eeuw. De kortebaandraverijen in Friesland de vorige in Buitenlands Overzicht 00000000000000 00000000000000 44e Jaargang No. 46 Vrijdag 18 Juni 1948 Streekblad voor Wet« en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A, J. OSINGA 3. 4. 5. 6. stad 7. 8. 9. 10. Burma achten de kans op succes van het com- Groot nieuws is er op het moment, dat dit overzicht wordt geschreven, overi gens niet, al zijn er misschien belangrijke dingen in aantocht. In Palestina, waar de wapenstilstand thans behoorlijk door beide partijen in acht schijnt te worden genomen, doet de bemiddelaar, graaf Bernadotte, moeite, uit deze wa penstilstand een vrede te voorschijn te brengen. En dat zal niet zo gemakkelijk gaan, want de Arabieren zijn nog even arm zijn, omdat de Ver. Naties dan met één slag zo’n gezaghebbend orgaan wa ren geworden dat geen natie ter wereld het zou wagen haar te weerstaan. Dat het wantrouwien nog steeds voort woekert heeft president Gottwald thans tot president gekozen is, zullèn dergelijke maatregelen wel niet lang op zich laten wachten. Zorg baren ’t Wes ten ook de steeds duidelijker blijkende communistische invloeden onder de zelf- besturende volken in Z.O.-Azië. Zo heeft de eerste minister van Burma openlijk verklaard, dat hij zijn land wenst te oriënteren op Moskou, al staan de buur landen dan ook onder Westerse invloed. Britse kenners van ''tischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Ik hald dan fêst, Yn ’t fjild is ’t bést. Abonnementsprijs r 1.25 per kwartaal bij voorultbettllng Advertentieprijs10 cent per m m, Giro 87925 x Bol sward fan Gysbert Japiks mie bestond uit een paar zilveren spo ren. In 1833 werden paarden toegelaten, die te Bolsward nog geen zweep gewonnen hadden en in de andere drie jaren paar den, die aldaar geen van stadswege aan geboden prijs hadden behaald Ook later werd deze bepaling meermalen gemaakt, terwijl ook op andere wijze nogal eens paarden werden uitgezon derd. Aan één draverij had men in die dagen in Bolsward blijkbaar niet genoeg, want in elk der vier bovengenoemde jaren schreven enige kasteleins aldaar in de eerste week van September een 2e hard draverij met paard en chais uit, voor paarden, die geen Stadsprijs hadden ge wonnen. Ook in volgende jaren had een door de stad Bolsward en een door de kasteleins uitgeschreven draverij plaats, terwijl op Aangenomen mag worden, dat de Bolsward jaarlijks een kortebaandraverij uitschreef en daarvoor als 1ste prijs een zilveren zweep of een ander zilveren voorwerp uitloofde, want, hoewel de verslagen van de van 1833 en na 1.9." gehouden draverijen niet zijn opgetc kend, lezen wij, dat in elk der jaren .1833. 1834, 1835 en 1836 door de stad Bols ward een draverij werd uitgeschreven. Als prijs is in 1833 ’n met zilver gemon teerde zweep uitgeloofd en in de nndor drie jaren een zilveren tafeltabaksdoo en dito komfoor, terwijl in 1836 de pre In de eerste omloop vielen Wilhel mina, Snel en Friso na 3 ritten af en Freule en no. 10 na twee, Snel won geen rit van hiar tegenpartij, doch zij liepen één kamprit. Zui- dermerrie klopte in de 2de omloop in 3 ritten Nette, 'f Haasje, in 2 Tabor II en Radboud in 2 no. 9. In de 3de en in de 4de omloop wer den door Zuidermerrie respectie velijk geslagen ’t Haasje en Rad- boud, beide in 2 ritten. De prijs van f 150— werd dus be haald door Zuidermirrie en het ca deau van f 25.door Radboud. Nette, Wilhelmina, ’f Haasje en niet te vergeten Tabor I waren in die tijd zeer bekende dravers. De na men Kramer, Age Vitteveen, Sake Wit- teveen, Jan Koster, Wiebe de Boer, Abe Siderius, Gj. de With, klinken ook nu nog de coursebezoeiers zeker bekend in de oren. Goed bloed verloochent zich niet: Klaas en Pier Kramer, Marten, Jo hannes en Abe Siderius hebben de voet sporen van hun vader, grootvader of oom gedrukt 'en met succes. Ook N. Koster, de zoon van Jan Kester, vooraanstaand trainer en rijder in Denemarken, moge met ere worden geioemd. Een naam, die ook nu nog een goede klank heeft, vinden rve enige malen ver meld, n.l. die van Klaas Schat, jarenlang handicapper en starter en thans nog de laatstgenoemde functie vervullende. Met Jonker, een zwarte ruin, behaalde hij o.a. in 1888 onder de man een prijs van f 100.—. Bestonden de prijzen aanvankelijk, zoals reeds gezegd, uit zilveren voorwerpen, iri 1872, bij de tweede draverij op 2 Sep tember, wordt voor let eerst melding ge maakt van geldprljzm. De prijs van f 140 viel toen ten deel aan de pikeur Pieter J. de Boer van Leeiwarden en wel met een bruine ruin zonder naam. De laatste draverij, waarvan het verslag in het bij het Archief van Bolsward be rustende dossier is opgenomen, is van 1898. In deze draverij behoorde ook tot de rijders Pier Krimer, die het vorig jaar, zoals men weet, zijn 50-jarig jubi leum heeft gevierd. Werden aanvankeliji afwisselend meest al draverijen gehouden voor alle paarden of voor paarden, gespannen voor de chais, dan wel ultshitend voor paarden onder de man gereden, na 1884 waren Van twee koningskinderen. Zal de wa penstilstand tot vrede leiden? Rusland wil ook een dudt In het zakje doen. De Ver. Na ties hebben 'n internationaal machtsapparaat nodig. Truman zegt zijn mening. Rus land wil Berlijn voor zich opeisen. De hou ding van Amerika. De Hongaarse scholen kwestie. Gottwald president in Tsjecho Slowakije. Ruslands belangstelling voor het Oosten. Truman dezer dagen nog eens ruiterlijk gezegd in een verkiezingsredevoering in Califor- nië; „Laat de Sovjet-Unie haar verlan gen naar vrede bewijzen door een einde te maken aan de dwang die zij uitoefent en aan haar openlijke agressie,” zeide de president. „Door toedoen van Rusland blijft de wereld in een periode van sche merlicht tussen een oörlog, welke tot zulk een hoge prijs werd gewonnen, en een vrede, die nog aan onze greep ont snapt.” Verschillende economische systemen kon den, aldus Truman, wel in vrede naast elkaar leven, maar dan moest niet het ene systeem vastbesloten zijn het andere te vernietigen. Amerika zou zich, ter- wllle van de vrede^ ook in de toekomst laten gelden. Dat laatste heeft ook de Amerikaanse bevelhebber in West-Duits- land nog eens gezegd, naar aanleiding van de steeds toenemende Russische pogingen de Westelijke geallieerden uit Berlijn weg te werken, „de Ver. Staten blijven er”, zeide hij kort en krachtig. De Ame rikaanse en Engelse autoriteiten in W.- Duitsland gaan intussen voort voorbe reidingen te treffen voor de uitvoering van de besluiten van de Londense con ferentie over de Organisatie van een West-Duitse regering. Die besluiten zijn thans aanvaard door de Ver. Staten, Engeland en de Benelux, de Duitsers zul len het nog moeten doen en terwijl wij dit schrijven, strijdt iel tegen de Joodse staat gekant als toen ze de oorlog begonnen en die Joodse staat is er nu eenmaal. Israël Is geboren in het bloed en de tranen van het Joodse volk, het lijkt ondenkbaar dat een vrede niogelljk is zonder de erkenning van deze staat. Zeer moeilijk lijkt ons dan ook de vredestaak van Bernadotte, zelfs al zou hij de steun van alle grote mo gendheden blijven genieten en dat is twijfelachtig. Moskou dat men tót nog toe angstvallig uit de rij der waarnemers, welke Bernadotte bij het handhaven van de wapenstilstand bijstaan, had geweerd, heeft geëist, dat ook Russen voor die taak zullen worden aangewezen. Het is mogelijk dat de Vei ligheidsraad dit toestaat, omdat de aan wezigheid van een enkele Rus in Pa lestina dé andere mogendheden niet zal verontrusten, maar heel anders zou het worden als de vrede in Palestina niet door overleg tot stand kwam en deze door een internationale macht zou moe ten worden opgelegd. Secretaris-gerferaal Lie van de Ver. Naties heeft onlangs in een rede nog eens ge wezen op de noodzakelijkheid dat de Ver. Naties over een dergelijke macht beschikten. Maar het idee is nauwelijks uitvoerbaar, omdat die macht zowel groeperingen der Westelijke mogendhe den als der Oostelijke zou moeten om vatten en de organisatie noch het optre den ervan mogelijk is zolang onderling wantrouwen deze groepen verdeelt. En was dit wantrouwen opgeheven dan zou er nauwelijks behoefte aan zo’n sterke het vrijwel uitsluitend draverijen onder de man, die werden uitgeschreven. Vanwaar die speciale voorkeur in Bols ward voor de draverijen onder de man? Ze is begrijpelijk. Hoe sierlijk ook het geheel van een Friese draver, gespannen voor een beugelchais moge zijn, de concurrentie werd te groot toen de aldus ingespannen paarden moesten uitkomen tegen die, gespannen voor de hoge sul- key. Want al had de sulkey nog geen gummibanden zoals nu, en was ze veel zwaarder dan de lichte sulkey’s, die thans worden gebruikt, voor de beugelchais was de tijd voorbij en verdween deze meer en meer van de baan. De onder het dek gereden dravers kon den nog jarenlang behoorlijk partij geven aan de voor een sulkey gespannen paar den, maar geleidelijk hebben ook zij het veld moeten ruimen. Wij hebben gemeend dit artikel ter ver duidelijking te mogen illustreren met een drietal tekeningen, naar afbeeldingen van bekende oude dravers, n.l. „de Snijboon”, die in pl.m. 1835 een grote naam had en voor de beugelchais werd gereden; van „Malle Jan”, die meestal onder de man werd gereden en ten slotte van „Oramotiey”, Russische draver van inter nationale bekendheid omstreeks 1880, ge reden voor de hoge sulkey. 27 Februari 1838 een harddraverij met paard en arreslede op het ijs werd ge houden, waarvoor als prijs een belge- reide en als premie een hoofdstel be schikbaar werd gesteld. Intussen werden af en toe ook harddra verijen gehouden voor spannen paarden, gereden voor de beugelchais of wel voor paarden onder de man gereden. Zo vinden wij in het meergenoemd dos sier een kort verslag van een op 24 Aug. 1875 gehouden harddraverij met beugel chais voor spannen paarden, welke dra verij werd gewonnen door een span blau we blesmerries van G. Tuinstra te Worn- mels. De prijs bestond uit een zilveren koffievaas. Op 22 Aug. 1876 kwamen 12 beugel- chaisen in de baan. De prijs, een voor werp ter waarde van f 140.werd ge wonnen door Ynze Jaarsma van Tjerk- werd met een zwarte ruin en een zwarte merrie. De officiële medewerking van het Stads, bestuur eindigde vermoedelijk in 1845; in de verslagen der volgende draverijen welke als prijs in een harddraverij te I komt althans niet meer voor, dat deze Bidault in het Franse parlement een moeizame strijd ze er daar door te krijgen. Hij doet dit niet van heler harte, ook hij had graag meer gewild,, maar als man aan het roer van Frankrijks binnenlandse za ken weet hij beter dan de Gaulle, die zich fel tegen de besluiten verzet, dat de Ver. Staten, noch Engeland verdere conces sies aan Frankrijk ten koste van Duits land zullen doen. Als dit blad verschijnt, zal de beslissing waarschijnlijk al zijn gevallen, hopelijk heeft dan de meerderheid van.het parle ment Bidaults zijde gekozen. Een ver werping van de besluiten van Londen zou niet alleen Frankrijk kunnen Isoleren, maar ook andere West-Europese landen duur kunnen komen te staan, omdat het Amerikaanse Congres er misschien aanleiding in zou kunnen vinden weer wat meer de handen van geheel West-Europa af te trekken; die mogelijkheid hebben we gevoeld, in de vermindering van de Marshallhulp door het Huis van Afgevaardigden, welke, ge lukkig voor het grootste deel door de Senaat te niet gedaan Is. Frankrijk heeft thans niet, als voorheen wel het geval was, de keus tussen twee machtige groe peringen van bondgenoten, het Westen of het Oosten. Zich thans tot Rusland wenden zou betekenen zich overgeven aan de communisten, en daarvan is het Franse volk in meerderheid niet gediend. Zoals elders heeft ook fri Frankrijk bij grote groepen het optreden van de com munistische en op Rusland georiënteerde Hongaarse regering tegen de katholieke Scholen daar hevige verontwaardiging verwekt, de Hongaar se kerkelijke autoriteiten verzetten zich met hand en tand tegen het besluit der regering deze inrichtingen tot staatsscho len te maken, maar zij zullen het wel niet kunnen verhinderen. Ook in Tsjecho-Slowakije, waar de com munist Ek-konlng Mlchaël van Roemenië en Prinses Anna van Bourbon-Parma zijn vorige week In de troonzaal van het ko ninklijk paleis te Athene door aartsbls- scltop Damasklnos, de orthodoxe primaat van Griekenland, In het huwelijk ver bonden. De Prinses werd ten huwelijk gegeven door haar oom, prins Erik van Denemar ken. Konlng Paul van Griekenland was de bruidsjonker van ex-koning Mlchaël die het gala-unlforin van een Roemeense generaal droeg. De ouders van de bruid, Prins René en prinses Marguerite van Bourbon-Parma wajen niet aanwezig, ofschoon zij er wel in hebben toegestemd, dat het hu welijk volgens de orthodoxe ritus plaats vond. Prinses Anna blijft Rooms-katho- llek. Griekse waarnemers geloven, dat de ouders van de 'bruid niet aanwezig waren omdat zij „onder druk” staan van prins Xavier van Bourbon-Parma, het tegenwoordige hoofd van de familie, die „als pretendent voor de Spaanse troon en in de behoefte aan steun van het Vati- caan de oppositie van de Paus tegen het huwelijk deelt.” Friesland was van oudsher de provincie waar voor de paardensport de grootste belangstelling bestond. De kortebaan- draverijen waren zeer geliefd en in de meeste gemeenten werden zij één- of meermalen per jaar gehouden. Dat is nu niet meer het geval, integendeel, kortebaandraverijen worden in Friesland nog slechts bij hoge uitzondering uit geschreven. Het harddraven zat de Friezen in het bloed en hoewel de aard der draverijen in de loop der jaren is veranderd, heb ben zij ook nu nog grote liefhebberij voor de drafspoort, al gaat deze nu meer uit naar de lange en de 800 M. baan Dat Friesland door zijn groot aantal kortebaandraverijen in de vorige eeuw voor de paardensport van grote beteke nis is geweest, behoeft geen npder be toog. Men mag gerust aannemen, dat er een paar eeuwen geleden reeds meer dere harddraverijen in Friesland werden gehoudem Meestal was dat ter gelegenheid van een jaarmarkt of kermis en dan was gewoonlijk deze draverij een hoofdnummer op het programma der feestelijkheden. Het was/ de heer Mr. L. F. Britzel, die in „Hippos”, het eertijds zeer bekende weekblad, gewijd aan de belangen van de paardenfokkerij en de paardensport, heel veel we tenswaardigheden over de korte baandraverijen in vroeger jaren aan de vele lezers heeft verteld. Hij is een verzamelaar van veel, wat op de drafsport, in het bijzonder op de korte baan betrekking had, het geen ons nog eens weer te meer bleek, toen wij ter inzage kregen een uitge breide verzameling verslagen van de draverijen te Bolsward in de loop der tijden gehouden. Wij hebben met grote belangstelling van dit dossier, dat zich in het archief der gemeente Bolsward bevindt, kennis ge nomen en het heeft ons aanleiding gege ven daaruit een uittreksel samen te stel len, waarvan vermoedelijk meerdere le zers, ook buiten Friesland, gaarne ken nis zullen nemen. Bolsward, dat ook nu nog jaarlijks een paar draverijen uitschrijft, behoort zeker mede tot de plaatsen, waar voor de korte baan grote belangstelling heeft bestaan. Een belangstelling die tot uiting kwam in de medewerking van het ge meentebestuur. Uit een Gids van de in 1877 te Leeuwar den gehouden Historische Tentoonstel ling van Friesland blijkt, dat daar o.a. waren ingezonden drie zilveren zwepen, weixe ais prijs in een naruuraverij re i nomi aunans niet meer voor, uat uezt Bolsward werden gewonnen. Op de oud-1 door het bestuur der stad werden uitge ste zweep stond het wapen van Bols-schreven. ward en daaronder S.l’.B 1787. Op di |Men bleef echter doorgaan regelmatig tweede knop van onderen van een der telken jare een‘of meer harddraverijen andere zwepen stond „Vrijheid, Gelijk-1 te houden, met uitzondering van het Jaar held, Broederschap”, en op de onderste 11866, toen wegens het heersen van de cholera vele kermissen In Friesland niet doorgingen en vermoedelijk ook die te Bolsward werd afgelast. De draverijen werden tot .omstreeks 1885 uitsluitend gefinancierd door de kasteleins en enige liefhebbers; daarna hadden de hoofd draverijen plaats onder leiding van de Harddraverij-vereniging te Bolsward. Aangezien In deze eerste kortebaandra verij van de H.V., welke open stond voor paarden onder de than gereden, vele na men van paarden, eigenaren en rijders voorkomen, die bij de oude coursellef- hebbers nog in de herinnering' zullen voortleven, laten wij hier de lijst volgen van de deelnemers, zomede de uitslag: Deelnemers na volgorde van loting: 1. Nette, zw. blesruin van K. Kramer te Wolsum, rijder A. Hettlnga. 2. Wilhelmina, 7 J. br. m. van IJ. J. Jaarsma te Tjerkwerd, rijder D. J. Jaarsma. 't Haasje, 11 j. br. m. van Age Wit- teveen te Rauwerd, rijder Sake Witteveen. Freule, zw. m. van Thomas Joustra te IJtens, rijder H. Oneides. Tabor II, 12 j. sch.h. van P. Eller- broek te Hoorn, rijder Jan Koster. Snel, zw. m. van Yep J. Ypma te Arum, rijder Wiebe de Qper. Radboud, 8 j. zw. blesruin van B. N. Kalma te Beetgum, rijder B. K. Kalma. Friso, zw. r. van Auke S. Bloemhof te Dronrijp, rijder H. Onefdes. Bruine ruin van Gjalt de With te Lieve Vrouwen Parochie, rijder Abe Siderius. Witte merrie van R. B. de Boer te Edens, rijder de eigenaar. Zuidermerrie, zw. m. van Dirk J, Jaarsma te Koudum, rijder de eige naar. 11. (Bovenstaande tekst en cliché’s werden ons welwillend afgestaan door de redactie van het weekblad „Paardensport en Fokkerij”, uitg. N.V. Publico, Wassenaar, waarvoor wij op deze plaats gaarne onze er kentelijkheid uitspreken, Red.) .Vrijheid, Gelijk-1 te houden, met uitzondering van het jaar knop: „1795, het eerste jaar der Bataaf se Vrijheid” en tussen dezë knoppen in; „verreden te Bolsward den 27 Augustus" Op de derde zweep stond vermoedelijk S. Pg. B,, het wapen van Bolsward en anno 1827. Op of omstreeks 27 Augustus was, zoalr ook uit de later' gehouden draverijen blijkt, de geëigende tijd voor het jaar lijks volksfeest. Bolswards Nieuwsblad De Snijboon ORINSES ANNA Mali* Jan Gremotley

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1