g „Hwat moat üs jonkje wurde?” Martinytoer Fan de door Nederland No. 43 Dinsdag 8 Juni 1948 44e Jaargang West» en Zuidwest Friesland Streekblad voor i Het is niet toevallig, lezer, dat boven staande kop tussen aanhalingstekens de meest schitteren- 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 34 Buten op it fjild biloitsje wy In libbene wünderskilderij. Biloitsje »jogge. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87920 düdllk. Der wurdt ek raek snijd, fornlm ik wol. De boeren, dy’t yn '45, doe’t de polder der Onder strüpte, skeaforgoedlng krlgen, moatte nou swler bloede. It spü- et der Ififis de kltnen, soe Wlbren Al tena wol sizze. En In dlel fan harren komt it raer oer It mat, hwant hja haw- we In hlele hoart mei frljhwat sinten yn 'e büse roun en der kin elk net like goed tsjln. Trlje jler lang hat It harres west en net by elk Is It blwarre bleaun, mar Lieftlnck freget sines like goed. It sll wol net oars kinnen ha, mar It Is wol spltlch, dat It sa lang duorre hat, foar- dat dlzze operaesje komd Is. En nou dit waer der oer hlnne. Der hoecht net folie mear by to kommen, dan Is de helt fan de heawaerde fuort. De forllezen oan fledingsstoffen blnne tige great as It hea mei dit waer op it lén lizze moat. Ek yn opers lljt lt ek frljhwat. De Rykslên- boufoarljochtingstsjinst hat der wakker op oan stien, ruters to brüken, nou’t der jit gjin sür is foar de Finske methoade en ta myn bliidskip seach ik hjir en der jercn oan it hearuterjen. Dat treft al- niel dit jier. En it mist net, dat forskate twivelders der tige spyt fan hawwe, dat se dy goede rie net folge ha; it waer is alhiel ruterWaer! Licht dat in bouboer jit wol hwat ruters to Hen hat, dy brükt se dochs noch net Trijepoatsruters kin- ne goed brükt wurde, mar fjouwerpoats foldogge betten Hja steane hwat stevi ger en lade mear op. Ek hat men wol fan dy dakruters, mar dy kinne hjir net sa goed brükt wurde, dizze jowe de wyn fofolle bod en dan giet it hie'e saekje faken ünderst boppest. Foar in pounsmiet hat men likernóch 10-12 ru ters nedich. By it opsetfen moat it gêrs wyn droech wêze, likernóch as. by oper- jen. De poaten fan de ruters net to fier ótmekoar sette, sahwat in goed meter yn it fjouwerkant. lt opladen en opsetten is 150 op 125 gram gebracht. De troonsafstand van H. M. Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 Sep tember. De plechtige beëdiging en in huldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 September. Zuid-Litnburg is nog niet vol. Integen deel, er zal de hele zomer volop plaats zijn ook in Valkenburg, al blijft tijdige plaatsbespreking aanbevelenswaardig Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem veroordeelde de Duitse officier Fullriede, die de bekende vergeldingsmaatregelen tegen Putten moest nemen, tot 2J/2 jaar gevangenisstraf met aftrek. De ijsbereiders hebben de minister een telegram gestuurd met het verzoek, de weeldebelasting op, de ijsjes niet te hef fen, zo lang zij de nieuwe prijzen-be- schikking niet kennen en dus niet we ten, waar zij aan toe zijn. Haastige spoed. De regering deed de voorzitter der Tweede Kamer een lange lijst van wetsontwerpen toekomen, die zij gaarne nog zag behandeld vóór de Kamer wordt ontbonden. delegatie dank gebracht. Een 85-jarige. Op Vrijdag 18 Juni zal het 85-jarig bestaan der Weeslnrlchtlng „Neerbosch” bij Nijmegen worden her dacht. Export van paarden. Binnen afzienbare tijd zal weer een aantal paarden geëx porteerd worden naar» Spanje (plm. 4000) en Frankrijk (plm. 2300). De Holl. Constructie Werkplaatsen te Lelden hebben in de jaarvergadering de jaarstukken over 1947 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8%. Hogere prijzen voor Amerikaanse auto mobielen worden binnenkort verwacht, tengevolge van de grote loonsverhoging bij de General Motors en Chrysler. Eten bronzen medaille naar een) reliëf van Pieter d’Hont zal ter herinnering aan de 50ste jaarbeurs aan de deelnemers worden uitgereikt. Een ernstige ontploffing, vermoedelijk door een storing in de gascirculatie heeft zich voorgedaan in de machinekamer van een graanmolen te Heerlen. De ei genaar en een zoon werden zwaar ge wond en moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De groetplicht ten aanzien van de leden van het Ned. Rode Kruis is door de mlJ nister van oorlog afgeschaft. Van hen mag ook de militaire groet niet meer worden verlangd. De hoeveelheid paardevlees, verkrijgbaar „In earm mlnske moat hjir ek mar oeral tsjln kinne” sel in koartswlllch man fan 'e wlke by de skearbaes. „lt hea op lt lan en de kachel fan earmoede noch oan. En dat is dan de Üngetlld”. Nou der Is hwat fan oan, lt waer is glêd mei de tlld yn 'e war. En de boeren sitte der mar mei. Hwat kant moat it üt? It like in del of tslen lyn sa aerdlch, goed gêrs, binammen derre hwer’t de bimesting net forgetten wie, goed molke en knap fet oer it ginnerael, it fuorjen dien, dus de rekkens net sa heech, de boeren stapten wer moedich ütein. Der wiene noch by, dy’t hast twa dübeltsjes fan de fabryk barre koene, ja, dan moast it fet tichl by de fjouwer persint sitte fanseis, mar alia, sokke wiene der dochs. Ek wie it sin net minder wurden, doe’t party fabri- ken har potjild ütbitellen. Dat wie de muoite ek wol wurdich. Sa’n dofke yn- ien kear, dat hat altyd in smaek en in neismaek. En dat fuoft nei Maeije, wie in plaster op it hierbiteljen of de bisite fan Lieftinck. Okkerdeis, doe’t ik yn de Wieringermar wie, sei der in boer: Lieftinck fytst lijoed zonder meer worden opgenomen in va-1 ek wcr de polder troch. Ik seach al ak- stand wanneer de ouders enkel en Dichter, wy kinne noch sêd iten krije; mar üs jonkje woe juster in gouden stoel foar Mem .meitsje en hja soe in wein ha mei fjouwer hynders der foar as hy seis sinten fortsjinne, en ik krige in nije piip. degedeeld en desnoods verwezen naar meer deskundige en ervaren adviseurs, dan de ambtenaren van het arbeids bureau, ondanks hun speciale opleiding in deze richting, uit de aard der zaak kunnen zijn. Van veel belang lijkt ons ook de grote deskundigheid waarmede de studie en opleidingsmogelijkheden worden aan gegeven. Onze huidige samenleving telt een dusdanig aantal scholen, opleidin gen, officiële en sem-officiële leergan gen, vakdiploma’s, enz. enz. dat het voor aen niet-ingewijde uiterst moei lijk, zo niet onmogelijk is, hierin de juiste weg te vinden, vooral ook daar de diverse opleidingen telkens weer aan veranderingen onderhevig zijn. Op de afdeling beroepskeuze wordt men echter van iedere verandering, in welke vorm van opleiding dan ook, op de hoogte gehouden, zodat ook in dit op zicht men hier een vraagbaak van grote betekenis vindt. Tenslotte zij nog vermeld, dat de ad viezen niet alleen worden gegeven aan ouders van kinderen, maar ook aan vol wassenen zelf, die van beroep wensen te veranderen en zich gaarne op de hoogte gesteld zagen van de diverse mogelijkheden in een bepaalde richting. Wanneer wij ons niet vergissen zal de afdeling beroepskeuze in de loop der jaren aan betekenis winnen en eenmaal de tijd komen, dat wij ons de maat schappij zonder deze instelling eenvou dig niet meer kunnen voorstellen. Een uiterst felle brand woedde bij de N.V. Bertels Oliefabrieken te Amster dam. Aan voorraden en technische in stallaties is een schade toegebracht, welke op drie kwart millioen werd ge schat. Deze schade wordt door verze kering gedekt. De wereldgraanpositie is hoewel ver beterd nog van die aard, dat de dis tributie van brood en veevoeder ge handhaafd moet blijven. Nederlandse toeristen zullen deze zomer hun vacantie niet in België of Luxem burg kunnen doorbrengen, daar de Ned. regering van mening is, dat er geen de viezen voor dit doel beschikbaar kun nen worden gesteld. De heer Koppens uit Den Haag, chauf feur van de H. T- M.; die onlangs bij de trambotsing bij Wassenaar ernstig werd gewond, is Woensdagnacht over leden. Een felle brand heeft gewoed in een loods op het terrein van het bewarings- kamp te Laren. Wegens moord met roof op mevrouw L. te Roosendaal heeft de officier van jus titie bij de rechtbank te Breda tegen P. de J. te Roosendaal levenslange gevan genisstraf geëist. De Prinses-Regentes heeft Donderdag 'n bezoek gebracht aan de jeugdgevange nis te Zutphen. Drie gesneuvelde spoorwegmannen zijn geëerd door het aanbrengen van een ge denkplaat in de hal van het station te Deventer. De musicus Jos. Vranken Is Dinsdagmor gen plotseling na aankomst te Daune, waar hij zijn enige dochter ging bezoe ken, overleden. Voor het opnemen van kinderen uit gro te Franse gezinnen heeft president Aurioi Dichter, mar hwat moat sa’n jonkje wurde? Onwillekeurig moesten we dezer dagen aan bovenstaande versregels denken, toen wij ten kantore van het Arbeids bureau alhier de heer Kramer, advi seur voor de beroepskeuze van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Leeuwar den, interviewden. Want ook al liggen Op slag gedood. Een 28-jarige arbeider uit Groningen, die opruimingswerkzaam heden verrichtte op het vroegere vlieg veld Peets bij Norg (Drente), vond on der het puin een pantservuist. Ondeskun dig demonteren had bovengemeld ge volg. Bij Kon. Besluit zijn de leger- en vloot- commissies opgeheven en is tegelijker tijd ingesteld een defensle-commissie. Dodelijk drankje. In een onbewaakt 'ogenblik heeft het tweejarig dochtertje van de familie v. d. Boge'rt te Ammer- zoden Dinsdagmiddag een flesje» wol- wit, een soort bleek water, leeggedron- een door hem ontvangen Nederlandse ken. Het kindje is hieraan vrijwel ter stond overleden. - Een felle brand heeft In, twee winkelpan den In de Türfstraat te Zutphen ge woed. Bij de Tweede Kamer Is een wetsont werp ingediend tot wijziging betreffende echtscheidingen teneinde lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan, De Ned. Spoorwegerf, hebben plannen om in de nabije toekomst een radicale wijziging in het Ned. selnwezen aan te brengen, waardoor ons land, naast Ame rika de eerste plaats op dit gebied zal Innemen. gesprek met de betrokkene, èn inlich tingen van onderwijzend personeel, eventuële mede-opvoeders, èn rapport cijfers hebben terdege hun invloed op het te geven advies. Natuurlijk worden door geschoold personeel de proefper sonen ook getest, een alleszins verant woord en noodzakelijk hulpmiddel om de aanleg te bepalen. De adviezen wor den niet eerder gegeven, dan wanneer de behandelende ambtenaar zich een zo zuiver mogelijk beeld heeft gevormd niet alleen van het kennen en kunnen, het karakter en de capaciteiten, de eigenschappen van hart en hoofd, de en lichamelijke mogelijkhe den van de persoon in kwestie, maar ook van het milieu waarin deze is op gegroeid, alsmede de financiële draag kracht en zo nodig de maatschappelijke en religieuse instelling van de ouders. Het zou b.v. dwaasheid zijn een kind van gereformeerde ouders te adviseren dansleraar te worden of een kind van financiëel behoeftige ouders aan te sporen tot studie voor notaris. Integen deel met alle mogelijkheden en moeilijik heden wordt rekening gehouden en met het geven van advies gaat men zich volkomen bewust van de ver antwoordelijke taak in dezen uiterst voorzichtig te werk. Is een bepaald ge val zo werd ons tijden» het interview herhaaldelijk verzekerd dusdanig gecompliceerd, dat een overhaast advies voorbarig zou zijn, dan wordt dit niet verheeld, maar zonder voorbehoud me- geplaatst is. „Hwat moat üs jonkje wurde?” is n.l. een versregel uit een van de beste tijdzangen van de zeer ze ker te weinig bekende Friese dichter Joh. D. de Jong. In zijn moderne rijm loze gedicht „Need” gaf deze auteur in 1936 een gesprek weer met een werk loze, die hij aan het slot laat zeggen: Ik haw fan ’e wike al fiif skipkes foar him makke en nou in moune, as ik fan it stim- peljen kaem. Oare jierren hie ik yn it lün stien of mei modder feam, Ik sil der wol oan wenne, dichter, en „werkschuw” wurde. Dat sei in boer lésten, dy’t my wyks alf goune bea. En toch legt dit laatste veel gewicht in de schaal. Wat is er al een leed,gele den door de minder begaafde kinderen van intellectuëlen, die tóch, het koste wat het koste, moesten studeren. Wat zijn er niet veel mislukte levens veroor zaakt door het feit dat de betrokkene geen plezier had in zijn werk. Wat kan omgekeerd ook gezonde arbeidsvreug de het leven veraangenamen en de ar beidsprestatie verhogen. Wat is het breder gezien een economisch belang en een zegen voor land en volk wan neer overal de rechte man op de rechte plaats wordt gevonden. Aangenomen dat opgroeiende kinderen, zo ongeveer in de leeftijd dat ze de la gere school, desnoods het Mulo onder- wijs gaan verlaten, door diverse om- standigheden in onze tijd niet meer Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward 00000000000000 fan Gysbert Japiks de problemen thans radicaal anders dan js> er echter niet gemakkelijker op in 1936, de vraag niet alleen wat er I het is dan ook een goede gedachte van onze kinderen zal worden, maar óók wét ze zullen worden is in hoge mate actueel en is vaak een dagelijkse zorg in het gezin. Voorbeen koos de zoon het beroep van de meisjes beperkte zich toen nog vrijwel tot „dienen” - in verreweg de meeste gevallen het beroep van zijn vader. Of eigenlijk hij koos bet niet, het ging als het ware vanzelf. De zoon van de boerenarbeider \yas voorbe stemd eveneens boerenarbeider te wor den, de bakkerszoon werd bakker, groeide men op in een schoolmeesters gezin, dan werd men bijna vanzelf sprekend onderwijzer. Hoewel men vaak niet eens de moeite nam zich af te vragen of de persoon in kwestie wel geschikt was en zich daardoor het ge val van een totale mislukking kon voor doen, had dit svsteem toch ook - iets moois. In bepaalde‘geslachten werden tradities gevormd. Bij het uitbrëiden en uitbouwen van de zaak kon een zelfde familie op een bepaald gebied iets groots tot stand brengen. Wie zich in ’s vaders beroep niet thuis gevoelde en wat anders wilde, zocht veelal zijn eigen weg of liet zich door min of meer toevallige omstandigheden leiden. Het gevaar van de spreekwoor- delijk geworden twaalf ambachten en dertien ongelukken was bij dit alles niet uitgesloten, ook al konden d„ - zelfstandigen zich soms een de carrière maken. Onze moderne tijd geeft aan-de ene kant beperkte mogelijkheden en is aan de andere kant zeer gecompliceerd. Het is een ieder duidelijk dat, onder de hui dige omstandigheden niet iedere boe renzoon boer kan worden, niet iedere ambtenaarszoon ambtenaar. De nood van de tijd alleen brengt met zich mee, dat veel jonge mensen een ander be roep moeten kiezen, nog afgezien van het feit, dat de betrokkene al of niet geschikt zou zijn voor het beroep van zijn vader. Een verzoek. De bevolkingsgroepen van Ambon, Menado en Timor hebben een verzoekschrift aangeboden aan de Ko ningin, wa*arin zijl vragen een Neder lands overzees gebiedsdeel te mogen worden. In een liftkoker gestort en op slag ge dood is Mej. A. Houtman te Alphen a.d. Rijn, toen zij in een fabriek te Bodegra ven de deur in de koker opende en, ach teruit stappend, niet bemerkte, dat de lift zich een verdieping hoger bevond. Nederland en Canada hebben een over eenkomst getekend, waarbij deze landen elkaar volledige luchtverkeersrechten verlenen. Minister Mansholt, die op het ogenblik in Frankrijk vertoeft, heeft de eretekenen van Commandeur du mérite agricole ont vangen. Vijftig officieren van het Zwitserse le ger kwamen te Middelburg aan. Zij ma ken een reis door ons land om de aan- valsmethoden van de geallieerden te be studeren. De Utrechtse politie is op het spoor ge komen van een uitgebreide veesmokkel, die van Weert uit werd bedreven. Zes leden van het complot zijn reeds gear resteerd. In slach en in weet, dat moat men earst ris in pear kear sjen en dwaen lltte, dan fait it genóch mei. En dan kin men ek by dit waer wis wê ze dat men mei.In wlke as trlje, hea yn 'e golle kriget, dat fan kwaliteit bést is en ek net tofolle broelje sll. Hwant net alllnnlch dat heabroel góns kostet oan fiedende stoffen, der kin 'maklik in fjlr- depart fan wei broelje, lt is ek sa’n noedllk aventue/ mei de kéns op brAn, dat men jln wol tslen kear bltlnke moat foar dat men ien kear slof hea yn 'e skuorre hellet. Praktysk Is it dochs sa. Dy’t syn pleats troch brün forspllet, Is him kwyt en Joast mei witte, hwannear hy de nije wer sjen sll. lt moalje spul fan Damstra hjir oan ’e Warkumer dyk, op een vleesbon van 100 gram, is van selt yn dizzen genóch. Dat de gêrsdroe- gerljen drok wurk hawwe, lit him mak lik bigripe, mar lt gêrs, dat hea wurde soe, is der foar üt noch -yn net geskikt. Dat is fierst to lang en ik hoopje, dat de bistjüren it stjQi) goed yn hannen hélde sllle, nou’t der safolle forüngelokke hea oanbean wurdt. Foar droegjen moat it gers in hünbré lang wêze, oars is dit net forantwurde. Al mei al in lêstige üngetiid foar de measte boeren. In bulte Onkosten en in stadich of min produkt. Dy’t ynküle hat, profitearret wol hwat fan it reinwetter, mar it is oant nou ta fierst to kéld, binammen foar lt lege lan. Der is men waermte brek, dat sjocht men yn ’e Marlannen mar al to goed. Al mei al stiet de measte greidbperen it sin net to bést en soe it my gjin nij dwaen as der tsjntwurdich wer moarnske boeren komme. Pat as jo dizzer dagen de streek opgeane, tink in bytsje om it tsjil, it bin- ne net allinnich de iere fakünsjegon- gers, dy’t min har moed hawwe. Lit üs hoopje dat wy takomme wike mei Gys- bert-O'm sjonge kinne: Wolkom freuch- de fan 'e wréld... Tsj. de J. leen bij de dan noodwendige beroeps keuze afgaan op de wens van de kin deren. Het is een grove misvatting, dat het antwoord op de vraag „Wat wil jij eigenlijk worden?” beslissend moet zijn voor de toekomst van het kind en wel om de eenvoudige reden, dat het kind - - in hoge mate onbevoegd is tot het doen tehjKe van de goede keuze. Alleen reeds het feit, dat er momenteel 8500 (zegge en schrijve acht en een half duizend!) be roepen in ons land voorkomen, beroe pen, die men veelal slechts kan bekle den na voldoende vakstudie, opleiding en het „halen” van de meest uiteenlo pende diploma’s, bewijst reeds dat het kind, i.c. de ouders, zonder goede voor lichting nimmer de goede keuze krui nen doen. Een kind in de geschetste jaren laat zich door toevallige omstandigheden en bovendien valse voorstellingen maar al te gemakkelijk leiden. Ter wille van het onbeperkt kunnen eten van taartjes en andere lekkernijen wenst een jongen banketbakker te worden; na het lezen van een boeiend boek over het varens- leven misschien zeekapitein, of bij het desbetreffend motorgeronk wellicht vliegenier. Zeker het kan voorkomen, dat een bepaalde interesse van een kind van blijvende aard is, zijn beroepskeuze mede dient te bepalen, het blijkt in de practijk echter maar al te vaak dat dag dromers en luchtkasteelbouwers, zoals we de kinderen in puberteitsjaren veelal kunnen kenmerken, ambities van voor bijgaande aard blijken te bezitten. Dit alles maakt de keuze voor de ouders, die een zeer verantwoordelijke en goede gedachte ge weest, dat in het begin van dit jaar aan de Gewestelijke Arbeidsbureaux een afdeling voor advies inzake beroeps keuze is gevestigd. De adviezen, die ook (n.l. voor de gemeenten Bolsward, Workum en Wonseradeel, voor jongens telkens de eerste Donderdag en voor meisjes de eerste Vrijdag in de maand) ten kantore van het Arbeidsbureau al hier worden gegeven, zijn niet alleeh geheel kosteloos, maar ook vrijblijvend, d.w.z. dat U niet bij eventuele be zwaren uwerzijds per sé gehouden is de gegeven adviezen op te volgen, in geval U met Uw zoon of dochter zich (zo mogelijk na schriftelijke mededeling vooraf) in de zittingsuren om raad heeft gevraagd. Trouwens er blijken bij het publiek meer misverstanden te bestaan, die wij gaarne willen wegnemen. Zo heerst b.v. de mening dat het advies enkel wordt gegeven naar aanleiding van de psycho-technische testing. Dit i> echter niet het geval. En een persoon lijk onderhoud met de ouders, èn een ders bedrijf of vaders beroep gaan kie- ker> mar hie him fuort noch net troch. zen, het is en blijft een groot misver- Doe gyng der in frommis foarby mei al-1 wapperjende papieren... en wie de saek Bolswards Nieuwsblad z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1