i De piektebestrijding I Martinytoer in de Tuinbouw 00000000000000 00000000000000 door Nederland 44e J'Tgang No. 30 Dinsdag 20 April 1948 Streekblad voor West, en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Fan de Tj. de J. fan Gysbert Japiks Soe It sa net faken wêze, dat hoe mear men hjir praet mear men -oerstjüre hollen makket mei wyld gerop, des to minder wurdt er dien. wurden brüke klnne, in echte, doch faken In sabeare-fijan op ’e hQd springe kinne er klear. En dan it sentiment foarop. Dat ha wy dochs net to min. Mar lit it tüzenkear de folksaerd wêze, It is ek tüzenkear mis as wy dat aerd de losse lelje jowe. Lltte de Friezen minder oer har heitelfin en al har rjochten prate, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Ingestort is het uit de elfde eeuw date rende kerkje te Dennenburg aan de Maas, een der weinige Romaanse monu menten, welke ons nog restten. Een ernstige ontploffing, gevolgd door brand in een verfpakhuls te Drachten, ontstond door ontsnappen van aether damp. Twee leden van het personeel werden zwaar, één licht gewond. Dodelijke val. Te ’s-Hertogenbosch is een 2-jarig kindje dat in een dakgoot ge klommen was, op de straalsteenen ge vallen en een uur na aankomst in het ziekenhuis overleden. Door middel van geweldpleging is te Oosterbeek een personenauto ontvreemd De chauffeur werd onder bedreiging met een revolver tot uitstappen gedwon gen. De partij voor wereldregering en de Ne derlandse Bellamy-partij hebben een fu sie aangegaan. Onder de naam van voor uitstrevende partij voor wereldregering zal aan de eventuele a.s. verkiezingen worden deelgenomen. iilj de steenfabrieken te Winschoten en Oude Pekela is een wilde staking uitge broken als gevolg van een lo.onels der Het merendeel der arbeiders ku t? v r» 9 ’t Wie by aids in oar manear, ’t Earst dat God joech, joech men wer Lit üs jitte nei dy wize, God fan jeugd oan tsjinje en prize. Jitte noch. Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 onmogelijk. Immers, onder de insecten, die een bespuiting overleven kunnen er enkele zijn, die een zekere mate van on gevoeligheid voor het bestrijdingsmiddel vertonen. Deze zullen zich weer ver meerderen en zo kunnen na vele jaren generaties ontstaan, waartegen het oude beproefde middel niet meer afdoende is. Men kan dan twee kanten uit: In de eerste plaats verhoging van het percentage van het bestrijdingsmiddel. Dit kan uitkomst geven, doch U begrijpt dat dit percentage niet onbeperkt ver hoogd kan worden, in verband met de gevoeligheid van het te bespuiten ge was. Beschadiging van het gewas moet worden vermeden. In de tweede plaats kan een geheel an der bestrijdingsmiddel worden toegepast bijv, dat men overgaat van een maaggif op een contactgif. Hieruit is de conclusie te trekken, dat we met de ziektenbestrijding nooit geheel klaar .komen. Steeds zullen er, vooral te gen insectenplagen, nieuwere middelen naar voren komen en telken jare zal een schema, opgesteld voor de verschillende bespuitingen, moeten worden herzien, omdat andere en betere middelen zich hebben aangemeld. Ongetwijfeld is het voor de kwekers zeer moeilijk in deze levende materie „bij” te blijven. Voor het tuinbouwonderwijs en de tuinbouwvoorlichting ligt hier een be langrijke taak. Hwat binne der foar de Friezen noch kroadfollen wurk to dwaen, hwer't hja gjlnien nei ,to [reegjen hawwe, hwat hja seis dwaen kinne. .Der lizze problemen by tsientallen foar de doar. En der wurdt oars net frege as trouwe wrot- ters, dy’t fan trochsetten witte en gjin praetsjes forkeapje. Mar dan skynt it Neen, integendeel, deze helpers vallen ook als slachtoffer van onze ver doorge voerde chemische bestrijding, waarmede we dus op wrede wijze het natuurlijke evenwicht verstoren. Ipimers, door de bespuitingen met de verschillende 'gif tige stoffen worden niet alleen de scha delijke insecten, maar ook hun natuur lijke vijanden, dus de voor ons nuttige insecten, gedood. Dit is een belangrijk nadeel van de chemische bestrijding. Het is vooral daarom zo erg, omdat de scha delijke insecten zich in de regel sneller vermeerderen en zich dus eerder hersteld hebben, terwijl hun natuurlijke vijanden achterop geraken. Hiermede is ook het plotseling optreden van een nieuwe insectenplaag te verkla ren, want door de chemische bestrijding zijn de natuurlijke vijanden van het be treffende insect voorlopig uitgeschakeld. Ook de chemische bestrijdingsmethode moet dus in zekere zin als een oorzaak voor het optreden van telkens weer an dere ziekten en beschadigingen worden gezien. U ziet, met onze intensieve chemische ziektenbestrijding zitten we nu eenmaal in het schuitje en we moeten meevaren. Terug kunnen we niet meer. We zullen ermee vooruit moeten en zeker niet stil zitten omdat de kans groot is, dat op de lange duur insectengeneraties ontstaan die niet meer voor 90 of zelfs niet meer voor 80 door het bestrijdings middel worden gedood. Dit is zeker niet Een vraag, die terecht bij vele mensen opkomt, is: Hoe komt het toch, dat er tegenwoordig bij de tuinbouw zoveel ziekten optreden, diev, bestreden moeten worden? Inderdaad een logische vraag, want het aantal ziekten, dat optreedt neemt de laatste tientallen jaren steeds toe. Spreekt men oudere mensen, dan zeggen ze: wij hadden er vroeger wei nig of niets mee te doen. Waren al die ziekten er dan vroeger niet? Afgezien van de ziekten, die vanuit andere lan den of werelddelen ingevoerd zijn (denkt U slechts aan de Coloradokever en de Amerikaanse kruisbessenmeeldauw, die vanuit Amerika Europa binnenkwam en via Frankrijk en België ons land bereik ten) waren de meeste ziekten er wel, al leen ze traden weinig of niet naar voren. Ir. H. Burgmans heeft onlangs in een lezing voor de R. O. N. getracht enkele oorzaken aan te geven, waardoor inder daad in deze jaren meer plantenziekten in min of meer ernstige mate optreden dan vroeger het geval was. In de eerste plaats door de uitbreiding van de cultures. Hoe groter oppervlakte met een bepaald gewas wordt beteeld, des te gunstiger worden de omstandig heden voor de dierlijke of plantaardige parasieten, die dit gewas belagen. Met andfre woorden, door onze steeds Inten siever gedreven cultures en door de uit breiding van het areaal van een bepaald gewas scheppen we voor de op deze gewassen parasiterende Insecten zeer gunstige omstandigheden. Als we zien in welk tempo de oppervlakte aan fruitteelt in ons land is toegenomen, dan is het duidelijk, dat we hierdoor aantastingen in grotere mate te verwachten hebben. Immers, onder omstandigheden, zoals die zich in de natuur voordoen dus zon der ingrijpen van de mens hebben we min of meer evenwicht, d.w.z. de ene diersoort zorgt ervoor, dat een andere diersoort zich niet te veel ultbreldt. Door de vergroting van de oppervlakte cultuurgrond en door de uitbreiding van onze cultures Is een natuurlijke gemeng de vegetatie, waar een zeker biologisch evenwicht heerst, door ingrijpen van di mens veranderd in een enkelvoudige be planting met een bepaald gewas, waar door het milieu voor op dit gewas para siterende insecten of zwammen zeer gun stig wordt. Vervolgens vond vroeger een strenge, natuurlijke selectie plaats; de zwakste ei vatbaarste variëteiten van een bepaalt gewas vielen uit, de sterkere en meer resistente bleven over. Deze werden weer vermeerderd en zo had men varië telten, die van ziekten weinig of geen last ha'dden. In dit opzicht Is een verge lijking mogelijk met de mens. Immers, toen de medische wetenschap nog zeer weinig ontwikkeld was en nog niet over- al kon doordringen, had er door de sten- te van de zwakkeren een natuurlijke se lectie plaats en bleef een vrij sterk ge slacht over. Met het toenemen van de medische kennis konden ook de zwak-* keren in leven worden gehouden en kon den ook deze zich vermenigvuldigen, zo dat de opvolgende geslachten eigenlijk steeds zwakker worden. Daar komt nog bij, dat we met de se lectie van de variëteiten van onze tuin- bouwgewassen meer In de richting van hoge opbrengst en uitstekende smaak zijn gegaan, dan In de richting van re sistente tegen ziekten. In de fruitteelt zijn er momenteel verschillende varië teiten, |dle uitmunten In opbrengst en kwaliteit, doch ook In vatbaarheid voor diverse ziekten en Indien ze hun bespul-' tlng niet op tijd krijgen, die mooie op brengst en die waardevolle kwaliteit niet, bereiken. Met andere woorden, teelt men deze variëteiten, dan houdt dit in, dat een zeer intensieve ziektenbestrijding moet worden toegepast. En deze inten sieve ziektebestrijding kost geld. In deze richting doorredenerende, komt de vraag naar voren: wat is voordeliger een fruit- variëteit te telen, die vruchlen van min dere kwaliteit voortbrengt, doch door meerdere resistentie' weinig bespuitingen behoeft, of een variëteit, die vruchten van zeer goede kwaliteit geeft, doch vele malen moet worden bespoten. De moderne fruitteelt ontwikkelt ziel) ge heel in laatstgenoemde richting, d.w.z. dat we met onze huidige variëteiten ge bonden zijn aan een zeer intensieve ziek tenbestrijding, die in de volgendf jaren eerder intensiever dan minder intensief zal worden. Ten slotte is ais oorzaak aan te wijzen de tegenwoordige bestrijdings.ruthode en wel de z.g. chemische bestrijding. Voor hierop werd Ingegaan, werd er op gewezen, dat plantenziekten en bescha digingen in het algemeen op diie ma nieren zijn te bestrijden, nd. volgens de mechanische methode, volgens de che mische methode en volgens de biologi sche methode. Bij de mechanische bestrijding wordt ge bruik gemaakt van eenvoudige mechani sche hulpmiddelen, zoals een koolkraag (tegen de koolvlieg), een lijmband (te gen de wintervlieg), een vangband en dergelijke. We zien echter, dat in de grootcultuur deze mechanische methode vrijwel geheel verdrongen is door de chemische bestrijdingsmethode, ondanks het feit, dat hieraan enkele nadelen zijn verbonden. De chemische bestrijding is een methode waarbij de desbetreffende parasieten met behulp van chemische middelen worden gedood, hetzij door aanraking met het middel (we spreken dan van het contact- middel; voorbeeld: DDT-preparaten te gen de appelbloesemsnuitkever), hetzij door ’n maaggif (voorb.: calciumarse- naat tegen de larven van de colorado kever), hetzij door inademing van een ademhalingsgif (voorbeeld: nfcotine- damp of blauwzuurgas.tegen enkele in secten in kassen en warenhuizen). Onder de biologische bestrijdingsmetho de verstaan we de vernietiging van de ene diersoort door een andere diersoort, waardoor een zeker evenwicht in de na tuur ontstaat. Denkt U maar aan herme lijn en wezel, die er voor zorgen, dat de konijnen zich niet onbeperkt uitbreiden en roofvogels, die telkens een flinke op ruiming onder de veldmuizen houden. Zeer mooie voorbeelden zijn er bij de grote groep 'van de insecten. Zo bijv, het lieveheersbeestje, waarvan de larven en het kevertje zelf zeer veel bladluizen opeten of slulpwesplarven, die parasite ren op rupsen van Het koolwitje en niet te vergeten het slulpwespje, dat parasi teert op de bloedluls in appelbomen. En zo zijn er nog vele voorbeelden. Een zeer recent voorbeeld werd deze winter op enkele plaatsen in Friesland waargenomen. Op de bast van de vrucht bomen werden n.l. kleine rode larfjes in witte splnseltjes aangetroffen. Na deter minatie (welke werd verricht door Dr. Kuenen te Wllhelminadorp) bleek het ’n larve van een gaasvlieg te zijn, die in meer noordelijk gelegen landen (Dene marken en Finland) veel voorkomt als natuurlijke vijand van de spintmljt van vruchtbomen. De larven van deze gaas- vlleg, die tot dusver vrij zelden in Ne derland voorkwam, vernietigen zeer veel spintmljten en helpen o>ns dus in de Be strijding tegen deze parasiet. Maar hel pen wij op onzo beurt nu ook deze na tuurlijke vijanden, die zo’n belangrijkeuiu^u tu rol spelen bij het bewaren van het even-1 arbeiders. I’ wicht in de natuur? is aangesloten bij d*e E.V.C. ven en het hoofd te bieden aan het mo nopolistische streven van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Een onderduiker. Door de rijkspolitie te Weert (L.) is aangehouden een zekere Zwake, die onder deze naam sinds de bevrijding in Gulpen woonde. Hij was echter commandant van de landwacht te Enschedé geweest. We gaan vooruit De eerste van de drie in Zwitserland bestelde nieuwe electri- sche locomotieven passeerde Dinsdag morgen de Ned.-Belgische grens. De ferryboot „Prinses Juliana” die in 1944 door de Duitsers in de mond van de haven van Vlissingen tot zinken is ge bracht, is gelicht. De haveningang is hierdoor weer geheel vrij. Inbraak. Bij nacht zijn uit een grossier- derij in boter en kaas aan de Singel te Amsterdam ontvreemd: duizenden rant- soenbonnen kaas, boter, margarine en opplakvellen met coupures. Bovendien werden f30.meegenomen. De dader is onbekend. Oorlogsherinnering. De open vlakte in Rotterdam zal met snelgroeiende bo men en heesters worden beplant. Voor dorpsvissers. in Mei zal uit het Ijs selmeer ongeveer 100.000 kg ondermaat se aan worden weggevangen om te wor den uitgezet in de polders, die In de winter van 1946-’47 hun palingstand hebben verloren. Paardenuitvoer. In 1947 hebben belang rijke uitvoeren van Nederlandse trek paarden plaats gehad. Ook voor 1948 zijn de vooruitzichten zeer gunstig. Uit Bogota wordt gemeld, dat de Neder landse legatie tengevolge van de opstan dige beweging geheel verwoest is en dat alle officiële documenten zijn verloren gegaan. Ook de belde bureau’s van de firma Philips zijn geplunderd. Hella Haasse schreef „Oeroeg”, de no velle, die als geschenk van de Boeken week in een oplage van 145.000 exem plaren werd verspreid. Slechts weinigen hadden het geraden. Een stoomtrein naar Alkmaar is Donder dagavond op een onbewaakte overweg bij Heiloo tegen de auto van de heer Oldenburg uit Wijk aan Zee gereden. Deze is met ’n schedelbaslsfractuur naar het ziekenhuis te Alkmaar gebracht. De oplossing? Er zal waarschijnlijk een wonlngrujlcentrale voor heel het land komen, waarin de plaatselijke wonlng- bureaux dan een rol toebedeeld krij gen. Het toneelgezelschap Bouber vertrok naar Indonesië om daar gedurende drie maanden voor de N1W1N op te treden. Willy Petition j-, De bekende schrijfster van meisjesboeken, Willy Petillon, is op 64-jarige leeftijd te Den Haag overle den. Ernstig ongeluk. Mej. Venema te Sloch- teren is tijdens de schoonmaak van een trap gevallen en zo ongelukkig terecht gekomen dat zij aan de gevolgen er van overleed. Voor de Alkmaarse kaasmarkt, wdke 7 Mei weer begint, is een regeling gemaakt waardoor vreemdelingen zonder bon, maar tegen betaling in deviezen kaas kunnen kopen. mar lltte hja der ienfêldich en sljocht nel In een dreigbrief werd geëist een som gelds bij een zomerhuisje te deponeren. Aldus geschiedde, maar de politie stpnd op de loer en arresteerde de (domme) dader. Het gebeurde bij Giethoorn. Dubbel feest. De afdeling Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw heeft be sloten, de landbouwtentoonstelling te combineren met de Jubileumfeesten. Een edel metaal-industrie zal worden ge vestigd in het gebouw van de onlangs opgeheven gemeentelijke bank van le ning te Groningen. Eigen teelt. In de plantenkas van Hof- vliet te Zwolle draagt de bananenboom It rlnt-mar aloari fan mlnsken, dy’t yn- ijochtings oer emlgraesje ha wolle, fild- learlingen, dy’t In biwiis ha moatte fan lünbou-ünderwlls en sa fuorthlnne. De ütflecht hjir yn Fryslên is forgoed oan ’e gong. Nei Canada en nei Californië, nei de Foriene Steaten, Brazilië, Argen tinië, nei Australië en nei Suriname, üs minsken ha de swalkerskoarts forgoed to pakken. Towyl it yn oare kontrijen neat gjin opgong makket, giet it hjir hurd en it skynt jit lang net dien to wêzen. De lene stekt de oare oan er sa rint it as diggelfjür troch it gea. Dat har faker sa west yn dizze oarde, mar doe wie it yn in tiid, dat de boeren lang gjin bistean hiene en de arbeiders gjin wurk. Mar nou is it fan datoangande rjocru oarsom. In melker kin men hast nearne mear bisette, al wol men in ryksdaelder jaen. Se binne der net to finen. Hwer dn opeüt rinne wol, wit ik net, mar men stiet wol hwat forslein, as men sjocht, dat krekt yn in tiid, dat de boerefelni en arbeider in flink lean fortsjlnje kinne, de lju de hakken opnimme en de Onwisse frjemdte yntsjen. It nije koliektive ar- beidskontrakt yn de LÊnbou bringt nou fierst to min wiere foarütgong. De saken derfan skerp analysearje en danDa gemeenteraad van Zuidlarcn heeft uy i men na muai. nuiune unuerwizers brekken wei sjen to nimmen, stik foar j besloten hét tolhuisje ,binne der wol net üt FryslUn gien, en h jir I dej ae* dei. JDat is taek^ en^plicht f 1230 te verkopen dan wer mei dy heitelOnsleafde-lyryk? de died. En fan sokken ha wy hjir I fier. Hja lizze deun neist üs i üs. Der sit de oast. it lean fan in fêste boere-arbeider op f 45.50 yn ’e wike. Men soe dochs slzze, dat llket der op! Hjir wurdt yn mannich bldrluw en fabryk lang dar wykjild net thüsbrocht, dat wit Ik wol. En It Is ek navenant de foaroarlogse tiid in greate foarütgong. Doe wie it hjii f 17.50 yn ’e wlke. Dêr komt by, dat de regeling fan de arbeidstlld ek folie better Is foar de aerd gjin frede to finen. Hy moat greate arbeider, like goed as de fakfinsje en de hjeldagen. Nou wurdt derby it bidrluws- mel krllchsgerop en wyld poeha, dan Is I nd TT z-in^ 14- a n M 4 I 4- libje, nei hannelje. Hwant mei dizze me- thoade: fan foaren in liuw en fan efteren in houn, sille wy nea hwat bidije. Wy ha freonen nedigh en meistanners, it is net wier, dat wy der komme sille as wy meimekoar en tsjinmekoar mar skreauwe en oangean. Wy moatte dwden. En elk dy’t Fryslên tsjinnet en syn bilangen op hokfoar gebiet foarstiet, Joad of Gryk dat moat üs in freon wêze. En salang wy op it Fryske mêd jit sawn pounsmiet fretten stean hawwe, hoege wy net to balten, dat as dat op is buorman sines einliks ek uzes is. Der ha wy neat gjin forlet fan. Fryslanjs in provinsje mei oar-1 in de tropische -hitte reeds vruchten. In A. Vondeling, lid van de Tweede Ka mer voor de P. v. d. A., promoveerde te Wageningen op 'n proefschrift over „De bedrljfsvergelljking in de landbouw”. Volken uitgevoerd. Woensdag waren te Kesteren 130 bijenvolken aangevoerd. Er was veel vraag, zodat de handel, vlot verliep. Ook voor export werd ge kocht. De boze hond. West-Brabant signaleer de dezer dagen een wilde bouvier die te Zevenbergen 21 schapen dood beet en zevgn stamboeVexemplaren van een landbouwer te Wlllemsstad. Het Instituut voor Doofstommen te Gro ningen heeft van H; M. de Koningin de mededeling ontvangen, dat aan het in stituut het praedicaat Koninklijk is ver leend. Prof. Dr. W. Röpke, de vermaarde eco noom, emigrant en statenloos, die in Zwitserland een gastvrij onderkomen ge vonden heeft, zal In de week van 10 tot 16 Mei a.s. ons land bezoeken. Hij Is de gast van het Comité Burgerrecht, de Fe deratie van Nederlandse Bedrijven. De Federatie van Nederlandse streek- beurzen voor handel en industrie is thans definitief opgericht.’ Zij stelt zich ten doel, het streekbeursstelsel te handha- te Midlarcn voor l seum te Arnhem. De laatste. De laatste intercommunale tramlijn, die Groningen nog rijk is, de „Drachter tram", zal 10 Mei verdwijnen en plaats maken voor een autobus- dienst. pensioen ynfierd, sadat ek hjir In reed- like êlderdomsforsjenning komme kin. Der wie fan 'e-wlke in man by üs, dy’t wol prakkesearre om syn jonge nei de skoalle to stjüren, mar, sel hy, hy komt alle wlken al mei twelntlch goune thüs, boppe de kost, en dat blgreatet my hast. Ik frege forwündere: Mar hoe üld is dy jonge dan? Goed fyftjln jier, sei er, mar hy is wakkere foarlik en wrot as in kear- del.’ Nou sjeder, as it yn eigen kontrij sa.is, dan soe ik not witte, hwerom men dan noch om utens gean soe. Der sit dochs hwat tsjinstridichs yn party Friezen. Gjin diel fan Nederlên, hwer’t men sa faek en sa lüd sprekt oer leafde foar it heitelên, hja wojle der foar troch fjür en wetter, stjerre op it slimst, yn elts gefal bigroeven wurde, mar der- foar libjen bliuwe op in knappe manear, dat is harren to slim. Nearne is men sa gau ré om nei in oar plak to gean. Hol- ISn tilt op fan ’e Friezen en yn hiel üs ISn kin men se by boskjes fine. Ln dat towyl men hjir faken de lju net krije kin. dy’t men ha moat. Hoiolle ünderwizers j ,L»....v vav. "UI ..VL u. 1 IJO1UII glVll, VU ll|U sit mannich doarp forlegen. Hoe stiet it fan elts> dy’f syn bertegroun leafhat. fierstento min. Wy sykje de fouten to *2^ "ai'’’ “a- "u'e ’"ua* I Ner- Hja lizze deun neist üsen yn oer dizze dingen, hoe - Bolswards Nieuwsblad 'l t i-w i.i Sfcno 21 .ww iv wiixvpv.i aan het openluchtmu-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1