ZWARTE GOUD Waar het gedolven wordt Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht No. 14 44e Jaargang Vrijdag 20 Febr. 194» StreeHblad West- Zuidwest Friesland voor Uitgave van e n DruHKerU Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 sward 5 t e e ;a L ?el fan Gysbert Japiks e r a Harmonie- en Fanfarecorpsen, hoewel men het in die bond ook mag ver wachten. Op de vergadering, te Leeuwarden gehouden, waren er van de 47 aangesloten verenigingen niet minder dan 37 vertegen woordigd, wel een teken dat de leden be lang stellen in de gang van zaken van hun Bond. Parijs is aangewezen als de stad, waar dit jaar de algemene vergadering van de Ver. Naties zal worden gehouden. Genève, Brussel noch Den Haag, de drie andere candidaat-steden boden volgens de keuze-commissie niet voldoende gelegenheid een zo omvangrijk lichaam te herbergen. Hwa’t net arbeidt sil net ite, Dat is in sprekwurd aid en wier. 1 Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 1 1- k 1. P it en Is. ird nd, len jur le” ?en da- op ard .0. ik r- re er el it e- r- el ts at et nt a* ie n- P- h- sen hebben er nu de kruiser Nigeria heen gezonden en de Engelse regering heeft de hoop uitgesproken, dat de Z.-Amerikaanse landen geen geschil zullen uitlokken. Zij is steeds bereid de kwestie door een interna tionaal scheidsgerecht te doen uitmaken. De Z.-Amerikanen vermoeden echter, dat Enge land, dat al moeilijkheden genoeg heeft, een voldongen feit wel zal accepteren, het kan landen als Argentinië ook heel moeilijk in zijn uit- en invoerhandel missen. Lastig is de kwestie ook voor de Ver. Staten dat graag één lijn trekt met Zuid-Amerika, maar ook Engeland niet voor het hoofd wil stoten en ten slotte zelf graag de uraniumgebieden in handen zou hebben, welke de betrokken lan den in het Zuid-Poolgebied schijnen te zoe ken. Washington heeft zich in het geschil zo’n beetje neutraal verklaard en de wens geuit, dat het Internationale Hof de zaak zal onderzoeken, en de hoop dat geen incidenten de kans op zo’n onderzoek zullen verkleinen. Misschien komt er weer meer werk voor de Veiligheidsraad! het lot van West-Duitsland Het bekende Engelse blad de Sunday Times samenwerking opgenomen mits het enige De kansen van het plan-Marshall. De West Europese landen moeten ook elkaar helpen. Het zorgenkind West-Duitsland. Rusland publiceert officiële stukken. Franco mag In Marshall-plan meedelen, mits.Spanning In het nabije Oosten. Ver. Staten willen Tsjang Kal Sjek steunen. Strijd om het Zuid-Pool gebied. Parijs als gastvrouw. vraag ik. Uit de verschillende antwoor den blijkt: de een wel, de ander niet. De man van Dronrijp is er, omdat zijn broer er al enkele jaren was en hem hierheen heeft gehaald. „Foldocht it hwat?” vraag ik hem. „O, ja, bést,” zegt hij, „it is hjir wol üt to hélden en wy fortsjinje in goed lean. Op de kluten fait it ek net altyd ta. Ik tink sa, as se by uzes wisten, hoe’t it hjir wie, dan kamen der wol mear.” Zondervan en de anderen zijn ook niet ontevreden en over het algemeen waren ze1 van oordeel, dat het hier in Limburg nog zo gek niet was, maar dat men zich in Friesland door totale onbekendheid met het bedrijf een absoluut verkeerde voorstelling van zaken maakte. „En hoe bifalt it jimme hjir yn it Gezel- lehüs?” „Och, wy hawwe it sellich mei elkoar en dat is hjir sa moai, dat wy allegearre goed mei elkoar kinne. Noait gjin spul. Op inkelde plakken is dat wol oars, hawwe wy wol heard.” Wij praten over de ligging en het eten, maar werkelijke klachten hebben ze niet. Alleen de regeling met het eten op Zon dag is hun niet helemaal naar de zin, daar dat veel te lang duurt, omdat ze dan met tachtig man sterk zijn en ze beurt voor beurt naar het loketje moe ten. Het kan zijn, dat ze dan van 1 tot half 3 aan tafel moeten zitten. Natuur lijk wist ik, met mijn dlenstervarlng, daai wel een oplossing voor, maar dat bleek geen oplossing te zijn, want dat hadden ze al geprobeerd. Toen ik later deze klacht van de jongens aan de Voorlich tingsdienst van de mijnen bekend maak te, zegde deze onmiddellijk toe, te trach ten daarin verbetering te brengen. Ten einde raad vroeg ik, of ze dan niet liever in een kosthuis gingen. „Hwat sll ik derfan sizze," zei Meindert Zonder van, „forskate hawwe dat al blsocht, mar dan Is it sa: dér gau ite en dan hjir wer hlnne nel de maten. It komt dan Al Is de tijd, waar binnen de Marshall-hulp Europa zal moeten worden verleend, krap toegemeten en al dreigt ze door besnoeiing in het Amerikaanse Congres lager te worden dan waarop aanvankelijk was gerekend, dat ze komt, schijnt wel vast te staan. Dat ze nodig Is, staat nog vaster, zowel minister Lleftinck in Nederland als Sir Stafford Crlpps zijn Engelse collega, hebben een somber beeld geschilderd van de toekomst voor hun landen, wanneer die hulp zou uitblijven. Misschien Is die schildering ook wat over dreven, om het Amerikaanse Congres vooral te overtuigen, dat toch snel afdoende hulp moet verleend. Die overtuiging kan het Con gres ook bijgebracht worden door de prijs daling in de Ver. Staten. Deze heeft een vrij zenuwachtige stemming In economische en Industriële kringen daar veroorzaakt, maar Is slechts een kleinigheid bij wat er daar zou gebeuren als het Congres de Marshall-hulp afwees. Dan immers zou de rij der afnemers van Amerikaanse producten zo gedund wor den, dat de bodem totaal uit de markt zou vallen. Ook daarom staat het wel vast dat deze hulp verleend zal worden en dan khn de prijsdaling gunstig werken omdat voor de dollarbedragen welke beschlkbaarworden gesteld nu meer Amerikaanse goederen kun nen worden gekocht. Intussen zouden de Amerikanen geen zakenlieden zijn, wanneer ze aan de te verlenen hulp geen reeks voor waarden wilden verbinden, welke vooral hierop neerkomen, dat de landen welke hulp wensen, onderling elkaar ook zullen moeten bijstaan. In de practijk komt dit neer op economische samenwerking, tolunies en der gelijke in West-Europa, en op het opne men van West-Duitsland in een economisch plan voor dit gebied. Ook de te houden conferentie van gers van Groot-Brittannië, en de Beneluxlanden over een tolunie tussen deze landen te vormen, moet in dit licht gezien evenals het Engelse plan tot vorming van een Westerse Unie, dat npg steeds in het eerste stadium van voor bereiding verkeert, waarbij de Beneluxlanden terecht de eis hebben gesteld, dat zij eerst als gelijkberechtigden wensen deel te nemen aan het overleg der Westelijke geallieerden over te Rome vertegenwoordi- Frankrijk, Italië de mogelijkheid De Russen, daarin voorafgegaan door de Amerikanen, publiceren nu op hun beurt officiële stukken welke licht werpen op de toegevende hou ding, welke de Angelsaksische landen tegen over Hitler aannamen voor de oorlog uit brak. Men weet daar nog wel alles van, München, waar Tsjecho-Slowakije door En geland en Frankrijk werd opgeofferd, is nog niet vergeten, en dat de Verenigde Staten, doordat zij zich te lang afzijdig hielden van verplichtingen jegens Europa, mede schuld hebben aan het uitbreken van de oorlog, kan niet ontkend. Overigens is het nieuws uit Europa niet groot, de stakingen in België Het voorstel van het bestuur om zich als Bond aan te sluiten bij de Fryske Kultuer-rie, werd aangenomen. Het Bureau voor Culturele zaken had laten weten dat het voornemens is weer een concours te houden van de beste corpsen uit de drie Friese Bonden, zoals dat het vorig jaar is gebeurd tijdens de land bouwtentoonstelling. De secretaris deelde mede, dat Oosterwolde zich het vorig jaar bij de Bond had aange sloten, terwijl Makkum en Schiermonnikoog van de lijst moesten worden afgevoerd. De financiën waren niet ongunstig, n.l. een batig saldo van f 350.De contributie werd vastgesteld op 75 cent per lid. De aftredende secretaris Brandenburg van Bolsward werd herkozen. Besloten werd het zomerconcours te houden te Oosterwolde op 13 Juni, waarbij als juryleden zijn gevraagd de heren Steyn, Boudijn en Van Leeuwen. Het bestuur was er, volgens mededeling van de penningmeester, nog niet in geslaagd een goede verdeling te vinden voor de omslag der buskosten, gemaakt voor het te St. Anna Parochie gehouden concours. Toch kon het voorstel van de afd. Kimswerd, gezien de ervaringen van de omslag over de verschil lende afdelingen om de buskosten niet weder om te slaan maar door de afdelingen zelf te laten betalen, geen genade vinden in de ogen der aanwezigen en zal de penning meester, versterkt met een „Commissie van Bijstand” nog eens proberen er uit te ko men. Waar in ’t bronsgroen eikenhout, Het nachtegaaltje zingt. Wel ben ik nu in Limburg, maar het nachtegaaltje hoor ik niet en evenmin zie ik het bronsgroen eikenhout. In mijn oren is het denderend daveren van de spoorwagen en mijn blikken trachten te vergeefs iets op te vangen van het zo schoon bezongen landschap. Ik ben trou wens ook niet naar Limburg gekomen om het nachtegaaltje te horen, dan had ik wel dichter bij huis kunnen blijven, en evenmin ben ik er heengegaan om het bronsgroene eikenhout te zien. Ook daarvoor had ik geen uren en uren in de trein behoeven te zitten. Neen, ik ben op weg naar het belangrijkste front in de slag om de wederopbouw van Neder land, naar het kolenfront. Daarvoor heb ik me zover van huis gewaagd, al heb ik dan ook het risico aan dat waagstuk verbonden, zo klein mogelijk gemaakt, door met de trein te reizen. Immers Spoorwegen zijn veilige wegen. Ik neem liever geen risico’s en mijn lijfspreuk is dan ook: Safety first. Het is te merken, dat ik nu in het don kere Zuiden ben. Het is hier zo donker, dat je niets ziet buiten de lichtkegel van het coupéraam. Dat ligt nu wel niet Zo zeer aan het Zuiden als wel aan de tijd van de dag. Hier en daar knipoogt heel in de verte een lichtje en het is net of dat lichtje daarginder heel langzaam om de trein heen draait. Maar dan ineens zie ik een helder licht en nog een en nog een en dan zijn ze niet meer te tellen. Ze prikken daar heldere gaatjes in het zwart van de nacht, hele rijen boven el kaar en nog iets verder weg is het net of er een reuzeslang van schitterende lichtballetjes in de lucht hangt. Een rus tende slang, die zijn staart naar beneden laat hangen, zodat het einde daarvan sa menvloeit met de lichtjes daar beneden. En steeds maar weer lichtjes en heel veel verder weg nog maar meer slangen. Het is net of men de lichten ziet van een reusachtig groot kermisterrein, waarvan de slangen de lichten zijn op het gewel dige dak van het circus. „De mijnen," zegt een medereiziger en Ik verbaas mij er over, dat die er zo feestelijk uitzien. Hoewel, van de mijnen zelf zie ik absoluut niets; alleen de lich ten. De volgende dag zag Ik ze wel, althans van de buitenkant, en dat Is al Impo sant genoeg. Wat Ik voor een circus had aangezien, bleek de steenberg te zijn. Die steenberg wordt gevormd uit de stenen, welke met de kolen mee naar bo ven komen. Het afval, zou men dus kun nen zeggen. Het landschap daar in hel mijnendistrict wordt gedomineerd door de steenbergen. Het zijn maar niet zo wat heuveltjes, neen, het zijn werkelijk bergen. Uit het raam van de gezel lige kamer, waar Ik zit te ontbijten, zie Ik precies op één van de drie bergen van de mijn „Willem Sophia". Het Is de kleinste van de drie. Mijn gastheer, die alleen maar „reden rijk" wordt als het over de mijn gaat, vertelt me, dat die berg In ongeveer 13 jaar Is ontstaan. Natuurlijk bekijk Ik de steenberg nu nog aandachtiger en tracht me een voorstelling te maken van de berg kolen, welke die mijn In die dertien jaren dan wel niet heeft opgeleverd. Want Immers, deze berg is daar maar een klein percentage van. Later hoorde Ik, dat men ook steengangen graatt, maar daar kom Ik In een ander artikel wel op terug, evenals op het feit, dat men ook weer stenen gebruikt om oude gangen op te vullen. Ik wil eens een kijkje nemen op de „Wil lem Sophia", want daar werken In en op de mijn ook Friezen, waar Ik wel eens een praatje mee maken wil. Mijn gastheer biedt me een fiets en zijn ge zelschap aan en al gauw peddelen we naar Spekholzerheide. Het gaat heel ge makkelijk, want de weg helt naar bene den. Mijn gastheer weet goed de weg en het duurt dan ook maar even of we zitten met een stuk of wat Friese jongens,.om de warme kacjiel in het Gezellenhuis. Hiemerda van Dronrijp is van oordeel, als het om een interview gaat, dat dan hun speciale woordvoerder moet komen. Hij verdwijnt naar boven en hij komt al spoedig terug met Meindert Zondervan van Beetgum. En nu houden we een heel gezellig praatje, waaraan o.a. ook Harmen de Jong en Marten Slkkema uit Oosterwolde deelnemen. „Binne jimme hjir allegearre, omdat jimm’ dit leaver dienen as ünder tsjlnst?" land, Frankrijk, Italië en West-Duitsland de 4 grote pijlers zijn van dat deel van Europa, dat buiten de Russische Invloedssfeer is ge legen, zodat W.-Duitsland tot een zodanige pijler dient hersteld. Engeland kan trouwens niet doorgaan een 800 mlllloen gulden pen jaar aan het herstel van Duitsland uit te geven. Dit lijkt op Engelse bedoelingen van vergaande aard om West-Duitsland weer in de Europese gemeenschap op te nemen en dus is het Inderdaad tijd om de Benelux bij de komende besprekingen over de Duitse kwestie te betrekken. Zij moet hierin mee spreken en er dient met haar oordeel reke ning te worden gehouden. In een conferentie te Londen welke op 23 Februari tussen Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk gehouden wordt over het Duitse vraagstuk zal de Benelux deelneming dan ook als eerste punt op de agenda staan. Rusland heeft tegen deze conferentie al ge protesteerd en het spreekt, dat al die onder- handelingen over West-Europese samenwer king trouwens Polen, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slaviö houden thans ook een geza menlijke conferentie over het Duitse pro bleem Oosten en Westen steeds verder uit elkaar drijven. i hjirop del, dat se yn har kosthüs ite en i sliepe en de oare tiid binne se hjirre. Faken moatte se dan op in draef noch nei har kosthüs om to iten om net to let op it wurk to kommen. Nou, dan kin men mar better hjir wêze.” „Meindert-” roept één van de jongens, „der is in brievekaertsje foar dy komd. Sneon is der in ütfiering fan de Fryske Krite.” De briefkaart wordt onder algemene be langstelling voorgelezen. Iedereen wil er heen. „Dit kin in moaije joun wurde.” „Binne hjir in soad Friezen?” wil ik we ten. „Ei, jonge ja wol seishündert hjir yn de omkriten.” Later hoorde ik van de voorzitter van de Krite, Sytze van der Kooi van Max- kum, dat de uitvoering niet was doorge gaan, omdat men op het laatste ogen blik geen toestemming had kunnen krij gen en dat ze in het algemeen altijd heei veel moeite hadden om een geschikte zaal te krijgen. Ook deze klacht heb ik aan de Voorlichtingsdienst doorgegeven, die er voor zou zorgen, dat dit zou wor den onderzocht. Nu ik toch in het Gezellenhuis was, bo den de jongens mij aan om ook eens een kijkje te nemen op de slaapzalen. Dat nam ik vanzelfsprekend aan en wij gin gen naar boven. De zalen waren grote kamers, waar de kribben twee bij twee boven elkaar geplaatst waren. Het deed mij direct denken aan de mobilisatie tijd, toen ik als soldaat een dergelijke legerstede had. Alleen was het hier veel schoner en ook huiselijker. Wat de jon gens bovendien op ons voor hadden, was dat ze niet zelf de bedden behoefden op te maken en de boel schoon houden. Daar hadden ze hun „mannetjes” voor. Verschillende bedden werden nog besla pen,. toen wij boven kwamen, wat zeer verklaarbaar is, omdat de mijn dag en nacht doordraait en de bewoners van het Gezellenhuis niet allemaal in dezelfde ploeg zaten. De „sjichten” zijn van 6 tot 2, van 2 tot 10 en van 10 tot 6 uur. Wij praten nog even over kaatsen en dammen, over voetballen en zwemmen en toen ik hoorde dat mijn neef, die toe vallig ook op de „Willem Sophia" werkte, om 2 uur boven zou komen, nam ik me voor, dat Ik dan bij de liften zou zijn om hem, zo zwart als hij was, te zien verschijnen. Doch daarover een volgende maal meer. voert, waaruit blijkt, dat Marshall-hulp en politiek niet te scheiden zijn. In Griekenland en Palestina spanning en nog eens spanning. In laatstge noemd land worden de Arabische aanvallen steeds omvangrijker en de Ver. Staten wor den blijkbaar al afkeriger van een deling, die hun de Arabische vriendschap zal kosten. In Noord-Korea is gebeurd wat men onder een Russische bezetting kan verwachten, de democratische volksrepubliek is er uitgeroepen, en het zal even moeilijk blijken Korea weer tot een eenheidsstaat te maken als Duitsland. En ook even moeilijk om in het verdeelde China weer vrede tot stand te brengen tussen de regering en de communisten. De legers der laatsten hebben vooral succes in Mantsjoe- rije en, bevreesd voor de steeds wassende communistische invloed, waarachter ten slot te toch ook weer Moskou staat, hebben de Ver. Staten Tsjang-kai-sjeks regering op nieuw steun beloofd, een regering welke de ze steun nauwelijks waard is omdat zij door een reactionnaire politiek hervormingen in de weg staat, welke de boeren zouden te vreden stellen en hun steun aan de com munisten doen ophouden. De boeren zien in deze regering de Kwomintang slechts de vertegenwoordigster van grondeigenaars en groot-industriëlen, die de inkomsten, de boeren toekomend, tot zich trekken. Een ne telige kwestie voor Engeland zowel als de Ver. Staten is ontstaan door het'besluit van de regeringen van de Z.-Amerikaanse sta ten Chili en Argentinië om eilanden in het Zuidpoolgebied behorend tot de Falklandgroep, welke in feite Brits gebied wordt geacht, te bezetten. Het was aanvankelijk een wedstrijd tussen Argentinië en Chili wie er het eerst zou zijn, nu heeft Peron op Deception-eiland ’n weer station doen inrichten en president Vldela van Chili is op Greenwich aangekomen om er een militaire basis te stichten. De Engel- '/erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat i3 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Friese Mij. van Landbouw. Zo zijn er tegenwoordig allerhande proble men, terwijl de boeren nog hun speciale moeilijkheden hebben, welke werden bespro ken In een hoofdbestuursvergadering van de Friese Mij. van Landbouw. I Het strovraagstuk werd besproken en hoewel het niet rooskleurig lijkt, wil men toch nog trachten te komen tot de toewijzing van een zo groot mogelijk gedeelte van de door „Landbouw" toegezegde 250 kg per koe. Uit Den Haag komen niet zulke opwekkende berichten binnen over de prijs- en loon politiek. Het heeft er alle schijn van, dat de ionen, welke in- als buiten de landbouw om hoog zullen gaan, maar dat de prijzen der landbouwproducten zullen dalen. Ondertussen zit men nog met het probleem van de statuut van de Fryske Lénboustlf- ting, daar de Friese C. B. T. B. en de N. C. L. B. het ontwerp-statuut verklaren niet te kunnen aanvaarden. Toch laat men de hoop om tot overeenstemming te komen, nog niet varen. In 1952 zal de Friese Mij. van Landbouw 100 jaar hebben bestaan en ter gelegenheid daar van zal er een gedenkboek verschijnen „Ge schiedenis van de Friese Landbouw en van de Friese Maatschappij van Landbouw”, waaraan door twee bekende historici n.l. Dr. O. Postma en J. Spahr van der Hoek zal worden gewerkt. Twee bestuursleden zullen de Mij. gaan ver laten en wel de voorzitter Ir. Oosterbaan en de heer J. W. Visser. De heer Oosterbaan heeft een hele staat van dienst achter de rug. Van 1931 tot 1939 was hij voorzitter van 1939 tot 1946 voedselcommissarls voor Friesland en van 1945 tot 1948 voorzitter. Er zullen enige zwaar bronzen gedenkplaten door een bekend beeldhouwer worden ver vaardigd, voorstellende het portret van de heer Oosterbaan en een opschrift. Eén exem plaar zal aan de heer posterbaan worden aangeboden en één komt er in het Land- bouwhuis te Leeuwarden en misschien nog op andere, daarvoor in aanmerking komende Hengstenkeuring. Van grote betekenis voor de Friese paarden fokkerij was ongetwijfeld de te Leeuwarden gehouden hengstenkeuring, waarvoor dan ook grote belangstelling bestond. Er waren zelfs gasten uit Frankrijk en Argentinië, ter wijl ook de Commissaris der Koningin en de Burgemeester van Leeuwarden door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstel ling. De organisatie was uitstekend ver zorgd en men had een en ander zeer aan trekkelijk gemaakt door de keuringen van Bovenlands en Fries ras in één baan te hou den, waardoor directe vergelijking mogelijk werd. Van het Bovenlands ras werden voor het stamboek goedgekeurd de jonge hengsten Hendrik van K. Koopmans te Wyckel en Rin- ko van Tj. van Sloten te Qiekerk. Aan Koopmans werd een vergoedingsbijdrage toegekend. Een andere jonge hengst, een jonge Gelde- mar van A. Berends te Oudeschoot, werd alleen goedgekeurd voor dekking. Bij de premiekeurlng voor 3- en 4-jarige hengsten, kreeg de zeer fraaie hengst Ornan- do van de hengstenverenlglng te Oldelamer een zeker verdiende eerste premie, terwijl een tweede premie werd toegekend aan de hengst Corbulo van D. Mellema te Finster- wolde en aan de hengst Vondel van Gebr. Heringa te Harkstede. Ornando won wel verdiend het kampioenschap In die rubriek. Veel succes had J. S. Boelstra van Lieve Vrouwen Parochie met zijn hengst Truman, welke hengst het kampioenschap behaalde In de rubriek 5-jarlge hengsten en het kam pioenschap van de dag. Aan het laatste kam pioenschap was een wlsselprijs verbonden van de bekende beeldhouwer van paarden de heer Adema van Huizum. Van het Friese ras werden 12 jonge hengsten ter keuring aangeboden, waarvan er 3 in het stamboek zijn opgenomen en wel. Evert van R. de Hoop te Huls ter Helde, Eelke van P. van Gosllga te Elahulzen en Ewold van J. W. Boersma te Oudega (H.O.N.). De laatste, een zeer fraaie hengst, behaalde een eerste premie en het kampioenschap In de rubriek 3- en 4-jarlge hengsten. De andere belde bovengenoemde -hengsten behaalden elk een tweede premie, térwljl er een derde werd toegekend aan Doede van H. Kielstra te Wierlngerwerf. De 1ste prijs bij de premiekeurlng was voor Stoffel van B. van der Velde te Spannum, welke hengst tevens kampioen werd. 1b wera geplaatst Alze, van J. en H. de Vries te Ype- colsga. Aan Age van J. H. Pasma te Akkrum Binne van P. van Gosllga te Elahuizen en Belnt van J. Hettinga te Huizum werden tweede premiën toegekend, terwijl derde premies werden ontvangen door Bouke van T. van Sloten van Giekerk, Tiemen van de Wed. T. Pasma te Tjerkwerd en Ynse van R. de Hoop te Huis ter Heide. Van reeds in het stamboek opgenomen hengsten werden afgekeurd: van Bovenlands ras de hengst Otto van W. Jansens te Sij- brandaburen en van Fries ras Bokke van A. Bosma te Oudeëchoot en IJde van U. Jansma te Sijbrandaburen. I Er zat dus wel muziek In, evenals in de wijzen op toenemende sociale spanningen, in ^r'e8e Bond van verband met de prijsstijgingen, ook al zit er communistische actie achter. Gelukkig mel den de laatste berichten enige ontspanning. De Ver. Staten schijnen bereid ook Franco- Spanje in de Marshall-hulp te doen delen het moet toch ook In de West-Europese ---- J gaat er in een proefballon van uit dat Enge- hervorming fa democratische richting in- Bolswanls Nieuwsblad 5 1 s )e id, i i 1 1 i l l ■k d r.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1