SUelHom op de Multishop Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht ID A 9 r ien- 00000000000000 No. 31 StreeKblad West. Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 s war d e n voor k n S I J. G. S. BRUINSMA. ark LES I del ien ur I i| fan Gysbert Japiks 3” n I Watf 44e J--rgang Vrijdag 23 April 1948 Bolswards Nieuwsblad i 22 van I De Multisbop in zicht DE 0AULLE Ijl allerlei attracties worden gehou- ■ele- verkiezingsuitslag aanzienlijk 1 tegen hét Volksfront (is slechts 178. De Communisten haalden In Italië bakzeil. Wat zullen ze thans doen? In Frankrijk eist de Oaulle nieuwe verkiezingen. De Duitse kwestie vraagt weer de aandacht. Duitsland gaat te keer tegen Nederlandse eisen. Palestina nog steeds een twistappel. iapef ■if. wart. illMi waar den. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 'Redactie en Administraties Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetillng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ö ide- it ir i en alen iten. eren >pen RD” et at In tij fi er de nt up g. or 4. Tw 11. ik. li itl I Nederland geëist en waartegen de Duitsefs thans in heviger mate dan ooit te keer gaan. Zij voelen, dat het Westen hen tegen het Oosten nodig heeft en maken van hun positie ge bruik, of in Nederlartdse ogen, misbruik. Heel veel geven we nog niet voor het in willigen onzer eisen door onze mede-gealli- eerden al hebben de Ver. Staten, als zij ons willen steunen, een geducht wapen in de hand met de Marshallhulp, welke West- Duitsland even dringend behoeft als de W.- Europese landen. Deze landen schieten goed op met hun nieuwe organisatie voor Euro pese samenwerking, welke beoogt de uit voering van het hulpprogramma voor Euro pa te bespoedigen. Een verdrag voor Europese economische sa menwerking is ondertekend door 16 landen, de organisatie zetelt te Parijs. Daarnaast lo pen dan de onderhandelingen tussen de Palestina-vraagsruk geen groot nieuws al is deze zaak nu in de vergadering der Ver. Naties; de Engelse troepen zijn reeds met de ontruiming aan gevangen en het is een wedloop tussen Joden en Arabieren de verlaten stellingen te bezet ten. Lit, as oar lju üs misdwaen Har üt leafde dat forjaen; Lit üs oan üs stjerdei tinke Lit üs de earme needdrift skinke. sultatieve raad voor de Westelijke Unie, met zetel te Londen, hebben opgericht, welke 24 April voor het eerst zal bijeenkomen. Daar zal de Duitse kwestie wel op de voorgrond staan, want niet alleen Frankrijk, ook de Be nelux, heeft haar eisen ten opzichte van dit probleem. Daar zijn bijv, nog altijd de grensverbete- ringen door Westelijke Unie en de Ver. Staten over een militaire garan tie van het vijfmogendhedenpact, waarover de-Belgische minister Spaak te, Washington heeft onderhandeld. Deze kwestie is nog niet geregeld, doch de steeds omvangrijker Ame rikaanse oorlogsvoorbereiding, vergezeld van het zenden van oorlogsschepen en vliegtui gen voor z.g. oefendoeleinden naar Europa, bewijzen dat Amerika zijn steun niet aan de West-Europese staten zal onthouden; door een verdrag moet deze echter geregeld, op dat ze behoorlijk georganiseerd kan worden ook. Het schijnt echter, dat er verschil van mening) is over de vraag wat nu eerst moet gebeuren. Amerika zou wensen dat de Wes telijke Unie eerst haar verdedigingsplannen opstelt, waarbij zij zou kunnen lekenën op aanvoer van Amerikaans oorlogsmateriaal, de Westelijke Unie zou eerst de Amerikaanse garantie willen en dan haar daarop steunen de defensieplannen willen ontwerpen. Over het Hudeblijk Mevr. Roosevelt. Nu we toch in internationaal gezelschap ver keren, kunnen we niet laten te vermelden dat 4 Friese dames in Fries costuum Maan dagmorgen per vliegtuig van Leeuwarden naar Holland zijn vertrokken om uit naam van de Ned. Chr. Vrouwenbond aan mevr. Roosevelt een klein geschenk aan te bie den, bestaande uit een zilveren „rearnme- kümke mei reammeleppel”. Het waren de le den van het gewestelijk bestuur van die bond de dames: Pullv. d. Burg en Kamminga Molenaar van Leeuwarden, ElgersmaVee- nekamp van Franeker en A. Praamsma—de Boer van Kollum. Met een kort woord in de Friese taal van Mevr. Pull werd het geschenk door mevr. Praamsma aan de weduwe van de grote staatsman overhandigd, terwijl mevr. Elger sma haar een oorkonde aanbood, waarin de gesproken woorden in de oorspronkelijke tekst en in de Engelse vertaling waren ge- calligrafeerd. De geste van de Friese dames werd door mevr. Roosevelt ten zeerste geapprecieerd. Zij had ook veel belangstelling voor de fraaie Friese costuums en verzocht de dames van hen een foto in costuum te mogen ontvan gen met een uitleg van de kleding er bij. enhet kopen, meer dan Fryske Cultuerried. De Fryske Cultuerried hie in goede wike, hwant fan Minister Gielen kaem de tasizzing binnen fan in subsydzje fan f 1000.— plus in fjirdepart oant heechstens f 2000. fan hwat dp Provlnsje jowt. Fierders joech it „Provinciaal Anjerfonds van het Prins Bernhard Fonds” f 800.It wurd is nou oan de organisaesjes en ynstellings yn Frys- lin. gewoonlijk voortkomend uit de grootste par tij, aanwijst, die dan voor de Kamer ver schijnt, om een vertrouwensmotie te krijgen. Ware de nieuwe Kamer zo samengesteld, dat het Volksfront daarin niet de meerderheid doch wel de grootste partij vormde, dan zou de president waarschijnlijk, afwijkend van hêt gebruik, de nieuwe eerste minister niet uit het Volksfront gekozen hebben, en zou den daardoor weer allerlei moeilijkheden zijn ontstaan, welke nu de Chr. Dem. partij weer de grootste is, kunnen worden vermeden. Natuurlijk vraagt men zich af of de commu nisten zich bij hun nederlaag zullen neerleg gen. Ogenschijnlijk vermoedelijk wel, maar i inderdaad zullen we i 1 .wel die moeilijkheden krijgen, welke men ook in Frankrijk heeft gehad. Zo werden reeds, g<;ote betogingen gehouden en aanslagen op wapenvoorraden gepleegd. Al hebben de Toanielkrilch. De léste jierren organisearret „it Boun fan Fryske toanielselskippen yn Fryslün” in kriich foar de by him oansletten toanielfor- ienings. Op in feestlike slotjoun wurdt dan de ütslach bikend makke en de earepeinjes ütrikt. Sa ck fan ’t jier. Allinne hie men diz- kear in proef nommen om in toanielstik foar de fuotljochten to bringen dêrit de foar de rollen bést gesldkte spilers en spylsters üt de oan de kriich meidwaende selskippen yn meispilen. Foar in 800 taskógers waerd yn Sealen Schaaf to Ljouwert opfierd „Gloede en Jiske”, in nlj stik yn trije bidrluwen fan Sake Bouma. It Boun is mei dit experiment op de goede wei en wy kinne allegearre hoopje, dat it in goede tradysje wurde mei. By de ütslach fan de kriich waerd ü.o. bi kend makke dat yn de 3de ófdieling de 1ste pr. plus medalje oanbean troch it Frysk Sel- skip, woun is troch „Nim if sa’t is” to Rien mei 100 pnt. Rien komt nou yn de twadde öfdlelng. Waar? De Multishop II wordt ook dit jaar weer in de Doele gehouden. Voor vreemdelingen zal de vlag, die daar ge durende de Maandag, Dinsdag en Woensdag uithangt wel genoeg de aan dacht trekken en wie in Bolsward maar enigszins bekend is, kan de Doele na tuurlijk wel vinden Maar verdwaalt U in de Doele niet! Want U zult de zaal bijna niet meer herkennen. Hoewel de richtingspijlen U de richting wel in voldoende mate aanwijzen, zal ik U toch iets wegwijs maken. U loopt eerst rechtdoor, dus niet door de zijdeur naar de biljartzaal. De gehele grote zaal kunt U dan rondlopen om door de bil jartzaal (die thans ook is ingericht voor tentoonstellingruimte) weer op de gang te komen. Komt U op avond, dan gaat U bij het verlaten van de eigenlijke, tentoonstelling nog even naar boven, Beatrix oord. Naar wij vernemen wordt in een der ge bouwen van het „Beatrix-oord” te Appel scha van 26 Juli tot en met 7 Augustus a.s. een expositie gehouden van de werken van de F/iese kunstschilder S. Geertsema. De opbrengst der toegangsprijzen komt ten bate van de Vereniging, die het „Beatrix- Oord” exploiteert. Men hoopt, dat verenigingen en particulie ren, die in dit tijdvak een reisje naar Appel scha ondernemen, voor dit mooie doel tevens ’n bezoek aan de tentoonstelling zullen bren gen. Er bestaat dan bovendien de gelegen heid onder leiding van een der artsen het Sanatorium te bezichtigen. Engels toneel. Binnenkort zullen de Friese toneelspelers de gelegenheid krijgen hun Engelse collega’s, n.l. de Norwich players, te kunnen zien spe len. Dit is een ploeg van beroeps-amateurspelers, die in Engeland en ook daarbuiten een grote vermaardheid bezitten. Dinsdag 11 Mei zul len ze te Leeuwarden in „de Harmonie op voeren „Twelfth Night” (Driekoningen avond) van Shakespeare. Hiermede krijgt Leeuwarden de primeur van voorstellingen op het vasteland van Europa. Donderdag daaraanvolgend komen de Flayers weer in de Harmonie, doch nu met „Macbeth”. Dus een prachtige gelegenheid voor de Frie se toneelliefhebbers om te zien, wat de En- gelsen ervan terecht brengen. Uit de aard der zaal zal het wel gemakkelijk zijn, in dien men het Engels beheerst, doch ook zon der dat men de tekst geheel begrijpt, en vooral als men van te voren de stukken in een goede vertaling nog eens overleest, zal men kunnen genieten, omdat ze ook als kijk spel de moeite waard zijn. De uitvoeringen staan onder leiding van de Shakespeare- kenner bij uitnemendheid Mr. Nugent Monck. Het zijn echter niet alleen toneelspelers wel ke overkomen, doch ook nog een aantal in gezetenen van Norfolk, in totaal een 75 per sonen. De avond van de tiende Mei zal de. volgens Londense recenties zeer verdienste lijke pianiste, Mrs. Jessie Hall, optreden. Dat is de avond van de officiële ontvangst. Ook zal die dag een tentoonstelling geopend wor den in het Fries Museum van schilderijen uit de Norwich-school. Woensdag 12 Mei komt er hoogstwaarschijnlijk een natuurfilm over Norfolk. *leder initiatief dat het algemene belang tracht te dienen is opzich- zel^ genomen reeds sympathiek. Tot grote voldoening stemt het echter wanneer een dergelijk initia tief. zoals het organiseren van een verkoopstentoonstelling als de Multishop er een is, niet alleen door de betoonde en te betonen belangstelling en interesse van plaatselijke organisaties zoals de B.B.G., Middenstandsorganisaties. V.V.V., de plaatselijke Stichtin gen e.d. wordt gestimuleerd, maar ook gedragen wordt door een onderlinge samenwerking van actieve middenstanders. Het is dan ook met bijzondere blijdschap, dat ik als erevoorzitter van de P.F..C., die deze Multishop II heeft georganiseerd, U nu reeds langs deze weg een hartelijk, welkom kan toeroepen. Toen verleden jaar de eerste Multishop werd gehouden, zijn er wel eens schouders opgehaald over de naam. Immers het woord Multi shop komt zelfs in de beste woordenboeken niet voor. Toch was het duidelijk wat men met de naam bedoelde. Multi betekent immers „meer of „vele”, terwijl het woord „shop" een winkel aanduidt. Multishop is dus „meer winkels" of .wele winkels", of anders en meer populair uitgedrukt „30 winkels onder één dak”. Ook al was de naam niet zonder inhoud, verleden jaar is voor wie de naam Multishop zonder meer niet doorzichtig was, de zaak zelf toch tot een begrip geworden. De Multishop werd een tentoonstelling waar veel was te zien en waar men ook gezellig en prettig kon kopen. De Multishop II die volgende week wordt gehouden verschilt in dit opzicht toch wel iets van de voorgaande. Om vooral het publiek te dienen is ditmaal streng de hand gehouden aan de eigenlijke betekenis van het woord. De Multishop is dus zeer speciaal een „veelvoudige winkel". En wat men in een winkel ziet is ook te koop. Zo is het ook op de Multishop II. Het is geen show, maar uitslui tend een verkoop s-tentoonstelling. De standhouders spannen zich in het beste te bieden wat er te bie den valt. Wat de Multishop biedt is het kijken waard. Vele attracties verhogen de aantrekkelijkheid. Zo wordt de Multishop II een belangrijke gebeurtenis in het Bols- wardse zakenleven. Een gebeurtenis waarbij U niet mag ontbreken. Vandaar dit hartelijk Welkom. Wat is er alzo te zien? Dit willen we U niet verklappen. U behoeft echter de advertenties er maar op na te slaan om te ontdekken dat het goed wordt. En wat het mooiste is: alles is te koop en leverbaar. De standhouders proberen natuurlijk allemaal met iets extra’s te komen. Profiteert U er van! Slechts éénmaal per jaar komt U in de ge- genheid zo goed en zo gezellig te win kelen als op de Multishop. De stands zijn allen keurig verzorgd. Er wordt zelfs gefluisterd, dat de B.B.G. een prijs beschikbaar stelt voor de mooiste stand! Ook maken diverse fir ma’s die geen stand gehuurd hebben gebruik van de daartoe gegeven gele genheid op gepaste manier wand-re- Buitenlands bezoek. We staan wel weer in de belahgstelhhg van het buitenland, want zo zijn er een 53 direc teuren en onderdirecteuren van coöperatieve zuivelfabrieken In Nederland geweest en na tuurlijk ook in Friesland, het land \an boter en melk. Ze hebben hier in Friesland een bezoek gebracht aan de Bond van Coöpera- tleve Zuivelfabrieken, de Trico, aan d: Zui- velbank en aan de Gezondheidsdienst voor vee met Laboratorium voor kunstmatige in seminatie te Leeuwarden en nog aan ver- Vol verwachting. Wanneer een kind zijn verjaardag ziet naderen, gaat hij de nachten tellen. Hoe vaak moet hij nog naar bed, voor het zover is? Ik zou het me kunnen begrijpen als ook de P.F.C. leden de nachten zo langza merhand gaan tellen, de nachten die ze nog mogen slapen. Want er zijn al heel wat nachteliiKe uren aan de voor bereiding van deze verkoopstentoon stelling opgeofferd en we hebben zo’n idee, dat er ook in de Multishopdagen niet veel tijd voor een tukje zal over schieten, ook al is dan een officiële nachtwaker aangesteld. Maar laat ons zakelijk zijn en zo kort mogelijk nog enkele mededelingen en aanwijzingen doorgeven. Wanneer? De Multishop II wordt Maandagavond 8 uur voor het publiek geopend. Die avond blijft de tentoonstelling open tot 11 uur. Dinsdagmorgen wordt ’s mor gens 10 uur geopend en wordt de Multi shop ook overdag niet gefloten. Perso nen die dus alleen in schafttijd vrijaf hebben, hebben dan ook de gelegenheid de tentoonstelling te zien. Het sluit- tingsuur is wederom bepaald op ’s avonds 11 uur. Op de laatste dag, Woensdag dus, is de heropening weer om 10 uur en volgt ’s avonds, eveneens om 10 uur, de sluiting. Omdat alles nog moet afgebroken voor de te houden beurs op de Donderdagse marktdag, kan deze sluitingstijd niet worden uit gesteld. gewezen. Het is n.l. zo dat de nieuw geko- gunstiger geworden. De eerse tijd zal er zen Kamer een staatshoofd, dus de presidentnog een vrij wankel evenwicht zijn, zoals kiest, en dat deze de nieuwe eerste minister dat er in Frankrijk ook nog altijd is. Daar is de Nationale ver gadering weer bijeen gekomen, en blijft, on danks de iets verbeterde economische toe stand, de positie van de regering Schuman nog moeilijk. Enerzijds trachten de commu nistische groeperingen weer een nieuwe loon- actie op te zetten, anderzijds blijft de partij van de Gaulle, die nieuwe verkiezingen en een bewind dat niet geheel vrij van dictato riale smetten is eisen, haar zuigkracht oefe nen op de rechterzijde van de groepen; wel ke de regering Schuman nog steunen. Mede daardoor voelt deze regering zich niet ge- ïnïtalië ■'aanvankëliïk I hee> vrii in haar buitenlandse politiek. Deze rechtse groepen zijn er tegen West-Duits- land al te stevig op de been te helpen en het is mogelijk dat daardoor de vorming van de West-Duitse staten, welke Engeland en de Ver. Staten op het oog hebben, wordt vertraagd. Een zeer Reg. Omroep Noord. Zondag 25 April: 12.4513: Earnstich wurd fan pater Halvard Hettema O.F.M. (medita tie in het Fries). Maandag 26 April: 18.30-18.45. De Stem het Noorden. 18.45-19: Sportplraatje. Dinsdag 27'April: 18.15-19: Frysk program ma. 18.15. -Stimmen üt It Heitelün. 18.30. Debat tusken Sake Bouma en M. K. Schol ten oer it Striidboun „Frysl&n Frij”. Woensdag 28 April: 18.30-18.45. De Stem van het Noorden. 18.45-19: Landbouwkwar- tier. O. Boerma, Pietersburen spreekt over: „Arbeidsvoorziening in de landbouw". Vrijdag 30 April: 18.30-18.45. De Stem van het Noorden. Zaterdag 1 Mei: 18.15-18.30. Groeten uit Indonesië. 18.30-18.45. Noordelijk weekover zicht. V.V.V., mr. van der Meulen, op de steeds doorgaande bevolkingsaanwas van ons land, waardoor de behoefte aan recreatie-oorden steeds groeiend^ is. Ook door autoriteiten wordt Friesland beschouwd als een uitne mend recreatie-oord. Wil dit echter aan alle voorwaarden voldoen, dan zullen vooral de hotel-accomodatie en het vervoer herziening behoeven. Het hotelwezen is in Friesland nog weinig ontwikkeld, er zijn over de gehele provincie slechts 2700 bedden, die dus nog niet eens allemaal zijn in de touristen-cen- tra. Waar echter speciale aandacht aan be steed moet worden is aan de recreatie-mo- gelijkheden voor de kleine man of liever voor de man met de kleine beurs. Een groter aan tal vreemdelingen vraagt, vooral voor de cen tra grotere levensmiddelenbedrijven, ont spanningsmogelijkheden en speciaal voor de watersportgebieden. uitbreiding van de ver- huur-inrichtingen voor boten en andere vaar tuigen. Het ligt in de bedoeling een jachthaven te maken aan het Ijsselmeer en om ook Balk te maken tot een centrum vanwatersport. Verder zullen de mogelijkheden moeten wor den onderzocht tot het inrichten van vacan- tieverblijven. vooral voor de min-vermogen- den. Dat dit alles nodig zal zijn, blijkt wel hieruit, dat ook de regering Friesland ziet als een groot vacantie-oord. Er is dus op dit gebied momenteel ruimte voor initiatief, wat niet wil zeggen, dat iedereen nu maar kan gaan bouwen waar en wat hij wil. De verzorging van deze materie berust bij de Planologische dienst te Leeuwarden. De verkiezingen in Italië hebben tot een gro-en dergelijke middelen zullen zij wel trach- schillende amjere Friese zuivelbedrijven, te overwinning van de partijen, welke het ten de nieuwe regering dwars te zitten, en met de Westerse democratieën houden, ge- het herstel van het land met behulp van het leid. In het bijzonder heeft de chr. demo- Marshallplan, te belemmeren. Veel zal in de- cratische partij onder de leiding van de te- zen alhangen of Amerika deze hulp snel weet uenwoordige eerste minister, .de Gaspéri, te organiseren en in Italië bekwame man succes gehad en de absolute meerderheid In nen zullen woeden gevonden, die de gebo- 55 "pet. der zetels door de Chr. Dem. len wenden, waardoor er weer enige wel- In de Kamer heeft deze partij 303 vaart In het zwaar geteisterde land zal ont- cornm.) staan, dus voor de arbeiders weer werk, die daardoor zullen ontdekken, dat dé Amerl- Italiaanse communisten ook in het industriële noorden blijkens de vóórname rol speelt deze zaak ook bij de aan’ invloed I huidige besprekingen tussen de landen van onder de arbeiders verloren, met stakingen het vijfmogendhedenverdtag. die nu een con- In zijn rede wees de voorzitter der Prov. V. V. V. Komen hier dus al veel vreemdelingen, toch is de toeloop de provinciale V.V.V. nog niet groot genoeg en doet zij haar uiterste best om het vreemdelingenverkeer naar hier te bevorderen. In een gisteren gehouden pers conferentie werd een nieuwe commissie ge ïnstalleerd, n.l. „Commissie voor Toerisme en Ontspanning in FrieslandNaast deze commissie bestaat nóg een provinciale com missie, dus niet uitgaande van V.V.V., maar van de Provincie zelf, en dat is de „Com missie voor het recreatievraagstuk." der de naam Volksfront overwinnen, ook nog een andere zorg KCAllly vl CA l Uil o o eerste minister zou moeten worden aan-1 nog niet, al zijn de vooruitzichten er wat genwoordige de Kamer verworven. In de Senaat wor- den hulp zo doeltreffend mogelijk aan zui den 1 bezet. zetels, Daarmede is dan ook, naast de vrees, dat kaanse hulp niet louter een verkiezingsleus het communlstisch-soclallstisch blok, dat ön-Is geweest, en zich meer en meer zullen af samenwerkt, zou wenden van avonturen, waartoe dc cummu- uvciwuuiBii, w» —b ----- —o flBn nl8ten hen zullen trachten te verlokken. de kant, n.l. dat uit dit Volksfront de nieu- i Italië is er dus met deze verkiezingsuitslag we

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1