UNAC Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek De krachtsinspanning der Verenigde Volkeren R lat' 00000000000000 No. 42 Vrijdag 4 Juni 1948 44e Jaargang Streekblad voor Weit» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J, O SIN GA Bolsward a. b. c. stellen van scheepsruimte I d. 111)0 ten goede van hongerende geheel Indonesië of in de feiten blijven. Een hoop op een verbe- Dus giet de kruk wol lang to wetter, Mar rekket yn it ein to pletter. '^eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij rooruitbetf ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ö tering in de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Rusland zouden geven, zou zijn het feit, dat beide landen voort gaan min of meer één lijn te trekken in de nog slechts melkpoe- 00000000000000 fan Gysbert Japiks UJest-Duitsland, waarover nu al vele weken overlegd wordt. In Frankrijk zelf heeft de Gaulle zich fel verzet tegen de z.i. al te grote toegevendheid der Franse regering in zake het beheer van het Roergebied enz., maar men doet beter eerst de vol ledige regeling af te wachten voor er een oordeel over te vellen. Intussen mag niet onvermeld blijven, dat er in Duitsland nog altijd gevaren sluimeren, de raadsverkiezingen in de Amerikaan se zóne toonden dat aan, de nationale Beierse partij die alles behalve vrij is van nazi-invloeden kreeg al weer 15.6 pet. der stemmen. De soc. dem. hadden aftreden? Ver. Staten en Rusland trekken uit, doch onthielden zich van sttmmen, één lijn in Palestijnse kwestie. Krijgt graaf Bernadotte een kans? De positie van West- Duitsland. De ontevredenheid stijgt Staten, Frankrijk en de Benelux schij nen het geleidelijk wel eens te worden over de positie van aantal kinderen, dat in zulk een nood verkeert, dat hun kans in het leven te blijven, twijfelachtig is. b. I.C.E.F. dat niet meer kan doen met de thans beschikbare fondsen, dan een zeer klein gedeelte helpen. Bij een aantal van naar schatting 30.000.000 Europese Palestijnse kwestie. Maar ook de houding van Engeland ten opzichte van die kwestie is geleidelijk meer die van de Amerikanen en Russen genaderd. Het was zelfs een Engels voorstel dat, nadat een Amerikaans Russisch was verworpen, tenslotte in de Veiligheidsraad een meerderheid vond en waarbij Joden en Arabieren werden uitgenodigd voor de tijd van 4 weken een wapenstilstand te sluiten, met ver bod van wapenleveranties gedurende die tijd naar beide zijden. De Sovjet- Unie ging het voorstel niet vergenoeg, zij wenste de Veiligheidsraad stevig te doen optreden, terwijl deze er nu slechts op uit is tijdelijk vrede te scheppen, om de bemiddelaar der Ver. Naties, graaf Bernadotte, irustaat te stellen zijn taak te vervullen. en massafoarming. By de opbou fan alles dat bistiet komt it oan op persoan- lik forantwurdlikheitsgefoel, hwat him dan fuortset oer it hiele folk. Yn it neipetear waerd in oantal nijs- gjirrige, bilangstellende 'fragen steld. De antwurden bifredigen de hiele gearkomste. cember 1947 was i der voor kinderen voor één maand voor-1 radig. I.C.E.F. voert nu melk aan voor ongeveer 290.000 Franse kinderen. f. Griekenland. 1750.000 kinderen zijn uitgeweken. Troepen van deze kin deren 'trekken door het land de ver warring is ontstellend. Ernstige onder voeding, Engelse ziekte en tuberculose heersen en grijpen om zich heen onder de kinderen. g. Polen. Tuberculose is een ernsti ge bedreiging voor de jeugd. Het land heeft de helft van zijn voor-oorlogse vee stapel verloren. Voedsel-leveranties on voldoende en sterfte in steden en op het land schrikbarend. Denk U eens in, dat hier in Europa stre ken zijn, waar een kindersterfte van 10 normaal is; dat op enkele plaatsen dit percentage oploopt tot 40, 80, ja zelfs 100 Streken, waar geen kinderen in leven blijven. Zij sterven als zuigelin gen, omdat de moeders geen voedsel voor hen hebben. Hier moet geholpen worden! Byrnes, de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken voorspelt dat, en Engelse bladen weten zelfs te vertellen dat Molotoff spoedig als minister van buitenlanse zaken zal heen gaan en plaats zal maken voor •Gromyko, de al reeds vervangen vertegenwoordiger van de Russen bij de Ver. Naties, die de Amerikaanse en Britse gevoelighe den beter kent. De Russen zouden hun houding tegenover de Marshallhulp willen wijzigen om er zelf ook van te kunnen profiteren. Het klinkt haast te i mooi om waar te zijn, maar zelfs al1 worden de Russen soepeler, dan wil dat geenszins zeggen dat zij de Oost-Euro- met 31 pet. overigens de leiding, de ka- pese sts hebben, wat meer bewegingsvrijheid zullen gunnen, hoogstens zou men dan kunnen verwachten, dat ze zich wat te gemoetkomender tonen in kwesties wel ke de vroegere geallieerden nog ver deeld houden en nog geen oplossing hebben gevonden, voldongen feiten zul len wel voldongen der redenen, welke Adviescommissie monumenten zorg in Friesland. Door Gedeputeerde Staten is een com missie in het leven geroepen, die tot taak heeft het college van voorlichting te dienen over de vraag welke kerken en torens in aanmerking moeten komen voor restauratie mtt steun van de Pro vincie. Smuts toch nog verslagen. De gevolgen voor Engeland. De schljnverkiezingen In Tsjecho Slowakije. Zal Molotoff spoedig De Russen spraken echter hun veto niet terwijl de Ver. Staten voor stemden. Men hoopt thans dat, nu de drie groot ste landen het min of meer eens werden over de direct te nemen maatregelen in zake de Palestijnse kwestie, Joden en Arabieren beide water in hun wijn zul len doen. Als dat niet het geval blijkt, zal de Veiligheidsraad andere maatre gelen moeten treffen, maar het staat nog te bezien, of Londen, Washington en Moskou het daarover dan ook eens kunnen worden, in ieder geval hebben Joden en Arabieren nu de wapenstil stand aanvaard, zij het onder voor waarden, die nog grote moeilijkheden len, is het noodzakelijk, dat in dat op zicht een selectie wordt toegepast, en verder moet er een volgorde van urgen tie vastgesteld worden. In afwachting van een wettelijke regeling door het Rijk zal de commissie verder moeten adviseren over de meest doeltreffende vorm van toezicht op die monumenten. 7 sjecho-Slowakije hadden het verwachte verloop. Zij wa ren slechts een schijnvertoning, de kie zers werden practisch gedwongen om de communisten te stemmen en het is nog een wonder dat het aantal blanco en ongeldige stemmen plus die van de niet opgekomen kiezers nog 20 pct. be- draagt, terwijl de regering eigenlijk had stribjen fan syn organisaesje. Sprekker hie syn Onderwerp neamd: „De need- saek fan it Striidboün.” Utgeande fan in tal arguminten, dy’t Met het oog op de beschikbare midde- tsjinstanners oanfiere en in skóging oer de hjoeddeiske situaesje yn Frys- lan op it gebiet fan cultuer, ünderwiis, lênbou, hannel en niverheit wiisde Fol- kertsma yn in kleare, boeijende rede op de needsaek fan it Striidboün foar Fryslón, it Nederl. Ryk en de Demo- kraty, tsjin ’ykskeakeling, nivellearring I Miene Gearsit F. N. J. By P. de Jong oan ’e Langemerkstrjitte haldde it Boun fan de Frysk-Nasjonale Jongerein syn Maeije Miene Gearsit, dêr’t de forslaggen oer it forroune jier en inkelde ütstellen bihannele waerden. Yn it plak fan A. Vandamme, dy’t him net wer biskikber stelde, waerd G. Hee- ringa fan Ljouwert keazen ta bouns- skriuwer. Om’t der de léste tiid in protte to dwaen west hie oer it Striidboün „Frys- lón Frij” hie it deistich bistjür de foar- sitter fan dat Boun E. B. Folkertsma ütnoege ris in ütiensetting foar de Jongereinleden to halden oer doel en Tegen de verwachting in heeft de Ver. Partij van veldmaarschalk Smuts in Z.-Afrika bij de verkiezingen de neder laag geleden en heeft zij de leiding der zaken moeten afstaan aan de z.g. Her enigde Partij van Malan. De betekenis van Smuts nederlaag gaat ver uit boven die van een binnenlandse kwestie, want- Engeland beschouwde Z. Afrika als een nog stevige pijler van zijn wereldrijk, aan welke een grote rol zou toebcdeeld worden, als onverhoopt weer een grote oorlog zou uitbreken. Aan die verwach ting Van Londen is door de verkiezings uitslag de bodem ingeslagen, want Ma lan en zijn partij zijn vóór uittreding van Zuid-Afrika uit het Britse rijk en uitroeping van de republiek. Zover is het echter nog niet, want voor die uit treding is een meerderheid van twee derde nodig en daaraan mankeert nog heel wat. Toch moet het feit dat een partij welke anti-Brits is, thans de zaken in Zuid-Afrika leidt, een onbehaaglijk gevoel te Londen wekken, te rneej omdat ook op andere gebieden Malans politiek volkomen in- gaat tegen het Engelse streven. Malan is zoals bekend voor een scherpe schei- ring tussen de blanke en gekleurde be volking van Z. Afrika, Smuts en de Engelsen gingen in deze uit van een veel verzoenender politiek. Al blijft Z.-Afrika voorlopig in het Britse Ge- meenebest, dit schept toch grote span ningen binnen dit wereldrijk, omdat Malans rassenpolitiek zich ook richt te gen bijv, de vrij talrijke Brits-Indiërs in Z.-Afrika. Reeds éénmaal heeft India zich over de behandeling der Brits-In- diërs daar met een klacht tot de Ver. Naties gewend, met Malan aan het be wind zullen ook deze tegenstellingen nog veel scherper worden, wat mis schien bij het toch al weifelende India de doorslag zal geven ook uit het Ge menebest te treden. Zo heeft de uitslag der Z.-Afrikaanse verkiezingen de zor gen van Londen aanzienlijk vermeer derd. Brachten de Z.-Afrikaanse ver kiezingen een totaal onverwachte uit slag, die in In December 1946 stond de Algemene Van het ingezamelde geld mag zo wei nig mogelijk worden besteed aan admi nistratiekosten e.d. Door het inschakelen van vrijwillige medewerkers worden de ze kosten tot een minimum beperkt. De kosten van de kleine UNAC-staf te Lake Success worden geheel betaald uit het budget van de Verenigde Naties, alle landelijke comité’s werken zoveel moge lijk met vrijwilligers. Het ingezamelde bedrag moet practisch geheel direct ten goede komen aan de noodlijdende kinderen 1 Wanneer een groot gedeelte van deze kinderen opgroeit in wanhoop en ellende, in honger en armoede, in verkommering en verwaarlozing, wat mogen wij tian verwachten van de komende wereld? Dat het een wereld zal zijn waarin achter docht en haat, afgunst en wrok de bo ventoon zullen voeren. Dat het een we reld zal zijn van strijd! De kinderen, die nu in nood verkeren, zijn niet schuldig aan deze ellende. Het heeft geen zin de schuldvraag te stellen. Die vraag noch het antwoord er op, kan een oplossing bieden van het probleem. Maar laten wij ons duidelijk rekenschap geven van dit onontkoombare feit: Wan neer wij, die kunnen helpen, niet alles doen om de grote nood van deze millioe- nen kinderen te verzachten en zo moge lijk weg te nemen, dan zijn wij schuldig aan hun erbarmelijke toestand. Wij kunnen helpen dan hebben wij ook de plicht te helpen! Welk een kans wordt ons hier geboden! Welk een kans voor alle landen, samen werkend in de Verenigde Naties, die de ze actie steunen. Voor de eerste keer in de geschiedenis handelen wij als wereld burger. En met dit grootse doel: milll- oenen kinderen, die nood lijden en ver hongeren,'te helpen. Millloenen kinderen te doen voelen, dat de wereld niet alleen vijandig Is, maar ook liefdevol. Millioe- nen kinderen vertrouwen te geven, in de toekomst! Twintig mlllloen kinderen verhongeren! Twintig mlllloen kinderen zullen gehol pen worden ongeacht ras, geloof, na tionaliteit of politieke richting. Hoe groot de verdeeldheid ook moge zijn, hierin zal de wereld één zijn. In het streven naar de redding van twintig millioen kinderen die verhongeren. Voor het eerst in haar geschiedenis doen de Verenigde Naties een beroep op elke persoon en vragen om een daad nu - direct. Het is een poging de vrede op te de oorlog heeft geleden, en waar de |30Uwen een pOging, waaraan leder- een kan deelnemen. Het gaat er om at nood te lenigen) van millioenen kinderen en van aanstaande en jonge moeders over de gehele door de oorlog geteister de wereld, zonder onderscheid van ras, geloof, nationaliteit of politieke roeping. Het gaat om voedsel, kleding en medi sche verzorging. „Geef één dag” voor de kinderen van deze wereld dat is de kern van de oproep. Het werk van één dag of het loon van één dag is de bijdrage, die Unac vraagt van iedere bur ger van dit land en van andere landen. Unac is dus een krachtsinspanning der volkeren. Onze regering en de regerin gen van andere landen hechten er hun volle goedkeuring aan, maar het zijn de burgers der verschillende landen, die de actie moeten voeren. Mr. Chester Bowles sprak op 12 Febr. 1948: „Als voorzitter van United Nations Appeal for Children heb Ik zes Europese landen bezocht: Frankrijk, Italië, Tsjecho- slowakije, Hongarije, Polen en Enge land. Ik zou willen dat een grote commissie van burgers van alle landen het droevige schouwspel konden zien, waarvan ik ge tuige ben geweest; dat zij met eigen oren de kreet der kinderen konden horen voor wie niet genoeg voedsel te vinden is en dat zij de stomme bede om hulp In hun ogen konden zien, die voor mij onverge felijk is. Ik denk dat zo’n commissie de schreeuwende koppen uit de kranten en de luid klinkende radio zbu vergeten en direct de handen zou ineen slaan om deze kinderen te redden.” Het tragisch bewijs, dat deze woorden geenszins overdreven zijn, wordt gele verd door vele rapporten met feitenma teriaal, die zijn uitgebracht en spreken van: a. economische achteruitgang in Europa. Vergadering der Verenigde Naties voor een groot probleem. Het hulpwerk van Unrra, dat zoveel mensenlevens had ge red, liep ten einde. Er moest iets worden gedaan om de tijd te overbruggen, die lag tussen dit ogenblik en de tijd, waar op de getroffen landen met steun van speciale organen van de Verenigde Na ties voor zichzelf konden zorgen. De ge dachten van elk der leden gingen uit naar de kinderen, die nooit zouden kunnen op groeien tot gezonde, weldenkende we reldburgers van de wereld van morgen, wanneer zij nu niet geholpen werden. De Noorse afgevaardigde, de heer Aake Ording, landgenoot van de bekende Dr. Nansen, de ziel van het hulpwerk na de eerste wereldoorlog, stelde voor, dat aan iedereen over de gehele wereld zou wor den gevraagd één dag loon of salaris ai te staan voor de hulp aan de noodlij denden. Dit plan, zo groot en toch zo eenvoudig in zijn grote menselijkheid, sprak direct tot de verbeelding van alle afgevaardigden. De Algemene Vergade ring nam een resolutie aan waarin vol ledige instemming met dit plan werd be tuigd en waarin gevraagd werd het idee in details uit te werken. Op 29 Februari 1948 werd de actie voor de intussen reeds populair geworden „United Nations Appeal for Childern”. (UNAC) hier te lande geopend met een radiotoespraak van de Voorzitter van ’t Nederlands Comité, Prof. Mr. R. Kranen burg. Het Nederlands comité omvat vrijwel alle schakeringen van onze samenleving. H.K.H. Prinses Juliana is Ere-Voorzitster van het comité, In het ere-comité hebben voorts zitting de Minister-President, de Ministers van Binnenlandse Zaken, Bui tenlandse Zaken, Justitie, Onderwijs, Kunsten) en Wetenschappen en van So ciale Zaken, de Commissarissen der K nlngin en Kerkelijke autoriteiten. Plaatselijke comité’s worden in het yn hele land opgericht, die zoveel mogelljl' een afspiegeling zijn van het Nationale Comité. De landelijke acties worden door het Na tionale comité georganiseerd, waarbij d( medewerking van de deelnemende orga nisaties wordt ingeroepen. Het motto, waaronder de campagne ge voerd wordt, luidt: „Geef één dagl" Was het comité eerst van mening, da deze oproep te veel zou vragen van <h draagkracht van ons volk, dat zelf zwaai van i spanning) tussen lonen en prijzen vrl groot is; de grote weerklank die de p roep in alle geledingen van het Neder landse volk heeft gevonden, heeft deze opvatting gelogenstraft. Uit alle oorden zijn reeds bijdragen van één dag loon ol salaris binnen gekomen. Particulieren, pensioentrekkers, werknemersorganisa ties, ondernemingen en bedrijven, allen kwamen met toezeggingen of bijdragen. Thans wordt een actie gevoerd onder alle Nederlandse bedrijven. De onderne mers wordt gevraagd met hun perso neelsvertegenwoordiging deze drie mo gelijkheden te overleggen: het afstaan van één dag loon of sa laris; het verrichten van overwerk. Het daarmee verdiende loon geldt als bijdrage voor Unac. De werkgever geeft een'toeslag om het bedrag van één dag zo mogelijk vol te maken, hef afstaan van een klein percentage van het loon gedurende een aantal weken. De oproep „Geef één dag” richt zich tot allen; óók tot de middenstand, de boe ren, de vrije beroepen. Unac kan zich slechts bezig houden met het inzamelen van gelden; de organisa tie is er niet op ingericht bijdragen in natura te ontvangen. Er wordt zoveel mogelijk gewerkt met vrijwillige medewerkers, zodat practisch iedere cent, die wordt ingezameld, ten goede komt van de noodlijdende kinde ren. 55 wordt ter beschikking gesteld van het Internationale Kinder Noodfonds (In ternational Children’s Emergency Fund ICEF), onder de nadrukkelijke voor waarde, dat dit geld niet in deviezen kan worden uitgekeerd. Het zal dus in over leg met het I.C.E.F. in ons land worden besteed, bijv, door het tijdelijk opnemen van noodlijdende kinderen, door het ter beschikking enz. enz. 30 komt kinderen in West. 15 blijft ter beschikking van Neder landse kinderen, die hulp behoeven. kinderen, die In nood verkeren, beschikt I.C.E.F. slechts over voldoende middelen om voor 1/10 gedeelte (ongeveer 3.500.000) het programma van extra voeding gedurende niet meer dan zes maanden uit te voeren. c. Hartbrekende tonelen van niet te voorkomen onrechtvaardigheid. Dikwijls moet een beslissing genomen worden op basis van een doktersattest. „Het is niet genoeg, dat een kind honger heeft, het moet ook ziek zijn. Zoiets overkomt je, wanneer je niet genoeg voedsel voor allen hebt.” d. Tsjecho-Slowakije. De juist weer enigszins aangevulde veestapel, waarvan men vertrouwde dat hij het melkrantsoen tot ongeveer het normale peil zou terug brengen, moest worden geslacht. De wei den zijn kaal en de voedselsituatie is in bijna alle opzichten critiek. e. Frankrijk. Ook hier maakte de droogte een normale oogst onmogelijk. Afslachting van vee op grote schaak Melk-tekort critiek; alleen kinderen be neden vier jaar krijgen wat melk. In De- staten, die zij vast in hun greep tholieke chr. dem. behaalden 18.5 pet. en de communisten 10 pet. der stem men. De soc. dem. verloren vrij belang rijk, doch de chr. dem. nog veel meer, de communisten wonnen aanzienlijk. Al met al zijn deze verkiezingen geen suc ces voor de bezettingsautoriteiten, de ontevredenheid der bevolking heeft zich geuit door de stemmenaanwas der uiterste partijen. mogelijk te likwideren. Te meer omdat dergelijke democratische groeperingen, welk ook in andere Oost-Europese lan den, zij het in minder sterke mate, aan wezig zijn, een nog groter gevaar voor het communisme zouden vormen, als Moskou zijn greep op deze staten eens wat losser maakte. Of daar kans op is? We betwijfelen het ofschoon de laatste tijd geruchten lopen, dat de Russen be- kunnen opleveren. “Engeland, de Ver. reid zouden zijn in de internationale - - - politiek een wat soepeler houding aan te nemen. verwacht, dat zij meer dan 95 pet. der ----stemmen zou Verwerven. Waarschijnlijk die tengevolge heeft, dat duizenden kin- is middenstand, die anders dan in deren worden toegevoegd aan ’t enorme I Hongarije, Polen en Roemenië, in Tsje cho-Slowakije een belangrijke rol speelt, verantwoordelijk voor een groot deel van die 20 pet. en men kan er ze ker van zijn dat nu het communistisch bewind zijn macht, zij het door een schijnverkiezing, bevestigd ziet, het niet zal aarzelen deze middenstand zo snel Bolswards Nieuwsblad 33 z BYRNES I ooit it te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1