Collecten ARD IE Een noodzakelijk kwaad Martinytoer 'en Fan de urn 8 1 n 00000000000000 00000000000000 door Nederland 44e Jaargang No. 45 Dinsdag 15 Juni 1948 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA 36 7.63 wol s B Ij Tj. de J. ot |d )eken JUNI ien te .0 in E E reeds gemeld de nodige beroering wek te en Soe de sinne it heard ha? Blinder, It wie dochs wol slngeller. Forline wike Moan- del jit allegearre wetter en wlette en stinnerij oer forreind hea en boeren mei In sin as in baerph.en sjeder, de krante wie amper fan de pars of de sinne sette de sokken deryn en üt wie it mei alle noed en soarch. De üngetiders koene mar oanpakke. En hja hawwe oanpakt. Der is fan 'e wike güns hea yn 'e gollen komd en juster en hjoed fordwine tüzenen reakken yn 'e feillge skuorre. It is nou de goudene üre. Hjir hinget de winter fan óf en dêrom is dit moaije waer wol in ding om der in bliid sin by to krijen en al moat der om raek arbeide wurde. De leanen foar de üngeftiders, d$it is noch net alhiel yn oarder. Op it foarste plak hat de Fryske Mij. fan LSnbou har meiwurking oan it kol- lektive kontract opsein, sadat it mei de gearwurking fan de boeren en arbeiders- organisaesjes al wer net bést stiet en op it twadde plak hSldt men jin mar min oan de kondysjes. Op pompier liket it frijhwat, mar yn de praktyk giet it net alhiel neffens Jacobus, f 70f 75 skjin jild, dat is sahwat de merk. Dat bitsjut: leanbilesting, sikenfünspremy, segeltsjes O sillich, trijedubeld sillich! Dy rêstich, lustich, fredich, willich Yn ’t rommc fjild syn libben leit; ’t Giet boppe in Kenings Majesteit. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij rooruitbetrllng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87326 ik - Bolsward fan Gysbert Japiks zullen worden besteed. Misschien leert men dan de zin van de collecten, de zin ook van het offer verstaan. Zo gezien doet iedere collecte een ernstig beroep op ons geweten. Ons geven zij geen ge woonte, noch sleur. Geen gemakzucht, noch ijdelheid. Ons geven zij een daad. Niet met tegenzin, maar vol bereidheid. Nog altijd geldt ’t aloude Bijbelwoord: God heeft de blijmoedige gever lief. Het zij ons tot lering en troost. hun vjije tijd o; bepaalde zaak o: ren. Kan men een bijdrage slechts node missen en vindt men het geloop naar de deur vervelend, men late dit nooit aan de collectanten merken; zij komen niet voor zichzelf maar voor het goede doel, ’en al sokke dingen mear wol ik, arbeider, neat fan witte, dat moat de bóer, tsjin de wettelike foarskriften yn, der mar by bltelje. Doch jo it net, dan docht in oare boer it wol. Jo klnne it oannime of stean litte. Nou sil ik de léste wêze, dy’t In ar beider yn de (Ingetild gjln goed lean gunt. Der moat lang en föl skrept wur de yn it hjitst fan ’e dagen, de boeren blnne hastlch en net earder rêstich foar it hea thus Is. Mar der Is ek yn lt kon tract tlge mei rekkene. Hwant komme der mear Oren dan de taks Is, dan kin ‘der f 1.25 foar bltelle wurde. En sa’t hjlr de praktyk Is, Qntrint de frlje merk net lens folie lt kontract-lean. A’lllnnlch de sosiale soarch foar de arbeider, hwer’t de boer al it greatste dlel fan bltelje moat, wolle party arbeiders alhiel neat fan witte.salang dat har ek In stik fan It lean kostet. Hjlr wurdt oan twa kan ten lt biwlis jown, dat men wol Onder sosiale wetten libbet, mar de geast fan dy wetten harren jit frjemd is. De arbeider moast graech sines bltelje wolle en de boeren moasten solidair wêze yn lt fêsthOlden oan lt kontract. Beide sjitte tokoart. Beide hawwe de li berale ekonomyske leare fjirst to djlp to pakken hawn om him nou mar farre to liften. Nou, mar kin dat allegearre sa mar? Is der gjin tasicht op dizze praktiken, sil men freegje. Is de C.C.D. der net efter- oan? Ja, dy is it fjild yn en dy is by de boeren oan it ü’tkluorkjen. Nou, dy sizze it neiste mar it alderneiste net. Ja, sa yn it algemien fornimme hja wol, dat it net allegearre giet sa it moat, mar der bliuwt it ek by. Op pompiet kloppet it wol sahwat. Allinnich as de boer rüzje kriget mei syn üngetiders komt der hwat mear los. Oars sizze se; ja, se wurkje neffens kontract... leau ik sahwatI En de üngetiders seis sizze jit minder. Meast Orlnzers of Wildmannen en dy prate net folie... tsjin in C,C.D.man. Mar as1 de fjouwer wike straks om binne, giet de püde wer op 'e nekke en stapt üs maet mei In pear hündert goune skjin jild op hüs oan: En yn lt Otdambt is in blide arbeldersfrou, dy’t in béste Sneontomld- del hat, hwant nou kin der wer ris hwat oanskaft wurde yn kleanspul en sa. „De Fralzen betoale goud,” sizze se der. „En ie heb’n it goud fan eet’n en drlnk’n." It lean yn Orlns is de üre llkemoch it- selde as hjlrre, mar se arbeldzje der mar 45 üre yn 'e wike, sadat se mei f31f32 thüs komme. Wol ha se dan meastentlids har eigen stik bou noch, hwant de del is de middels trlje üre noch lang net foarby, mar dit wyklean kinne se gjin greate stikken fan keapje, dat moat „oet Fralslaand kommen”. It is harren ek bést gund, sa net. In arbeidershushilding kin •tsjintwurdlch dqtehs al Jnet maklik de einen oan mekoar krije. As hja dan mar sterk genoch binne om de jenever stean to liften, hwant dat is fjirst to slim op it heden. Boalsert giet yn mannich op- sicht foarüt, mar de sterke drank makket wer güns slachtoffers. En dat hat altiten in teken west fan geastlik forfal en mo rele efterütgong. Dat skeint de stêd en syn biwenners. En it hat de skyn dat net alle liedende minsken der jie eagen iepen foar ha. Hwant de skynbere foardielen foar sommige bilanghawwenden wurde yn dit opsicht altyd to djür bitelle. „Drank verslindt, wat arbeid wint”. En it düdlikst is de aide sizwize: „Minsken, dy’t tinke, drinke net en minsken, dy’t drinke tinke net”. Dat moatte üs ünge tiders grif net forjitte. Dan wachtsje de frou en de bern nei fjouwer lange wiken dochs noch forgees 'ejschqnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Als het maar helpt. Een verzoek om de melk zo spoedig mogelijk vrij te geven heeft de federatie van melkhandelaren- organisaties aan minister Mansholt ge richt. De Ned. fruittelersorganisatie heeft te Utrecht haar gouden jubileum gevierd. Oerben Wagenaar, voorzitter van de Communistische Partij Nederland is ter observatie in het Wllhelminagasthuis te Amsterdam opgenomen wegens een hartaanval. Dr. S. U. Zuidema heeft met het uitspre ken van een rede: „De mens als historie” zijn ambt aanvaard als buitengewoon hoogleraar aan de V. U. te Amster dam. Het 5-jarig zoontje van de familie Nijkes te Vlagtwedde geraakte bij het overste ken van de rijweg onder een passerende vrachtauto. Het jongetje is korttd tijd later overleden. Nederland, België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Zweden en Zwitserland «heb ben een permanente commissie voor de bestrijding van kinderverlamming opge richt. Een gezelschap van 370 Belgen heeft Dinsdag de bakkerlj-tentoonstelling te Utrecht bezocht.’ De ringbaan te Tilburg, waardoor het verkeer uit de richting van Breda*, Den Bosch eq Eindhoven om de stad zal worden geleid, zal medio September zijn voltooid. Voor de jeugd. De gemeente 's Qraven- hage heeft opdracht gegeven tot de bouw van tien houten schoolgebouwen, be stemd voor zes klassen. Bij heidebranden In Drente gingen te Holthe 80 ha en te Wijster 40 ha helde verloren. Het stoomschip Rossum, dat te Amster dam zwaar door brand is beschadigd Is tsjin in C,C.D.man. Mar as'voor reparatie aan de werf van P. Smit Jr„ te Rotterdam aangekomen. Het valt tegen. Tot op heden blijft de aanvoer der nieuwe haring beneden de verwachting. Prins Bernhard vierde boerenbruiloft te Lochem. Z. K. H. danste met de bruid Jantje Tulters Exel. Ambtenaren van de C.C.D. hebben on langs bij de contröle op het clandestien afleveren van kaas een goede vangst ge daan. Twaalf grote, ongemerkte kazen en een schouderham werden n.l. aange troffen iri een bestelauto. Waar is de Rembrandt? Vanavond, kwart voor tien zal de AVRO een heruitzending geven van de luisterwedstrljd voor UNAC. Er is een Rembrandt verdwenen, Paul Vlaanderen neemt de verhoren af, en U moet antwoorden. H. M. de Koningin en de Prlnses-Regen. tes hebben leder telegrafische deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen van de vijf slachtoffers van de ontplof- fingsramp aan de Koningsweg te Arn hem. Doodgestoken. In een café te Den Dun gen (N.-Br.) ontstond uit een twistge sprek een vechtpartij, welke op de open bare weg werd voortgezet, met als ge volg, dat een der twistzoekenden werd gedood. Door het schrikken van het paard is te Bergambacht de 54-jarige Jac. Oskam van de wagen gevallen; het slachtoffer is onmiddellijk aan de gevolgen overle den. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend worden gemaakt voor 500 gram suiker, bestemd voor de inmaak. naani van fatsoenlijk mens te behouden. De veelvuldige collecten van heden, direct of indirect of verkapt in de vorm van loterij of hoe dan ook, zijn niet anders dan exploitatie van de massa, zonder dat een waar beeld wordt gege ven van de liefde die bij het publiek voor een bepaalde zaak bestaat. Dit komt juist omdat de collecten zo nood- zakeijk enhandig zijn. Het staat nooit stil. Als dit zo door gaat komt de collecte nog meer in een impasse dan reeds nu het geval is. Een oplossing om uit deze impasse te komen is echter moeilijk te geven. Vele verenigingen en instellingen hebben de opbrengst van de jaarlijkse collecte als een vaste “post op de begroting. Wie stelt er iets te genover? En toch kan de stroom van collecten niet doorgaan, noch in het be lang van het publiek, noch in dat van de collecten zelf, die elkaar bij wijze van spreken dood concurreren. Wat het eerste betreft mag gerust wor den gezegd dat de collecten voor de se rieuze gever een niet te onderschatten sociale last vormen. Onlangs spraken we een rustend leraar, die natuurlijk uit hoofde van zijn gewezen functie en j rentenier was en het wel be talen kon, op lijsten e.d. steeds boven aan moest prijken. Hij had berekend dat diverse collecten en contributies hem jaarlijks op de somma van zegge en schrijve f 2000.kwam te staan. De algemene terugloop van de op brengsten mag anderzijds bekend wor den verondersteld. Het collectevraagstuk vraagt intussen om een opossing. Misschien moeten we beginnen met meer bewust te geven. Dit verhoogt ook de morele waarde van de daad van het geven zelf. Wanneer men eens van zijn wekelijks of jaarlijks inkomen een zeker be drag, dat heus geen f 2000.behoeft te zijn, maar wel, gezien de nood die overal heerst, verantwoord mag wor den genoemd èn -tegenover het gezin of eigen zaak, die het te besteden bedrag als 't ware wordt onthouden, èn tegenover de bedoelde nood die heerst, terzijde legt en dit bedrag bewust ver deelt over die instellingen en verenigin gen, waarvoor men ’t meeste sympathie heeft, wanneer men dus doet wat men redelijkerwijs kèn doen, dan achten wij het acceptabel, dat men voor een be paalde collecte meent te moeten be danken. Persoonlijk is het ons bekend, dat het voor collectanten en collectrices niet gemakkelijk is, als men tevergeefs aanklopt, maar wanneer men weet dat het geen onwil is maar onmacht, dan dient men dit sportief te nemen. De wal keert nu eenmaal het schip. Aan de andere kant hebbe het publiek groot respect voor al die heren en dames, die ipofferen om voor een f instelling te collecte- ook al kan men het middel, de .collecte, misschien een noodzakelijk kwaad noemen. Bij dit alles is onderling overleg tussen de diverse organisaties wel gewenst. Het is altijd nog beter de collecten over het gehele jaar te verdelen, dan alles aan de lopende band in enkele maan den af te werken. Want men bedenke dat het „nee” moeten zeggen voor de betrokkene wanneer dit besluit na ernstig overwegen genomen moest wor den minstens even onplezierig is als voor de collectant. Overigens dreigt het gevaar van te gemakkelijk weigeren. De collceten, hoe men er ook tegenover mag staan, hebben nu eenmaal hun plaats ingenomen in onze samenleving. Het is sociale en morele plicht er aan mee te doen. Iemand, die b.v. zich nim mer terwille van een te houden collecte niet noodzakelijke genotmiddelen zoals de sigaret en het ijsje heeft ontzegd, m.a.w. nimmer geleerd heeft te offeren, doet goed zich volkomen in te leven in de wijze waarop de gecollecteerde gelden De nieuwe vaderdag is bepaald op de derde Zondag van Juni (de 20ste). Laat het een huiselijke feestdag zijn en moe der er In delen. Suiker gearriveerd. Het motorschip „Marken” loste te Rotterdam bijna 3 millioen kilo suiker uit Indonesië. H M. de Koningin werd een nieuw salon- rijtulg) met bijbehorende bagagewagen aangeboden. De liphten brandende. Gedurende de ju- bileum-feestweek zullen de etalagës ver licht mogen zijn. Geeske Kamp te Dokkum vierde onder grote belangstelling haar honderdste verjaardag. De Sovjet-Unié heeft de Nederlandse re gering een*protest-nota doen toekomen naar aanleiding van een in „Het Vrije Volk” gepubliceerd artikel. Het Prinselijk Paar zal op 18 Juni de erepromotie van veldmaarschalk Smuts te Leiden bijwonen. Aan Minister van Maarseveen is verlof vérleend tot het aannemen van het groot kruis In de Kroonorde' van België. De vrede van Munster is In de Nieuwe Kerk te Amsterdam door de generale sy node herdacht. De verdediger van de Grebbeberg kol. b.d. W.‘F. Hennink is te Amsterdam overleden. Hij was ridder M. W. O. 4de klas. De Kon. Marine heeft f 7500.geschon ken aan de Oorlogsgravenstichting. Zeven personen zijn gearresteerd in ver band] met eert grote zljdediefstal, ge pleegd In de fabriek van Gerh. Jannlnx en Zoon te Enschedé. de jas, hetzij van straatcollecten heeft dat men weet hoever men is en de ongedecoreerden tot vervelens toe zo vaak worden gevraagd en belegerd, dat ze eindelijk toegeven. Wil men dit is de volgende troef de opbrengst re delijk hebben, dan sture men geen kin deren, want wie kinderen stuurt krijgt kinderen terug. Kinderen doen nu een maal kinderwerk. Dus hebben volwas sen collectanten de voorrang en daar liet al heel hard is niet galant te zijn tegenover glimlachende jongedames, zijn de collectrices favoriet. En och laten we maar eerlijk zijn de open schaalcollecte is ook een troef, zelfs al is het de P.F.C. met Burgemeester en Wethouders voorop, die deze organi seert. In een open collecte kan men moeilijk met koper volstaan. Ze zouden niet passen in gezelschap van zilveren guldens en bankpapier door voorbeel dige gevers geofferd of soms zelfs als lokmiddel door het comité (in bruik leen!) gedeponeerd. Over moderne troeven zoals het afstaan van een uur of zelfs een dag loon, het verrichten van overwerk ten bate van een collecte e.d. zullen we maar zwijgen. Het is in wezen alles laken van één pak. Al die troeven proberen immers niets anders dan op al of niet originele, maar toch enigszins listige manier het eindbedrag omhoog te halen, veelal en dat is onze grief zonder dat de liefde tot het doel naar evenredigheid wordt aangekweekt. Als we dit eerlijkheidshalve hebben vastgesteld, moet het hoge woord er wel uit, dat de huidige collectepractijk eigenlijk onoprecht is. Er wordt maar al te vaak gegeven niet om de zaak te dienen, mhar om niet onbeleefd te zijn. Er wordt soms behoorlijk gegeven, al weer niet om de zaak, maar om de Wanneer als blikvanger het woord „collecte” boven dit artikel geplaatst is, hebt U waarschijnlijk onmiddellijk begrepen, waar het over zal gaan. Hoe wel het woord collecte meer dan één betekenis heeft en men er zowel uitgifte van de loten der staatsloterij mee kan bedoelen als een gedeelte der R.K. mis gebeden na de Gloria, zal het ieder dui delijk zijn dat wij hier op de geldinza melingen zinspelen. Ook dit begrip als zodanig is nog ruimer dan waarover wij iets wensen te zeggen, want wij be doelen niet de geldinzameling in de kerk, noch het rondgaan met de pet van de liedjeszanger, maar speciaal de di verse rondgangen langs onze woningen vandaag voor Eet ene goede doel en morgen voor het andere. Ingewijden kunnen eveneens de aanlei- ling wel raden, die ons op het idee bracht bovenstaande vraag te stellen. Het heeft namelijk hier ter stede nogal enige beroering gebracht dat na de eer ste oproep van de P.F.C. er zich slechts één persoon bereid verklaarde mee te willen helpen, teneinde de openschaal- collecte ten behoeve van de financiële basis van de komende feestelijkheden, te doen slagen. Van meer dan één kant werd zelfs op onze medewerker Kriti-Kaster een be roep gedaan, daar nu eens een fijn bo terkoekje van te maken. Waar was nu die oranjegezindheid? Waar de liefde voor onze Vorstin? Waar de bereidwil ligheid nu het een nationale feestdag betrof? Was hét geen schande, dat lie den die anders zich zelf op de borst pleegden te slaan van enkel vader landsliefde, zich nu afzijdig hielden? Dit was volgens diverse zegslieden nu net een kolfje naar de hand van Kriti- Kaster. Maar deze heeft zijn deeg op een andere manier gebakken om de eenvoudige reden, dat deze malconten ten zich zelf al evenmin hadden ge meld. In alle ernst, wij geloven persoonlijk ook niet, dat deze kwestie, die zoals gemeld de nodige beroering wek- dankbare stof tot spreken vormde in de scheersalon en onder de waag en nog op zoveel andere plaatsen van sa- menspreking meer, een zaak was van enkel gebrek aan vaderlandsliefde en oranjegezindheid, ook al is het natio nale besef misschien niet meer zo sterk als in de dagen van de louterende be zetting en verdrukking. De zaak ligt o.i. veel eenvoudiger. Men is de collecten beu. Een harde waarheid misschien, maar dan toch een waarheid. Er is gedurende dit voorjaar en de zomer reeds teveel van het goede geweest. Men is het meer dan zat. Daar om is collecteren geen gemakkelijk werk en wat nog veel erger is, geen dankbaar werk. Het publiek heeft het spontane offeren verleerd. Men geeft nog slechts omdat het „sneu” is niet te geven, omdat het nu eenmaal niet an ders kan. Er worden zoveel collecten gehouden, dat men gewoon de tel kwijt raakt, dat reclamemateriaal in de vorm van aanplakbiljetten en circulaires zelfs geringe of geen uitwerking meer heb ben. 't Is voor welke instelling dan ook verbazend moeilijk om via de collecten populair te worden. Vroeger hadden we practisch alleen de Emmabloem- collecte. Ieder deed spontaan mee. Het doel was sympathiek. Ieder wist waar het om ging. Maar zoals het vorige jaar zich kenmerkte door de vele elfsteden tochten, dreigt dit jaar het jaar der col lecten te worden. De huismoeder moet vaak bij de pappot en de ri°fzu'Ker vandaan naar de Ijel. Collecte! En ze wil niet onbeleefd zijn en geeft iets. Een dubbeltje misschien of een kwartje. Misschien ook een stuiver of een cent. Ze doet dit misschien bijna zonder na denken. Het doel zal wel goed zijn. En de pappot moet geroerd en de stofzui ger wacht. Wie zal het de huismoeder kwalijk nemen? Bovendien moet er weer op de dubbeltjes gelet. Ondertus sen gaan de collecten door. Dan voor de Nederlandse Vrouw, dan voor de t.b.c., dap voor de blinden, dan voor de re classering, dan voor Unac, dan voor de Stichting dit of Stichting dat, dan voor Rode Kruis, dan voor het oor logsmonument, dan voor het Leger des Heils, dan voor drankbestrijding, dan och, vult U zelf nog maar dewaam van tientallen andere goede en nood zakelijke instellingen in, lezer, het spaart ons inkt en papier. Intussen ra ken de collecten in discrediet. Ze wor den eer impopulair dan populair. Ook maken deze vele varkens de spoeling dun. De opbrengst valt uitzonderin gen daargelaten dan ook steeds meer tegen. De comité’s spelen alle troeven uit en de mogelijkheden zijn inderdaad vele. Men kan- lopen met lijsten. Ach ter een handtekening staat een dubbel tje of een stoter nu eenmaal niet. Wie zijn naam wil ophouden geeft méér. Bovendien wordt de naam door ande ren gelezen. Dit streelt de ijdelheid. Dat het Boek der boeken spreekt van de rechterhand die in dezen niet mag weten wat de linker doet, weet men niet, in ieder geval handelt men er niet naar, behalve de mensen die zich N. N. noemen. Maar niet altijd is het beschei denheid met N. N. te tekenen, soms is het omdat het bedrag aan de lage kant is. Een andere troef is het publiek iets aan te bieden als tegenprestatie voor hun bijdrage. Een ieder heeft graag waar voor zijn geld. Men krijgt een bonnetje, plakzegel, misschien mag men een gaatje prikken of zo. Desnoods krijgt de milde gever een bloempje op omdat hij papier of blik. Bij dit het voordeel Bolswards Nieuwsblad z I i ■2 uur Hl m 3, .x. •4 n, »n 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1