1947 -Ha i i (/rm Martinytoer Kort Nieuws uit Indië 5 Wiere warden Fan de 44e Jaargang No. 9 Dinsdag 3 Febr, 1948 Wes t- Streekblad Zuidwest Friesland Uitgave Bo 1s ward voor e n Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - van van n Tj. de J. r 1 len fan de wlchtichste argumlnten, dy’t foar In sterke organisaesje fan de boeren en arbeiders oanflerd wurde kin, is It feit dat hja meilnoar sa sterk öfhingje fan de lean- en prizenpolityk, dy’t troch it Regear fierd wurdt. Wy binne nou aldergeloks safier komd, dat algemien dizze twa greate bigjinsels tapast wurde. De leanen en prizen moat- te oan eltse arbeider syn rjochtfeardich diel jaen en it twadde, de leanen yn it agrarysk libben en yn it yndustriële lib- ben moatte like-op gean. Dat léste fan- sels foar safier it de minsken oangiet. By de tapassing fan dizze bigjinsels, dy’t troch it Regear sawol as troch de Stif- ting fan de arbeid en de Stifting fan de LAnbou oannomd wurde, komt men foar greate swierrichheden. Men stelt prizen fêst op groun fan In bipaelde liierpriis, dy’t finder hiel oare kondysjes foarme is, op groun fan bipaelde opbringsten, dy’t op de finderskate grounsoarten en bidrluwstypen frijhwat ütinoar ilnne en nou komt men fêst ta len fan dizze be swieren. Of men stelt se fêst nel de op bringsten fan de béste grounsoarten en dan binne de sAnboerkes de sigaer, óf men nlmt dizze léste as grounslach en dan fortsjlnje de boeren op de béste grounen forgees tofolle. Dertusken yn Is ek gjln oplossing hwant dan blluwe beide biswleren bistean en men wit net hwat minder Is, tofolle of to mln. Ouont sllle slzze: de hierprils is dochs ek forsklllend, Is dertroch gjln bllllkhelt to krijen? Nou dat is op dit stuit sa net. Sjochrls, dy hierprizen binne fêststeld yn In tlld, doe’t alles der hiel oars hinne lel as tsjlntwurdlch. Doe wlene de pro- duktenprlzen sa toneistenby net mear as It tredde part fan nou. It forskll wie mis kien f 20— f 40 de H.A. Dat forskll Is bleaun, mar It bitsjut nou folie minder dat Is klear. Boppedat hiene de sAnboer- kes foar de, oarloch In hiel oar bldrluw, dan nou mfigllk Is. Hja koene doe bar- gen en hinnen hAlde safolle as hja woe- ne. Hja koene kunstmest en féfoer keapje safolle as it beurske mar leije woe. Der troch makken hja fan lytse buorkerijen yn opperflakte frij greate bidriuwen yn produksje. Der kaem by, dat yn dy kon- trijen it lean foar in feint of arbeider leger wie dan yn de measte gebieten fan bettere kwaliteit. Al dizze dingen bi stean nou net mear. De Steat hat alles finder syn bislach nommen en ek faken nimme moatten. Dat haldt yn, dat dit frije libben, de fariaesje yn it libben opkeard is. De eigen forantwurdlikheit is fuort, de hiele LAnbou wurdt nou regele fan boppen óf. En nou lizze de dingen hiel oars. Nou moat de Steat troch reglemin- ten en foarskriften sjen to birikken, dat de lytse boer op 'e minne groun likegoed syn arbeider it fêststelde lean en de so- sjale lésten bitelje kin as de greate. Dat hy mei in bytsje lAn, mei in pear bargen en in pear hinnen dochs net fan ear- moede forkommert. En oan de oare kant moat it Regear soargje, dat de greate boer op de béste Wegens een geval van nekkramp is het vertrek naar Indonesië van de 36e Com pagnie A.A.T. uit Bergen op Zoom, dat met het s.s. Grote Beer zou plaats heb ben, uitgesteld moeten worden. De Com pagnie wordt in quarantaine gehou den. Tot een geldboete van f 300 veroordeeld is mr. v. d. S., die in het weekblad De Ochtendpost zich beledigend had uitge laten tegenover dr. Van Mook. H. M. de Koningin is voornemens van avond half zeven over de zender van de Nederlandse Wereldomroep het woord te richten tot de bondgenoten van Neder land uit de wereldoorlog, over onze ver houding tot Indoesië. 1. n 0 'erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet; ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ö f i i e- 51 m 18. 18. rt. ie m. en tn. n- 8 De bestandsbespreklngen tussen de plaatselijke bevelhebbers verlopen tot dusverre bijzonder vlot. Tegen de alge mene verwachting in Nederlandse krin gen In verschenen vrijwel overal de re publikeinse commandanten op het afge sproken uur en op de afgesproken plaats ook waai* het „pockets” betrof. Incidenten duren voort Ik moet tot mijn spijt bekennen, dat bij bestudering van de dagelijkse rapporten uit de verschil- lende gebieden geen belangrijke vermin dering van het aantal schietpartijen bleek Beschietingen van convooien, Intimidatie der bevolking, ontvoeringen en zelfs moord hebben plaats gehad, aldus gene raal Spoor. groun net tofolle krlget fit it lytse hüs- hAldbeurske fan it NederlAnske folk, hwant dat wyt nou al net, hoe’t se it libben foarelkoar hAldt. Sommigen slzze, dan mar twa prizen, len foar de greate man en len foar de lytse. Jammer genöch Jowt dit ek gjln oplossing hwant it fin- derskled tusken lyts en great, minne groun en béste groun is sa forskillend, dat er wol twelntlch forskillende prizen komme mochten en hwer bidarret men dan? Né, len prils, dat kin net oars. Kin men dan de hierprizen net foroarje, sa, dat It finderskled tusken minne en béste groun better ütkomt? As men dat dwaen soe, dat It oan it kwea In eln makke, dan soe de hierprils fan de lytse boer op lichte groun in hiel eln omleech moatte en dy fan de béste groun in hiel stik omheech. Lit üs ris oannimme, dat soe men dwaen. Dan bliuwt de frage, op hokfoar groun nimme jo de eigner fan lichte groun in fisk stik fan de hier üt de hAn en op hokfoar groun jowe jo oan de eigners fan béste groun in fiks stik jild der oerhinne? Dat soe in anti- sosiale died wêze fan bilang. De eigners fan lichte groun in fiks stik fan de hier dochs al mei swiere finderhaldskosten en lésten, woene jo dy jitteris de dupe meit- sje en derfoaroer de eigners fan in great bést spul in trije fjouwertüzen goune yn 'e skurte goaije. Dat kin dochs ek gjin kant üt. Dochs wurdt der yn dizze rjoch- ting tocht, mar dan mei dit greate for- skil. Dy hegere hierprils soe dan net komme oan de eigners fan béste groun allinne, mar fordield oer alle eigners. Sjoch jo der in gat yn? Ik fuort noch net, mar it „bodemegalisatiefonds” is yn stüdzje. Hwat sil der nochris üt de bus komme? ons brengen zal, dan zijn er in ieder geval twee punten, die aandacht verdienen. Het eerste wordt gevormd door het 50-jarig re geringsjubileum van Hare Majesteit de Ko ningin, terwijl overigens een grondwetsher ziening onze aandacht vraagt in verband met de gelijkstelling van de overzeese gebieds delen met de overige delen van het Rijk. God geve, dat het ons Vaderland daarbij wèl moge gaan en dat Hij aan de regering zo veel wijsheid moge scherfken, dat wij als Nederlandse Staat daaruit eervol te voor schijn treden. Wat de werkzaamheid der gemeenten aan gaat, vallen er verschillende remmende fac toren te onderkennen. Men kent de zegs wijze, dat, wanneer het bij het Rijk regent, het dan drupt bij de gemeenten. Als we nu de situatie, zoals deze zich sedert de bevrij- ding heeft ontwikkeld, beschouwen, dan blijkt, dat er in Wonseradeel van de weder opbouw nog niet veel terecht is gekomen, en het lijkt er ook niet op, dat er spoedig verandering ten goede te verwachten is. Van de vele verbrande of verwoeste boerderijen wordt nog slechts een viertal herbouwd, om dat alleen de eigenaars daarvan de financiële consekwenties aandurven, de anderen huizen nog steeds in noodwoningen. Nu heeft trou wens een ontwerp van wet tot regeling der oorlogsschade het departement verlaten, zodat misschien op lange termijn uitkomst in ’t zicht is, en betere perspectieven zich gaan openen. Ten aanzien van de woning bouw moet worden gememoreerd, dat in 1947 38 woningen aan Wonseradeel werden toe gewezen. Hoewel wij voor 1948 op een ho ger aantal hadden gerekend, blijkt nu, dat de toewijzing mogelijk nog eens gehalveerd zal moeten worden. Misschien was het dus heel wat beter geweest, een politiek van opportuniteit te voeren en te nemen wat er te krijgen was, maar het dagelijks bestuur meende nu eenmaal, niet meer hooi op zijn vork te moeten nemen dan het verwerken kon. Van enige vooruitgang kan op deze manier echter moeilijk gesproken worden! Het verkeersvraagstuk is verder aanmerke lijk verbeterd, ook al tengevolge van de op dool der wegen in de laatste strenge winter, waardoor enkele trajecten goed onder handen zijn genomen. Binnen afzienbare tijd komt nu aan de orde de verbreding en verbete ring van de secondaire weg Harkezijl-Har- Hngen. Het dagelijks bestuur heeft nog te veel met gebrek aan materialen en werk krachten te kampen om alle nodig geachte verbeteringen spoedig te kunnen uitvoeren. Er zijn echter gelukkig ook optimistischer klanken te beluisteren. Zo kan er weldra een nieuwe motorwegenwals worden aange schaft, terwijl een vrachtauto voor vervoer van wegenmaterialen reeds In bedrijf Is ge steld. Hierdoor zal ook de reorganisatie van de gemeentelijke reinigingsdienst een stap dichter bij het doel worden gebracht. De ver beteringen van de verschillende dorpsbestra- tingen wachten op aanvoer van voldoende materialen. Verder zijn de havenwerken in Makkum momenteel in uitvoering; geul en haven worden op voldoende diepte gebag gerd, terwijl de z.g. zandkop wordt wegge ruimd en een industrieterrein zal worden verkregen. Op deze wijze zal Makkum een behoorlijke haven krijgen. Dan kan nog wor den verwezen naar de objecten, die in de toelichting op de gemeentebegroting voor 1948 'zijn aangegeven, maar als de helft daarvan gereed komt, gaat het best. Er is een nieuwe autobrandspuit aangeschaft en de plannen tot cultivering van de Makku- merwaard zijn gereed. Bij de wettelijke re de afgelopen jaren 6 hiervan bij het vervul len van hun vaderlandse plicht hun leven hebben gegeven. Het betreft hier Bernardus □.„a van Burgwerd, Arend de Haan van al.kurn, Hantje Nadema van Arum en Jacob Strikwerda van Schraard, die in 1946 en Bauke Attema van Greonterp, alsmede Melle Tjepkema van Burgwerd, die in 1947 ge sneuveld of uit andere, met militaire acties verband houdende oorzaak, overleden zijn. aat ons thans aan deze eevallenen, die het .oogste offer, wat zij konden geven, n.l. hun leven, aan het vaderland brachten, enige ogenblikken van eerbiedige stilte wijden! Ik verzoek U, zich daartoe van uw zetel te verheffen! Mevrouw, mijne heren! Nu wij dan voor 1948 staan, dringt als van zelf de vraag zich op: „Wat zal dit nieuwe jaar ons brengen?” Het loont de moeite, eens na te gaan, welke betekenis het getal 48 in onze geschiedenis zoal heeft gehad. Een zeer interessant artikel is daarover onlangs in Elseviers Weekblad verschenen van de hand van Prof, van Hamel onder het motto: „De bokkesprongen der eeuwen”. In 1548 bijv, worden de Nederlandse gewesten tot één staatsgebied verenigd onder de benaming van Bourgondische Kreitz. Hierbij verloor Friesland zijn onafhankelijkheid, niet geheel buiten eigen schuld. Dit jaartal heeft een| bloedig en onrustig tijdperk ingeluid: de Spaanse overheersing en de tachtig-jarige oorlog! In 1648, dus een eeuw later, kwam de vrede van Munster tot stand. De Nederlanden tra den hieruit te voorschijn als de republiek der Zeven Provinciën en de gouden eeuw, een tijd van grote voorspoed, breekt aan! Een periode, waarin wereldhandel, beschaving, wetenschap en kunst een ongekende groei en hoogte bereiken. Weer een eeuw later noteren wij in 1748 de vrede van Aken, welke een einde maakte aan de Oostenrijkse suc- cesssieoorlog. Nederland telde niet mee. Het landsbestuur was ontredderd, terwijl een be perkte groep, die der regenten, de macht in handen hield, die ze trouwens niet meer aan kon. Economisch liep alles mis. De West- Indische Compagnie ging verloren en de Oost-Indische eveneens. In alles ontbrak het aan leiding en initiatief. Men teerde als ren teniers op eenmaal verworven bezit, doch men hield niets over. Toen kwam ten leste de Franse tijd met zijn voor Nederland zo diepe vernederingen. Nog later kwam de ver eniging met België tot stand, welke echter tengevolge van een verkeerd gevoerd regeer- beleid mislukte. Toen moesten alle hens aan dek om te red den wat er nog te redden viel en het was Indië, dat er ons weer bovenop heeft gehol pen. In 1848 komen er belangrijke staatkun dige hervormingen en treedt de grote figuur van Thorbecke naar voren. Er komt een be langrijke grondwetsherziening tot stand, waarin volledig wordt vastgelegd het vrij heidsbeginsel der Franse revolutie. Recht streeks kiesrecht en ministeriële verantwoor delijkheid werden Ingevoerd, de vrije eco nomie en het vrijhandelsstelsel verkregen burgerrecht. Een en ander heeft in de lage landen grote rijkdom gebracht, terwijl de economische ontwikkeling en de algemene welvaart tot na de wereldoorlog van 1914- 1918 toenamen en bloeiden. Nederland is door de eerste wereldoorlog vrij behoorlijk heen gescharreld, maar de tweede bracht tengevolge van de Duitse bezetting en uit plundering zoveel ontreddering, dat de toe stand nu berooider is dan ooit. Als wij ant woord moeten geven op de vraag, wat 1948 ceren en nug zuiniger leven, dat moet one devies zijn! Er is in dezen maar één alter natief: óf de hoeveelheid goederen vermeer deren en dus meer produceren, óf de geld circulatie inknmpen door belastingen te hef fen en te sparen voor de vorming van het benodigde economische kapitaal! Als deze uiterste consekwenties niet worden getrokken zullen de juiste verhoudingen nimmer terug keren. Nu zijn er sedert 1945 inderdaad wel verbeteringen te constateren en ons land wordt niet ten onrechte in velerlei opzicht ten voorbeeld gesteld aan het buitenland; onze wederopbouw bijv, is, vergeleken bij de vordering in andere staten zeer vlot verlo pen. Reeds is de productiecapaciteit van 1938 weer bereikt, maar er moet veel meer ge beuren om onze ongunstige handelsbalans weer in evenwicht te brengen. Nederland heeft jaarlijks een bevolkingsaanwas van 200.000 zielen, zodat er heel wat komen moet. De kolenproductie steeg tot 10 millioen ton, terwijl de arbeidsproductiviteit, welke eind 1946 op 70 pct. van het voor-oorlogs peil was te stellen, eind 1947 gestegen was tot 80 pet. Door de lonen en prijzen zoveel mogelijk in de hand te houden, en een scherp distributiesysteem te handhaven, heeft de re gering tot dusver inflatie weten te voorko men. Wordt de huidige loon- en prijspolitiek losge laten, dan zal men eerst het geweldig ver schil ontwaren tussen abstractie en reële toestand. De regering heeft tot nog toe grote verschuivingen kunnen vermijden, maar er zal rationalisatie op grote schaal moeten komen, welke op haar beurt zal lelden tot kostprijsverlaging en stijging van het reële loon. En nu zijn wij, jammer genoeg, in ver schillende dingen ernstig gehandicapt. In de eerste plaats moeten er zeer veel goe deren worden ingevoerd, mede om onze pro ductie weer op gang te brengen. Dan mis sen we de inkomsten uit Indonesië, welke factor een donkere bladzijde in onze historie vormt. De Indonesische kwestie zelf is ook nog steeds niet opgelost; we hebben gehad, Betreden I het naakte en het aangeklede Linggadjati en g wat we nu zullen krijgen is nog niet te voorzien. Er was weer een nieuwe, hoop gevende overeenkomst, maar ook deze staat, volgens de laatste berichten, al weer op losse schroeven. De legermacht, welke wij ni Indonesië op de been moeten houden, ver slindt millioenen, zodat het zaak is, er spoe dig een oplossing voor te vinden. Wij missen de Indische millioenen op onze betalingsba lans, en zullen we ze ooit terugkrijgen? In ieder geval moeten we er mede rekenen, dat onze overzeese gebiedsdelen tenminste ge lijkstelling met de status van de overige delen van het Rijk wensen en zulks geldt dan niet alleen nog voor Indonesië, maar ook voor Suriname en Curasao. Ik wil de gelegenheid te baat nemen, U me dedeling te doen van enkele cijfers nopens het aantal thans in Indonesië verblijvende militairen die uit de gemeente Wonseradeel afkomstig zijn. Naar schatting betreft het hier ongeveer 200 jongemannen. Helaas moet Ik hieraan toevoegen, dat gedurende de bel- NIEUWJAARSREDE van de edelachtbare Heet R. REITSMA, Burgemeester van Wonseradeel. Mevrouw, mijne heren! Ter gelegenheid van deze eerste raadsver gadering in 1948 wil ik allereerst nog mijn hartelijke gelukwensen voor het pas begon nen jaar aanbieden en U dank zeggen voor de felicitaties, welke mijn vrouw en ik bij de jaarwisseling van U mochten ontvan gen. In de eerste vergadering in 1947 heb ik niet een z.g. Nieuwjaarsrede gehouden, omdat toen reeds drie maanden van het jaar ver streken waren, eer er een raadsvergadering werd belegd, maar thans past een terug blik op hetgeen in en buiten de gemeente zoal heeft plaats gevonden wel bij deze jaar- inzet van ’s raads handelingen. Allereerst moet dan worden geconstateerd, dat het in de wereld heel anders is gelopen, dan men zich aanvankelijk na de bevrijding wel heeft voorgesteld. De visie, welke men in 1946 nog op het wereldgebeuren had, blijkt te optimistisch te zijn geweest. Wan neer ik het jaar 1946 zou moeten kwalifi ceren of rangschikken in een bepaalde orde, dan zou ik het willen noemen het jaar van de eerste hulp, een naamgeving, die uiter aard ontleend is aan de bekende EHBO- organisatie, welke pleegt op te treden, wan neer ongelukken of rampen ons treffen. De ontwikkeling der toestanden heeft sedert wel iets anders te zien gegeven dan men aan vankelijk had verwacht, of op goede gron den meende te mogen verwachten. Het ach ter ons liggende jaar 1947 zou ik verder het jaar) van intermezzo willen noemen, een pe riode, van afwachten of, wil men, van tus senspel. De Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft het in zijn nieuwjaarsrede-1948 een jaar van zorgen genoemd, welke in die pe riode openbaar zijn geworden en inderdaad was het verre van bevredigend. Wanneer we nu acht slaan op de algemene wereld politiek, dan moet helaas gezegd worden, dat er op dat terrein weinig of niets nog is bereikt. Talrijke conferenties zijn er sedert de bevrijding door de als „Big Four” uit de volkerenkrijg te voorschijn t overwinnaars gehouden om thans ook de vrede te kunnen winnen, maar het is bij i praten gebleven en resultaten van enige be tekenis werden tot dusver niet bereikt, hoe wel sedert 1945 reeds weer drie jaren ver streken zijn. Nog steeds is de zozeer begeerde vrede niet gewonnen of gevonden. In Duitsland, de overwonnen staat, is de toestand verward en in Oostenrijk is weinig positiefs bereikt. De overwinnaars wekken thans de schijn ge splitst te zijn in twee kampen, welke situatie zich met de dag toespitst en er toe kan lei den, dat men elkander op een gegeven mo ment weer naar de keel vliegt. Dat zulks niet geheel ondenkbaar is, blijkt wel uit de re cente rede van Minister Bevin, die het er klaarblijkelijk op aanstuurt, een Westelijk blok te vormen tegen Rusland en we kun nen ons, met deze feiten voor ogen, dan ook met ernst afvragen, wat er in 1948 te ge beuren staat. Zal er in een nabije of meer verwijderde toekomst nogmaals oorlog over ons komen, die dan ongetwijfeld meer ellen de en, verwoesting over Europa zal brengen, dan de laatste wereldoorlog ons heeft doen ondergaan, of zal er nog een uitweg uit de impasse worden gevonden? Wanneer men eens nagaat, wat er momenteel In verschil lende landen reeds bereikt werd en nog uit gebroed wordt op het gebied der geheime bewapening, dan slaat menigeen de schrik om het hart bij de gedachte aan een tra gelijke uitbarsting. Indertijd zijn, zoals men weet, op de steden Hirosjima en Nagasaki atoombommen geworpen, terwijl naderhand In de Grote Oceaan bij het eiland Bikini atoomproeven werden genomen. Als men nagaat, dat zoals het weekblad „Llfa” ver meldt, de atoombom tot ontploffing ge bracht, geworpen op de stad New York 2.000.000 doden had veroorzaakt, en, bij bemanning van de schepen, die voor de Blklni-proef werden gebruikt, 35000 mensen alleen bij die actie de dood zouden hebben gevonden, dan ligt de conclusie voor de hand, dat een nieuwe oorlog in haar gevol gen alle verschrikkingen, die tot nog toe doorstaan zijn, ver in de schaduw zal stel len. Bovendien is er een economische chaos, welke haast niet te ontwarren schijnt en waarvoor volgens deskundigen, alleen een' oplossing kan worden gevonden, als het be kende Marshall-plan verwezenlijkt wordt. Het zal ook ons land aan geld en goederen helpen, die nodig zijn, om de machine weer op gang te krijgen. Het zou er trouwens bedroevend slecht gaan uitzien, wanneer dit plan eens niet werd aangenomen. Na de eerste hulpverlening 1946 heeft 1947 toch wel aangetoond, dat wij ons zonder de financiële hulp van Amerika niet zullen kun nen redden. Er zal meer moeten worden ge produceerd en daarbij zal men zich er reken schap van hebben te geven, dat Nederland straatarm is geworden. Velen doen echter „alsof’, maar leven intussen op een vul kaan I Crediet en goederen kunnen we niet ontberen om onze economie weer te her stellen en op gang te'brengen en zodoende geleidelijk aan weer een sluitende betalings balans te verkrijgen. We zijn nog niet ge noeg doordrongen van onze 'nationale ar moede en menen vaak met ons geld nog alles te kunnen bereiken. Nog meer produ- geling van de werkloosheidsverzekering, wel ke in het vooruitzicht is gesteld, zullen de gemeenten worden uitfeeschakeld, hetgeen ook tot voldoening mag stemmen. We heb ben een visafslag en een grondbedrijf ge kregen. Er is dus enige reden tot een opti mistischer visie t. a. v. het gemeentelijk wel en wee. Bij wijze van afsluiting mijner be schouwingen kan ik U thans nog enige ge gevens verschaffen nopens de financiële ge volgen voor Wonseradeel van het wetsont werp inzake de noodvoorziening met betrek king tot de gemeente-financiën. Het is U be kend, dat in de gemeente-begroting voor 1948 terzake geen cijfers zijn verwerkt, om dat het dagelijks bestuur niet wilde afgaan op toenmaals nog zo vage gegevens en nor men. Nu de resultaten van het werk der commis- sie-Oud echter bekend zijn geworden, kan ik U mededelen, dat, wanneer Wonseradeel krijgt, wat het thans op redelijke gronden mag verwachten, de noodlijdendheid der ge meente tot het verleden zal behoren. Volgens een door Burgemeester en Wethouders op gemaakte begrotingswijziging, welke trou wens nog niet in deze vergadering zal wor den vastgesteld, wordt een algemene uitke ring uit het gemeentefonds geraamd van f 145.636.38, geen belastinguitkering, omdat de gemeente volgens de gestelde normen niet voor een belastingbijdrage in aanmerking zal komen, een z.g. garantie-uitkering van f38431.04 en een bijzondere uitkering van f226.014.45. Uiteraard vervalt daartegenover de tot nog toe genoten formule-uitkering, welke in gemeentebegroting voor 1948 op f 132.804.92 was aangenomen, terwijl even eens komt te vervallen de uitgave wegens bijdrage aan het rijk in de kosten van de politionele dienst, voor 11’48 geraamd op f 15890.35. Tenslotte kan dan voor betaling van rente en aflossing van voor verschillende in 1947 en 1948 tot stand gebrachte of nog te brengen objecten een bedrag van f 50.600.— worden gereserveerd en de post onvoorziene uitga ven per saldo nog met f 7000.— worden verhoogd. Een en ander, men vergete dit vooral niet, uiteraard onder voorbehoud, dat deze ramin gen uiteindelijk in Den Haag worden ge- sanctionneerd. Ik wil dan nog uitdrukking geven aan mijn hoop, dat het de gemeente Wonseradeel in 1948 goed mag gaan en U Mevrouw en he ren al uw werkkracht zult willen aanwen den tot heil van deze gemeente. Dat God onze arbeid moge zegenen I t. 9 n 0 I- c. 7 ie s. sr s. U. 8. :n ir e. i- v- I In goed jier lang hawwe in bulte lêzers mei niget üs „Wiere Wur- den” opsocht, lézen en.der har j winst mei dwaen kinnen, hwant de folkssechjes, dy’t wy „wiere wur- 11 den” neamden, hAldden fakentiids in wysheit yn, dy’t de lêzers troch m 2 de aparte manear fan sizzen lang w j by bleau. Mei opsetsin ha wy j inkelde „wiere wurden” twaris yn f j ’e krante set. Hokker wiene dat? f Hwa’t dy dfibeltallen it béste fint- 7 hAlden hat en dy oan üs opstjfird, p hat kAns op in moai pryskel Dus hokker „wiere wurden” ha L Q twa kear yn ’e krante stien? Skriuw f se op en stjfir se foar 10 Febre- f waris oan: f Redaksje „Bolswards Nieuwsblad” 1 Boalsert. i Bolswarils Nieuwsblad i. r i jr ar er a. :r.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1