Totalisator=wet Buitenlands Overzicht Komt de GGGGGGOGGGGGOO GGGGGGGOGGOGGG er door 44e Jaargang No. 50 Vrijdag 2 Juli 1948 en Zuidwest Friesland West- Streekblad Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINOA - Bol sward voor van week Engeland, fan Gysbert Japiks I hogere prijzen en trainersprocenten ult- 1 gekeerd worden. De kans der Russen. Maar wie zou op de lange baan dit land, waarvan de opbouw door de afgelopen Duitsland als een strategische basis te gen de Russen wilden gebruiken; doel, waaraan ook de Beneluxlanden hebben meegewerkt, volgens de Russen. Een dergelijke reeks beschuldigingen kan zeer goed de inleiding zijn tot een defi nitieve actie der Russen de Oost-Duitse volksrepubliek te stichten. Hoewel er ook nog andere redenen kunnen zijn dat zij niet terstond t.erd uitgeroepen. Er zijn n.l. landen in het oostelijk blok, die nu niet bepaald verliefd zijn op een sterke Oost-Duitse staat, waarvan Molotoff nog altijd hoopt dat zij te eniger tijd onder communisti sche leiding met W.iDuitsland verenigd zal worden. Polen noch Tsjecho-Slowa kije zien gaarne een sterk Duitsland her rijzen, om van Z.-Slavië maar niet te spreken. Dat DE ZWEMFEESTEN. De zilveren zwemfeesten die alhier deze week op het programma stonden, moes ten helaas wegens het gure weer wor den afgelast of uitgesteld. Het feestco mité deelt ons zojuist mede, dat in ieder geval het programma van a.s. Zaterdag zal doorgaan: tonvaren, estafette en ge- costumeerd zwemmen. Gods gunst stiet fêst yn need En dead, Lit my der net oan tseagje. erschljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat >3 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrllng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 oorlog zo schrikbarend is vertraagd, werkelijk een kans geven tegen de Ame rikanen, die de atoombom gereed hebben en wier fabrieken in korte tijd weer vol ledig op de oorlogsindustrie kunnen wor den overgeschakeld? Men zegt zelfs dat het Russisch economisch leven nog zo danig in de war is, dat men er in de na zomer, de pas afgeschafte distributie weer zal moeten invoeren. De gehele Sovjetpolitiek lijkt geenszins gericht op een conflict in de zeer nabije toekomst, doch eer op een veeljarig plan tot orga nisatie van Oost en Midden-Europa op zodanige voet dat op de duur een sterk blok, zij het met defensieve of offensieve bedoelingen, wordt gevormd. In dat blok heeft Rusland ongetwijfeld aan 'n plaats voor een onder communistische leiding staande Rusland» plannen. Ongetwijfeld een sensatie van de eerste rang, deze mededelingen, welke zouden doen veronderstellen, dat een pijler, en tot nog toe de meest betrouwbare, van het oostelijk blok en communistisch front, aan het wankelen is geraakt. De vraag rijst nu, waar in Zuid-Slavië re- I gering en communistische partij prac- In de onlangs verschenen Memorie van i Antwoord op het voorlopig verslag in- zake het wetsontwerp Totalisatorwet i verklaren de Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Justi tie, dat zij uit practische overweging tot indiening van het wetsontwerp zijn ge komen. Met volledige waardering voor het standpunt diergenen, die zich prin cipieel tegen iedere vorm van wedden verklaren zijn zij niettemin van oordeel, dat bepaalde verschijnselen zó afkeurens- waardig kunnen zijn, dat het verant woord en zelfs geboden is deze ver schijnselen met een in de ogen der prin cipiële tegenstanders ^eveneens, zij het minder, afkeurenswaardig middel te be strijden. Met de indiening van dit wets ontwerp beogen de Ministers in de eer ste plaats het verderfelijke, ongelimiteer de wedden bij de talrijke clandestiene „bookmakers” die van de renbanen en de omgeving daarvan niet zijn te weren terug te dringen. De opvatting van verscheidene leden, die aan hun betoog nog toevoegen, dat in voering van een totalisator slechts de renpaardenfokkerij zou bevorderen, kun nen de Ministers niet onderschrijven. De draf- en rensport is Inderdaad recht streeks nauwelijks van belang voor de fokkerij van tuig- en trekpaarden, doch zij werkt er aan mede de belangstelling voor de paardenfokkerij In het algemeen levendig te houden. Bovendien is het de bedoeling de fokke rij van paarden en vee in het algemeen in de gelegenheid te stellen van de op brengst van het totalisatorbedrijf te la ten profiteren. De mogelijkheid om de opbrengst van de totalisator voor nuttige doeleinden te gébruiken is, hoe belangrijk op zich zelf ook, evenwel niet het éérste doel, da* 'de Ministers voor ogen heeft gestaan. Juist de sociale aspecten hebben ertoe geleld het voorstel tot wecjer toelaten van de totalisator te doen. Indiening van dit wetsontwerp beoogt niet het bevor deren van het wedden, maar het terug dringen van het ongebreideld wedden bij de bookmakers. Wanneer het publiek de gelegenheid krijgt zijn inzetten te doen bij de totalisator, zullen zij zich voor het grootste deel afwenden van de talrijke bookmakers en hun uitgebreid personeel, zodat de mogelijkheid om deze tak van glfhandel als hun bedrijf of beroep te kiezen aanzienlijk wordt ver kleind. Bij de totalisator kan niet op crediet ge wed worden, terwijl slechts gelimiteerde bedragen kunnen worden ingezet. Om de bovenaangegeven redenen koes teren de Ministers geenszins de vrees, dat diefstal en verduistering in de hand zullen worden gewerkt. De Ministers zijn voorts van mening, dat excessen op het gebied van het wedden door het onderhavige ontwerp van wet op zo doelmatig mogelijke wijze bestre den zullen worden. Wat betreft de wlndhondenrennen en de voetbalpools wordt het standpunt gehul digd, dat aanvaarding van de voorge stelde totalisator bij paardenrennen en harddraverijen, op zichzelf geenszins be hoeft te betekenen, dat nu ook het wed den bij wlndhondenrennen en voetbal wedstrijden niet langer Kan worden af gewezen;. Rensport en paardenfokkerij geraakten sinds 1911, toen het wedden werd verboden, in verval, hetgeen te betreuren is, omdat Nederland het enige land ter wereld is, waar de paarden fokkerij niet uit de opbrengst van een totalisator wordt gesteund. Ten aanzien van de wlndhondenrennen en de voetbal sport gelden deze argumenten niet. Misbruiken zullen inderdaad niet van de renbanen verdwijnen, zolang ook overal elders in de maatschappij nog misbrui ken bestaan. De kans op die misbruiken en de gelegenheid hiertoe zal echter door het onderhavige ontwerp van wet sterk worden ingeperkt. Het zijn juist de book makers, die in de eerste plaats voor de gesignaleerde knoeierijen verantwoorde lijk zijn. De beheerder van de totalisator zal zich, hieraan niet schuldig maken omdat, zö hem zulks al niet door het toezicht onmogelijk gemaakt zal worden hij, noch zijn 'personeel bij het verloop van de wedstrijd ook maar enig belang heeft., Ten aanzien van bedenkingen door enkele leden naar vbren gebracht, •merken de Ministers o.m. op, niet van mening te zijn, dat het tijdstip om dit ontwerp in te dienen niet gunstig is. Het kwaad van hef wedden bij book makers, met alle gevolgen van dien dreigt steeds groter afmetingen aan te „Koude oorlog” wordt spiannend. I» een gewapend conflict mogelijk? Engelse en Franse stakingen. De Berlijnse kwestie. Rusland niet voor een oorlog gereed. Wij len de Russen een Oost-Duitse volksrepu bliek? Tito door de Sovjet beschuldigd. Toestand in O.-Europa biedt Rusland geen zekerheid. Joego-Slavië reageert fel. over het vredesverdrag met Duitsland Er is dus thans allerminst een reden kon worden genomen, omdat zij West- de paardenfokkerij te verwaarlozen. In tussen, wordt de toestand voor de paar denfokkerij hier te lande snel slechter. Reeds bezoeken buitenlanders onze ren nen en draverijen om ons beste materi aal weg te kopen tegen prijzen die niet veel meer dan de slachtwaarde vertegen woordigen. Dit is zeer te betreuren. De mening van de Stichting voor de Landbouw en van de Landelijke Ruiter- vereniging is t.a.v. dit wetsontwerp niet gevraagd. De overwegingen die tot in diening van het onderhavige ontwerp hebben geleid, betreffen voor het over grote deel de behartiging van geheel andere belangen, dan die, welke door genoemde organisaties worden verzorgd. kochten. In 1947 evenwel bracht de paardenfokkerij V6.000.000 gulden aan deviezen op, hetgeen ongetwijfeld mede te danken was aan 1 i Ook ten aanzien van het tweede punt, Zuid-Slavië was ook op de conferentie te Warschau vertegenwoordigd, maar niet op een ver gadering van dé Cominform, de bekende internationale communistische organisa tie welke kort geleden in Roemenië is gehouden En de grote verrassing der laatste dagen was de mededeling van wege de Cominform dat op die laatste vergadering de houding dér leidende fi guren van de Zuld-Slavische communls- tlscjhe partij - ook maarschalk Tito wordt met name genoemd scherp Is afigekeurd. D« beschuldigingen komen hierop neer, dal deze figuren een on vriendschappelijke politiek voeren tegen over de Sovjet-Unie en de Russische communistische partij en de theorie heb ben aanvaard dat kapitalisten minder ge vaar voor de onafhankelijkheid van Joe go-Slavië betekenen dan de Sovjet-Unie. De communistisch! partij In Joego-Slavië dient slechts het nationalisme en heeft zich buiten de broederschap der commu nistische partijen gesteld. De oproep richt zich dan.tot de Zuld-Slavische com munisten om, als'hun leiders zich niet „bekeren, anderen te kiezen”. Frankrijk is al evenmin of nog veel mjnder in staat oorlog te voeren, de regering vreest er opnieuw een grote stakingsgolf en ge zien de nog altijd sterke communisti sche Invloed op de arbeiders, zullen deze stakingen al krachtsinspanning genoeg van de leiding van de staat vergen. Niet voor niets is het juist de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault, die, ook in het huidige conflict tussen het westen en oosten om Berlijn een voorzichtig standpunt innemend tracht te bemiddelen en niet alles op haren en snaren wil zetten. Berlijn. Trouwens er zijn ook Engelse ministers, die het niet geheel eens zijn met Chur- chills strijdkreet „geen tweede München” en de Russen desnoods Berlijn zouden willen laten, in ieder geval hun het ple zier gunnen er hun geld alleen in circu latie te brengen, wanneer dat op enigs zins eervolle wijze zou zijn te verkrij gen. Maar daar' zit juist de kneep. Over het Russisch vermogen om oorlog te voeren, behoeft men nauwelijks te spre ken. Door de dunne bezetting welke de Westelijke geallieerden in West-Duits- land hebben, zouden de Russen aanvan kelijk successen boeken. dat hevig worstelend om er economisch weer boven op te komen, zelf te kam pen heeft met stakingen van grote om vang als die der dokwerkers. Een onge disciplineerde actie weliswaar, maar ene, welke de regering toch dwong de nood toestand af te kondigen, om haar te kun nen breken, waarbij zij niet onduidelijk liet doorschemeren, dat zij communis tische actie aansprakelijk voor het op treden der dokwerkers achtte. onafhankelijkheid van Moskou wensen te behouden, ook om de industrialisatie van hun land, welke hun alleen welvaart kan brengen, waarvoor ze niet op hulp van Rusland kunnen rekenen, /net Westelijke bijstand ter hand te kunnen nemen. Het is wel een eigenaardige loop der gebeur tenissen, dat Tsjecho-Slowakije, dat eerst wel Marshall-hulp van de Ver. Sta en wenste, daarvan op Moskou’s aan drang afzag, doch thans de tot nog toe trouwste aanhanger van Rusland, Joego- Slavië in verzet gekomen is. De gebeurtenissen zijn nog te vers en de verhoudingen te onzeker om er thans meer van te kunnen zeggen en te voor spellen wat Tito zal doen: het hoofd in de schoot leggen, naar het Westen zwaaien beide lijken onwaarschijnlijk nog trachten zo’n beetje tussen Oost en West te blijven laveren, zoals Finland dat doet, waar heden verkiezingen plaats vinden, waarvan het resultaat met span- ning wordt afgewacht. Maar ook het gebeurde in Joego-Slavië wijst er op dat de toestand in O.-Europa gegeven ook het geheime verzet te gen de Russen in Tsjecho-Slowakije geenszins zo is dat Rusland hier kan re kenen op een hecht front, en dat is ook een factor, welke zou meespreken in .een oorlog. Er is, zolang de Russen oog heb ben voor de werkelijkheid, dan ook geen reden te veronderstellen, dat zij op dit ogenblik de uitbarsting van een echte oorlog zouden wensen. Het enige land, dat deze werkelijk zou kunnen voeren is Amerika en inderdaad gaan daar ook stemmen op die pleiten voor een oorlog nu, om de Russen voor goed uit te scha kelen. Daarentegen zijn er ook bezadig der stemmen, een republikeins blad pleit te er zelfs deze week voor Berlijn maar op te geven, omdat de westelijke gealll- eerden ook zonder die stad hun doel in West-Dultsland wel konden bereiken. Ook dat’ advies gaat wat ver, maar wie gelooft dat de De politieke atmosfeer was deze gespannen. De beurzen te New York en Londen verrieden een zenuwachtige stemming, zoals ze dat Immer deden als oorlogsgevaar dreigde, is er een derge lijk gevaar? Is er kans dat de koude oorlog, de zenuwoorlog, welke thans tus sen de grote Westelijke geallieerden en Rusland gevoerd wordt, omslaat in een werkelijke oorlog met de wapenen? Wel niemand is in staat, op deze vraag een afdoend antwoord te geven. Zelfs niet de staatslieden der beide partijen, omdat geen van dezen weet hoever de ene zal durven gaan in het dwarsbomen van de verlangens der tegenpartij. Wan neer men zich baseert op de factoren, welke bepalen of landen fnaterieSel in staat zijn oorlog te voeren, is het ant woord gauw gegeven. Met uitzondering van een enkele grote mogendheid, de Ver. Staten, zijn in geen land die fac toren aanwezig. Niet in Duitse eenheidsstaat gedacht. Nu echter de andere geallieer den W.-Duitsland stevig in hun macht houden, en dit voor hun doeleinden or ganiseren, waartoe de munthervorming een eerste en belangrijke stap was, wil len de Russen zich ook tevreden stellen met een in hun' blok ingelijfde O.-Duitse volksrepubliek. Wel is het op de confe rentie te Warschau, waar de Oost-Euro- pese staten vorige week onder leiding van Molotoff vergaderd waren, niet tot de uitroeping van die Volksrepubliek ge komen, maar stellig is er daar over ge sproken en zijn de voorbereidingén er voor getroffen. Voorbereidingen, welke dan gedeeltelijk bestaan uit een veroor- het feit ,dat het deling, in het over de besprekingen ver- wederlnvoeren van de totallsaor in 1941 schenen communiqué, van het optreden aan de paardenfokkerij hr het algemeen der Westelijke geallieerden inzake het Is ten goede gekomen. Voorts zal in cri- Duitse vraagstuk. Zij worden er voor tieke tijden een behoorlijke reserve aan aansprakelijk gesteld dat geen beslissing paardentractie onmisbaar zijn. over het vredesverdrag met Duitsland nemen, zodat niet getalmd moet worden met het nemen van maatregelen om ver der, voortwoekeren te voorkomen. Nadelige gevolgen voor de voorziening met arbeidskrachten van de vitale sec toren van ons economisch leven zijn volgens de Memorie niet te duchten. De leden, die deze vrees koesteren, zien over het hoofd, dat ook de bookmakers voor hun omvangrijk clandestien bedrijf personeel nodig hebben. Bovendien heb ben zij belang bij ’n zo groot mogelijk aantal courses. Na erop te hebben ge wezen, dat het nadeel voor het normale productieproces voornamelijk schuit bij de huidige bookmakers-praktijken, ge ven de Ministers als hun oordeel te ken nen, dat een gereglementeerde totalisa tor-* met zijn veel geringere personeels behoeften: in dit opzicht een verbetering belooft. Voorts kan een gereglementeerde tota lisator het aantal courses die slechts zelden op weekdagen, uitgezonderd des hun fokmateriaal aan buitenlanders ver- Zaterdags worden gehouden, beperken. Van invoering van de totalisator vali dan ook eerder voordeel dan nadeel te verwachten voor de totale arbeidscapa citeit, temeer daar het dan ook niet meer mogelijk zal- zijn, zulke bedragen mei het wedden te verdienen, dat normale arbeid bijzaak wordt. Een gereglementeerde totalisator zal, naar de mening der Ministers, zeer zeker er toe bij kunnen dragen, de kansen voor alle werknemers gelijk te maken en ern stige moeilijkheden als uitvloeisel van het wedden te voorkomen. Blijft echter het verbod gehandhaafd, zodat de book makers hun immorele praktijken kunnen voortzetten, dan dient men wel te be denken, dat van gelijkheid van kansen juist geen sprake zal zijn. Jüist het ver bod van de totalisator heeft de misstan den in de hand gewerkt. De onder con trole staande totalisator heeft zelf geen enkel belang bij de uitslag en dus ook geen reden tot omkoperij. Anderzijds be staat er voor de eigenaren en dé rijders minder reden zich te laten omkopen, om dat onder de werking van de totalisator regering Truman In dit verkiezingsjaar van de president, een preventieve oorlog zou ontketenen, gaat o.l. ook veel te ver. Het gevaar van de huidige toestand In Berlijn zit echter In het feit, dat, ook al wil geen der par tijen oorlog, men zich ten slotte zo vast werkt, dat men om der wille van eigen gezag niet meer terug kan en één vonk de uitbarsting kan brengen. Misschien Is het grootste gevaar daarvoor al voorbij als dit blad verschijnt, met een nieuw ontstaan van dergelijke situaties zal men dan echter rekening moeten houden, om dat een koude en zeuwenoorlog dezen nu eenmaal meebrengt, een werkelijke ont spanning is nog niet Ingetreden. Reeds het uitbannen van Tito uit de Cominform zal nieuwe spanningen kunnen te voor schijn roepen. De Joego-Slavischecom- munistische partij heeft n.l. volgens be richten na het schrijven van het boven staande binnengekomen, de beschuldi gingen van de Cominform ten scherpste afgewezen en de Russen van alles be schuldigd o.a. dat zij al sedert de bevrij- ding met hun geheime politie in Joego- Slavië werken. Zo hevig is de Joego-Slavische reactie. jegens Moskou zelf, dat de Russen er wel meer dan ooit op. uit zullen zijn het hui dige bewind in Belgrado ten val te bren gen. Russische inmenging in Joego-Sla vië, bedekt of openlijk is dus geenszins en dit zal op haar beurt dat zij hun Oost-Europese bondgenoten j weer deining in het Westen veroorzaken, willen doen meewerken aan de opbouw Misschien komt de Veiligheidsraad er weer aan te pas, bij welke men van ver schillende zijden nu ook tracht de Ber lijnse kwestie aanhangig te maken. Het is alleen maar jammer, dat deze maand als Voorzitter van de Raad,, die een be langrijk aandeel in de beslissing omtrent de agendapunten heeft, een Oekrainer, dus een Rus fungeertl I tisch één zijn, of Zuid-Slavië te War schau misschien heeft laten merken, dat het niet bepaald wegliep met de Russi- sche plannen in zake O.-Duitsland en I meer samenwerking met het westen wenste. Men weet dat de Russen voor 1 Oost-Europa een eigen Marshallplan or ganiseren, dat practisch hierop neerkomt i onwaarschijnlijk dat zij hun Oost-Europese bondgenoten weer deining in willen doen meewerken aan de opbouw van Rusland, zelfs ten koste van de wel- vaart dier’landen. Daa'om moest Tsje- I cho-Slowakije onder communistisch be wind gebracht worden, en het is niet onwaarschijnlijk, dat de Z.-Slaven het vertikken om hun rol in het Russisch plan, dat ongetwijfeld te Warschau is besproken, te spelen, doch een zekere het ontstaan van ernstige schade voor de betrokkene, door een buitenmatig wedden, moge..-,y/orden opgemerkt, dat het verbod van de totalisator de kansen daartoe schept. Men-kan bij de book makers ongelimiteerde bedragen inzet ten, desnoods op crediet. Ook hieraan kan door het wederinvoeren van de tota lisator een einde worden gemaakt De bedragen, welke ingezet kunnen worden, zijn beperkt, doordat slechts coupures van bepaalde waarde worden qfgegeven Deze bedragen moeten contant aan het totalisator-personeel worden betaald. Wedden op crediet is dan niet mogelijk. Bovendien biedt de totalisator meer mogelijkheden op’een prijs. Ook utiliteitsoverwegingen spelen een rol. Nederland heeft op het gebied van de paardensport en dè paardenfokkerij steeds een goede naam gehad. In het buitenland worden door Nederlandse ruiters en door Nederland fokproducten op internationale markten grote succes sen behaald. Ook dit is van belang uit I een oogpunt van vlagvertoon en tevens met het oog op onze export. Door het totalisatorsverbod van 1921 werd aan de fokkerij 'n grote slag toegebracht, door dat eigenaren met hun beste materiaal naar het buitenland verrrokken ofwel Bolswards Nieuwsblad 41 BIDAULT I t Tsjeagje vrezen, twijfelen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1