ALCOHOL DEEREHUEEII - B.U.U. en de gevolgen hiervan Martinytoer ■■M 00000000000000 Fan de Het gebruik van 00000000000000 ■Hl door Nederland 44e '^ang No. 36 Dinsdag 11 Mei 1948 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward af te lezen, den a' de lijn Hijker- >t ,T me jRoomske, hie de keap goedkard. Op it dizze praetsjes forkoft ha/ fan Gysbert Japiks 16^ 9 5 8/2 2 2/2 2 20/2 8 5 3 V/2 2 2 Verachgnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) ;eheel- er een Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij rooraltbetf Hng Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 •l S n Aan H.H. Adverteerders! In verband met de a-s. feestdagen zal ons blad e.k. Vrijdag uitkomen met een speciaal Pinlcsternummer In verband daarmede zal ons blad op Dinsdag 18 Mei NIET verschijnen Advertenties voor het Pinkstemummer moeten Donderdag voor 10 uur ’s mor gens in ons bezit zijn. DE UITGEVERS. A 27 In from gemoed, al woe de wrald onv keare, Dat hat, dat haldt yn God, itjinge it bdgeare. By üs blêd, dat yn dit stik fan sa- ken strikte neutraliteit neistribbe hat, siet dit net oan plakromte. Wy ha 9 Des. tasein, in „te zijner tijd een objectief juridisch rapport” op- nimme to sillen, mar dat hiene wy oant nou ta net krige. Red. aantal bekeuringen voor openbare dron kenschap van vrouwen en meisjes. Behalve de spandoeken en blauwe bloe men spreken deze feiten voör gi onthouder en niet-geheelonthoud< duidelijke taal. Wanneer deze ontwik keling doorgaat, bevindt ons volk zich in dit opzicht op een hellend vlak. VOORJAARSLAMMERENMARKT. Van levendige lammerenhandel hebben we de vorige week reeds een proefje gehad. We hebben dit toen een vóór- proefje genoemd, want Donderdag a.s. wordt de grote voor j aarslammeren - markt gehouden. Diverse zakenlieden hebben zich spontaan bereid verklaard voor deze en de volgende speciale markten premies beschikbaar te stellen. HEERENVEEN NEEMT DE LEIDING. Na een 4-3 overwinning op Haarlem en een 1-0 zege op haar grootste concur rent B.V.V. gaat Heerenveen thans aan de kop in de landcompetitie. De wedstrijd tegen Haarlem op Hemel vaartsdag was wel de mooiste en werd na een spannende kamp met een ju weel van een doelpunt van Abe Len stra in het voordeel van Heerenveen beslist. Het was een lust de beide inter nationaals Kick Smit en Abe Lenstra aan het werk te zien. Over de wedstrijd tegen B.V.V. het vol gende: Vanaf de aftrap was het te zien, dat Heerenveen met de beste bedoelin gen in bet veld was gekomen. Er werd met vuur en élan in een hoog tempo gespeeld en onophoudelijk werd de ene aanval na de andere op de B.V.V.-veste ondernomen. Het pleit voor de verde diging van B.V.V. met Saris aan het hoofd, dat Heerenveen met de rust slechts een 10 voorsprong had. Na de rust was B.V.V. wat meer in de aanval, maar bepaald gevaarlijk was dit niet. De tegenaanvallen van Hee renveen waren wel gevaarlijk en met een beetje geluk was het zeker 2 of 3-0 geworden. Na deze overwinningen zijn de kansen van Heerenveen op het kampioenschap van Nederland sterk gestegen. regelt, in gunstige De „warmtehuisnQ-o chaam wordt echter door het „vuurwa- Stadsnieuws DE N. T. M. Op 24 April 1880 opgericht, werd reeds op 6 October 1880 de eerste lijn van bovengenoemde Maatschappij n.l. van Dokkum naar Veenwouden als paarde- tram geopend. Het materiaal bestond uit 4 rijtuigen, 1 gesloten en 1 open goederenwagen., alsmede 1 veewagen. Zo had dan de Maatschappij zijn intre de gedaan en werden achtereenvolgens o.a. de volgende lijnen in exploitatie genomen: SneekBolsward 11 Jan. 1882; Bols- ward-Harlingen 8 Aug. 1882; Harke- zijl-Makkum 1 April 1898; Franeker- Arum 1 Sept. 19Ö2. Na gereedkoming van smilde-Meppel waren er 320.742 km. in exploitatie waarvan 303.050 km. stoomtram en 17.692 km. paardetram. Vanaf 1930 werden autobusdiensten geopend en het vervoer per tram inge krompen, welke inkrimping ten slotte geleid heeft tot een volkomen overscha keling naar het autobusbedrijf. In de loop der jaren werden o.a. de volgende lijnen voor het vervoer geslo ten op de daarbij vermelde data: Harkezijl-Makkum 16 Juli 1930; Leeu- warden-Arum 13 Sept. 1939 voor goe derenvervoer. Bolsward-Harlingen 1 Maart 1947 en Sneek-Bolsward 5 Oc tober 1947, terwijl als laatste de lijn Drachten-Groningen met ingang van 9 Mei j.l. voor het vervoer werd ge sloten. Het sluiten dezer lijnen heeft echter niet tot gevolg, dat al deze lijnen voor de betrokken streek verloren zullen gaan. De Ned. Spoorwegen hebben n.l. o.a. de lijn Sneek-Bolsward overgeno men om het vervoer bij wagenlading voort te zetten. Voor de N.T.M.busdiensten is inmid dels een nieuwe dienstregeling inge voerd. twadde plak hiene de nije eigners de trlje hierdeboeren mear oanbean, as neffens de Pachtwet foarskreaun wie. It Kollege wlist hjlröp en selt, dat hja mear dien ha as wettellk fan har frege wurde koe. Fansels wenje dizze boeren noch altyd op har spullen en hja hoege der earst óf, as harren In spul oanbean wurdt, dat likegoed of better Is, as hwer’t hja nou op wenje. Ik hle dat fuort al sein, mar misskien dat it sommigen mear selt, nou't Pref. Oerbrandy dit swart op xwyt jowt. Fan alle sensationele praetsjes Is gjln wurd wier, selt de Ried fan Rjochtsher- stel. De ütspraek is dan ek, dat de keap sa bliuwt, dat de hierders lokwlnske wurde mei de opfettlngen fan de nije eig ners en $at it blrop oan 'e ként set wurdt. En dermel is formeel de Slangen. burg-histoarje wer oan ’e kant. Alteast foar de Ried fan Rjochtsherstel en foar de nije eigners. Mar is it dêrmei ek üt? Kin Ds. M. A Krop üt Grins nou syn gewisse hjir ek mei ta? Hat er net mei dizze histoarje by tüzenen fan minsken in blaem smiten op „Rome”? En kfn hy nou mar swijen bliuwe? Is it by him en dyjingen, dy’t mei dien ha oan dizze fortretlike histogrje, al praktyk wurden, hwat in fomeamd godleagener sei: „Lasterje mar raek, der bliuwt altyd hwat fan hingjen”? Sjoch, de namme fan de Paters Benedictijnen is skjin en suver bleaun, mar stelt hy en syn meiwurkers gjin priis op de namme fan earlik man? Men kin mis wêze en ik wol ek nou noch oannimme dat hy, doe’t hy dizze praetsjes op ’e lappen brochte, miende, dat it sa wie. Ik tink net graech kwea fan in oar. Mar nou! Nou’t 16 mannen fan ear en goede namme de Roomske litte wy der mar bóten de ütspraek dien ha, dat alles yn oarder is en meat as yn oarder, kin hy nou mei swijen ta? Ik woe ha, dat it him in eareplicht wie om*to sizzen: „it muoit my slim, dat ik net allinnich Op 17 April, dat is nou trije wlke lyn, hat Pref. Gerbrandv skriftlik ütspraek dien yn de forneamde saek fan de Slan genburg. De lêzers witte, dat der in pear moanne lyn frij hwat drokte oer makke is en dat de polemyk oer dizze kwesje tróch de Redaksje sluten is mei de taslz- zing, dat, sadré de Ried fan Rjochtsher stel syn ütspraek dien hie, dizze yn üs blêd opnomd wurde soe. Oant nou ta haw ik dizze ütspraek allinnich mar sjoen yn katholike kranten de oaren hawwe op dit stuit gjin plakromte, wol ik leau- we. 1) It is ek tige biskamsum, nou sizze to moatten, dat men de planke alhiel mis west hat en dat it hiele spul, hwat men ütjoech, klearebare fantasy wie, om mar gjin slimmer wurd to brüken. Mar lit üs earst de ütspraek fan de Ried wérjaen. Pref. Gerbrandy en syn mannen, foarmje in kollege fan 17 minsken, hwerby ien katholyk is, dus 16 oaren. Foar de min sken, mei in mentaliteit as Ds. M. A. Krop üt Grins, dus wol fortroud. En diz ze Ried hat fêststeld, dat der by de keap gjin inkelde wet of rigel forbrutsen is, mar dat alles gien is sa’t it heart. Ek de- Ried fan Bihear oer Kasteelgoederen wer in kollege fan 17, hwerby ien saris der Koningin in Utrecht dusdanig verstoord, dat de politie hen uit de zaal heeft verwijderd. De 49 Noordhollandse pinken, die de Ko ningin aan de Walcherse boeren heeft geschonken, zijn door de commissaris der Koningin in Zeeland aan die boeren overgedragen. De weg Urk-Emmeloord zal 19 Mei offi cieel en feestelijk in gebruik worden ge nomen. Er zal een autobusdienst worden Ingesteld. Winston Churchill zal vandaag per vlieg- tuig naar Oslo vertrekken, waar hij de gast zal zijn van de Koning. Langzaam maar zeker. De Tribunalen zullen op 1 Juni hun taak vrijwel hebben volbracht. De Rotterdamse politie heeft een goede slag geslagen toen zij een 29-jarlge wln- as earlik man, mar ek om it hege amt, hwat ik ha.” ik woe ha, dat ek de kranten, dy’t yn- dertlid op syn gesach kwealaster kolpor- teard hawwe, harren uterden, om sjen to litfen, dat ear en fetsoen harren heech sit. Misskien komt dit noch? Ik hoopje it fan herten, hwant net ien goedmienend minske, fan hwat rjochting of partij, sll dochs goedkrije klnne, dat de goede namme fan oaren bllastere wurdt. En dêrom siz ik jitteris, foar de lene groep is de saek, üt, hja klnne de holle yn dit opslcht wer omheech stekke, de wlerhelt hat it léste wurd krige, mar it lelt nou op de wel fan de oaren har eigen nam me to suverjen. Ik hoopje om harren, dat hja yn dit opslcht net to lyts wêze sille. Hwant it is in great algemlen bilang, dat yn Nederlün, likegoed as yn dizze omkriten, de minsken fan üngelikense geloofs- en partlj-opfetting elkoarren sjen kinne as lju, dy’t elk op syn wize goed miene. Men hat fiersten to folie meimekoar to dwaen om foet to jaen oan mistrouwen en kwealaster. Der kin gjin inkeld goed ding üt fuortkomme. Yn it forline is der genöch bard, hwer’t wy no'u noch altiten troch fordield binne, der hoege yn fredes namme gjin nije misforstannen mear by. Kinne wy de jenheit net fine, de ienriedichheit en it respect foar mekoar soene wy dochs bit tere graech biwarje wolle. Ik meitsje my sterk, dat it de measte lêzers ek sa giet. Derfoar sit der tofolle Frysk bloed en dus earlikheit yn, der bin ik wis fan. Tj. de J. kelbedlende van zijn bed lichtte onder verdenking van rijwieldiefstal; de jonge man bekende acht fietsen te hebben ver duisterd. Zeepost naar Indonesië kan worden ver zonden met het m.s. „Indrapoera”, dat op 13 Mei vertrekt. Het verdient aanbe veling de correspondentie twee dagen te voren te posten. De Kinderpostzegels hebben dit keer bij na een ton meer opgebracht dan het jaar te voren. In 1946 waren de baten „Voor het Kind” f274.656.49, terwijl ’47 een bedrag van f 362.360.48 opleverde. H. M. de Koningin ziet zich, met het oog op Haar gezondheid, genoodzaakt opnieuw de uitoefening van ’t Koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. 14 Mei a.s. wordt Prinses Juliana als regentes beëdigd.e De patiënten van het Nederlands sana torium te Davos werden op de natio nale feestdag verrast door een Zwitser se militaire kapel, die de Zwitserse en Nederlandse volksliederen ten gehore bracht Twee kinderen verbrand. Doordat kinde ren met vuur speelden in een kippenhok te Helden-Panningen, brak brand uit. Twee kinderen van vier jaar verloren hierbij het-leven. It kin in master misse. Een vader, die te Vlissingen een zoon had aangegeven, moest deze mededeling later rectificeren en vertellen,, dat de zoon een dochter was. De rivierpolitie te Wemeldlnge nam een schuit in beslag, waarop 32 koeien wer den vervoerd. Bij de tweede terugkeer van de „Willem Barendsz” op 14 Mei a.s. te IJmuiden, zal aan kapitein Visser en aan voorman Jonk de De Ruyter-medallle worden uit gereikt. Elftal van twaalf. De voetbalwedstrijd te Soest tussen SEC en RUC moest onder broken worden voor een zeldzaam voor komend geval: een der grensrechters constateerde n.l. plotseling dat RUC met twaalf man speelde. Een moderne Hugo de Groot Te Rot terdam kwam een Tsjech aan, die in een kist uit zijn land was ontvlucht. De eerste buizen van een drinkwater leiding te Elburg zijn gelegd. Het gaat op de Veluwe blijkbaar alles langzaam maar zeker. De lijn Bllthoven-De Bilt van de Ned. Buurtspoorwegmij. zal worden doorge trokken naar Utrecht. Het Prinselijk Paar heeft van zijn be langstelling voor ’t werk van de Stich ting „Kerk en Wereld” te Driebergen doen blijken door het zenden van een gift. Wie in Juni geboren is, en wel op de 16e van die maand, gelieve zijn adres op te geven aan mej. G. Lebret, Pieter Breughelstraat 2, Utrecht, U kunt de Zweedse koning, die naar wij hopen op 16 Juni a.s. de leeftijd van 90 jaar zal bereiken, dan mede huldigen. bier, wijn en hoofd der bevolking per jaar (afge- voor: 17/2 9 6 2^ 2/2 3 2 België Engeland Duitsland Canada Nederland Noorwegen Hierbij valt onmiddellijk dat het verbruik van alcohol zich in dalende lijn begaf. Voor Nederland, dat overigens geen slecht figuur maak te, ging deze daling nog door. Van ’30- ’34 bedroeg het verbruik n.l. 1.93 liter per hoofd en in 1935-’37 1.35 liter per hoofd. Het „meest droge jaar” was 1936, waarna weer een toenemend ge bruik van alcohol uit de statistische cij fers te lezen valt. (Buiten deze statis tiek vallen natuurlijk de clandestien en dito ingevoerde al coholische dranken). Het toenemend gebruik van alcohol na de oorlog is algemeen bekend. Vooral in kringen, waar voorheen practisch geen sterke drank werd gebruikt, treft men thans de borrel aan, die de plaats innam van likeur en bowl. Vooral door vrouwen wordt volgens diverse medede lingen thans véél meer gedronken dan rond tot halve liters): 23 10/2 9/2 8/2 3 5 2 Wanneer deze krant verschijnt, bevin-1 dicamenten, op verbanden en als des den we ons weer in de z.g. Blauwe JJ-’ Week. De sprekende aanplakbiljetten, de spandoeken en 1 hebben U daar vennoedclijk reeds at tent op gemaakt. Uw reactie op dit alles kunnen we zelts niet gissen. Misschien heeft'de actie voor geheelonthouding Uw volle in stemming, misschien vindt U het over dreven te vechten voor een zaak, die U reeds bij voorbaat verloren of wat nofï er e'er, is, de moeite niet waard Uvxxv, w ---J> toename van het gebruik van sterke drank in de na-oorlogse jaren heeft n ieder die het wèl meent met onze volks gezondheid, zeker iets te zeggen.. Dit is dan ook de reden, dat wij U zo objectief mogelijk iets willen medede len over het gebruik van alcohol en de gevolgen hiervan. Na het gebruik van alcohol treden ge woonlijk de veranderingen in de gees tesgesteldheid het meest op de voor grond. Alcohol heeft n.l. een bedwel mende werking, waardoor de verrich tingen van de hersenschors worden on derdrukt, zodat onze handelingen min der worden gecontroleerd en geremd dan in het normale geval. Het duide lijkst komt dit tot uiting in de neiging tot veel praten. De zelfcritiek verzwakt. Iedere opkomende gedachte wordt uit gesproken en op de woorden van ande- ren w w w schijnt dat verschillende psychische processen gemakkelijker verlopen. Dit geldt ook voor verrichtingen, die na ’t aanleren min of meer automatisch zijn. Maar het is inderdaad slechts schijn. De geringere correcties van het ver stand na gebruik van alcohol maken dat bijv, ook gemoedsaandoeningen ge makkelijker geuit worden: opgewon denheid, vrolijkheid, ontstemming, enz. Een schuchter iemand verliest onder invloed van alcohol gemakkelijk zijn te rughoudendheid, een evenwichtig per soon kan onder invloed uitbarsten in woede en zelfs een misdaad begaan, waartoe hem in normale omstandighe- ,den „de moed” zou ontbreken. Dat iemand na het.drinken van alcohol in staat zou zijn meer lichamelijke ar beid te verrichten wordt tegenwoordig algemeen ontkend. Wel kan de alcohol, in matige hoeveelheden genoten, tijde lijk het gevoel van vermoeidheid weg nemen, zodat het werken langer kan worden volgehouden, zonder dat er een verslapping den alcohol voorgeschreven, daar ze 1 trum, dat de ademhalingsbewegingen regelt, in gunstige zin beïnvloedt. De „warmtehuishQuding" van het 11- lectucle prestatievermogen, om van het huiselijk leed dat door dit alles kan ont staan, maar te zwijgen. Ten slotte nog iets over het gebruik van alcohol volgens statistische gege vens. In de jaren 1906-’10, 1919-’22, 1923-’27, 1928-’32 bedroeg resp, aan verbruik van absolute alcohol vervat in sterke drank in liters per Op bevrijdingsdag schreef Roosendaal de 30.000ste inwoner van de stad in. Het is een meisje, de jongste van een twee ling. Aan het hotel Anneville, waar de Ko ningin na de oorlog tijdelijk heeft gere sideerd, is een plaat onthuld, die de ge dachte aan het Koninklijk verblijf leven dig houdt. De capitulatiezaal in hotel De Wereld te Wageningien zal gedurende 6 maanden voor het publiek zijn opengesteld. verslapping"intreedt. Kleine hoevedhe^1 Een rijdend kledingmagazijn zal weldra worden soms aan zieken in Noord-Brabant in bedrijf worden ge- het zenuwcen-steld om die gemeenten te bezoeken, .—k—waar geen kledingzaken zijn geves tigd.' 1 Een aantal onbeschofte bezoekers van ’n bijeenkomst van de Stichting 1940-45 te ter in de war gestuurd. De bloedva- ^aar|em heeft een rede van de commis- ten van huid en spieren worden wijder I en daardoor stroomt er meer bloed door de huid, waardoor het afgeven van warmte weer wordt bevorderd. Bij ern stige graden van vergiftiging door al cohol kan daarom de lichaamstempera tuur van 37 gr. dalen tot 30 $r. en soms zelfs tot 24 gr., hoewel de persoon in kwestie het in die omstandigheden zelfs in een zeer koude omgeving het gevoel heeft het warm te hebben. D t verklaart dat dronkenschap niet zelden door longontsteking of bevriezen ge volgd en soms met de dood bekocht wordt. Daar de circulatie van het bloed als zodanig door alcohol wordt begunstigd wordt het soms als hulpmiddel bij de behandeling van lijders aan acute in fectieziekten gebruikt. Op het hart heeft alcohol blijkens onderzoekingen geen of een nadelige werking. De afscheiding van urine wordt er door vergroot. Van kleine hoeveelheden on dervindt de spijsvertering geen hinder, terwijl de eetlust er door wordt bevor derd. Bij regelmatig gebruik van alco hol ontstaat veelal vetzucht. Het is een merkwaardig feit, dat men in alle oude beschavingen en heden ten dage nog bij alle volken der aarde de gewoonte aantreft om behalve de nodi ge voedingsmiddelen, ook stoffen met bepaalde opwekkende en meer nog met bedwelmende eigenschappen te berei den en te gebruiken: alcohol, coca, opium, enz. Men zou kunnen menen, dat hiermede aan een instinctmat;g ge voelde behoefte wordt voldaan. Nood zakelijk zijn de genotmiddelen echter geen van alle. Zonder alcohol is het leven heel goed mogelijk, echter kan het gebruik van een kleine hoeveelhe'd in de geneeskunde van nut zijn, ook ek als oplosmiddel voor verschillende 1 infectiemiddel. Het is moeilijk een scherpe grens te .Frankrijk bloempjesverkoop, trekken tussen gebruik en misbruik van - - - alcohol, daar deze afhankelijk is van de gebruiker en van de omstandighe den. Volgens Widmark kan op eenvou dige wijze in een kleine hoeveelheid bloed het alcoholgehalte worden be paald. Uit een groot aantal dergelijke bepalingen, die in Zweden op last van autoriteiten bij misdaden, verkeers-on- gevallen enz. zijn uitgevoerd, heeft men acht. Hoe het’ook zij, de onrustbarende kunnen vaststellen, dat bij een gehalte van 0.08 pet. alcohol in het bloed nog geen gevolgen kunnen worden opge merkt, bij 0.1 pet. waren /j, bij 0.16 pet. en bij 0.26 pet. alle onder zochten „in kennelijke staat”. Bekend zijn de stoornissen die dan ontstaan zoals: onvoldoende articulatie bij het spreken, het onzeker staan en lopen, tiek vallen 1 misselijkheid en tenslotte slaperigheid vervaardigde en bewu<zijnverlies. Betreurenswaardig is het lijden aan chronische ziekten die bij veelvuldig ge bruik van alcohol ontstaan, terwijl som mige ziekten bijv, suikerziekte, vetzucht en jicht door alcoholisme worden ver ergerd. Tegenover infectieziekten is de alcoholist eveneens minder weerstands krachtig. De verderfelijke invloed van het alcoholisme op 't nakomelingschap voorheen, getuige tevens het toenemend is herhaaldelijk aan de hand van sta tistieken bewezen. Alcohol vermindert wordt zeer ad rem gereageerd. Het het getal der volwaardige kinderen. Bij gewoonte-drinkers ontwikkelen zich bovendien op den duur karakterveran deringen, die bestaan uit een vermin derde belangstelling voor werk en ge zin en een vermindering van het intel- Bolswards Nieuwsblad i.wviKyj .vi. uiii'iu sizicu; „ii iiiuuii nu t X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1