fHaitze Holwerda^ De greidboer Martinytoer Fan de 00000000000000 ‘I&.LS-'&lOlS door Nederland 44 e Jaargang No, 13 Dinsdag 17 Febr. 1948 Streekblad West- Friesland voor Uitgave OSINGA - Bolsward T. de J. i i As de hynders rêste, jowt men se hjouwer. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 kaar aan met „jo”, aldus de onderlinge afstand bewarend, maar wanneer de boerin Haitze met „dou” aanspreekt, is hij hiertegen niet bestand en geeft hij toe. Vergelijken we dit boek van Van Hou ten met bijv, het werk van Brolsma, dan valt ons direct een groot verschil op. Wanneer wij deze schrijvers allebeide dan toch realist zouden willen noemen, dan is er bij Van Houten sprake van innerlijk reajisme, terwijl wij dan bij Brolsma zouden kunnen spreken van uiterlijk realisme. Is deze laatste schrijver op zijn best bij het typeren van de omstandigheden, Van Houten tekent ons het innerlijk bestaan van zijn hoofdfiguur, zijn zielsconflict. Onlangs schreef de bekende essaijist Fokke Sierksma ter gelegenheid van de vijfde druk van „De Sünde fan Haitze Holwerda”, dat er sedert de verschijning van dit boek geen Friese literatuur meer was geschreven, ook al waren er dan veel boeken geproduceerd. Ook al dient men een dergelijke uitspraak met een korreltje zout te nemen, het blijft een feit, dat wij in deze uitgave een werk hebben te zien, waar wij als Friezen trots op kunnen zijn en dat wanneer het in een andere taal was geschreven, ook zonder twijfel direct tot het beste zou behoren. sen: „Dou fals klein kring fan in boer” 1 zou hier klinken als een donderslag bij heldere hemel. Of eigenlijk ook weer niet, want van het feit, dat het tussen de drie hooiers uit het Bildt en de greidboer van tussen Deinum en Boksum tot een conflict moest komen, weet de schrijver ons van bladzijde tot bladzijde te over tuigen. Kostelijk is ook de humor in dit boek. Zo bijv, durven de Bilkerts de greidhoek in het bijzijn van de boer te hekelen. „Foar noch so feul niet” zouden ze er willen wonen en ze zeggen dat ook eerlijk, daai waren het tenslotte Bilkerts voor. Maar des avonds leeèt de boer uit de brief van Jacobus over de tong, dat een klein lid is, enz. De apostel zegt het scherp, maar daar is het dan ook een apostel voor. Ook de verhouding tot Minke, de boerin, hat nou al in jier lang it Fryske praet- hoekje foar ós forsoarge. Wy binne net wend üs meiwurkers yn de kran- te apart nei foaren to heljen en wy witte ek wol dat Marijkemuoi seis sizze sil: „Hè, sa'n spul, dat hie net moatten,” mar wy mienden dat it wol moast. Ommers it is har slagge tsien- tallen en tsientallen muoikesizzers mei bannen fan freonskip, wy soene hast sizze mei bannen fan leafde oan har to forbinen. De sike bern en de bern (en Slden) dy’t mei swierrichheden sieten witte der fan mei to praten, hwant Marijkemuoi stie altyd ré en wist altyd rie. Sa waerd it praethoek- je ta in fêste rubryk, dy’t wy net graeoh wer misse woene, „Ik doch it mei hiel myn hert,” skreau Marij kemuoi üs yn har léste brief en dat is krekt it geheim fan har sukses. Marijkemuoi, it earste jier is fol, wy winskje jo noch mannich jier der by. En wy leauwe fan de bern ek. Is it net sa, bern? Red. Biljarten. In een vijfkamp tegen Sweerlng heeft Van de Pol In een vrije partij In een beurt de 500 vol gemaakt, waarmee hij de records van Sweerlng verbeterde. Op het station te Venlo is een transport Joodse gezinnen op doorreis naar Den Haag, Rotterdam en Utrecht aangeko men. Deze mensen zijn afkomstig uit D. P.-kampen in de Amerikaanse zóne van Duitsland. De terugkerenden wier bezit tingen miniem zijn, zullen vla de Rijks- arbeidsbureaux hier te lande worden in geschakeld in het arbeidsproces. Oud-Katholleken. Van 17 tot 21 Augus tus zal te Hilversum een Intern, congres van oud-kathollekfn worden gehouden, waaraan vertegenwoordigers van andere kerken, die tot de communio van katho lieke kerken behoren, speciaal van de Anglic. Kerk en de Oost-Orth. kerjcen zullen deelnemen. Op het Koogerstrand bij de Koog op Texel Is het lijk aangespoeld van een onbekende man. Door de storm zijn op het eiland in de laatste dagen ook grote hoeveelheden mijnstutten aan land geko men. Dr. T. Loevenstein te Zürich, oud-opper- rabljn te Den Haag, is naar wij vernemen tot ridder In de orde van de Ned. Leeuw benoemd. Cotnedle of ernst? „Geef mij maar de kogel,” zei Petronella Fr. J, Poorten uit Lhee bij Dwlngelo, toen zij de procureur. roeg” prachtig is bijv, het spel van „dou” en „jo" in de omgangstaal tussen deze twee mensen. GewQonlijk spraken zij el- met een gepantserde auto, waarmee smokkelaars vee naar België trachtten uit te voeren. De smokkelaars wisten te ontkomen. Voor Nederlandse landbouwers in het buitenland is een kalender samengesteld die hen zal opwekken hun medewerking te verlenen bij het zoeken van afzet markten voor onze producten. Handig. Zomerstemming? In verband met de Grondwetswijziging ten aanzien van het statuut-Indonesië zullen waarschijnlijk in Juli a.s. nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer worden gehouden. Boekenweek. Ook dit jaar zal tijdens de „Boekenweek 1948” (van 26 Febr. tot 6 „Oe- In jiermannich lyn hiene wy hjir in oplieding foar de Fryske akte, hwer is de skoandere winst bidarre? De Ried hat mei algemiene stimmen oan- nomd, dat de Fryske akte bileane wur- de sil, mar forsin ik my net, dan hat de Gemeente-üntfanger it der net drokker fan krige. Dochs binne der ten mei oar in fjirtich ünderwizers yn 'e stêd. In jiermannich lyn wie Mas ter Fridsma wakker yn it spier mei folk- en gealeargongen, mei in berne- operette en mear skoander wurk. Stiet dat alhiel stil? Is der kader foar- me yn it Aid Selskip, of moatte Fed- de fan der Spoel en syn maten hyl- tyd wer foar de karre? Osinga’s blêd hat jimmer in greate stipe west foar allés, hwat de Fryske saek oanbilanget en sünt de bifrijing is dit grif net minder wurden. De nije redacteur is yn dit opsicht in man fan kinnen en wollen, fan initiatyf en doaren, dat hoecht net better. Mar hwer bliuwt in active foriening, dy’t mei dizze gunstige situaesje syn foar- diel docht? Lang hat it yn Boalsert sa west, dat de Roomske Friezen lang net diene, hwat dien wurde moast, men kin it net oars sizze, mar nou yn dizze hoeke aldergejoks ek bisef komt fan eigen taek en plicht, litte nou de oaren it sitte? Eartiids wie de oerheit wol ris hwat konservatyf en ófwi- zend, mar nou is èn yn de provinsje èn yn de gemeente in oare geast wek ker wurden. Der is omtinken en sti pe foar Fryske kulturele dingen sa as it yn it forline nea west is. Mar litte nou de lju fan it Selskip de moedfearren hingje? Boalsert is in ynfrysk stedtsje en de omkriten wolle hjir graech hinne, hwa kin ris sizze hwer’t de oast sit? Hwa brekt ris troch de sleur hinne en nimt de foarstap? De tiden binne der ryp foar! Mar dan net allinnich mei toaniel, mei nocht en wille. Dat bliuwt oan de bü- tenkant. It heitelan is gjin harlekyn, dy’t twa kear yn it jier op ’e planken komme mei om de lju in fleurige joun to bringen. Dat spoart net djip ge- nöch. Dat lit de lju tofolle yn de ün- kunde en yn de gefoelssfear. Der moatte in stikmannich minsken yn it spier, dy’t de saek fan FryslAn yn syn gehiel yn it hert drage en dus ütdrage kinne. De Minister President hat it fan ’e wike jitteris sein: De leafde foar it heitelên fynt syn natuerlike groun- slach yn de tagedienens foar eigen plak en eigen gea. De eare fan Frys- lün, it aerd, de sede, de tael, de eko- nomyske en sosiale bilangen, de kul- tuer, it hjoed en de takomst fan Frys- lan, dat is meiinoar safolle en sa weardefol, dat it de hiele persoan freget. Hjir leit in wurkterrein bleat, dat net mei pielen to helpen is. Wy binne wiis mei de kulturele kommisje, mar dat it troch harren dien wurdt is fan de oare kant in biskamsum feit foar de Fryske krite. En soene hja miene, dat mannich ding foar har al linnich to mansk is, dan wit ik se- kuer dat de krite fan it Roomsk Frysk Boun graech foar mienskiplike dingen, dy’t gjin bigjinsels reitsje, to finen is. Boalsert mei net efterbliuwe yn gjin inkeld ding, mar alhiel net yn it fol- bringen fan de taek, dy’t troch natuer en mienskip, mei rjucht fan harren fre- ge wurde kin. Net mear drige en wachtsje mannen. Yn 'e rige en oan it wurk! Der hinget foar hjoed en moarn tofolle fan óf. Hwa nimt de foarstap en toant Frys ke dregens foar eigen folk en gea? generaal bij het bijzonder gerechtshof te 00000000000000 fan Gysbert Japiks Amsterdam twaalf jaar tegen zich had horen eisen. „Allemaal comedie,” zei deze. De Drentse C.C.D. is er in geslaagd clan destien verhandelde garens te achterha len te Stadskanaal waar 5000 kg garens in de zwarte handel waren gebracht. Cupido achter prikkeldraad. De „beul van Amersfoort”, Theun van E., momen teel geïnterneerd, in het bewakingskamp te Vught, is Dinsdagmiddag in het kamp in het huwelijk getreden met een inwoonster uit de gemeente Vught, mej. Dekkers. De formele goedkeuring door de minis ter van verkeer en waterstaat van de voorstellen tot verbetering van de ar beidsvoorwaarden van het personeel der Nederlandse Spoorwegen kan dezer da gen worden verwacht. Vergiftigingsverschijnselen hebben zich na het eten van bedorven erwten uit blik voorgedaan bij man, vrouw en vijf kin deren van het gezin H. onder de ge meente Wouw. Man en vrouw zijn bui ten levensgevaar, doch de toestand van de kinderen is nog ernstig. Dure kabel. Met het leggen van een tele foonkabel tussen Kopenhagen en Gronin gen zal binnenkort worden begonnen. Het werk dat door 'n Britse firma wordt uitgevoerd, zal 40 millioen Deense kro nen kosten. De veevoederrantsoenen zijn, dank zij ’t gunstige verloop van de import van vee koeken en voedergranen, iets verhoogd kunnen worden. Werkloosheid stijgt. Het totaal aantal als werkloos op de gewestelijke arbelds- bureaux geregistreerde mannen bedraagt per 31 Jan. 1948 60.882. In de maand Januari was er een stijging met 10.642. Voor Friesland waren deze cijfers resp. 4937 en 6404 personen. Nieuw Statenlid. In de vacature Veenstra is thans benoemd de heer K. Leyenaar als lid van de Prov. Staten van onze pro vincie voor de P. v. d. A. De heer Leye naar is vooral ook bekend als drankbe strijder. Een slapende jongeman‘te Laren kreeg bezoek van een rat, die aan des jonge- lings bovenlip begon te knabbelen. Toen deze ontwaakte, had de rat al ernstige wonden gemaakt en het slachtoffer moest zich onder doktersbehandeling stellen. Afzetmoellijkheden ondervinden de telers van witlof in ons land. Deze moeilijkhe den zijn aan de ene kant het gevolg van de grote uitbreiding, welke aan de wlt- lofcultuur is gegeven. Aan de andere kant speelt de invoer uit België een rol. Prinses Marijke zal op haar verjaardag een zending speelgoed ontvangen, dat vervaardigd werd door herstellende mili tairen in Indlë. De K.L.M. heeft het ge schenk aangeboden. Op de grens van West-Brabant hebben kommiezen een vuurgevecht geleverd Maart) een novelle onder de titel worden gepubliceerd, zonder de naam van de-auteur, zodat ook nu het publiek weer naar de naam van de au teur mag zoeken. Goede vangst. Tot en met 31 Januari bereikte de „Willem Barendsz" een to tale productie van 6163 ton traan en 1021 ton spermolie, terwijl in dezelfde productietijd van het vorige seizoen resp. 3333 ton en 100 ton werden geprodu ceerd. Trygve Lie heeft te Lake Success ver klaard, dat Den Haag, in verband met huisvestingsproblemen, wellicht geen kans maakt als zetel voor de a.s. alge mene vergadering der V. N. te worden aangewezen. De Tsjechische gezant in Nederland heeft aan Prins Bernhard, voor zijn verdien stelijk werk tijdens de oorlog, het Tsje chische oorlogskruis overhandigd. Oorzaak drank. De 71-jarige J. Otter die te Oudeschoot op de weg fietste is aan gereden door een auto, Gestuurd door E. v. A. uit Leeuwarden. Het slachtoffer werd vreselijk verminkt en was op slag dood. Het gebruik van sterke drank schijnt aan dit ongeluk niet vreemd te zijn. Het motorscheepje „Wota” van de heer R. Holwerda te Heerenveen 1S in de Gro te B.elt aangevaren door een Deens schip dat de opvarenden (schipper J. Holwerda met vrouw en kind en drie le den der bemanning) aan boord heeft ge nomen. Woansdeitojoun, dus moarn sil op ini tiatyf fan de kulturele seksje fan de B. B. G. in Fryske joun hAlden wurde. De hear Schippers fan Drachten, de man, dy’t yn eigen plak en fier der büten, sok treflik wurk docht op kul- tureel gebiet, sil hjir sprekke oer it moaiste Fryske boek: „De sünde fan Haitze Holwerda”. De joun wurdt fierder yn sfear en stimming brocht troch in Frysk sjongkoar, sadat it in joun wurde kin fan it béste soarte. Wy hawwe alle respekt foar it initiatyf fan C. en O. en sille mei in great sukses tige yn it skik wêze. Hwant it is net it bilangrykste hwa it docht, mar hwat der dien wurdt en oan lytse strideraes- jes oer prestige fan forieningen ha wy gjin inkeld forlet. Mar dochs is dit barren wol geskikt om de biwenners fan Gysberts stêd ris in amerij nei- tinke to litten oer it feit, dat Boalsert yn de Fryske biweging jit lang net it plak ynnimt, hwat de stêd en de bi weging fortsjinnet. Hoe stiet it mei de krite fan it Aid Selskip? Hja hawwe tige swiere slag- gen hawn, de léste tiid, mar hwer bliuwe nije jonge krêften üt it formid- den? Onlangs vertelde ons iemand hier ter stede: „As it in reinige Snein is, lês ik De sünde fan Haitze' Holwerda mar wer ris üt, der ha’k altiten wer wille mei.” Dit gezegde zou amper belangrijk zijn, als het op zich zelf stond, maar dat is nu juist niet het geval. Verleden jaar hebben we een uitvoerige enquête in gesteld over het lezen van Friese boe ken (waarvan de resultaten later gepu bliceerd zijn in de brochure Folk en Boek, uitg. fa. A. J. Osinga) en met het oog op de antwoorden op enkele van de door ons gestelde vragen durven wij be weren, dat bovenbedoelde lezer en her- lezer van „De sünde” niet alleen staat, maar dat het tien- en honderdtallen, zo niet duizendtallen Friezen net zo gaat. Op onze vraag in onze enquête wat bijv, naar ’t oordeel van de inzender ’t beste Friese boek was, werd door de overgro- is psychologisch zeer goed verantwoord, te meerderheid geantwoord: De Sünde fan Haitze Holwerda, van U. van Houten. Het boek dat op no. 2 kwam te staan, n.l. Peke Donia haalde nauwelijks de helft van het aantal stemmen dat „De Sünde” op zich verenigde, terwijl het eveneens prachtige en hoogstaande boek van Simke Kloosterman, dat als no. drie werd geplaatst, niet eens aan de helft toekwam. Ook op onze vraag, welke Friese boeken door inzender meermalen waren gelezen, kwam het boek van Van Houten glansrijk als no. één uit de strijd. Er waren zelfs vele inzenders die ver klaarden dat ze dit boek vijf of zesmaal hadden gelezen. Geen wonder dus, dat dit boek, dat eerst als feuilleton ver scheen in het tijdschrift „Yn üs Eigen Tael” thans reeds de vijfde druk be leefde. Wellicht vraagt U zich af, wat of dan in dit boek wel zo’n bijzondere aantrekkingskracht heeft. Ook hier geeft het resultaat van onze enquête wel enig licht. Zo is het boek geliefd om zijn stoere, kunstzinnige en toch niet te moev- lijke taal, zijn sprankelende humor, de echt Friese sfeer, die de lezer op elke bladzijde gevangen houdt, de levens echtheid, de gaafheid van de karakters, de strakke compositie. Kortom, het boek is geliefd omdat het tegelijk een kunst werk is en een volksboek, omdat het de juiste synthese heeft gevonden tussen literatuur en lectuur. Vooral de hoofdper- soon, de greidboer Haitze Holwerda Is ons op uitnemende wijze getekend, of zoals een der inzenders naar aanleiding van de enquête ons schreef: „Yn it hert fan Haitze bliuwt net In forhoalen plakje oer, de skrluwer lelt alles bleat." Inderdaad, de Deinumer greidboer wordt ons ten voeten uit getekend. De zaken van kerk en gezonde leer „wiene him yn- moed” en als hij het voor het zeggen had, hield hij het meeste van een door wrochte preek volgen» een korte tekst, waar dan ook alles werd uitgehaald wat er In zat. Hij was verder een man van aloude boeretradlties, zo wordt vaak over hem geschreven als „een Holwer da”, hij was niet louter individu, maar voelde zich verbonden met het voorge slacht. De arbeiders konden het gewoon lijk bij boer Haitze Holwerda wel uit houden, ook al was hij in de omgang „net botte oannimllk”, hij gaf goed loon en de kost was degelijk, Madr steeds bleef hij boer en stond boven zijn „volk”, Al was het ook ontzettend warm, In de hooiïng dacht hij er niet aan in zijn hemd te gaan staan, zoals de „üngetlders” plachten te doen, zoiets kwam voor hem als boer niet te pas. Evenmin wilde hij zich In het dorp laten scheren, de scheer baas was Immërs een gewone arbeider en hij wilde zich (in de letterlijke zin van het woord) niet door een mindere bij de neus laten nemen. Voor alles wilde hij zijn waardigheid als boer handhaven. Hij hield bijv, veel van zijn vrouw Minke, maar hij keek met een zekere minachting op haar werk, zoals trouwens op alle vrouwenwerk, neer: hij zou er zich wel voor hoeden het manvolk eigenhandig koffie te schenken, hij wilde geen figuur slaan. Zo noemt hij zich op de poststukken ook Landbouwer, hoewel hij als rasechte greidboer een hekel aan alle bouwgrond had. Maar „boer” dat klonk nu eenmaal niet en „veehouder” achtte hij beneden zijn stand, immers iedere koemelker noemde zich zo. In zijn opkamer, waar hij aan het einde der week zijn boekhou ding deed, voelde hij zich als in een hei ligdom. Hij was nu eenmaal een man van orde en telde alles zoals het hoorde, pa pier bij papier, zilver bij zilver. Eenmaal zou hij na de vier weken hooiïng zijn drie Bilkerts naar deze welhaast gewijde plaats meetronen en de uitroep van Yt- FEEST IN NEDERLAND. Morgen viert Prinses Marijke haar eerste verjaardag Hoe heeft ons volk meegeleefd met deze jongste Oranjetelg in de dagen, toen ze in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Hoe zal er op haar eerste ver jaardag alom vreugde en dankbaarheid heersen, allereerst in het Prinselijk Gezin, maar ook bij geheel ons volk. Ook >wij wensen haar geluk op deze dag. God geve haar gezondheid en voorspoed. De beide oudste prinsesjes Beatrix en Irene, hebben mazelen. Zij zijn thans aan de beterende hand en zullen hopenlijk weer spoedig het bed verlaten. Het Noorse stoomschip „Carrier” dat uit Antwerpen kwam, Is ter hoogte van de Blezellngse Ham bij Hoedekenskerke aan de grond gelopen. Sleepboten uit Ter- neuzen en uit Vlissingen zijn ter assis tentie uitgevaren. De fietsbandenproductie bedraagt onge veer 400.000 buitenbanden en 360.000 binnenbanden per maand en er is geen enkele reden om aan te nemen, dat dit productlepell niet kan worden gehand haafd. Een 2-jarig meisje te Den Haag Is Woensdag in de Koningstraat aangere den door een motorwagen van lijn 10 der H.T.M. Het kindje kwam onder de baan- schulver van de tram en overleed ter plaatse. en Zuidwest van Drukkerij Fa. A. J. Bolswards Nieuwsblad 4 j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1