Z.K.H. Prins Bernhard verjaart j Van Eendagskuikens, Broedeieren, Vliegtuigen en nog wat Martinytoer Fan de 000000O000O000 door Nederland No. 49 Dinsdag 29 Juni 1948 44e Jaargang West* en Zuidwest Friesland Streekblad voor Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 sward Tj. de J. Kimsert. W. L. L. SMITS. Inzameling, die zulk een prachtig resul taat heeft opgeleverd, zal 1 Octqber als de scholen weer begonnen zijn, hervat worden. De motorrijder G. uit Rotterdam, die op de Zuiderzeestraatweg bij Doornspijk voor 'n wegrijdende trailer stopte, is door een achter hem aan komende auto zo danig aangereden, dat hij tussen de trac tor en de aanhangwagen terecht kwam. De duo-passagiere werd gedood. In April zijn 2164 nieuwe woningen ge reed gekomen, waarvan In Rotterdam 100. In April werd er begonnen aan 2738 nieuwe woningen, aan het eind van die maand waren er 42103 in aanbouw. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De militairen in West Indië hebben 344.000 sigaretten verzameld voor hun collega’s in de Oost. Een dezer dagen zal deze gift per K.L.M. arriveren. Toch een 2e zuivelschool. De Alg. Secr. van de Land- en Tuinbouwbond, ir. A. E. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetfllng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 De jongen dy komme, De Alden dy gean. Neat bliuwt op ós ierde, Foar ivich bistean. 4 fan Gysbert Japiks i De moart Is troch de redaksje al üt- brocht It Jowt nou ek neat mear en set in ünnoazel gesicht, ja ik haw der in wike tusken üt west. De earste dels nel de Wieringermar, hwer’t twa bruorren fan e’ frou boer binne. De iene hat syn pleats wer krige, dy sit yn In nlj opboud spul, de oare sit yn sa’n roune sinken needwennlng en tusken de striepakken, dy is Jlt net oan bar. Der lelt jit hiel hwat stikken en de earste trije jier is der de saek noch net wer yn oarder. De ge wassen stiene 8êst, de nöten lizze swier, biten en ierapels stean fleurich. It lAn skynt net folie lit to hawwen. Mar it hea, dat oare jie<en tsjin hege prizen forkoft waerd, wie net folie fraech mear nei. De prizen sahwat de helt. De beurs yn Middenmeer wie drok, de boarge- master fan Boalsert soe der jaloersk op wurde, sjonge jonge, hwat in drokte en negoasje. Ek hjir leit it skaed fan Lief- tinck op 'e minsken. Hwant, doe’t hja hjir alles troch de oerstreaming forlea- ren, hawwe hja letter de skea forgoede krige. It Aide reau stie foar lege sifers op ’e balAns mar it nije guod, faken min der fan kwaliteit, is fjouwer, fiif kear sa djür. Sa liket it dat hja folie mear bisitte as foar de oarloch en Lieftinck freget syn 50 pet. In minne boel foar in party lju. Ek dêrré binne al lju mei harsels oan. Troch de Mar hinne nei Alkmaer Is mar in dea eln, mar fuort nei Alkmaer stiene al bern, mei sloffen ierdbeljen, oan 'e dyk In slof fan 5 poun foar f 4.Dat wie noch net forgees. Dochs wiene de tin kers net botte moedlch. De opbringsten fan de lerbeljen wurde alle jlerren lytser, men skynt ek hjir alllnnich mei strakke seleksje op pell blluwe to kinnen, krekt as by de ierapels. Yn Beverwyk haw Ik nei de felling west, raer hwat In guod, en ütsein de blomkoalen, knappe pri zen. Troch Amsterdam hinne hiene wy wurk genöch om It paed to finen, mar yn de Y-polders en yn de Haerlemmermar stiene de gewassen tige by tige, allln nich de earte hiene In bulte lést fan fret- terij, der hle al sa’n nijmoadrich flean- tüch dwaende west mei spuitsjen. It ris. seltaet moat fierders öfwachte wurde. Opmerklik is, dat Ir. Cleveringa op de den foar de pülfruchten meidielde, dat al dat spuitsjen en sa de boel glêd yn de war brocht It ienige middel om de cul- tuer soun to hAlden wie neffens him it brüken fan dong. It folie gebrük fan kunstmest en sproeistoffen hie in for- kearde ynfloed op de struktuer en it bak- ierylibben fan 'e groun, sa sei dizze des kundige, wy moasten wer nei de natuer tobek. It Aide wurdt wer nij, sa’t it liket en it wol my hiel wol oan. Mei de knip- pige lannen ha wy deselde Onderfining ek al opdien. Alle stikken lAn, sei Ir. Cleveringa- moatte om de twa trije jier flink mei dong bimeste wurde, oars for- lieze wy it biologyske lykwicht tusken groun, bacterieflora en gewassen. Hwat sille de Aldere boeren soks mei nocht hearre. Yn de Betuwe wie it ien kers, allegearre kers. De beammen sieten bést fpl, mar de boeren woene net plökje. De aangeschaft. Dit jaar treft het wel bij zonder, nu na het instellen van de z.g. keuzebon, het kippenvoerprobleem gro tendeels is opgelost. Nu de voederpo- sitie ruimer is, worden bovendien ook de slachthanen weer favoriet. Ook de z.g. sportfokkers, die lang met het voe- derprobleem hebben te kampen gehad, zijn thans in vele gevallen dank zij Marshall geholpen. Wïj hopen dan ook zeer, dat na de gewone gebruiks- hennen, er op de komende markt veel interessante soorten te zien en te koop Wikseljend, folgjend, As de wolk oan ’e loft. Sa wie it, sa bliuwt it, De tiid hAldt gjin skoft. op ieder boerenerf en in iedere kippen ren, niet alleen kerngezond, maar ook volwaardig kippenmateriaal te vinden is. In dit opzicht kan voor West- en Zuid- West-Friesland de pluimveemarkt ie Bolsward van grote betekenis worden. Wanneer de komende markt op 8 Juli zal slagen, ligt het in de bedoeling van de marktcommissie, zoals U ook reeds via eert A N. P.-bericht in de dagbladen hebt kunnen lezen, deze markt jaarlijks te doen terugkeren. Wij achten de daar- toegekozen tijd uiterst geschikt. Zo be gin Juli, na de hooiing, wanneer de boe ren en misschien ook de arbeiders welverdiend weqjr eens een vrijde dag kunnen nemen, zal de markt ongetwij feld veel publiek trekken. Maar dit is toch niet het voornaamste, waarom wij de tijd zo geschikt achten. Midzomer is juist de geschikte tijd de eigen pluimvee- stapel te herzien. Oude en oudere kip pen moeten worden opgeruimd, jonge hennen of pieken, die voor de winterleg kunnen zorgen, dienen dan te worden De eerste dag van een kuikenleven uit een modern hoenderbedrijf is rijk aan gebeurtenissen. Nauwelijks heeft het donzige ding zich moeizaam door de eierschaal naar buiten geworsteld, of er staat al iemand klaar, die met een snelle handige beweging een genummerd me talen kuikenmerk aan de nauwelijks zichtbare vlerk bevestigt. Nog maar net bekomen van de eerste schrik, worden ze in kartonnen dozen gezet en per auto naar Schiphol gereden. Even later zit ten ze met zijn allen op enkele duizenden meters hoogte in een Vliegende Hollan der op weg naar een stad ergens in Europa of zelfs in Zuid-Afrika of Zuid- Amerika. x Eigenlijk is dit voor duizenden kuikens al eerder begonnen. Want, in de vorm van broedeieren, hebben vele toekom stige kuikens al lange luchtreizen ge maakt, zoals enkele weken geleden, toen K.LMvliegtuigsn 150.000 broze eieren o.a. van het door ons bezichtigde hoen derpark de Jong uit Siegerswoude, naar Belgrado brachten, zonder dat er ook maar één gekneusd op de plaats van be stemming aankwam. In de jaren, voorafgaande aan de oor log had de export van Nederlandse broedeieren en eendagskuikens zich meer en meer uitgebreid. De ontwikkeling hiervan werd van 1939 tot 1945 onder broken, maar is nu weer sinds drie jaar met kracht ter hand genomen. Sedert dien is de belangstelling in het buiten land voor deze producten gestadig ge groeid. De koper in het buitenland is er zeker van dat hij dieren van eerste kwa liteit ontvangt, niet alleen, omdat er strenge selectie en hygiënemaatregelen worden toegepast, maar ook omdat de regering voortdurende contröle op de fokkerij en de productie van broedeieren en eendagskuikens uitoefent. Sinds 1933 namelijk is in Nederland de plulmvee- fokkerlj bij de wet geregeld. De kern van de Nederlandse pluimveestapel be staat uit pl.m. 150.000 dieren, verspreid over' 200 verschillende fokkerijen. Elk jaar wordt deze stapel verjongd. Niet alleen aan de productiviteit en de samen stelling, maar ook aan de gezondheids toestand wordt bijzondere aandacht ge schonken. Het zijn de vermenigvuldiglngsbedrijven, die de broedeieren leveren, welke voor de verjonging van de Nederlandse pluim veestapel vereist worden. Om broed eieren van hoge kwaliteit te kunneh voortbrengen, heeft men bepaald, dat de dieren vrij mogen rondlopen en dat zij een uitgebrelde ruimte tot hun beschik king hebben. Het is niet geoorloofd om de productie te forceren voor en tijdens het broeden door kunstlicht of andere hulpmiddelen te gebruiken. Nederland bezit een totaal van pl.m. 2800 verme- nlgvuldiglngsbedrijven, waar bijna 850.000 kippen de eieren voor de broed machines leveren. Op de fokkerijen en vermenigvuldiglngsbedrijven tezamen zijn er 1 mlllieen kippen, waarvan meer dan 80 uit witte leghorns bestaat. BIJ export naar het buitenland worden alle zendingen broedeieren voorzien van leve- Vandaag wordt Prins Bemhard 37 jaar. Bijna twaalf jaar vertoeft de Prins thans temidden van het Neder- landse volk. 4r Ons kwamen dezer dagen onder ogen de woorden, die de Prins kort Jr na zijn verloving met H. K. H. Prinses Juliana via de radio tot de R Nederlanders richtte. „Ik hoop mij te laten leiden door het voorbeeld W van de zo bijzondere verhouding welke van ouds bestaat tussen Ne- derland en het huis van Oranje,” zo zeide hij toen. Als er ooit een „vreemde” prins zich in de goede zin des woords populair heeft weten te maken, dan is het wel de echtgenoot van onze Prinses^ Jr Regentes, straks koningin Juliana. Jr Het is de bedoeling dat ieder op de verjaardag van Z. K. H. Prins R Bemhard met een door de post bezorgde anjer zal zijn getooid. Deze w anjer zal dan echter nog moeten worden gecompleteerd met een rood-wit-blauw embleem, dat bij kruideniers, bakkers, sigarenwinke- v\ liers en bloemisten verkrijgbaar is tegen een vrije gift. De winke- ff liersorganisaties hebben hiervoor belangeloos hun medewerking toe. V\ gezegd. jy De opbrengst der collecte zal worden aangewend voor culturele doel- W einden, voor de helft voor subsidiëring van landelijke organisaties, w terwijl de andere helft van het in iedere provincie bijeengebrachte m bedrag voor het provinciaal anjer-comité zal worden verdeeld onder V\ in de provincie op cultureel gebied werkende instellingen. M DE TUD HALDT GJIN SKOFT.- Earst maitiid, dan simmer, Dêmei komt de hjerst. Dêrop folget de winter, Sa hat it altyd al west. Sa giet it mei ’t minskdom, Hja komme to wrAld, De iene stjert jong En de oare wurdt Aid. De repatriëringsdienst, welke 1 Augustus a.s. wordt opgeheven, deed meer dan 100.000 avacué’s, o-w. bijna 4000 zieken, naar het vaderland terugkeren. Inbeslagname van 1 levend en 2 ge slachte varkens, vet en kaas te Kocken- gen leidde tot de ontdekking van een uitgebreid èomplot van clandestiene slachters. Te Rosmalen brandde een dubbele wo ning af. Een 80-jarige man, die een I<oe uit het brandende achterhuis haalde, werd zo gewond, dat hij in een zieken huis moest worden opgenomen. De Ned. Zondagsschoolvereniging hield te Amersfoort een drukbezochte jaarver gadering, waarin o.m. de aandacht werd gevraagd voor de betekenis van goede, verantwoorde films. De 22-jarige Warmold WIcherink uit Hooghalen is op de onbewaakte over weg nabij Assen door de sneltrein ZwolleGroningen gegrepen en ge dood. Het Fries Natuurhistorisch Museum te Leeuwarden ontving 15 Juni van de heer S. Bangma te Orouw - een mannetjes- wouwaapje, een vrij zeldzaam broedvo- geltje in onze provincie. Een complot van clandestiene slachters is In de provincie Utrecht ontdekt. Ne gentien personen zijn aangehouden. In totaal zijn acht koelen en 105 varkens geslacht. Na een botsing met een militaire wagen is te Nijmegen een autobus ingereden op een groep wandelaars. Een jongen werd gedood en drie anderen gewond. Op de puinhopen, het toekomstig ker misterrein te! Nijmegen stond een 10- jarlge jongen op los zand, dat plotseling weg zonk; de Jongen viel In een 20 m. jaar geëxporteerd kon worden. japi, u weef we[( de jeugdgctle papier- prlzen wiene har net heech genöch. Op it hout wiene se djQr forkoft, mar de Bel- gyske kersen namen de djüre prizen der handlch öf en dêrom lieten se de kersen mar hwat sltte. Alle dagen groelje se noch, sei in Betuwske boer tsjin my en It waer doocht ek net, it is net waerm genöch, de minsken moatte mear toast krije. Fan GelderlAn binne wy BrabAn yn gien, de sAngroun op. De rogge en de ierapels diene it bést, mar mei de greide en it haellAn stiet it der mar sütrlch. Op hiel hwat stikken lAn wurdt it gers op stam ta hea.nou dan wit jo It oare wol. Dat wie ek yn de Efterhoeke en Twente itselde lietsje. De bou goed en kreas forsoarge, mar de greide In minske- griis. Bosken stlkels, oergroeld gers oan ien trie wei. Hwat wurdt hjir jit In iten forgriemd. Ik koe my op it lést ek net mear stil hAlde en frege oan in Twentsk boerke: Hwer- om yn de goedlchheit litte jimme de boel hjir sa forwurde? Och, sei er, it is jit gjin heawaer.en wy kinne it ek noch net wachtsje. Wy moatte de biten noch skjin meitsje en mei dit waer groeit it tüch tige hurdl Ruters haw ik der net sjoen, mar oan Alm^o ta stean tüzenen H.A. h^alAn mei de Aide prük op en kinne se straks strie yn pleats fan goed hea nei de heaberch bringe. Dat kostet fan ’e winter foer en molke, dat sille hja ünderfine. Wis, de üngetiid is fan it jier net noflik west, mar sa’t men hjir de boel lizze lit, moat it jin oandeare. Oan ’e Dütske grins stiene de Tommy’s. Der kaem gjin minske oer de grins. Nou, wy hiene der ek gjin langst nei. Dy tiid hat west. Yn FryslAn lei de glAns oer it nijgers en röp üs it wolkom ta. Eala I Jow Oranje, Leave Heare! Dizze eare, Dat dy üs de fré bifjocht Dat wy der lof foar sjonge, Aid en jonge From ienfaldich, sljocht en rjocht ringsdocumenten, die de goede kwaliteit der producten waarborgen. De eendags kuikens worden niet alleen van docu menten vergezeld, maar zijn ook herken baar aan het officieel contröleteken In een hunner vleugels. Men is er in Neder land in geslaagd om tijdens de bezetting een behoorlijke kern fokdieren te bewa- ren, hierdoor Is nu het vooroorlogse peil alweer vrijwel bereikt, terwijl grote hoe veelheden van deze dieren voor de ex port beschikbaar zijn. En dat Is het, wat men op Schiphol re gelmatig kan cbnstateren. „Vliegende Eiermijnen^’ zijn, ook al geen ongewoon gezicht meer en de eendagskuikens gaan bij vele dozen tegelijk naar het steeds groeiende aantal afnemers, o.a. naar Portugal, Zwitserland, Scandinavië en naar buiten Europa, naar Zuid-Afrika en Zuld-Amerlka, waar zij een belangrijke bijdrage leveren tot uitbreiding en her stel van de pluimveestapel. Hierbij wor den zij geholpen door het vliegtuig, het bij uitstek geschikte middel van vervoer voor deze kwetsbare vracht, dat er voor zorg draagt, dat de afnemers of zij zich nu in Lissabon of Rio de Janeiro bevin den, zij het dan niet altijd eendags-, dan toch hoogstens driedagskuikens ont vangen. Op deze deviezenbron hoe belangrijk ook moeten wij ons echter niet blind staren. Ook onze binnenlandse pluimveestapel moet op peil blijven. Het is verblijdend dat onzé pluimveeteelt een nationale bron van welvaart wordt. We mógen echter niet eerder tevreden zijn, voordat ook zullen zijn. Het welslagen van de ingestelde vee markt en straathandel te Bolsward heeft bewezen, dat tenzij er bij koper en koopman beide een zekere goodwill aan wezig is er met vereende krachten wel iets te bereiken valt. Zo is het ook met de komende pluimveemarkt, waar over we elders in dit blad nadere bij zonderheden geven. „Meielkoar de skou- ders der Ander,” zoals een fouragehan- delaar zei, die spontaan een zak och- tendvoer en een zak „gemengd” be schikbaar stelde als premie. En za moet het ook zijn. De marktcommissie kan slechts tevreden zijn als bij de komende markt aan twee voorwaarden wordt vol daan: voldoende aanvoer en voldoende afname. Het welslagen van de markt hangt van uw aller medewerking af. de binnenkort op te fehten Middelbare Zuivelschool, die vermrodelijk te ’s-Her- togenbosch zal worden gevestigd. Met een maatschappelijk kapitaal van f 300.000 is opgericht de Jansen’s een- denfokkerij N.V. te Ermelo, welke ten doel heeft de eendenfokkerij en -broe- derij en alles wat daarmede samenhangt, te bevorderen. Te 's-Gravenhage werden drie meisjes aangehouden, zusjes, resp. 15, 13 en 12 jaar oud, die ervan worden verdacht zich aan ongeveer twintig diefstallen van gij^d, dat zij uit tasjes van onderwijze ressen haalden, schuldig te hebben ge maakt. Luchtreizen naar Amerika kunnen voort aan door Nederlandse Ingezetenen in guldens worden betaald. Reist men ver der dan New York, dan zal het traject van New York af in dollars moeten wor den betaald. Van de textielkaart VA 804 worden we derom 25 punten geldig verklaard. Vijf ervan moeten ook thans als extra wor den beschouwd. Heerlijk. Op het station te Roosendaal mag langs de internationale trelnën wor den gevent met Engelse sigaretten en chocolade zonder bon. Te ’s-Gravenhage zal half October een „Nationaal Vredes-Congres” worden ge- Kromwijk is benoemd tot directeur van houden om grotere belangstelling voor de U. N. O. op te wekken. De productie van ruwe aardolie in Dren te bedroeg in April j.l. bijna 33000 ton. In ’46 bedroeg de aardolieproductie van Nederland nog slechts 5250 ton per maand. De zes Douglas-vllegtuigen, genoemd naar de leden van het Prinselijke gezin, zullen 6 Juli door Frins Bernhard wor den „gedoopt”. De Nederlandse Bank deelde mede, dat de „ceremoniën” voor het verkrijgen van deviezen voor korte zakenreizen aanzien lijk worden vereenvoudigd. Het ABC-cabaret, dat onder leiding van Wim Kan staat, dat met groot succes op Curasao en Aruba voorstellingen heeft gegeven, is weer In ons land terug. Rijst op komst. Er zijn twee ladingen rijst onderweg naar ons land, een uit Birma van 2000 ton en een uit Egypte van 3000 ton. Een knaap. De heer Y. de Vries te Har lingen ving de vorige week met een ge wone hengel een snoek van 16/a pd. diepe put. Een kermisreiziger liet zich aan een touw in de put zakken en slaagde er in de knaap te redden. Ged. Staten van Friesland stellen voor ten behoeve van de restauratie der Ned. Herv. kerk te Eestrum een subsidie te verlenen van maximaal f5.150.- De Ned. Vlasspinnerij kon in het afge sloten boekjaar de productie enigszins opvoeren. De i'esultaten-rekening sluit met een voordelig saldo. De speelkamer der Ned. Spoorwegen die enige jaren gevestigd is geweest in het Centraal Station te Amsterdam, zal ge durende de zomermaanden (van 3 Juli af) in het station Scheveningen worden gevestigd. Een Prot Chr. streekziekenhuis zal ge bouwd worden op het landgoed Hoeke- lum te Bennekom. Voor de bouw zijn 5 millioen nodig, welke men hoopt te ver krijgen door leningen. Vijf millioen kilogram verse haring zal Nederland aan Tsjecho-Slowaklje leve- den, eenzelfde hoeveelheid als verleden De blêdden oan ’e beammen, De planten har blom, Dy kdmme gewoanlik, Eltse maitiid werom. Bolswards Nieuwsblad 40 i i i tl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1