De Boalserter merk OPENINGSMARKT BOLSWARD Martinytoer Gysbert Japiks op Donderdag 18 Maart 1948 Fan de 00000000000000 door Nederland 00000000000000 No. 21 44e Jaargang Dinsdag 16 Maart 1948 Streekblad voor West* Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bol sward e n Tj. de J. Twa wegen binne der foar de boeren yn NederlAn, mar der Is mar len^ dy't yn üs tlden noch to blgean is. Beide, folk en boerestAn moatte ynsjen, dat hja net sünder elkoar, dus meielkoar, llbje en drage moatte. It Is wol slngeller, dat fan 'e wlke de praktyk fan dlzze theory sa düdlik nel foaren komt. De earste wlke fan de wykmerkaksje. It strlbjen om de stêd jit better tsjlnstber to meit- sjen oan de omkriten. It skikken fan molkjildbiteljen op deselde del, it brln- gen fan „service” en aerdichhelt oan de Aide biwende Tongersdei, hwertroch It bütenfolk op in natuerlike wize sin en wille forlenigje kin. Dat kin tige mel- wunkje om de stêd it plak to jaen, dat him takomt. In stêd of stedtsje moat in tsjinjend plak ynnlmme foar de büten- wacht oer, oars groeije de forhAldingen skeef. En dit wurdt it bést oanfield troch de lytsere stêdden, dy’t sa ticht by It lAn oanslute. Der leit dan ek it natuerlike plak foar in merk, foar it winkeljen, It boadskipjen en sa. Party miene, dat hja perfoarst nel de greate stêd moatte om har geriif to finen, mar meastentiids is dat net wier. Faek en folie komme hja dêr net, hwer’t Hwant sel er: „Hja smlje jild yn blauwe sekken, Al sünder swit of lea to brekken.” En hoewol Winering it him öfprate wol en wakker opjowt fan It libben op it plattelAn, skilderet Egge üs it bünte merklibben fan syn tiid, doe’t Boalsert noch Hanzestêd wie en ek bütenlAnske keaplju har waer hjir oan ’e merk broch- ten: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 De Burgemeester van Boisward: J. O. S. BRUINSMA. fan Gysbert Japiks Forskaet aerd Of tsjinstridich sin, Dat pearet kwealk, Dat fet gjin min. yn de tiid fan hynders folie mear as rydhynders brükt waerdient as tsjintwurdich. It hynstepaed is sa fansels ek oan syn namme kom men; de hapkes waerden dêrre bidraefd. De gewoane merkdei wie doe noch net op Tongersdei, mar op Sneon. Sa forhellet Gysbert Japiks b.g. ek hoe’t twa boerelju togearre op Sneon nei de merk ta geane. Earst binne dizze Egge en Winering geandefoet, dêr’t hja al oer kleije mei de wurden: Hoe moat in hüsman steesoan rinne, Troch tsjok en rin, oer miede en finne, Yn wiet, yn droech, dan hjit, dan kAld; Al wurdt men klomsk en traech en Aid. mar letter kinne se mei de wize Gods- freon del ride. Dus ek yn Gysbert syn tiid hiene de lju al forstAn fan „liften”, ek al sille se dat wurdt wol net kennen ha. Soks kaem har goed fan pas, hwant hja woene leaver net „to let to mercke” komme. Sa al petearjende wei hearre wy hiel hwat oer de stêd, oer syn foar en ek oer syn tsjin. Egge soe der wol wenje wolle. „En doch in binnenhüske nearing, In keapmanskip of oar hantearing In pis-biloitser, In barbier, In abbekaet of sok in dier.” Lk soe de lêzers riede wolle, dat hiele petear ris nei to lézen, it jowt jin in aei- dich ynsjoch yn de tiid fan doe. GAns is sünt lykwols foroare. Hjoeddeis sjocht men gjin Turken, en Perzen mear op ’e merk. It plnda-mantsje is den foar yn it plak kommen. Mar oan 'e oare kant fynt men hjoed de del ek In bulte fan it Aide werom. De „oargel en muzyk”, dêr’t Eg ge fan sprlek, giet ek nou noch Boal- serts strjltten roun en de boeren fan nou binne ek net altyd flj fan It „dolhollich wiet”. Mar dat alles selt üs mar In bytsje. Hwat mear selt is it feit, dat ek hjoed de del Boalsert noch datselde boereslntrum wêze en wurde kin, dêr’t it as plattelAns- stedtsje rjocht op hat. „East Ynje sjoch ik der forkeapjen, En Turk en Pers har waren heapjen, West Ynjes skat en Spanjes swiet, Ja Frankryks djür dol-hollich wiet, Mei alle snorrepiperlje, Dat wy üt Noard en East-lAn krije, De niget dy’t me ’r heart en sjocht, Us it hert ta 't ear en each üttsjocht.” Aan een tot mij gericht verzoek om iets te zeggen over de grote actie, welke thans wordt gevoerd om de wekelijkse markt in Bois ward tot nieuw leven te brengen, voldoe ik gaarne. Uit de overal verspreide biljetten heeft U waarschijnlijk reeds gelezen dat op Donderdag 18 Maart a.s. een grote OPEN1NGSMARKT zal worden gehouden. Deze OPENINGSMARKT is noodzakelijk, omdat er mensen uit Bois ward en omstreken! zijn, die van het bestaan van een Donderdagse markt in Boisward niet meer afweten, in ieder geval hiervan niet veel meer bemerken. Burgers van Boisward, aan deze onwetendheid zal een einde komen! De veehoudersorganisaties en veehandelaren hebben in samenwerking met de middenstand en het gemeentebestuur maatregelen getroffen om de wekelijkse markt in Boisward weer tot nieuw leven te brengen. Uit deze groepen is een commissie gevormd, welke met een grote activiteit een en ander heeft aangepakt. In dit blad vindt u een tot de veehouders gericht schrijjven van de gezamenlijke besturen van hun organisaties. Ook het gemeentebe stuur roept alle veehouders een hartelijk welkom toe en betuigt gaarne adhaesie aan het verzoek van de organisaties. Heren veehouders, laat het Donderdag niet een „kraampjes-” maar een „vee”markt worden. Het is vooral UW belang, dat er in Bois ward een LEVENDIGE veemarkt KOMT en BLIJFT! Wij zullen elke maand een speciale markt trachten te organiseren. Elk seizoen heeft zijn typisch eigene. Wij kennen uw belangen en zullen daarnaar handelen. Maar, wat is een markt; met veel „vee", dodh zonder „kooplieden”? Heren veehandelaren, ook uw organisatie stelt zich achter deze actie. Komt niet alleen op 18 Maart, maar IEDERE DONDERDAG naar onze goede oüde Hanzestad en maakt er weer een „handelscentrum” van. Ook uw belangen staan op het spelj Heren middenstanders, ook voor U is er thans een kans. Uw goed verzorgde etalages zullen zeker kopers trekken. Laten wij gezamenlijk trachten meer en nieuw leven in de stad te brengen! Ik vertrouw, dat alle Bolswarders zullen begrijpen, dat alle maat regelen zijn getroffen met de beste bedoelingen, in het belang van de gehele stad en dat we alleen iets zullen bereiken, indien de gehele bevolking spontaan achter deze actie staat. Tot slot nog een woord van opwekking tot de vrouwen van Boisward en uit de omliggende dorpen. Laat Donderdagmorgen de stofzuiger eens rusten en komt naar de stad, zodat het een gezellige drukte wordt langs de zoals altijd goed verzorgde etalages van de bekende Bolswardse winkeliers, langs de veemarkt en langs de ouderwetse marktkraampjes. Laat de Donderdag voor u een andere dag zijn, dan elke gewone dag. De Donderdag is ook uw marktdag, waarvan gij kunt profiteren. Burgers van Boisward, juist vandaag ben Ik een jaar burgemeester van uw gemeente. Wat zou lk het fijn vinden deze dag temidden van een gezellige marktdrukte te kunnen doorbrengen, waardoor wederom bewezen wordt, dat de markt voor Boisward niet verloren is, maar een nieuwe toekomst tegemoet gaat. De commissie en het gemeentebestuur hebben gedaan wat zij MOES TEN en wat zij KONDEN doen, de DAAD is aan de boeren, vee handelaren en de gehele bevolking van Boisward. papier. Zowel prijs als afzetgebied ma ken deze exploitatie zeer lonend. Ze kampeerden. De politie van Velsen heeft in de duinen twee mannen aange houden, die in een tent huisden en zich voor Duitsers uitgaven. Het bleken ech ter twee uit het gesticht te Hello ont snapte S.S.ers te zijn. Daar gingen de Paaseitjes. Door de po litie te Harlingen zijn 15000 kippeneieren die van Dokkum naar Harlingen werden vervoerd om daar aan de winkeliers te worden afgeleverd, in beslag geno men. Dokterspraatje. In Nederland zijn mo menteel 7000 artsen, specialisten inbe grepen, hetgeen betekent één arts op 1400 personen. Kleur bekennen. De kleuren van de 6 ct.- postzegels is gewijzigd van bruin-zwart in blauw-grijs. Studenten hebben gelden bijeengebracht om aan de Koningin bij haar Regerings jubileum de herbeplantlng van de histori sche wallen van Sluis te kunnen aanbie den. Zij zullen zelf In groepen van 50 man het werk uitvoeren. Op de Bloeyende Cruydthof bij Enschedé het eerste Nederlandse bedrijf voor krul- denteelt, dat tevens de kruiden verder verwerkt, begint weldra de productie van genees- en tafelknuiden. Samen oud geworden. De 77-jarlge v. d. Meer te Oostermeer houdt o.a. een paard van 27 jaar en een koe van dezelfde leef tijd. De koe staat steeds op stal, wordt niet meer drachtig en geeft nog melk met 6 A 7 pct. vet. Export van Nederlandse koelhuisboter (2000 ton naar Engeland en 1000 ton naar België) heeft plaats gevonden, me de met het oog op de komende verse bo- terproductie. Achtervolgd door de politie door geheel Amsterdam is een auto, waarvan de be stuurder dronken scheen te zijn en wei gerde te stoppen, hoewel er verscheidene malen op de wagen gevuurd werd, uit de stad ontkomen. Het nummer is be kend. De tarweposltie. De in Washington af gesloten Internationale taweovereen- komst behelst voor Nederland de toezeg ging, dat in de komende vijf jaren ge middeld per jaar 835.000 ton tarwe kan worden uitgevoerd. Van deze hoeveel heid is 85000 ton voor Indonesië be stemd. Vljf-zesde deel van de Invoerbe- hoeften aan tarwe zijn In de komende 5 jaren gedekt. hja wêze wolle, hja binne der to folie nümer en frjemd. Yn It eigen gea heart alles sa to wêzen, dat de measte dingen fan bldrluw en hüshAldlng der gesklkt en goed to finen binne. Derfoar heart de winkel- en ambachtsman him tlge yn to spannen. Dat wie hjlr ek In Aide en geve tradysje. Mar de oarloch en de frjemde forhAldingen, dy’t der üt fuortkamen, hawwe dit net better makke. It Is tlge moedjaend, dat der nou wet* sa'n goede warbere geast oer de lju wekker wurdt. In stêd hat In tsjlnjende funksje, seinen wy nils, mar dat kin alllnnlch bllke as de stêd In blfolklng hat, dy't yn har wurk tsjinje wol. It Is nou wol düdlik, dat it stêdsbistjür dlzze geast folsleln de lelje jown hat. Jlmmeroan komt er fan dy kant oantreastlng, en Inltlatyf, elts dy’t foarüt wol en) plannen hat, fynt der gehoar. En In fikse ploech soslaelfielende boar- gers spant harren seis foar de ploege om de taelje groun om to krljen. Hja binne net foar len gat to fangen en hja witte fan trochsetten. Dêrom Is It in bllang foar de stêd, dat har wurk fortuten docht en stees mear dwaen sil. Mar ek Is it in great bilang foar de omkriten, foar it boerefolk, dat hja hjir op in geskikte en fortroude wize torjochte kinne, dat it hjir it plak Is, hwer’t ek har fé op de minst kostbere wize oan ’e merk komme kin, dat hja net om fierrens sykje hoege, hwat hjir mei gollens bean wurdt. „De minsken moatte meiinoar stean, dan sil har strl- den better gean," sa binne de rigels fan in wier rymstikje. En dan moatte de algemiene bllangen de foarstap hawwe op de lytsere groepsbilangen. Net alle groepen kinne likefolle bilang hawwe by de ien of oare maetrigel. It kin soms wêze, dat In bipaeld ding skea docht oan inkele lju. Mar is it gehiel in forbetterlng. wurdt men der meiinoar sterker fan, dan kin men de strou net om ien ael bldjêrre. Lykwols sil men goed dwaen sa mln mügllk minsken to steuren.as It kin. Hwant de saek moat fuortgong hawwe en dy’t by de swlerrichheden, dy’t elts ding melbrlngt, net fan trochsetten wit, kin better net blgjlnne. Boalsert Is as merkestêd blsongen troch Oysbert-om en de bruorren Halbertsma. Ds. Joast, dy't hjir as dümny stlen hat, joech mei syn broer Eeltsje, dokter to Qrou, en letter mei Tsjalllng de büterkeapman, yn 1822, syn earste Fryske boekje üt ünder de ti tel: „De Lapekoer fan Gab? Skroar". Dit wie mar 36 blêdkanten great en Ds. stjürde it forgees oan famylje en freo nen. De lju foiunen it sa moal, dat hja der om tsierden en sa as Dr. Buitenrust Hettema meidield hat, seis acht goune foar in ek- semplaer bean waerd. Dit lytse boekje blgjint mei it forneamde sankje: „To Boalsert yn 'e merke, seach ik in famke gean”. En rounom hwer’t Friezen wenje, wurdt dit sankje ophelle. Hwant jimmer wie it sa: De bütenminsken woenen graech nel Boalsert ta. Hünderten jlerren hat Boalsert dizze taek fan merkeplak en hannelsstêd mei eare ynnomd, It kin net oars of ek nou sil it folk om utens en de Boalserter oaljekoeken mekoar fine op it natuerlike plak: de merke. Dat er fan wearskanten goede wil en tagedienens is dat hat nou de léste wiken wol bllken dien. Foar lAn en stêd soe it in skoan ding wêze, dat dit blsykjen tige slagje mei. Dan kin dit ek wer in skeakeltsje wurde yn it keatling, dat de boerestAn forbine moat mei it folk, hwer’t it foar arbeidet en hwermel it libje en florearje wol Fansels geane üs tinzen yn dizze snuorje nou’t it praet fan alleman giet oer de merk fan Boalsert, suver fansels üt nei de tastAn fan ’e merk yn eardere tiden. Aide minsken kinne noch forhelje fan de fleur dy’t de Boalserter merk by Aids kinnen hat Hja forhelje fan de greate rige hoambis- ten de hiele Koumerk lAns oan’t it Skild- wyk ta, fan de fleurige drokte by de Waech, fan ’e hinnemerk op it hynste paed en de selligens by de kreamen. It ütjaen fan üs merknümer is noch al hom mels opkommen, dat wy koene yn dy koarte tiid net genöch boarnen fine, dy’t üs forhelje fan de tastAnnen by Aids. Wol binne der yn gemeente- en parti culier bisit ü.o. Aide kaerten en printen dy’t üs ien en oar sizze oer de tastAnnen yn eardere ieuwen. Sa hinget der b.g. by notaris Alma in kleure plattegroun fan ’e stêd, dy’t jin tiden wille jowt, hwant men rekket der net op ütsjoen. It sil wol gjin tafal wêze, dat om de titel hinne allegearre emblemen tekene binne üt it boerebidrluw sa as kij, skiep, hinnen, in tsjeme, tsizen en in harke: Boalsert wie him doe ek al biwust, dat it binammen lAnstêd wie en sintrum fan boer en bü- tenman. Dy printen fan ’e stêd binne tekene yn ’e bloeitiid. Dat wie doe noch yn de tachtichjierrige oarloch en de kanünen op de bolwurken binne düdlik to sjen. De stêd lei mlds dübelde grêften en de goed forsterke poarten joegen alllnne ta- gong. De sklpkes en skütsjes, dêr’t de boeren har waer mei nel stêd brochten en de selsmakke büter en tsils nei de Waech koene mar op twa plakken ta de stêd yn komme by de St. Janspoarte en de SAnpoarte. It fait jl ndaliks op dat der yn dy tlden folie mear pipen yn ’e stêd wlene. Gjin pipen fan fabriken fansels, hwant dy wlene der noch net, mar roune mitsele stiennen brechjes, dy’t pipen neamd waerden. Moast In boer fan 'e St. Janspoarte mei syn skütsje nei de Waech by it stêdshüs, dan moast er ün der 7 sokke pipen troch en kaem er troch de SAnpoarte dan moast er 5 sokke pipen passearje, hwant yn de grêft by de merkstrjitte lAns lelne doe wol In stik as fjouwer sokke pipen. It wetter roun „efter de Smeden" lAns en skaette de Dyk en Bargefenne noch yn twaën. Ek op oare plakken wiene doe noch grêf ten, lyk as bg op It Sklldwyk enl Leech. Op de Koumerk, dy’t hja doe ek al „Het nieuwe Merckt” neamden, stiene doe ek al beammen en De Doele stie der ek al op. De hynstemerk („Het Perde merckt” stiet der) waerd hAlden dêr’t nou it Post- kantoar en de Amsterdamse Bank stea- ne. Op de printen stiet oanjown hoe’t de hapkes bidraefd waerden. Dat die men doe noch „ünder de man”, omdat de Dakloos. Het woonschip van de heer van Het rietafval van de Noord-Oostpolder, Oaliën te Drachten is plotseling gezon- I dat tot nu toe werd verbrand, wordt ken. De bewoners konden zich ternau- I thans gebruikt voor de fabricage van wernood in veiligheid stellen. Het voor- naamste der Inboedel Is gered. Demonstratie. Op het Domplein te Utrecht werd Woensdagavond een open- lucht-bijeenkomst gehouden, waar de jongeren van deze stad protesteerden te gen de gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- waklje. 450 Nederlandse houthakkers zullen In April van dit jaar aan het werk gaan In het Duitse Schwarzwald, om bomen te rooien voor de Nederlandse wederop bouw. De grote Bengaalse koningstijger „Ro land" uit Burgers dierenpark te Arnhem was zwaar ziek, Ondanks verdubbelde vleesrantsoenen en belangrijke doses ge neesmiddelen namen de krachten van het waardevolle exemplaar met de dag af. Het toedienen van Peniciline hielp hem er weer bovenop.i H. M. de Koningin zal wegens vermoel- held op advies van haar geneesheer haar werkzaamheden voorlopig tot na Pasen beperkten tot de dringende regeringsza ken. Te De Wllp is het huls, bewoond door I familie W. Veenhuizen doordat kinderen speelden met lucifers, tot de grond toe afgebrand. De inboedel bleef ten dele behouden. De huwelijkszwendelaar Annlvela, die 'n meisje te Velp huwelljksvoorstellen deed en haar f 24000 oplichtte, is veroordeeld tot 2i/2 jaar gevangenisstraf. Een winkeltje bij Venlo, dat half op Ne derlands en half op Duits grondgebied stond, bezorgde de grensautoriteiten veel last. Het was een smokkelcenitrum bij uitnemendheid. De eigenaar heeft zelf voor een oplossing gezorgd. Hij probeer de namelijk een mijn te demonteren en vloog toen met winkeltje en al de lucht In. Lijkje gevonden. Dezer dagen werd uit het kanaal te Raalte het lijk opgehaald van een 4-jarig knaapje. Vijfling geboren. Een leeuwin in Burgers dierenpark te Arnhem wierp 5 welpen. Een diertje stierf. De andere werden eerst afwisselend door een herdershond en de moeder en thans alleen door de moeder gevoed, Vrouw aan boord. Het vermoeden be staat, dat de „Volendam" het schip, dat 2140 militairen en veertien journalisten naar Indonesië vervoert, een soldaten moeder als verstekellnge aan boord heeft. Hoewel men alles heeft afgezocht heeft men haar nog niet kunnen vinden, aldus een briefschrijver. Bolswards Nieuwsblad 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1