Kaatsvereniging „OnderOns", Oosterlittens jubileert Oosterendi Centrum van Martinytoer 4GlLS-4C>lCLS Fan de^ 00000000000000 door Nederland 00000000000000 Boerenbelangstelling 1 No. 51 44e Jaargang Dinsdag 6 Juli 1948 Friesland Streekblad voor West- Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bolsward r .1 fan Gysbert Japiks 2 nikkelen trekpotten verkregen, terwijl de premie, 2 nikkelen asbakjes, ten deel viel aan M. Buwalda en P. Reinalda. Het ligt in de bedoeling dit gouden ju bileum der K.V. „Onder Ons” op 18 Juli a.s. feestelijk te herdenken met een ju- bileumledenkaatspartij en de opvoering van eeh revue door het plaatselijk Reci- teercollege „Nut en Genoegen”. Velen hebben zich gedurende dit 5O-jarig tijdperk voor de vereniging verdienste lijk gemaakt en ondanks vele ups en downs, vooral ook in de moeilijke be zettingstijd, toen heel wat saamhorigheid van ons werd gevraagd, kan „Ond$r Ons” aanspraak maken op een boeiende dorpsvereniging te zijn. 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrllng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 8792Ö r r 1 gers is to inkeld en nel de (Ingetild is it net botte produktyf. It wlnterkoarn wie ryp of sahwat ryp, it flaechs bigoun to forkleurjen en it koalsied sette him nei rypjen. De winterweet stie goed, binam- men de Alba, better as Carsten en Lo- vink, de hjouwer en de earte wiene bést flaechs, koalsied, biten en rogge goed, sünder ut to blinken, mar binammen de klaver stie folie better as op It Aide lAn. De kalkrykdom fan dit nije lÊn wlerret de klaver tlge yn 'e kaert al moat men ek hjlr de.rom tinke, dat men troch to folie stikstof de klaver net forjaget. Der arbeidzje llkernöch in dikke fjouwertü- zen man yn 'e polder, ütsein it liedende personeel fan de Direksje. Derfan komme llkernöch 1200 man ut de omkriten, alle dagen op ’e fyts of mei de bus. Mar mei dat léste wie it sukkeljen, hwant de For- kearsynspeksje wol gjin tastimming jaen foar aparte bussen. Hja moatte mar mei de tsjinst en' dat jowt frijhwat arge- waesje en mear kosten. It gemiddelde lean fan de arbeiders wie om en de by f 50- yn ’e wike. Van Maert öf hiene hja f51.meitsje kinnen. Dat wie in goed lean en deroer wiene de lju ek wol aerdich tofré. Minder wie it mei de boeresoannen, dy’t dêrre hinnegien binne om der in takomst to finen, De earsten, de saneamde pio niers, hawwe dit jier in pleats krigen, d.w.s. lAn, hwer’t meidertiid in pleats op komme'. sil, mar hja koene lang net allegearre oan bod komme. Dat wie noch den oan ta, as it dan mei harren takomme jier mar slggge, mar sa sit it net. De Direksje mmt gjin in- kelde forplichting mear op har om de jonge boeren oan plak to helpen. Hja seit net ja en hja seit net né. It wurk wurdt bitelle en dermei binne de oanspraken üt’ Hwat noch komme kin, moat öfwach- te wurde, de Direksje hAldt de hannen gelen door een dat er in zit. Het is de bedoeling dat elk deel ongeveer 25 mm. water krijgt. I’ - zelfde plaats. Is dit klaar dan wordt j derfoar dat it net fordroeget. Fan it bigjin öf, doe’t wy stroffeljende en glldende de nije öfslütdyk biseagen, hat it wurk fan it droechmeitsjen fan de Sudersé de bilangstelling hawn fan in great diel fan FryslAn. Fan ’e wike wie ne wy wer ris yn it Suderleech om to sjen, hoe’t it der foarstiet. Wy troffen in freonlike opsichter, dy’t üs oan alle kanten to wille wie en de jouns yn it kamp Luttelgeest koene wy mei ünder- skate Ald-learlingen jitteris op de tekst komme oer de Noard-East-Polder en de minsken dy’t derre it nije NederlAn meit sje. It Westlik diel fan ’e polder is jit net yn kultuer, der is it jit in lAn fan reid en wyld sompeguod, sadat it wol liket oft men yn in oerbosk sit. It greatste diel is ünder hannen. Troch buizendrainage, greppeljen en ek mei takkebosken en reidbosken is dat droechlein en yn kul tuer brocht. De wichtichste diken binne goed yn oarder, alhoewol to smel, mar dat komt letter wol klear. De gewassen sector be- steane oér it ginnerael goed, allinnich De A. N. W. B. bestaat thans vijf en zes tig jaar. De bond heeft thans 220.000 leden. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, is te Den Haag overleden. Met hem ging een van de meest vooraan staande staatslieden heen. Door de mede-oprlchter M. Buwalda werden aan de vereniging twee wlssel- medallles geschonken, die nog steeds leder jaar hun wandeling maken. Wijlen Buwalda, erelid van „Onder Ons” heeft steeds veel voor de kaatssport ge daan. Dat Oosterlittens in de kaatswe- reld van zich deed spreken, mc^e blijken uit de analen, waarin we opgetekend vonden, dat „Onder Ons” tienmaal een Bondsprijs wist te veroveren, waaron der drie 2e en twee 3de prijzen, toen de kaatsers R. J. H. Brink, J. Boelens en H. van der Veer heel wat presteerden. In 1933 en '34 won Oosterlittens op de Freulepartlj te Wommels de zilveren klpkjes met J. Stellingwerf, W. Toering en J. Lemstra; en eerstgenoemden en D. Wagenaar in 1937 de Jong Nederland- partlj. De eerste prijs van de eerste Freulepartlj te Wommels was voor R. en T. van Buren en H. van der Veer, Oos terlittens. Onder de leden van „Onder Ons” zijn er heel wat, die in de loop der jaren de eer van hun kaatsclub hebben hoog gehou den, getuige de fraaie collectie van 23 eretekens aan het vaandel. Het tegenwoordige bestuur, dat alleszins actief is, bestaat uit de heren Jac. Toe ring, voorz., M. Lettinga, seer., A. van der Kooi, penn., P. M. Santema en C. Hilverda. alhiel frlj, Dat is in rare tsjinfaller foar dizze groep en der binne fan ’e winter dan ek forskate nei hüs gien. Oaren sjogge it hwat minder pesslmistysk en tinke: Wy blluwe ticht by it fjür, üs kAns sil der wis net minder om wêze. Mar it drukt harren wol, hwant om 'e nocht hoege hja der net to wêzen. Siker, de doarpen bouwe oan, rounom komme neist de barakkenkampen de silhouetten fan huzen en strjltten, twa biwaerskoal- len yn Emmeloord en Marknesse, trlje legere skoallen, yn dizze selde plakken en ien yn Ens. De skoalle to Emmeloord hat al In foech hündert en fjirtich berrj, de oaren elk In twelntich, tritich. Mar de bouwerij is it swakke punt altyd noch. It programma, hwat de Direksje yn ’e holle STIMME. Sawn July moatte wy wer stimme, En op hwa? Ja, dat stiet eltsien frij. Op ’e list twahdndert nammen, Der is net ien forkearden bij. Men kin yn ’e Twadde Keamer stimme, Korthals, Scheefhals, de Jong en Oud, De Wit, de Bruin, Swarts en Knapen, Gortsak, de Leijer en Elout. Tabar, de Haan, de Vos en Kikkert, De Haas, Roolvink, Stokvis en Moll, Krult mei Vonk en Muisewlnkel, Hoogland en Lageveen ek wol. Sa soe Ik wol hwat troch gean kinne, Mei 't gearstallen fan üs LAnsbistjür, Ik bin 'r mei oan, hwa sil ik stimme, ’n Prefester, Sakenman of Boer? Klmswert. W. L. L. SMITS. ogenblikkelijk de hoeveelheid water in een meetglas gemeten, en het gemid delde van de twee busjes wordt dan als hoeveelheid aangenomen. Is het dan aan het maaien toe, dan worden deze perkjes afzonderlijk gemaaid en het gras gewogen, alsmede een mon ster van het gras genomen. In de aanstaande winter worden dan deze gegevens uitgewerkt tot een rap port, om te zien welke voordelen dit alles heeft. Het doel is, indien mogelijk steeds gras voor de drogerij beschik baar te hebben om zodoende de renta biliteit van een drogerij te verhogen. Menig boer probeerde wel door het strooien van kunstmest dit doel voor zich zelf te bereiken, maar was het droog weer en bleef de verwachte re gen uit, dan kwam de kunstmest niet tot zijn recht. Nu valt op het bestrooi- Hwa ea üntfinzen hat goe gave En lit se roastgje en brukt se net, Hy libbet ruch en ünbiskave. Oosterend staat tegenwoordig in het centrum van de belangstelling van de veehouders in Friesland en daar bui ten. De nieuwe grasdrogerij, welke daar dit voorjaar is geopend, is een van een geheel ander type, dan men in Friesland en Nederland gewoon is. Het is de Templewood, waarmee in Engeland zulke goede resultaten be reikt zijn. Het groot aantal bezoekers, en de plaats waar zij vandaan kwamen bracht het bestuur er toe een gasten boek aan te schaffen. Vóór het aan schaffen van dit gastenboek waren er al meerdere buitenlanders geweest. Zo werd voor veertien dagen de grasdrogerij nog door een gezelschap Fransen bezocht, die hun namen ook plaatsten in het gastenboek. Verder vonden wij plaatsnamen uit alle delen van de provincie vermeld, en ook vele van daar buiten. Ouwehands dierenpark heeft een insec- tarium gekregen, da<t door de burge meester van Rhenen dezer dagen is ge opend. Te Arnhem is de geborte van de 100.000e inwoner aangegeven; het was het meisje Elly van Andel.'van wie de gelukkige vader die dag juist 36 jaar werd. -■ Tien „Raumboote” uit de Duitse oorlogs buit zuilen bij de Kon. Marine dienst doen als mijnenvegers. 28 Militairen hebben na een studie aan een avondschool te Medan hun diploma H. B. S. ontvangen. Wegiens moord op de Groningse kunst schilder C. de Boer heeft de krijgsraad te velde Noord de oorlogsvrijwilliger J. F. veroordeeld tot 8 jaar. De drie oudste prinsesjes hebben Prins Bernhard op zijn verjaardag verrast met zelfgemaakte cadeautjes. Susver rbereikt Een banketbakker te Den Haag, wiens bedrijf wegens het berekenen van te ho- i ge prijzen was gesloten, is veroordeeld I tot een boete van f 12500, De Prinses-Regentes heeft ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de militaire luchtvaart een nieuwe vlag uit gereikt. De heer J. Baars uit Blaricum heeft een aanklacht ingediend wegens smaad schrift tegen de redacties van Het Vrije Volk, het Parool en het weekblad „De Vlam”. Generaal Orsborn, het hoofd van het Le ger des Hells, is Donderdagmiddag per K. L. M.-vliegtuig uit Nederland naar Stockholm vertrokken, De doodgraver te IJzendijke (Zeeuws- Vlaanderen) was bezig met het delven van een graf, toen hij op 1 meter diepte op een Engelse bom van 500 pond stoot te. In de Engelbrecht van Nassau-kazeme te Roosendaal zijn 300 militairen gearri veerd, die de komende weken in West- Brabant behulpzaam zullen zijn bij het rooien van aardappelen. In verband met knoeierij met „spaarbrie- ven” in West-Brabant is in het huis van bewaring te Breda opgesloten een ver- zekeringsinspecteur, die zich ingenieur noemde. Bij een contröle van de rijkspolitie en CCD te Hoevelaken is een personenauto aangehouden, waarin vier Haagse inbre kers bleken te zitten, die van 'n „kraak” terugkeerden. Droog feest. De gemeenteraad van Utrecht heeft met 17 tegen 14 stemmen besloten tot een tapverbod na 7 uur 's avonds voor de komende feestweek. Mgr. Kierkerls, geboren in Nederland, is’ benoemd tot pauselijic nuntius te New Delhi. Een inbraak is gepleegd bij de Reders- vereniging te IJmuiden. De daders heb ben eten kluis geforceerd en zijn met 2300 loonzakjes, f 18000 kasgeld èn 10 maal f 1000 in verzegelde enveloppen verdwenen. De Inspectie van Invoerrechten en Accijn zen te Maastricht heeft een uitgebreide smokkelbende van spoorwegpersoneel opgerold, die grote partijen textiel ons kmd heeft binnengesmokkeld. In 1901 volgde aansluiting bij de Ned. Kaatsbond, thans K. N. K. B. Dat de tijd van 50 jaar terug ook niet rooskleurig was, tekent zich wel af in het feit, dat de vergoeding voor de Bondswedstrijd bedroeg voor afgevaardigde f2.—, kaat sers f 1.en vaandeldrager f 0.50 voor die dag. Een jaar na de oprichting werd door enige dames aan de K.V. „Onder Ons” een vaandel geschonken, terwijl in 1911 Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. gemeente toezegging deden de z.g. Noorderflnne steeds als kaatsterrein te mogen gebruiken, een geste, die natuur lijk ten zeerste op prijs werd gesteld. Het is waarlijk geen wonder, dat ex cursies aan de orde van de dag zijn, en dat men overal voor deze geheel enige drogerij in ons land veel be langstelling heeft. Zij wordt volauto matisch geregeldl Geen wonder ook dat door de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst deze drogerij werd aangewezen als proef- drogerij met de z.g. besproeiïingsproe- ven. Onder leiding van de heer Ir. H. van der Molen, Rijkslandbouwconsu- lent voor Zuid-West Friesland te Sneek, worden te Oosterend en omge ving deze proefnemingen gedaan. Al leen op die percelen welke voor het drogen bestemd zijn. Dit zijn zuivere proefnemingen, aldus Ir. van der Mo len. En wat is het doel Men gaat een stuk land op de volgende wijze behandelen. Men neemt een monster van de bodem en gaat op dat wei land als het ware zes grasperkjes aan leggen van 4 x 4 m. Deze vakjes wor den met kunstmest bestrooid, en wel zo, dat er gerekend wordt op 200 kg. per ha., omgerekend is dit gemiddeld 320 gr. per grasperk. Verder gaat men van deze perkjes, welke drie aan drie naast elkaar liggen, van de eerste rij de middelste en van de rij er naast de beide uiterste perkjes bedekken met een waterdicht zeildoek. Deze drogerij heeft een capaciteit van ongeveer 250 kg. droog gras per uur. Het hoogste dat tot c- -- werd is 304 kg. per uur. In tegenstel ling met andere drogerijen wordt deze drogerij met olie gestookt. Door de prijsstijging van de olie is dit thans wel iets duurder, maar wellicht komt dit prijsverschil nog wel eens weer te vervallen en dan zal olie wel weer het voordeligst zijn, daar er dan ook geen personeel nodig is voor het stoken. Zoals in vrijwel alle dorpen in dit deel winnaars D. de Jong en Q. Terpstra, die van Frleslands greidhoek werd in Oos- ..„.i- im terlittens in vroeger dagen veel aan de kaatssport gedaan. Zowel boeren als arbeiders vermaakten zich gezamenlijk met de kleine bal en werd er een wedstrijd gehouden, het was de kastelein die meestal voor de prijzen zorgde. Van enig verband evenwel was geen sprake, doch voor ruim een halve eeuw, toen de zusterdorpen Winsum en Wommels reeds een kaatsclub hadden, kwamen ook hier een aantal kaatslief- hebbers bijeen en werd voor Oosterlit tens opgericht de kaatsvereniging „On der Ons”, dit was medio Juni 1898, toen begonnen werd met 33 leden en als eer ste bestuur de heren D. de Jong, voor zitter, H. Pienema, secr. en M. Buwalda penningmeester. Een reglement werd vastgesteld-waarin een contributie van i 0.02 per week werd vastgelegd. Van de oprlchtingskaatspartlj werden de land dadelijk regen. Op de reeds besproeide stukken weiland tekenen de resultaten zich duidelijk af op de proefvakjes. Zal alles nog blijken uit te kunnen ook gelet op de kosten? Dat moeten de cijfers nu nog uitwijzen in de rapporten. Deze proefnemingen zijn voor ons land geheel enig. Van de zijde der veehouders ziet men met be langstelling deze dingen aan. Men hoopt en critiseert, maar de R. L. V.- Dienst werkt door en zal straks pu bliceren. Wij wachten af. Het is thans nog moeilijk om voort durend gras beschikbaar te hebben voor een grasdrogerij. En daar de grasdrogerij verleden .week ook eens geen gras had te drogen, heeft ’t ge hele personeel onder leiding van de heren F. Vellinga en D. H. de Boer een excursie gemaakt naar drie ande re typen drogerijen, n.l. die te Wor- kum, Balk en Langweer. Het perso neel kon zich nu zelf ook eens over tuigen van het verschil in werkme thode en techniek, alsmede in het ver schil van het eindresultaat. De spoorweg Mechelen-Terneuzen voor, zover deze op Nederlands gebied ligt, is in eigendom overgegaan van de N. S. Een wit zwaluwenpaar een zeer zeld zaam verschijnsel heeft op de Drie- hoeve bij Haaren (N;B.) een nest ge bouwd. Prinses-Regentes Juliana zal Zaterdag 10 Juli de uitvoering van het Jeugdspel in hét Olympisch Stadion te Amsterdam bijwonen. Oosterhout (N.B.) vierde reeds van 3 tot en met 6 Juli feest in verband met het regeringsjubileum van de Koningin. Aan gehuwde militairen, behorende tot het verlofpersoneel, die langer dan zes maanden in werkelijke dienst zijn, kan voortaan worden toegestaan thuis te overnachten. Twee beschonken Tilburgenaren, die kermis gevierd hadden, zijn op weg naar huis slaags geraakt met enkele politie agenten. De hoofdagent Dusee is hierbij door de 23-jarige W. met een dolk ern stig, doch niet levensgevaarlijk in de rug gewond. Tijdens de Olympische Spelen zal de K. L. M. de zevenmaal dagelijkse dienst naar Londen van 5 Juli af met Sky- mastefs (jiltvoeren 'in plaats van met DC 3-vliegtuigen. Het s.s. „Zuiderkruis” waarmee het Frie se bataljon naar Nederland terugkeert, passeerde 1 Juli Perion. Prins Bernhard streek ter gelegenhefcl van het zeifeest te Grouw Zaterdagmid dag in een watervliegtuig neer op het Pikmeer. Op 90-jarige leeftijd overleed de heer A. H. Gerhard, de laatste oprichter van de S. D. A. P. en oud-lid der Tweede Ka mer. hie, komt jit lang net klear. Dan is dit der wer net en dan dat. En dêrom binne hja ek sa stadich mei it ütjaen fan it lAn, hwant dizze hierders rekkenje fan- sels op in wente. Sakelju moatte it yn it earstoan meast dwaen mei in sutelfor- gunning, wol wie men dwaende mei in pakhüs foar it Sintrael Bureau en mei in greate garaesje mar oars hast allin nich wenten. Alles hinget öf fan it ma- teriael en de boufakarbeiders. Sa hat it Kantoargebou yn Emmeloord wikèn wachte op in pear stukadoars en by de 63 needbuorkerijen siet men op it gat fanwege is schok-beton, hwat mar net komme wqe. Yn Emmeloord wiene fan it foarjier 80 wenten klear komd en ek in stikmannich winkels. De saneamde Finske en Eastenrykske wenten, dy’t greatendiels fan hout makke wurde, siet ek noch gjin skot yn. Allinnich de fun- dearring wie sahwat klear, mar de kel ders gappen noch as wiete gatten Troch- sette en moedhAlde, dat is hjlr it bied- wurd. Mar hja komme alle dagen fier der en hja rédde it. Dat is grif! Tj. de J. en Zuidwest De drogerij is een zogenaamde lage temperatuur droger, d. w. z. dat de droögtemperatuur slechts 140-150° C, bedraagt. En toch geeft dit een goed droog product en biedt dit het voor- déel dat er bij het drogen nagenoeg geen voedingswaarde aan eiwitstoffen verloren gaat. Het gras wordt ge worpen op een brede toevoerbaan, en meer egaal over de baan ver deeld door een penapparaat, dat rond draait. Vervolgens wordt het nog weer meer uit elkaar gehaald door de opvoerhark, die het te drogen gras op een droogband brengt. Van deze bo venste band, gaat het over op een be- nedenband. Dus dan is het gras al ge deeltelijk droog. Vervolgens wordt hete lucht door de droogmatten ge zogen van beneden naar boven. Dus het al nagenoeg droge gras krijgt de warmste lucht dan ook nog door zich heen. Van de benedenste droog band valt het op een dwarse band, die het gras, dat dan droop is, naar de pers voert. Aan twee tegenovergestelde zijden gaat men een busje plaatsen, dat dan tevens besproeid wordt. Men heeft de 24 pk. motor op een platte wagen bij de sloot staan, waaruit het water wordt gezogen. Een stel buizen, dat gemakkelijk aan elkaar gekoppeld kan worden, wordt het land in gelegd tot een lengte zo nodig van 100 m. Aan het einde komt dan het „kanon” te staan, dat door de druk van het wa ter een ronddraaiende beweging maakt, of bij hoeken een schrijft van minimaal 10°. Alles te re- it nije complex greide kin jit gjin sprek- automatisch apparaat ken lije. Dat sit binammen hjiryn dat men derfoar it lichtste lAn ütsocht hat, lyk as yn de Wieringermar. Mei opsetlik Het „kanon” staat vijf kwartier op de i wetterynlitten (ynfiltraesje) soarget men zelfde plaats. Is dit klaar dan wordt I derfoar dat it net fordroeget. Mar it Bolswards Nieuwsblad 42 i 1. i r Üntfinzen ontvangen. Roastgje roesten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1