1 Pinkstergebruiken uit vervlogen dagen H.M. Koningin Wilhelmina PINKSTERZANQ IS N iiiiiiiiiiiiiiiiu jiiiiiiuiiiiin min mm immimmmmmmmmmi Buitenlands Overzicht c’ 9»] r ind 00000000000090 <LiA&ejnsu>ifskei±. iiiiniiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii mm mm mmmmmmmmmiiimm balk 00000000000000 doet afstand van de troon N mg ie arl! No, 37 44e ’’Mang VrUd»< M Met 1948 Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 3 itvd tn fan Gysbert Japiks Molotoff merkt namens de Russische regering ten opzichte van deze Amerikaanse verkla- ln. 86 S n e e er Komt, komt, o drie maal Heiige Geest! Gebenedijt ons Pinksterfeest! Komt, tortelduif van ’s Hemels dak, En brengt ons de olijventak! O vinger'Gods, dit stenen hert Vermorzelt, dat het weker werdt En Christi wet, die eeuwig blijft, In ons gemoed en zinnen schrijft! Joost van den Vondel. O die gij onbegrijpelijk zijt! Ons hert tot Uwe tempel wijdt, En ons inwendigheid herschept, Die lust bij ons te wonen hebt. Komt, Hemel-dauw en overstort ’t Gemoed, onvruchtbaar en verdord, O stroom des levens! o fontein! Bevochtigt ons en wast ons rein. waren gestoken. Gezicht en handen wa ren met roet zwart gemaakt. Twee van de dragers droegen een ladder plat op de schouders en midden op die ladder was een soort tempeltje van latwerk ge- kronen van eierdoppen versierd was. Van de kinderen af tot de oude vrouwtjes toe moest leder dit zien en men smeet dan maar wat in het korfje, zoveel als men missen wilde. Onder het zingen van een Pinksterlledje door de andere wees kinderen had men dan, als het mooi weer was, veel pret. Over Hindeloopen, dat weer andere Pinkstergebruiken kende, hopen wij een volgende maal Iets mee te delen. niet de vijand te zijn van het goede, dat reeds in een kleinere kring der volken is bereikt of nog bereikt zal worden. Want het begint er op te gelijken, dat ook de drie Ver. Staten een poging in die richting doen op dit ogenblik is overigens begrijpelijk, In het jaar der presidentsverkiezingen zal Tru man er waarde aan hechten het Ameri kaanse kiezerscorps te overtuigen, dat zijn regering alle krachten aanwendt tot een ontspanning In de Internationale po litiek te komen. Een ontspanning, welke ook de Amerikaanse belastingbetaler ten goede zou komen, omdat de nieuwe be- wapenlngsplannen ontzaglijke sommen verslinden. En de poging moest ook thans gedaan, omdat de Ver. Staten voor een beslissend moment In haar internationale politiek staan. De Westerse Unie wier leden België en Nederland thans onderling een militair verbond hebben gesloten wacht nog altijd op de toe zegging van een Amerikaanse militaire garantie. De eerste stappen om het con gres tot een algemene principiële uit spraak in dezen te brengen heeft Tru man gedaan, en het kan zijn nut hebben intussen te pogen een duidelijk inzicht omtrent de bedoelingen van Moskou te verwerven. Of Washington dat werkelijk zal krijgen, is een andere vraag. In Italië is Einaudi, candidaat der Chr. democra ten, tot staatshoofd gekozen, die de Gas- peri heeft uitgenodigd een nieuwe re gering te vormen. 1 te Vfiichljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 Bolmrd Telefoon 401 (K 0107) Abonnementsprijs i 1,25 per kwartaal bij vooruitbet»ling Advertentieprijs i 10 cent per tn,m, Qlro 87920 ;a- >r- >j- 18. Irk an ng-1 ikl de ing aat 179 311* ren 28 Jo fine ’t Wear yn ’t hillich boek to lézen Hjir bliuwt gjin ding yn ien en ’t Belde wezen, Komt, Godlijk vier! en steekt voortaan Ons koude ziel met ijver aan. Komt, heilig vier! verteert, verslindt Al wat in ons nog ’t vlees bemint. gaan met een politiek te voeren ter ver sterking der vriendschappelijke betrek kingen met de Oost-Europese landen, zoals de Ver. Staten dat immers ook doen met Canada, Mexico, enz. Molotoff ont kent, dat de Sovjet-Unie zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden der O.-Europese landen, ontkent ook dat de Westerse Unie opgericht is ter zelfver dediging, doch vindt haar meer gericht tegen Rusland, en beschuldigt de Ver. Staten er van door zich overal militaire bases te verwerven, pogingen te doen Rusland te omsingelen. Het is alles heel openhartig gezegd, doch dit zou de kan sen op betere verhoudingen niet beder ven wanneer daarvoor werkelijk behoor lijke gronden aanwezig waren. Twijfel Zo’n ding meer in het klein wordt ook I wel op een stok gedragen. Zij noemen dat voorwerp of de jongen die er mee loopt, of allen met elkaar de Pinkster bloem, tenminste te Franeker. Alleen des Zaterdags vóór Pinksteren komen ze er mee voor het licht'. Meestal zijn er h -ee jongens en die twee de vraagt dan iets voor de Pinkster bloem. Maar als het goed in orde is, zijn er een stuk of zeven. Een van hen die steeds de eerste is en „Domeny” (deze benaming wijst op het oorspron kelijke plechtige karakter der handeling) I Tot nu toe, aldus de Amerikaanse ver klaring, hebben wij niet de hoop opge geven op een dergelijke wijziging In dq politiek, welke ons in de gelegenheid zou stellen een weg te vinden voor .het herstellen van goede en redelijke betrek kingen tussen deze beide landen, en een radicale vermindering van de verwarring welke op het ogenblik zulk een ongun stige invloed op de Internationale betrek kingen heeft. Vertrooster, brengt ons Christi vreê, En neemt in onze harten steê! Geest Gods, maakt onze geest gewis, Dat God ons aller Vader is. De vijf artikelen van het Haagse Congres. Onderlinge samenwerking het parool. Ook in Scandinavische landen? De Amerikaans- Russlsche toenadering een dode mus. De commissie voor de atoomenergie een misluk king. Truman zal zijn goede wil tonen. De Westerse Unie heeft nog steeds geen mili taire garantie. De toestand in Italië en Palestina. Scandinavische landen langzamerhand tot een grotere onder linge samenwerking zullen komen, al wensen zij zich nog niet bij de Westerse Unie aan te sluiten. Op de duur zal ook dat kunnen komen en kan dus een groei ontstaan, welke in de richting van een Europese Unie gaat. De drang tot samen werking in de Scandinavische landen vindt overigens minder zijn basis in ide. ele verlangens dezer volken, dan wel in het besef dat men grote gevaren loopt als men alleen blijft staan, welk besef eigenlijk toch ook de ondergrond van de Westerse Unie is. Vierkant gezegd is het de Palestina staat voor de dag, waarop het Engelse mandaat eindigt, zonder dat de Ver. Na ties afdoende maatregelen hebben geno men een Joods-Arabische oorlog te voorkomen. commissie voor atoomenergie der Ver. Naties moest haar werkzaam heden staken omdat de Russen het met de anderen niet eens konden worden, in Duitsland blijven beide partijen op even gespannen voet met elkaar verkeren; vanuit Noord Korea hebben de Russen met alle middelen getracht de verkiezin gen in het door de Amerikanen bezette Zuid Korea te verhinderen, omdat ze het met Noord Korea tot ’n „volksrepubliek” willen verenigen. Er zouden nog heel wat meer punten zijn op te noemen, doch het is eigenlijk overbodig. Tenzij de Russen het roer radicaal omgooien en met daden bewijzen, dat zij tevreden zijn met wat ze nu hebben, zal er tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unle, welker politiek gebaseerd is op zo totaal andere ideologeën, geen overeenstemming mo gelijk zijn. Dat de daaromtrent is echter gerechtvaardigd. In de eerste plaats schijnt de publicatie van deze correspondentie al een weinig vriendschappelijk gebaar van Rusland ter inleiding van de besprekingen, want de Ver. Staten hadden die voorlopig ge heim willen houden. Maar, en dit is be langijker, er heeft zich de laatste tijd geen enkel feit voorgedaan dat getuigt van beter begrip tussen belde wereld rijken en vermindering van het onder- j linge wantrouwen. De iet ek er m in> me cie >or id- of- en. de iet ijn, lag ten in is- un 1. genoemd wordt, heeft een steek op. Deze danst, als hij bij een deur komt, een keer of drie vier in het rond en vraagt: Heeft u alstublieft ook wat voor de gek? Som mige mensen noemen hen ook wel gek ken of Pinkstergekken. Waling Dijkstra geeft een dergelijke be schrijving, zij het met meer bijzonderhe den. Volgens hem liep de eigenlijke Pink sterbloem, een niet al te grote jongen, In een z.g. tempel, welke er uitzag als een bijenkorf, uit hoepels en stokken be staande, en zo groot, dat de jongen die hem droeg, er In kon lopen. Op en aan die tempel hingen groene palmtakken en bloemen, met lover en franjes van wit, gekleurd en goudpapier en met reeksen uitgeblazen eierdoppen en stukken glas die tegen elkaar aan rinkelden. Door al dat bekleedsel kon men het jongetje er binnen In maar nau welijks zien. Hij werd vergezeld van een stuk of vier grote jongens die eenvoudige kunstbloe men verkochten, plat, van papier, waar van de vorm het meest geleek op de passiebloem, met dunne .houten stelen. Zo nu en dan schoven zij het groene be hangsel ter zijde en werd de jongen, in het wit, met een krans van groen en bloemen om het hoofd, zichtbaar. Hij hield dan de toeschouwers een bakje voor om er een gift in te deponeren. Zo ging het van huis tot huis. Een mannelijke Pinksterbloem hadden ook de fabrieksarbeiders te Makkum, tenminste nog omstreeks 1825. We ont lenen weer aan Waling Dijkstra: Daar was het gewoonte dat zeven grote jongens de Pinksterbloem droegen, een jongetje van een jaar of zes, zeven. Het ventje werd dan met veel statie door ’t plichtlng op ons met al onze kracht, zo- Gij, wind des Herenl weest doch meê Ons zielenschip In ’s werelds zeê: Opdat wij, vrij van schipbreuk, dan Landen in 't Hemels Canaën. expansiezucht der Russen welke thans tot dergelijke verbonden in West-Europa leidt, al moet men toege ven dat de Russen misschien tot nog toe slechts genomen hebben wat hun mede- geallieerden hun te kwader ure tijdens de oorlog hebben beloofd. Is er kans dat de vrees voor wat de Russen nog verder zouden kunnen ondernemen, enigszins met vlaggen, vergulde noten en allerlei vermindert door de geruchten over Ame- rikaans—Russische toenadering, welke de laatste dagen liepen? Die geruchten vinden hun oorsprong in een Amerikaan se stap te Moskou, waar de ambassa deur der Ver. Staten de Russische rege ring heeft voorgesteld besprekingen te openen over de regeling der geschilpun ten welke tussen beide landen bestaan. De Russische regering heeft dit voorstel aangenomen, maar evenmin als trouwens de Ver Staten, een blad voor de mond genomen over de oorzaken welke h.l. leidden tot die geschilpunten. De Ver. Staten zeggen, dat zij nooit tegen Rusland zou den zijn opgetreden als thans het geval is, wanneer zij andere landen niet had den moeten bijstaan met het doel hun politieke onschendbaarheid te bescher men tegen de pogingen van de zijde der communistische minderheden om de macht te grijpen en regeringen te vor men, welke ondergeschikt zijn aan bui tenlandse belangen. baar, In onze eigen partijen, kerken, be roepskringen en vakverenigingen die mannen en regeringen te steunen, die dit werk tot heil van het algemeen be vorderen ,deze prachtige kans op vrede en waarborg voor een grote toekomst, voor deze generatie en volgende. - J x Wij zullen thans hier niet verder op het' ten congresse behandelde ingaan, hoofd zaak is dat de Europese samenwerking er ernstig besproken is en pogingen zijn gedaan een omlijnd program uit te wer ken, op de basis waarvan men In alle landen de propaganda ter hand kan ne men. Moge dan al het ideaal, dat het Congres zich stelt, nog zeer ver van zijn verwerkelijking verwijderd zijn, de pro paganda voor algemene Europese sa menwerking kan slechts ten goede ko men aan de wil der volken, elkaar al lirect In kleiner verband, zoals bijv, in 'Ie Benelux en Westerse Unie, te vin den. In die zin behoeft dan het beste de Europese Unie welke een ideaal is In zijn studie over Friese kalenderfeesten mutsen op het hoofd en waren potsler- vertelt de folklorist v. d. Molen hoe hij lijk uitgedost. De mutsen waren van ge. ult een oud handschrift van T. R. Dijk-1 kleurd papier, welke spits toeliepen en stra en uit mededelingen in de Fryske waarop kleine vaantjes van klatergoud Hüsfreon van 1867 al combinerende het volgende kan mededelen: Onder de volksgebruiken, welke Fries land heeft verloren, behoort ook het rondgaan met de Pinksterbloem. In de vorige eeuw nog kende men hier deze plaatst, waarin de Pinksterbloem troon- ommegang, welke trouwens algemeen de. Het kerkvormige tempeltje, met een verspreid was, en er zijn ons betrouw- koepeltje in het midden, was rijk ver- bare beschrijvingen van dit gebruik sierd met papieren pinksterbloemen en overgeleverd. Hieruit blijkt, dat toen in palmgroen; in het midden hing een bel. Friesland als Pinksterbruid veelal niet Ook het latwerk was omwonden met pa- een meisje, doch een jongen fungeerde. f pieren bloemen, en op de toj> van het In de kleine steden, vooral te Franeker tempeltje prijkte een vaantje van goud en Bolsward, en In de omgeving kent papier, dat echter groter was dan dat men het „Pinksterblomsjongen” (Pink- van de puntmutsen. Onder de tempel sterbloemzlngen), dat door jongens ge- uit hing een groot aantal touwen tot blj- daan wordt die zich in het wit gestoken na op de grond; deze droegen dezelfde hebben, bonte kleding en hoge papie- versiersels als de rest, doch bovendien ren mutsen dragen. Maar zij dragen ook ook nog stukjes glas. Ten slotte was het een figuur van hoepels, die veel gelijkt geheel nog versierd met tal van uitge- op een houten crinoline over het hoofd blazen eieren in grote verscheidenheid en dat ding Is behangen met gekleurde en kleur. eierschalen, bonte papierfranjes en stuk- De beide dragers werden voorafgegaan jes glas die tegen elkaar aan rinkelen, door twee jongens, elk met een papieren pinksterbloem in de hand. Twee ande ren liepen achter de ladder; zij hielden eveneens een papieren bloem in de hand. De rij werd gesloten door de zevende, die een mandje droeg. Aldus trok dan de stoet door het dorp, waar hij veel bekijks had. Het was ge woonte om voor elk huls even stil te houden. Dan stak de Pinksterbloem het hoofd bulten .het tempeltje en vroeg om H.M. dc Koningin heeft Woensdagavond over beide zenders een radiorede uitgesproken voor Nederland en de overzeese gebiedsdelen, waarin zij Haar troonsafstand in begin September van dit jaar aankondigde. H.M. sprak o.a. als volgt: „Overgrote vermoeienis, die noch mijn werk, noch mijn gezondheid ten goede komt en die onder de druk van de uitoefening van mijn zware taak geen kans krijgt over te gaan, noopt mij ten tweede male mijn toevlucht te nemen tot een regentschap. Maar er is meer! Er is de last van het klimmen der jaren, een achteruitgaan van veerkracht, weerstands- en arbeidsvermogen. Voor deze nuchtere werkelijkheid ben ik gesteld en ofschoon ik mij steeds ten volle bewust ben, dat de mens slechts wikt en God beschikt, meen ik toch in het welbegrepen belang van U allen en van het Rijk te handelen, door het regeringsbeleid toe te vertrouwen aan Juliana, die naast wijs inzicht ook haar leeftijd voor heeft en over jonge frisse krachten beschikt. Het is op haar dringend verzoek, dat ik de troonswisseling uitstel tot het begin van September. Ik wil wel zeggen, dat mijn gedachten steeds zullen blijven uitgaan naar hen, die hun leven gaven in de strijd tegen de overweldiger en naar al degenen, die nog lijden, door wat zij verloren hebben. Op dit ogenblik roep ik U met de meeste ernst toe: In deze tijd van geweld en gevaar, sluit U nauw aaneen, eendracht en nog eens eendracht! Gaat de toekomst tegemoet schouder aan schouder met Juliana. God zegene U en mijn geliefd kind.” een gift. Het ingezamelde geld werd in het mandje met palmgroen van de hek sluiter gedeponeerd. 's Morgens deed men de ronde door het dorp, terwijl des middags de boeren in de omgeving werden bezocht. Naast deze mannelijke Pinksterbloem- ommegangen was ook ’t Pinksterbruldje in het Friese gebied niet onbekend. Omstreeks het midden der 19e eeuw was er te Makkum een naaischool voor meis jes uit de burgerstand- Hier was het gebruik, dat de meisjes 's Zaterdags vóór Pinkster ’s morgens vroeg op hun werk moesten zijn. Het naaien begon om vier uur; voor sommigen was dit vroeg ge noeg en zij kwamen later. Wie het laatst kwam, moest tracteren; zij werd be schouwd als langslaapster en luilak en bij haar binnenkomen zong men haar toe: De Pinksterbloem is opgestaan, Maar mag wel weer naar bed toe gaan. Slyp üt! slyp ütl slyp ütl Daarna* gaf de naaijuffrouw verlof om het veld in te gaan om de Pinksterbloem te versieren. Zij werd in de viooltjes, bo ter- en andere wilde bloemen gezet en kreeg een krans om het hoofd. Zo trok men met de Pinksterbloem naar de naai juffrouw en de ouders. Deze gaven fooien, koek, krentenbrood, klontjes enz. Na afloop werd de hele dag op de naai school plezier gemaakt. Vond de omgang met de Pinksterbloem bijna steeds plaats op de Zaterdag vóór Pinksteren, in Bolsward was de Pinkster maandag eenmaal een bijzonder feeste lijke dag voor jong en oud. Daarover licht ons P. A. Meeter in zijn uit 1854 daterend handschrift „De belangrijkste feesten onzer voorouders” in, waarin hij er van gewaagt, dat deze dag te Bols ward „vóór ongeveer een halve eeuw” (dus omstreeks 18CO) voor de weeskin deren een grote feestdag was, waarin zich oud en jong verheugden. Een'knappe jongen en ’n bevallig meisje waren uitgedost als een herder en een herderin, netjes in het wit, en versierd met allerlei bloemen. Tussen zich in droegen ze een korfje met bloemen en groen en zo trokken ze met de andere weeskinderen de stad door, om in dat korfje geld op te halen. Onder het zingen van een Pinksterlledje (door M. helaas niet vermeld) klopten ze bij de burgers aan en haalden zo menig stuivertje op. Op Pinkstertwee en -drie zaten deze bel de Pinksterbloemen des namiddags on der een grote boom In het groen, welke Het Haagse Congres voor een Verenigd Europa is begin van deze week geëin digd met een boodschap aan de volken van ons werelddeel, waarin de ter ver gadering verenigden plechtig hun ge meenschappelijke wil uitspreken in de vijf volgende artikelen: 1. Wij wensen een verenigd Europa, op welks gebied de vrije beweging van mensen, idéën en goederen is verze kerd;: 2. wij wensen een handvest voor de rechten van de mens, dat de vrijheid van. gedachten, vergadering en meningsuiting en het recht tot vorming ener politieke oppositie garandeert; 3. wij wensen een Hof van Justitie met toereikende sancties voor de in het hand vest vervatte rechten; 4. wij wensen een Europese assemblee, waarin de levende krachten van al onze yolkeren vertegenwoordigd zullen zijn: 5. wij nemen te goeder trouw de ver- dorp gevoerd. De dragers hadden hoge wel in huiselijke kring als in het open- Bolswards Nieuwsblad MOLOTOFF |i i ite jek >olt •V. )St

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1