Martinytoer 00000000000000 00000000000000 door Nederland No. 47 44e Jaargang Dinsdag 22 Juni 1948 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. e n OSINGA - Bolsward Fan dé E. S. de J. Altyd thus is altyd finzen. 'Zeischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet» llng Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87920 Christiansen, de vroegere „Wehrmachts- befehlshaber in den Niederlanden" zal vermoedelijk Woensdag 21 Juli voor het bijzonder gerechtshof te Arnhem terecht staan. De jeugdherberg „Doevenbree” te Nij- verdal zal nog deze zomer weer open gesteld worden voor de trekkers. Na eerst door de Duitsers gebruikt te zijn, werd het gebouw na de bevrljding benut voor het onderbrengen van gezinnen. Gesmokkelde zonnebrillen. De Bergen op Zoomse recherche heeft enige honderden zonnebrillen in beslag genomen, die uit België ons land waren binnen gesmok keld. fan Gysbert Japiks Een „Beechcraft” van de Aero Holland N.V. is bij het taxiën na de landing op het vliegveld va n Barcelona, doordat zij met een oneffenheid van het terrein in aanraking kwam, beschadigd aan het landingsgestel. De Visserij-inspectie krijgt in September de beschikking over een nieuw schip voor onderzoekingen op visserijgebied op de Noordzee. De Oed. Staten van Zeeland hebben zich voorlopig accoord verklaard met de plaatsen voor de Zeeuwse vliegvelden, n.l. bij Rltthem, in de Van Wijckhuijse- polder en het luchtvaartterrein Haamste de. de merk, b.g. in blauwe stip op it skoft, De sklep moatte dan noch yn ’e wol sitte en de lammen meije de sturten noch net misse. As de lammen marken wurde, komme se wer by de sklep yn it lén. Oan it feit dat de ei de lammen al of net oannimt kin de merker opmeltsje oft it suvere kofje is en de lammen yndled by It sklep hearre. Ein Juny, blgjln July moatte de fluezen wol fan alle toukes en rammen keurd wurde. Der komt dan in labeltsje oan It flues mei de namme en stamboeknümer der op. Deselde gegevens komme ek oan in labeltsje oan de sek, der’t it flues yn komt. It flues fan In touke moat b.g. 9 poun wêze, is it dat net, dan moat it flues wol It oare jier wer opstjürd wur de. Hat it flues it goede gewicht (by rammen moat it 10 poun wêze), dan is men der mei ienkear öf. As de kwaliteit fan de wol net foldocht, moat it touke op exterieur keurd wurde. Dit moat dan hjerstmis en de lammen wurde meiiens foarlopich keurd en de 1 i/2-jierrige definityf. Wurde se opnom- men, dan krije se in stamboeknömer. Tagelyk wurde by dizze roungong (yn Septimber) de preferintkeuring foar ram men en de preemjekeuring hélden mei it each op ’e öfstamming. It Teksels Skieppestamboek yn Fryslén is oansletten by it Centrael bureau foar Skieppefokkerij, dy’t de ienheit bifoarde. ret ek mei it each op de stamboeken yn oare provinsjes yn foktechnyske en ad ministrative saken. Fan ’t hjerst gil yn de twadde helte fan Septimber op de fémerk to Ljouwert in skieppefokdei hél den wurde. It drokste greidboerswurk is dan birêdden, ik soe sizze, hwa’t niget hat oan de skieppefokkerij moast der al ris hinne. Eindeliijk. De werkzaamheden van de Schade-Enquête-Commissies zullen, naar verwacht wordt, tegen het eind van 1949 beëindigd zijn. Aldus minister Lieftink in een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. BIJ het redden van een leerling van een der Leeuwarder scholen, waarvan vele leerlingen een dagje op Vlieland vertoef den, is de onderwijzer H. de Vries ver dronken. De zegetocht van Admlra, de Weense profploeg, is gestuit. Het Nederlandse politie-elftal leverde het knappe staaltje te Nijmegen met 5-2 te winnen. Voor de vijfde maal na de bevrijding is te ’s-Gravenzande een mijn ontploft. Per soonlijke ofigelukken kwamen niet voor, doch er werd veel schade aangericht, o.a. aan de druivenkassen, waarvan vrijwel geen ruit gespaard is gebleven. De kruideniersorganisaties hebben zich in een adres aan de betrokken ministers er over beklaagd dat de winstmarges voor de kruideniers te laag zijn. Een verrassing. Toen de burgemeester van Amsterdam te New York was, nam de Amsterdamse Raad het voorstel aan om voor f 16.000.een nieuwe auto voor hem te kopen. Bij de kroningsfeesten zal op de Dam te Amsterdam een fakkeldans worden uit gevoerd, waaraan 1000 personen deelne men. Minister Mansholt verkreeg het grootlint van de Kroonorde van België, welke on derscheiding hem tijdens een noenmaal in de Belgische ambassade werd over- i handlgd. Wegens poging tot moord heeft het Arn hemse gerechtshof de 33-jarige J. L. uit Zwolle in hoger beroep opnieuw tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vrouw heeft verscheidene malen gepro beerd haar man met rattengif om het le ven te brengen. Bij het baden in de Rijn bij Arnhem is een 15-jarige jongen uit Velp verdron ken. De kermis in Nederweert blijft op de Zon. dag voor Pinksteren, nu een verzoek van de vrouwen om met het oog op de schoonmaak de kermis naar de eerste Zondag in Juni te verzetten, door de raad met algemene stemmen is afge wezen. Een aantal jongens te Winschoten sta ken op de kermis aldaar meisjes met spelden „omdat ze dan zo leuk gilden". Een hunner is door de politierechter thans tot f 15 boete subs. 15dagerf hech tenis veroordeeld. Te Hollandseveld is de chauffeur E., die een autoband oppompte, door het sprin gen van een sluitring zo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. Een splinternieuwe fllmprojectleauto is aan het leger overgedragen. De wagen is een geschenk van de Haagse afdeling van de Ned. Bioscoopbond en bestemd voor de troepen in Indië. Tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek heeft het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia veroordeeld mr. D. Duursma, die tijdens de bezetting te Padang twee Ille gale groepen aan de Japanners heeft ver raden. De graafwerkzaamheden bij de Lobbe kenstoren te Zevenbergen zijn stopgezet, aangezien deze geen resultaten hebben opgeleverd, Om het opheffen van de woningnood door middel van het particulier initiatief te stimuleren, heeft de-gemeenteraad van Halteren een crediet van f 54000 verleend voor woningsplitsing. Luchtpost voor de nieuwe staat Israël (niet aangetekend) kan tweemaal per week verzonden worden. De stukken moeten Dinsdag en Vrijdag ter post be zorgd zijn. De Surinaamse Bank behaalde in 1949 een netto winst van f208.835 272.001), waaruit onveranderd 9 pst. dividend uit gekeerd wordt. De Koningin heeft een gift doen toeko men aan de Unac. Tevens heeft zij een bedrag geschonken aan de Haagse bond Vacantiebezigheid voor schoolkinde ren. De hulpverleningsdienst, welke o.a. over gebleven ontplofbaar materiaal op het eiland Goeree en Overflakkee opzoekt, heeft onder Stad aan ’t Haringvliet een grote bom gevonden. f 119.887.89 opgebracht. De raad van beheer van de Koninklijke Vereniging Indisch Instituut heeft beslo- en een Garoedaprijs 1948 uit te loven voor de schrijver of schrijfster van het beste jeugdboek, waarvan het verhaal in een der overzeese gebiedsdelen speelt. De heer C. de Roon te Dordrecht Is de derde Nederlandse televisie-amateur, die de experimentele televisie-uitzendingen van Philips heeft ontvangen. De gemeenteraad van Kampen verleende aan B. en W. het grootste crediet sinds onheuglijke tijden, 't Bedroeg f 3.329.000 ten behoeve van het opspuiten van een groot bouwterrein. Zweedse poppen. Donderdagmiddag heeft het Zweedse studentenkoor „Orpheï Dréngar" op het paleis Soestdijk aan elk Prinsesje een pop in klederdracht aan geboden. de bereider zelf worden bekend gemaakt. Dan kan hij zien wat er aan zijn .pro duct mankeert en waardoor. Hier en daar is de kwaliteit van de ijs- wagens nog niet zoals het behoort, maar het is al heel wat beter dan in de oorlog, toen er gebrek aan materiaal heerste. Te verbeteren valt er in het vak echter altijd wel wat. Er zijn bijv, nog steeds wagens, waarop de naam Can de berei der van het product niet vermeld staat, en dat is in strijd met het Consumptie- ijsbesluit 1934, uitgevaardigd op grond van de Warenwet. Hier heeft de politie een taak. Er is meer 'toezicht van de politie op overtredingen nodig. De ijsco- man is dus wel gewichtig. Hij heeft heus wel wat anders aan zijn hoofd dan enkel het deuntje uit de pick-up of radio Er kan een politie komen, er kan een C.C.D. man komen, er is ook hier een papieren romslomp. En toch is dit alies nog maar één kant van de zaak. De ijs strijd wordt ook gevoerd op andere fronten.Er zijn veel nette mensen die hun afkeuring uitspreken over het inderdaad ook onaesthetisch gedoe van de ijslik- kende „stoeierig aangelegde jongelieden” (deze benaming is volgens het Alg. Handelsblad) en die zich ergeren aan ’t gehang rond de ijscokarren door jong en oud, die protesteren tegen de snoep- zucht die hier wordt aangewakkerd, een snoepzucht die in deze tijd, nu wij de dubbeltjes weer moeten omkeren al vorens ze uit te geven, helaas maar al te veel slachtoffers maakt. Vele ver standige huismoeders strijden de ijsstrijd op het thuisfront. Hun strijd Is waarlijk niet gemakkelijk. Natuurlijk gunneft ze hukkepuk wel een Ijsje, hetzij op de verjaringsdag, hetzij bij een hittegolf of op gen uitstapje. Maar de begeerte tot ijsjeseterij als gewoonte, zonder dat er een reden voor is, enkel uit snoepzucht Een ijscoman vormt in het maatschap pelijke leven een zeer nuttige schakel. Als U daar niet van overtuigd is moet U een lange fietstocht maken, ontzettend dorst krijgen, nergens uitkomst zien en dan plotseling een ijscoman ontdekken. U zult hem begroeten als een vriend en redder in nood. Behalve ’n alleszins nut tig iemand is de ijscoman ook een zeer gewichtig persoon. Niet alleen omdat zelfs deftige bladen zoals het Algemeen Handelsblad gedegen artikels over hem schrijven, ook niet alleen omdat de hoop der natie steeds met glundere ogen naar de witte pet en glanzende bel placht op te zien,maar vooral omdat ministers en hoge ambtenaren zich met de ijscoman bemoeien. Niet dat deze hoge lieden op straat de bevroren lekkernij staan te snoepen, maar ze zoeken papieren con tact. De ijsverkoper, heeft als zomerse gar nering van onze straten, n.l. met ’n groot aantal kwesties te maken. „De Minister van Economische Zaken, gelet op de ar tikelen 3 en 4 van de Prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, heeft goedgevondei te bepalen...” En daar staat het dan in de ^Prijzienbeslchifkking Consumptie-ijs 1948”, bij levering aan de uiteindelijke verbruiker mag f0.10 p. 50 gr. worden berekend bij levering van eenheden van 250 gram of meer; daar staan nog meer regelingen, b.v. dat een gearomatiseerde waterlolly ten hoogste een .stuiver per 25 gram mag kosten, en allerhande be palingen, ter meerdere glorie van prij- zencontroleurs en ter meerder verdriet van de ijsverkopers, Hoe listig evenwel het cijfernet over de ijscoman geweven is: er blijkt toch een lacune in de beschikking te zitten, want aan de hand van de bepalingen blijkt het niet mogelijk kwanta Ijs tussen 90 en 250 gram te verkopen. Om daarin te voor zien heeft toen „de Minister van Econo mische Zaken gelet op de artikelen 3 e- 4 van de Prijsopdrijvings- en hamster wet”,... etc. etc. de beschikking per 11 Mei 1948 aangevuld. Maar nu is er wee een nieuwe prijsregeling op komst wan sinds 1 Juni valt ijs onder de weelde belasting, (tot nu toe onder de omzet belasting). De prijzen zullen wel niet veranderen maar de kwanta wel. Wam 'tenslotte is het toch de consument, die het gelag betaalt. Men zal in de toe komst voor 5 cent slechts 19 gram ijs krijgen (op het ogenblik is het 22>/2 gr). De ijshandel is ’n kwestie van grammen. De man, die per abuis 20 gram zou ver strekken als het er maar 19 moeten zijn legt er geld bij. Voor de ijsberelders wordt de zaak er niet gemakkelijker op, want het is nu eenmaal technisch zeer moeilijk ijs af te leveren dat in alle on derdelen hetzelfde soortelijk gewicht heeft. Het z.g. „scherpe calculeren" stuit In dit vak op grote moeilijkheden. En toch is het oppassen voor de Ijsco man. Soms komen er grote kerels die argeloos een Ijsje kopen, maar dan een miniatuur weegschaaltje voor de dag halen en het gekochte glaciale product nauwkeurig wegen. ,Wëe, de ijscoman die het volle gewicht niet geeft, hem wacht een Ijselijk lot. Toch zijn er ook lichtpunten In het be staan des Ijscomans. Een mooi ding is b.v. dat de O'ndervakgroep ConSumptie. ijsberelders er in geslaagd is melk voor het product beschikbaar te krijgen, maar dat is minder dan het lijkt, omdat het te weinig is. Maar we zijn toch weer een stap vooruit. Tot nu toe moest de ijsco man het doen met magere melkpoeder, opgelost in water. De biscuit, dat is echtèt nog een tetr punt. De biscuit voor bekertjes en voor wafels. Er komt nog niet genoeg Ame rikaanse bloem binnen. U ziet, dat Mar shall zelfs met de Nederlandse ijscoman- nen iets te maken heeft I Het verstrekken van roomijs zal nog wel even duren. Vergeet U niet dat er 12% vet in het vooroorlogse roomijs zat. Op het ministerie van Economische Za ken is men bezig nieuwe vestigingseisen voor te bereiden. Daarmee is men reeds in een ver gevorderd stadium gekömen. Op het ogenblik werken we nog met het Kleinbedrijf van 1941. Vestigingseisen zijn echter zeer nuttig uit hygiënisch oogpunt. Ook zou het nuttig zijn de ijs- bereiders aan een geneeskundig onder zoek te laten onderwerpen, aldus de Ondervakgroep. Het is ook voor een leek wel duidelijk, dat een bacillendrager noch bereider, noch verkoper mag zijn. Melk immers is- een zo uiterst gevoelig product. Vandaar dat de Keuringsdienst voor waren voor de ijsheerlijkheden grote belangstelling heeft. Bovendien zal de Ondervakgroep zelf deze zomer bij alle bedrijfsgenoten monsters laten trek ken en he’t resultaat daarvan zal ook aan de se bisjoen. it is fansels de fraech oft wy der wol goed oan dogge. Ek al sil de skieppe- hélderlj nea haedsaek wurde, it is dochs goed, dat wy dit ünderdiel dochs it folie gerak jowe. It Fryske skiep hat net mear de bltsjutting fan foarhinne. As molk- sklep wurdt it hjlr en der noch 'hélden, mar It -tal giet hurd efterüt, lyk as ek dat fan de Ingelske, dy’t géns boeren lang oanhélden ha, en hjlr en der noch wol oanhélde om de wol. Mar alles hwat de skleppeklok tsjintwurdich yn Fryslén slacht, aerdet nel lt Tekselse ras. it Tekselse skiep sa’t wy dat nou kenne is in krusing fan it élde eilanner ras mei Ingelske rassen en hat in soad op de oare rassen foar. lt is gau driftlch en eand, kriget as touke meastal len en letter hast altyd twa fikse lammen. It hat in goede flues wol, wurdt ridlikgau fet en hat lekker, fleis. Bütendat freget it Tekselse skiejj net to folie gers en kin it him rounom aerdich oanpasse. Sünt jierren wurdt der al mei fokt en it yn 1922 foar dit ras ynrjochte Teksels skieppestamboek yn Fryslén, ünderbrocht yn it Lénbouhüs to Ljou wert, hie forline jier al 257 leden, ek al koe dit sifer noch folie heger fansels. Men kin it fan tinken wol ha, dat de ad- ministraesje fan in skieppestamboek nel sa ienféldich is as by de kij. Yn ’e hjerst as de raem by de skiep komt, krije de leden dekkaerten, dy’t foar Jannewaris wer by it stamboek ynlevere wurde moatte. As der lammen komme, moat de boer dit yn in boekje byhélde. De stam- boeknümers fan ’e raem en ei en it tal lammen moat opjown wurde. Ek oft it eijen of rammen binne en ek de deade lammen moatte neamd wurde. Mids AjVil komme de mannen fan it stamboek to sjen. De éi en de lammen, dy’t der by hearre krije allegearre itsel- of zucht naar grootdoenerij, is voor vele moeders ’n dagelijkse last. Wanneer de jeugd op dit punt niet correct wordï op gevoed, wanneer men zwakheid toont en toegeeft, is het gevaar voor tyranie van de aan ijsjes verslaafde jeugd niet uitgesloten. De practijk bewijst helaas, dat bij een wellicht ontactisch verbod door de ouders, jeugdige delinquenten de weg tot moeders beurs weten te vinden. Zelfs is het voorgekomen dat bewaarschoolkinderen, die voor een zeer sympathiek doel enig geld van moeder meekregen voor de juffrouw, dit kapi taaltje versnoepten bij de ijscoman. Hier dreigen morele gevaren, die men niet te gering moet achten. Alle opvoe ders hebben hier een taak, ouders, onder wijzers, jeugdleiders. Wij herinneren ons uit onze Mulotijd, dat wij het niet moes ten wagen een ijsje te likken. Werden we door een der leraren op heterdaad betrapt, dan was een gang naar de „zweetkamer” het gevolg. Misschien vindt U dit thans ouderwets. En toch. wij zijn ook zonder snoepen groot ge worden. Wij geloven bovendien dat de ijscoman zelf hier ook een taak heeft. Wil hij een zekere goodwill kweken en dit is ook in zijn eigen belang dan zal hij moeten proberen mede toe te zien op eventuele fraude. Dit is natuurlijk een teer punt. Maar het zou onverantwoor delijk zijn van dreumesen waarvan men het niet zou verwachten, zonder meer een groot geldstuk aan te nemen. Per soonlijk twijfelen wij niet aan de mede werking van de heren venters. Liever zullen ze hun dagelijkse omzet met enige dubbeltjes zien verlaagd, dan dat zij het risico wensen te lopen in discredlet te geraken en hun goede naam te verspe len. Er zijn inderdaad vele Ijsproblemen. Men zou- het heus niet zeggen als men de ijscoman In zijn domein, het smette loos witte hokje ziet zitten en glunde rende jeugd ziet ziet genieten van de koude tractatle. En toch is het zo. Der is op 't heden nochal hwat praet oer de Regionale Omrop Noard. Seis de ge. meenterieden blmuoije har der mei. Moat dy bistean en stlpelearre wurde? Wurdt hjlr in streekbllang tsjinne? Wy leauwe lt grif. Dingen dy’t foar de „greate" ra dio nea of amper to praet komme kin men foar de regionale geregeldwei bi- harkje. Sa hat Ir. Keestra der forline wi- ke in praetsje hélden oer de skieppe- fokkerij yn Fryslén. Der sille wol net folie boeren nel harke ha tink, hwant hwa sit hou jouns om in Ore of sawn yn 'e hüs, as der noch oppere wurde moat, reakken opmakke of weidloege? Dêrom like it üs wol aerdich ta mei in wurd- mannich oer dy Fryske skieppehélderij to praten. Skieppeboeren ha wy yn Fryslén net en dochs is nei Noard-Hollén Fryslén de provinsje, der’t de measte skiep hélden wurde. Forline jier Maeije wiene der mei- inoar yn üs provinsje goed njoggentich füzen, net mei rekkene dy’t yn it wyld roune, mar allinne fansels dy’t to boek stiene, dat is sa likernöch it fyfte part fan alle skiep yn Nederlén. Op de hün- dert hektare kultuergroun wurde 33 skiep hélden, op de hündert hektare greide sa’n 41. Skiep binne op de Fryske pleats J meastentiids bysaek, tominsten sa wur- Het kampioenselftal van B.V.V. gaat zeer binnenkort een trip door Spanje maken en zal daar enige wedstrijden spelen. Tevens neemt deze club aan de Zilveren Balwedstrijden deel. De Bosschenaren zijn in 1945 en 1946 winnaar van het kleinood geweest. Ds. G. van Dijk is in de ouderdom van 88 jaar te Ommen overleden. Hij was em. predikant der Ned. Herv. Kerk, vele jaren president van het provinciaal kerk- i bestuur van Friesland. De Rotterdamse recherche heeft een 45- jarige smid en een 43-jarige koopman achter slot en grendel gezet. De smid had kans gezien via de koopman loden, met goud overtrokken staven, als puur goud aan de man te brengen. Uit erkentelijkheid. Op de Woensdag te Amsterdam gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde is de dichter A. Roland Holst be noemd tot erelid. Sedert enige weken vertoeven twee apen die uit het Tjlburgse Natuurdierenpark ontsnapten, in de omliggende bossen. Zij verwijderden zich niet ver van het Die renpark, doch komen meermalen door de honger gekweld, bij de villabewoners in de omtrek op bezoek, waar zij dan ge voerd worden. De vijand. Ook in verschillende dorpen in het land van Maas en Waal is de co loradokever gesignaleerd. Er zijn aard appelvelden waar-duizenden larven zfch op het aardappelloof hebben vastge zet. Koninklijke belangstelling. De Prlnses- Regentes Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zul len de Olympische Dag bijwonen. De tapijtensmokkel uit België blijkt meer en meer een uitgebreid karakter- te heb ben. Tot nu toe zijn ongeveer 50 perso nen In verband met deze zaak aan de tand gevoeld. Naar schatting zijn er dui zenden tapijten over de grens gebracht en hoofdzakeMjk naar het Wésten ver voerd. De Paascollecte in de bioscopen ten bate van de stichting Bio-vacantleoord reeft Bolswards Nieuwsblad 0 Flitsen uit de ijsstrijd 38 Finzen gevangen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1