tovenaars Martinytoer j; Cl Bij de van Zuid-Limburg Fan de door Nederland 00000000000000 No. 28 44e J^rgang Dinsdag 13 April 1948 StreeKblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward dag worden Tj. de J. l.fi Een 12-jarig jongetje voer te Breda in een benzinebük. Het vaartuigje sloeg om en ondanks pogingen van een 13-jarig vriendje, verdronk het knaapje. Een visvretende vis van 150 pond, waar schijnlijk afkomstig uit de Poolzee, heb ben vissers te Woudrichem uit de Maas bij Heusden opgehaald. Wij komen achteraan. Verwacht wordt, dat de vruchtbomen In Limburg deze week in bloei zullen komen. Heeft u broers? Hoewel de regering er naar streeft, te komen tot een algemene dienstplicht, heeft zij er geen bezwaar tegen, dat er vrijstelling wordt gegeven als drie broers dienen of hebben ge diend. De Haarlemse recherche is op het spoor gekomen van de daders van dertien in Haarlem en omgeving gepleegde Inbra ken, die gepleegd werden gedurende de j afgelopen drie maanden. Ontbinding. De instrumenten van de be roemde Prins Bernhard-kapel werden bij opbod verkocht. Een losgeraakte steen in een pijler van de Domlniale mijn heeft de 27-jarlge P. J. W. te Kerkrade zodanig bekneld, dat hij om het leven Is gekomen. waerd de eigen krêft fan in groep lytse minsken aktyf makke en dertroch hawwe hja mei eigen hannen har stAn omheech brocht. en Schieveen HIMMELJE. Skrobje dweile, Smite, keile, Wiskje, waskje, Spiele, plaskje, Bjinne, feije, Driuwe, jeije, Roppe, raze, Beare, baze, Skreppe, skuorre, Gau biruorre; Mar fansels; dan moarn Wer fan foaren-öf oan, Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet; ling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87925 En is alles kreas en skjin, Gare moarn in nlj bigjinl W. FABER. aeljen. It wie der sa, dat de keaplju mei de koer de buorkerljkes öfswalken en helje de aeljen op, mar It like dlzze master ta, dat koe wol oars en betten En sa sleten se op In middel by him op en yn de banken en in stikmannlch yn 'e flnsterbanken en hy lei harren üt: hja moasten bymekoar stappe en dan yn Roermond allegearre de aeljen brlnge lltte, dan koene se dy melmekoarren for- keapje. Hy wist dat sa düdllk en klear oan de boerkes to fortellen en hja wis ten, dat master it tige mei harren mien- de, dat It spul gyng oan. Trlje moannen letter wie de earste felling en dat wie in folsleln sukses. Alle aeljen kwyt, In hegere prils en dallks sinten. Gjin spek oan splnen, lyk as It by de opkeapers faken gyng, mar hurde grouwe gounen. It joech fansels frljhwat spul üt en de opkeapers dyngen wakker har bést om it saekje to kearen, mar dat slagge har ren net. Tsien jier letter wie It feest, doe’t hja op ien del In oanfler hiene fan In miljoen aeijen. iDat wie yn 1914 en fuort dernel wie it oarloch. De omset fan 56.CW.OOo aeijen sakke yn 1918 nei de 18.000.000, mar nei de oarloch gyng it wer mei sprongen omheecn. Greate ge bouwen, kantoren, in fabriek foar kisten en forpakkingsmateriael waerd boud, in fokstation to Sevenum brocht in greate forbettering yn de produksje fan de hin- nen, in kontróletsjinst soarge foar earste kwaliteit en yn 1937 kaem de kroan op it wurk, trochdat de aei-feilingen fan it hiele lAn ien machtige exportforiening stiften, hwertroch alle aeljen nei it bü- tenlAn gyngen Onder itselde merk en foar hawwe. Eare hwa’t eare takomt. Hjir deselde prils. De strideraesje op de bü- tenlAnske merken wie üt. Hja fochten meiinoar foar goede prizen en stiene as ien man etter har bllangen. De slimste klap krige dit moaije bidriuw yn de léste Mijn zoontje is sinds enige maanden op kolkt en woelt de Grote School en komt dus tot de ja- ren des onderscheids, wat mij bleek, toen hij mij verraste met de mededeling: „Heit De omset fan 125.000.000 aeljen sakke forskrlkllk. Yn 1944 wlene der net mear as in foech 10.000.000 en dy moasten dan ek meast nei de Dütske soldaten en har trawanten. Mar net de oarloch is it spul fuort wer goed oanpakt en de léste om- setslfers fan 1947 wize al wer nei de 65.000.000. En dlzze aeljen gean alle gearre nel it bütenlAn en brlnge kost- bere devlzen nel NederlAn. De measten 18 mllj. nel Spanje, nel België 17 mllj., nel Italië 11 milj., nei Frankryk 8 mllj., nel SwltserlAn 7 mllj. en fierder nei Tsjecho-Slowaklje, ja seis nei Nlj-Ouinea giet In swlkje. Okkerhels ha ik jit It skofke praten mei de tsjlntwurdlge dlrekteur fan dit reuze- bldrluw, de Aldste soan fan dy lenfAl- dige doarpsskoalmaster, Jules Breukers. De hlnneboerkes der barden It léste jiers 12.000.000 goune foar har aeikes. En as de tastAn fan it foer wer hwat rommer wurdt, is it straks noch hiel hwat oars. Fjlrtich jier hat „Jules” nou dlrekteur west, ien fan syn jonges sit al wer mei yn it bidriuw en it is de man oan to sjen, dat it him yn dizze jlerren hiel hwat kopbrekken koste hat om dit bidriuw troch alle stoarmen fan oarloch en krisis hinne to heljen, mar it is ek in machtich foarbyld fan energy en mienskipslibben, hwat hjir dien is. It lytse makket faken it greate biskam- sum, seine wy nils. En op it feest fan de greatste aeimyn fan hiel Jerope brin- ge wy mei hulde oan it wurk fan dizze boeren en boerefreonen, dy’t ienriedich en trou greate dingen ta stAn brocht Belgen naar de bollen. Op 25 April zul len de Belgische spoorwegen een extra trein laten rijden voor bezoekers aan de Nederlandse bloembollenvelden. Alweer een zegel. In de nieuwe serie van postzegels (type van Krimpen) is thans I in de waarde van 5 cent verschenen. 500 Oostenrijkse kinderen, die voor hun gezondheid een tijdlang in ons land zul len vertoeven, zijn te Venlo aangeko men. Het district Dordrecht van de E.V.C. heeft besloten met het landelijk bestuur te breken en contact op tc nemen met de Onafhankelijke vakbeweging te Rot terdam. De K.V.P.fractle in de gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten niet meer met de C.P.N, samen te werken. Een woedende stier wierp de landbou wer Hoenink bij Eibergen tegen de grond en bewerkte zijn hoofd zodanig met de horens, dat de ijlings geroepen dokter de dood moest constateren. Lijk gevonden. Voorbijgangers zagen in het water naast de Spoorsingel te Wol- vega een lijk drijven. Het bleek de wed. Verbeek te zijn, een oude vrouw, die onlangs verhuisd was van Peperga naar Wolvega. Der is dlzze wike in jubilé fierd yn Roer mond, dat om mear as ien reden ek hjir de oandacht fortsjinnet. De greatste ael- felllng fan Jerope ,hat syn 40-jlerricih feest fierd. In aei-felling of myn, wy witte hjir kwaelik hwat dat bitsjut, hwant de Fryske greidboer hAldt it yn it ginnerael mei it sechje: „in hin Is in sin, mar gjin gewin”. En it slimste hwat men in Fryske boer sa hwat forwite kin, is, dat it in hinneboerke is. Lykwols yn dit stik fan saken hat de Fryske boer gjin gelyk. De hinnebuorkerij is yn üs lAn ütgroeid ta in agraryske produksjetüke fan tige greate bitsjutting en foar for- skate kontrijen is it de koark, hwer’t it bidriuw op driuwt. Yn de WAlden wit men der aerdich mear fan. Mar It wie myn doel net en kom derfan op ’e tekst, ik woei dit jubilé graech ef- kes biljochtsje om sjen to litten, hoe’t üt it lytse faken greate dingen fuortkomme kinne, dy’t üs biskamsum meitsje. Yn 1904 wie it in master üt in lyts doarpke by Roermond, Master Breukers, dy’t op in middel troch de skoallebern in briefke rounbringe liet om dan en dan yn ’e skoalle to kommen. Hy woe graech ris mei harren prate oer de öfset fan de oarloch. Het gaat hier niet om kleine hoeveelhe den, want er gaat ook nog een kleinig heid af voor de provincie Limburg en een gedeelte van Noord-Brabant, n.l. de 10.000.000 kub. meter per maand. Maar ja, er worden dan ook per dag een klei ne 10.000 ton kolen verwerkt. Dat gas dan, dat je helemaal niet zien kunt, wordt door onmogelijk lange buis- leidingen gevoerd naar een grote ver scheidenheid van machines en dergelijke dingen, waar het gekoeld, gewassen en gezuiverd wordt, voordat het gaat naar de gasdistributie of naar het stikstofbin- dingsbedrijf. Maar tijdens die behande ling komen er een groot aantal produc ten vrij. Laat ik eens beginnen op te noemen: teer, teerolie, (carbolineum, stookolie), pek, naphtaline (voor che mische producten), anthraceen (kleur stoffen, roet, drukinkt), reine benzol (chemische industrie, pharmaceutische producten) handelsbenzol (oplosmiddel, rubberindustrie, chemische wasserijen), motorbenzol voor auto- en vliegtuigmo toren, solvent naphta (voor het bereiden van lakken en, verven), xylol (voor be reiding van reukstoffen, toluol, spring stoffen, kleurstoffen, pharm. producten. Bij het laatste product echter heeft de boer veel belang, want dat zijn stikstof- meststoffen. Er worden daar kunstmest stoffen vervaardigd met een stikstofge- halte van 20.6 (Slot volgend nummer). Mannich jong en derten minske Soun yn krêft, mei wAld en winske Jouns fornoege giet nei bêd Wurdt mei sinne-opgong bilet. siast, „hast dat nou al leard?” Hij gaf daarop geen antwoord, maar begon:! wagen ligt. We rijden een heel eind „Hokus, pokus, pilatus.pas. U zult zeggen, wat heeft dit met de mij nen te maken, en eerlijk, het heeft er ook niets mee te maken alleen moest ik daar aan denken toen ik rondgeleid werd op de cokesfabriek en het Stikstofbindings- bedrijf bij de Staatsmijn Maurits. Daar is het ook: Hokus pokus.zo zie je niets en zo zie je een verscheidenheid van producten, waar je van duizelt. „Toverjen is tige slim, Heitl” had mijn zoon mij zeer ernstig toevertrouwd en dat is het hier ook, want hoewel ik heel wat gezien en gehoord heb, zou het te veel van mij gevergd zijn om ook te kun nen zeggen, dat ik evenveel begrepen had. Ja, toveren is moeilijk. Eerst ging het nog wel, op de cokesfa briek. Het is wel te volgen als de gelei der je vertelt, dat de vetkolen van de mijn Maurits, gebroken en gemengd tot ze bijna poeder zijn, in cokesbatterijen worden omgezet in codes. Bovendien kun je dat zien, hoewel de rij cokesbat terijen zo groot is, dat je ze haast niet af kunt zien. Die cokesbatterijen zien er uit als een stenen huis met een plat dak, zonder ra men, en zo onmogelijk lang, dat het net een straat is van een rij huizen en waar van je het einde niet kan zien. Nu komt dat ook wel een beetje van de rook en stoom, want op verschillende plaatsen stijgen dikke, wattige stoomwolken op. Niet zo’n klein wolkje als bij een loco-1 motief die stoom afblaast, maar 'n flinke soliede echte wolk. Hoe die ontstaat zal ik direct wel vertellen. Wij wandelen over het platte dak van de batterijen, waarvan de ene kant rijke lijk voorzien is van vrije lange Ijzeren schoorsteenpijpen. Op al die pijpen zit een klep, maar sommige er van staan open en: daar komt ook rook uit, echter dat is niet de moeite waard, maar wat wel de moeite waard is, zijn de meters hoge vlammen die boven op die pijpen staan te wapperen. Hoewel de zon nu fel schijnt geven ze toch nog een behoorlijk licht, dat ik kan me voorstellen dat het in de nacht een fantastisch schouwspel moet zijn. Die vlammen geven een kleine indruk van wat er onder onze voeten gebeurt, maar je merkt er niets van, als je tenminste op de kant blijft. Mijn ge leider waarschuwt me tenminste als ik een eindje meer naar de midden nieuws gierig in een gat wil kijken, dat ik daar niet te lang moet blijven staan als ik er prijs op stel om met zolen onder mijn schoenen de tocht voort te zetten. Over de gehele breedte van het dak lo pen rails en daar komt 'n monsterachtig brede ijzeren wagen over aangereden. Uit deze wagen worden de batterijen ge vuld met die poederkolen. Die vlammen nu wapperen op de pijpen van de juist gevulde batterijen. Het is het eerste gas (het vuile gas, noemt mijn geleider dat) dat men op die manletl laat verdwijnen. De kolen In de batterij worden niet ver brand, maar wel zodanig verhit, dat zij tot cokes worden. Hierbij komen grote hoeveelheden gas vrij, dat door buizen wordt verwijderd. Hebben de kolen lang genoeg in de bat terij gezeten, dan staat een grote ma chine op rails gereed, die met Ijzeren klauwen de smalle ijzeren deur grijpt, waarmede de batterij aan de voorkant Is afgesloten. Een paar mannen maken de vleugelmoeren los, de klauwen van de machine nemen de deur er voor weg en dan komt er uit diezelfde machine een lange stalen arm met een hoog, rechtop staand stuk naar voren. De arm duwt het rechtop staande stuk, dat precies in de hoge smalle gleuf past, waaruit de batterij bestaat, en duwt de hele wit gloeiende massa die zich daarin bevindt er aan de andere kant uit. Aan die kant staat een geweldig grote en brede wa gen van' een speciaal soort staal dat te gen een beetje hitte bestand is; en als de batterij schoon leeg geveegd is door de stalen arm, gaan we rijden, want wij zijn bij de machinist op zijn locomotief geklommen. Ik had verwacht, dat we eraf of eruit zouden smelten, maar het was er behagelijk, zonder meer. We re den naar een soort overkapping en daar bleef de roodgloeiende vracht precies onder staan. Plotseling komt er uit die overkapping een geweldige gietbui bo ven op die gloeiende kolen en In een oogwenk zien we anders niets dan on doordringbare wolken witte damp. Dat men uit West-Brabant, is gisteren door de Bredase rechtbank behandeld. Langzaam maar zeker. Het zal in de loop van dit jaar weer mogelijk zijn in be perkte mate Engelse maatkleding te krij gen. In het crematorium der Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding op Wester- veld, is enkele dagen geleden de 20.000e crematie geschied. Tegen langstaarten. Met vijf en een half millioen giftige broodblokjes is men in de afgelopen winter in een groot deel van ons land de bruine rat te lijf ge gaan. Met gunstig resultaat, naar thans gebleken is. t)e Ned. Hervormde Kerk bereidt een kanselboodschap aangaande het commu nisme voor, die vergezeld zal gaan van een uitvoerig herderlijk schrijven. Naar Indonesië kan zeepost worden ver zonden met de „Johan de Witt”, die op 16 April en met de „Oranje” die op 19 April vertrekt. Goed zo. Ten behoeve van het hand- werkonderwljs op de lagere scholen en het naaldvakonderwijs op ae huishoud scholen zullen voortaan extra textielpun ten worden uitgereikt. In de stad Groningen hebben zich de laatste tijd bij babies beneden de leef tijd van een jaar merkwaardige ziekte verschijnselen voorgedaan. In enige ge vallen hadden deze de dood tengevol ge. Rob Geraerds, directeur van het Neder lands Jeugdtoneel, die met zijn gezel schap een reis door Indonesië heeft ge maakt, is Zaterdag per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. Grote brand. Te Rotterdam is de opslag plaats van de Matrassenfabrlek N.V. „Veru" aan de Rechter Rottekade zo goed als geheel uitgebrand. Hoeveel? Het aantal uit Nederland naar Indonesië 'Uitgezonden personen bedroeg volgens een officieel overzicht, in 1947 21.506 (tegen 7140 in 1946), Scheepsoverdracht. In het kader van het Pools-Nederlands handelsverdrag werd aan Polimex te Warschau overgedragen de sleepboot Atlas, gebouwd bij de N.V. Scheepswerf Waterhuizen, J. Pattje. Royaal. De vakgroep sigarettenindustrie heeft de NIWIN reeds acht en een half millioen sigaretten geschonken, bestemd voor de militairen overzee. Gezellig. Te beginnen, met eind Mei zal de Koninklijke Militaire Kapel, iedere week een concert geven in het Zulder- park te Den Haag. 1300 balen patentmeel gingen verloren, toen een dekschuit van de rederij Stan- frles, die van een steiger aan het blnnen- 1J te Amsterdam was losgeslagen, kap seisde; 75 balen zijn weer opgevist. Bij Osnabrück in Duitsland is Vrijdag middag een Nederlandse Spitfire neerge stort. Het toestel was Vrijdagmorgen van vliegveld Twente opgestegen voor een De bestuurder werd ge- medegedeeld, dat de regering de vlieg- veldplannen niet zal wijzigen, zodat Schiphol centrale luchthaven blijft voor Rotterdam vliegveld wordt aangelegd. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, werd benoemd tot assistent-bis- schop bij de pauselijke troon. Tegen „Dikke Corrie”, die te Amsterdam een politie-agent in het water had ge gooid, werd drie jaar gevangenisstraf geëist. De Wilhelmina, de nieuwe DC 6 van de K.L.M. heeft Zaterdag voor het eerst een pasagiersvlucht gemaakt en wel van Schiphol naar Leeuwarden v.v. Een vrachtauto is op de weg Ede-Lun- teren geslipt en tegen een boom gere den. De drie inzittenden werden ge wond. Kindje doodgedrukt. Het 3^-jarig kindje van B. te Vught was spelende in een betonnen putring gaan staan. Toen de ring ging rollen en plotseling brak, werd de kleine doodgedrukt. Dubbele rouw. Twee kinderen van de heer J. van Himbergen uit Maarheeze een jongen van vijf en een meisje van zeven jaar werden door een luxe auto gegrepen en op slag gedood. De be stuurder treft geen schuld. De zomerdienstregeling van de Nederl. Spoorwegen zal op 9 Mei worden inge voerd. Op verschillende trajecten zal deze dienstregeling een uitbreiding van het spoorwegverkeer betekenen. Het 100-jarig bestaan van de Woldering- gestlchten te Zetten, is in tegenwoordig heid van vele autoriteiten plechtig ge vierd. Levend verbrand. Bij het spelen met lu cifers raakten Donderdag de kleren van het vijfjarig dochtertje van de familie v. d. V. te Boven-Smllde in brand. In enkele minuten kreeg het meisje zulke ernstige brandwonden, dat het over leed. Een broed grutto-eleren werd op 9 April reeds- gevonden door W. Kuipers te Arum. Een tegenvaller. Tengevolge van onvoor ziene omstandigheden zal op beide bon nen slechts de helft van de oorspronke lijk aangegeven hoeveelheid sinaasappe len kunnen worden betrokken, dus op bon 270 Algemeen 250 gram, op bon 770 Algemeen 500 gram. Nederlandse dag. Op de 22e Internatio nale Jaarbeurs in het Eeuwfeestpaleis te Brussel, zal op Maandag 26 April a.s. ’n (Nederlandse dag worden georgani seerd. De Ministers Drees, Gieten en Witteman 1 zijn erevoorzitters van het op 12 Mei te Utrecht te houden congres van de stich ting „Het Nederlandse Blindenwezen”. De geruchtmakende graansmokkelzaak, waarbij o.m. betrokken is de burgemees ter van Baarle-Hertog en diverse perso en van het hele terrein daarachter is niets meer te zien. Zo wordt de cokes gekoeld. Dat moet juist zolang gebeuren en niet korter en niet ik kin toverjel” „Soa, all" zei ik enthou- langer. Als we er weer uit rijden, zie ik dat het werkelijk cokes is, dat er in de en bij gedeelten wordt de cokes gelost door het omhoog klappen van de onderzijkan- ten der wagen. De cokes komt terecht op schuin naar beneden hellende, plaatijze ren banen, waar de spoorwagens, welke dit product zullen moeten vervoeren er heel gewoon onder kunnen rijden. Dit proces was te zien en te volgen maar wat er met het andere product, het gas, gebeurt, is zo eenvoudig niet. De helft ervan wordt gebruikt voor het ver hitten der cokesovens zelf, hoewel men daaraan ook al weer aan het tornen is, door dat men voor de verhitting van de ovens generatorgas wil gegruiken, dat gewonnen wordt uit cokes, en minder kostbaar is. De andere helft gaat voor het grootste gedeelte naar het Stikstof- bindingsbedrijf, waar we straks een kijkje zullen nemen. Minister Vos heeft in de Eerste Kamer 00000000000000 fan Gysbert Japiks oefenvlucht. dood. Een Zutphense broodfabriek heeft een monsterkrentenbrood van bijna twee me ter lengte en een gewicht van 100 pond gebakken, hetwelk verloot wordt ten ba te van het Wëderopbouwfonds voor de St. Walburgtoren. Bolswartls Nieuwsblad 19 Derten dartel; wSld bestuur; fornoege vergenoegd, tevreden; bilet de doodsklok geluid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1