Met een boekje in een hoekje 1 Martinytoer <KjliS-‘KjlCLS Fan de door Nederland No. 7 44e Jaargang Dinsdag 27 Jan. 1948 West. Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Streekblad voor Friesland - Bolsward OSINGA Wanneer wij Vrijdags te Tj. de J. r dwaen, har eigen doel to birikken en dêr de oaren ta to brüken. Dat wie de me- thoade fan Seys Inquart en syn maten. En der binne neist amorele eleminten hiel hwat naïvelingen ynroun. Hja waerden Qnder moaije wurden misbrükt. Yn it sakelibben, yn de internaesjonale polityk witte we allegearre, dat dizze methoade in bulte tapast wurdt. En ék yn it ge- woane libben hoecht men de eagen mar goed to brOken om it al den dei to sjen. insiders is het een grote bijzonderheid, dat in deze tijd van het jaar nog bloem kool wordt aangevoerd. gefolch hawwe, dan dat de lju folie fierder fan mekoar komme as eartilds. freon”. Óf sa’t men it yn it NederlAnsk seit; Als liefde verkeert in haat, is het 't allergrootste kwaad”. Wy, dy’t de saek Wegens oplichting is een 54-jarige oud- politiek delinquent te Hilversum gear resteerd. 'In strijd met de waarheid ver telde hij verschillende van zijn lotgeno ten, dat hij hen aan woonruimte en meu belen kon helpen. Daarvoor moesten zij dan bedragen van f 100 tot f500 beta len. Ee.i kruidentuin. In de tuin van het Ge- mcrtse kasteel onder Gemert zal een proeftuin voor geneeskrachtige krulden worden aangelegd, welke de naam zal dragen: 'Mortus Mèdicamentorum Qhe- mertanus. Behalve voor wetenschappelijk onderzoek zal men de tuin gebruiken ter voorlichting van belangstellenden in de kruidenteelt. Te Tiel is een fabriekje van kleinmeu belen tot de grond toe afgebrand. Slechts een gedeelte van de boekhouding kon de politie redden. De schade wordt ge raamd op f 20.000. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling •Advertentieprijs! 10 cent per m.m. Giro 87926 Ten einde een langdurig conflict te ver mijden hebben de werkgevers, betrokken bij de moeilijkheid in de bouwnijverheid te Amsterdam, besloten het voorstel der arbeiders te aanvaarden en een uurloon van f0.90 plus een vaste bijslag van 25 pet. te betalen. Na de hervatting van het werk zullen de besprekingen over de gestelde eisen voortgang hebben. Gaat het begin Augustus regenen? De va- cantie voor het Bouwbedrijf zal dit jaar vallen in de periode van 27 Aug. Drente, dat verleden jaar een provin ciale vlag kreeg, zoekt nu een volkslied. Het moet in het Drents ,en niet te lang zijn; hoogstens drie coupletten, zegt de regelingscommissle. Beentjes voor de soep mag de slager al leen geven, als het merghoudendé been tjes zijn. Alle andere beenderen moet hij Inleveren voor de Industrie, die er nutti ge voorwerpen van maakt. Zijn gehele verzameling Indische gallen, Wie re wurden As men wilsterfange wol. moat men fluitsje kinne. Het aanschaffen b.v. van een hooischud- der (met een breedte van 2.75 el) èi f 252.was een financiële onderneming, die slechts enkelen zich maar konden veroorloven. De vee-inventarls zag er in Friesland in werden op de Zwljndrechtse veiling nog „Vraagt gij mij of mij die maaye- rij met die machine goed voldeed, dan zeg ik ronduit: neen! Het gras wordt niet kort genoeg af gesneden en hoewel men het in den regel met de zeis wat al te kort afsnijdt, blijft er met de ma chine te veel op zitten. Maar niet tegenstaande dat gebrek moest ik de uitvinding bewonderen, ’t Was een verrassend gezicht, als dat wagentje met paarden be spannen daar door dat gras gaande in één oogenblik, dat af sneed!.Neen, boeren, begrijpt gij uw belang goed, veroordeelt dan niet zo liefdeloos een werk tuig, dat, hoe gebrekkig ook thans nog, zeker eenmaal door U of uwe kinderen gebruikt zal worden.” Ook worden allerlei huurkwesties behan deld. Veelal was in het contract een ar tikel opgenomen, dat er slechts eenmaal gemaaid mocht worden. In het almanak van 1863 wordt tegen deze bepalingen protest aangetekend. De boeren laten bij deze regeling het gras Immers veel te lang, tot geelwordens toe, staan. Maar bestaande uit ruim 5000 exemplaren in I gedroogde toestand en ruim 500 spiritus- I praeparaten heeft prof. dr. W. M. Doc- ters van Leeuwen aan de staat der Ne derlanden ten behoeve van het Rijksher- barium geschonken. Te Tijnje werd een jong meisje, toen ze van de zangrepetitie naar huis ging, aan gerand door een onbekend gebleven in dividu. De op het hulpgeroep toegesnel de omwonenden zetten een achtervolging in, doch de dader wist te ontkomen. Onderhandelingen zijn gaande tussen de Engelse bezettingsautoriteiten en de Ne derlandse autoriteiten over de levering van Duits gas aan gemeenten in de Ach terhoek. De K. N. V. B. heeft aam de Franse Voet balbond voorgesteld om de interland- ontmoeting Nederland-Frankrijk vast te stellen op 18 April 1949 (2e Paas dag). Een verplichte werkloosheidsverzekering is op komst, wanneer het betreffende wetsontwerp, dat thans is ingediend, wordt aangenomen. Zowel werknemer als werkgever zullen 2 van het loon moeten storten. Uitgezonderd zijn: amb tenaren, onderwijzers, 65-jarigen en ouder, werknemers met een jaarsalaris van f 6000 en meer en nog enkele groe pen. Het schip „Quo-Vadis”, is op de dijk UrkKampen gelopen. Met de sleepboot is het schip naar de haven van Urk ge boeiden onder te doen. De nieuwe uitvinding werd eerst voor poespas gehouden, maar al spoedig wordt men voorzichtiger in het vellen van een oordeel. Zo schrijft een ooge- tuige in een der almanakken: Leeuwarden voor de Duitse „hantsjemieren” niet be- eens op het „Zaailand” verzeild raken, kan men wanneer wij maar even tijd hebben ons steeds treffen bij het stal letje met tweedehands boeken. Er is altijd veel kaf onder het koren, maar soms kan men voor enkele stui vers wel eens in het bezit komen van aardige dingen. Zo ging het ook ons, toen, we eens een paar oude landbouwalmanakken von den. Het was de „Almanak voor land bouwers en veehouders, bevattende vele nuttige zaken, om van de landbouw en de veeteelt de meeste voordelen te trek ken”. De tijdwerkjes dateerden uit 1862 tot 1867 en waren uitgegeven door W. Eekhof „om door verspreiding van ken nis en wetenschap gelegenheid te geven, om de welvaart van de landman en het welzijn des vaderlands zo veel mogelijk te bevorderen.”* Dergelijke tijdwerkjes zijn altijd zeer in teressant, omdat ze als het ware een ooggetuigeverslag geven van het leven in vervlogen dagen. De opschriften boven de diverse hoofdstukjes geven dadelijk al enig idee over de vragen en vraag stukken, waarmee de landbouwer en vee houder destijds 'zat. Ziehier een greep: Over het snijden in de oren; Is tweemaal maaien van gras land schadelijk? Zit er melk in de ho rens? Over de wijze om de hooischudder en hoolhark het beste te gebruiken; Waarom zijn ondiepe melkmoüten („aden”) voordeliger dan diepe? Waar om neemt het gieren niet toe? Wat is wetenschappelijke landbouw? Iets over grasmaaiers, enz. Deze opschriften laten ons reeds- zien, dat we hier te doen hebben met de tijd, dat de landbouwwetenschap en de me chanisatie begon op' te komen. Enkele prijsberekeningen die tevens zijn opgenomen, geven ons een beeld van de geldwaarde van die tijd. Zo wordt een mud stalmest berekend op 25 cent en moet er voor een dag mestrijden, per span paard en wagen) inbegrenen f3.betaald worden. Het strooien van de mest kostte 60 cent per dag. Een za’ zaaizaad was in verhouding tot deze „daghuur” flink prijzig en bedroeg f 5. De landhuur bedroeg f 16.per bunder (per pondemaat dus nog geen f 6 In vergelijking met deze prijzen waren di eerstjër landbouwwerktuigen zeer duur. j tuigen) 8000 barrels kerosene, fan de Stifling fan it allerearste bigjin hjlr yn Fryslfin mei bllibbe en meimakke hawwe, moatte tajaen, dat h nou bliken docht, dat de wil ta gearwurkjen en lt terrein, hwat him derta llent, folie lytser is, as doe’t der In ploechje liedende lju yn lt Coujonhüs bylnoar sleten. Dat docht nel alle kanten bliken. It Fryske aerd libbet sterk op lt gefoel, sawol yn 'e goede as yn 'e forkearde sin. Men kin hjlr in hertllkens en tagedlenens fine as inisklen nearne oars. Mar ek kin men stji.te op In sterk gefoel fan wrok en ófkear sa slim, dat de rede en lt forstftn gjin wurd mear meiprate. De novelle fan Holtropi „De wylde boerinne” jowt hjlrfan in treflik en llbbenswier foarbyld. Friezen binne forgoed Germanen en haw we har opljeppend aerd, har opstigings, sa’t Jan Piebenga seit, mear as goed foar harren is. Dat sterke gefoelslibben is as in waerm- bloedich hynder, it hat in stèvige lije nedich fan it forstên, oars rekket it op 'e rin. Dêrom forgrieme hast alle Fryske forienings in great diel fan har energy oan strideraesjes en kreauwerij. En o, miery! as it hynder ienkear los is, dan giet alles oan barrels. Fansels de oare partij is de skuld fan alles, men mient jit to striden foar in goede saek en der is gjin ho! yn to krijen. Mei de Stifting fan de Lênbou is it echt de Aide histoarje. De Fries, fan aerd fan loaren in liuw en fan etteren in hotm, hat him ek yn dizze saek ris goed üttier- ge. Yn pleats fan rêstich lt terrein fan wurksumheden earst ris kalm üt to set- ten en stap /foar stap fierder to gean, soe it yn lt earstoari daliks mei gong wêze. Forskillen yn opset, forskillen yn doelstelling, yn geastllk kllmaet, yn maetskipllke opfettings, it waerd alle gearre oersljochte. Allegearre meiinoar, wy wiene dochs allegearre boeren, wy woene allegearre dochs lt béste, wy hle- ne allegearre klj en molke, lên en fé, dus de Stifting, der moast alleman by en der koe alles, of sahwat alles, wol troch dien wurde. Histoarje, rellgy, opfettings, it telde net mear. En sa fleach it it gea oer as dlggelfjOr. EltSj mlende yn it nlje syn Ideael to sjen. Elts miende yn de Stifting de oerwinning fan syn bigjinsel to blgroetsjen. En nou Is der de toloar- stelling en de spyt. De fjouwerkante slr- .el Is net foun. De lenhelt, dy’t alllnnlch dêr bistlet, hwer’t lenhelt fan bigjinsel en lenhelt fan middels bistlet, blykt In „fata morgana” to wêzen. Mei gewelt skuort men stikken, hwat men opbout .de, hwant yn dizze bannen wol men net llbje. En mei alle fülelnichheit fan lt op ljeppend Fryske aerd galmt de striders- rop oer it gea: To wapen, to wapenl- Fryske tragyk! Ik fiel tige sterk dar op dit stuit, yn'dizze atmosfear, alle goed- bidoelde wurden neat bitsjutte. Salang dizze stoarm oer Fryslan blaest, kin men better thus, bliuwe. Nou al, seit men yn de rest fan Nederlên, mei in sarkastysk gesicht:* „Fryslan is wer op ’e rin!’ iennichste, hwat wy sizze wolle is dit: lt koele forstan moat wer de leije ha, hwant yn dizze sfear kin neat as öfbraek it gefolch wêze. En dat yn in tiid, dat de boeren algemien ynsjogge, dat hja forplichte binne in mienskiplik front op to bouwen om de kommende sfriid treast to wêzen. Yn it „Frysk Lênboublêd” hat ris^dit rymke stlen: „De boeren moatte meiinoar stean, Dan sil har striden better gean. Hwannear binne wy safier hinne? As se salang striden en tochten, ha, dat se net oars mear kinne!” vervolgens naar huis is gegaan en een mes heeft gehaald en van D. aan het café heeft opgewacht. Het slachtoffer is gehuwd en vader. De dader is door de politie aangehouden en heeft reeds een bekentenis afgelegd. Een luchtvaartovereenkomst tussen Ne derland en Oostenrijk is getekend. In grote trekken stemt het accoord overeen met de desbetreffende bepalingen der in ternationale organisatie voor de burger- De grounslach fan gearwurkjen Heit yn de erkenning en ’t respekt, hwat de diel- nlmmers foar elkoar ha moatte, sil lt hwat bldije. Mar der Is lt net mei klear. Hja moatte ek in mienskiplik doel haw we. Ha se dat net, dan is alle geaf- wurkjen Onecht en misliedend. lt komt dan hjir op del, dat de dielnimmers bi- sykje, Onder de flagge fan meiinoar Hoe bestaat het Het aantal geregistreer de geheel werkozen bedroeg eind Der cember volgjéns gegevens van de ar- beidsbureaux 30.600, tegen 47000 een jaar tevoren. Aan het einde van 1947 ontvingen 1400 personen geheel of ge deeltelijk wachtgeld, het aantal geregis treerde D.U.W.arbeiders bedr. 22.200. Het oude lied. De recherche-afdeling van de politie te Hoogeveen slaagde er na langdurdige nasporingen in een wijdver takt complot van zwarthandelaren in bonnen te ontmaskeren. Voor de trekkers komt er een nieuwe pleisterplaats in het Westen van Schou wen. In een voormalige bollenschuur is een jeugdherberg gevestigd, welke men met Pinksteren in gebruik hoopt te stellen. De stuivers gaan rollen. De min. van fi- nanciën heeft meegedeeld, dat om prac- tische redenen de vierkante stuiver plaats zal maken voor een ronde. Cent en stui ver krijgen een gladde rand, het nieuwe dubbeltje en kwartje echter een kartel rand. Gesnapt. De 29-jarige Sybe Appelman, die gezicht werd in verband met de kort voor de Kerstdagen gepleegde roofmoord op de 49-jarige De Boer te Beekbergen, is te Maastricht aangehouden. Geen vuile handen meer. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken wordt een rantsoen toiletzeep in plaats van op 90 gram gesteld op 180 gram. - Prins Bernhard, die Dinsdagmiddag naar Engeland vloog, keerde Woensdag met de hertog van Gloucester, de broer van de Engelse koning die enkele dagen de gast van het prinselijk paar is geweest, naar Nederland terug. De hertog nam deel aan een jachtpartij, welke in de om geving van Apeldoorn werd gehou den. Met een broodmes doodgestoken is de werd een Winschotenaar aangehouden, 37-jarige fruithandelaar B. van D. te Tiel, verdacht van het verkopen van kuhst- die in een café enige woorden had gehad mestbonnen. Huiszoekingen in verband met de havenarbeider D. v. d. B., die met deze affaire leidden tot het vinden van een levensmiddelenkaart, afkomstig van een andere Winschotenaar, die vrij wel alle levensmiddelen- en textielkaar- ten van zijn gezin bleek te hebben ver kocht, benevens schoenenbonnen, ta bakskaarten en een brandstoffenkaart. De opbrengst werd omgezet in sterke drank. De man is opgesloten en tegen ongeveer vijftien ingezetenen, die kaar ten of bonnen hadden gekocht, is proces verbaal opgemaakt. zi luchtvaart. Broedermoord. Op een jachtveld in de gemeente Mierlo werd Dinsdagavond de door een schotwond ernstig gewonde 60- jarige landbouwer Van den Biggelaar gevonden, die, naar een onderzoek uit wees door zijn broeder was vermoord. bracht, waar het thans onder water ligt. De Hilversumse C.C.D. heeft in een af gelegen boerderij in de Hornstermeer ’n bende slachters op heterdaad betrapt, na dat deze eerst met lichtkogels en sten- guns waren gewaarschuwd en omsin geld. Een vrachtauto, zwaar beladen met zand, is op het IJsclubterrein te Den Haag op een landmijn gereden en grotendeels ver nield. Daar de explosie in het zand van de auto is gesmoord, kreeg niemand letsel. 1948 Slag bij Heiligerlee. Te Heiligerlee I 1 -v' Jrt. A en Zuidwest Voor 25 jaar De H.H. WeeshuisvoOg^len plaatsten in het gymnastieklokaal een zestal Zweed se wandrekken met bijbehorende banken. Bovendien werd de inventaris verrijkt met een paard. Ook is athlefiek-mate- riaal aangeschaft zodat Bolsward „een Eldorado van de gymnastiek” genoemd wordt. Langs de Snekerweg is het lang een drekboel geweest, thans is een flink aan tal werklieden bezig een trottoir te leg gen. Ook de weg naar Nijland zal worden opgekpapt, zodat klompen en overschoe nen hun diensten spoedig zullen hebben gedaan. „Wassen is goed, baden is beter, zwem men is ’t best”. Onder deze slagzin plaatst dr. H. Beekhuis een oproep in de krant, om te komen tot het oprichten van een zwemschool. Voor 1 dubbeltje koopt men bij Hettema (Marktplein) 1 dweil, 1 schoenborstel, 6 doos schoensmeer, 2 stukjes toiletzeep, 12 pakjes kachelglans, een pond capu- cljners of één pond bonte bonen. Weer wat nieuws. Binnen afzienbare tijd zal men in ons land het eerste helicop- tère-station in gebruik nemen. Op het in aanbouw zijnde P.T.T.-gebouw in Den Haag is men bezig met de bouw van het platvorm, waarop deze vliegtuigen de post zullen brengen en halen. Zeg het met olie. In het kader van het Amerikaanse exportquotum voor olie producten voor het eerste kwartaal van dit jaar zal Nederland 60.000 barrels aan gas- en stookolie ontvangen. Aan olle- brandstof voor motoren (niet voor vlieg- 175.000 barrels gas- en stookolie en 100.000 bar- reis residu stookolie. De zachte winter. De afgelopen week 1865 uit als volgt: paarden 23.735 stuks, 20.000 stuks bloemkool geveild. Volgens waaronder 122 hengsten, 8920 ruinen, 12.989 merries en 1704 veulens; hoorn vee 195.174 stuks, waaronder 2928 stle- en, 1275 slachtossen, 157.649 koelen en 15.322 kalveren. Verder waren er nog 104.245 schapen en 10,041 varkens, hn nog enkele cijfers te noemen: De iltvoer te Harlingen bedroeg in het be- loelde jaar ongeveer 19000 koeien, 7|4 luizend kalveren, ruim 13000 varkens, ruim 45000 schapen, 2'/a duizend lam meren, 37000 pond rookvlees, 40.000 pd. jchapevlees en ruim 20.000 pond spek. Behalve het beeld, dat deze cijfers voor ons oproepen, bevatten de boekjes veel bijzonderheden over het eigenlijke bc Irljf. Was men vroeger bijv, van mening lat het hooi minstens 14 dagen op it. and moest blijven, in de zestiger jar< >omt men tot het inzicht, dat het ooi vlugger kan worden binnen gehaald, ’rof. Stockhart had n.l. het bewijs gele verd, dat het z.g. bleke hooi, door de rude boeren zo geprezen, maar het zes- le deel suiker bevatte, van het „groe- ie” hooi van hetzelfde weiland, lier staan we dus bij de wieg van het vetenschappelijk onderzoek inzake de looiwinning. Het nieuwe inzicht bracht chter ook gevolgen met zich mee 'oeren, die anders tesamen een paar iannekemaaiers huurden en daar elk on geveer f 45.voor betaalden, wilden er iu leder twee hebben om vlugger te kunnen opschieten, ook al omdat juist 1 deze jaren de maaitijd vervroegd verd. De boeren waren weliswaar gene- ,en het maaiersloon te verhogen, maar 'e „poepen” konden nu maar meer bl' én boer en dit betekende in feite voo en loonsverlaging. Bovendien kondc j goea to oruxen om n ai uen uei ru sjen. e juist in die jarèn in de Heimat wer’ Dit kin lykwols op den dür neat oars ta inden bij het aanleggen van spoorlljnc n bij het vervenen, zodat velen nle leer terugkwamen, De „grasmaaijers' Der komt in eagenbllk, dat de eagen proto-type'van de latere maaimachine) iepen geane en dan wurdt it Aide sechje adden dus wat dat betrof, een goed wier: „Gjin bitterder fij&n as in froegere ans. Toctoontmoette dit landbouwwerk dg nogal tegenkanting en lie+en de igen arbeiders voorshands zien, dat zij xt uigu.de almanak gaat hier krachtig tegen in en er wordt beweerd, dat twee- aa per jaar maaien van hetzelfde wei- ai aosoluut onmogelijk is. De schrijver n net artixel spreekt uit 30-jarige er varing en op zijn woord van eer: het gras gaat bij vaker maaien onherroepe lijk dood en er komt niets voor in de plaats. 1 en slotte vragen een reeks goede raad gevingen de aandacht. Zo wordt betwijfeld ofvhet hangen van de „haam” (het vruchtvlees) van de merrie in een hoge boom, inderdaad wel het hoog tillen van de poten van het veulen zou bevorderen, zoals destijds veelal nog geloofd werd. Wel erkent het almanakartikelje dat het wel eens na komt, maar toch gelooft het, dat men hier moet spreken van bijgeloof. Groeien de horens van de koeien krom, dan dient men een inkeping te maken aan de kant, die men de horens uit wenst te groeien. Een kwaadaardige stier moet de staart stijf over de rug aan de kop worden gebonden. Bij het wennen van een drieling lam bij eeh schaap, dat1 de lammetjes verloren heeft, binde men een velletje van het dode lam over de rug van het stieflammetje, het schaap dat afgaat op de reuk, wordt dan gefopt. Mollen moet men niet doden, want ze zijn nuttig, krijgt men er te veel last van, dan moet men ze verjagen. De gier moet men niet laten weglopen, maar over het land brengen, enz. enz. We hebben met het doorsnuffelen van deze eenvoudige boekjes werkelijk en kele aangename uurtjes gehad en we kunnen U de raad geven: Heeft u ook nog eens een paar stuivers te missen, ga dan ook eens in een boekenstalletje „sneupen”, wellicht vindt ge iets van uw gading. Bolswards Nieuwsblad i i WH 4 Fe s L/C V CC 111V ClllCll 1E> Cl lil 1 iicoimiu lil I *.w t .j ..vg

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1