2.2! 7.51 1111 21 I8.il fei De aldste polder fan Fryslan yn opspraek. en Kroniek Buitenlands Overzicht 00000000000000 00000000000000 44e Jaargang No. 12 Vrijdag 13 Febr. 1948 Streehblad voor West- Uitgave van DruKRerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward lis A. BOKMA. 25.1 oor s- r. hij le ón- ord 34-8 405 io.: 125 Sovjet-Unle, welke men thans als een veel groter ge vaar beschouwt. Maar natuurlijk kan men De onderhandellngen over de deelne ming van de Benelux aan het Engelse plan tot vorming van een Westerse Unie schijnen thans In volle gang. Zowel met Londen als Parijs wordt daarover voe ling gehouden. Het blijkt dat zowel het Engelse als Franse ontwerp geheel ge baseerd zijn op het verdrag van Duin kerken, dat reeds tussen Engeland en Frankrijk bestaat en dat direct tegen Duitsland gericht is, de beide landen be loven elkaar wederzijdse steun als Duits land opnieuw een aanval zou plegen. De Benelux beseft echter terdege dat een West Europese Unie, zonder West- Duitsland te omvatten, een betrekkelijk zwak blok' zou zijn. Om de politieke en economische betekenis zou minstens dat Scandinavische landen waarvan Zweden en Denemarken zich niet bij een Westerse Unie zonder meer willen aansluiten, tot andere inzichten brengen. Overigens heeft Zweden wel te kennen gegeven voor een dergelljke Unie te voelen als ze zich vooral op econo misch terrein in verband met het Mars- hall-plan begaf. Intussen wijzen alle verschijnselen er wel op, dat de Wes terse Unie nog heel wat voeten in de aarde zal hebben en dat de ontwikke ling in Duitsland daarbij een bel'angrijke rol zal spelen. In de Russen, die het trachten te sovjeti seren en de commissie van onderzoek der Ver. Naties, welke eigenlijk de vor ming van een democratische Koreaanse eenheidsstaat moet voorbereiden, boy cotten. Over dit gebrek aan medewerking der Russen, dat de commissie heeft ge rapporteerd, zal nu de Kleine Assemblee vergaderen. Intussen maken in Mantsjoe- rije de communistische legers nog altijd vorderingen ten koste der Chinese rege ringslegers, terwijl in In Finland heeft de meerderheid van de Rijksdag de regering doen weten, dat zij afwijzend staat tegenover een militair verdrag met Rusland, waarop Moskou schijnt te heb ben aangedrongen. De atoombom. Ten slotte: In de atoom-energiecommis- sie der V. N. bleef Rusland onverzette lijk vasthouden aan zijn eis dat de Ver. Staten eerst alle atoombommen moesten vernietigen, voor de Russen wilden on derhandelen over een of andere vorm van internationale contróle op dit soort bewapening. at li- at n- er 59.5! I0.O( 3121 40.1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 3 Swiet, ja swiet is ’t oer 'e mjitte ’t Boaskjen foar de jonge lju, Krêftich swiet is ’t, siz ik jitte, As it giet mei alders rie. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij ▼ooruitbettilng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 45.1t 51,11 5831 og ir- lid :en ub et. .an er- ■ij n. :r w in et ie >k tn e- ie üj a- ’t P’t Ir. Vondeling over Fr. landbouw. Op het Landbouwcongres van de Partij van de Arbeid, te Utrecht gehouden, zijn veel zaken behandeld, welke uit de aaro der zaak voor Friesland van groot be lang zijn. Vooral ook de rede van Ir. A. Vondeling. Ir. Vondeling stelde aan de hand van beschikbare gegevens vast, dat in de naaste toekomst niet meer mensen in de Nederlandse landbouw werk zullen kunnen vinden. Dat, om nog een afzetgebied voor onze producten te kunnen vinden, door rationalisatie en mechanisatie van de bedrijven een kwa liteitsproduct geleverd zal moeten wor den. Weliswaar, zeide spreker, wordt er op gewezen, dat de opbrengst per hectare op kleinbedrijf dikwijls groter is dan op een grootbedrijf, maar die meerdere op brengst wordt verkregen door roofbouw te plegen op de arbeidskracht van de kleine boer. Dit' kan nitt getolereerd worden en de eis is daarom, grotere be drijven.In de eerste plaats zal dit moe ten worden verkregen door het in ge bruik nemen van nieuwe gronden, en verkaveling. Dan door het invoeren uit het buitenland van meer veevoeder, waardoor op de daarvoor anders ge- fan Gysbert Japiks Hoe komt it mei de poldermole fan de Tjaerdt van Aylvapolder raakt, dat een economische ineenstorting alleen kan worden voorkomen door tij- p |*OVIÜCIdlO It bisliit fan de yngelannen-gearkomste fan de Tjaerdt van Aylvapolder om in elektrysk gemael to stiftsjen, jowt in bulte stof ta praet, om mar net to sizzen bulte stof ta praet^ en it miskien dêrom wol nijsgjirrich om hjir eat oer dizze polder mei to dielen. I profyte van de Eygenaars ontfangen syn- de. Folie nijsgjirrige dingen fan dizze polder I dy’t de earste reglementearre polder yn rryslan wie, binne fierders forlem gon- gen om’t spitigernóch de polderboeken tan 1680 oant 1855 forbarnd binne. Ut de jit bisteande polderboeken kin oan- helle wurde, dat it lean fan ’e moolner yn 1862-63 yn it jier f42.wie, yn 1922 f 250.en yn 1940 f 300.Hege pos ten foar arbeiderslean hat de mole dus net frege. Yn de gearkomste fan 8 Jann. 1883 wurdt bisletten: „indien de molenaar de bemaling tot 12 Mei 1883 voldoende verricht naar de beoordeling des Polderbe stuur hij daarvoor zal ontvangen een gratificatie van f7.50. In deze som is begrepen de belooning voor het nachtmalen.” Ek de tachtiger jierren gongen de polder net foarby hwant yn 1886 wurdt bisletten mei algemiene stimmen, dat de kosten fan it thé- en kofjedrinken foar de tim- merlju tone! net mear fan de polder bi- telle wurde sille. de ip- i len ïen derholden, op dat die goede saken in gedurige welstant, so veel mogelijk, al toos moge werden geconserveerd en dat in manieren hier na volgende. Art. 1. Eerstelyk sullen de beyde Wa termolens rede in vermelte bedykte Lan den en Polder gemaakt ende opgerecht synde, met alles wat eenigssints daar aan depenteert, niets uytgesondert, al toos en de ten allen dagen staan ende blyven tot laste van alle landen in voor schreven bedykinge gelegen synde, de eene pondemate den anderen gelyck, sonder onderscheyt werden gemaakt en de onderholden, in conformité van het register rede daaraff gemaakt ende na welke de reets’gedaane betalinge is ge schiet' sonder anders. Art. 2. Dat altoos op den tweeden Karsdag alle twee jaaren een Dyckgraaff ende twee Gedeputeerden tot de Burgh- wart in de Kerke sullen worden gestemt, by de Eygenaars der landen het sy in Persoon ofte by Volmacht, ende dat nae het getal van de eigendom der ponde- maten en alsoo by pluraliteyt van stem men ofte pondematen de Dyckgraaff en Gedeputeerden sullen worden verkooren. Art. 3. Doch dat om de verloop des- tyds, voor dese reys sonder verder, de Dyckgraaff ende Gedeputeerden van dese tyt aff, tot aan den 26 Desembei 1682, by de beyde Heeren Grietsluyden sullen werden gekozen. Art. 4. Dat de afgaande Officieren al toos gehouden sullen syn, acht dagen te vooren by aanplackinge van biljetten aan de Kerckedeuren tot Burghwart en de Wommels resp. Eygenaars van den dach der nieuwe stemminge van de Pol ders nieuwe Officieren te waarschouwen ende adverteeren. Art. 5. Sullende Meyers by absentie, ofte gebreke van procuratie der Eyge naars, de sfemminge selfs vermogen te doen, sonder onderscheyt van Qodts- dienst, soo wel neffens de Meljers als de Eygenaars selve. Art. 16. Dat jaarlyks by de resp. Ge bruikers der Landen, in de Polder leg gende, van yder pondemate hunner ge- bruykende landen voor maalgelt op uyt- schryvlnge van de Dyckgraaff, aan de Ontfanger sal worden betaalt sestien stuyvers, de eene helft tot profyt van de Landtheeren, ende andere helft tot on- derholdlnge van de beyde Watermolens, cum anne is; doch soo, wanneer eenlgh voorval, off by sware reparatlen van de Molens, meerder penningen van noden mogten syn, sulks sal komen tot laste van te respective Eygenaars van de landen, en van deselve werden gevordert, en de promptelyk moeten werden opgebragt, by poene van reale executie, off anders by provisie ook mogen worden afgehol- den van de overige acht stuyvers, ten tr i, ir :n :r- d- let de n” en ter West-Duitsland is thans de nieuwe economische be- stuursregeling van de Brits-Amerikaan- se zóne in werking getreden, waardoor meer verantwoordelijkheid op de Duit sers zelf is gelegd. Zoals bekend voeren de communisten in dit Duitse gebied daartegen actie, omdat zij voorzien, dat dit het einde van de Duitse eenheid, welke Rusland zo hevig propageert, be tekent. Een propaganda, welke volgens geruchten, vanuit de Russische zóne nog heviger en scherper zal worden als de Duitse generaals, die destijds bij Stalin grad gevangen genomen zijn en die in Rusland het comité voor een vrij Duits land vormden, naar die zóne met goed keuring der Russen zijn teruggekeerd. Deze generaals zouden, als voor de oorlog ook het geval was met een deel van de Duitse generale staf, voor een samenwerking van Duitsland met Rus land zijn en dat zij, om in die samen werking de Duitse invloed van betekenis te doen zijn, voor een Duitse eenheidsstaat zijn, is natuurlijk ook al weer geen won der. Overigens ontbreken de gegevens om na te gaan hoeveel er van deze ge ruchten waar is. Wat men steeds blijft constateren is echter de slechte verhou ding tussen de grote Westelijke gealli eerden en Rusland en zijn aanhang. Pas heeft de Zuld-Slavteche premier Tito de Ver. Staten wéér beschuldigd van al lerlei lelijks en de Russen noemen de Amerikaanse publicatie over de betrek kingen welke tussen Nazi-Duitsland en de Sovjet-Unle bestonden, voordat Hit ler tegen het rode leger te velde trok, verraderlijk. Dit alles is te betreurens- waardiger omdat de wereld groter be hoefte dan ooit heeft aan eendracht on der de grote mogendheden nu de Pa- lestlna-kwestle snel naar een crisis drijft. De Arabieren zeggen dat hun gewapend optreden nabij is, de Arabische Liga zou besloten heb ben de aanval op Palestina spoedig In te zetten. De commissie uit de Ver. Na ties welke de deling moet voorbereiden, Is tot de conclusie gekomen, dat men zonder toezicht van de V. N. een richtige uitvoering van het delingsbesluit niet kan waarborgen en dat dit toezicht de vorming van een internationale politie macht in zich moet sluiten. De commissie schijnt daarom een beroep op de Veilig heidsraad te zullen doen om handelend op te treden nu een Arabisch offensief nabij schijnt. Dit wordt een vuurproe voor de organen van de Ver. Naties, maar niet minder voor de Ver. Staten, die wel voor de verdeling hebben ge stemd, maar aarzelen aan militaire maat regelen tegen de Arabische landen mee te werken of ze zelf te nemen, omdat dit de aanvoer van petroleumproducten uit het Mldden-Oosten In gevaar zou kun nen brengen. Aan deze producten heeft Amerika behoefte, maar niet minder Europa en zelfs denkt men hier en daar dat het slagen van het Marshall-plan afhankelijk is van een behoorlijke toe voer van olieproducten naar West-Euro- pa, waar men nog steeds meer overtuigd Reglement. Yn It regiemint stle biskreaun dat om de twa jier, op de Twadde Krystdel In dykgraef en 2 gedeputearden yn de tsjerke stemd wurde sille en dat soks 8 dagen fan to foaren troch oanpfakken oan de tsjerkedoarren to Burgwert e»i Wommels blkend makke wurde moat en fierders dat de brükers fan de lannen dy’t yn de polder llzze, fan It pounsmlet yn it jier oan mealjild bltelje moatn. sechtsjin stüren. De helte hjirfan Is foar de lAnhearren en de oare helte foar It ünderhÊld fan de mole. Ik wol hjir efkes werjaen it bigjln en de artikels 1 oant en mei 5 en art. 16: Artïculen en Cpnditien waarop en de volgens welken tie gesamentlycke Eyge naars ende Grontheeren van de landen gelegen tusschen de Burghwarte tille en Littenser-zyl, sampt tusschen de Trek- wegh aldaar en de Crabbedyk, behoo- rende onder de Dorpen Burghwart en Wommels resp. met malkanderen, ten overstaan van de Edele Mogende Hoog-1 gedeelte van Duitsland in de Unie moe ten worden opgenomen. Weinigen den ken trouwens op dit moment aan een nieuw Duits gevaar, en het ontstaan van de gedachte aan een Westerse Unie is zeker niet voortgesproten uit vrees voor zo iets, maar veel meer uit de houding en het gedrag der 0 8.1 rg.) 16.S 22J Japan een regeringscrisis is ontstaan, de so cialistische regering is afgetreden we gens geschillen tussen de linker- en rechtervleugel in deze partij. Men ver wacht een coalitieregering, dus een steunend op samenwerking tussen ver schillende partijen. En nu we het toch over coalitieregeringen hebben: in Ierland heeft De Valera de absolute meerderheid in het Parlement verloren. Hij vei kreeg bij de verkiezingen 66 zetels en had er 74 moeten hebben. Toch bleef zijn partij, de Fianna Fall, verreweg de sterkste, de oude oppositie partij Fine Gall kreeg 29 zetels, de partij van de arbeid 14, de nieuwe republikeinse partij van Mac Bride 10, terwijl 16 zetels over kleinere groepen verdeeld zijn. Verwacht wordt dat De Valera met een minderheidsre gering aan het bewind zal blijven en spoedig de gelegenheid zal aangrijpen het parlement weer te ontbinden om een nieuw beroep op het volk te doen in de hoop dat jeien aantal aanhangers van Mac Bride, die op veel meer zetels ge rekend had, in hun teleurstelling weer zullen overgaan naar de Fiannc Fail. In Italië zijn de verkiezingen eerst In April aan de orde, doch de regering heeft er nu al zorgen over, omdat de communisten er bezig zijn gewapende strijdorganisa ties te vormen en de regering vreest, dat deze bestemd zijn druk op de kie zers te oefenen. Ze zal er dan ook tegen optreden. It mealjild hat oan 1920 ta sitten om de 50 sinten it pounsmiet (fan 1870-’85 wie it 80 sin ten). Nei 1920 is it mealjild stadichoan heger wurden. Yn 1943-1944 wie it f 1.75 f 2.it pounsmiet. Gare sifers as b.g. foar de lannen yn it wetterskip de Snitser Aldfeart, dy’t mear as in tientsje wiene. De polder is nou net mear offisjeel regle mentearre. It soe dan neffens de moderne bigripen ek net in polder mear wêze, mar in wetterskip. De; aide brükmen binne by dizze polder noch foar in part biwarre bleaun; sa wurdt oan It eln fan it jier noch de yn-1 gelannen-gearkomste hëlden wylst de bl- stjürsbaentsjes noch oantsjut wurde as: Polderhear, Dykgraef en Secr.-BoekhAl- der. De drank is lykwols net mear for- gees op de forgearringe en sadwaende giet men ek hwat bltider nel hüs as froeger, doe’t It wolrls fan moarns 10 oant jouns 10 duorre, wylst de oantekens net In bledslde fol meitsje koene. Oant safier hwat wol nijsgjirrich wie üt de stoffige papieren. Hoe nou fierder? Fan Ir. Dr. D. R. Mansholt, Cultuurcon- sulent bij de Cultuurtechnische Dienst, is yn 1939 in biskriuwlng ütkommen fan „De Waterschapslasten In de provincie Friesland". Hy komt ta dizze konklüzje: „De verschillen in de exploitatiekosten van bemaling bij verschillende soorten van aandrijving zijn In het algemeen ge. nomen niet groot, vooral Indien met de verschillen in gemiddelde grootte van de waterschappen en de technische voor- en nadelen voor de verschillende soorten van aandrijving In aanmerking neemt.” Wynmole gem. kosten fan blmealllng de ha. f 1.31; Elektrysk, gem. kosten fan bl- mealling de ha. f 1.83. Elts gefal lelt wer oars, mar Ik kin net blrekkenje, dat dizze mole dy’t foech 1000 pounsmiet blmealt, to djOr is, De wyn is jit altyd forgees- De „poldermole" mei ek om dizze reden net wurkleas wurde. Wommels. dlge Amerikaanse hulp. Dé Engelse re gering heeft er haar volk nog eens op gewezen dat de toestand in Engeland nog ongunstiger dan een halfjaar ge leden Is geworden omdat de dollars op raken, de Franse heeft zich genoodzaakt gezien de grens met Spanje te herope nen en de economische betrekkingen, destijds verbroken, omdat men Franco wilde boycotten, weer op te vatten. Nieuwe geschillen tussen India en Pakistan schijnen, naast het Palestina-conflict ook weer de aandacht van de Veiligheids raad te zullen vragen. Overigens doet India zijn uiterste best, ook na de dood van Gandhi uitbarstingen tussen Hindoes en Mohammedanen te voorkomen. Wel heeft het twee extremistische Moham medaanse organisaties op zijn gebied verboden, maar dit gebeurde eerst nadat het dat ook met de extremistische Hin- doe-orgauisaties had gedaan, die ver antwoordelijk worden geacht voor de moord op Gandhi. Heeft de Veiligheids raad der Ver. Naties zorgen, de z.g. „Kleine Assemblee” van dat lichaam zal eind dezer maand ook al moeten samen komen om een kwestie te behandelen. In Korea hebben we n.l. een toestand gelijk aan die in Duitsland, het Zuiden is bezet door de Amerikanen, het Noorden door Oprjochting. Op 27 Febr. 1680 wurdt yn de Steaten- gearkomste to Ljouwert in forsyksknrt bihannele fan de eigeners en grounhear- ren fan de bidike polder tusken Burg- wertertille en Krommesyl. Hjiryn wurat skreaun dat hja der oer tocht hawwe, om’t harren lannen tige leech en meas- tentiids Under wetter llzze dy to bidykjen en mei goede wettermolen droech to liz- zen en to haiden. Underwilens wie ait bard en twa goede wettermolens op- rjochte en om nou it ünderhÊld fan de polder goed regelje to kinnen en om elts syn omslach birekkenje to kinnen, wurdt de goedkarring fan dé Steaten frege en forkrigen op it regiemint. De Grytman- nen fan Wünserdiel en Hinnaerderdlel hawwe der tige mei foar krewearre dat de polder der kaem. Dit wiene Jhr. Tjaerdt van Aylva en Jhr. Edzart van Grovestlns. De resolutie, ynhftldende de goedkarring fan de „Artikelen en Conditiën, welke de gezamenlijke Eigenaars en Grondheeren vanden bedijkten Polder tusschen Burg- wertertille en Littenser-zljl met elkande- ren hebben gemaakt” bigjint sa: Den 27 February 1680 Is ter vergaderinge gelesen ende geëxa- mineert het request van de Eygenaars ende Grontheeren van de bedykte Polder tusschen Burghwartetille ende Littenser- zyl, behoorende onder de Dorpe Burgh wart ende Wommels, houdende in effect, dat sy Supplianten, confidererende het meeste interest van hun Landen, die seer leeg ende veeltyds onder water syn ge legen, haar gedagten hebben laten gaan, om; deselve qgalyk, tot voorkoomlngt van sodanige overstroominge, te be- dycken, om met goede Watermolens droogh gemaakt ende geholden worden, synde vervolgens na een generale con vocatie van alle geïnteresseerden een ordre ende voet beraamt, waar op de be- dyckinge van omtrent seven honden pondematen lands souden geschieden, gelyk ook effectlvelyk de bedyckinge tot ongemeen groote dienst ende profyt van de landen Is geperfecteert, ende twee goede Watermolens daar Inne opgeregt; ende op dat de onderholdlnge van voor schreven Polder, nu rede In alles vol trokken synde, des te bequamer magn worden ter handt genomen, ende de voet en ordre, nopens de.contributie van een yder syn quota beraamt, volkomen on derhouden ende geëxecuteert, so ver- sogten de Supplianten, dat de artïculen ende conditiën, dien aangaande geavres- teert, by den Staat mochten worden ge- approbeert, luydende van woordt toi woordt als volgt: maar niet zonder meer een verdrag tegen Rusland sluiten, dat tenslotte nog geen verleden heeft dat met het Duitse is te vergelijken. Deed men het dan zouden de tegenstellingen wel zeer ver scherpt worden. De Benelux landen wil len dan ook blijkbaar het verdrag een veel wijdere strekking geven en het min of meer verbinden aan het verdrag dat de Ver. Staten en de Z.-Amerikaanse Sta ten sloten tot wederkerige bijstand. Dat zou de bijstand van de beide Amerika’s aan West-Europa bij een nieuw conflict betekenen en er zou een zo geweldig blok ontstaan, dat het misschien blijvend vrede zou kunnen verzekeren. Hetgeen de Ver. Naties nog niet kunnen, omdat ze in alle actie belemmerd worden door mogelijke vetorechten. Een dergelijke koppeling van verdragen zou misschien ook de geb. Heer, de Heer Jr. Tjaerdt van Aylva, Gedeputeerde Staet van Frieslandt en de Grietman over Wonseradeel, ende Hoog Edele Geboren Heer de Heere Jr. Edzart van Grovestins, Grietman van Hennaer- deradeel, als commissarien, voorts de selve Landen, rede bedyckt ende met twee bequame Watermolens verslen synde, sullen droogmalen ende droog heiden, ende Watermolens rede daar in geset, ende gemaakt synde, sullen on- Ook West-Dultsland moet In de West Europese Unte. Wij dere strekking van het verdrag. Ook Scandinavië moet mee doen. Toch een Duitse eenheidsstaat? De aanklacht van Tito. Arabieren dreigen gewapend op te treden. Is het Marshall-plan afhankelijk van olietoevoer? Na Gandhi’s dood. j Kleine Assemblee over Korea. Krijgt »De Valera minderheidsregering? De atoombom. en Zuidwest Friesland Bolswards Nieuwsblad i. I- 4 5- Boaskjen trouwen; jitte noch.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1