Gandhi er >1" !1 IF* 18" 25" Christen of Hindoe e Buitenlands Overzicht I Prinses Beatrix 10 jaar (jd n 21 .1’ 75 53" V" 44e Jaargang No. 8 Vrijdag 30 Jan. 1948 Streekblad West. voor Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo I s ward o- Ein goed, alles goed ren eling ct, blad NOEN U bl| Engeland aanvaardde definitief de breuk met Rusland. Het Britse plan tot het vormen van een Westelijke Unie. Neutraliteit is thans niet meer mogelijk. Rusland bouwt reeds een Westelijk front Onderwijl heersen er in het Westen ernstige meningsverschillen. Rusland en Polen zijn het eens. Wat zegt ons de Russische wil tot onderhandelen met Amerika? Amerika wordt zuinig op zijn olie. 19 ct, '3 ct. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 ,11e de lat en De ei- 'g- er- 'P- de )e- en gd lïë. )or ers :en :en el- :ze iek ?e- len in ?e- art Ing er- ae- )ie ;e- )r- 'P- as ng Spelen met vuur. „Ik zal er niet meer van zeggen, dan dat het altijd gevaarlijk is in de inter nationale politiek met vuur te spelen, onze taak is niet te dreigen of opzien bare verklaringen af te leggen, maar snelle vastberaden stappen te doen om naar Jezus Christus noemen, maar die er geen bezwaar in zien hun vaderlanu met kanonnen en gifgassen te verdedi- I gen, in wier hart haat kan bestaan je gens vijanden en die het geweld niet schuwen. Ook met de Engelse regering kwam hij in conflict, toen hij wees op allerlei wet ten en bepalingen, die in strijd waren met zijn eigen opvatting van godsdien stige en Christelijke gezindheid. In een ernstige brief aan de Brits-Indische on derkoning smeekte Gandhi deze, naar hem te willen luisteren. De onderkoning telegrafeerde terug, dat, naar hij meende, Gandhi van plan was een revolutionnaire actie te beginnen. Dit conflict leidde tot de „zoutdemonstratie” waarover zo vaak en ten onrechte de spot is gedreven. Op het strand van Indië lagen duizenden tonnen zout, die niemand mocht gebrui ken omdat de schepen, die de Indische katoen uit Indië haalden, ballastlading nodig hadden. Dit ingevoerde zout moest de arme Indiër tegen hoge prijs kopen. Gandhi zag daarin een overtreding van een zedelijke wet, zodat hij de legering niet kon gehoorzamen. En soortgelijke misstanden zag hij bij de invoer van al cohol en van opium en in de enorme belastingen, die Maai door van het volk werdeni gevergd. En de actie daartegen werd door Gandhi volkomen geweldloos geleid. Honderd duizenden gingen er vrijwillig de gevan genis voor in, liever dan tegen hun ge weten te handelen. Zij verkozen opslui ting boven het betalen van onrechtvaar dige belastingen. Gandhi was zendeling. Door zijn Invloed is belangstelling voor Jezus Christus ont- waakt onder de 325 millloen Inwoners van Brits-Indlë, die zich met de persoon van Christus meer bezig houden dan ooit i tevoren. Wanneer Gandhl door Indië trok luisterden duizenden en duizenden naar wat hij uit het Nieuwe Testament voor- i las en verklaarde. Het kruis is in beginsel ook de Hindoe een ergernis en een dwaasheid. In de ge- dachtensfeer van het Hindoeïsme met i zijn Karma is geen plaats.,voor verzoe- ning, voor een Heiland. Maar door Oan- dhl is toch dit kruis in de belangstelling 19 ct. >7 ct. 31 ct. Hoop of sluwe tactiek. Dit laatste blijkt uit het feit, dat het weer bereid is met de Ver. Staten te onderhandelen over de afdoening zij ner oorlogsschulden aan dat land en uit enige concessies welke het wil doen om het Oostenrijkse vredesverdrag tot stand te brengen. Volgende week ko men afgevaardigden der Grote Vier weer te Londen bijeen om over dat ver drag te praten. Sommige deskundigen op buitenlands gebied in de Ver. Staten zien hierin enkel een Russische taktiek om de zaken slepende te houden, tot het militair geheel gereed is, doch gelukkig is dit nog niet de mening van het Ame rikaanse volk. zeer bijzondere figuur weer eens in het Gandhi heeft de Bijbel lief, vooral het Nieuwe Testament. Door hem is het, dat het Nieuwe Testament in Indië grote be kendheid heeft gekregen, door zijn in vloed is het, dat bij vele Hindoes de Bergrede aan de muur van de kamer hangt. Deze Hindoe aanbidt Jezus op ■zijn knieën en aan de muur van zijn ka mer hangt het kruis. De Bergrede is zijn richtsnoer, daardoor wordt zijn denken, zijn levenswijze, zijn particuliere, gods dienstige en politieke leven volkomen beheerscht. Het Kruis van Christus spreekt tot Gandhi een andere taal dan tot ons, Westerlingen. Het js voor hem niet zozeer ’n daad der verzoening, maar de daad der eeuwige liefde van God, om ons, mensen, tot zich te trekken. Het kruis zegt tot Gandhi: zondig niet tegen deze liefde! Christus is voor U gestor ven, opdat ge niet zoudt zondigen. Wie zich plaatst onder het kruis, kan niet meer zondigen. Als een van zijn leerlin gen een zonde heeft begaan, roept Gan dhi ze allen bijeen en zegt: een van u heeft God en mij verdriet aangedaan, voor die zonde moet worden geboet, meer dan de zondaar zelf kan boeten. Dan boet Gandhl voor zijn leerling: hij blijft liggen op zijn brits en vast, totdat de zondaar het niet langer kan uithou den en tot de leraar komt: Meester ver geef mij mijn zonden! Gandhl ziet van het kruis een kracht uitgaan, die de zon de veroordeelt en oproept tot een heilig leven, tot het offer van het volkomen aan God toegewijde leven, dat daarvoor de weg van het lijden gaan wil. Wat kunnen wij, Christenen, in dat op zicht veel van Gandhl leren! Hoe hebben wij ons, vergeleken bij deze Hindoe, te schamen! Deze man is bereid tot ieder, zelfs tot het hoogste offer voor het wel- geplaatst van een groot volk. 7lin van »Hn mAdptnpncpn I Qanjhj heeft veel overgenornen van de C-hristelijke zendelingen in indië: hij waardeert, wat door Christelijke invloed in Indië tot stand Is gekomen op het ge bied van barmhartigheid en schoolwe zen. En toch is hij een- vijand van de Christelijke zending. Hij beweert, dat de Hindoes niet van de Christenen behoe ven te leren wie Jezus Christus Is en wat Hij bedoelt: dat is ook te vinden In de geschriften van het Hindoeïsme, die te lang verwaarloosd zijn geweest. Óandhl’s gedachte is: word nooit een Christen, aanbid Jezus, maar blijf een Hindoe. Wat zal er gebeuren als Gandhl sterft? Dit is een ontstellende gedachte. Zal er dan weer anarchie en burgeroorlog In Brits-Indlë ontstaan? Dan ontstaat wel licht de grote chaos en Is er alle kans, Wiere tuurden X „Dit is een kritiek ogenblik, waarop wij een beslissing moeten nemen van vitaal belang voor de wereldvrede,” zo begon de Engelse minister van buiten landse zaken, Bevin, vorige week zijn rede in het Lagerhuis, waarin hij stap pen zou aankondigen om tot een „Wes telijke Unie” te komen. Inderdaad een beslissing van vitaal belang was dat, want Engeland aanvaardde hiermede definitief een breuk met Rusland en de vorming tegenover de Russische machtssfeer in het Oosten, van een Westers blok. Bevin wees er nog op dat Rusland nog steeds niet tevreden is, al is zijn macht nog zozeer toegenomen, het probeert in steeds meer landen een communistisch bewind te vestigen. In dit verband waarschuwde Bevin Rus land en zijn buren ernstig om niet al te uitdagend tegen Griekenland op te tre den. Voor 25 jaar Op de boerderij van mej. de Wed. Tjeer- dema te Sottrum onder Cornwerd had een ernstig ongeluk plaats. Tijdens het dorsen geraakte mej. Tjeerdema name lijk bekneld tussen de dorsrol en de muur. In deerniswekkende toestand werd zij naar Sneek vervoerd. De nieuwe voetbalclub „Bolsward” is over alle linies haast superieur. Een veehouder vroeg een vaste arbeider tegen 13 gulden per week en vrije wo ning. Binnen 2 dagen kreeg hij ruim 80 aanbiedingen uit alle delen van Fries land en zelfs daarbuiten. Wegens geldelijke redenen hebben de kerkvoogden besloten de Deinumer to ren van zijn koepel te ontdoen. Er zal echter een actie gevoerd worden voor het behoud van de „sipel”. W. Giliam te Wommels adverteert met zuiver gesmolten rundvet A f 0.45 per pd. De oprichtingsvergadering van de zwem school is zeer geslaagd. Reeds gaven zich op 24 donateursleden, 21 persoon lijke leden en 3 donateurs. In De Doele worden twee buitengewone voorstellingen gegeven van de succes film „De Jantjes”. Op alles voorbereid. Want van een dergelijke mening tot de preventieve oorlog de oorlog welke men begint omdat, men vermoedt dat de tegenstander straks zal toeslaan is maar één stap. En een der grote be zwaren van Westelijke blokvorming in het zog van Amerika, is wel dat men dan in dergelijke avonturen kan wor den meegesleept. Dat de Ver. Staten, ofschoon ook daar over 't algemeen geen onmiddellijk oorlogsgevaar aan wezig wordt geacht, toch op alles voor bereid willen zijn, blijkt ook wel uit het feit dat een commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld de uitvoer van petroleumproducten on middellijk stop te zetten. De thans in het Oosten van Amerika heersende koude, welke een grote vraag naar olie om te stoken heeft veroorzaakt, heeft n.l. een zo ontstellend tekort aan olie voorraden aan het licht gebracht, dat er „ernstige gevolgen uit zouden voort vloeien ten aan zien van de olievoor- ziening in geval dat er een oorlog mocht dreigen.” Hoeveel olie de Ver. Staten zelfs in vredestijd gebruiken blijkt uit het verbruik in 1947: 2 mil liard vaten, dat is tweemaal zoveel als alle andere landen tezamen. De keus. Men heeft slechts de keus weerloos te blijven of toe te treden tot een grotere eenheid, welke in dit geval uiteraard slechts een Westelijke kanzijn. De noodzaak tot blokvorming klemt’ des te meer omdat ook de moderne strijdmid delen slechts afweer in groter verband mogelijk maken en de overval zo blik semsnel kan loskomen dat een voortdu rende paraatheid wordt gevergd, welke boven het vermogen van een klein land alleen gaat. We zullen dus geleidelijk de vorming van een Westelijk blok aanschouwen, al zal dit heel wat tijd vergen en met horten en stoten gaan, veel minder gemakkelijk dan het Oos telijk blok tot stand kwam waar in. een handomdraai in bepaalde landen com munistische regeringen ontstonden die doen wat Moskou wil. de toestand waar wij ons thans voor geplaatst zien, het hoofd te bieden.” Nadat Bevin zo in het voorbijgaan de Bulgaarse pemier Dimitroff nog even een „dwingeland en een opschepper” had genoemd, ontvouwde hij het Britse plan. Het beoogt tot een soort Westelijke Unie te komen, een eerste stap is daarbij ge daan doordat Engeland en Frankrijk de Benelux-landen dus België, Nederland en Luxemburg hebben uitgenodigd toe te treden tot een politiek verdrag, naar het model van dat tussen Engeland en Frankrijk te Duinkerken gesloten. Dit zou een begin moeten zijn van een aan tal verdere verdragen met en tussen andere West-Europese landen waarin ook alle overzeese gebieden dienden te worden ingeschakeld om tenslotte te komen tot een Westelijke Unie, welke dan bedoeld is als een tegenwicht tegen de Russische machtsvoming in het Oosten. De grote broer. Natuurlijk hebben de plannen de zegen van Amerika, waar men immers toch al aangedrongen had op meer eenheid Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat i<3 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) van mening ook zeer betreurenswaard. Het bewijst op een kritiek moment hoe moeilijk het zal zijn in West-Europa die eenheid, economische zowel als poli tiek, tot stand te brengen welke het sterk moet maken en geeft de tegen standers van het Marshall-plan in de Ver. Staten nieuwe stof om tegen dat plan te ageren. Vrees daarvoor en het verzet van Engeland hebben het Franse parlement huiverig gemaakt het rege- ringsplan goed te keuren. Terwijl wij dit schrijven hangt ’t lot van het kabinet-Schumarvn aan ’n zijden draad. Nog een bewijs hoeveel sneller de kwestie der samen werking in Oost-Europa wordt opge lost levert het handelsverdrag dat tus sen Rusland en Polen gesloten is. In 4 jaar zullen tussen beide landen ruil- transacties plaats hebben tot ’n waarde van meer dan 1 milliard dollar, en de overeenkomst werd gesloten „nadat men het volkomen eens bleek te zijn over de internationale toestand.” Ook uit deze zinsnede blijkt wel hoe naulv politiek en economie in deze tijd samengaan. Zo ijvert Rusland aan de vorming van zijn oostelijk blok, al tracht het dan nog enige voeling met het westen te behou den. Morgen is het oudste Prinsesje ja rig! v Hoe herinneren^ we ons nog die trieste Maandagmorgen, toen vijf minuten over tien de voorspoedige geboorte van dit eerste Vorsten kind den volke werd kond gedaan. De tijd gaat snel. Reeds morgen viert Prinses Beatrix haar tweede lustrum. Over haar jonge leven gingen reeds de schaduwen van oorlog en ballingschap. Moge- de toekomst voor haar, haar Vorste lijke ouders en zusjes enkel zonne schijn zijn! God zegene U, Vorstenkind! Red. Onlangs melddgn wij in ons buitenlands verscheidenen van hen, die zich naar overzicht, dat Gandhi voor de zoveelste Christus noemden, in zware zonden leef- maal door zijn hongerstaking weer eens den. Naar hij verklaart, heeft hij onder een rol heeft gespeeld. Dit bracht deze de Christenheid Jezus niet gezien. middelpunt der belangstelling. Wie is eigenlijk deze Gandhi? Wat is vooral de geestelijke achtergrond van zijn optre den? Wat is zijn religieuze instelling? Ziehier de vragen, die telkens bij ons op komen als we de „Mahatma” trachten te begrijpen. Over geen man zijn de meningen n.l. zo verdeeld. Is hij een sluw politicus, een fanaticus of werkelijk, wat de naam „Ma hatma” aanduidt: een grote geest? Is het waar, dat men in Engeland het uur vervloekt, waarin hij geboren werd of zouden mensen, die hem persoonlijk ken nen, gelijk hebben als zij zeggen, dat hij de grootste mens is van onze dagen? Hoe men Gandhi ook bezien wil, altijd is hij een figuur, die de aandacht trekt. En zeker is het ook, dat Engeland nooit met iemand zoveel last heeft gehad als met hem. Het hielp niet, dat men hem on schadelijk probeerde te maken en op sloot; door de gevangenismuren heen werkte zijn geest naar buiten door. Dat hij een man is van zo’n geweldige betekennis, wordt hieruit verklaard, dat hij de verpersoonlijking is van de geest in Indië. Als jongeman gaf hij geen reden tot grote verwachtingen, hij was terugge trokken en had blijkbaar geen sprekers- gave. Nadat hij In de rechten had gestu deerd, verloor hij de eerste zaak, waar voor hij pleitte. Schijnbaar deugde hij nergens voor. Eén toeval heeft zijn leven in andere ba nen geleid. Als rechtsgeleerde kreeg hij een zaak van een Indische familie te be handelen in Zuid-Afrika, die echter bij zijn aankomst aldaar reeds afgewikkeld bleek te zijn. Maar in Zuid-Afrika wer den hem de ogen geopend voor de ver drukking, waarin honderdduizenden van zijn landslieden leefden. Daar was hij getuige van de vreselijke rassenhaat, die in dat werelddeel heerste. Negers en an dere kleurlingen waren volkomen rechte loos, hij zelf werd bespuwd, gescholden, uit de trein gezet. In Zuld-Afrlka heeft Gandhl het blanke ras van zijn aller slechtste kant leren kennen. Toen wierp hij zich op als pleitbezor ger van hen, die nergens enig recht kon den laten gelden, en wendde zich tot de Engelse gouverneur, die hem niet ont vangen wilde. Gandhl ging vasten, zette zich neer voor de deur van de kamer Van de gouverneur en verklaarde, dat hij daanzou blljve tot zijn dood, tenzij men hem toellet. Hij heeft gehoor gekregen en de belangen van zijn landslieden zo vurig bepleit, dat zij door de Engelse regering in betere rechtspositie werden gesteld. In het begin van de eerste we reldoorlog stond Gandhl geheel aan de zijde van de Engelse natie en wekte zelfs op tot vrijwillige dienstneming in het le ger. Van het Engelse volk Is hij altijd een grote vriend geweest, omdat hij In die natie de hoogste menselijke deugden heeft leren waarderen. Wat Is Gandhl In godsdienstig opzicht? Sommigen zeggen: de beste Christen, die ooit op aarde heeft geleefd, er zijn er zelfs, die In hem de reïncarnatie ^an Jezuk Christus hebben willen zien. Het antwoord op deze vraag moet zijn: Gandhl Is altijd een Hindoe gebleven. Als zodanig erkent hij de kastenindeling (het scherp gescheiden leven van ver schillende standen) als een goddelijke Instelling. Alleen komt hij ertegen op, dat de eene kaste de andere zou ver achten en onderdrukken. Volgens hem staat iedere kaste gelijk tegenover God. Deze opvatting is evenwel niet die van een Hindoe, maar de christelijke. Ook tegen de aanbidding van afgoden, b.v. in de gedaante van een koe, verzet hij zich niet. Hoe zou men zich ooit een voor stelling van God kunnen maken, zegt hij, als men geen concreet voorwerp voor ogen heeft, waarin God als het ware ge ïncarneerd is? Ook deze opvatting wijkt af van die in het Hindoeisme. De eigen lijke Hindoe gelooft, dat het afgodsbeeld werkelijk horen, zien en helpen kan. Toch is Gandhi meer dan Hindoe. Zou er iemand zijn, die zo hartstochtelijk haar de waarheid heeft gezocht? Gandhi heeft de Bijbel, biddend om licht en lei ding, meer bestudeerd dan de meeste Christenen. In Zuid-Afrika heeft hij nooit een godsdienstoefening overgeslagen; soms was hij, naar hij zegt, de enige, die dan niet sliep. Tot in de kleine sec- ten toe heeft hij het gezocht, hij heeft ge streefd naar gebedsgemeenschap met allerlei Christenen, totdat hij ontdekte dat Uitgave van Het voor en tegen. In de eerste wereldoorlog had die po litiek succes wat Nederland betrof; het bleef buiten de oorlog, in de tweede hebben we er het nadeel van ondervon den, omdat we door het ontbreken van samenwerking met Engeland en Frank rijk, niet tijdig van deze landen hulp ontvingen bij de Duitse inval; we laten nu daar of tijdige hulp van enige be tekenis voor ons land en voor het ver loop van de gehele campagne zou zijn geweest. Maar wel hebben de gebeur tenissen van 1940 ons geleerd, dat weerstand bieden aan een veel sterker vijand voor kleine landen practisch on mogelijk is, tenzij zij zijn ingeschakeld in een blok, dat zijn militaire maatre gelen reeds lang te voren gemeenschap pelijk heeft voorbereid. en Zuidwest Friesland in Europa om de Marshall-hulp beter tot haar recht te doen komen. De plan nen hebben ook de goedkeuring van de overgrote meerderheid van het Engelse volk de Engelse communisten den ken er natuurlijk anders over De Benelux-landen zullen wat meer tijd nodig hebben om zich een oordeel te vormen, want wat er nu gaat gebeuren t politiek van deze landen zich angstvallig onthielden van het slui ten van politie! neutraal. Rusland schijnt thans bijv, al de Neisse linie in Duitsland te versterken, terwijl in het Westen nog de eerste stap op weg naar een gemeenschappelijke verdediging moet gezet. De Westelijke landen laten zich nu eenmaal niet zo maar gelijk schakelen. Het blijkt al weer uit de devaluatiemaatregelen in Frankrijk. Men heeft daar de frank met 80 pet. in waarde doen dalen, daarbij deze waar de aanpassend aan de werkelijke toe stand. Een dollar wordt nu officieel 214 frank waard (tot nog toe'119)j een pond 864 (480)^Engeland was het wel eens met deze devaluatie maar niet met de methode, welke nogal ingewikkeld is, maar welke beoogt niet alleen de Franse export op te voeren maar ook de Fransen die goud en dollars hebben op gepot aan te moedigen deze voor fran ken te verkopen, door de schepping van een z.g. vrije markt voor dollars. Het is mogelijk dat dit laatste voor het pond en andere Europese munteenheden ge varen meebrengt. De Engelsen, met wie de Fransen hebben overlegd, hebben deze maatregel afgekeurd, om deze mo gelijke gevolgen. Maar de Franse re dering heeft haar plan toch doorge voerd’, omdat zij het in de huidige be narde toestand nodig achtte. Betreurenswaardig. Afgezien van het succes, dat twijfel achtig is, omdat de stabiliteit van de munt afhangt van het vertrouwen dat men in de politieke stabiliteit van een land heeft, welke in Frankrijk nog niet verzekerd kan geacht, is dit verschil zijn van zijn medemensen. Als revolutionnair is Gandhl een der grootste en sterkste figuren van onze tijd, wiens Invloed op het wereldgebeuren ontzaglijk Is. Ver reikt hij uit boven re- volutlonnalren van leder ander type, die zich met moord en doodslag willen hand haven. Gandhl is een „ahlmsa”, een geweld loze, Iemand die In volkomen vertrouwen op God aan Hem de wraak wil overla ten, die alle lijden wil aanvaarden, voor wie geen bitterheid jegens vijanden mag bestaan, en die In Jezus Christus de hoogste vorm van „ahlmsa” ziet, ooit aan de mensheid geopenbaard. En deze houding van ahlmsa Is bij hem niet al leen negatief, maar ook positief: zl] cul mineert In een oneindige liefde voor al wat leeft. i dat een wereldleger van Mohammedanen Het spreekt vanzelf, dat de toepassing alles onder de voet loopt. Want het Mo- van deze geesteshouding Gandhl In een hammedanisme Is een wereldmacht, geweldige botsing heeft gebracht met waarvan wij, Westerlingen, genn goed alles en met allen, ook met hen, die zich besef hebben. wijkt volkomen af van hun voor de oorlog, toen al i S' eke verdragen. Zij bleven f Bolswards Nieuwsblad ie- 21- en ti- iet II?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1