ad Communisten al :K Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht Wat drijft Rusland en de ER 00000000000000 00000000000000 No. 19 44e Jo»r|on(| Vrijdag B Maart 1948 Streekblad voor Weet* Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward e n Vk. mailt fan Gysbert Japika chine en de kiezer» zo In de hand hebben, dat ze op een grote meerderheid kunnen re kenen. Het aanblljyen van president Benesj en de mlniater van buitenlandse zaken Ma saryk, die belde groot vertrouwen In Tsje cho-Slowakije genieten en die van hun kant gezien ongetwijfeld bleven omdat zij nog dieper ellende voor hun volk vreesden als zij heengingen, heeft voor de communisten de overgang ook verlicht. Wellicht rekenen zij er op dat deze figuren ook nog nuttig werk In de verhouding tot het Westen kunnen doen, blijkt het tegendeel dan zullen ze van het toneel verdwijnen en we vermoe den, dat dit niet zo lang meer zal duren. Want het lijkt er op, dat het Westen thans volkomen is wakker geschud. En door wat in Tsjeho-Slowakije gebeurde en door wat zich in nissen thans ook bereid militaire verplichtin gen ten opzichte van al die West-Europese staten welke nog geen Amerikaans^ garan tie genieten, te aanvaarden. Het is ook te dwaas dat bijv. Griekenland wel een derge lijke garantie geniet en de West-Europese kleine landen die de toegang tot de Noord zee en Atlantische Oceaan dekken, niet. Al leen schijnt er in de Amerikaanse regering nog verschil van mening te bestaan over de vraag of men deze garantie streeksgewijs zal geven, dus bijv, afzonderlijk aan een Westerse unie, of ze zal koppelen aan het Marshall-plar> en alle landen die van deze hulp gebruik maken, direct ook militaire hulp beloven bij een eventuele overval. Men zal over een en ander binnenkort waarschijnlijk meer horen immers Engeland, Frankrijk en ae Benelux zijn de voorbereidende besprekin gen over de Westelijke unie al begonnen en in de Amerikaanse Senaat is het debat over de Marshall-hulp, welke naar verwacht wordt nog deze maand door beide huizen van het congres zal worden goedgekeurd, aangevan gen. de overheid wel iets ten goede gebeurd is, blijkt wel hieruit, dat in 1927 de 82000 pach ters in Nederland 112 millioen gulden aan pacht opbrachten, terwijl dit in 1946 was ge daald tot 83 millioen. Het is nog maar be trekkelijk kort geleden, dat de verpachter 80 pct. van de bruto-opbrengst ontving en de pachter 20 pet. In 1946 was de verhou ding vrij wat gunstiger geworden voor de pachters, n.l. 65 pet. en 35 pet. voor de ver pachters. Sedert 1 Januari worden er wekelijks on geveer 100 nieuwe leden ingeschreven. Hierna sprak de secretaris van de Grondka mer voor Groningen, de heer Mr. N. M. van Zijp te Haren over „Pachtnormen en pacht- problemen”, waarbij hij de werkwijze der Grondkamers belichtte. De Grondkamer heeft een moeilijke positie, daar die de belangen zowel van pachter als verpachter moet be hartigen en zodoende altijd tussen twee vu ren zit. Vooral ook de moeilijkheden der klei ne verpachters zijn groot. Als derde spreker kwam het Tweede Ka merlid J. de Ruiter van Balk die als onder werp had: Het Landbouwbeleid. Hij begon met er op te wijzen, dat de ziens wijze van de regering, zoals die tot uiting kwam in de regeringsnota van 1945, waarin sterk werd aangedrongen op goedkopere productie om nog met het buitenland te kun nen concurreren, niet juist was geweest. Buitenlanders zeggen ons zelfs, dat onze pro ducten goedkoop zijn. Dat het pessimisme van de regering ongegrond is gebleken, kwam doordat er werd uitgegaan van de ''•nchijnt DINSDAGS an VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnemantaprqn 1.25 par kwartaal bij vooral tbs tiling Advertentieprijs i 10 eent per m.a. Giro 87925 Finland afspeelt. Van dat land hebben de Russen een militair verdrag geëist, naar het model dat Moskou met Hongarije en Roemenië ge sloten heeft en waardoor deze landen geheel aan Rusland zijn vastgeklonken. De Finnen hebben! er niet veel lust toe, maar ze zullen wel moeten, het kleine Finland is nu een maal overgeleverd aan de Russen, niet het minst door het feit, dat de gehele voedsel voorziening, gebaseerd op broodgraan, af hankelijk is van Russische graaninvoer. Wat er nu met Finland gebeurt, heeft ook diepe indruk gemaakt bij de naaste buren, de Scandinavische landen die dezer dagen bijeenkomen om deze kwes tie en de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije te bespreken. Tot nog toe voelde men in Scandinavië er niet veel voor zijn neu trale houding prijs te geven, misschien wordt Bond van Landpachters. De afgelopen week is een tijd geweest, waarin een aantal gewichtige en massale vergaderingen zijn gehouden. Om te beginnen was er de vergadering van de Bond van Landpachters, welke wel zo belangrijk werd geacht, dat er een 1400 landpachters en hyjjotheekboeren voor naar de Harmonie waren gekomen, terwijl het aantal bezoekers, met de vrouwen mee, ze ker meer dan 2000 heeft bedragen. Een drie tal sprekers voerde het woord, en dat het- gene, wat ze zeiden, naar de zin der aan wezigen was, bleek wel uit het applaus waar mede de redevoeringen verschillende malen werden onderbroken. Eerst sprak de algemene secretaris van de Bond, de heer H. S. van Houten van Gro ningen. Spteker wees er op, dat er veel te weinig cultuurgrond is in verhouding tot de gegadigden. Bij deze verhouding zouden er met de pachtprijzen gekke dingen gebeurd zijn, indien de regering de grondprijs had vrijgelaten. Dat er door de maatregelen van na de eerste wereldoorlog vergeten: reac- tionairex „witte” generaals Wrangel, Denikin, Koltsjak', die met behulp van de Geallieer den trachtten het toen nog zwakke Sowjet- bewind weer ten val te brengen. Het zal evenmin vergeten, dat de conservatieve En gelse regering Chamberlain (de man, die in München de vrede redde, naar men meende) met de conservatieve Clyde party Hitler- Duitsland op liet komen en zich liet bewa penen, opdat het een bolwerk tegen het com munisme zou kunnen zijn en hoe het bij de conferentie van München, waar Tsjecho- Slowakije verraden werd (o, bittere ironie der geschiedenis I) buiten de deur werd ge houden door Chamberlain en Halifax en de niet minder anti-communistische Franse re gering Daladier-Bonnet. En het ontgaat Sow- jet Rusland evenmin, dat er in verschillende kringen, zowel in Amerika, Frankrijk als En geland met de gedachte aan preventieve oorlog wordt gespeeld (laten we nu maai toeslaan en Rusland onder de voet lopen, nu het zich nog niet van de gevolgen van de tweede wereldoorlog heeft hersteld en schijnbaar nog niet over de atoomwapenen beschikt, die wij bezitten 1). Rusland is wantrouwig en terecht. Wij moe ten dit laten gelden. Zijn systeem is gehaat bij de kapitalistische wereld en het weet dat. Daarom neemt het zijn tegenmaatregelen. Rekenend met een mogelijke aanval van de anderen tracht het Zijn strategische positie zo sterk mogelijk te maken. Daarom nestelt het zich op de Balkan (het moet een uit- valspoort hebben naar de Middellandse Zee), daarom zet het Finland onder druk (het moet de Oostzee beheersen en via Finland Zwe den kunnen beïnvloeden) en daarom heeft het Tsjecho-Slowakije onder zijn invloed ge bracht, dat strategisch even belangrijk voor Rusland is in een komende oorlog met W.- Europa als het voor Hitler was voor zijn plannen tegen Zuld-Oost-Europa. Zo bereidt Rusland zich voor op een komen de oorlog. Zijn Imperialisme is defensief. Maar ook offensief. Want terwijl het dus doende zijn verdedigingssysteem opbouwt, verbreidt het tevens dq communistische ide ologie In de landen, die het onder zijn macht brengt. Alle fusies van communisten en so cialisten in z»g. eenheidspartijen, in Rot menië, Bulgarije, Joego-Slavië, Polen, de Russische zóne van Duitsland, straks ook in Tsjecho-Slowakije en ook wel Finland dienen de communistische idee. De Russische methoden zijn klaar en conse quent. Ook de agitatie tegen het Marshall plan hoort hiertoe. Maar daarover schrijven wij in een volgend artikel. Palestina zal gaan is nog twijfelachtig, maar dagelijks neemt het aantal aanslagen er toe. Tot de ergste behoort de aanslag door een Joodse terreurorganisatie op een Britse militaire trein gepleegd, waarbij 28 Britten als slacht offer vielen. Totaal zijn sedert het verde lingsplan werd aangenomen nu 74 Britse soldaten en 18 man van de Britse politie ge dood, 674 Arabieren en 579 Joden. Nadat Chili en Argentinië het oog hebben geslagen op Engels bezit in het Zuidpoolgebied de Falklandeilanden doen Guatemala en Mexico hetzelfde ten opzichte van Brits Honduras. Ook daar zijn Engelse kruisers verschenen om deze heetgebakerde Mldden- Amerikanen met hun leus „Amerika voor de Amerikanen” in toom te houden. Ook Neder land dient op zijn tellen te passen, daar reeds vroeger Z.-Atnerlkaanse staten een begerige blik op de Nederlandse Antillen wierpen. Misschien zal op de conferentie van alle Amerikaanse landen, welke straks te Bogota wordt gehouden, ook over deze zaken wor den gesproken en zullen de Ver. Staten daar op matiging van dg Z.-Amerikaanse wensen aandringen, nu het optreden der Russen zo grote gevaren schept. Een der onderwerpen op deze conferentie zal ook de kwestie van het Communisme zijn. schijnen het front daartegen ook in dit gebied te willen versterken, al beseffen zij dat dit in de eerste plaats in Europa nodig is. Nauw lettend volgen ze daarom ook de binnen landse politieke ontwikkeling in Italië en Frankrijk, waar de communistische werk zaamheid het felst is en als deze er over wint geheel West-Europa wankelt. Dat men zioh in de Ver. Staten op alles voorbereidt blijkt uit het feit, dat een commissie uit het Congres aanbeveelt tegen 1952 een Ameri kaanse luchtmacht van 35000 toestellen ge reed te hebben „om aanvallen op vrije re geringen te vergelden.” Senator Vandenberg heeft de besprekingen in de senaat geopend en daarbij geen onzeker geluid laten horen. Hij noemde de Russische oppositie tegen het Marshall-plan een samenzwering om te voor komen, dat orde zal worden geschapen in de chaos, stabiliteit uit de verwarrjng en vrijheid uit hopeloosheid. In Tsjecho-Slowa kije was iedere schijn van vrijheid vernietigd en het dappere kleine Finland kon als slacht offer vallen, terwijl wij hier debatteren,” al dus Vandenberg. West-Duitsland moest snel hersteld om mede te helpen Europa weer op de been te brengen. In verband met dit laat ste zij,n ook van belang de besluiten van de conferentie tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, welke het West-Duitse pro bleem thans te Londen behandelt, doch waaromtrent nog niets is bekend geworden. In de In Tsjecho-Slowakije komt de aap uit de mouw. Het Westen is thans wakker geschud. De beurt was aan Finland, wie volgt? Neutraal West-Europa een hersen schim. Wordt het plan-Marshall gekoppeld aan mili taire garantie? Aanslagen in Palestina nemen toe. Zuid-Amerika moet zijn wensen matigen. De Ver. Sta ten bereiden zich voor. In snel tempo voltrekt zich thans de „zui vering” in Tsjecho-Slowakije, welke een eind zal maken aan de schijn, dat wat er daar gebeurt nog binnen het kader van een de mocratie naar Westers inzicht past. Die schijn heeft waarschijnlijk zijn betekenis gehad, om de eerste overgang wat gemakke lijker te maken, en de communistische partij In staat te stellen zonder al te grote botsin gen alle sleutelposities In handen te krijgen, en president Benesj het nieuwe kabinet te doen aanvaarden. Nu dat alles verkregen is, zal wel spoedig blijken dat men ook de hui dige toestand in Tsjecho-Slowakije nog als een overgangstoestand moet zien, welke spoedig zal plaats maken voor een volledige communistische dictatuur. Reeds zijn de verkiezingen uitgesteld, voor een onbepaalde tijd wordt gezegd, en dat betekent dat ze eerst gehouden zullen wor- hangende loon- en prijsvraagstuk. Spreker wilde de lonen van de landarbeiders gelijk gesteld zien aan die van de industrie- en bouwvakarbeiders. De tweede boerenvergadering was die van de Friese Mij. van Landbouw, die ditmaal een wat ander karakter droeg dan gewoonlijk door het aftreden van de voorzitter, Ir. W. Oosterbaan, de man, die gedurende de 20 jaren dat hij deze functie heeft waargenomen, ontzaggelijk veel voor de organisatie heeft gedaan. Vele waarde rende woorden, zowel voor de voorzitter als voor de mens Oosterbaan, werden door ver scheidene functionarissen van verschillende verenigingen gesproken. De afgaande voor zitter werd opgevolgd door de heer H. L. Dedden van Wolvega. Het eveneens aftredende hoofdbestuurslld J. de Visser van Wartena, die niet herkiesbaar was, werd opgevolgd door A. van der Leij van Akmarijp. Deze is dus nu hoofdbestuurs lld voor de lichte greide. Ir. Oosterbaan opende dg vergadering met een rede, waarin hij wees op de zeer slechte toestanden in de landbouw, nu een 20 jaar geleden. Toen werd er niet van een gemid delde winst, maar van een gemiddeld verlies gesproken, wat ook niet kon uitblijven bij een boterprijs van 2 cent per kg. Dit was in het jaar 1932 toen het gemiddeld vermo gen van f 37790.— in 1927 was teruggelopen met ruim f 16000.—. Uit de eerste wereldoorlog kwamen we als een welvarend volk te voorschijn, doch nu zijn we arm. We staan voor ontzaggelijke financiële moeilijkheden, doch we krijgen de indruk, dat de bezuiniging, welke maar steeds gepredikt wordt, hoofdzakelijk op de boeren bevolking verhaald moet worden. Het gevolg hiervan is, dat vele bedrijven weer In moei lijkheden komen. Uit het groot aantal mededelingen stippen we aan, dat het aantal leden nog steeds groeiende is en wel voornamelijk uit de klei ne bedrijven. De gelijkstelling van de landarbeider met arbeiders in andere bedrijven wordt ook door het Hoofdbestuur nagestreefd, doch hoofdza kelijk wat het loonpeil betreft. Gelijkstelling wat Indeling werktijd, vacantleregellngen en dergelijke betreft, Is voor de landbouw, die geheel op de natuur is Ingesteld, niet goed mogelijk. Het groot aantal Ingekomen stukken was door de secrétaris der Mij., dr. ir. J. B. van der Meulen, in 24 rubrieken verwerkt, welke vlot werden afgehandeld. De Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening, ir. J. S. Keyser hield hierna een rede waarin hij er op wees, welke belangrijke taak de landbouw had in verband met de voedselvoorziening van het eigen volk, en dat dit verstrekkende consequenties voor de boer met zich mee bracht, welke niet altijd van aangename aard waren. Lichtpunten kun nen echter zijn, dat de in de oorlog ontstane overheidsbemoeiingen, als de schaarste voor bij is, zullen kunnen uitgroeien tot een per manente zorg van de regeringen voor voe ding en voedingverbetering, waardoor de af zetmogelijkheden van landbouwproducten gunstig zullen kunnen worden beïnvloed. Dan hebben in Leeuwarden nog de Vrijzinnig Hervormde Vrouwen hun derde lustrum gevierd, waaraan in twee dagen niet minder dan 3300 vrouwen hebben deelgenomen. De presidente mevrouw KaïmaKoops hield een lustrumrede, terwijl er onder haar leiding een wijdingsdienst werd gehouden in de Gro te kerk te Leeuwarden. Door de Stichting voor Kunstzinnig Jeugdtoneel werd opge voerd het Legendespel „Genoveva”. Bidault heeft in verband met de ontwikke lingen in Tsjecho-Slowakije ook reeds van oorlogsgevaar gesproken. Stuurt Rusland op oorlog aan? Is de Russi sche politiek een copie van de Duitse? Zijn het Russische en het Duitse imperialisme in wezen volkomen gelijk? Het heeft er alle schijn van en toch geloof ik het niet Stellig is Rusland niet minder imperialistisch dan Nazi-Duitsland was. En toch liggen hier de dingen wezenlijk anders. Duitsland streefde naar de wereldheerschappij voor zich. Het zong: „Heute gehört uns Deutschland und morgen die ganze Welt”. Het najionaab- socialisme stond in dienst van deze droom van wereldheerschappij. Duitsland met zijn rassensuperioriteitswaan, zijn pretentie het Herrenvolk te zijn, maakte aanspraak op de hegemonie over Europa en de wereld. In Rusland liggen de dingen precies omgekeerd. Rusland streeft niet naar de wereldheer schappij voor zich, maar naar de wereld macht voor het communisme. Het heeft zich zelf in dienst van dat communisme gesteld. Het gaat om de wereldrevolutie, niet om de wereldmacht voor Rusland. Die wereldrevo lutie is in wezen nimmer opgegeven. Het conflict tussen Stalin en Trotsky liep niet over de vraag: of wereldrevolutie of natio nale consolidatie. Trotsky bepleitte het eer ste, Stalin het laatste en zijn inzicht trlum- fe^rde. Maar nu die nationale consolidatie ver genoeg schijnt te zijn voortgeschreden wordt het einddoel van de wereldrevolutie weer nadrukkelijker In het oog gevat. Twee motieven werken hier samen: dat van wereldhistorische zending, de verwerkelij king van de wereldrevolutie en daarmee van de sociale gerechtigheid en het gevoel van bedreigdheid door de nlet-comimunistische wereld. Ruslands politiek is mitsdien tegelijk offensief en defensief. Wij moeten billijk zijn. Hoe men ook tegenover het communisme moge staan (en schrijver dezes als over tuigd democratisch socialist kan niet anders dan het afwijzen) wij dienen begrip te heb ben voor zijn overwegingen. En Ruslands gevoel van bedreigdheid is al te begrijpe lijk. Het zal nimmer de interventie-oorlogen het nu anders, en zal men mèt de staats lieden van andere West-Europese landen de gevaren van de zich steeds uitbreidende in vloed Van Rusland Inzien. Een Invloed, niet alleen In Europa steeds groeiend, maar ook In Azië, waar door de aanhoudende neder lagen der Chinese regeringstroepen, de Chi nese communisten en door hen de Russen nu het aan grondstoffen rljjce Mantsjoerlje volkomen beheersen. Zowel in Italië, Frank rijk als Engeland hebben ministers naar aan leiding van wat er zich thans afspeelt, rede voeringen gehouden, waarin zij op het ge vaar wezen, dat West-Europa loopt door de Russische ultbreldlngszucht. Het is nu echter de vraag of men na krachtige woor den ook snel tot krachtige daden kan ko men. Het Engelse Invloedrijke blad de Ob server, zegt eigenlijk precies waarom het gaat als het schrijft: „Indien Italië en Frank- - - rijk thans dezelfde weg gaan als Tsjecho- den als de communisten de verkiezlngmna- Slowakije, is hef plan-Marshall dood." Engeland zou geïsoleerd staan tegenover het vaste land, dat haar, op een paar kleine en zwak ke neutralen na, vijandig gezind zou zijn. Zulk een situatie zou binnen enkele maan den kunnen ontstaan, als wij niet tijdig te genmaatregelen nemen. Wij hebben het po litieke Initiatief verloren en zullen de oor log, die tegen ons wordt gevoerd, verliezen, tenzij wij wakker worden en handelen. En geland verkeert thans In groter gevaar dan in 1939. Indien wij het initiatief willen her winnen, moeten wij onmiddellijk een poli tieke en militaire unie met West-Europa vormen. Wij moeten Rusland tegenhouden van militaire agressie en dat kan alleen ge beuren door van de Ver. Staten een militaire garantie voor de Westelijke unie te verkrij gen. Tot zover dit blad. Het is bekend, dat de Beneluxlanden ook op het standpunt staan dat een Weste lijke unie alleen aanvaardbaar is, wanneer de Ver. Staten en liefst de Zuid-Amerikaanse staten er bij, een militair verbond er mee sluiten. Zij achten de mogelijkheid van een naar beide zijden onafhankelijk neutraal W.- Europees blok dat een brug tussen Rusland en de Ver. Staten zou vormen, een hersen schim en een even grote fout als voor de oorlog de neutraliteit van tal van Europese landen. Wereldoorlog 11 heeft bewezen dat in een totale oorlog geen land neutraal kan blijven, en een poging daartoe slechts er toe leidt dat men bij een overval niet tijdig over bijstand van1 bondgenoten beschikt. Amerika schijnt onder Invbloed der laatste gebeurte- Velen zullen zich deze vraag in de laatste I maanden met toenemende bezórgdheid ge- 1 steld hebben 1 De verbeten oppositie tegen i het Marshallplan, de agitatie in Frankrijk, in België, het herhaalde gestook van de E.V.C. ten onzent om tot een nieuwe loonronde te geraken l Wat steekt er achter dit alles? Het zijn geen>op zich zelf staande verschijn selen, het zijn geen toevallige gebeurtenissen in een bepaald land. Het hangt alles onder ling samen, het maakt alles deel uit van een centraal geleide internationale actie. Alle communistische partijen ontvangen hun di rectieven uit Rusland en zij gehoorzamen die onvoorwaardelijk. Zowas het vroeger in de tijd van de Komintern en zo is het nu onder de Kominform. Op zich zelf is daar mee de zaak nög niet veroordeeld. In de Rooms Katholieke kerk is het in wezen niet anders gesteld. Ook daar wordt de ganse kerk van Rome uit geleid en zij ontvangt in ieder land haar uiteindelijke instructies uit het Vaticaan gelijk de communistische par tijen die ontvangen uit het Kremlin. Veront ruste nationalisten hebben in dit verband wel eens gesproken van ultramontanisme, ge zag, dat in nationale aangelegenheden van buiten af van over de bergen (ultra monterf) werd uitgeoefend. Maar in werkelijkheid kan men daar niet zo heel veel tegen in brengen. De Katholieken zijn er .niet minder goede vaderlanders Om gebleken in crisistijden van het nationale bestaan. Kan dat ook van de Communisten gezegd worden? Nog eens, ook zij ontvangen hun bevelen van buiten af, uit Moskou en ma ken gehoorzaam alle wendingen mee, die de Russische politiek vertoont. Tijdens de oor log is dat overduidelijk gebleken I Zo lang Rusland en Hitler-Duitsland door een vriend schapsverdrag verbonden waren, heette de oorlog door Engeland en Frankrijk tegen Duitsland gevoerd, een imperialistische oor log. Eerst toen Duitsland Rusland aanviel ver anderde men van houding en werd Duits land de snode vijand van alle vrijheid en democratie. Overal varen de Communisten de koers, die door Rusland wordt bepaald. Men kan daarom zeggen: wat de Commu nisten drijft is wat Rusland drijft. En zo wordt de beheersende vraag: Wat drijft Rus land? En die vraag dringt zich de laatste maanden met toenemende kracht aan ons allen op. Rusland zat achter de stakingen In Frankrijk, In België, In Nederland. Rusland staat achter de guerillaoorlog in Griekenland, Rusland zet Turkije onder druk om aldus aan strategische posities In de Dardanellen te komen, gelijk het In Griekenland met behulp van generaal Markos naar de Middellandse Zee tracht door te stoten. Rusland staat achter de Com munisten In China, Rusland maakt van N.- Korea een voorpost tegen Amerika en Japan, Rusland stemde voor het verdelingsplan van Palestina met de zekerheid, dat daaruit de grootste moeilijkheden zouden voortkomen voor Engëland en Amerika door de vijand schap der Arabieren, waarbij dan Rusland de lachende derde zou kunnen zijn, Rusland trekt Duitsland In twee stukken, Rusland beheerst de „volksdemocratlsche” republie ken op de Balkan, mitsgaders Polen. En Rusland breidde zijn macht over Tsjecho- Slowakije uit en zet tegelijkertijd Finland onder druk door zijn „wens” naar een vriend schapsverdrag. En het is Rusland, dat het Marshallplan In de ban gedaan heeft, zijn Baikan-satellleten verbood er op in te gaan en Polen en Tsjecho-Slowakije dwong op hun aanvankelijke gunstige reactie terug te komen. Wat bezielt Rusland met dit alles? Velen hebben de laatste maanden de Russische me thoden vergeleken met die van Nazi-Dults- land. Er 18 Inderdaad veel overeenkomst: de zelfde terreur, dezelfde vijfde colonne (de Communisten vormen die zo goed als de Natlonaal-Soclallsten Indertijdl) hetzelfde gecoquetteer met de democratie, dezelfde verdeel- en heersmethode, hetzelfde brutale imperialisme en de Comité’s van Actie ver vullen dezelfde rol als de gewapende Hltler- benden van eertijds. En prompt worden over al, waar men die vinden wil, de bewijzen ontdekt van samenzweringen tegen de vei ligheid van de staat. Men heeft de Nazi’s de kunst goed afgekeken en past haar zelfs op verbeterde wijze toe. tl -rhaalt de historie zich? Werden in 1938 Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije niet op pre cies dezelfde wijze onder de voet gelopen? Zal 1948 een repetitie van 1938 geven en zal op 1948 1949 volgen gelijk op 1938 1939 •evolgd? Velen hebben het zich met êiende onrust afgevraagd in deze dagen. jk, énig verschil tussen het Russische en h; Duitse imperialisme? Gaat men ook hier dv weg van het een-voor-een tot de maat «pi tn d4 re8t van de wereld aan dit Rus- r imperialisme een halt toe roept gelijk hef iaat, te laat aan het Duitse gedaan Keert en nog ternauwernood aan de vernie tiging er doon ontsnapte? De internationale situatie ontwikkelt zich in derdaad op een uiterst gevaarlijke wijze. Het gevaar voor oorlog neemt toe. Onlangs heeft men in de bladen kunnen lezen, dat deskundigen ivóór 1953 geen oorlog ver wachten, maar met de toevoeging, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat we er toch nog voor die tijd „in blunderden". En da Franss minister van buitenlandse zaken Russische zöne van Duitsland hebben de Russen de zuive ring stop gezet, zij schijnen te rekenen op steun van vroegere nazi-elementen voor hun plannen in dat gebied, trouwens ook de Ver. Staten en Engeland Vervolgen thans in W- gelelde economie en het daarmede samen- Duitsland alleen nog maar de nazie, die bepaalde misdaden op hun geweten hebben. Wat de rest van het buitenlands nieuws be treft; hoe het nu eigenlijk met de verdeling van Wêa blij en frijl Hwerta sa tsjoed? Bolswards Nieuwsblad 9 5 ENZ. da rgt De Ver. Staten T»joed kwaad.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1