-Europa. Zonder herstel daar, geen afdoend herstel van dit gehele gebied. Zou het de Joden klagen ook dat de Engelsen in Palestina maar zeer lauw de Joodse belangen beschermen en we zouden zeggen „helemaal geen wonder” als we zien dat Londen tezelfdertijd een nieuw defensief verdrag met Irak sluit en I Bevin bij het tekenen daarvan verklaart dat dit verdrag het begin is van een serie verdragen, die „uitdrukking zullen ge ven aan de vriendschap tussen Enge land en de Arabische wereld” en die de grondslag moeten vormen voor een verdedigingssysteem in het Midden oosten. In de Kasjmir. Scherp gingen de afgevaardigden el kaar te lijf, maar het vijfdaagse vasten van de 80-jarige Gandhi heeft in beide staten diepe indruk gemaakt, de weder zijdse leiders bleken onder invloed van zijn daad<tot concessie bereid en het is mogelijk dat een betere verhouding is ontstaan. Het idealisme zou in deze donkere wereld dan geen kleine over winning hebben behaald 1 gelsen samen te werken, waarom zi dan ook door de Russen en communis ten voor Quislings worden uitgemaakt. Zenuwoorlog. Er heerst dan ook een zenuwachtige spanning in Wcst-Duitsland, welke verhoogd wordt door Russische dreige menten dat Rusland, dat alle toegangs wegen tot de Duitse hoofdstad be heerst, eerstdaags de andere geallieer den zou dwingen hun troepen uit Ber lin teni| wel als lijk verklaard, dat maatregelen de Russen ook nemen. We vermoeden echter dat deze berichten meer beogen de Berlijne bevolking, die allesbehalve Russisch gezind is, onder de indruk te brengen, dat ze toch aan de genade der Russen overgeleverd is en dus maar beter doet met hen samen te werken. Zenuwoorlog dusl Waartoe misschien ook gerekend mag worden de uitlating van Dimitroff, de Bul gaarse premier, dat er een Oost-Europese federatie op til is welke op Rusland zal steunen. Deze zou omvatten Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië, Alba nië, Bulgarije, Roemenië en, zei Dimi- trof, „misschien Griekenland!” Hij be doelde natuurlijk dat mischien ook de Grieke tegenregering van Markos zou worden opgenomen in deze federatie, waarvan hij het tijdstip van oprichting nog niet wilde onthullen, welk tijdstip, voorzover het in ieder geval de aanslui ting van Markos betreft, nog wel even op zich zal laten wachten omdat deze aansluiting nog een net even te gevaar lijke situatie voor een nog „koude” oor log zou veroorzaken. Naar „echte” oor log begint het in tegenstander die wel niemand an ders dan Rusland kan zijn nog niet gereed is met zijn atoomwapenen enz. De wereld schijnt dus nog enkele jaren respijt en gelegenheid te hebben tot be zinning te komen en West-Europa om te pogen als bemiddelaar de twee ko lossen, voor de uitbarsting komt, nog tot elkaar te brengen. Maar al te graag zou het die rol spelen, maar het bezit nog geenszins de onafhankelijke positie welke het daartoe behoeft. Het noodlot wil, dat het zelf eerst op de been moet geholpen door een der grote tegenstan ders, Amerika, met middelen, welke bij de andere in steeds sterker mate woede en wantrouwen wekken. Het plan M., naar de Engelse autoriteiten berichten, in hun Duitse zóne gevonden en door hen voor echt gehouden, doch door de Wat het is. Een Industrleflat in gewoon Neder lands een „werkplaats-gebouw" Is een groot en ruim gebouw, waarin zich hallen, werkplaatsen, kantoren enz. be vinden, die aan belanghebbenden kunnen worden verhuurd. Zo'n industriegebouw biedt vele voor delen. Het geheel ziet er uit als een grote werkplaats, maar het Is onderverdeeld In verschillende gedeelten, die van el kaar afgescheiden als ze zijn, elkaar geen hinder geven, maar juist omgekeerd elkaar kunnen aanvullen. Hoewel er slechts een geringe ruimte kan worden afgestaan voor kantoren en magazijnen en de grootste oppervlakte dient gereserveerd te worden voor werk plaatsen, kan men toch komen tot een gesloten geheel. Daar het gehele com plex toe kan met één schaftlokaal, één wasgelegenheid, eventueel één cantlne en parkeerplaats (met rijwielstalling) en ook de outillage wat betreft centrale verwarming, aansluiting op de kracht stroom, stoomvoorziening, expeditie enz. veelal gemeenschappelijk kan of zal zijn, spreekt het vanzelf, dat men als deelne mer aan het Industriegebouw niet alleen voordeliger kan produceren, maar ook meer mogelijkheden krijgt. Ook geeft de gezamenlijke huisvesting meer dan de afzonderlijke een zeker cachet en wor den het ondernemersrlslco beperkt en de sociale voorzieningen op hoger plan ge bracht, kortom worden het kleinbedrijf sociale en economische voordelen gebo den op een peil, dat tot nu toe alleen het grootbedrijf was toebedeeld. Bovendien zal de Wederopbouw voor dit doel gemakkelijker materiaal afstaan dan bij particuliere aanvragen tot verbou wing of nieuwbouw, daar bij deze col lectieve huisvesting een minimum mate riaal wordt gebruikt. Ook de financiële opzet is bij een be drijfsgebouw als bovenbedoeld zeer aan nemelijk. Van de benodigde middelen zal 30 door betrokkenen worden ge fourneerd, 40 door hypothecair cre- diet worden gedekt, terwijl getracht zal worden de overige 30 door middel van een credlet van de Herstelbank h doen financieren. De in het industrleflat te vestigen bedrij- Er zijn de afgelopen dagen verontrus tende berichten en verschijnselen te over geweest. Men denke maar eens aan het verschenen rapport van een Ame rikaanse commissie voor de luchtvaart- politiek. Daarin komt ze tot de con clusie dat de Ver. Staten tegen 1952 een luchtvloot van totaal ruim 18000 vliegtuigen moeten gereed hebben, om zowel door tegenaanvallen als verde diging een eventuele overval van een andere mogendheid met atoombommen en bestuurbare projectielen over de oceanen en polen, gevolgd door lucht landingstroepen enz. te weerstaan. Met evenveel klem hebben ook de Ameri kaanse vloot- en legerautoriteiten al aangedrongen op versterking van hun onderdelen der Amerikaanse defensie. Het enige geruststellende in dergelijke onrustbarende berichten is eigenlijk dat een onmiddellijke overval nog niet verwacht wordt, omdat de verwachte De plannen. Het Idee van 'n dergelijk industrleflat is niet nieuw. In Engeland wordt sedert de voorlaatste wereldoorlog het systeem reeds toegepast en het heeft daar een steeds stijgend succes. Ook in ons land bijv, in Rotterdam, heb ben dergelijke gebouwen In de practljk bewezen niet alleen bestaansrecht te hebben, maar In een behoefte te voor zien. In Friesland was het het E. T. I. F. (Eco nomisch Technologisch Instituut voor Friesland) dat deze vorm van nijver heidshuisvesting heeft bestudeerd en daarna gepropageerd. Na de eerste ver gadering op 2 Mei j.l. Is het werk ge vorderd en ook In de ge"meente Bolsward heeft men niet stil gezeten. Het college van B. en W. heeft al het mogelijke gedaan om ook In dit opzicht het beste voor Bolsward (en omgeving) te doen. Het door arch. Jorritsma uitge werkte plan bleek op een te Leeuwarden gehouden bijeenkomst In principe dan „Ajax” naar Indonesië. De grootste drij vende bok ter wereld de „Ajax” is Vrij dagmiddag getrokken door zeeslepers, naar Soerabaja vertrokken, waar de bok dienst zal doen om de havenwerken te herstellen. Ruim duizend militairen zijn Zaterdag met het s.s. „Tabinta” naar Indië ver trokken. Zes cantinewagens, aangeboden door de N.I.W.I.N., werden meegeno men. Zowel Soekarno als Sjarlfoeddln hebben hun vertrouwen uitgesproken dat de te houden volksstemming gunstig voor de republiek zal uitvallen. best doen met de Amerikanen en En- p0 Berau-Raad, het vertegenwoordigen de college van de landschappen Semba- lloeng en Goenoeng Taboer (Oost-Bor- neo) Is geïnstalleerd. Tot voorzitter werd Veiligheidsraad is overigens reeds de vorming van een internationale politiemacht voor Pa lestina ter sprake gebracht, bij gebreke waarvan een Joods verzoek om een eigen militie te mogen vormen, zal moeten worden behandeld. Eveneens is thans bij de Veiligheidsraad in be handeling het geschil tussen India en Pakistan inzake ruimte en het gebrek aan voldoende I zullen deelnemen, contanten, want niet alleen is het moei lijk een bouwvergunning te krijgen, het bouwen zelf loopt spoedig In de papie ren. Aan deze bezwaren wil het stichten van een industrleflat nu echter tegemoet komen. en Zuidwest Friesland Russen vals verklaard, geeft, waar of i maanden verlof met behoud van soldij echt, in ieder geval een beeld van de i garandeertl En daarmede het besluit middelen waarvan Rusland zich zou der Ver. Naties wel heel erg tart! Maar West-Duitse zónes moeten een verbetering op langer ter mijn brengen. De reorganisatie is ook dringend nodig om de Duitsers hun eigen verantwoordelijkheid te doen ge voelen. Nog al te veel schuiven zij de schuld dat de voedselvoorziening van het Roergebied weer totaal in ’t hon derd is gelopen, op de schouders der geallieerden, terwijl het vast staat dat het West-Duitse platteland zijn voed- selleveranties op geen stukken na na kwam; aan graan leverde het nog geen 50 pct. in van de hoeveelheid welke het kon leveren, varkens en schapen nog geen 30 pet. Een feit is dat de leidende Duitse politici in West-Duitsland hun kunnen bedienen om via de Kominform 1 te trachten te voorkomen, dat de Mar- shall-hulp aan West-Europa afdoende wordt en dit gebied daardoor een krachtige bondgenoot van de Ver. Sta ten zou kunnen worden. Door aanhou dende stakingen zouden, volgens het plan M„ de West-Europese landen zo moeten worden uitgehold, dat de Mar- shall-hulp als ’t ware in een bodem loze put viel, van herstel geen sprake zou zijn en daarmede het communisme er een kans zou krijgen. Bolswartls Nieuwsblad Krijgt Bolsward een I n d ustr ieflat? .3K.JK.3K. X XyH g K l.l. 10 3K3OC3<3jC3OC JK3KTJ<3iC3eC3B r»nl,z\>raM «nrlan T"\l n I n'rt r*n tir I f n Hllll

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1