tovenaars I ilfl f Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek Bij de van Zuid-Limburg >a d 00000000000000 No. 29 44e J'tgang Vrijdag 16 April 1948 1) Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward (Slot) 20 China De Italiaanse eerste minister «DJ .vard IÜ i de Katholieke Kerk stuur "A at fan Gysbert Japiks Italië staat voor de keuze. Een kwestie van loven en bieden. Dreiging van Zuid-Slavië. Kansen op spoedige oorlog gering? Vorming van een West-Duitse staat is els, De pionnen- rol van Azië en Zuid-Amerika. Palestina is nog steeds het grote zorgenkind. vond tsem i re leun haar zeer grote Invloed achter de chr. dem, partij heefj gesteld, deze partij wel weer de overhand zal krijgen, vooral door de stem men der vrouwen. Misschien Is men zelfs geruster op de uitslag der verkiezingen zelf, dan op wat nog daarvoor of daarna zal ge schieden. Enerzijds is er de mogelijkheid, dat Rusland te elfder ure nog een poging zal doen de verkiezingsuitslag te beïnvloe den, door één of ander gebaar, de Weste lijke geallieerden kwamen met het aanbod inzake Triëst, de mogelijkheid bestaat, dat Rusland de Italianen kwijtschelding van de Italiaanse oorlogsschuld aan de Russen groot 100 millioen dollar, zal aanbieden. Minder onschuldig zou het zijn als de be richten, dat theorie op de volken van het Westelijk Euro pese vasteland, die dan niet zouden worden Abonnementsprijs i 1.2Ö per kwartaal bij rooruitbetrllng Advertentieprijs i 10 cent per m.m. Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Heart de wr&ld de rjemme, o sotl En de dreage molke oan God? God de struik, de wrald de blomme? Jonge tsjierl, dat kin net konune. Tsjierl kerel. >lt jn ERS, ?ED. TER luis- n. :n ë- :n tn id ie ;n r- 11- !0 e- De verkiezingen in Italië staan nu vlak voor de deur. Zondag gaat men er ter stembus. En het gaat ditmaal niet om een beslissing, welke Italië alleen betreft, maar geheel Euro pa, ja, heel de wereld. Immers de uitslag de zer verkiezingen zal bepalen aan welke zijde het grote land aan de Middellandse Zee zich zal scharen, aan die der West-Europese de mocratieën of aan de Russische, communis tische zijde. Thans vormen de chr. demo craten er de grootste partij met ook het grootst aantal zetels in het parlement. Daar na komen socialisten en communisten, van de eerste heeft een deel zich afgescheiden, omdat het de samenwerking van de socia listen en communisten niet juist achtte. De verkiezingen zullen moeten uitmaken In wel ke mate het kiezerscorps achter dit rechtse deel der socialisten staat. Naast deze par tijen zijn er een aantal kleinere, waaronder ook fascistische en nationalistische, In het algemeen wordt de keuze de Italianen erg moeilijk gemaakt, doordat allerlei kwes ties een verwarrende invloed uitoefenen. On getwijfeld zijn de verlokkingen van de Mars hallhulp, welke Italië alleen verleend zal worden, als het voor West-Europa klust, groot, de Russische hulp bestaat slechts op papier. Ook de belofte, dat Italië Triëst weer zal krijgen, door de grote Westelijke gealli eerden gegeven, wat de Russen afwijzen, als zijnde „ondemocratisch", betekent wat. Daartegenover staat, dat er geen tekenen zijn, dat de Westelijke geallieerden bereid zullen worden gevonden de Italiaanse kolo niën weer aan Italië ter beschikking te stel len, waarheen tal van Italiaanse arbeiders zouden willen emigreren nu grote werkloos heid het land teistert. Betrouwbare buiten landse waarnemers schatten echter dat nu de Als dat nu geen tovenarij mag heten, dan weet ik het niet. Uit het gas, dat je niet zien en dat je met je vingers niet voe len kunt, komen zeer werkelijke dingen te voorschijn als teer, kunstmest, en ja, ook het spul waar ze kampferballen van maken, al zullen ze die dan wel naphta- lineballen noemen. Maar leek dit al to verij, nog veel magischer was het Stik- stofbindingsbddrjijf» want daar werken ze helemaal met dingen, die je niet ziet. Met het door de cokesfabriek geleverde gas en met doodgewone lucht. Als je het zo’n chemicus hoort vertellen is het doodeenvoudig. De lucht wordt aange zogen, vloeibaar gemaakt etc., daarna gedistilleerd, waarbij natuurlijk gebruik gemaakt wordt van het verschil in vluch. tigheid van vloeibare zuurstof en vloei bare stikstof. „Ja, natuurlijk,’’ knik ik, maar heb er geen flauw vermoeden van hoe je dat klaar moet spelen. De ingenieur zal het me wel even laten zien. We wandelen voorbij een gebouw zonder eind met grote ramen. Het is werkelijk opmerkelijk hoe lang die ge bouwen hier allemaal zijn. Enfin, achter die vensterglazen zie je weer andere gla zen, alleen in een heel andere vorm. Het wemelt daar gewoonweg van kolven en retorten en hoe vreemd gevormde glazen buizen maar meer mogen heten. En tus sen al dat glas zie je èen hele hoop wit te jassen bewegen, waar waarschijnlijk chemici in zitten, maar dat kan ik niet zo goed zien. Toen ik later in zo’n labora torium kwam, want dat zijn het allemaal, bleek het mij, dat ik juist gegist had. We gaan een gebouw binnen, waar met druk en afkoeling gewerkt wordt. Niet maar zo’n klein beetje druk, maar liefst met 300 atmosfeer. Voordat we naar bin nen gaan, vraag ik voor alle veiligheid, of er wel eens zo’n ding springt. De in genieur verzekert mij, dat ze het tot nu toe niet gedaan hebben en zich vandaar ook wel rustig zullen houden. Dus waag ik het er maar op. Zo van bulten is er trouwens aan die din gen niet zo veel te zien. Je zou het ge weldig grote, stalen cylinders kunnen noemen, die recht overeind staan. In het midden is een koppeling niet moeren vastgezet. Nog nooit van mijn leven heb ik zulke grote moeren gezien en had zelfs het bestaan er van niet vermoed. Een moer van zo'n 40 h 50 cm hoogte Maar ja, ze hebben natuurlijk ook zo hei een en ander te houden. Het leek mij vrij moeilijk, om zo'n moer los te schroe ven. Ze doen dat dan ook niet met de hand met een gewone moersleutel, maar gebruiken daar een soort van stormram voor. Wij gaan van de ene afdeling naar de andere en komen In een, alweer gigan tisch grote zaal, waar een enorm aantal motoren met grote vliegwielen draaien. Ple geweldige machines gaan vrijwel geruisloos en het Is er dan ook heel rus tig. Overal langs de wanden bevinden zich kleine laboratoria. Die Indruk maakt het tenminste op mij. Daar kan het be dienend personeel nagaan aan een groot aantal glasbuisjes, waarin verschlllende gekleurde vloeistoffen bibberen, wat er eigenlijk gebeurt en of het gaat zoals het behoort te gaan, Maar wat dat enorm aantal machines eigenlijk vermalen, daar zie je niets van, Dan Is er een afdeling stljfvol Ijzeren buizen en wat er bij hoort. Zie je ook niets bijzonders aan, hoewel daarbinnen een temperatuur heerst van 200 graden onder nul, Maar al die dingen zijn zo goed geïsoleerd, dat je er niets van voelt. Dat het echter wel waar moet zijn, zie Ik een eindje verder op, waar een stuk of wat buizen zijn, waar de Isolatie stuk is. Daar zit op die buizen een laag poe dersneeuw of poederljs, net zo dik als de isolatie. Een wonderlijk gezicht Is dat, net een stuk van een schip In de poolzee waarvan alles dik onder het Ijs zit. De Ingenieur zal me de schakelkamer laten zien. We komen al weer In een zaal zonder eind en daar staan ontelbare ma chines, allemaal meer dan mans hoog en boven elke machine een of meer electr. meters. Elke machine blijkt een schake laar te zijn. Ik heb In mijn leven heel wat schakelaars gezien, maar van dit soort had Ik toch geen voorstelling. De Ingenieur maakt mij er op attent, dat de vloeren van verschillende machine hallen niet overal even hoog liggen en dat ze uit verschillende delen bestaan, welke los van elkaar liggen. Dat is voor de mijnschade. Dat is wel nodig ook, want de vloeren liggen inderdaad lang niet allemaal In hetzelfde vlak. Al weer een andere afdeling. Hier staan destillatle-apparaten. Bij die tempera- zou krijgen, maar de daarvoor opgemaakte voordracht ligt reeds meer dan anderhalf jaar in de bureauladen van het departement. Nu zijn we hier het wachten op dergelijke dingen wel gewend, maar nu moest er toch iets gebeuren en het actie-comité ontstond, zeer tot ongenoegen van het Westen. Het co mité stelt zich op het standpunt, dat alle Ne derlanders geestelijk niet over één kam ge schoren kunnen worden en acht het van be lang het eigene, als bron van de kracht van een volk, zoveel mogelijk te stimuleren. Daar toe is de radio een bij uitstek machtig mid del, waarmede het bestaan van de R.O.N. voldoende verantwoord is. Wil de R.O.N. echter geheel aan het doel beantwoorden, dan zal het noodzakelijk zijn, dat er zeer binnenkort beschermd tegen een Russische inval, maar er weer van moeten worden bevrijd. Hij pleit er voor dat Amerika de Elbe- en Rijngren zen zal helpen verdedigen en vrij zeker wor den in de besprekingen welke te Washing ton gevoerd worden over de Amerikaanse steun aan de naties, die het vijflandenpact sloten, deze zaken aan de orde gesteld. Ver dediging van de Elbe- en Rijngrenzen eist intussen ook medewerking van de West-Duitse bevolking, dus de vorming van een West- Duitse staat of staten, en dat men thans deze plannen op korte termijn ter hand wil nemen bleek vorige week uit een rede van de En gelse opperbevelhebber in Duitsland, die o.a. betoogde, dat men de splitsing van Duits land voorlopig als een feit had te aanvaar den en dus moest overgaan tot vorming van een West-Duitse eenheid; hoewel aarzelend schijnt ook Frankrijk met deze Engels-Ame- rikaanse plannen accoord te gaan. Dat de Russen onder deze omstandigheden haast hebben de andere geallieerden uit Berlijn en ook uit Weenen te werken, spreekt; de pla gerij van het onderzoek der militaire treinen enz. is weer in volle gang, maar eenstem mig staat ook, vaak voorzichtige, Engelse pers ditmaal achter haar regering als deze zegt: „Voor de Russen gaan we noch uit Berlijn, noch uit Weenen”. In de kansen of er spoedig weer een grote oorlog zal komen, wegen militaire deskun digen ook de toestand in Ook deze is niet zo, dat Rusland zijn rug gedekt kan achten als het eens naar het Westen zou willen optreden. Zolang de com munisten niet In China zegevieren en zover is het nog lang niet als het ooit zover zou komen 1 hebben de Amerikanen gele genheid op de Chinese vliegvelden een grote vliegmacht samen te trekken om de Russi sche Industrie in Siberië te belagen en dit risico zal Moskou nooit nemen, zeggen mili taire deskundigen, Speelt Azië In de ver houding Amerika-Rusland een pionnenrol, Zuid-Amerika niet minder, We hebben nog pas de revolu- tionnaire beweging in Colombia gehad, nog wel tijdens de pan-Amerikaanse conferentiel Minister Marshall, die aan die conferentie deelnam en dus ter plaatse was, heeft kort en goed gezegd, dat de communisten ook in deze revolutiepoging de hand hadden en de Colombiaanse regering heeft de betrekkin gen met Rusland verbroken, wat Chili al eer der had gedaan, Nu moet men altijd wat voorzichtig zijn met het beoordelen van Zuid-Atnerikaanse revo luties, maar Minister Marshall heeft nu in ieder geval een uitstekende gelegenheid ge had zijn anti-communistisch front ook in Z.- Amerika te propageren, De pan-Amerlkaanse conferentie wordt intussen In de Colombiaanse hoofd stad voortgezet, men zit daar ook nog altijd met de netelige kwestie der Europese bezit tingen op het Westelijk halfrond. Curasao heeft al te kennen gegeven er niets voor te voelen zich bij een Z.-Amerikaanse republiek aan te sluiten. M.en wil binnen het Neder landse rijk blijven. Het grootste zorgenkind van dit ogenblik Is echter uur /i sdag de Qaspéri heeft overigens aangekondigd strenge maat regelen te zullen nem"n om de orde tc ver zekeren en beschikt over een naar hut schijnt betrouwbaar leger en betrouwbare politie, dódr hebben de communisten geen sleutel posities als in Tsjecho-Siowaklje en slechts met buitenlandse hulp zouden <ij iets tegen de regering kunnen ondernemen en toestan den als in Griekenland bestaan, kunnen te weegbrengen. Vele militaire deskundigen zien eigenlijk in dergelijke guerilla's in di verse delen der wereld de voorlopers van een nieuwe wereldoorlog, zoals die in Spanje aan de tweede wereldoorlog voorafging. En men ziet In tal van bladen dan ook al weer beschouwingen over de militaire kracht van Rusland, zijn kansen in een wereldoorlog en wanneer zo'n grote strijd dan wel zou kun nen uitbreken. Over ret algemeen acht men de kans op een spoedige oorlog faring, Reg. Omroep Noord. Friesland schijnt een agressieve bevolking te huisvesten, als we ten minste afgaan op het groot aantal actie-comité’s dat hier is. Eén van deze comité’s is het actie-comité voor de Regionale Omroep Noord. Nu is een actie, voor onze Noordelijke Omroép ook wel nodig, want de grote omroepverenigin gen vinden de regionale zenders eigenlijk maar een totaal overbodige luxe. Maar het Noorden en het Zuiden denken er anders over en willen gaarne radio-programma’s geven, waarin de eigenheid van deze streken tot uiting komen. Dat dit streven gewaar deerd wordt, is het actiecomité Noord ge bleken uit het groot aantal sympathiebetui gingen dat zij mocht ontvangen op haar enige maanden geleden gedane oproep. Niet minder dan 125 sympathie-heM"!”'’"” kwamen binnen van allerhande organisaties. Bij de aanslag op de zendtijd was de op richting van het comité noodzakelijk gewor den, omdat men hier niet, als in het Zuiden beschikte over een adviesraad. Daardoor was men in het Zuiden ook dadelijk in de gele genheid te protesteren tegen de verande ring van de zendtijd. Wel lag het in de be doeling dat het Noorden ook een adviesraad Zuid-Slavië troepen aan de grenzen van Triëst samen trekt, waarheid bevatten. Zuid-Slavië zou de bedoeling hebben met deze troepen een gue- rilla-oorlog in Noord-Italië te beginnen, als de verkiezingen een sterke anti-communisti- sche regering in Italië aan het bewind zou den brengen. Wel schijnt de com.mun’stische invloed in Noord-Italië af te nemen, doch hij is er toch nog zeer sterk en zou met buiten landse hulp grote moeilijkheden aan de re gering te Rome kunnen veroorzaken, zoals dat ook het geval zou zijn als de Italiaanse communisten vóór Zondag nog stakingen enz. uitriepen. brei’’, welke door het binnen in de wals circulerende koud water wordt gekoeld. Die brei wordt verderop in droogtrom mels gedroogd en dan zie ik het eind product kalkammonsalpeter. Het is won derbaarlijk. Uit het niets worden enorme loodsen vol kunstmest gefabriceerd. Dat dit zo een en ander is, wordt duidelijk, als we weten, dat er per jaar ongeveer 250.000 ton meststoffen vervaardigd worden.. Het kan ook vlug worden afgeleverd, want het verladingsgebouw kan per uur 120 ton' meststof als los zout of in zak ken verladen. Er wordt hard aan gewerkt om de pro ductie nog meer op te voeren en men verwacht, dat die in 1949 zo groot zal kunnen zijn, dat men kunstmeststoffen zal kunnen exporteren, inplaats van, dat men zoals nu nog, moet Importeren. Ze weten daar in Limburg wel wat de landbouw vraagt, te oordelen tenminste naar het lesje dat ik daarin gehad heb. Maar ze weten ook hoe ze aan die vraag moeten voldoen. Als ik weer in de bus zit en voorbij de terreinen ga van Staatsmijn Maurits, de schachtbokken zie en de koeltorens en de wagentjes kruipende over de steen berg, denk ik bij me zelf: „Nee, de won deren zijn de wereld nog niet uit.” opgeheven zouden kunnen worden. Eventueel zou misschien ook een hulpzender te Drach ten het genoemde euvel kunnen opheffen. Bovendien zal het noodzakelijk zijn, dat de programma’s van de R. O. N. worden uitge zonden over de plaatselijke distributienetten en over de radio-distributienetten van Z.- Oost Friesland en Drente. Verder zal men Hilversum moeten zien te bewegen om te komen tot een programma-coördinatie, waar door de R. O. N. geheel in staat zal zijn haar taak in het Noorden te vervullen. Al deze dingen zijn in een brief onder de aandacht van de Minister gebracht. Tevens zijn er brieven verzonden aan de gemeente besturen in het Noorden, waarin gevraagd wordt zich uit te spreken over de R. O. N. en van welke aard de ontvangst is in de desbetreffende gemeente. Er is overigens wel leven in de z.g. randge- westen, wat ook al weer is gebleken op het „Appèl der gewesten”, gehouden op de volkshogeschool „Allards- oog" te Bakkeveen. Dit was eigenlijk een voortzetting van het congres, op dezelfde plaats gehouden in October van het vorig jaar. Het gaat over de plaats en de taak der gewesten in Nederland, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond en de opkomst was dan ook zeer groot, al ligt Allardsoog al afgelegen. Er heerste echter een zeer aan gename toon en men was verwonderlijk eensgezind. Verschillende sprekers voerden 't woord te beginnen met prof, mr. Th, Keulc- mans van Merkelbeek, die sprak over he on derwerp: „Het regionalisme als sociologisch verschijnsel”, waarbij hij er op wees, dat in vergelijking met het buitenland, waar de zelfde stromingen voorkomen, de symptomen in Nederland vrijwel alle liggen in de cul turele sfeer. Hij» ziet de taak van de gewes ten dan ook in de cultuurvorming, waarbij echter niet uit het oog verloren dient te worden, dat de hogere eenheid dient te pre valeren boven de lagere. Afscheiding der ge westen is alleen mogelijk, Indien de situatie ondragelijk Is geworden. De tweede spreker was de Brabander drs. F, Raaymakers, die, evenals de na hem ko mende Fries P. Wybenga sprak over: „De staatkundige facetten van het regionalisme”, waarbij hij opmerkte, dat bescherming van het eigene in het gewest niets te maken heeft met eng provincialisme en dat de provincies meer zijn dan alleen maar administratieve onderdelen van de Staat. Hl] achtte dan ook decentralisatie van verschillende dingen, nu door de staat gecentraliseerd, noodzakelljk. De heer Wybenga wilde, om de gewesten hun juiste plaats in het Rijk te doen Innemen, wijziging zowel van de grondwet als van de provinciale wet. De soevereiniteit In eigen kring dient onverzwakt gerandhaafd te wor den en de staatsalmacht naar gezonder pro porties teruggebracht, Zaterdagavond spraken de ziel der reglona- llstlsche beweging, de oud-Commlssarls der Koningin In Groningen, mr. J. Linthorst Homan en de heer J. Plebenga van Leeuwar den over „Regionalisme en nationalisme en hun consequenties", waarbij de heer Homan er op wees, dat men bijna overal In de ge westen wil volstaan met „regionalisme" goeddeels binnen de huidige grondwetsbe palingen, doch men In Friesland een gema tigd federalisme wil, uitgezonderd dan de extrema richting van „Fryslèn FriJ”, die een volkomen federalisme nastreeft. Steeds weer kwam de heer Linthorst Homan hier op terug, bevreesd als hij was, dat deze richting het regionalisme zal compromlteren. De heer Plebenga wees, na een uiteenzetting over de begrippen, stam, natie, volk en staat op de zich zelf blijvende grondlijnen In de 20 eeuwen Friese geschiedenis. Aan de hand hiervan kwam hij tot de conclusie, dat het Friese volk zijn eerstgeboorterecht niet mag prijsgeven. In\ het samenvattend slotwoord kon de heer Linthorst Homan constateren, dat er door dit congres verheldering gekomen was, hoewel er nog moeilijkheden genoeg overbleven. Het regionalisme is echter een verschijnsel, dat niet meer uit het Nederlandse volksq en staatsleven is weg te denken. Nu moet het echter nog geconcretiseerd worden. Fedde Schurer droeg enkele bedrijven voor uit de Nederlandse vertaling van zijn bijbels drama Simson. De sympathieke arcritect J. Jans van Almelo hield een causerie over: „De oude en de nieuwe volkscultuur in de gewes ten." Van deze cultuur en dan speciaal van de Friese, hebben ook genoten de 14 Z.-Afrikaanse journalisten, die een bezoek aan Friesland brachten. Als afstammelingen van boeren, hadden ze uit de aard der zaak grote belangstelling voor de stamboekrundveestapel van de heer J. N. Wassenaar te Jelsum. Er was temeer belang stelling voor dit vee, omdat de Zuld-Afri- kaanse rundveestapel op peil wordt gebracht met het Friese. Dat het vee daar ook zeer gewaardeerd wordt en niet ten onrechte, bleek uit een kleine toespraak van een der journalisten, toen hij vertelde, dat het Friese Palestina De Joden hebben verklaard, op ifi Mei, de dag nadt Engeland zijn mandaat heeft op gegeven, de Joodse staat te zullen vormen. De Arabieren dulden dat niet, men zegt zens, dat Transjordanlë dan officieel zal Ingrijpen. In een niet officiële oorlog gaan Intussen Joden en Arabieren door elkaar te vermoor den, Bij een loodse aanval op een Arabisch dorp zijn zelfs niet minder dan 250 Arabie ren gedood, waaronder vele vrouwen en kin deren, De officiële Joodse Instanties hebben hun afschuw over dit gebeuren uitgespro ken, Heden komt de bijzondere algemene vergadering der Ver. Naties bijeen, welke het Palestlna-probleem nog eens zal bekij ken. In een rapport van de Palestlne-com- mlssle uit de V. N. wordt de houding van de Arabieren, Engeland en de Veiligheidsraad scherp gehekeld en aanbevolen een Inter nationale politiemacht naar Palestina te zen den en de deling van het land door te voe ren, Ruslana Is niet gereed en de Ver, Staten zijn het nog te ver voor met atooomwapenen. Een punt van verdere beschouwing Is dan, waar, als een oorlog onverhoopt toch mocht uit breken, de slag tegen de Russen moet gesla gen. Er zijn stemmen -- we horen ze niet graag die beweren, dat de Russen bij de eerste aanloop nergens te keren zijn dan vóór de Noordzee en Atlantische Oceaan, en dat Engeland het grote bastion van waaruit de opdringende Russen moeten worden aan gevallen, moet zijn, De bekende en Invloedrijke Amerikaanse journalist Walter Llppmann wijst echter op de verlammende Invloed van een dergelllke een adviesraad geïnstalleerd moet worden, waarin de be langrijkste culturele en sociale stromingen vertegenwoordigd dienen te zijn. Omdat de zender overal lang niet even ge makkelijk kan worden beluisterd, zal er studie gemaakt dienen te worden van het verplaatsen van de zender van Hoogeveen naar Drachten, waarmede de ontvang-moel- lijkheden voor'de ongunstige luisterstreken tuur wordt dat vloeibaar en bij dat eri zo worden de verschillende stoffen ge- moedelijk afgetapt. Het is maar een weet. Eindelijk verlaten we deze gebouwen, waar je wel de meest uiteenlopende ma chines ziet, maar nooit een product. Waf eigenlijk voor mij het interessantste was, waren de prachtig ingerichte werkplaat sen. Hier zag je tenminste wat gebeuren. Hele rijen van de fraaiste draaibanken, waar een vakman op slag verliefd op zou worden en waar zelfs een leek zich de ogen bij uitkijkt. Nu gaan we dan naar een fabriek, waar werkelijk iets te zien zal zijn, waarmede ik bedoel, dat we nu het product te zien zullen krijgen, waar al die moeite voor gedaan wordt, de kunstmest Alweer machines, machines wat je ziet, maar de koelwals is toch wel een lollig ding om te zien. Het is een grote rote rende wals, waarlangs een geelachtige brei stroomt. Dit is „ammoniumnitraat- Bolswards Nieuwsblad DE GASPERI z. ee :rdag mee.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1