Verenigde Staten van Europa \Joor een Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 00000000000000 00000000000000 No. 22 44e Jt argang Vrijdag 19 Maart 1948 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward fan Gysbert Japiks C. W. G. EISMA. Velp, 15 Maart 1948. hun gaven tot leiding en voorlichting, heid en hard werken een kapitaaltje ge- la force. Of deze Vér. Staten van Euro- r '4 en dat als Italië ook aan het communisme ten prooi valt, de Russische positie zo sterk wordt dat een oorlog kan worden verwacht. Truman sprak dan ook van een tijdelijke wederinstelling van de algemene dienstplicht, een gevaarlijk onderwerp voor een man, die dit jaar weer herkozen wil worden tot pre sident der Ver. Staten. Want de dienstplicht is weinig populair in de Ver. Staten, en bo vendien heeft Truman, wie bet niet aan zede lijke moed ontbreekt, de sympathie van het Zuiden, waar de democratische partij grote aanhang heeft, al verspeeld, doordat hij voor de negers dezelfde rechten en dezelfde be handeling eist als de blanken genieten. In hoeverre Truman, dus de Democratische partij, ook de stemmen van de Amerikaanse Joden zal verspelen door de houding der Ver. Staten in de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Frankrijk Is nauwelijks over de grens, waarbij men van een betrouwbare deelgenoot kan spre ken, gezien de sterke communistische invloe- Abonaementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Europese volken, ontstaan door eigen geaardheid, door tradities, godsdienst, klimaat, milieu enz., enz. niet verloren behoeft te gaan. Alleen langs die weg zal het mogelijk zijn Europa te bevrijden van overtollige staatscontröle, van tolmuren en deviezen- grenzen en zal wper uitwisseling van goederen en diensten tot stand komen, die welvaart in ons werelddeel kan her stellen. Want alleen op deze wijze kan er duurzame vrede heersen 'met één re gering, één leger, één handelsbescher- ming, één economische raad en één muntstelsel. (Hierover, alleen is een ar tikel te schrijven; misschien kom ik ei later nog eens toe). Moge het de bouwers ervan gegeven zijn, hun werk spoedig te voltooien, zonder socialistische of kapitalistische leuzen en gedachten, maar met een vaste wil. Vóór sociale gerechtigheid, tegen het communisme, niet alleen tot welzijn van de Europeanen, doch van de gehele wereld. Het Westen ontwaakt voor de gevaren uit het Oosten. West-Europese Raad van 16 landen? De communisten in Frankrijk een liandlcap? Voorlopig Vijflandenverdrag. Orote mogend heden zijn weinig doortastend in Palestinakwestie. Engeland gaat zuiveren. Truman wil tijdelijk de dienstplicht invoeren. dat hij daarvan een enorm bedrag aan heffing-lneens en andere belastingen moet betalen (een bedrag, dat tal van zakenmensen voor bijna onoplosbare materie geheel thuis Is en zijn inzicht puzzles stelt en dat In vele gevallen al- leen door gedwongen en daardoor na delige verkoop van goederen of effecten of door lening en hypotheek tegen rente verkregen kan worden)? Misschien zijn er enkele mensen, die het graag betalen, maar de meesten denken er toch anders over, vooral wanneer ze zien (of liever: niet zien) waar het blijft. En moest de Nederlandse Bank, een Instelling In ons land, waarin leder vertrouwen had en zich op kon verlaten, nu beslist genatio naliseerd worden, d.w.z. ondergeschikt worden aan de politiek van de regering, hetzij links of rechts? Ging het vroeger dan zo slecht? Géén ezels zijn zij, die van het socia lisme alle heil verwachten. Maar dan ook van het communisme, want wat Is In de grond het verschil? Misschien Is het verschil dit, dat het communisme alleen schijnt te kunnen bestaan met een G.P.U., als toeziend en vooral straffend lichaam. Maar wat zal er gebeuren als alles socialistisch wordt? Zal er dan ten slotte geen economische recherche be staan, zal die niet heel licht kunnen woi- den tot een politiek machtsapparaat In handen van de eenheidspartij, die hffi land regeert? Nee, wij komen er niet, als we vooraf al gaan ruzie maken en elkaar In de I zorg. Laten wij eerst zorgen, dat zij er komen. Momenteel is er in Europa en vooral in West-Europa een grote drang om deze V. S. van Europa tot stand te brengen. Zeer actief is in deze de z.g. Europese federalisten-beweging in ons land, maar vooral ook in de Benelux, Engeland en Frankrijk. Een van de grootste voorvechters hier van is die grote man uit de oorlog, good old Churchill. Wel eens genoemd de ar chitect van de overwinning. Dat hij ook nog eens de architect van de V. S. van Europa zal worden is niet waarschijn lijk. Maar er zijn zoveel anderen, jonge ren, misschien niet zo bekwaam, maar met diezelfde geest bezield. En zij zijn socialist, liberaal, conservatief, progres sief, katholiek en protestant. Genoemde beweging is hier te lande ontstaan door de samenwerking van alle richtingen, politiek zowel als geloof. Zij hebben in gezien dat Europa alleen te redden is door federalistische samenwerking. Er moet gebroken worden met het oude stelsel van de souvereiniteit der staten, waarbij echter de verscheidenheid der Jaen is Ijeafte Ninunen tsjeafte. Palestina-kwestie zal nog moeten worden afgewacht, omdat men nog niet weet hoe het met die kwestie zal gaan. Het ontbreekt bij de grote mogend heden aan alle doortastendheid in deze. Zo als de zaken thans staan, lijkt het er veel op dat men eenvoudig Joden en Arabieren hun gang zal laten gaan met elkaar uit te moorden, zodra de Engelse troepen zijn te ruggetrokken, om, als men tenslotte daarvan moe is het nog eens met een plan te pro beren. De Engelsen tpnen geen neiging langer in Palestina te blijven dan ze destijds hebben verklaard en trachten nog altijd de Arabieren wat te be voordelen. Toch zullen ze gaandeweg de hersenschim de Arabische staten met W.-Eu- ropa op te nemen in een z.g. Derde Macht, welke tussen de Ver. Staten en Rusland in zou staan, wel hebben opgegeven. De be narde en gevaarlijke toestand van het ogen blik eist nu eenmaal dat Europa steunt op de Ver. Staten en het lijkt niet gewenst dat met een ander diplomatiek spel te doorkrui sen. Hoezeer de Engelse regering overigens van de gevaren der huidige situatie over tuigd is, blijkt uit het feit, dat zij besloten heeft communisten en fascisten uit functies, die van belang zijn voor de veiligheid van de staat, te verwijderen. Daartoe gaan de Engelsen niet gemakkelijk over en er wordt dan ook al van tal van zijden in Engeland aangedrongen op voorzichtige hantering van dit besluit. Masaryks dood. De zelfmoord van Jan Masaryk Is in de af gelopen week het onderwerp van veler ge sprek geweest. De communisten en de de mocraten gaven elkaar wederzijds de schuld van deze wanhoopsdaad. Zelfs heeft men o, grote tragiek, met zijn begrafenis pro paganda willen maken en er politieke munt uit willen slaan. Italië direct tot het vijflandenverdrag zou willen toetreden, zouden we ons kunnen voorstellen dat daartegen minstens enkele partners be zwaren zouden hebben. Ook in dat land is de communistische in vloed immers aanzienlijk, de verkiezingen in April zullen eerst maar, eens moeten aanto nen, dat deze invloed is afgenomen die mi in ieder geval nog zo groot wordt geacht, dat de Amerikaanse regering heeft verklaard, dat aan een communistisch Italië geen Mars- hall-hulp zal worden verleend. Men zou zich ook kunnen voorstellen dat de deelgenoten in het verdrag voorlopig geen behoefte heb ben aan opname daarin van landen, die, hoe wel nog niet uitgehold door het communisme, verder oostwaarts gelegen zijn en dus de rand naderen van een nog altijd niet afgeba kende Russische Invloedssfeer. Dezer dagen heeft de Zweedse opperbevelhebber In een rapport aan zijn regering nog ver klaard, dat hij niet geloofde, dat Rusland binnenkort een algemene oorlog zou ontke tenen, doch dat plaatselijke acties mogelijk moesten worden geacht. Daargelaten dat dergelijke plaatselljke acties toch tot een al gemene oorlog zouden kunnen voeren, om dat ze konden betreffen landen, welke de Ver, Staten niet aan de Russen ten prooi zouden willen laten,Is het toch duidelijke, dat men zijn verdragsvennoten liever niet zoekt In een gebied, dat door dergelijke plaatselljke acties bedreigd wordt. Om al deze redenen Is het te verwachten, dat het Truman gewaarschuwd, dat Ruslands druk op Tsje- cho-Slowakije, Finland eq misschien ook op Noorwegen strategische bedoelingen heeft Het Westen wakker. Het verdrag, dat thans tussen Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden gesloten Is, de conferentie te Londen over West-Duits- land, welke tót April uiteengegaan is, de conferentie te Parijs van de 16 landen wel ke de Marshall-hulp zullen ontvangen, de be handeling in de Veiligheidsraad van het ver zoek van Chili om de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije, als een bedreiging vnn de al gemene vrede, op zijn agenda te plaatsen (wat de Ver. Naties op haar grondvesten kan doen trillen) kan men alle In verband zien en als een teken dat het Westen ont waakt Is voor de gevaren welke het uit het Oosten bedreigen. Ook het voorstel van 73 Britse parlements leden van allerlei schakering het zijn er Intussen al 150 geworden bij het Engelse Lagerhuis Ingedlend om een West-Europese raad op te richten kan men als een dergelljk te ken beschouwen, Deze parlementsleden Is het vijflandenverdrag voor een Westerse Unie niet voldoende, nauwelijks gesloten noe men ze het als „ouderwets", geen der sta ten geeft immers iets van zijn souvereiniteit prijs, de raad die zij voorstellen zou de I® landen, welke aan het Marshall-plan deelne men moeten omvatten en hij zou een West- Europese Unie moeten voorbereiden, geba seerd op een gemeenschappelijk staatsbur gerschap en sterk genoeg om de Europese democratie en de waarden van de Westerse beschaving te verdedigen. Er zit iets aan lokkelijks In dit plan, maar de grote vraag Is of het snel zou kunnen worden uitgevoerd en Inderdaad ook tot een hechte eenheid zou lelden. Gezien de moeizame onderhandelin- gen, welke veel kleinere ondernemingen al vergen mag daaraan getwijfeld. De 16 betrokken landen hebben zozeer uit eenlopende belangen en verschillen ook zo zeer in Innerlijke kracht en in visie op de buitenlandse politieke verhoudingen, dat de onderhandelingen eindeloos zouden zijn en als er een resultaat werd verkregen, dit waarschijnlijk grote zwakheid zou vertonen. Beter is het daarom, ook al omdat de or ganisatie van zo’n kern haast heeft, met een bescheiden begin zoals het verdrag dat de Benelux met Engeland en Frankrijk sloot, aan te vangen, en met betrouwbare deelge noten. Terwijl we dit schrijven is de offi ciële tekst van dit verdrag nog niet bekend, maar uit wat er over is uitgelekt, bleek, dat een bepaling dat ook andere landen konden toetreden heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Ten slotte schijnt overeengekomen, dat dit alleen kan met goedkeuring van alle deelnemende staten. Hieruit blijkt reeds, dat uitbreiding van een dergelijk verdrag een ne telige kwestie is, laat staan het tot stand brengen van een zo groot lichaam als de Engelse parlementsleden zich voorstellen. Zelfs Contra het Communisme. De schokkende gebeurtenissen In Tsjecho- Slowaklje hebben ook hun terugslag In Fries land gekregen. In de Leeuwarder gemeente raad verklaarden de fracties van de P. v. d, Arbeid, van de A, R. en van de Kath. Volks partij, dat zij, gezien de houding van de Ne derlandse Communisten ten aanzien van de kwestie Tsjecho-Slowaklje, niet langer met de C. P. N, konden samenwerken. De heer Beuving (C. P, N.) verklaarde te moeten constateren, dat dus ook In Leeuwarden, net als In Groningen, het antl-communlsme in de Raad komt, doch dat de partij hiervoor niet uit de weg zal gaan. In de gewestelljkc jaarvergadering van de Partij van de Arbeid werd eveneens veel gesproken over de gang van zaken in Tsjecho-Slowaklje, en werd door voorzitter J. Klok de grote figuur van Jan Masaryk herdacht, terwijl het Tweede Kamerlid Mr. Joekes, In zijn rede over de politieke situatie, zich fel keerde tegen het optreden der communisten in Tsjecho-Slo waklje en tegen de C. P. N. welke deze han delingen goedkeurden. Na de rede van Mr. Joekes werd met vrijwel algemene stemmen de volgende motie aan genomen: Het Gewest Friesland van de Partij van de Arbeid, in vergadering bijeen op 13 Maart ’48 ontzet over de schokkende gebeurtenissen in Tsjecho-Slowaklje, waar door een commu nistische minderheid, met gebruik van ge weld en terreur, de fundamentele democra tische rechten zijn aangetast, het parlement tot een schijnvertoning is geworden van een politieke partij, die haar consignes krijgt van een buitenlandse mogendheid en waar met de afschuwelijkste methoden voortreffelijke mensen terzijde zijn en worden geschoven; constaterende, dat nu duidelijk openbaar is geworden hoe de „volksdemocratie" niets anders is dan de camouflage van een dicta tuur en van mening, dat het communisme opnieuw blijk geeft in alle opzichten politiek en moreel volkomen onbetrouwbaar te zijn; spreekt als zijn mening uit, dat een onover brugbare kloof hen scheidt van de dictatuur aanhangers en dat daardoor iedere vorm van samenwerking met de C. P. N, moet worden afgewezen; wekt alle leden en geestverwanten op pal te staan voor het grote goed van de geestelijke vrijheid, krachtig mede te strijden voor een progressieve sociaal-economische politiek en fundeert op gegronde kennis en jaren lange waarneming. Een zeer godsdien stig man en een sociaal denkend mens. Van hem zouden wij een oplossing ho pen te krijgen; een oplossing weliswaar van een mens, maar dan toch van één, waarvan wij leiding ontvangen en mogen verwachten. En toen kwam dat derde en laatste ar tikel, maar tot mijn grote teleurstelling heb Ik daarin bitter weinig constructiefs kunnen lezen, Zeker, de schrijver wekt ons allen op, als Christenen te streven naar sociale gerechtigheid, om aldus de communisten de wind uit de zeilen te nemen, De kerk, schrijft hl], Is schrome lijk te kort geschoten In haar 'Sociale taak. Dit Is misschien waar, hoewel men kan vragen, of dan niet veel maatschap pelijke twisten op het terrein der kerk zouden zijn overgebracht. Ik zal mij echter wel wachten als leek hierover met een dominee In discussie te treden. Mam In feite komt In dit laatste artikel mei tot uiting de opwekking tot en het ver langen naar sociale gerechtigheid, maar naar socialistische gerechtigheid, Dét Is het waarvoor Vk. hier een lans breekt Sociale gerechtigheid, het monopolie van de socialisten. Het artikel Is één aanklacht tegen het kapitalisme, Antt- - - kapitalistisch, democratlsch-progresslef] haren gaan vliegen over de politie We (lees; soclaal-democratlsch, Alweer zo'n prlvllégel), zo moet de West-Europese Unie worden, wil er sociale gerechtig heid heersen. En wie moeten helpen deze West-Euro- pese Unie tot stand te brengen; ja, zon der wiens hulp Is dit alles onmogelijk te verwezenlijken? Wie zijn die mensen, die het zo goed met ons menen? Dat zijn geen mensen, waarde lezers; dat zijn ezelsl Ja, ezels, kapitalistische Ameri kaanse ezels, tenminste zo noemt de schrijver ze. Hoe durft Vk. deze mensen, die ons uit het moeras willen en zullen helpen ezels noemen? Zijn het ezels, omdat zij door hun economisch stelsel, dat toch door belde grote partijen, democraten zowel als republikeinen, als het juiste wordt beschouwd, het communisme kweken? Maar waarom zijn er dan In Amerjka goede geld, dat zij, zeker ook ten eigen bate daar ben ik het volkomen mee eens aan ons lenen en schenken, in een bodemloos vat terecht zzal komen, als wij doorgaan met geld weg smijten? Men kan van mening verschillen over bepaalde economische stelsels, over z.g. free enterprise in een land, maar om de inwoners van zo’n land, in dit geval de /Amerikanen, die het in geen geval eens zijn met die socialistische idéën van de Engelse, Franse en Nederlandse rege ring, maar die,toch willen helpen, om die mensen ezels te noemen in een blad, dat ook in Amerika onder de daar wo nende Friezen gelezen wordt, js toch op z’n zachtst uitgedrukt krenkend. Het is te hopen, dat Senator Vandenberg geen Nederlands kan lezen. Is de man, diefde volgende woorden spreekt, een ezel? Doelend op het Marshall-plan zegt hij: „If it succeeds, our childeren and our children’s children will call us blessed. May God grand His Benediction upon the ultimate event.” Als het slaagt, dan zul len onze kinderen en onze kleinkinderen ons zegenen. Moge God Zijn zegen ge ven aan het uiteindelijke resultaat. Maar niet alleen hij en zijn landgenoten zijn zulke ezels. Wij allen, die persoon lijke, geestelijke en zakelijke vrijheid wensen, zijn het. Wij hier in Nederland zijn ezels, omdat wij, volgens Korten horst, ons bankgeheim terug willen, om dat wij, volgens Teulings, niet 15 20 maar slechts 10 15 heffing-lneens willen betalen en omdat wij, volgens de Wilde, geen nationalisatie van de Ne derlandse Bank verlangen. Wat een a- sociale Idéën I Vindt Vk. het dan Juist, aan de openbaarheid prijs te geven, wat Met grote belangstelling en veel waar dering heb ik de eerste twee beschou wingen gelezen over „Wat drijft Rus land en de Communisten?” van de hand van Vk., welke letters aan alle lezers van dit blad bekend zijn. En ik kan wel zeggen, met een zekere spanning en ver wachting, heb ik uitgezien naar de derde en laatste, waarin de schrijver beloofde ons een eventuele oplossing aan de hand te doen van het grote probleem; het pro bleem, wat te doen tegen het overal om zich heen grijpende en opdringende com. monisme. Want hoe verlangend zijn wij niet allen, deze dreiging van ons af te wenden; hoe verlangend tegenover het commu nisme en dan spreek ik niet over het communisme zoals het eigenlijk in de grond is, zoals het werd toegepast in de eerste Christen-gemeente, zoals de tegenstanders van de Tsaar, de revolu tionairen uit de tijd vlak voor Lenin en Stalin het zich gedacht hadden, maar wel over het communisme van Stalin, het z.g. Stalinisme met z’n G. P. U. (later NKVD. genaamd), z’n Polit-bureau, met al z’n verschrikkingen, welke ons wel zeer realistisch worden geschilderd door Viktor Kravchenko in zijn boek „Ik ver koos de vrijheid” tegenover dat com munisme iets te stellen, Iets reëels, iets ■waaraan de mensen houvast hebben, waarvan men kan zeggen: „Ja, dat is de oplossing, dat is het wat ons een be tere wereld kan brengen.” Dan is het begrijpelijk, dat een ieder met een zekere hoop en verwachting uit. ziet naar artikelen, beschouwingen, woorden en vooral ook daden van hen, waarvan men veronderstelt, dat zij, met hun gedegen kennis, hun grote ervaring i iemand, die door zuinigheid, spaarzaam- en hun gaven tot leiding en voorlichting, heid en hard werken een kapitaaltje ge- de mensen mln of meer objectief zullen kweekt heeft, daarmee doet of laat, of voorgaan en leiding geven. Zo was het ook In dit geval. Na het lezen i van de eerste twee artikelen besefte men, hier schrijft iemand, die .In deze vijflundenverdrag voorlopig tot Engeland, Frankrijk en de Be nelux beperkt zal blijven en dat er snel aan zijn Inwendige kracht zal worden gebouwd. Op de duur kan het dan misschien kern van eerj groter verbond worden. Wat dit laatste betreft, kan ook de bijeenkomst der 16 lan den, die van de Marshall-hulp profiteren, nut tig werk doen. Om deze hulp, waarvan de eerste termijn nu door de senaat is goedge keurd, maar die het Huis van Afgevaardig den nog moet passeren, tot volle vrucht te brengen, zullen deze landen toch een of an dere organisatie moeten vormen waartoe trouwens reeds In principe besloten is, en het is zeer goed mogelijk, dat daarin dan een verdere politieke en economische sa menwerking kan worden voorbereid. De Amerikanen zullen ook stellig op een dergelijke organi satie voor de Marshall-hulp, waarin dan ook West-Dultsland zal moeten worden opge nomen, staan. Truman heeft in zijn rede tot het Congres, dit punt aangeroerd, evenals de kwestie van een Amerikaanse militaire ga rantie aan West-Europa. De Amer. militaire leiders hebben den, welke er nog werken. Men kan redene ren, dat dit niet hindert en dat wanneer de communisten bij zo'n partner de baas wo>- den, men hem eenvoudig overboord en uit het verbond gooit. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet, iedere deelgenoot in een vei- drag heeft immers een rol te spelen, zowel op economisch als militair terrein, valt er een uit, dan valt daarmee het gehele ver drag of wordt het in ieder geval zeer kwets baar, Wanneer bijv. F x:' - constellatie van een West-Europees blok. En wij komen er ook niet met een W,- Europees blok alleen. En ook niet door alleen de Christenen tot de daad te roe pen. Volkomen terecht spoort Vk. de kerk aan tot daden, doch bulten deze kerk leven nog zoveel andere mensen, die minstens even sociaal denkend zijn en even erg snakken naar gerechtigheid, vrijheid, hoger levenspeil, meer welvaart enz. enz., en tot deze richt Vk. zich niet. Ook daarom Is zijn artikel zo weinig constructief. Niet alleen de Christenen In Nederland, niet alleen de Christenen in West- Europa en niet alleen de Christenen in Europa, maar alle Nederlanders, alle Europeanen moeten de handen Ineen slaan en er aan meewerken om met het voorbeeld van de Verenigde Staten van Amerika voor ogen, te komen tot een niet méér communisten? En .waarom zijn Verenigde Staten van Europa. Vóór so- er dan lp Europa met zijn socialistische i dale gerechtigheid en tégen het Sta- regerlngen zo véél communisten? Na-1 llnlsme. WIJ moeten komen tot een mach- tuurlljk een gevolg van de chaos na de tig geheel, dat een halt kan toeroepen oorlog zal Vk. zeggen. Maar hiervan kan aan hen, die ons hoogste goed, onze hij moeilijk de kapitalisten de schuld ge-geestelijke vrijheid bedreigen. Union fait ven. Of zijn het ezels, omdat ze ons la force. Of deze Vér. Staten van Euro- helptn? Of omdat ze niet Inzien, dat het pa nu op socialistische of kapitalistische leest geschoeid moeten zijn, is van later komen. Momenteel is er in Europa en Bolswards Nieuwsblad f 13 MASARYK i Ljeafte liefde; tsjeafte diefstal. I n+ör» virsl floret arn'n'A», z4 r» 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1