k 1 ‘P\ d, Bestrijding Martinytoer van de malaria en andere ziekten verspreidende dieren IEN Fan de rd 00000000000000 door' Nederland 44e Jaargang No. 39 Dinadag 25 Mei 1948 rdei Uitgave van DruRReriJ Fa, A, J. OSINGA Streekblad voor Weat- Zuidweut Friesland Bo 1 a ward e n 30 i, dens. Dr. J. C. M. DE JONG. Bolsward. on« s .aftd 1 JW Ct. fan Gysbert Japiks >ot lis uur teling uiting 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs! 1.25 per kwartaal bl] vooruitbet»llng Advertentieprijs: 10 cent per-m.m. Giro 87926 r een n be- JER- en de n een jlnlg* (•rite erken tracht 94a iidst zien, kunnen we tot de volgende con clusies komen: Van de besmettelijke ziekten worden er een behoorlijk aantal door insecten over gebracht. Insecten irriteren ons en onze huisdieren en maken daardoor het leven onaange naam. Insecten veroorzaken bederf en schade aan onze levensmiddelen en bezittingen. Door de samenwerking van de diensten van Volksgezondheid, Groene Kruis commissies en particulieren kan in ons gewest aan de lasten, welke de insec ten veroorzaken, paal en perk worden gesteld. DDT opent nieuwe perspectieven op het gebied van de insectenbestrijding. bergplaatsen, waar het ontstaan van een witte aanslag niet hinderlijk Is, komt de suspensie voor het bestrijden van insec- treft, als bloedzuigend insect het ons lastig gaan maken. Of hij( denkt aan de asvelden en andere afvalvergaarplaatsen op enige afstand van woningen gelegen, waar de vliegen iedere zomer in duizend tallen hun tonnetjes-pop verlaten. Hier wordt U dus als eerste punt het vraagstuk voorgelegd: Zal het in Neder land mogelijk zijn de muggenlarven met DDT preparaten in sloot en plas te ver nietigen? Inderdaad, het is mogelijk, maar daar mee nog niet uitvoerbaar. Óns land is te waterrijk, ons klimaat brengt teveel stortregens mee en onze sloten en plas sen hebben, in tegenstelling met de oer- woudmoerassen, veel te veel betekenis als drinkplaatsen voor het vee en als verblijfplaatsen van klein gedierte, dat onze consumptievissen tot voedsel moet strekken. Asvelden, de geboorteplaatsen van veel vliegen, kan men wel met DDT behandelen. Alleen is het niet mogelijk gebleken de poppen te doden. Men kan hier maatregelen nemen om de vliegen, die de eitjes komen afzetten, of de jonge, pas uit gekomen vliegen, welke, alvorens weg te vliegen, even een rustpunt zoe ken, met DDT, aangebracht op nabij ge legen houtwerk, te vernietigen. Voor der gelijke doeleinden in de open lucht zal echter een DDT-behandeling bij herha ling wenselijk zijn. Wanneer we'ten slotte het in deze arti kelen besproken onderwerp en de daar in geuite suggesties in hun geheel over oppassen. Dat Ifln Is tlge slnnlch en Ik bin der noch lang net op lït leard, sel er, sa wils bin Ik nou wol wurden. It waer docht It measte en It lelt rneastentllds ek net oan de fledlngsstofl'en, Ik lean ,olle-mcar, dat It In kwesje Is lan struk- tuer. Wy kin It ha, dat it Ifln yn it fpar- jler In tsjlnslach krlget mei hwat hege wyn en kjeld, dat It de hlele simmer net wer oan 'e gong wol, al gean jo ek op 'e kop stean," It liket my fan bllang dit löd troch to jaen, hwant It giet net om mear kunst mest, mar om mear en better frucht en eltse Onderflnlng, dy’t net ütgiet fan1 foaroardlel Is kostber, ek al komt hy skynber yn strlld mei de algemlene opl- ny. Dlzze jonge boer hie him ek fuort forstlen mei de Ryksfoarljochtingstsjlnst en ek hjlrby hle men wol earen nel syn ütllz. Ik helje dit blnammen oan, om der op to- wizen, dat de lju fan It Ifln- bouriQnderwIis en de foarljochting, as hja geandewel hwat droech efter de earen binne, graech dlzze en soartgell- kense ünderfiningen hearre. Hwant krekt troch dlzze gearwurking tusken de boer en syn wittenskiplike helpers moat de saek foarüt brocht wurde. Dit sjocht men lykwols mei de jierren better yn. De natuer is ryk en de minske, ek de skerpste, kin der hyltyd wer fan leare. En in boer, dy’t al den dei syn lannen neigiet en net tofoaren foar it nlje blyn is, kin oan üs'tige weardefolle oanwi- zings jaen. Ek yn dizzen jildt it wurd: Allinnich de wierheit sll üs frij meitsje. En it soe al in tige eigenwize potentaet wêze moatte, as hy fan de kostbere prak, tyk yn boereformiddens neat witte woe. J iVind 1, Na afloop van de behandeling make men zich niet ongerust, als het behangselpa pier, door het opgenomen vocht van Iets andere kleur lijkt. Na het drogen blij ven er geen sporen meer achter en Is de dunne laag DDT-kristallen onzicht baar. Natuurlijk moet men het residu nu rustig laten zitten. Behandelde plaat sen moeten dus niet na afloop met wa ter en zeep, andere schoonmaakmiddelen, of schurende borstels worden afgeno men. De meeste spultcampagnes zullen wel ondernomen worden tegen muggen en vliegen. De gevaarlijke malariamug tracht In de herfst een donker, Ietwat verborgen hoekje te vinden om te over winteren; zulke schuilplaatsen zal men dus willen behandelen. Vliegen zoeken gaarne hoekjes op bij de lamp, de kache en de vensterbanken en ook zitten ze veel op allerlei van de zolder neerhan gende voorwerpen. Het Is een voordeel, dat een vlieg zeer bewegelijk Is; de kans dat hij dus op een met DDT behandelt vlak of voorwerp komt te zitten, is daar door veel groter, dan bij de lang op één plaats rustende muggen. De ervaring heeft geleerd, dat de insecten door de met DDT behandelde plaatsen niet wor den afgeschrikt; er dus gewoon op gaan zitten. Met 1 liter 3 %- oplossing kan men ruim 20 M’. oppervlak goed behandelen. Ter bestrijding van vliegen is een behande ling van bovengenoemde, druk bezochte plaatsen, gewoonlijk afdoende. Voor hen, did in een uitgesproken malaria-hoek wonen, is het raadzaam om ter bescher ming tegen de malariamug kort voor de herfst de plafonds en bovenste hoeken van de slaapkamers, voorts donkere hoe ken achter balken op zolder enz. in hun geheel if^e) bespuiten. Natuurlijk willen de huisvrouwen de motten ook graag kwijt. Welnu, er Is niets tegen om, wan neer de kleerkasten eens een dag wor den uitgeruimd, de wandep en de deur van binnen te bespuiten. Ook zonder spuit kan men de vloeibare DDT-oplos- bakkers procesverbaal opgemaakt we gens het te duur verkopen van wit- en/of roggebrood. 4 kruideniers deelden hun lot; ook zij verkochen enkele artikelen te duur. Afwijzend is beschikt op een verzoek van landbouwerszode om aan veehouders bij wijze van huisslachting het slachten van een rund in plaats van varkens toe te staan. De uitvoer van geslepen diamant uit Am sterdam bedroeg in Maart ’48 f 2.042 000 tegen f 1.613.000 in Febr. Het comité Benelux zal op 11 en 12 Juni te Amsterdam een economisch congres voor de drie landen organiseren^ Gestolen diamanten ter waarde van 50 millioen gulden zullen uit Duitsland weer naar Nederland worden teruggevoerd. De lifeve jeugd ite Nijmegen vernielde alleen aan straatlantaarns In het afge lopen jaar voor een bedrag van f 10.000. Het Katholiek comité van actie zal met Welter als lijstaanvoerder toch aan de verkiezingen deelnemen, eveneens de oude S. D. A, P., waarin opgenomen Partij voor Wereldregering en Bellamy. Door gasverstikking overleed te Amster dam een 24-jarige verpleegster tijdens het nemen van een bad. Te Rlnsumageest werd ’n wielrijder aan gereden, die aan de gevolgen over leed. Een eitje van 3 gram werd geproduceerd door een zuinige, kip te Hóornster- zwaag Jublleumspeldjes zullen 50 cent worden verkocht, teneinde een fonds voor de kankerbestrijding als nationaal huldeblijk In te zamelen. Een avontuurlijke Duitser, die per zeil bootje van Lübeck naar Frankrijk tracht te te ontkomen, werd bij Sexblerum aan gehouden en aan de marechaussee over geleverd. Op slag gedood werd de 61-jarige Blec ker uit Delfzijl die te Hardegarljp werd aangereden. De eerste kersen zijn reeds op de veiling te Gronsveld aangevoerd, Ze brachten f4.31 per kg. op. Prlnses-regentes Juliana heeft Donder dagmorgen mr. E. N. van Kleffens, Ne derlands ambassadeur In de V. S., en In de middag de minister-president dr. L. J. M. Beel, In audiëntie ontvangen op pa leis Soestdljk. Om Relntje de Vos. Dezer dagen slaag de een boswachter te Well er in, uit een hol zeven jonge vossen uit te graven. Aan de Deurneseweg werden vijf vol wassen vossen door Venrayse jagers on schadelijk gemaakt. Het centrum van de kleuterverzorging, het Christina Baderhuis te Arnhem, zal Vrijdag bezoek van 150 buitenlandse art sen krijgen, d’e een medisch congres te Parijs hebben bijgewoond. Een Jonge haal, vermoedelijk een ver dwaald exemplaar, Is aangevoerd door een ansjovisvisser uit de Waddenzee. Minister Drees zal gedurende de tijd, dat min. Lieftinck in Indonesië vertoeft, het ministerie van financiën waarne- ten in huis niet in aanmerking. Anders is het met de z.g. emulsies. Dit zijn fa briekmatig vervaardigde stam-oplossin- gen, met hoge DDT-concentratie, die zich lenen voor het brengen in water. Ook dit zijn, in water gebracht, zwak melk achtige witte vloeistoffen. Hoewel we de emulsies nog niet /Op hun practifeche bruikbaarheid ten volle hebben kunnen toetsen, was de indruk die wij in sa menwerking met Dr. Fir.tos, van een door de N.V« Organon te Oss vervaardigd preparaat, verkregen, zeer gunstig. Het bleek, dat deze witte vloeistof op hout, behangselpapier, geverfde of gestuca- doorde muren, zonder sporen achter te laten, gespoten kon worden. Het middel had de gunstige eigenschappen van DDT zonder ook maar in het minst hinderlijk te zijn voor de spuitende personen. Voor velerlei toepassingen hebben der gelijke waterige emulsies voorkeur bo ven de eerder besproken oplossingen. In het boerenbedrijf, waar het behandelen van vee (koeien, paarden, konijnen enz.) met stuifdozen reeds opgang maakt, kun nen beter de waterige emulsies, zonder vrees, dat de huid van het dier er schade van zal ondervinden .gebruikt worden. De overlast door muggen, vliegen en andere, hinderlijke insecten aangedaan, zal door een dergelijke behandeling be langrijk afnemen. Maar ook zelf kunnen we van dergelijke emulsies in water profiteren. Wij maak ten U al attent op de mogelijkheid om koorden, gedrenkt in DDT, als afweer tegen vliegen te gebruiken. Er zijn reeds mensen, die nog een stap verder deden, door hun vitrage te dompelen in een emulsie In water en daarna op te han gen voor de door vliegen druk bezochte ramen. Daarmee heeft men Iets In toe passing gebracht, dat in meer geperfec- tionneerde vorm in oorlogstijd werd uit gewerkt. Het bleek n.l. mogelijk om kle ren en tenten te drenken In DDT-baden, waaraan ook een hechtmiddel werd toe gevoegd. Het resultaat was, dat men op deze wijze de onderkledlng van de mili tairen „anti-luis” kon maken en wel zo danig, dat de kleding, zonder zijn wer king te verliezen, 58 maal gewassen kon worden. Zo langzamerhand hebben we allerlei toepassingen van DDT in verschillende vormen leren kennen. Lukt het met de Insecticide de ons en onze dieren pla gende insecten te vernietigen, dan kun nen we er zeker van zijn, ook mede te werken aan het binnen de perken hou den van de ziektenverwekkers, waarvan aan het begin van deze artikelen sprake was. We willen ons nu echter ook nog afvra gen of het niet'mogelijk Is hinderlijke in secten, zoals vooral muggen en vliegen elders en vooral buitenshuis aan te pak ken en te verdelgen. Iemand, die een der- gelljke overweging zou uitspreken, denkt aan de vele muggensoorten, met Inbe grip van de malarla-overbrengers, wel ke, na In slootjes het eerste deel van de levenscyclus te hebben doorgemaakt, als vliegend en voorzover het de wijfjes be- singen zeer goed gebruiken. Indien U de vloeistof op vensterbanken e.d. met een kwast in een dunne laag uitstrijkt, blijft na verdamping ook het werkzame DDT achten In „De Boerderij” beveelt Dr. Hemmes terecht ook aan enige stukken dik gor dijnkoord in de DDT-oplossing te dren ken en in de kamer op te hangen. Ook hierin blijft de DDT dan achter en doodt de vliegen, die er op rondwandelen. Het handig in de kamer ophangen van een eind koord is altijd een nog minder sto rend en aangenamer gezicht dan het heb ben van een lelijke, kleverige vliegen vanger. Met de DDT-kerosine-oplossingen kan men ook nog andere insectenplagen ver weg houden, het succes is daarbij echter dikwijls niet zo groot als tegen muggen en vliegen. Stalproeven, tezamen met Dr. Cseh Firtos te Franeker ondernomen, hebben ons geleerd, dat men door ’t mid del toe te passen, in door vliegen en mug gen druk bezochte stallen ook spinnen, pissebedden, en andere minder algemene insecten kan uitroeien. Het behandelen van de stallen met DDT komt, zoals Dr. Wartena opmerkte, het vee ten goede. De behandeling van het vee zelf zullen we later nog even ter sprake brengen. Helaas blijken dieren als kakkerlakken en oorwormen bestand te zijn tegen DDT. Tegen wandluizen wordt het spui ten met DDT, ook weer in grote con centratie, aanbevolen. Zelf hebben we hieromtrent geen ervaringen. Uit de lite ratuur weten we, dat ook hiér het mid del met succes wordt toegepast. Daar naast is on'1 eeij geval bekend, waarbij een DDT-behandeling niet voldoende was om een wandluizenplaag voor góed uit te roeien. De tijd zal moeten leren, of de DDT-toepassing het moeilijke en gevaarlijke cyaneren van de wandluis huizen kan verdringen. Men zoekt in verband met de nadelen, welke aan het gebruiken van de kerosine als oplosmiddel verbonden zijn, naar andere, beter bruikbare vloeistoffen, waarin DDT kan worden opgelost. DDT is in water onoplosbaar: dat lijkt mis schien een geweldig nadeel; in werke lijkheid moet het als een geweldig voor deel worden beschouwd. Immers, door deze bijzonderheid kon DDT ook toe passing in de open lucht vinden, Planten met DDT In kerosine bespuiten kan echter weer niet; bladgroen van de plan ten sterft af door het bevochtigen met kerosine. In de landbouw werkt men daarom met waterige suspensies, die als een dunne witte pap over de planten ult- bezochte plaatsen wat meer te spultem gespreid wordt. Behoudens In stallen en Hoe fet sopje oarlju’s p edelen En buorlju’s kij jaen greate mielen. Mar leau my frij, myn freon, ik siz It liket sommes mear as 't is. Petiele schotel, pan. dat de ploech, dy’t neffens Dr. Grashuis luorre waerd, tjlnners bleauwen. De Aide praktyk helle flerwel de prils. Mar om nou op dy jonge boer werom to kommen, ly sel: „Ik bln It wol lens, dat der folie stikken lAn binne, dy fietsten to mln kunstmest krlje en dat by party boeren stlvens en mlsblgryp In rol spylje, mar der Is de saek dochs net alhlel mei üt. Jo witte Ik pllchte frljhwat kunstmest to brüken, blnammen stikstof, hwant myn pleats Is tlge ryk oan fosforsör. Dat hat It grounündersllk wol ütwllsd, mar bop- pedat prebearje Ik hyltyd wer off Ik mei super of slakkemoal ek rlsseltaten krlje kin, mar dat jowt by my neat, It len- nlchste Is, dat It percentage fosforsör yn It hea hwat greater Is, mar oars neat to sjen. Ek de klaver komt net werom, En dérom bin Ik elnllngs tsjln myp sin de léste jierren hwat meljener wurden mei de stikstof en dat fóldocht my bet ter.” Ik hie dit lOd wol ris earder heard, mar nou’t It kaem fan In jonge boer, dy’t de LÊnbouwinterskoalle mei gong trochroun wie en altyd foaroan stie as der hwat to forbetterjen foei, nou harke ik tige nel him. Hwat ha jo der dan op tsjln? sei ik. Nou op myn ifln, sei er, jo witte dat is swiere knippige klaei, wurdt de frucht geandewei minder, de klaver (prdwynt en ik krij ek fierst to folie fan dat minder- weardige tüzenblêd of kikkertsblom, jo witte wol, dat guod mei dy wite of Ijocht. reade skermkes, yn it l&n. De frucht wurdt grou en iepen en it docht ek min der. Ik moat fan tiid ta tiid mei mod der en dong der oer en dan krij Ik better frucht, mar to folie stikstof kin by my net, dat ha’k njonkenlytsen wol bigrepen. Hy neamde meiiens oare pleatsen, hwer’t men hiel oare en folie bettere fortuten hie, mar op it swiere knippige lAn mei in klacigehalte fan 60 en derbnnnp it Okkerwyks hat de „hear Ir. van der Mo len hjlrre yn de Wynberch In foardracht hftlden oer de kostprlls fan 'e molke en dfirby do, wllst op It lytse kunstmest- gebrük yn dlzze kontrljen. Ik haw dat letter jltterls sein en nou fan 'e wlke hle Ik In fikse jonge boer by my, dy’t der In oare kyk op hle, dy’t my fan ge- nóch bllang liket om der hjlr ris de mle- ning fan de praktyske boeren oer to rle- plachtsjen. Hwant dy boerepraktyk haw ik yn de rin fan ’e jierren folie mear res pect foar krige as doe’t ik noch sa’n driftJch jong| baeske wie1. Hyltyd wer docht it bliken, dat in. fiks part fan 'e boeren de eagen net yn ’e büse hat en faker as len kear de lju fan It wltten- skipllk ündersiik wer yn de goede banen werombringt. Sa is it dizzer dagen ek gien mei de opfok fan de keallen. Dr. Grashuis, in earste kenner fan fé- foerkwesjes, hie sein, de kèallen koene wol mei folie minder molke ta as der mar in goed moalmingsel en goed hea brükt waerd. Mar nou hawwe se yn Ryptsjerk op de proefbuorkerij dat ris goed hifke en trlje ploegen gelykweardl- ge keallen oansetten. En hjlr blykte for- goed dat de Fryske methoade mei frlj hwat molke der fier mei trochgyng en (Slot). Nu willen we iets vertellen over het aan brengen. Voor huishoudelijk gebruik hebben we in ons land voorlopig alleen nog de beschikking over pompjes van het type van de ouderwetse flitspuit Sommige gelukkige bezitters van een stofzuiger met zuig- en afblaassysteem kunnen de hierbij dikwijls geleverde eenvoudige vloeistofverstuivers zeer goed gebruiken. In Amerika heeft men voor het in klein gebruik sproeien van DDT-vloeistoffen reeds enige keuze in goedkope handpompjes. Verwacht mag worden dat ze spoedig geïmporteerd worden en dan algemeen, verkrijgbaar sullen zijn. Modellen of beschrijvende brochures van importeurs ontvingen we nog niet. Met DDT-oplossingen kunnen zonder angst voor blijvende vlekken worden be vochtigd: behangsels, geverfde of gestu- cadoorde plafonds of wanden, houtwerk al of niet geschilderd, gordijnen enz. Eerst kort geleden behangen, gestuca- doorde of geschilderde kamers behan- dele men de eerste weken niet, omdat hier het gevaar van vlekken wèl bestaat. Alvorens te spuiten brengen we onze gelakte en gepolitoerde meubelen, schil derijen, spiegels en alles, wat we niet met DDT In contact willen hebben, In het midden van de kamer en bedekken dit, eventueel uit een oogpunt van veiligheid, met een paar lakens. Levensmiddelen worden vanzelfsprekend goed opgebor gen en om brandgevaar tijdens het spui ten, door morsen, te voorkomen (kero sine is een verbinding, verwant met pe troleum) doven we vuren, theelichtjes enz. gedurende de behandeling. Wan neer een druppel oplossing in een stop contact of tussen een lampfittingj zou komen, bestaat gevaar voor kortsluiting. Wij spuiten dus niet te dicht bij electri- sche contacten of bedekken deze altijd op een of andere manier. Op glas en spie gelruiten blijft DDT altijd als een zeer zichtbare laag achter, daarom worden ze nooit bespoten. De techniek van een bespuiting is heel eenvoudig. We heben gekocht een 3 %- oplossing, d.w.z. dat we dus over 30 gr. DDT per liter oplosmiddel beschikken. Een goed resultaat, dat maanden lang werkzaam blijft bereikt men door het aanbrengen van 1 gr. per Ma. opper vlak. Als regel zullen we dus, alvorens te beginnen, een schatting maken om trent de benodigde hoeveelheid, door na te gaan, hoe groot het oppervlak is, waarop de te vernietigen, insecten als regel zitten. We nemen ons voor op druk RADIOREDE VAN DE PRINSES REGENTES. De Prinses-Regentes, H. K. H. Prinses Juliana ‘zal zich als ere-voorzitster van de Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Children” (U.N.A.C.) in een radiorede richten tot het Neder landse volk. Deze rede wordt gehouden hedenavond, 25 Mei, te 20.05 uur. De pas opgerichte N.W.P. stelt zich ten doel alle bonafide paranormaal begaaf den (magnetiseurs, wichelroedelopers, helderzienden enz.) te verenigen, ter bescherming van het publiek tegen on deskundig uitoefenen der genoemde be roepen. De adressering van de post, bestemd voor bataljon „Friesland" op en na 1 Juni a.s. vanuit Nederland te verzenden is als volgt: Rang. Naam en voorletter. LegernummerCIc. I - 9 R.I. Bat. „Friesland’.’, Aan boord „Slbajak". Een zwarte ooievaar is waargenomen in het Nationale Park De Hoge Veluwe. Het Is ruim 300 jaar geleden, dat de zwarte ooievaar in ons land verblijf hield. Mo- gelljk is dit exemplaar uit een dieren park ontvlucht. Het dure brood. In de provincie Gronin gen, Friesland en Drenthe werd tegen 36 Bolswartls Nieuwsblad 31” r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1