Taak en doel van het Ned. Rode Kruis faartinytoer Jthk-JÓlCuS door Nederland van het „Welfare werk” Fan de 00000000000000 00000000000000 No. 41 Dinsdag 1 Juni 1948 44e Jaargang Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward Tj. de J. fan Gysbert Japiks soen (sigaretten, chocolade, enz.) opge slagen ligt. De dames in uniform vinden dit werk erg aantrekkelijk, omdat het niet slechts een sociale, doch ook een sterk menselijke Nederlands Volksherstel is overgegaan tot een tweede uitkering uit het Fopds Noodgebieden. Zeeland ontvangt ditmaal ruim f 275.000. Dubbel zilver. Zaterdag werd te Eind hoven een 25-jarige bruiloft gevierd van een echtpaar waarvan man en vrouw in hun eerste huwelijk reeds 25 jaren ge huwd zijn geweest. De weduwe bracht bij haar tweede huwelijk 10 kinderen mee en de weduwnaar 12. Beide Oudjes zijn thans 81 jaar. Germaine Deveze, een 26-jarige Franse pianiste, won de eerste prijs in de afde ling piano van het internationaal con cours te Scheveningen. Voortgaande techniek. Naar verluidt zal binnen afzienbare tijd een tweede tele visiezender van Philips worden opge steld bij de N.F.S. te Hilversum. liet militaire tehuis te Ede, door de oor log gedeeltelijk verwoest, is thans geheel gerestaureerd en werd Woensdagmiddag onder grote belangstelling geopend. De Ned. aankoopcommlssie in de V. S. blijft gehandhaafd; de aankopen belopen gemiddeld 1 millioen per maand, vnl. machinerieën, alsmede materiaal. Het Ned. motorschip Margaretha, van Blyth naar Southampton, is Woensdag met machlneschade te Dover binnenge lopen. Veuchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Freon, dy’t sa skraepje, gear je en heapje, Hwat sill’se neimels der foar keapje? .Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bQ vooruitbet; ilng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Voor 25 jaar Geadverteerd wordt met Fantasie- mantels f 4.75, kwaliteit Gabardine mantels a f 9.75, Blouses f 0.50, Idn- dermantels a f 2.Costuums'f 7.50. Der is faken in greate tsjinstellingtusken it sichtbere en it ünsichtbere, tusken It stoffellke en it geastllke. Fan 'e wlke, doe’t de boeren foar in great part de masines setten yn it jonge gers, doe’t Fryslén op syn moaist wie en it geju bel fan 'e fügels net fan ’e loft, wie der earne yn Fryslén in 'boer glêd mei him seis oan. Foar de oarloch buorke hy al swier, sykte en tsjinfallers wiene him net sparre bleaun, mar yn de oarloch hie er hwat mear groun Onder de fuotten krige en like it der op, dat it wol wer gean soe. Nou trije jier nei de oarloch komt de swiere lést fan Minister Lief- tinck. En it iene pompier nei it oare for- sömbert it takomstbyld fan dizze man. Hy wie de sechtich al foarby, krêft en moed net mear as yn de jonge jierren, in swak lichem en in net oersterke geast wrakselen mei de driging fan finansiële ündergong. Hwa sil stzze, hwat dizze man ütstien en trochmakke haf yn him- sels. De léste nacht hat er it net mear op béu üthélde kinnen, aloan lei er foar de stoel to bidden en dwaelde er troch skuorre en büthOs. Tsjin ’e moarn hat er de kij noch mei ophelle, jit ien kou mei Ambtenaren van de P.RAjC. te Gronin gen hebben tijdens een collaboratie-on- derzoek bij J. ter Horst, fabrikant te Veendam tussen een hoop lompen een bedrag van f 85000 gevonden. De Constellation Ph-tdb van de K.L.M. is op het vliegveld Kemajoran door de burgemeester van Batavia gedoopt met de naam Batavia. Jubileum. De Vereniging tot behartiging der belangen van slechthorenden zal haar 40-jarig bestaan op 5 Jurii a.s. op, fees telijke wijze vieren te Lunteren. Het troepenschip De Grote Beer is te Amsterdam aangekomen. De troepen werden namens de Prinses-Regentes ver welkomd door lt. ter zee 1ste klasse C. W. T. baron van Boetzelaer en namens de regering door minister Flévez. De heer G. J. M. Simons, nestor van de Nederlandse dagbladcorrespondenten in de Ver. Staten, is 71 jaar oud, plotse ling overleden. De herdenking van de Vrede van Mun ster vanwege de Ned. Herv. Kerk zal niet 5 Juni maar Donderdagavond 10 Juni te Amsterdam plaats hebben. De smokkelaars hebben weer 'n nieuwe methode om te smokkelen ontdekt. Het zijn thans de postduiven die voor smok keldoeleinden worden gebruikt, speciaal voor geld en verdovende middelen. wat de geheimen zijn van borduur- en weeftechniek. De bonte speelgoeddieren theemutsen, kleedjes en gebruiksvoor werpen vinden via verschillende bazars veel aftrek. Op de stand van het Rode Kruis op de Multishop II te Bolsward werd bijvoor beeld voor ongeveer f350.aan Wel- faregoederen verkocht, en dat terwijl de stand practisch alleen ’s avonds bezoek had en ook dan nog niet beschikte over een ideale plaats. De opbrengst wordt besteed voor aan- koop van nieuw materiaal of voor prac- tische zaken, zoals In dit geval een ultra moderne pickup-installatie die het uitzenden van eigen programma’s moge lijk maakt. Wie zou er niet luisteren, wanneer twee groepen patiënten, die naar de aard van hun ziekte of verwon dingen Ingedeeld zijn, elkaar op het aar dige terrein der hersengymnastiek be vechten? Of wanneer het eigen platen- verzoekprogramma gedraaid wordt? Een hoogtepunt is het, wanneer de da mes van de Welfare de kleurige bloemen- schat, die de Utrechtse veiling overge houden heeft, op een grote wagen langs de bedden rijden en iedere patiënt een plant of een ruikertje overhandigen. In middels Is het duidelijk, dat de Welfare alleen maar kan bestaan door de mede werking van velen. De afgevaardigden van het Rode Kruis, die fabrieken en di verse instellingen afgaan en voor zachte prijzen wol, vilt, hout en verder mate riaal inkopen in zoverre zij dit niet ten geschenke krijgen kunnen niet alles doen. Daarom houdt de Welfare zich hartelijk aanbevolen voor de toe zending van boeken, tijdschriften, kort om, van alles, wat voor ontspanning en knutselwerk waarde I heeft. Maar de doelstelling van het Welfare- werk behelst meer. Eten van de plannen is het opvoeren van het cultureel ontwikkelingspeil bij de mannen, die door hun verwondingen wreed bulten het maatschappelijk ver band gestoten schijnen, maar die er, meer dan wie ook, een eigen plaats be horen te krijgen, als zij bijv. „Aarden burg”, het hospitaal te Doorn, hebben verlaten. Er werd en wordt veel gedaan in deze Inrichting en die er eens rond wandelt staat verbaasd over de moge lijkheden, die zelfs eenvoudige therapieën als sport en massage kunnen bieden, Het vooroorlogse Javase Bank-papier is weder tot de| volle nominale waarde wettig betaalmiddel verklaard. Zelfverdediging. Jhr. mr. D. J. de Geer schreef een nieuwe brochure „Aan de eindpaal” ter verdediging van zijn terug keer in Nederland. Weelde en... tabak. Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend tot verhoging van tabaksaccijns en tot uit breiding der weeldebelasting. Een rechercheur van de Amsterdamse politie, verdacht van heling en samen werking met een beruchte inbreker, werd door de rijkspolitie gearresteerd. Schipper Arte Poot uit Vlaardingen bood H. M. de Koningin twee oranjevaatjes Hollandse nieuwe haring aan, elk inhou. dende zestig stuks. Wie danst er mee? Te Amsterdam werd het Ne'derlandse kampioenschap voor amateurs en professionals verdanst. De „Dorus Rijkers” heeft de sleepboot „Vulcan 1", die bij Den Helder was ge strand, behouden binnen gebracht. De Nederlandse haringreders hebben duizend vaten haring van de vangst-1947 ter beschikking gesteld van de hulp-actle voor de noodlijdende kinderen. Goed voorbeeld. Te Lemmer legden 53 kinderen van de lagere scholen uit Lem mer, Oosterzee en Bantega het verkeers- examer af. Krenten, rozijnen en sucade zullen in het vervolg vrij van distributie zijn. De ver deling van de aanvoer zal dientengevol ge in de toekomst door de handel zelf geschieden. Wegens belediging van minister Mans holt is P. W. R., redacteur van de Nieu we Post, veroordeeld tot zes weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 200.—. Een praehlstorisch graf, daterend uit de bekercultuurtijd, wordt aan de verkeers weg tussen Harskamp en Otterlo, gem. Ede, onder leiding van dr. Brunstlg van het Rljksmuseum voor oudheden te Lei den ontgraven. Hwat in pakesizzers. Pake en Beppe O. Silvlus en M. Silvlus-Kramps te Sneek gaven heden kennis van de geboorte van hun 50ste kleinkind. Inmiddels is ook hun 51e geboren. Het consumptie-ijs, waaronder tevens begrepen plombières, sorbets en derge- lljke, is bij K. B. onder de werking der Omzetbelasting gebracht - Oenemuider mattenfabrikanten, die tij den de bezetting camouflagematten voor de Duitsers hadden vervaardigd, zijn door het Zwolse tribunaal veroor deeld tot geldboeten variërende van f 10.000 tot f 100. Zaterdag is brand uitgebroken in het voorruim van het s.s. „Rossum" van de rederij Vinke en Co., dat aan de Suri- namekade te Amsterdam was gemeerd en geladen was met copra en katoen. maar het gaat hier niet alleen om licha melijk herstel, ook de geest dient ver zorgd te worden, want bij zijn terugkeer in de samenleving moet de oorlogsge- wonde niet minder goed op de hoogte zijn van de vraagstukken uit het dage lijks bestaan als ieder die hier geen dag behoefde te laten gaan. Voor de inwoners van Doorn zijn de ver pleegden van „Aardenburg” geen onbe kenden en ook menige seizoengast kent hen en.bewondert hen om de wijze waarop zij zich bewegen, ondanks het feit, dat sommige hunner één of meer le dematen hebben moeten missen. De „Aardenburgers” deden in de afgelopen tendens heeft. Zij leggen geduldig uit, z in h* bad Woestduin„ n%t Jn. vi/QT rla crohoftrinn <7nn onn nnrn 11 ti c»n der voor andere zwemmers en ook in komend seizoen zullen zij er stellig niet ontbreken, doch wie hen daar gadeslaat zal moeilijk kunnen beseffen, hoeveel moeite en uithoudingsvermogen deze mensen aan de dag hebben moeten leg gen om zich weer te kunnen gedragen als wie zonder letsel door het leven gaat. Wie behandeld wordt in het „medisch hart” van het cenltrum, de massagekamer of, om met de verpleegden te spreken „de martelkamer”, waar met tal van ap paraten en toestellen de verstijfde spie ren weer soepel gemaakt worden, moet de tanden op elkaar zetten, want pijnloos is dit lang niet altijd. Maar de moeite wordt in vele gevallen rijkelijk beloond De deelnemers aan de motor-elfst®- dentocht op Pinkstermaandag ge bruikten de lunch in Bolsward. mar inkeld forlles yn sjogge. En dan blnne der jit élderen, mar yn dit opslcht' net wizeren, dy’t soks priizgje mei de wurden, dat lt tsjüget fan fris en fül llbben. Sil dit folk, dat yn syn hlstoarje jit sa faek bliken jown hat fan to min realisme en to folie falsk idealisme, dat syn swakke krêften jit altyd forgrlemt mei Onderlinge strideraesjes, nea leare hwat de wel is nel har Ideael? Dr. Koek, de forneamde psychiater, hat hjlr in drokke praktyk. lt ps#chyske is by de Friezen tear en fetber foar 6fwl- kings. It tal minsken, dat mei de holle of de senuwen to krljen hat is great. It tal tragyske feiten, sa as hjlr boppe for- teld is, folie greater as normael. Nearne mear hat it Fryske folk forlet fan as fan harmonyske öntjowing, rêstich troch- tochte idealen en praktyske methoaden om der to kommen. Derby moat it him al oan to wacht nimme tsjin wrokjen, hün- jen, lêbjen en lekskoaijen. Net ien, dy’t der ea in stap fierder mei komt, it is krekt oarsom, it is folslein negatyf. Litte de lju, dy’t de saek skerper en better ynsjo'gge, komme mei har argumentaesje, litte se propagearje, oertsjögje, pleitsje en binammen op forantwurdlike posten in man ütmeitsje, dy’t ynfloed en gesach kriget, fortrouwen en sympathy. Dêrmei is Fryslén allinnich de wei op to krijen fan mear rjocht en mear eigen libben, mear earmslach en mear foech. Mar ai dat hoantsgedoch, dat Ófreagearjen fan in wankantich, brutael kweajongesaerd, Het Muziekcorps Hollandla behaalde met Pinkster op het muziekconcours te Hindeloopen in de le afd. de 2e prijs met 66 punten. Denkt U toch niet, mevrouw, dat hand werken een kunst is, die alleen vrouwen verstaan. Wij hebben werkstukken ge zien, die op een tentoonstelling niet zou den misstaan en die door mannen waren gemaakt. Door volwassen kerels, die zich krom gelachen zouden hebben als je ze een jaar geleden voorspeld had, dat ze met naald en draad nog eens goe de resultaten gouden bereiken en die het idee van „een handwerkje” met echt mannelijke superioriteit verwierpen, tot dat ze.zelf begonnen, omdat ze an deren zagen handwerken. Dat gebeurde toen ze in het militaire hospitaal terecht kwamen, omdat ze gewond of ziek waren. Daar lagen ze in bed, werden goed verpleegd, maar ze verveelden zich, want je kunt toch niet de gehele lange dag lezen. Toen kwam de welfare-werkstei van het Nederland se Rode Kruis aan hun bed en stelde voor, dat ze ook eens zouden proberen om iets te maken met hun handen: een speelgoedbeest, een kleedje, leerwerk of een kruissteekpatroon op een theemuts of een kussen. Die welfare-werkster ken den ze, omdat ze boeken bracht, omdat ze allerlei dagelijkse problemen als boodschappen in de stad voor ze oploste en omdat ze ook bij belangrijker vraag stukken raad en bemiddeling gaf en zo enigszins mogelijk een oplossing trachtte te bereiken. Als zo’n Rode Kruls-welfare dan zei: „probeer 't eens", dan probeer den ze het. Anderen deden het toch ook. Het resultaat is meestal, dat ze telkens moeilljker werkjes gaan doen, ingewik- kelder patronen nawerken eni. zelfs ont werpen; en vooral dat ze er plezier in krijgen en onder het werk vergeten dat ze ziek zijn en dat ze arme kerels zijn die In een hospitaal liggen, terwijl an deren. Hun genezing komt dat in de meeste ge vallen ten goede; want een patiënt, die voortdurend ligt te piekeren over zijn toestand en zijn toekomst, gaat niet vooruit zoals een ander, die het onver mijdelijke aanvaardt en die belangstel ling heeft en die daardoor zijn stemming Het bouwen van 12 volkswoningen voor het Algemeen Stadsarmenhuis te Bolsward werd gegund aan de heer C. v. d. Witte, aldaar. Ter vervulling van kerkelijke plech tigheden werd Bolsward bezocht door de Aartsbisschop van Utrecht, Mon seigneur H. v. d. Wetering. en menigeen dankt het hernieuwde 11- chaamsgebruFk <an de medische ver zorging, die is; ingesteld op de nieuwste methoden, evenals de prothesen die van rijkswege worden verstrekt aan wie een arm of een been mist. Er zijn patiënten die met kunstledematen zo goed leerden omgaan, dat zij zelfs kunnen schaatsen en voetballen en het is aan de deskun digen van „Aardenburg” te danken, dat dit mogelijk is. Naast het lichaam is echter de geest van even groot belang en dank zij de belan geloze medewerking van allerlei artisten en amateurs kunnen regelmatig amuse- mentsavonderl worden georganiseerd, waarbij films, cabaret-programma’s en voordrachtkunst niet ontbreken, doch dit is niet voldoende. jEr is méér nodig en daarom wil de commandant van Wardenburg” terecht van zijn mannen eisen, dat zij zich op de hoogte stellen van hetgeen er in het eco nomisch leven te doen is. Om dit te be reiken heeft de overste het plan ontwor pen lezingen te laten houden over aller lei practijk-onderwerpen als scheepvaart, fabriekswezen, ambachten enz. en reeds hebben vooraanstaande deskundigen toegezegd, hieraan hun daadwerkelijke steun te geven. Een en ander zal op po pulaire wijze geschieden, doch de vrees bestaat wel, dat niet ieder eigener be weging zal komen luisteren. 'komme se mei grouwe bülen forkeard to lénne. Mar gjin selskrityk is it ge- folch. Yn hai toloarstelling en pine skelle se op allegearre, dy’t sokke sprongen net dwaen wolle omdat se der gjin winst) op peil houdt. Het welfare-werk van het Nederlandse Rode Kruis in de militaire hospitalen is dus een soort geestelijke verpleging en het wordt als zodanig ge waardeerd door patiënten zowel als doc toren. In het begin ging het natuurlijk wat stroef dat is altijd zo als er nieuwe dingen worden ingevoerd maar nu ze gewerkt hebben, hebben de welfare- werksters van 't Nederlandse Rode Kruis haar plaats veroverd in de Militaire Hospitalen van Assen, Nijmegen, Arn hem Doorn, Zeist, Den Haag, Amersfoort en Utrecht. In de beide laatstgenoemde plaatsen zijn twee militaire hospitalen ten In beide werkt het Nederlandse Rode Kruis, ter wijl er ook een welfare-werkster is, die de in andere ziekenhuizen verspreid lig gende militairen bezoekt en.tracht te helpen. WIJ hebben na deze oorlog vele goede zaken van de geallieerden overgenomen en de Welfare-actie is hiervan stellig niet de minste. Voor de zieke en gewon de militairen is dit begrip psychologisch veel gaan betekenen. De oude wijsheid, dat bezig zijn een onmisbaar bestanddeel van het levensgeluk uitmaakt, is met de Welfare, die ontspanning en arbeidsthe- rapie In zich verenigt, in practljk ge bracht. In „Oog en Al” ligt het militair hospitaal, waar men enkele maanden na de bevrljdlng onder auspiciën van het Rode Kruis met dit werk begon en men heeft de harten -der patiënten stormen derhand veroverd. Zoals de leidster, mej. de Boer, die de rang van luitenant heeft, ons vertelde, is de kennismaking in het begin nog wel eens stroef, omdat men voor figuurzagen, het vullen van kussens, het weven van kleedjes of het knutselen van speelgoeddieren terugschrikt. Maar het eigen kantoor in het hospitaal wordt al spoedig de plaats, waar de lopende patiënten zeer gaarne komen om met de Welfare-ploeg vier dames in het ge heel van gedachten te wisselen over alle mogelijke problemen. Want hier is ook de eigen bibliotheek en een uitge breide tijdschriften-collectie onderge bracht, terwijl tal van evenementen, die de saaiheid van het ziek-zijn doorbreken, tenslotte in dit vertrek hun ontstaan vin den. Wij denken aan ping-pongwedstrij- den en wat dies meer zij, terwijl ten slotte en dit mag vooral niet vergeten worden de vriendelijke dames de kast beheren, waarin het begeerde Cadi-rant- molken, doe wie er syn macht oer de Vanaf Hemelvaartsdag tot een week na Pinkster was het voor 25 jaar geen dag droog. Al het jonge gras was ver trapt. De weiden zagen zwart van de modder. Hier en daar werd het vee weer gestald. geast kwyt. Tslen minuten letter foun de arbeldér him. yn ’e skuorre. dea. i'ragyk yn Fryslênl ik haw de man skoan kennen, in stille bidaerde man, goed foar folk en fé, graech ré ont’maetsklplik si nes to dwaen. En nou sal Né, ik haw gjin oardiel en gjin forwyt. It hat my djlp oanpakt en ik wie der stil fan. Hwat sil de Iene minske fan de oare slzze, hwannear sokke dingen oer him komme. Hwannear it stjür oan de hanneh Qnt- sjlt en de minske as in swak reld troch de weagen oerspield wurdt. It is in tra- gysk barren en gjin minske wit lt nets te. Dat) wit God allinnich en wy hoopje, dat Syn barmhertigens ek oer dizze ear- me swalker Syn alforjowende genede gean litte sil. Fryske tragyk. Der binne lju, dy’t op dit stuit sa yn lt gerüs fan har eigen drokke wurden fortiisd sitte, dat hja gjin klear bigryp mear hawwe fan it Fryske folk en syn nuodlike po- sysje. Dy’t miene, dat it klear is as der mar löd en fel opsprutsen wurdt en leafst raest en oangien. Dy’t lêbje en lekskoaije op eltsenien, dy’t har methoa- de fan fjochtsjen net oernimme wolle. Dy’t net sjogge, dat Fryslén pas de ear- ste. stap set hat nei in tasten, dy’t in harmonyske groei fan dit folk müglik meitsje sil. Dy’t gjin each hawwe foar de nuodlike kanten fan it Fryske aerd en fan de nuodlike kanten fan de ekono- myske lizzing fan Fryslan. Wy binne der net mei hwat oerstjüre wurden, wy haw- in wanxanuen, oruraei Kweajongesaero, we bigryp, geduld en trou fan nedcn_d^cht de Fryske saek tigc Skea. En hwer t Aloan bisykje sommige lju fan de flier nien y? goedichheit de paedagogyske op ’e souder to fleanen en hyltyd werw>'sheit weihellet, dat soks eat is om bliid mei to wêzen, dat is in ding, hwat j ik fan Jan Piebenga c.s. graech ris hearre woe. Bolswards Nieuwsblad 32 t V t Neimela hiernamaals

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1