[De fabrieksstad trekt >st Buitenlands Overzicht in Provinciale Kroniek s 00000000000000 00000000000000 44e Jaargang No. 10 Vrijdag 6 Febr. 1948 Streekblad West. Friesland voor Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo I sward van Friese Jongens en Meisjes te Enschedé l. t Moeilijkheden zijn 1st) 2 r Ceylon, de koloniale verhouding daar heeft Woensdag officieel plaats gemaakt voor de dominion status. tlder Bgen ilsto- r de Abonnementsprijsi 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. e 3 rktls ■9Ó fan Gysbert Japiks meerderheid had, wenste het volk eer der de raadplegen, nu de nieuwe partij van Mac Bride in 1947 twee tussentijd se verkiezingen won. De Valera mag niet meer dan 2 zetels verliezen wil nij de meerderheid in het parlement be houden. Mac Bride’s partij, de Clann na Poblachta is nog anti-Engelser dan de Fianna Fail. De band met Engeland is nu al louter formeel, de Ierse grond wet door Engeland niet eens officieel erkend. Enigszins losser wordt ook de band tussen Engeland en Enschedé, deze nijvere stad, is de laat ste tijd nog al eens in de Friese bladen genoemd. De Twentse fabrikanten had- den Friese jongens en meisjes uit de „WAlden” gehaald en op hun fabrieken tewerk gesteld. Wel werden ze', er goed voor betaald, maar een briefschrijver uit Enschedé deelde mede, dat de zedelijke gevaren, welke de kinderen daar be dreigden, zeer groot waren, en niet met geld waren te verdoezelen. Toen ik dat las, keek ik wel even vreemd op. Doordat ik zelf in mijn jeugd jaren lang te Enschedé had gewoond, meende ik.iets van de stad te kennen en het was mij nooit opgevallen dat men daar meer tegen de goede zeden zondigde dan ergens anders in ons land. Eigenlijk was het zo, dat Enschedé mij voorstona ais een „dode” stad, wat vermaak be trof. Maar natuurlijk, de tijden zijn ver anderd en wij met hen en misschien was zelfs Enschedé veranderd. Per slot van rekening was het nu een stad van hon derdduizend inwoners. Om zeker te zijn ben ik er heen gereisd en heb eens hier en daar gekeken en mijn licht opgesto ken. Zo gauw ik uit ’t station kwam, wist ik al, dat Enschedé niet veranderd was. Wel kwam ik tot de ontdekking, dat het ge groeid was, d.w.z. in omvang toegeno- men. Enschedé is nog steeds geen stad, maar een uitgestrekt dorp. Leeuwarden bijv, is veel meer stad, om nog maar niet van Groningen te spreken. Dit wordt wel zeer duidelijk geïllustreerd door wat mijn nicht, die nu al jaren daar woont, ’s avonds tegen we zei: „Om tsien üre is it hjir dea en sjocht men hjir minder minsken op strjitte dan by üs yn Arum. Dér seach men tominsten noch wolris immen yn ’e buorren, mar hjir net.” Inderdaad was het daar om tien uur ’s avonds stiller en rustiger dan b.v. in Bolsward en Dokkum, wat toch ook al geen wereldsteden zijn. Op dat punt was ik dus gerust gesteld Maar hoe stond het met die kinderi die zo onschuldig weg het verderf te gemoet gingen? Ook dat heb ik onder zocht. Eerst ben ik gegaan naar P. van der Veen, oorspronkelijk van Achlum, nu secretaris van it selskip „Fier fan hüs”. Van der Veen en ik bleken oude kaats- makkers te zijn en dus kon Ik me geheel op zijn woorden verlaten, want een oude sportvriend lieg je niets voor. „Komme dy bern wolris by jimme op ütfieringen en sa?” „Jawis wol. As wy In ütflering hawwe, brlnge wy in wurklist nel it fabryk en dy wurdt dér ophongen, sa dat elkenien dy sjen kin. Mar om't de Groot mei syn sjongkoar net sokke béste ünderfinlngs opdien hat, moasten se de kaerten by my oan hüs helje en by dat ófheljen ha Ik der in lyts preuvelementsje by dien. De bern hawwe har tige formakke, wy ek, en neat gjin lést." „Mar hwat ünderfinlngs hle de Groot dan mei harren opdien?” vraag ik ver baasd. „Hy hie dy bern allegearre frege om op It sjongen to kommen en doe kamen der sa’n fjirtlch. Dat wie ryklik safolle as der Aide leden wiene. De measten kamen der om wille to meitsjen, hwat dy wol gjln nij dwaen sil en doe hlent- jy de poppen oan it dounsjen. De lieder koe der gjln baes fan wurde." Ik dacht daar eens ernstig en diep over na en kwam ten slotte tot de conclusie, dat een dergelijk verschijnsel zich niet alleen in Enschedé behoefde voor te doen. Ik herinnerde mij uit mijn jonge jaren ergens- In Friesland iets derge lijks. Maar toch, ondanks het gezellige praatje dat wij hebben gehad, leek het mij het beste, dat ik beter ook eens met de kin deren zelf kon praten en dus stapte ik naar de fabriek. Onmiddellijk was men bereid mij aljes te laten zien wat ik maar wou en te spreken met iedereen waar ik maar een woord mee wilde wisselen. In een van de hoge, ruime fabriekslo- kalen wees mijn geleider mij op grote rekken zal ik het maar noemen, volge stoken met grotere en kleinere spoelen katoen. „Hier komen de meisjes eerst,” vertelde hij. „De draden van de kleine spoelen hier onderaan lopen over verschillende geleidingen (ongeveer als het garen op een naaimachine, alleen alles veel gro ter) naar die grote spoelen daar bo ven. De meisjes nu moeten zorgen, dat de kleine spoelen als ze leeg zijn door volle worden verwisseld, de draden weer te knopen, wat natuurlijk eveneens moet gebeuren met afgebroken draden. Ze be hoeven dat niet uit de hand te doen, Donaufederatie helemaal geen Oostelijk blok wilde vor men, zo als het verkeerd wordt voor gesteld door hen, die het initiatief heb ben genomen tot oprichting van een westelijk blok. Uit deze woorden zou men eigenlijk afleiden dat de Russen ook bezwaar tegen de vorming van de Donaufederatie hebben, omdat dit de plannen der Westelijke landen om een unie te vormen slechts zou aanmoedi gen en aarzelenden nog zou kunnen be keren tot voorstanders van de Westerse unie. Eire (Ierland) de parlementsverkizingen al hebben plaats gehad, een jaar vóór de normale tijd. Maar De Valera, wiens partij de „Fianna Fail”, sedert 1932 de absolute d’ Earbarre trapet plomp yn ’t gnod, Oer ’t goe krüd hinne en sykt depod. Dy hjir üt neat as fül opsykje, Mei men ek mei rjocht by Reaskonk lykje. Denemarken bijv, heeft reeds te kennen gegeven, dat het zich noch bij een Westerse unie, noch bij enig ander blok wil aansluiten. De andere Scandinavische landen heb ben nog geen besluit genomen, doch zouden, als de Russen geen bezwaar te gen een Donaufederatie zouden heb ben, terecht kunnen vragen waarom Moskou zich wel zou verzetten tegen een samengaan van de Westelijke lan den. Overigens is het Engelse ontwerp voor een verdrag tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux thans te Parijs in studie, gaat dat er mee accoord, dan wordt het aan België, Nederland en Luxemburg voorgelegd, die het dan zullen overwegen. Als dit overzicht verschijnt, zullen in Palestina. Hoe betreurenswaard is het dat Pa lestijnse Joden en Arabieren bijv, hun Gandhi niet hebben. Eerst als deze groepen afstand weten te doen van het eigen belang en streven naar een broe derlijk samenleven zou daar immers een redelijke oplossing zijn te ver- krijeen. Hoe moeilijk die is blijkt al weer uit het besluit der En gelse regering zich te verzetten tegen het besluit der Ver. Naties om Joden en Arabieren in Palestina te machtigen thans reeds een eigen militie te vormen; ze doet dit o.a. uit overweging dat ook de Engelse bezettingsmacht al te vaak slachtoffer wordt van Joodse en Arabi sche aanvallen, maar neemt door deze houding de verantwoordelijkheid op zich de Joden tegen de Arabieren, die sterker dan de Joden zijn, omdat de na burige Arabische landen hun van wa pens voorzien, te beschermen, waaraan het soms wel eens hapert. Ver. Naties schieten te kort. Een ingrijpender beslissing van Londen is nog dat het de commissie van de Ver. Naties, welke de verdeling van Pa lestina moet voorbereiden, maar 14 da gen voor Engeland zich terugtrekt, wil Heeft u moeilijkheden? Leeuwarden begint inderdaad mee te tellen onder de grote steden. Dit blijkt wel uit de instelling van niet minder dan vier bureaux voor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden. Hiermede heeft Leeuwarden het voorbeeld gevolgd van verschillende andere steden in ons land, vvaar dergelijke bureaux, waarbij men raad kan inwinnen bij huwelijks- en ge zinsmoeilijkheden en waar eventueel advies wordt gegeven, reeds met succes werkzaam zijn. Voordat het zover was, is eerst een permanent comité ingestcld, waarin de Voogdijraad, Het Baken, Humanitas en de R.K. Bevolkingsgroep vertegenwoordigd zijn. Ook hebben er nog een predikant en een vrouwelijke arts zitting. Van de vier bureaux is er één voor de R. Katholieken, gevestigd Zuidvliet 6, geopend op Donderdag van 2 tot 3 uur; een voor de Protés- tants-Christelijke bevolkingsgroep, welk bureau is gevestigd in het Beatrixhuis, Achter de Hoven 78, geopend Dinsdag- middags van 4 tot 5 uur en waar zitting zal worden gehouden door mej. mr. T. Poelstra en/of Prof, Dr. C. G. Wage- naar, terwijl de andere twee bureaux voor de andere bevolkingsgroepen zijn. Deze zijn gevestigd in „Het Baken”, Oostergrachtswal-hoek Emmakade, waar zitting wordt gehouden 's Vrij dagsavonds om 8 uur, en vanwege „Hu manitas” in het gebouw Doelestraat 2, geopend des Maandags van halfacht I tot halftien. Gezien de grote verscheidenheid van problemen welke zich op het gebied van huwelijk en gezin kunnen voor doen, zullen de bureaux waarschijnlijk niet in staat zijn om alle gevallen raad te kunnen geven, maar waar nodig zul len ze de mensen verwijzen naar de geestelijke verzorger, naar de dokter of phsychiater of naar de advocaat of po- litie-deskundige. De door de bureaux te verstrekken adviezen zijn kosteloos. Ook ongehuwden, welke door allerlei omstandigheden gedwongen nog niet kunnen trouwen, zullen adviezen kun nen inwinnen, wat natuurlijk niet in houdt, dat ze haar bemiddeling zou kunnen verlenen bij het verkrijgen van een woning. want daarvoor hebben zij een speciaal 1 instrumentje in de hand, dat de bewer king in een ogenblik tot stand brengt. En waar juist een meisje een gebroken draad knoopt, kan ik het zien. Ze brengt de beide draden bij elkaar, het instru mentje klapt er over heen en het is ook al gebeurd. „Zoals u ziet,” zegt mijn geleider, „geen zwaar werk. Maar ik zal wat Friese meisjes voor u roepen.” Het duurt danv maar een ogenblikje of ik zit midden tussen de meisjes uit Houtigehage en verder uit de omstreken van Drachten. „Hoe foldocht it hjir?” vraag ik. „Och, wol goedl” zegt er één. „Bést,” zegt een ander. „Wy fortsjinje hjirf folie mear as wy thüs fortsjinje kinne.” j dan oanriede om hjir ek to kommen?” i vraag ik. „Ik net,” zegt er een. „Wy binne hjir mei syn fjouweren,” zegt een ander. „Hwat dogge jimme nou sa jouns?” wil ik nog weten. „Nou, wy hake of breidzje hwat en dan Sneons of Sneifis ris nei de bioscoop. Jo moatte net forjitte, wy moatte jouns om healwei tsienen thüs wêzë en om tsien üre op béd.” „Hoe Aid binne jimme nou?” vraag Ik. De leeftijd varieert van 15 tot en met 17 jaar. Wij praten nog een poosje en ik kom onder meer te weten, dat ze geregeld in fabriekstljd nog naar school moeten, waar ze gewoon schoolonderwijs ont vangen. Bovendien kunnen de meisjes naai- en kookonderwijs krijgen en na tuurlijk kunnen ze ook, indien ze dat willen, naar de fabrieksschool, waar ze tot vakarbeidster kunnen worden opge leid. Voor recreatie wordt gezorgd. Er zijn fraaie en uitstekende sportvelden en er is een badinrichting, waarvan ze elke dag gebruik kunnen maken, maar waar van ze beslist eenmaal in de veertien dagen gebruik moéten maken. De fabriek zorgt voor kosthuizen en let hierbij er ook vooral op, dat de kinderen bij ge loofsgenoten worden ondergebracht. Het kosthuis wordt geregeld door de sociale werkster gecontroleerd. Hebben de kost- juffrouwen klachten, dan kunnen ze die aan de sociale werkster meedelen, waar na de klachten grondig worden onder zocht. Om zeker te zijn ben ik ook naar verschillende kosthuizen geweest en heb I gesproken met de verzorgsters van de minder goed als bijv, in Amsterdam of Friese jagers. Moeilijkheden zijn er overigens ook buiten het huwelijk wel, wat wel bleek uit een vergadering van Friese jagers te Leeuwarden gehouden. De vergade ring was bijeen geroepen door een co mité van actie, dat lang niet tevreden was met de gang van zaken de jacht betreffende. Practisch al de jagers zijn aangesloten bij de Nederlandse Jagers- vereniging en verwachten uit de aard der zaak dat deze vereniging dus hun belangen zou behartigen. Dit nu bleek niet het geval te zijn wat duidelijk viel op te maken uit de vele grieven die tij dens de vei^adering tot uiting kwamen tegen het beleid van het Hoofdbestuur der Nederlandse Jagersver. De druppel echter, welke de emmer deed overlo pen, was het advies o.a. door de Neder landse Jagersvereniging uitgebracht aan de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening inzake de samenstelling van de nieuwe jachtwet, welke de wet van 1923 moet vervan gen. Indien de wetgever zich naar dit 'Zerschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie 1 Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) al die mensen kreeg, waren niet alleen goed, maar uitstekend. Practisch nooit geen last met hun jeugdige kostgangers, die onderling ook heel goed konden óp schieten. En bij al die kosthuizen, geen een uitgezonderd, kreeg ik te horen dat ze halftien of tien uur thuis moesten zijn en naar bed. Natuurlijk springt er wel eens ééntje uit de band, maar de contróle is wel zo goeo dat dit al heel spoedig gerapporteerd wordt. Dan moeten ze op het matje komen en wordt hen het verkeerde van hun han delwijze onder het oog gebracht. Gaat de jeugdige zondaar toch door met het verkeerde pad te bewandelen, dan helpt er geen lieve vaderen of moederen aan, maar dan krijgt hij zijn ontslag en wordt naar huis teruggestuurd. Wat wel eens tot moeilijkheden aanlei ding kan geven, is, dat enkele van die heel jonge mensen met te veel geld op I zak lopen, omdat er goed wordt ver- 1 diend. Zo sprak ik met een 18-jarig meisje uit Drente, die in de spinnerij ij werkte en zich in ruim een jaar tot een volledige spinster had ontwikkeld, zodat „As jo nou m suster hlene, soene jo dy; zlj f36_ week verdiende. Een col. lega van haar, maar minder handig, ver diende f 25.per week. De laatste kreeg echter nog f4.ter gedeeltelijke beta ling van haar kostgeld. Nu heeft men op de fabriek wel een spaarsysteem, maar natuurlijk kan de fabriek het geld niet inhouden, maar moet het volle loon uitbetalen, tenzij de ouders andere instructies geven. Ik heb gesproken met meisjes en jongens in spinnerij en weverij en de algemene indruk die ik kreeg, was, dat ze het daar heus niet zo slecht hebben en dat het met de zedelijke gevaren nog al meevalt. Veel ontspanningsmogelijkheden zijn er niet, althans wat zedebedervende betreft. Natuurlijk, er zijn bioscopen en dans gelegenheden, maar de laatste worden dagelijks door de zedenpolitie gecontro leerd, terwijl bovendien kinderen van 15 jaar niet worden toegelaten. De Fryske krite doet haar uiterste best om de kin deren zoveel mogelijk verstrooiing te bezorgen, waartoe bij uitvoering bijv, de fabrieksgebouwen en wat cr bij hoort, gratis beschikbaar gesteld wordt. Wat er wel Is en waarvan Iedereen ge bruik kan maken, dat zijn schone parken en een heerlijke omgeving. Het valt wel mee In Enschedé. De ouders behoeven zich heus niet ongerust te ma ken. Ik kreeg zelfs de Indruk, vooral bij enkele jongens, dat het voor hen wel goed was, dat ze onder vreemden waren. Vreemden dat zo te verstaan, dat het geen familie was. Immers, het is nog altijd zo: Vreemde ogen dwingen. Natuurlijk, die beslist verdorven wil wor den, kan dat ook In Enschedé, net zo goed als in Houtigehage, maar beslist kinderen. Nu kan het natuurlijk we! toe- Rotterdam, val zijn, maar de berichten, welke Ik van Mahatma Gandhi is niet meer. Waarom de Ver. Naties in Palestina hun plicht verzaken. In het Middellandse Zee gebied kunnen Russen en Amerikanen elkaar slecht verdragen. Atoombommen aan de lopende band. Rusland wenst geen Oost-Europese federatie. Denemarken wil zelfstandig blijven. Zal De Valera blijven? Ceylon in de „dominion-status”. Ons blad met het Hoofdartikel over Gandhi, waarin de vraag werd gesteld wat of er wel gebeuren zou, wanneer de mahatma zou komen te sterven, was nog maar enkele ogenblikken de deur uit toen de radio de moord op Gandhi meldde en zijn dood dus een feit was geworden. Het heengaan van Gandhi moge een verlies voor heel de wereld zijn, omdat deze in hem een deel van zijn geweten verloor, zwaarder nog is India zelf er door getroffen. Omdat Gandhi’s in vloed immers ook in de practische po litiek van dat grote gebied een beslis sende factor was. Niet alleen gaf deze de doorslag toen het om de onafhanke lijkheid van India ging, ook voor de eenheid van India was deze invloed van ’t grootste belang. Gandhi was zo wel de verzoenende figuur temidden van de verdeeldheid der partijen, groe pen en sekten in Hindoestan zelf, als de bemiddelende tussen dit Hindoe do minion en het Mohammedaanse Paki stan. Thans zal moeten worden afge wacht of deze jonge staten zich zonder Gandhi in vrede en onderling begrijpen zullen kunnen ontwikkelen, dan wel dat daar in Voor-Indië een chaos zal ont staan, welke zijn weerslag zal hebben in heel Oost-Azië. Het is te vroeg om zich aan voorspellingen te wagen al is het niet zonder bezorgdheid dat men het oog naar deze gebieden richt. In het politieke rumoer, dat alom in de wereld heerst, viel overigens nauwe- toelaten. Dat is veel te kort om deze commissie in staat te stellen alles nog tijdig te organiseren. Het is begrijpelijk, dat men van Joodse zijde de Engelsen er van beschuldigt dat zij trachten de Arabieren te vriend te houden, die èn door het onbreken van een Joodse mi litie èn door de niet tijdige organisatie der verdeling, met hun sterker strijd krachten en steun der Arabische staten misschien in staat zouden zijn geheel Palestina straks de overweldigen. De Engelsen zelf daarentegen zeggen dat ze zoveel mogelijk neutraal wensen te blijven en dat deze wens hun houding bepaalt. De grote fout is trouwens niet aan hun zijde maar aan die der Ver. Naties, welke verzuimde een interna tionale strijdmacht samen te stellen, welke Palestina bezet, op het moment dat de Engelsen het verlaten. Dit ver zuim werd gepleegd omdat de Ver. Staten geen Russische strijdkrachten in Palestina wensten, zoals hun gehele po litiek er op gericht is de Russen machts posities in het nabije en Midden Oosten te ontzeggen. Op hun beurt trachten de Russen dat de Amerikanen te doen. In de laatste weken heeft Moskou niet minder dan een viertal protesten te Washington gepresenteerd in verband met de aanwezigheid van Amerikaanse zee- en luchtstrijdkrachten in en om de Middellandse Zee o.a. in Italiaanse havens en op Noord-Afrikaanse vlieg velden en tegen de werkzaamheid van de Amerikaanse militaire missie in Perzië, die daar zou meewerken aan versterking van het aan Rusland gren zende Perzische gebied. De Amerika nen hebben dit laatste ontkend, maar de Russen zullen daaraan toch geen waarde toekennen en eens te meer on aangenaam getroffen zijn door het nieuwe vriendschapsverdrag dat de Ver. Staten met Italië sloten, waarin voor het eerst in derge lijke verdragen een bepaling is opgeno men welke beide landen de vrije ont wikkeling van de atoomenergie toe staat. Hetgeen misschien maar een klein stapje af ligt van een gebruik van Italiaanse vliegvelden in oorlogstijd door de Ver. Staten voor vliegtuigen, die met atoombommen de vijand te lijf zullen gaan, een wapen dat, volgens de laatste berichten uit de Ver. Staten zelf, daar nu dagelijks wordt aangemaakt. Niet passend in de Russische politiek om Oost-Europa zo sterk mogelijk te organiseren tegen alle mogelijke geva ren van de toekomst, lijkt de afwijzing door Moskou van de plannen van de Bulgaarse premier Dimittroff om de landen in Midden- en Z.Oost-Europa te verenigen in een Oost-Europese federatie. Doch dit is meer schijn, want een der gelijke federatie, zou, al bev/eerde Di- mitroff, dat ze in sterke mate zou leu nen op Rusland, een zo sterk lichaam kunnen worden dat het zich zekere zelf standigheid tegenover Rusland zou kunnen veroorloven, en dat is het wat de Russen juist niet wensen. Met het opperen van dit plan schijnt Dimitroff dan ook geen goede beurt te Moskou te hebben gemaakt, en staat hij iets achter in de wedstrijd om Moskou’s gunsteling no. 1 te worden bij Tito, de Zuid-Sla- vische premier. Intussen is Dimitroff al teruggekrabbeld. Thans heeft hij ge zegd, dat hij met zijn lijks een stilte, toen deze grote figuur ons ontviel; ook al is de vermoorde Ma hatma van velerlei zijden met woorden geëerd, men zou liever daden zien. en Zuidwest Bolswards Nieuwsblad t i ll ISI 1 a rvolg Don- Qlro 87926 1 1 tl tn ■gen in op Earbarre ooievaar; gnod slecht kort gewas.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1