„EEHS KOMT HET GELUK” Nieuwe Feuilleton Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek In hin, in sin, en gjin gewin 00000000000000 00000000000000 ■Ml No. 48 44e Jaargang Vrijdag 25 Juni 1948 Streekblad voor West» Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA e n - Boliward Red. 1 het recht van Washington er op toe te zien dat de verstrekte hulp zo doelmatig mogelijk besteed wordt. Het geldt hier echter een uitermate tere zaak, omdat bij dergelijke bemoeiingen ook de binnen landse politieke verhoudingen een rol spelen. Tal van landen hebben thans een stelsel van geleide economie dat een ingreep van buiten nauwelijks verdraagt. Hoe moeilijk het is zo’n stelsel aan te passen aan verhoudingen in een ander land ondervindt ook Nederland dat zich verplicht heeft dusdanige maatrege len te nemen dat de volledige economi sche unie met België in het kader van de Benelux in 1950 verwezenlijkt zal zijn. Dat betekent dat in 1950 vrije uitwisse ling van goederen en van de geldswaar den tussen beide landen mogelijk moet zijn gemaakt en gezien de huidige ver houdingen Nederland heeft bijv, enor me schulden aan België lijkt dat een zeer zware kluif. Om deze te verteren heeft ons land en hebben alle andere landen, die met dergelijke moeilijkheden zitten, in de eerste plaats nodig een vreedzame ontwikkeling der dingen in Europa. fan Gysbert Japiks Wij twijfelen niet of dit verhaal zal bij onze lezers zeer in de snjaak vallen. Het is niet alleen spannend, maar ook zeer menselijk met tragische momenten. Ook de humor ontbreekt niet. Het verhaal speelt ongeveer ruim tien jaar geleden, toen allerwege de werkloosheid heerste. In ons volgend nummer vindt U het begin. groter welvaart aan deze Aziatische vol ken, het beste middel om er het commu nisme te bestrijden. Dat de Engelse ko- ning de titel „Keizer van India" thans heeft opgegeven, is overigens een be wijs hoe los de band wordt tussen En geland en zijn dominions in dit deel van de wereld. In Palestina is het officiële leger van Israël slaags ge raakt met de Joodse verzetsorganisatie ligoen Zwai Leoemi, die een schip met wapenen wilden ontladen. De officiële Joodse instanties achtten dit in v strijd met de wapenstilstandsbepalingen. En zo zien we thans de Joden verdeeld, terwijl juist verwacht werd dat de Arabische landen onderling ruzie zouden krijgen over de Palestijnse buit. Konlng Abdoel- lah van Transjordanië reist echter deze staten af om de onderlinge band hechter te maken, hij heeft er zelfs een reis naar zijn aartsvijand de vorst van Saoedi Ara- blë voor over. Ten slotte: 20 Juli ver gaderen de landen der Westelijke Unie weer om te beraadslagen over de ge meenschappelijke verdediging. ''eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De geldzuiverlng in West-Duitsland. Ook dit heeft met Marshall te maken. Strubbe lingen met Rusland inzake Berlijn. De voorstellen van de Ver. Staten. De volledige economische Unie met België eerst in 1950? Dit jaar weinig wapens naar West-Europa. Rusland ook uitdagend in Z.O,-Azië. De toestand in Palestina. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 De Amerikanen hebben ons dezer dagen blij gemaakt met de mededeling dat zij dit jaar slechts zeer kleine hoeveelheden wapens naar de W.-Eurdpese landen zullen zenden „alleen een ernstige Europese crisis waarbij Rusland betrokken zou zijn, zou verandering in de houding kunnen bren gen, doch ’t Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken was er van overtuigd dat de Sovjet-Unle geen directe agressie tegen enig land fn Europa zou voorbe reiden gedurende tenminste de zes ko mende maanden". Het is toch wel heel ver gekomen met de internationale ver houdingen, als men de vrede slechts voor zes maanden verzekerd durft te achten 1 Maar deze Amerikaanse mededeling schijnt mede Ingegeven door de wens der regering-Truman, in deze dagen nu de candidaten voor de presidentsverkiezingen worden aange wezen, ook die groep te vriend te hou den, die zich niet al te veel met de Euro pese zaken wil bemoeien. Overigens ves tigen Engelse bladen er de aandacht op dat Russische agressie zich niet alleen in Europa behoeft te openbaren. Door mid del van Moskou’s aanhangers in Z.O. Azië o.a. daagt het ook daar het Wes ten uit. In de .afgelopen week kwamen vele moorden op planters in Malakka voor, gepleegd door communistische ben den, en in Engeland .pleit men er voor dat de landen der Westelijke Unie, wel ker belangen in het bijzonder bij Z.O.- Azlë zijn betrokken, door een onbaat zuchtige politiek in dit gebied inlandse groeperingen zullen doen ontstaan, wel ke bereid zouden zijn met het Westen samen te werken tot het schenken van besprekingen tussen Russen en andere geallieerden tot nog toe niets opgele verd. aan het bedrijf van de heer v. d. Schuit te Rottevalle en dat van de heer de Jong te Siegerswoude. Het is de commissie gebleken, dat deze en andere eerste klas fokbedrijven persoonlijk geen behoefte hebben de markt te Bolsward te bezoe ken om hun materiaal kwijt te raken. Deze prachtbedrijven, die enkel dieren fokken van zeer hoge kwaliteit, hebben zoveel vraag, dat ze hieraan niet eens kunnen voldoen. Dat deze bedrijven een goede naam hebben bewijst bijv. welfc dat de K.L.M. geregeld duizenden broed- eieren van het laatstgenoemd bedrijf uit voert naar Belgrado. I De verleiding is sterk hier uitvoerig te vertellen hoe deze bedrijven zijn inge richt. Misschien komen we hier later nog nader op terug. Hier dient alleen te worden opgemerkt, dat deze fokkers, terwille van de pluim veeteelt in West- en Zuld-West Fries land, in beginsel hebben toegezegd met een zending jonge hennen, fokhanen (en eventueel ook slachthennen) op de markt te verschijnen. Voorts is door de heer Burgemeester van Bolsward, als voorzitter van de markt- commissie via diens collega, de Burge meester van Barneveld, contact gezocht Dode cijfers? Laten we eens beginnen met wat cijfers en wel met de rekening van de provin cie Friesland over 1946, welke door Ge deputeerden aan de Staten is aangebo den. De ontvangstposten bedroegen f 14.080.383.99, waartegenover als uitga ven staan f 13.954. Ig6.23. Er is dus een batig saldo groot f 126.227.76. Zo opper vlakkig bezien lijkt dit dus niet zo gek, was het niet, dat in de eerste post een bedrag was opgenomen gr. f 1.153^18.17 bestaande uit batige saldo’s van vorige jaren. Hetkomt dus hier op neer, dat van dit overschot In 1946 is verbruikt een bedrag van f 1.227.590.41. Aan de Staten is verder aangeboden de begroting van het Provinciaal Electric!. teitsbedrijf over het jaar 1949. Het eind cijfer van deze begroting is f 6.850.961-48. De winst, welke het vorig jaar geraamd was op f365.663.88 is voor 1949 vrij wat kleiner en begroot op f 17.756. Nu we toch met cijfers bezig zijn, welke de Staten onder ogen worden gebracht, kunnen we ook wel vermelden, dat Ge deputeerden de Staten hebben voorge steld een subsidie van 20 der geraam de kosten voor restauratie van de Deinu- mer toren, welke kosten f 40.000.moe ten bedragen, dus een bedrag van f 8000 te verlenen. Het'Rijk zal 50 van de kosten bijdragen, de gemeente Menaldu- madeel 10 en als de provincie de ge vraagde 20 verleent, zal er nog 20 gedekt moeten worden, hetgeen dan zal dienen te gebeuren door de kerkelijke gemeente. Wij blijven bij de cijfers, maar nu van de proefinventarisatie voor de oogst van consumptie-aardappe- len. Deze wordt voor de kleiaardappelen geschat op 1.266.000 ton, indien er ten- Nu ons vervolgverhaal „De dorpsdokter en zijn pleegzoon”, geschreven door de schrijver van Stille Bouke, vandaag ten einde loopt, kunnen we reeds ons vol gende feuilleton aankondigen. Wij hebben het plaatsingsrecht verwor ven van een moderne, oorspronkelijke roman, getiteld: Roman van ’t eiland Texel, door HENK VAN HEESWIJK. met enkele eerste klas fokbedrijven daar ter plaatse. Ook Jansens eendenbedrijf te Ermelo (het grootste eendenbedrijf van Europa, waar 20.000 eenden worden ge houden) is uitgenodigd op de markt met een zending vertegenwoordigd te zijn. Vanzelfsprekend komen ook de kleinere pluimveefokkers uit eigen omgeving met hun dieren naar deze markt, die er vol gens onze eerlijk gemeende overtuiging, toe kan bijdragen, dat onze pluimveesta- pel belangrijk wordt herzien, zodat „in hin”, niet langer enkel „in sin" behoeft te zijn, maar ook kan.leiden tot „ge win”. Het spreekt van zelf, dat ook de konij nen in ruime sortering op deze markt aanwezig behoren te zijn, alsmede dui ven, ganzen, enz. Ook in de diverse vakbladen zal op deze pluimveemarkt worden gewezen. Al met al belooft het nu reeds goed te worden. We hopen èn voor het welzijn van de markt, èn als beloning voor het initiatief en het vele werk, dat de marktcommissie in dezen heeft genomen en verricht, bo venal in het belang van de afnemers, van harte dat de opzet van deze markt zal slagen. Misschien kan deze markt bovendien de stoot geven tot het stichten van een groot hoenderbedrijf ergens in eigen om geving. Wij geloven zeker, dat een der gelijk bedrijf voldoende „bestaansmoge lijkheid en bestaansrecht heeft, mits het modern wordt opgezet en vakkundig ge leid. minste geen misoogst komt of een insec tenplaag, waarvoor echter de kansen steeds geringer worden. Van de oogst van zandaardappelen verwacht men 945.000 ton. Deze hoeveelheden moeten respectievelijk komen van 64000 h.a. kleigrond en van 65.000 h.a. zandgrond. Er zijn dit jaar weer meer aardappelen gepoot dan In de voorafgaande jaren. Hoe staat het nu met het Nederlandse verbruik van aardappelen? Men heeft uit gerekend, dat drie kwart van ons volk drie kg kleiaardappelen per week eet, wat neerkomt op een totaal verbruik van 1.170.000 ton. Het resterende kwart van Nederland eet 3’/2 kg. zandaardappelen per week, maakt een totaal aan zand aardappelen van 455.000 ton. Aan klei en zandaardappelen wordt dus door ons eigen volk gebruikt 1.625.000 ton. Waar het totaal van de aardappeloogst wordt geraamd op 2.211.000 ton, blijft er dus 586.000 ton over voor de export. Er zijn reeds enkele belangrijke contracten af gesloten, o.m. met Engeland, maar het totale overschot is toch nog niet ver kocht. Waar het kwantum zandaard appelen wat overblijft het grootst is, is men in telerskringen van mening, dat een minimum prijsvaststelling zal moeten worden gevraagd, omdat men een te groot aanbod op de binnenlandse markt vreest. Nu bevelen ’enkjtle commissies uit de Stichting voor de Landbouw, welke zich bezig houden met het zoeken naar mid delen om de toestand van de kleine boe renbedrijven te kunnen verbeteren, uit breiding van de aardappelteelt aan. Daar bij echter om subsidies te verlenen voor het coöperatief stomen van aardappelen, voor het bouwen van silo’s, het coöpera tief exploiteren Van pootmachines en rooiers, omdat men de aardappelen wil opgesteld, maar het Is duidelijk, dat de beste oplossing een geldzuiverlng op de zelfde voorwaarden voor geheel Duits- land*zou zijn. Worden de Russen het niet met bun -medebezetters eens, dan zullen de verhoudingen zich te Berlijn wel het scherpst toespitsen. Ai beweren de Russen dat deze stad tot hun econo mische sfeer behoort, de andere gealli eerden bestrijden dit o.l. terecht en dus zou men hier 2 geldsoorten naast elkaar in omloop kunnen krijgen, wat tot de meest ingewikkelde toestanden aanlei ding zou geven en natuurlijk tot een ver scherping van de politieke verhoudingen ook.. Voor een bevredigende oplossing zou het doel der Westelijke geallieerden om West-Dultsland economisch weer zo te herstellen dat het zich zelf kan be druipen, verzoend moeten worden met dat der Russen die Tün en fjilden to biloaitsjen Hóf en beammen to biploaitsjen Dat is wille oer wille bern. Biloaitsjen bekijken, ploaitsje plukken. De geldzuiverlng, thans in West-Duits land begonnen, is een der belangrijkste stappen, welke gedaan moeten worden, om niet alleen dit gebied, maar geheel W.-Europa op de been te helpen. Nu de oude marken waardeloos zijn geworden en de nieuwe slechts in zeer beperkte mate het zou de bedoeling zijn voor elke 10 oude marken slechts 1 nieuwe ter beschikking te stellen, is er inder daad thans 65 milliard mark in omloop tegen voor de oorlog 6 milliard, ook dus een verhouding van 10 1 worden uitgegeven, zal de gelegenheid zwart te kopen sterk afnemen. En men mag ook verwachten, dat goede ren i o.a. levensmiddelen welke1 producenten tot nog toe achterhielden, omdat ze deze liever hadden dan geld, waarvan de waarde twijfelachtig was, in ruimer mate aan de markt zullen komen. Dit zal gezondere verhoudingen In W.- Duitsland zelve scheppen. Bovendien Is. de geldzuiverlng nodig om het Marshall plan op West-Dultsland met succes toe te passen, bij zo ontredderde toestanden als er tot nog toe op geldgebled beston den was ddt niet mogelijk. Men weet dat deze hulp alleen verleend wordt aan lan den, die de verplichting op zich nemen hun financiën In gezonde toestand te brengen en te houden, de eerste stap in W.-Dultsland daartoe is deze geld- zulvering. De Westelijke geallieerden hopen er op dat de door deze zuivering verkregen gezonder financiële verhou dingen in W.-Duitsland zelve de bevol king er toe zullen brengen hun binnen landse moeilijkheden zelf met meer Vuur te lijf te gaan, terwijl de Marshallhulp dan de rest kan doen. Gaat het in die richting dan zal deze bevolking ook meer vertrouwen krijgen in de politieke plan nen, welke de Westelijke geallieerden met W.-Duitsland hebben de Franse nationale vergadering heeft die tenslot te, zij het met de geringe meerderheid van 8 stemmen, goedgekeurd en zal men een heel eind zijn opgeschoten. De geldzuiverlng is de basis van dit alles en dus zo belangrijk dat Engeland en de Ver. Staten er een definitieve breuk met de Russen op gewaagd hebben. Of die er werkelijk zal komen, is, terwijl wij dit schrijven, nog niet duidelijk, al hebben In onze „wiere wurden” hebben we ver leden jaar zelfs tot tweemaal toe gesug gereerd: „in hin is in sin, mar gjin ge win". Zoals alle oude volksgezegden, bevat ook deze spreuk natuurlijk e^n kern van waarheid. Maar om op kip- pegebeid te blijven U herinnert zich waarschijnlijk ook wel de anecdote van het oude vrouwtje, dat verwonderd uit riep: „Alles foroaret, froeger kraeiden de hoannen, en nou gapje se”, niet besef fende dat niet het hanengekraai, maar ze zelf veranderd en inmiddels doof geworden was. Hoe het ook zij, wij heb ben welbewust achter de aloude spreuk een vraagteken gezet. Wie echter eens rond gaat neuzen op de boerenerven en in de’kipperennetjes van dorpsbewoners en stadsmensen, zal tot de ontdekking komen, dat het kippen- materiaal niet altijd de toets der critiek kan doorstaan. De pluimveestapel die in de oorlog wegens voedselschaarste, en I behoefte aan vlees voor een groot deel is afgeslacht en zeer heeft geleden, hee.t zich nog niet geheel hersteld. Te betreuren is het verder, dat bij het opnieuw aanschaffen van een toom kip pen niet altijd de geschiktste dieren zijn gekozen. Inplaats van goede raskippen ziet men veelal de goeden niet te na gesproken een waar kippen-allegaar. tje. Van individuele contröle op eierpro- ductie enz. Is bij particuliere pluimvee houders veelal geen sprake, wanneer men derhalve gaat fokken met eigen ma teriaal is het gevaar groot, dat de kwa liteit der dieren, wat legcapaciteit en soms ook wat gezondheid betreft, zich In -dalende lijn beweegt. Zelfs op de be langrijke factoren, zoals het kiezen van eeq goede fokhaan, wordt veelal niet eens gelet. Ook Is het kopen van één dagskuikens of jonge hennen-uit onbe kende hoenderparken over hef algemeei. niet, gewenst. Op verzoek van het hoofd, bestuur van de V. P. N. heeft ons bin bijv, advertenties van dergelijke n' bona-fide zaken, dan ook we! m gerd. De kippenvoederpositie heeft mede, dar. zij Marshall thans een gunstiger aanzie en vergissen wij ons niet, dan best". t e in geheel de Zuid-Westhoek van Fries land een achterstand in de plulmveestam die men nu zo spoedig mogelijk za' trachten in te halen. Wanneer men echter onvolwaardige kip*- pen houdt, hetzij deze te oud, niet kern gezond, van minder goed ras of wel van onvoldoende legcapacitelt zijn, dan blijft in verhouding het voer te duur en gelie ve U Inplaats van het geplaatste vr ’ij teken een uitroepteken achter de hierbo ven geplaatste kop te lezen. Bovenstaande wettigt echter wel de In druk, dat een goede pluimveemarkt voor Bolsward en wijde omgeving van groot belang zou kunnen zijn. De plaatselijke marktcommissie te Bols ward heeft deze markt met het oog op de hooiïng, die dan hopelijk zal zijn af gelopen, bepaald op 8 Juli. We juichen dit besluit van harte toe. Niet alleen omdat deze markt leven er vertier in de stad zal brengen, ook al is dit na de stille zomerweken natuurlijk wel gewenst. Wij spreken onze blijdschap over de te houden markt vooral uit, omdat de vol ijverige marktcommissie alles In het werk zal stellen, deze eerste speciale pluimveemarkt cachet te geVen en te doen slagen. Dat van een dergelijke markt het belang ook wordt gevoeld, door de plaatselijke middenstand, bewijst reeds het feit, dat diverse zakenmensen nu reeds premies hebben uitgeloofd voor de mooiste to men, enz. in natura en in de vorm van medailles. Belangrijk, zo niet belangrijker is, dat pluimveevenenigingen het plan van een te houden pluimveemarkt toejuichen en daadwerkelijk steun willen verlenen. Vermoedelijk zal zelfs de Rijksconsulent voor pluimveeteelt de l.i. J. Mutschleegel te Groningen in samenwerking met de heer Stienstra van Drachten, hoofdbe stuurslid van de V. P. N., de 8e Juli op de Bolswardse pluimveemarkt in diverse zaken deskundig advies uitbrengen. Misschien worden bovendien op de markt enige demonstraties gegeven. Wanneer het plan van de marktcommis sie zal slagen, wordt op de komende pluimveemarkt! een unieke gelegenheid geboden, de particuliere pluimveestane' aan te vullen, te vernieuwen of uit te breiden, of bijv, door het kopen van een fokhaan nieuw bloed toe te dienen. De marktcommissie heeft daartoe reeds meerdere bezoeken afgelegd bij de be kendste fokbedrijven in Friesland, b Oost-Duitsland In de eerste plaats gebruiken als reser voir, waaruit ze voor het herstel van mm eigen, zo geschonden, land putten, is de Marshallhulp een der redenen geweest waarom de geallieerden moesten streven naAr een gezonder geldwezen in West- Dultsland, ook de anderg landen, welke deze hulp hebben aanvaard, hebben de verplichting op zich genomen hun finan ciën op zuivere basis te brengen. En om hen zelfs wille, èn om de handel tussen de geholpen landen onderling te bevor deren, waardoor zij gaandeweg weer op eigen benen kunnen staan. Tot het vastleggen van deze verplich tingen hebben de De Russen hebben zelf inderhaast in hun zóne ook plannen voor een dergelijke hervorming Ver. Staten elk dezer landen afzonderlijk een ver drag aangeboden, waarover nogal wat te doen is. Immers dat ontwerp bevatte o.a. de bepaling, dat de Ver. Staten zouden mee hebben te beslissen over de waar dering van ieders munteenheid ten op zichte van de dollar. Achtten zij bijv, de huidige waardering van de gulden te hoog, dan zouden zij invloed kunnen uit oefenen op een verlaging. Deze herwaar dering is echter van zo grote betekenis voor de binnenlandse verhoudingen in een land, wat betreft lonen en prijzen, zowel als voor het handelsverkeer met andere landen, dat tegen deze bepaling scherp verzet in alle landen is gerezen. Thans schijnen de Amerikanen bereid haar te laten vallen, maar er zijn meer dere) bepalingen, welke een dergelijke bemoeienis van de Ver. Staten met bin nenlandse aangelegenheden van een land beogen, dat tal van landen ze moeilijk kunnen slikken, al erkennen zij uiteraard IwloF .1 n Bolswards Nieuwsblad 3» TRUMAN W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1