emigreerden JGu-S-'Kaos Friezen Martinytoer naar Texel Fan de door Nederland 44a Jaargang No. 11 Dinsdag 10 Fabr. 1948 Zuidwest Friesland Uitgave - Bols ward Drukkerij Fa. A. J. OSINGA van As ge- Overal tegenwoordig. Wij spraken over Friese boeren en Frie- Texelse postboot paft als een teken van vreugde een zwarte rookwolk uit, wan neer zij het pittoreske haventje van het vissersdorp Oudeschild binnenschuift. valt snel over het eiland-in-de-winter, botters en blazers zijn al uren binnen. Ook die zijn blij, dat ze de reis achter de rug hebben en een lange nacht kun nen maken in een veilige haven. Ja, vei lig, want het moet toch al vreemd lopen, als zo’n helse mijn de havenmond weet te vinden, die kans is één op duizend. Het postbootje kruipt naar de aanleg plaats en onderwijl komen de passagiers een handje vol; wie reist er met zulk ruw weer? uit de goedverwarmde ka juit te voorschijn. Twee boeren, de gou den ketting over de brede borst, hebben het nog druk over de a.s. lammerenprij- zen, een vogelwachter vertelt een ras echte Amsterdammer, dat hij de lepelaars over een week of zes weer terug ver wacht en twee Friezen prijzen in een levendige dialoog de goede kwaliteiten van hun stamvee. Friezen. Ach, er zijn in de loop der tij den honderden Friezen naar het eiland Texel overgestoken. En... zij kunnen er heel goed wennen ook, maar op gezette tijden moeten ze er toch eens uit, of juis ter er Af,,want tja, de band met je ge boortegrond mag niet verslappen. Ereburgers. Worden de Friezen op Texel geduld? Zonder reclame te willen maken vour de Texelse (gastvrijheid mogen wij zeg gen, dat elkeen, die zich op dit eiland „Het Gouden Boltje”, vestigt en daarbij de Eilanders een goed hart toedraagt, als een ereburger wordt beschouwd en tal van volijverige secretarissen van het De doodstraf. De advocaat-fiscaal bij ’t Bijz. Gerechtshof te ’s Hertogenbosch, heeft tegen „de schrik van West-Bra- bant” de burgemeester van Dlnteloord A. van Campen, de doodstraf geëist. Flink zo JAPI! Door de jeugdactle pla- pier-inzamellng werd in de maanden No. vember en December 1947 ca. 1.500.000 kg oud papier bij elkaar gebracht. Ge rekend tegen de prijs, welke bij import van oud papier betaald zou moeten wor den, vertegenwoordigt deze hoeveelheid een bedrag van ca. f255.000.- De laatste lange afstand, die Tlnus Osen- darp heeft af te leggen, werd hem Don derdagmorgen uitgestippeld door het Haagse Bijzondere Gerechtshof, dat hem een gevangenisstraf van twaalf jaar op legde. Een textielfmude is te Tilburg opge spoord, waarbij een grote hoeveelheid textiel, katoen, wol flanel, garens, bad doeken e.d. in beslag werd genomen. De goederen bleken gedeeltelijk van diefstal afkomstig. Ratten-invasie. Doesburg wordt op het ogenblik bezocht door een rattenplaag, die ernstige vormen kan aannemen, als niet op korte termijn maatregelen wor den getroffen. Men vermoedt, dat het hoge water aan deze invasie debet is. Het had erger gekund. Tussen Wolvega en Oudeschoot is het 4-jarlg jongetje W. Driesen uit Arnhem uit de trein geval len. In bewusteloze toestand is het kina naar het ziekenhuis te Heerenveen ver. is In Aid NederlAnsk foarrjocht. Mar foar dyjingen, dy’t hjir bisykje wolle it sy steem to bringen, hweründer In Krlsten- mlnske net dibje kin, kin hjir dochs gjin plak wêze. De Grounwet sil yn koarten wer op 'e helling. Hy hat nou de léste hündert jier yn steat west om oan allegearre, dy’t neffens Ne_ derlAnske ynslchten stribje woene foar idealen en forbetteringen frij bod to jaen. Mar hy is sünt 1930 misbrükt tsjin üs- sels en de swiere jierren fan '40-’4b hawwe üs dochs wol sjen litten, hoe fier dat mist west hat. Jltteris stiet NederlAn foar in lyksoartige alhoewol folie forskrjkliker bidriging. Sllle wy wer de kop yn it sAn stekke, sllle wy wer dizze wrotters oan de fun- daminten, dizze slopers en öfbrekkers har funeste gong gean litte? Us folk giet in swiere gong nei in nije opgong. De swierrichheden binne tige great. Soms soe men twivelje oan it slagjen, sa wierret it faken tsjin. Mocht it Nederlanske folk ynsjen, dat hja meiinoar de skouders ünder it wurk sette moatte yn ien great nasjonael for- bAn, dat wol nei djippere bigjinsels for- skaet sjen litte kin, mar dat dochs yn greate ienriedichhelt de greate nasjonale problemen mei foarsje oanpakt. De Fryske Steaten hawwe de léste tlid sjen litten dat dit kin. Mar ek de Stea- ten-Generael sille deselde wei üt moatte, ienriedich wurkje oan de geastlike, de seedlike en de materiële opbou fan üs hiele folk. In wierlik nasjonael kabinet soe de béste en de moaiste oplossing wêze, binammen yn dizze tiid. Wy kea- zen ienris de frijdom, wy hAlde fan dy frijdom, mar iwy moatte dan ek ré wêze om dy frijdom to biwarjen en to hoedzjen tsjin dizze divelske barbarij. Tsj. de J. int. id- 'erachljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij voorultbetsling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 o- *a. er an an m. ar. en O. mr en au ils. en er- 10 tr s- in ir ie ie H. ie n- se grondarbeiders, maar waar, op welk terrein vindt men eigenlijk geen Friezen? Wij denken (misschien een teken des tijds, dat onze gedachten juist dAArheen gaan.aan goed gevulde boterpotten en vernemen, dat bijna het voltallig per soneel van de Texelse zuivelfabriek uit Friezen bestaat: directeur, adjunct-direc- teur, een botermaker en een kaasmaker, aller wieg stond in het HeitelAn. En dan de Friese leerkrachten: het hoofd van de O. L. School te Oudeschild is een Fries, de onderwijzer en de onderwijzeres van de Oosterender O. L. School zijn Frie zen. En wat de lichamelijke ontwikke ling aangaat: „Sjoerdsma schaatskam pioen van Texel” lezen wij in een oude jaargang van het eilandelijk blad. Friezen overal en wat ons het meest ver heugt: verscheidene jongemannen, die destijds platzak naar Texel togen, heb ben door noeste vlijt en zuinig beheer een eigen huisje kunnen bouwen. En op de gevel van een van deze huisjes zagen wij een bordje prijken: „Pension. Ge meubileerde kamers te huur, stromend water, electrisch licht.” Mogen de Friese adspirant-badgasten onze tip verstaan: Texelse en Friese meiskes koken een goede pot! voerd, waar een hersenschudding werd geconstateerd. Foar de knobtis. De voormalige dlrec- teur-generaal voor de Landbouw, Geert Ruiter, voorheen veehouder te Knljpe, zal zich op Maandag 23 Februari a.s. voor het Heerenveenster Tribunaal hebben te verantwoorden. De „dure” groente. Wegens onverkoop- baarheid is te Venlo 26000 kg wltlot vernietigd. Minder brood. De staking bij de meelfa briek Holland heeft volgens berekenin gen In totaal een productieverlies van 400.000 balen meel opgeleverd. Zijn leven voor een ander. Woensdag avond Is K. v.d. Wagen uit Oldeberkoop te Nljehorne, toen hij moest uitwljkeu voor een jongen, die plotseling de weg overstak, met zijn motor ove>- de kop geslagen, tegen een boom terecht geko men en vrijwel op slag gedood. Zwaan kleef aan. De minister van O., K. en W. heeft aan de componiste Saar Bessem een prijs van f 1500 toegekend voor haar klnderoperette „Zwaan kleet aan.” Voedselpakketten zijn In het Ned. con sulaat te Aken uitgereikt aan 150 Neder landse ouden van dagen. Dat is kras. Gister vierde de heer K. W. Bulthuis te Groningen zijn 101ste ver jaardag. De heer Bulthuis Is nog kras, leest Iedere dag een krant en maakt elke morgen nog een fikse wandeling. 2 ’t Neitinken*) is sa swiet, ja swieter is it my süker oer de rizen- brij. de earste houlikt- fan Gysbert Japiks sociëteiten en wat al zullen hem met een bezoek komen vereren, teneinde hem te overtuigen van het nut en het genoegen, dat het lidmaatschap van een vereniging verschaft.Met deze wetenschap weten wij het tegendeel te kunnen beweren van de opmerkingen, die de schrijver van „WIJ onen op een eiland" maakt. In dit boekje wordt ons nota bene het vol gende wijs gemaakt: „Zij, die op dn eiland geboren zijn, spreken over de an deren, die er ook wonen, als over „im port”, die zij echter welwillend nog Iets hoger schatten dan de derde categorie, die zelfs niet op het eiland woont" (maar er zo nu en dan enkele weken als toeris ten rondzwerven), De auteur heeft zich verscholen achter het pseudoniem F. Ie Maltre en het is maar goed ook, dat hij kiekeboe heeft gespeeld, want de Texe laars zouden hem wellicht van hun eiland hebben gezet. Ja, de Texelaars zijn 'n goed slag volk, beslist nog even gemoedelijk als vijftig jaar geleden, toen de eerste Friezen er landden. Veel Is er sindsdien veranderd, veel Is er echter ook hetzelfde gebleven: een volvette schapenkaas van Texelse ma kelij voor Iedere folklorist, die ons naam en adres verstrekt van vijf en twintig Texelse schonen, die nog de Texelse gouden kap dragen. Als hl] ons er één aanwijst, krijgt hij zijn prijs ook, want wij hebben ze zelfs met een lantaarntje niet meer kunnen ontdekkenl Misschien zou het met een zoeklicht nog wel lui ken. It neitinken oan min. De twadde printlnge fan It forneamde boek fan Victor Kravchenko Is fan 'e Maar veel, zeer veel troffen zij nog te- l wlke yn tüzenen en tslentüzenen eksem- rug, zoals het was in de goeie ouwe tijd. A-J— J «-x De vogels sjilpten er nog even blijmoe dig als in vroeger jaren, toen Dr. Jac. P. Thljsse er zijn eerste ontdekkingsreizen ondernam en Jan P. Strijbos alle vleu- geldragers nog vinkies noemde in zijn kwaliteit als ontwakend mensenkind. Cupido op het eiland. U kent het gezegde: „Waar twee Frie zen zitten wordt een „krite” gevormd. Maar als wij nagaan, dat de eerste Frie zen reeds een dikke halve eeuw de Texelse zeelucht inademen en dat de Fryske krite op Texel pas vorig jaar het levenslicht aanschouwde, zien wij we derom het bewijs geleverd, dat er nog geen enkele regel is uitgevonden, waar op geen uitzondering kan worden maakt. Die eerste Immigranten waren stoere boerenknechts, die vooruit wilden in de wereld. Nu, in de jonge polder Eierland lag daartoe een goede kans, want de boeren daar konden best een paar flinke werkkrachten gebruiken. Maar waai plaren ünder de mlnsken brooht. It is in boek, hweryn de millioenenmassa fan it Russyske folk sa nei en ticht by jin komt, dat it liket of Wennen hja hjir yn FryslAn. „Ik verkoos de vrijheid”, sa hjit dit Ontstellende boek. Dat seit de skriu- wer, neidat hy fjirtich jier libbe en ar- beide hie yn tsjinst fan it totalitaire sy steem, dat men Communisme neamt. Ien fan de minsken, dy’t dreaun üt minsklike motiven fan idealisme en tsjinst oan it folk de swiere druk fan de forantwurdelikheit foar in Ünminsklik regiem net langer drage koe. De tra- gyske gong fan in minske, dy’t al syn idealen stik foar stik kwyt rekke en op it kantsje öf noch krekt ünder de swiere wals fan in medogenleas systeem wei- spatten is. It moat jin oandeare to lézen, hoe’t de minske yn dizze moderne tiid jit altyd ünmachtich is, de ierde to meitsjen ta in oarde, sa’t yn de groun fan de saek alle minsken it winskje. Frij om to libjen, frij om to leauwen, frij fan need en earmoede, fan eangst om it deistich brea, frij om in minske to wêzen, saT pypkeniel en de Skepper him de opdracht joech. Wy hjir yn NederlAn, büten in lyts tai maniakken en in greater tal fordwaelde en toloarstelde melrlnners, wolle fan diz ze diktatuer fan it Sovjet-systeem near witte. Der binne de minsken en tastan- nen hjirre to goed ta. Wy hAlde it mei de demokratyske folksfrijheden en wolle üt noch yn net nel de Steatsalmacht, ünder hokfoar namme ek. Mar it liket der wer op, dat wy wol lens binne yn de freze en de öfkear, mar jammer ge- nöch net yn de positive middels om diz ze forkearde geast büten NederlAn to hélden. Hoe koart lelt efter üs de tyran ny fan it nasjonael-sosiallsme. Hoe is ft üs as wie it juster bard, dat de N.S.B. syn bertale propaganda, syn provocaesje en intimidaesje oer üs folk hearre liet. En hoe bitter hawwe wy üs to biklaeijen dat wy doe sa slop en futleas, sa weak en tajaend west hawwe foar in kwea, hwer’t wy dochs allegearre fan wisten, dat it kwea wie. Men hat dit fordigene mei in birop op de demokratyske frijheden, mar dit birop is falsk. De frijdom is nea sünder bigrin- zing. It is falsk as men de lju, dy’t fan doel binne üs frij folkslibben to slaen yn de ünminsklike bannen fan dizze for- skriklike diktatuer, frij bod to jaen foar har propaganda. It minste hwat men freegje kin oan harren, dy’t yn in demo kratyske steat wenje, is, dat hja gjin deagravers binne fan de frijheit, dy’t harren biskermt. Wy miene, dat de tlid komd is, om iepenlik to sizzen dat sok dwaen gelyk stiet mei stellen en ynbrek- ken, ja jit folie minder is. Strakaensens sille yn alle plakken wer de plakkaten komme fan partijen en streamingen, dy’t NederlAn neffens har prinsipes tinke re- gearje to kinnen. Dat is frijdom fan mfe- ning en frijdom <an organisaesje en dat Hoog bezoek. De minister van buiten landse zaken der negerrepubliek Liberië brengt momenteel een bezoek aan ons land. Geen appelen naar Engeland zal Neder land exporteren. De onderhandelingen zijn afgesprongen. Engeland heeft nu een groot kwantum appelen gekocht in Bel gië tegen prijzen en voorwaarden, die voor Nederland onaanvaardbaar wa ren. Vijftien jassen van studenten zijn ont vreemd uit gebouwen van de Technische Hogeschool te Delft door een 17-jarige Rotterdammer, die geld nodig had om naar het buitenland te gaan. H. M. de Koningin heeft Amsterdam ver laten en zich naar Het Loo begeven. Bij het afscheid verzekerde zij de burge meester, dat zij zeer had genoten van haar verblijf in de hoofdstad. Een op de vijf. Van de 104 boerderijen, die bij de eerste verpachting in de N.- Oostpolder zijn verhuurd, zijn er 20 toe gewezen aan Friese boeren. Ondank.Een 80-jarig man te Breda, die nog over wat spaarduitjes beschikte was bij de 61-jarige Dankers ingetrok ken op voorwaarde, dat deze zijn erf genaam zou worden. In plaats van hem een vredige oude dag te bezorgen deed Dankers zijn best hem zo spoedig mo gelijk kwijt te raken. Hij behandelde hem zo slecht, dat hij spoedig overleed, maar moet zich thans voor de rechter verant woorden. Van een stelling gevallen bij herstelwerk zaamheden in de kapel te Neltum-Ven- ray Is de 49-jarlge stucadoor C. V. S. uit Rotterdam. De man is aan zijn ver wondingen bezweken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Burgemeester Dud uit Rotterdam is Za terdag naar de V. S. vertrokken om deel te nemen aan het congres van Ameri kaanse burgemeesters te New York. HIJ hoopt contacten te kunnen leggen, die van belang zijn voor de Rotterdamse haven. Ook de burg, van Arnhem ver trok. Het veel begeerde. Thans is men ook in ons land tot de productie van penicilline overgegaan. De Kon. Ned. Gist- en Spi ritusfabrieken in Delft vervaardigen dit geneesmiddel. Na bijna drie jaar. De melkfabriek te Middelburg, door het oorlogsgeweld en de inundatie zwaar beschadigd, is weer grotendeels bedrijfsklaar. Enige dagen i geleden werd deze fabriek in gebruik genomen. Niet alleen aan de grens. De Rijkspolitie heeft in samenwerking met de C.C.D. in de dorpen Oosterwierum, Jorwerd en omgeving een bonnenzwendel en zwarte handel opgerold waarbij ongeveer 30 personen zijn betrokken, van wie 7 wer den aangehouden, die later In overleg met de Offier van Justitie weer op vrije voeten zijn gesteld. Gedwongen verhuizing. De gehuwde chauffeur N. die in de nacht zonder toe stemming in een leegstaande woning te Murmerwoude was getrokken, is daar Vrijdag door de politie weer uitgezet. Deze gedwongen verhuispartij trok nogat belangstelling. Haal er uit wat er in zit Het regerings jubileum van de Koningin heeft een Haagse kapper geïnspireerd tot het ont werpen van een jubileumkapsel. Het haar wordt kort gedragen en een kroontje van paarlen geeft het geheel een feesteïljK cachet. Een aardappelactie, welke ten doel heeft om onder de Nederlanders in Duitsland 2000 ton aardappelen te verdelen, welk plan de volledige instemming en mede werking van de Ned. regering heeft, is op initiatief van de Caritas-missie te Sittard ontworpen. Haar honderdste verjaardag hoopt 25 Februari mevr, de wed. P. Pauwels-Tie. leman te Kloosterzande te vieren. Zeshonderd jaar geleden kreeg Huissen stadsrechten. Dit feit zal van 11 tot 18 Juli met een feestweek worden he>- dacht. „man” met een extra boot heen. De trip viel zo in de smaak, dat wij zeiden: „Wij moeten ook een krite hebben, dan houd je contact met elkaar.” Wij schreven 40 Friezen aan, 20 kwamen ter vergadering bijeen. De bekende spijkers met koppen werden geslagen en toen wij kort daar op onze eerste „officiële” vergadering hielden, telde de krite al 96 leden. Thans is hij uitgegroeid tot 207 leden, maar wij zijn er nog niet; er wonen thans wel 300 Friezen tussen Cocksdorp en Den Hoorn. Die horen er ook bij en zij kómen er bij, reken maar! Wij zorgen voor goed toneel, voor boeiende lezingen, causeriën met lichtbeelden (over Fries land) en wij organiseren uitstapjes naar het Vasteland!” „Ook naar Friesland?” „Natuurlijk, en wij rekenen beslist op tegen visites, noteert U dat? De traditie getrouw maken iij-in-Friesland ieder jaar een excursie naar Terschelling, ook een prachtig eiland, maar sommige leden willen ook eens een andere kant uit. Laten zij weten, dat zij door ons met open armen worden ontvangen.” Schuimende golven rollen over een zie- bleef de krite? Lagen d.e boerderijen dend Marsdiep, een Marsdiep, waar mij- soms te ver van elkander voor de le nen zijn gesignaleerd, veel mijnen. De i vensvatbaarheid van een dergelijke band? In de jaren ’30’32 kwamen nog meer Friezen naar het eiland. Zij kwamen met kipkarren en graafwerktuigen om de dat heeft ze ’m weer geleverd! De avond Texelse zeedijk te versterken in verband .._<x i - i met de metamorphose van het onstui mige Zuiderzeewater in een wat rustiger golfslag van een Ijsselmeer. Er wery goed verdiend en de jonge arbeiders konden ’s avonds uitgaan. Om het zo eens te zeggen: van uitgaan komt wel eens uit vrijen gaan en welk effect dit laatste kan sorteren, worde door de ambtenaar van de Burgerlijke Stand ver klapt: „Verscheidene Friese jongeman nen sloegen een Texels meisje aan de haak om lief en leed te mogen delen." Texel schijnt nog steeds een grote aan trekkingskracht op vele Friezen uit te oefenen. Wanneer de aardappelen ge rooid moeten worden, steekt de Harlin- ger beurtschipper nooit zonder Friezen van wal. Man en vrouw trekken er op af, want bij het aardappelrooien doet „zij” voor „hem” niet onder. Wat de aard dezer werkzaamheden betreft: de Texelse zandgrond maakt het de rooiers niet lastig en voor honderd meter op Texel wordt nog altijd even veel geld neergelegd als voor een zelfde afstand waarover de Friese eigenheimers aan de zware kleigrond worden ontfutseld. Scherpe zieners, wij Friezen! Sprankelend leven. Bij het knapperend haardvuur hebben wij met de heer Goënga in zijn buiten huis onder de ruisende dennen een boom opgezet over het wel en wee van de Friese „trekkers”. „Wij vinden regelmatig een aankondl- v Ow.vlu..oov.. 8in8 'n het plaatselijk blad over op han- onnoemelljk groot aantal verenigingen, den zlJ"de vergaderingen en wat dies meer zij van de Fryske krite. Er zit sprankelend leven inl” Aldus leidden wij het interview een genoegelljk praatje in. „En of,” greep onze gastheer het onder werp terstond aan, „en ik weet zelf niet, hoe het eigenlijk komt, dat wij nooit eerder op de idee zijn gekomen een krite op te richten, maar hier tekent zich de optimist! maar wij hebben dan toch maar de eerste van alle Wadden eilanden, of Ik moet mij sterk vergis sen I" „Hoe kwam hij tot stand, Goënga?” „Den Helder" nodigde ons eind 1946 uit tot bijwoning van een feestavond, waar op het gezelschap (Telman de Vries zou optreden. Wij gingen er met vijftig Streekblad voor Bolswards Nieuwsblad West. e n i. U ti. i. L 1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1