Arme Joden Martinytoer J Fan de OOOOOOOOOOOOOO 'te door Nederland 44e J'■’«•gang No. 32 Dinsdag 27 April 1948 23 bij Vk. eer de werknemers uitbeta- Voor 25 jaar Ir. H. van der Molen hat fan 'e wlke yn iel Fabriken 1039 ’41-’44 1940 1947 1945 1946 4.179.000 'I Meiinoar 98.310.000 100.902.000 47.613000 61.139.000 77.604.000 Tj. de J. I>1 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland I conflict met Rusland. Rusland voor 8.768.000 6.957.000 8.591 000 8.031.000 8.726.000 8.152.000 7.369.003 6.783.000 18.553.000 6.563.000 8.271.000 6.141 000 dus de léste sifers rinne oant Maeije ’47. En don kin men derüt alderearst s|en, lat de molke jlt lang net op har Side 3.831.000 3.443.000 5.204.000 3 630.000 3.121.000 1.971.000 10.746.000 3,575.090 4.393.000 3 520.000 4.916.000 915.000 5.362.000 5.430.000 6.020.000 5.119.000 5.011.000 3.301.000 11.822.000 4.013.C00 5.033.000 4.10T909 5.880.000 5.066.000 6.816.000 6.878.000 6.547.000 6.129.000 5.493.000 4.245.000 15 195.000 4.311.000 6.040.000 4.504.000 tier. is i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 De gasprijs is verlaagd tot 8 cent per M3. -•g- lil- :r~ vï. :m. ien het ird Wegens woninggebrek kunnen de Burgemeester, de secr. en de hoofd commies van Wonseradeel zich niet in Witmarsum vestigen. Wytmarsum Easthim Heech Wommels Easterein Tsjom Skearnegoutum' Surch Warkum Koudum Himmelom "arns Matzes en toast zijn zonder bon ver krijgbaar. De vervaardiging van deze producten is beperkt. de Nou sjeder: sa stiet it mei de molke. De i opbringsten geane lykwols net fan Jan. rinul Tom *-m a.o t r, m H n I I z» H ,1 iln 8.317.000 7.307.000 8.234.000 7.367.000 8.187.000 7.070.000 6.976 000 6.626 000 17.378.000 6.692.000 7.836.000 6.270.000 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J, OSINGA - Bolsward fan Gysbert Japiks Naar Hollywood. Zaterdag vertrok Hein tje Davids per vliegtuig naar Amerika. Óp 6 Mei treedt zij te New York op. Daarna gaat zij spelen In een film over het Nederlands verzet. Een Spakenburger vishandelaar trachtte met zijn auto de onbewaakte overweg bij fde over te steken toen de trein na derde. Deze sleurde de auto een eind mee. De bestuurder werd gewond. De heren de Boer en Amels te Mak- kum hebben een motorboot „Vertrou wen” aangekocht. Sociale voorziening. Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend be treffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. 20.000 tulpen zijn door kwekers ter be schikking gesteld van het Ned. Oorlogs- graven-comité; zij zullen door ongeveer 1400 schoolkinderen op 5 Mei neerge legd worden op de graven van Canadese soldaten te Holten (O.). Duur schilderij. Volgens de „Evening Standard” is een zelfportret van Rem brandt verkocht voor 13.500 pond. Ko per was een verzamelaar. Einde van het geluk? De politie te Bre da heeft aan de activiteit van het geluks- kantoor „De Baronie” een einde ge maakt. De vele bescheiden werden op vermoeden van overtreding van de Lote- rijwet In beslag genomen Aardbeving waargenomen. Woensdag avond om 21.33 uur registreerde het K. N. M. I. een sterke aardbeving op een afstand van 7200 km., uit het gebied van de West-Indlsche eilanden. Gevallenen geëerd. Te ’s Gravenhage zullen op 4 Mei alle theaters, bioscopen, café’s en derg. na 18 uur sluiten. Gelukswormen. De eerste regenwormen zijn weer op Schouwen-Dulveland, dat In de oorlog onder water geraakte, ont dekt. Dat betekent dat het zout uit de bodem raakt. De brug bij Keizersveer zal, naar wordt verwacht, eind Juli gereed zijn; de derde en laatste overspanning is bij de pijlers aangekomen en zal dezer dagen worden geplaatst. Het 3-jarig zoontje van de heer Roosjen te Leeuwarden is onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. De chauf feur is aan het ongeluk onschuldig. Levend verbrand is een 2-jarig meisje te Drachtster Compagnie. Haar 6-jarig broertje speelde met lucifers. Spek aan spinnen. Verwacht wordt, dat dit jaar tweemaal 100,000 ton Neder landse groenten naar Duitsland zal wor den uitgevoerd o.m. in ruil voor onbe drukt katoen. Eert uitslaande brand Is Vrijdagavond uitgebroken In de Leo-stlchtlng, een R.K. opvoedingsgesticht voor jongens uit a- sociale gezinnen te Borculo. Al spoedig stond het historische gebouw in lichte laaie. De zwaarste straf. Na een uitvoerig re quisitoir, dat ongeveer anderhalf iiun^ln beslag nam, heeft de advocaat-flscaal - mr. H. W. van Doorn de doodstraf ge ëist tegen de verrader v. d. Waals. De grote klok van het Middelburgse stadhuis, die door de Duitsers werd weg gesleept, en te Rotterdam is teruggevon den, is thans te Middelburg terug. O: jd p. urt 1 B- «1 en en r- 3 Lit ós, al üs Ebben lang, Halde üs kwea bigearte yn twang, Ier en let nei de himel trachtsje, En om ’t ivich, ’t ierdsk forachtsje. Dan sil God üs, nei diz’ tiid, Ivich sillich meitsje en bliid. peil oanlénne Is, al giet it de goede kant üt, Derby mei men net forjltte, dat It lijlr fabriken binne, dy’t yn de béste hoeke fan de Fryske greidboeren lizze. Hwant de totaelsifers fan Frysifln. hwer’t ek de Wélden by binne, lizze sa gunstlch net. Oer hiel Fryslön wiene dizze sa: 1939: 719.695.000; yn 1940: 735.400.000; yn '45: 323.159.000; yn ’46 418.412.000; en yn 1947: 480.285.000 kg. Lizze wy hjlr fan 2Ö-25 pet. Onder It eardere peil yn Fryslén sit gien jlt 30-35 pet., derün- der. En dat lit him maklik blgrlpe, Yn de swlere greldhoeke Is de grotin by steat mear to dwaen üt hlmsels as yn de lichte hoeke. Der hat men jlt folie mear skea fan it tokoart oan féfoer en kunst mest. En hwer’t de fêste kosten bliuwe, kin men maklik neigean, dat it mei de Onkosten fan ’e molke jlt net sa goed stiet as foar de oarloch. Oan de oare kant is it moedjaend, dat wy al wer aer- dich by de wél opklauterje en ik meitsje my sterk, dat de sifers, dy’t mei Maeije öfsluten wurde wet in ein better >binne. Ik soe de direkteuren wol freegje wolle oft hja dy efkes earder trochjaen wolle as foar it Jierforslach, as* it net to folie frege is. De Maetskippijfabriken binne hjir fanseis net by. Dy jowe har sifers net yn it iepenbier, dat sadwaende moatte wy dy hjir buten litte. Fan in in- kelde fabryk, bygelyks Easthim komt der jit by, dat dy stil lein hat en earst letter wer bigjinne mocht. Sadwaende mist de: in jier üt en is 1946 o’r mor i.nn m ly* skofke. Mei Surch is dat ek soKSoarte spul. Mar oer it hiele geblet zin men nov aerdich goed sjeh, hoe’t de prodeksje der 'oar stiet. En dat sil mannichien wol nijs- gjirrich fine, woe ’k ha. Het wisse voor het onwisse. Zaterdag gaf de brandweer te Breda een demon stratie van de wijze waarop de histori sche Grote Kerk met fraaie tyaren tegen brand zou kunnen worden beveiligd. Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn toestemming verleend, dat werkge vers ook over 1948 twee procent boven het loon aan len. - Door een ontploffend projectiel is een 10-jarige jongen te Alphen (N.Br.) zo ernstig getroffen, dat hij spoedig daarop aan de bekomen verwondingen is over leden. De nieuwe Reisgids der Nederlandse Spoorwegen zal verschijnen in een op lage van 550.000 exemplaren en vermel den, aan welke stations een restauratie gevestigd Is. Bruno Walter, de beroemde dirigent, kwam uit New York op Schiphol aan en vloog door naar Wenen. Te Enkhulzen zal de Noord- en Zuid- Hollandse Reddlngsmaatschapplj een nieuwe reddingsboot, de „K. F. Sluys” stationeren. Toen mevrouw Roosevelt verhinderd wa: nog naar de Aalsmeerse bloemenveiling te gaan, besloot Prinses Juliana deze veiling alleen te bezoeken. N.V. Frits Diepen Vliegtuigen wenst het vliegveld Ypenburg uiit te bréiden en heeft daartoe de gemeente 's-Gravenha- ge een renteloze lening van 2'/2 millioen gulden gevraagd. Zeldzaam huwelijksfeest. Egbert Veen 93 jaar en Jantien van der Heide 92 jaar, te Steenwljkerwold, vieren 27 April him 70-jarige echtvereniging. Door blikseminslag zijn In de plaatsen Oassel en Reek in N.O. Brabant enkele hulzen en boerderijen In brand geraakt; twee daarvan brandden geheel af. herhalen. Waarom treedt Engeland zo slap en voorzichtig op? Waarom krab belt Amerika terug ten aanzien van het verdelingsplan? Zijn ze bang voor de Arabieren? Zijn die dan zo machtig Och. met die macht valt het wel wat mee. De militaire macht van de Arabi sche Liga is niet zó groot dat Enge land en Amerika die niet de baas zou den kunnen, al of niet binnen het kader van de Verenigde Naties. Toch zijn beide staten bang voor de Arabieren en deze weten dat maar al te goed. En daardoor zijn hun dreigementen al on beschaamder en in hun houding al driester geworden. De Arabieren wis ten: zij doen ons toch niets! En zij hadden gelijk. Engeland en Amerika zijn niet van plan iets tegen de Ara bieren te ondernemen. Dat durven ze niet. En sinds de Arabieren dat ge merkt hebben zijn zij van week tot week brutaler en uitdagender gewor den. Wanneer Engfeland en Amerika van het begin af duidelijk te verstaan hadden gegeven: het delingsplan gaat door zonder pardon, wij zetten door, goedschiks of kwaadschiks, dan zou den de Arabieren zich wel twee keer bedacht hebben, eer zij het waagden ernstig verzet te bieden. Maar noch Engeland noch Amerika durfde de woede der Arabieren aan, die van de uitvoering van het delingsplan het ge volg zou zijn geweest. Engeland had de Arabieren steeds ontzien, ook reeds voor de tweede wereldoorlog met het oog op de te verwachten bot sing met Italië en Duitsland, die hoop ten op een partij kiezen van de Ara bische landen vóór hen en tégen En geland in dat geval. Daarom had het toen reeds zo aarzelend gehandeld met betrekking tot het beloofde Joodse Nationale Tehuis en de honorering van de Balfourverklaring. En nu her haalt zich dat bij Engeland en bij Amerika met het oog opmeen dreigend l heeft het delingsplan gestemd en joeg daarmee de Arabieren schijnbaar te gen zich in het harnas. Maar de Rus sen zijn geslepen diplomaten. Zij za gen, dat daaruit grote moeilijkheden zouden voortkomen voor Engeland en Amerika, juist met die Arabieren en dat die beide landen dat niet zouden riskeren. Zetten Engeland en Ameri ka door, dan betekent dit conflict met de Arabische Liga. In haar gebied liggen de oliebronnen, die Engeland en Amerika voor een eventuele strijd in de Middellandse Zee niet kunnen missen (een moderne oorlog zonder petroleum is een onmogelijkheid!). En zo'n conflict* met de Arabieren, dat Engeland en Amerika de beschikking over die petroleum zou ontnemen, zou voor Rusland hét gunstige moment kunnen worden om in de Middelland se Zee toe te slaan. Want daar ligt een van de wrijvingsvlakken van de huidige internationale politiek en een van de toekomstige strijdgebieden in geval van oorlog: Rusland dringt naar de Middellandse Zee en Engeland en Amerika trachten het daar weg te houden: vandaar de steun aan Grie kenland en Turkije, vandaar de strijd om de gunst van Italië! Het verde lingsplan kan nu alleen nog met de druk van de wapenen tegenover de Arabieren worden doorgezet en dat durven Engeland en Amerika niet! En de Verenigde Naties dan? Laten die het dan doen door middel van een internationaal politieleger! Helaas, hier herhalen zich dezelfde moeilijk heden: wie stelt daar troepen voor be schikbaar? En als het zou gebeuren, dan zou ook Rusland daaraan deel ne men. Ei) Rusland zou misschien maar al te graag willen! Het zou de Arabi sche vijandschap, die daarvan het ge volg zou zijn, gaarne mee in koop ne men gelijk het die vijandschap in koop genomen heeft door voor de deling te stemmen. Het nadeel daarvan wordt voor Rusland grotelijks opgewogen door de internationale verwarring, die dusdoende ontstaat. Bij een Amglo- Amerikaans conflict met de Arabische Liga is Rusland de lachende derde en ziet het zijn positie gunstiger worden met het oog op het Middellandse-Zee Publiek verkocht de herberg ,,’s Lands Welvaren” aan het kaatsplein te Arum aan de hoogste bieder, de heer A. Elgersma aldaar voor f 2100. Bij graafwerkzaamheden op het Schildwijk vond de werkman Mooy twee stenen potten met 590 zilveren muntstukken. Een deel van deze zil- verschat wordt thans nog bewaard in de museumkamer op het stadhuis. :n in de J van oog gekre- rs J et d Van 't verdelingsplan ten aanzien van Palestina komt niets. Dat wordt met de dag duidelijker. Amerika heeft dat plan opgegeven en staat nu een voog dijschap van de Verenigde Naties over dat land voor. Amerika haalt bakzeil tegenover de dreigementen der Arabische staten, die van meetaf tegen het verdelingsplan waren. De Joden hadden te vroeg gejuicht, al had hun gejuich dan ook gedempt geklon ken indertijd. Het delingsplan vervul de ook hun ambities niet ten volle. Zij hadden gaarne het ganse Heilige Land hun toegewezen gezien, het gehele land der Vaderen en zij moesten met een deel /volstaan. Het andere deel zou aan de Arabieren komen. Maar dezen hadden van het begin af zich fel ver zet tegen de gedachte van een verde ling. Ook zij begeerden alles. In onze artikelen aan het eind van het vorig jaar: Hebben de omzwervingen van de Wandelende Jood een einde? hebben wij uitvoerig de politieke en geestelijke achtergrond van het Jood se vraagstuk beschreven. Wij komen daar hier niet op terug. Wij constate ren slechts, dat het er alle schijn van heeft, dat die omzwervingen nog geen einde zullen vinden, dat de Joden nog geen rustig nationaal tehuis schijnt te wachten, dat het veel eer in Palestina ha_rd tegen hard schijnt te zullen gaan en dat de Joden daarbij in de minst gunstige posities zullen komen te verkeren. Immers, zij krij gen geen nieuwe toevoer van krach ten, hun worden geen wapenen gele verd. En de Arabieren vanuit de om trek rukken het Heilige Land binnen en aan de modernste wapens schijnen zij geen gebrek te hebben. Hoe lan ger het zo voortgaat, hoe meer de krachtsverhoudingen zich in het na deel van de Joden wijzigen. Menigeen volgt deze ontwikkeling met bitterheid. Ons volk is onder de druk en de propaganda van de Duitsers geen antisemiet geworden. Die het wèl werden zijn waarachtig de besten niet! Wij hebben allen als gevolg van het nauwer contact met de Jode: bezettingsjaren door huisvesting ondergedoken Joden meer gen voor de betekenis van rasver schillen, maar tot antisemitisme heeft dat gelukkig niet geleid. Dan zou Hit ler in geestelijke zin toch gewonnen hebben! Het overgrote deel van ons volk is diep begaan met het harde lot der Joden, met hetgeen zij van de Duitsers en hun trawanten ervoeren. Het heeft ons allen geschokt, dat bij hen mogelijk bleek, wat geen mens ei genlijk voor mogelijk had gehouden de systematische poging tot uitroei ing van een heel volk. De Duitsers bleken nog harder, wreder en bar baarser dan .we gedacht hadden en een schreeuw van Woede steeg op uit on® hart, toen we de waarheid over Auschwitz vernamen. Daarom hadden we hun, die overge bleven waren uit die Duitse hel zo gaarne de verwezenlijking van hun droom gegund: een eigen volksbestaan in het eigen oude land. En nu we het vóór onze ogen zien mislukken richt zich onze bitterheid tegen Engeland en Amerika. Tegen Engeland, dat heelde tijd van zijn mandaatschap door zijn halfslachtige houding de Arabieren ontzag ten koste van de Joden. En te gen Amerika, die nu zijn eigen be ginsel verloochent, dat eerst op de de ling aandrong en de Engelse positie in Palestina bemoeilijkte en nu het plan, dat het zelf propageerde, tor pedeert. Die karakterloze politiek heeft zich bitter gewroken met betrekking tot Abessynië indertijd. Men wilde het olie-embargo niet, dat Mussolini op de knieën gebracht zou hebben en voor Hitler een duidelijke waarschuwing zou zijn geweest. Men wilde de inter ventie van Spanje niet, liét Franco aan de macht komen en Hitler zijn generale repetitie hpuden voor de gro te wereldoorlog, nadat men hem zon der daadwerkelijk verzet het Rijnland had laten binnentrekken. Die politiek heeft hem in de noodlottige waan ge bracht, dat hij het er wel op wagen kon. Had men Mussolini een halt toe geroepen, had men Hitler het Rijn land uitgejaaqd, had men in Snanie ingegrepen, de tweede wereldoorlog zou niet uitgebroken zijn en men had ten minste tijd gewonnen. Maar de po litieke kruideniers, Chamberlain in Engeland, Deladier en Bonnet in Frankrijk, lieten de zaken op hun be- I loop en weken angstig terug voor g~ fascistische en nazistische gangsters, j Het schijnt, dat de historie zich gaat oant Jan,, mar fan'Maelje oant Maeije, Uitslag van de biljartpartij in „De drie Kronen” van de heer Gaarmann Antoon de Vries 182 p., W. Nota 129 p. en J. Kuipers te Witmarsum 129 p. Suvelfabrleken stjörde fan 'e wlke syn jierforslach roun en dat is jlmmeroan .oar In boer wol in ürke wurdich der ris yn to sneupen. Ik- wie seis binammen uinljd nei de gong fan de molkeleveransje yn it ófroune jier. Hoe soe it stean mei it herstel! Binne wy al wer „bij” of sitte vyy noch mei in fierst to lege produksje. It iorslach giet oer hiel Fryslén d.w.s. 79 fabriken en It soe net klnne én jow fan al dizze fabriken oan hoe’t hja der nou en doe forsteane. Mar ik ha .der de fabriken ütsocht, hwer’t üs krante alge- mien lézen wurdt en Ik krlge doe in hiel i aerdlcli oersjoch fan de delgong yn de 'e Wynberch pp ’t tekst west oer de j oarloch en de opgong 'nel de blfrljing. molkprils en de müglikheden fan kost-j Ik wit dat hiel hwat minsken der ek prllsforleglng. Tige nijsgjlrrich en tlge de wol ris krekte sifers fan sjen wolle en muoite wurdich. It Boun fan Cooperative dêrom folget hjir it llstke: conflict en als men tot de vorming van een internationale politiemacht over gaat dan komen de Russische troepen, waar ze zo graag willen zijn, n.l. in die Arabische landen, in Irak en Iran, waar de oliebronnen liggen en waar daarom Engeland en Amerika de Russen voor geen geld ter wereld hebben willen! Nu stelt Truman een voogdijschap over Palestina voor van de Verenigde Na ties tot Joden en Arabieren het eens zullen zijn geworden. Nu dan kan dat voogdijschap nog lang duren! En hier rijzen dezelfde bezwaren: ook daarvoor is een internationale politiemacht no dig, waaraan de Russen aandeel zullen moeten hebben! De Joodse kwestie zit muurvast. Men is in een impasse geraakt. Waardoor? Doordat men niet van het begin af krachtig is opgetreden en doorgezet heeft. Men begon te aarzelen, te geven en te nemen, te marchanderen. Dat heeft de Arabieren tot hun daadwer kelijk verzet gebracht. Anders, wan neer zij gezien hadden, dat het de „groten” ernst was, was het wel bij echt Oosters geschreeuw gebleven. Nu is het te laat. De Arabieren weten, dat zij het er op kunnen wagen. En de Joden betalen het gelag voor de fouten der grote politiek. Arme Joden. Ahasveros zal weer ver der moeten zwerven. Hoe lang nog? Boiswards Nieuwsblad 9 f !C :«i l ----- - T c-i-iri.LMi -~TTTZ"ïi.--- - ----- i - - KQ or 7 :1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1