N s 1 in het Bolsivardse Weeshuisarchief Buitenlands Overzicht m Bericht I 00000000000000 0O00000O000000 hd. :.n DN IA. Uitgave van DruKkerlj Fa, A J O8INGA OOrKOnaen onderstaande genealogie daaruit kon worden samengesteld: VrijdM 7 Mal 1948 No 3« 44a *F '"HaaM Streekblad voor Weit» en Zuidwest Friesland Bols ward II. fan Gysbert Japiks (beide echtelieden, kinderloos over- ter: ving 6309 v king van Hid Nannes of Hid Hero Jel- beths dochter, die het karakter van Bols- ward’s weeslnrlchtlng als burgerwees huis, voor kinderen van alle gezindten toegankelijk, bepaalde en dat nu bijna vier eeuwen lang aan minderjarigen, aan volwassenen en aan de stedelijke ge meenschap van Bolsward een niet in cij fers en geldsbedragen uit tqi drukken reeks van weldaden heeft geschonken. Over de geschiedenis van het Weeshuis hier niet meer, nu deze in boekvorm zal worden uitgegeven, doch wel het nu meer rechtstreekse antwoord op de vraag hoe de in ons vorig artikel bedoelde col lectie Oudfriese oorkonden in het archief van het Weeshuis konden terecht komen. Bolswarder burgers en burgeressen als Hendrik Nanne en Catrijn Epes, Nanne Reynsz. en Hid Hero Jelbeth’s dochter moesten uit den aard der zaak vermo gende lieden zijn geweest en derhalve komen hun namen in de oudst bewaarde oorkonden, zowel in het Oudfries als in het de eigen stamtaal verdringend Ne derlands der 15de en 16de eeuw bij her. haling voor. Behalve de nog niet in druk verschenen .oorkonden zijn daarvoor de beste bronnen thans de door Dr. Sipma uitgegeven drie delen Oudfriese oorkon den. Daarin ontmoeten we bij herhaling zowel Hero Jelbeth als Nanne Reynsz. en Abonnementsprijs i 1,25 per kwartaal bij voorultbet» ling Advertentieprijsi 10 cent per m.m. Giro 879?6 J op mij ''eiwhljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie t Marktstraat 13 Rplsward Telefoon 4ff! (K 5157) bloedverwant, (waarschijnlijk neef) NANNE REYNSZ. burgemeester (1534) armvoogd (1539) schepen (1548) van Bolsward. I LYWA JELBETHZN. 1485 (genoemd in Sipma’s Oorkonden. «n. blol tnb- ich- und :ov. e is en- .en- 11 m. 15 m. dak, (ER on- v. rólt van nationalistische zou een com- Japan een even groot ge- Verre Oosten opleveren als 26 De wrald ia wrëld en bliuwt wrAld, hwer’t jo geane. Tsjoch east en west of süd of noard, jo tsjenne Oeral by lju fol Qngerjochtichheit, Wrêld wereld, het wereldse; tsjoch ga. Tsjenne trekken, komen Churchill voorzitter van het Congres voor Ver enigd Europa. Samenwerking met Oost- Europa onmogelijk. Nog steeds oneens over West Duitsland. Azië voor Amerika be- langrijker dan Europa? Daarom moet Ja pan op de been geholpen worden. In Z. O. Azië streven tot onderlinge samenwerking. Na 15 Mei dreigt in Palestina de echte oorlog. F, te ter. Se- We zullen thans het antwoord geven op de vraag, aan het slot van ons vorig ar tikel onder dit hoofd opgenomen, name lijk: Hoe komt het Weeshuis te Bolsward aan deze Oudfriese Oorkonden, waarvan het bestaan tot dusverre niet bekend was noch vermoed werd? Om dit antwoord voor ieder duidelijk te maken, zal hier eerst iets uit de oudste geschiedenis van het over enkele jaren vier eeuwen oude Weeshuis moeten vol gen. Het zijn slechts hoofdzaken, getrok ken uit mijn geschiedkundige beschrij ving dezer fundatie, doch ook die hoofd zaken zullen de gestelde kwestie, naar ik vertrouw, voldoende kunnen toelichten. Inzake de geschiedenis der armenzorg en kinderbescherming neemt de oude Han zestad Bolsward. een bijzondere plaats in onder de oude Nederlandse steden. Het moge thans maar klein van omvang en gering van inwonertal zijn, in de 15de en 16de eeuw was hier a. h. w. de na bloei van een economisch sterk gecon centreerde handel, nijverheid en scheep vaart, zich o.m. uitende in een opgewekt charitatief leven In Christelijke geest. Wie er grote winsten had behaald en deze in vruchtbare landerijen en huizen had belegd, deelde daarvan ook- vrijwil lig uit aan armen, hulpbehoevenden, ver weesde kinderen en aan hen, die ter stu die wilden gaan, om priester te worden of de wetenschap te dienen. Uit deze aandrift, een geestelijk réveil van de eer ste orde,, ontstonden achtereenvolgens het St. Anthony-Gasthiuis, de Hendrik Nannesstichting, de overal in den lande bekende Bolswarder lenen en het Wees huis. En dat alles binnen een eeuw in een stedeke, dat in vergelijking met de oudste bevolkingscentra van ons land of de nieuw opgekomen grote handelcentra toch maar klein en gering was onder haar zusters. Inderdaad, wie de geschie denis van de Christelijke charitas van het Bolsward der 15de en 16de eeuw uit de bronnen bestudeert, wordt inner lijk gesterkt door de 'wetenschap, dat hier iets groots werd verricht, anderen ten voorbeeld! Enige feiten, om dit te Illustreren, doch het zijn slechts hoofdzaken, want de de tails zouden meer ruimte vragen dan waarover we hier mogen beschikken. Zo blljve al vast de stichting van het gasthuis St. Anthonlus gewijd, onbespro ken, aartgezlen de overgang van Arm huis tot Weeshuis voor ons doel meer direct spreekt. Hendrik Nannes en Catrijn Epes, de brave burgers van Bolsward in de aanvang der 16de eeuw, vermaakten reeds in 1511 hun vermogen behalve aan een missenfundatie waaruit het Hen drik Nannes en Catrijn Epesleen ont stond aan een stichting ten behoe ve van de „rechte, ellendige armen" van de stad Bolsward. Daaronder waren voorshands ook de wezen In deze stad 11. HERO JELBETH X EEDWER.... (genoemd in een Oudfries testament in het Weeshuisarchief; in 1481 schepen van Bolsward, testeerde in 1504 JELBETH HERAZ omstreeks 1460 schepen van Bolsward. tweezoons Oost-Europa onmogelijk, te zeer lopen de ideologieën uiteen om besprekingen ook op een congres, dat buiten de practische poli tiek staat, vruchtbaar te doen zijn. Zelfs thans nu er slechts 16 landen op het congres vertegenwoordigd zijn, kan ise In ons land is thans het congres voor een Verenigd Europa bijeen, voortge komen uit het initiatief van verschillen de bewegingen, die de eenheid van ons werelddeel nastreven en daarom nieu we vormen van samenwerking tussen de Europese staten willen zoeken. Al gemeen voorzitter is Churchill, die, zo als bekend van het einde van de oorlog af, ja tijdens deze oorlog nog, op de noodzakelijkheid van deze samenwer king heeft gewezen. Het congres staat geheel buiten de invloed van officiële instanties en zijn bedoeling is de vol keren zich te doen bezinnen op proble men, van welker oplossing misschien het bestaan van Europa afhangt en welke ook reeds binnen de sfeer van de practische politiek zijn getrokken, sedert het Marshallplan samenwerking der 16 Europese landen welke van dat plan profiteren, eiste. Oudfriese originelen, alle gedrukt bij Sipma, komt ook de naam Hero Jelbeth en van diens schoonzoon Nanne Reynsz. als kopen en verkoper van landerijen en huizen in en om Bolsward bij herha ling voor. Wie daarin belang stelt, raad plege slechts de registers van de drie delen Oudfriese Oorkonden. Deze kunnen nu nog worden vermeer derd met de eerlang uit te geven stuk ken In het Weeshuisarchief, eventueel te vermeerderen en aan te vullen met die van het voormalige Armhuis en Gasthuis. Want het; ligt voor de hand, dat het fa miliebezit van Nanne Reynsz. en zijn echtgenote, voorzover dit de door erfe nis, aankoop, ruiling enz. in hun bezit gekomen eigendomsbewijzen van vaste goederen betrof, „en familie" bleef en door de weesvoogden In 1561 werd over genomen uit de te hunner beschikking gestelde boedel van de erflaatster Hid Hero Jelbethsdr. Dat verschillende dezer landerijen naderhand werden geruild te gen andere, met aangekochte weeshuis-1 landerijen, in één kavel liggende en dus in andere handen overgingen, doet van de oorspronkelijke bestemming er van niets af en in elk geval bleven de des betreffende charters en bescheiden onder de berusting der heren voogden. Er is slechts een hunner te noemen, de Bolswarder burgemeester N. Elgersma, die daarvoor in de 18de eeuw nog be langstelling bleek te hebben en van en kele stukken een soort regest of excerpt heeft gemaakt. Sindsdien werden de do cumenten, waarvan in ons vorig artikel een tabellarisch overzicht werd gegeven, in een vergeten hoekje van het archief of verspreid tussen andere, veel minder be langrijke stukken, overgeleverd aan de tand des tijds, die er wel wat schade aan berokkend heeft, doch gelukkig niet ge heel heeft vernield. Want uit taalkundig en historisch oogpunt verdienen ze thans aan de openbaarheid te worden prijs gegeven en we mogen de tegenwoordige voogden van het Weeshuis dankbaar zijn dat ze' in die geest hebben willen be slissen. Ziedaar in het kort de oorsprong der Oudfriese Oorkonden In het Bolswarder Weeshuisarchief toegelicht, waarop we, uitvoeriger in een Inleiding op deze stukken, als ze In een aparte uitgave worden gepubliceerd, terugkomen. Breda. A. HALLEMA. Z.O. Azië een streven tot meer onderlinge samen werking der daar liggende landen merkbaar, zoals dat zich in het Westen geopenbaard heeft in de vorming der Westerse Unie. Dit streven in Z.O. Azië dankt zijn ont staan zowel aan vrees voor een herle ving van een nationalistisch Japan als aan de Russische expansiezucht ook in het Verre Oosten, welke zich nog weer pas uitte in het feit, dat het door de Hoewel het congres theoretisch de sa menwerking van geheel Europa be oogt, is in een politiek rapport dat het is aangeboden met de werkelijkheid re kening gehouden, het gaat er van uit, dat thans alleen plannen gemaakt kun nen worden voor een samenwerking de zer 16 landen, temeer omdat als basis voor een Europese Unie de democrati sche beginselen naar Westerse begrip pen worden gedacht. Dit getuigt inderdaad van zin voor de werkelijkheid. Op dit ogenblik is sa menwerking met I *n de nog niet u*teeB’even arm“ en weeshuisstukken andere verwanten, zodat de Een aanvulling van het Oudfries Oorkondenboek met enige originele documenten met betrekking tot bet verleden van Bolsward en zijn Omstreken. Door een ERNSTIGE STORING in het electrisch net waren wij niet in staaf ons blad op tijd te drukken. Hier door liep ook de expeditie in de war. Wanneer U dus Boiswards Nieuwsblad niet op tijd hebt ontvangen, weet U thans de oorzaak en is het niet nodig te reclameren. Sipma’s Oorkonden (uitgegeven) en in de niet uitgegeven stukken, Oudfriese zo wel als Nederlandse in de archieven van Weeshuis, Hendrik Nannesstichting, An- thony-gasthuis, Gemeente-archief Bols, ward en de collectie Dr. J. v. d. Weij, aldaar). De vele koop- en wandelbrieven, kwijt en consentbrieven, rente- en schenkings brieven, testamenten, brieven over rui lingen van land en huizen te Bolsward tussen 1480 en 1550, waarin vooral Nan ne Reynsz. hetzij als particulier en partij, hetzij als lid van het stedelijk bestuur Is betrokken, bewijzen duidelijk, welk een vooraanstaande plaats hij en de familie van zijn vrouw innamen in de Bolswar der stedelijke gemeenschap zijner dagen en dat hij en zijn vrouw dus maar geen willekeurige personen waren, die als in het sprookje, zo maar even plotseling voor het voetlicht treden. Ook naar bui ten uit konden zij zich laten gelden als vermogende Friezen, met autoriteit be kleed, die hun gezag gebruikten om vrede te stichten, wel te doen, maar ook om te besturen, recht te spreken en eco nomische verbeteringen en voorzieningen te treffen. Het kan niet de bedoeling zijn van een krantenartikel hierover in den brede uit te weiden, doch een enkel getuigenis uit de voorhanden documenten moge de ze bewering staven aar de hand der Oudfriese oorkonden. In 1481 (Nov. 16) wordt Nanne Reinsz’ schoonvader Hero Jelbeths te Bolsward genoemd in een baar (zoenbrief) tussen Leeuwarden enerzijds en de hoofdlingen van Dongeradeel, Ferwerderadeel, Dan- tumadeel, Leeuwarderadeel en Wijbo Sjoerds van Orovestlns anderzijds. Nog eerder, in 1464 (Nov. 29, treffen we ze kere Tyalla Wijba Herazoen in zulk een zoenbrief aan onder de scheidslieden of „8oen-lyoed" in een geschil tussen de Jongema’s en ck^stad Bolsward. Hij was waarschijnlijk Je broer van Hid’s groot vader Jelbeth Herazn. of Herozn. Ook ’n andere broer Slcko Herozoen behooroe in 1474 tot de „rledslyoed Inder steed to Bolszuert", om het accoord vast te stellen inzake het maken en onderhou- _..i van de Exmorrazijl tussen de stad Bolsward enerzijds en Wlert en Peer Fedde Jansma ter andere zijde. In de men er nauwelijks directe vruchten van verwachten. Misschien zullen de be raadslagingen er toe kunnen leiden, dat Jn elk land kernen gevormd worden, welke door een krachtige propaganda voor een Europese samenwerking, de volken geleidelijk voor de practijk van die gedachte rijp maken. Want hoe moeizaam in de practijk samenwerking zelfs binnen een zeer beperkte kring kan worden bereikt, toonden ook weer verschillende gebeurtenissen in de af gelopen week. Gepubliceerd werd dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk 't nog niet eeng konden worden over de politieke orga- I nisatiè van donaties rechtstreeks en bij uiterste wils beschikking van zijn hem overlevende echtgenote in 1553 en 1561, waarop eveneens een consentbrief der stedelijke regering van Bolsward is verleend, die het onderscheiden karakter der ver schillende, elkander opvolgende charita tieve stichtingen ter plaatse toelichtte. Een van de drie belangrijkste stichtingen te Bolsward werd dus het Weeshuis, -•--- waarvan de oorsprong nauwkeuriger be- leden,worden Ijij herhaling genoemd in kend is dan die van Gasthuis en Arm huis, ,Het werd opgericht of beter ge zegd 'als bestaand huis voor de armen in de Kerkstraat in gebruik genomen ten behoeve van de Bolswarder wezen, over eenkomstig de wens van de „eerbare Hid, Hero Jelbeths dochter, weduwe van den zaligen Nanne Reynsz.” Clderman. Burgemeesteren en Schepenen en Raden van de stad verleenden aan deze schen king hun goedkeuring, bestaande uit een gift van 114 ponden, 3 schellingen en 3 penningen jaarlijkse rente, komende uit zekere landen op het Bilt onder St. Ja cobi Parochie in Dirck Wijngaardens ka vel. De helft van deze rente had Nanne Reinsz. bij zijn leven al gelegateerd aan de Bolswarder armen, doch om armen en wezenzorg te splitsen, had Hid in haar testament (van 1561) de wens uit gesproken, om beide helften der schen king, die van haar man aan de armen in die welke zij zelf bestemde voor de Bolswarder wezen, door samenvoeging uitsluitend voor het laatste doel aan te wenden. Genoemde rente was in 1548 door Nanne Reynsz. in koop verkregen van Keizer Kareis Bildtlanden voor de som -van 1800 gld. Om nu deze schenking ten behoeve van de wezen van Bolsward en hun verzor ging ,in gestichtsverband aan haar doel te doen beantwoorden, begeerde Hid voornoemd, dat een huis In de Kerkstraat en door de Armvoogden, tot dusverre met de wezenzorg belast, Aangekocht tot een weeshuis zou worden verbouwd en dat daarin voorlopig zouden worden op- genomen twaalf schamele weeskinderen van goede olde burgers, die er zouden worden verpleegd door twee, goede olde bekwame personen, zijnde man en wijf, die onder toezicht van de nu apart ge kozen weesmeesters of weesvoogden dus niet langer aan de armvoogden hun taak naar behoren moesten vervul len. Het was voorts de wens van Hld, dat de wezen niet beneden de drie jaar zou den worden opgenomen en niet langer dan tot hun 15de of 16de jaar in het ge sticht mochten verblijven, terwijl de weesvoogden elk jaar rekening en ver-|^lc" antwoording zouden afleggen ten over- en staan van de presiderende burgemeester, eerste raadsman en de belde pastoors ter plaatse, waarvoor tijdens de Republiek de beide predikanten werden aangezocht. De goederen der opgenomen weeskinde. begrepen. Dus Hendrik Nannes en echt- ren vervielen bij overlijden aan het huis, genote waren a. h. w. de eerste wezen- terwijl die van ontslagen wezen aan de verzorgers en dit goede voorbeeld werd gewezen pupillen werden meegegeven of twintig jaren later gevolgd door een te hunnen gunste door de voogden wer- eveneens vermogende en phllantroplsch den beheerd. gezinde Bolswarder burger, tevfens arm-1 Ziedaar in het kort de inhoud en bedoe- voogd en schepen, Nanne Reynders (of üng van de schenking en wilsbeschlk- Relnsz.) en zijn vrouw Hid Hero Jel- bethsdochter. Ziedaar de chronologische volgorde en tevens de charitatieve ver wantschap tussen belde stichtingen en derzelvers begevers of fundateurs. De belde kinderloze echtparen Hendrik, Nan nes 4- Catrijn Epesdr. en- Nanne Rein- ders 4- Hid Hero Jelbethsdochter heb ben Óud-Bolsward met een tweetal stichtingen verrijkt, waarvoor de Bols warder Ingezetenen van alle tijden die stichters niet genoeg dankbaar kunnen zijn, èn rechtstreeks ter verbetering van het lot der armen en wezep, èn ter be hartiging van allerlei belangen der ge meenschap. In 1522 heet het armhuis eeuwenlange benaming van de Hendrik Nannesstich ting gefondeert te zijn; waarop het bekende bordje wijst, waarop dit uitge drukt is. In 1523 doet Hendrik Nannes dan een nieuwe schenking aan het arm huis, bevestigt in 1524 de erfmaking van hem en zijn vrouw aan deze instelling, waaraan toen ook nog de wezenzorg was verbonden en na 1524 treden de armvoogden voogden van de rechte armen te Bolsward op als executeu- ren-testamentalr van Hendrik Nannes cum uxore. Daarna komt de schenking van Nanne Reinsz. In 1542, gevolgd door nog meer dochter X hid HERO JELBETHSDR. schonk in 1553 het fonds voor het Wees huis en maakte deze fundatie bij testa ment van 1561 tot universeel erfgename. West-Duitsland. De conferentie der ministers van de fensie der Westelijke Unie kon het eigenlijk niet eens worden over de vraag wie de gemeenschappelijke op perbevelhebber zou zijn, de Fransen wensten een Frans generaal, de Engel- sen schoven Montgomery naar voren, het heet dat tenslotte een compromis is bereikt, waarbij Montgomery de lei der zou worden en een Fransman chef van de gemeenschappelijke generale staf. Ongeruster dan dergelijke kibbelarijen stemt echter de houding der Ver. Sta ten die nog steeds schijnen te aarzelen militaire garanties aan de Westelijke Unie te geven en haar wapenen te ver strekken. Deze aarzeling is weinig aan genaam voor Europa, maar schijnt er uit voort te vloeien dat in de Ver. Staten op basis van deze kwestie eerst een principiële zaak moet worden uit gevochten. Er zijn n.l. in Amerika mi litairen, die van oordeel zijn, dat West-Europa zeer moeilijk tegen een vloedgolf van Russische millioenenlegers kan worden verdedigd en dat de Ver. Staten hun krachten daarom beter kunnen samen trekken op het Nabije en Verre Oosten waar te land en te water ruimte is, ter wijl Azië in de toekomst ook belang- rijker voor de Ver. Staten zou zijn dan Europa. Voorts zou Azië wanneer de Ver. Staten hun krachten versnipperen over geheel de wereld, ook groter ge varen voor het Westen herbergen. Daarom willen de Amerikanen Japan ook weer op de been helpen en tot hun sterke bondgenoot maken. Reeds wordt de ontmanteling van de Japanse in dustrie stop gezet, er het economisch herstel weer bevorderd en zoeken de Amerikanen er, om het communisme dat ook in Japan zekere zuigkracht heeft, tegen te gaan, steun bij partijen, welke niet vnj V™ r‘! - smetten zijn. Inderdaad munistisch vaar in het een communistisch Duitsland in het Westen, in verband met een dan te ver wachten samengaan met Rusland. Toch heeft de Amerikaanse steun aan Japan al geleid tot verzet in Z.O. Azië waar niet alleen Australië, maar ook India en andere landen evenveel vrees hebben voor een nieuw nationalistisch Japan, als Frankrijk ze heeft voor een dergelijk georiënteerd Duitsland. Er is dan ook in> Boiswards Nieuwsblad 9 1 I S 5 i te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1