ZWARTE GOUD Waar het gedolven wordt Martinytoer Fan de °P I 00O000O000O000 er- I door Nederland 44e Jaargang No. IS Dinsdag 24 Fobr, 1948 Streekblad Uitgave van Drukker^ Fa. A. J. OSINGA - Boliward 2 worden moest Tj. de J. Dr. Christine Bader, een pionierster het terrein van de zuigeling- en kleuter fan Gysbert Japiks Verkeersslachtoffer. Een 6O-jarige man uit Weesp, die Woensdagavond de weg Amsterdam-Weesp over wilde steken, werd hierbij door een vrachtauto gegre pen en op slag gedood. Drijvende kennis. Het eerste drijvende Luna-park, de Anova-Showboot, zal op 23 en 24 dezer ligplaats kiezen in de haven van Den Oever. De gemiddelde productie van het olleter- reln te Schoonebeek bedraagt thans 1000 ton per dag en dekt zodoende 19 van Onze behoefte aan aardolie-producten. - in llberael-ekonomyske keapman. Dan moat de blwenner büten de buorren earst in grou stik jlld op tafel llzze, foar hy it Ijocht krlje kin. Dat is gjln gelyk rjocht. De oerheit hat yn de jlerren, dat it P. E. B. bistiet, mlllioenen üt de publike kas oan dit bldrluw spandearre, ek niet jlld fan It plattelén, mar oant hjoed de del sltte tüzenen hjir yn Fryslén jlt by It petroaljelampke. Gelyk rjocht foar alle biwenners bringt mei, dat men dit pu blike bldrluw brükt om sa gau mügllk alle biwenners oan to sluten, hwer’t hja ek wenje. De lju yn de doarpen en stêd- den kost dizze oansluting neat, if mei de oaren ek neat kostje. Hja wenje dochs net om 'e nocht op 'e romte, mar omdat hja dêrre har brea blskreppe en dêrmei wurkje oan de wolfeart fan It heitelén. Dizze klassejustysje moat ophélde. Alge- miene oansluting sünder ekstra kosten, dêr moat it hinne en der moatte net al- linnich de bilanghebbenden, mar alle so- siaelfielende minsken oan meiwurkje. En dan de tariven op 'e helling. Ek dy doge lang net as men de saek bisjocht fan dat- selde gesichtspunt. Op in buorkerij moat te folie Ijochtpunten wêze. Rounom moat men in Ijochtspuntsje hawwe, mar de measten brükt men mar lytse eagenblik- jes. By de bisteande tariven komt in buorkerij fierst to djür üt. ït liket my ta dat in spesiael buorkerij-taryf, dat rekken hAldt mei de aparte situaesje fan it bidriuw in eask is fan gelyk rjocht. Better as mei moaije spreuken oer de boer as de woartel fan de folkskrêft en sokssahwat sil men harren yn 'e mietre komme mei in bidriuwspolityk, dy’t it in boer müglik makket om as minske to libjen. Oan praetsjes hat men net folie. Oer in jlt folie dringender saek in oare wike jlt'in wurdmannich. Aardappelactie. De gemeenteraad van Standaardbuiten heeft besloten bij de 'boeren van het dorp aardappelen te gaan inzamelen voor de honger-lijdende Ne derlanders in Duitsland. Het tankschip „Mijdrecht” is met de ge hele productie aan traan een kwan tum, voldoende om er enkele millioenen ponden margarine uit te vervaardigen van de Willem Barendsz onderweg naar Nederland. Fangt de fleanende krie earne eat, ïen dy sit, dy kriget neat. Een geval van nekkramp is geconsta teerd onder de 200 mariniers uit Bergen op Zoom, die zich aan boord van de Sloterdijk zouden inschepen. Het vertrek van deze mariniers naar Indonesië moest daardoor worden uitgesteld. Geen katvis. Twee zegenvissers vingen in het Tjeukemeer een snoek met het respectabele gewicht van 30 pond. Op de nationale feestdag op 5 Mei a.s. zal bij de gemeentelijke instellingen dienst worden gedaan als op Zaterdag. De openbare scholen zullen de gehele dag vrijaf hebben. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetfling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) water spuit er uit en loopt weg in een goot terzijde van de gang. Op mijn vraag waar dat water blijft, zegt hij, dat het nog een honderd meter daalt naar de „onderste verdieping” en vandaar wordt het weer naar de oppervlakte gepompt. „Is het daar onder nog wanner dan hier?” vraag ik, de bovenste knoop van mijn jasje losmakend. „Ja natuurlijk, het is daar enige graden warmer. Hoe verder men daalt, hoe meer de temperatuur stijgt.” Hoewel het warm is, is de lucht toch De aksje, dy’t fan Qnderska’te kanten fierd wurdt om gelyk rjocht tusken stêd en plattelén, krlget ek yn dizze omkrlten mear wyn yn ’e seilen. Dit is In goed en moedjaend teken. Hwant hjir kin men grif op oan, üt him seis sllle de tsjln- stellingen aloan greater wurde. En dêr mei soe de flecht nel de stêd, hwat yn gjin Inkeld opsicht in folks- en lénsbi- lang is, jimmeroan sterker wurde. Dizze aksje kin en moat op in breed front fierd wurde en net allinnich troch de groe pen, dy’t der it meast de dupe fan binne, mar ek troch allegearre, dy’t ynsjogge, dat it in great nasjonael bilang is, it plattelén to hélden en to bringen yn in soune. posysje. Dêrom is de klassifi- caesje fan ambtenaren en Ünderwizers lang net it iennichste, hwat fordwine moat, al hoe winsklik dat op him seis ek is. Goede krêften to hélden sil men der allinnich net mei blrikke, dat hat noch folie mear fuotten yn de ierde. By dizze aksje moat men it hiele mêd ris goed oereagje. En dan komt men fansels ta in breed aksjeprogramma, hwat as al- gemlene rjochtline jaen sil: In sprieding fan flnderwlisynstellings, publike tsjin- sten, kulturele objekten en al sa mear. Mar ek dêrmei is men der jlt net. Ik krlge dlzzer dagen in hiel ynstruktyf boekje tastjOrd oer de mügllkheden fan elektriciteit op de buorkerijen. Mei tal fan sprekkende foarbylden waerd deryn oantoand, hoe nuttlch, ja ünmisber einllks de elektriciteit foar de boer en syn hüs- hAiding, mar net minder foar syn bldrluw is. Wy binne dat folsleln mei de skriu- wer lens. It nut, It gemak, ja de Ünmis- berhelt fan elektriciteit is nearne sa evi dent as op In buorkerij, mei syn brénge- faerllke ynhéld, mei syn nachtwurk as it tlld Is fan ófkealjen of smiten, mei syn needsaekllk wurk Ier en bitlld yn It winterskoft, mei syn drldzige reden by gearv en thüskommen en al sa mear. En as der len ding is, hwat yn de kom- mende tlld as In needsaekllk ding sjoen wurde moat om it llbben fan de boer en syn folk mear oannimlik to meltsjen, dan is it in algemiene elektrificaesje fan de buorkerij. En der mankearret noch och sa folie oan. Der binne yn it wurk fan it Provinsjael Elektrysk Bidriuw twa dingen, dy’t men net goed krije kin as men oer dizze saek neitinkt. Op it foarste plak achtsje wy it lang net yn oarder, dat de oanliz fan de lieding nei de pleatsen ta, foar 70 pet. bitelle wurde moat troch de boer en eigner fan de pleats. Dit is yn de groun fan de saek itselde as dat men foa’r it forstjüren fan in brief nei in boer in postsegel fan in goune plakke moast, omdat de postrin- der sa’n ein derom rinne moat. By de post is dat sa net, dat is in publike tsjinsi en elk bitellet likefolle, oft de brief nei Warkum moat of nei in biwenner fan in wenwein op de Mokerheide. ït iene giet troch it oare en elke Nederlanner wurdt likegoed bitsjinne omdat it in nasjonael bidriuw is, in publike tsjinst. Mar komt men by it P. E. B. dan sit der ek in Oer- heitsbidriuw mar mei de mentaliteit fan druk op de oren is eigenlijk de moeite van het noemen niet waard. We stappen uit de lift en wandelen door een vrij hoge, tamelijk goed verlichte gang. Tot mijn grote verbazing merk ik er vrijwel niets van, dat we nu 485 me ter onder de grond zijn. De gang is, zo te zeggen, goed doortimmerd en in het eerste stuk merk je niets van stenen. Later wel, want dan is de gang niet meer zo betimmerd, maar gestut. Op korte afstand van elkaar staan ijzeren palen, een soort rails, en steunen de zol der, welke bestaat uit dicht tegen elkaar gelegde balken. Zo te zien kan er niets gebeuren en de opzichter verzekert me, dat er ook niets gaat gebeuren. Last van de kou heb ik niet want het is hier vrij warm. Het duurt dan ook maar even of ik volg het voorbeeld van de opzichter en steek de halsdoek in mijn zak. 'Gemoedelijk keuvelend, met een 500 meter berg boven ons, wandelen we door de gang, die intussen geheel donker is geworden. De grond is tamelijk vlak, al ligt er wel eens ’n steentje, en als we buiten de rails blijven er ligt hier een dubbel spoor hebben we weinig kans te struikelen of te vallen. Heel in de verte zie ik enkele dwaal lichtjes in het zwarte duister. Als die lichtjes dichter bij komen, blijken het mijnwerkers te zijn met de electrlsche mijnlampjes op de borst of in de hand. De opzichter wisselt een paar woorden met hen en ze zijn al weer voorbij. Op zichter van Kerkvoort laat het licht van zijn lamp omhoog schijnen en wijst me de dikke buizen welke langs de zolder zijn bevestigd. „Dat zijn de buizen voo. de samengeperste lucht,” legt hij me uit en als wij dan voorbij een machine ko men die in een nis In de wand is Inge bouwd, vertelt hij me, dat die dienst doet om ’t condensatiewater uit de pers luchtbuizen af te'voeren. Hij draait aan een kraan en een stroom van geel-bruin zo fiis als boven op de zeedijk. Er is iets eigenaardigs in, iets, dat ik wel merk, maar niet onder woorden kan brengen. De opzichter is er aan gewoon en merkt niets. We komen aan een paar scheef staande deuren, welke een gang afsluiten. „Pro beer maar eens, die open te doen,” invi teert van Kerkvoort. Er is geen kruk te bekennen, dus moet ik er tegen duwen. Waarempel als ik al mijn krachten in span, geeft de deur mee en als ze een klein eindje open is, gaat het ineens van zelf. Het blijkt een soort luchtsluis te zijn. De verbruikte lucht wordt uit de mijngangen weggezogen en frisse lucht komt er voor in de plaats. Wordt die luchtstroom gestuit, zoals tegen die deu ren, dan merkt men pas hoe sterk die stroom is. Achter die deuren is verder weinig anders te zien dan een soort re servelift, die daar eenzaam hangt te treu ren om zijn verlatenheid. We laten het maar zo en gaan verder. Dan passeert ons vrij onverwacht, een kolentrein. Een ster verschiet in het donker en het blijkt een locomotief te zijn met een lange staart van grijs Ijzeren kolenwagentjes. Eerbiedig gaan we aan de kant staan en laten de rammelende sliert passeren. Lichtschampen van onze mijn lampen huppelen over de glanzende kolen, tot ten laatste de rode mijnlamp achterop het einde van de trein aanduidt. Een merkwaardige locomotief. Het zijn vier of meer wielen, dat kon ik in het donker niet zo gauw zien, waarop een aantal horizontale stalen cylinders liggen en daar ergens tussen in zit de machi nist. Zoals bijna alle beweegkracht in de mijn, wordt ook deze machine gedreven door samengeperste lucht. verzorging hier te lande, heeft te Arn hem haar 70ste verjaardag gevierd. Zij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In een café te Venlo kreeg een bezoeker onenigheid met een man uit Tegelen over het betalen van de consumptie. Hij trok zijn mes en bracht de Tegelaar enige steken toe, zodat deze naar een overge- De aardappelgrossiers worden in „De Groothandel" gewaarschuwd voor een te groot optimisme, dat zou kunnen voort komen uit de schijnwelvaart, waarin we nu leven. Langzaam maar zeker. De wederopbouw van Texels boerderijen gaat gestaag door. Thans zullen de boerderijen „La- bora” in de Eierlandse polder en „Axel” aan de Vuurtorenweg opnieuw worden gebouwd. Uit de lucht gegrepen. Naar wij uit offi ciële bron vernemen, zijn de berichten in enkele dagbladen, als zouden de huren met vermoedelijk dertig procent ver hoogd worden, waarvan een gedeelte aan de huiseigenaren ten goede zou ko men en de rest aan de fiscus, van alle grond ontbloot. De 20-Jarige J. Kelders uit Cuyck is na bij het station Venray uit een In volle vaart rijdende trein gevallen. Met zware kwetsuren is het slachtoffer naar her ziekenhuis vervoerd. ziekenhuis bracht niet bepaald onaangenaam, ai is die niet Voorzichtig met kokend water. Een bijna 2-jarig kindje uit Tilburg is in een ketel kokend waswater gevallen, die achter ’t huis was neergezet. Het kindje liep zulke ernstige brandwonden op, dat het in het ziekenhuis is overleden. Zwarte kleden. De prijzencontröle te Delft heeft een uitgebreide handel in vloerkleden achterhaald, waarbij over de Belgische grens gesmokkelde tapijten, die een waarde hadden van f 75 tot f 175 werden verkocht tegen prijzen van f 220 tot f375. Verscheidene personen zijn in arrest gesteld. Boekeninzameling. De leerlingen van enige scholen te Amsterdam en Utrecht zamelen, zo deelt men mede, ten bate van de Duitse schooljeugd boeken (Duits, En|gels of Frans) van allerlei soort in. De Nederlandse schoenindustrie fabri ceert thans per maand ongeveer een mil- lioen schoenen. Gemiddeld veertiendui- zend daarvan worden per maand geëx porteerd. Meer suiker? Met de „Roepat” van de Maatschappij Nederland is 2000 ton sui ker uit Indonesië naar Nederland ver zonden. Dit is de eerste zending van een groter kwantum van 15000 ton, dat met Nederland voor levering voor 1 Juli Is gecontracteerd. Voor het broedseizoen 1948 (1 Jan.9 Mei) zullen broedvergunningen worden uitgereikt voor het broeden van een to tal aantal van 13 millioen kuikens. Of schoon i.v.m. een eventuele uitbreiding der pluimveestapel een groter aantal kui kens gewenst zou zijn, vormen de voor uitzichten wat betreft het pluimveevoe der hiervoor nog een belemmering. Het mocht niet. De voorstelling van Jan Slauerhoffs toneelspel „Jan Pieterszn. Coen”, dat op de gala-avond der Boe kenweek 1948 te Amsterdam zou worden opgevoerd, is door burgemeester d’Ailly verboden. Woef! Woef! Op 6 en 7 Maart zullen hondenllefhebbers 1200 van de mooiste honden uit binnen- en buitenland in het R.A.I.gebouw te Amsterdam kunnen be wonderen. De Nederlandse artsen hebben zich in een scherpe motie tot de leden der Sta- ten-Generaal gericht en er nadrukkelijk op gewezen, dat de heersende woning nood een ernstig gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Ik stond dan bij de lift om mijn neef te zien verschijnen. Maar toen ik daar stond en al die zwarte kerels uit de liften zag komen, bekroop mij de vrees, 'dat ik hem niet zou her kennen. Ze waren allen zo af doende ge schminkt, dat het moeilijk was om uit te maken „who is who”. Opzichter G. van Dijk, die me graag wou helpen, vroeg hoe of die neef er dan wel uitzag. „Een heel grote kerel en toen ik hem de laatste keer zjag was hij blond,” gaf ik hem te kennen. Ik zag direct aan zijn bedenkelijk gezicht, dat mijn beschrijving niet afdoende was. Ondertussen was het interessant genoeg. De man aan de handle bij de liftschaft rinkelde met de bel. Eén, twee drie keer. Dat waren signalen, maar natuur lijk begreep ik ze niet. Lichtjes gloeiden aan en dan plotseling waren er weer lift kooien die leegstroomden. Zo gauw ze leeg waren, stapten de wachtende mijn werkers, die moesten beginnen, er in. Signalen klonken, lampjes gloeiden, hekken werden gesloten en daar suis den deze kooien weer naar beneden met een snelheid van 8 meter per seconde. Niet dat ik dat kon controleren, maar de opzichter vertelde het mij en hij staat bekend als een betrouwbaar man. Keurig schoongewassen, met de mijn lampen voor de borst, op de zwart le deren petten of om de hals, gingen de mannen naar binnen, maar die er uit kwamen zagen er git als negers. Het wit van tanden en ogen steekt fel af tegen het zwart van de huid. Pratende en lachende dalen ze de trap pen af om te verdwijnen in het washok Dat waslokaal is een grote, zeer hoge zaal, broeierig warm, volgepropt met douches, die, zoals nu, het dampende warme water laten neerregenen op de rijen naakte mijnwerkers. Het ruikt er naar zeep en heet water. De baders boe nen zich af zover ze er zelf bij kunnen en als ze zover zijn, dat alleen de rug nog moet worden gewassen, roepen ze. „Poekel” en dadelijk wordt die roep be antwoord door anderen, die ook zover zijn en dan wassen ze elkaar de rug. Er zijn waarschijnlijk maar heel weinig mensen, die zo vaak en'zo grondig ge wassen worden als de mijnwerkers. Wat verder in het washok een heel eigenaardige indruk maakt op hen die het nog nooit hebben gezien is, dat de kleren aan dunne kettingen in bundels worden omhooggetrokken, zodat er nie mand bij kan, die niet de sleutel heeft van ’t slot, waarmede de ketting aan de daarvoor bestemde stellage Is vastge maakt. Maar om op mijn verhaal terug te ko men. Ik heb mijn neef ontdekt, omdat hij mij ontdekte, al was Ik dan ook ver momd In een overall en een zwart lede ren pet. De jongens, die ik des morgens in het Gezellenhuis gesproken had, had den hem ongeveer 500 meter onder de grond al verteld, dat Ik ongeveer 40 me ter boven de grond naar hem stond uli te zien. „Wij hebben hier geen geheimen,” zegt de heer van Aernsbergen van de Voor lichtingsdienst der Mijnen, „en als u wilt en er'belangstelling voor hebt, kunt u al onze bedrijven wel gaan bekijken." Ik had belangstelling en Ik wou wel en dus was er niets meer tussen mij en de kolenhouwers dan een laag aarde en steen van ongeveer 500 meter dik. Maar dat is hier natuurlijk in het geheel geen bezwaar en de lift bracht ons er in een onmogelijk korte tijd heen. Ons, dat wa ren opzichter van Kerkvoort en ik. We waren vrijwel eender gekleed, \vant de mijn had er voor gezorgd dat Ik een complete mijnuitrusting kreeg, bestaan de uit een heel dik wollen hemd, een soort kiel of jasje, een wollen halsdoek, een broek, een paar sokken en een paar bespijkerde schoenen. Verder hoorde daar nog bij 'een pet van zeer hard leer die tegen een stootje kan, en een riem om de hals, waaraan een mijnlamp ge haakt kan worden. Min of meer deskun dig had ik die lamp op aanwijzing van de opzichter Inderdaad daaraan vastge haakt en om deze'lichtbron niet al te veel te laten slingeren, hield ik die met één hand vast. En zo stonden we dan in de liftkooi en daalden. Men had mij rare dingen verteld van de afdaling irf de lift. De maag kwam je tegen de keel te zitten en nog enkele onplezierige din gen meer. Dus lette Ik goed op, waar mijn maag bleef, maar die bleef waar een maag gewoonlijk behoort te zitten. Ik had niet de minste last, want ’t beetje Baas en bovenbaas. De rijkspolitie van de groep Raamsdonkveer heeft een paar goede weken achter de rug. Manschap pen van die groep zijn er in geslaagd niet minder dan 52 inbraken op te hel deren in nauwelijks vijf weken tijd. Wraak. Een Haarlemse winkelier werd dol van het ratelen zijner telefoon, die slechts een honend gefluit lier horen, wanneer hij luisterde. Het bleek, dat zijn pas verdacht van diefstal ontslagen dienstbode hem dit koopje leverde. Bij Breda is een bus door onbekende oorzaak in een sloot gereden. De weg werker H. Kok, die in de sloot aan het werk was, werd door het gevaarte ge raakt en zo ernstig gewond, dat hij vrij wel direct overleed. Kerkdief gesnapt. De rijkspolitie te Ge- mert heeft Woensdag een man gearres teerd, die zich vermoedelijk op grote schaal met het ledigen van offerblokken in kerkgebouwen heeft bezig gehou den. Bij het spelen met lucifers raakten de kleren van twee 4-jarlge meisjes te Zaandam in brand. Belden moesten In zorgwekkende toestand in het gemeen telijk ziekenhuis worden opgenomen. In 't St. Janszlekenhuls te Laren is Don derdagochtend op 47-jarlge leeftijd over leden de tekenares Freddie Langeler, een bekend illustratrice van kinderboeken. Voor een halve ton In rook opgegaan. Vrijdagmorgen omstreeks acht uur is bij het aanzetten van een kachel In het pa pierpakhuis van de fa. A. J. Schaaf te Dokkum brand uitgebroken. De druk kerij bleef behouden. Er ging voor een waarde van een halve ton verloren. De eerste verjaardag van Prinses Marijke biedt een goede gelegenheid iets mede te delen over haar gezondheidstoestand. Algemeen lichamelijk en geestelijk heeft zij zich flink ontwikkeld. Het gezichts vermogen van haar rechteroog is goed vooruit gegaan en zij herkent nu niet al leen bonte voorwerpen, maar ook het gelaat van personen uit haar omgeving en dat, ofschoon zij nog te jong is om een brilletje te dragen. Er is echter weinig hoop, dat het ge zichtsvermogen van het linkeroog zich zal ontwikkelen. voor West- en Zuidwest Friesland Bolswartls Nieuwsblad 6 I Krie kraai; earne ergeni; eat iet».

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1