Saevis Tranquillis in undis I) Buitenlands Overzicht G No. 52 44e Jaargang Vrijdag 9 Juli 1948 I Streekblad voor West- Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Boliward I s I. n 3 n Kimsert. t B I „Nederland beleeft opnieuw een „renais sance”, de renaissance der Oranjeliefde. Niet dat deze ooit dood geweest is, maar er waren tijden, waarin zij was verzwakt, waarin zelfs stemmen werden vernomen uitzonderingen weliswaar die uit spraken, dat de betekenis van Oranje voor Nederland niet zo heel groot was. De na-oorlogse tijd, die zoveel tronen over de Europese straten rollen zag, die in zeer vele landen onrust, woelingen, revolutie zag ontstaan, deze na-oor logse tijd heeft zijn schijnwerpers ge worpen op Oranje’s betekenis voor Ne derland. Zó heeft het Nederlandse volk kunnen ervaren, wat het zeggen wil, dat het Oranjehuis aan zijn hoofd staat: het is een symbool onzer eenheid, het groe peert en verbindt Wat anderszins ge scheiden is, het is een rustpunt temid den der golven, of, om met des Zwijgers woord te spreken: Saevis tranquillis in undis, het is: Gezag. Oranje is veilig in Nederland, zoals Nederland veilig is in Oranje’s hand.” Wilhelmus van Nassauwe Ben ick van Duytschen bloet, Den Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den Doot: Een Prince van Orangien Ben ik vrij onverveert, Den Coninck van Hispaengien Heb ick altyt gheëert. Lijf en goet al te samen Heb ick u niet verschoont, Myn Broeders hooch van Namen Hebbent u oock vertoont: Graef Adolf is ghebleven In Vries-land in den slach, Zijn siel int eeuwich Leven Verwacht den Jongsten dach. Edel en Hooch gheboren Van Keyserlicken Stam Een vorst des Rijcks vercoren, Als een vroom Christen Man, Voor Godes Woort ghepresen, Heb ick vry onversaecht Als een Helt sonder vreesen Myn Edel bloet ghewaecht. Nae tsuer sal lek ontfanghen Van Godt myn Heer dat soet, Daer na so doet verlanghen Mijn Vorstelick ghemoet, Dat is dat ick mach sterven Met eeren in dat velt Een eeuWich Rijck verwerven, Als een ghetrouwe Heldt. Als David moeste vluchten Voor Saul den Tyran, Soo heb lek moeten suchten Met menich Edelman: Maer Godt heeft hem verheven Verlost uut alder noodt Een Coninckryck ghegheven In Israël seer groot. Tlto slaat de verzenen tegen de prikkels en vindt hier en daar steun in nabuurlan den, er wordt bijv, gezegd, dat. de Bul gaarse zowel als een deel der Tsjecho- Slowaakse communisten aan zijn zijde staan, omdat ook zij al hebben ontdekt dat de huidige vorm van samenwerking met Rusland slechts op uitbuiting van hun land ten bate van Rusland neer komt en thans komt de Finse verkie zingsuitslag daarbij! 't Is voor Moskou om er balorig van te worden! En men moet maar niet geloven dat deze tekenen van tanende Russische invloed in Oost- Europa, Rusland’s geneigdheid om zich met ’t Westen te verstaan zal doen toe nemen. Het tegendeel zou wel eens waar kunnen blijken. Hoe sterker de Westerse ideeën nog in Oost-Europa blijken te leven, hoè scherper de Russen er zich tegen zullen verzetten, omdat zij deze ideeën vrezen en tot elke prijs buiten huni land, willen houden. Daarom is het waarschijnlijk, dat Moskou zal trachten zijn greep op de landen binnen het ijzeren gordijn nog te verstevigen en dat het in de kwestie, welke thans op ieders lippen is, die van Berlijn, er heel wat op zal zetten om de Oorlof mijn arme Schapen, Die zljt in grooten noot, U Herder sal niet slapen Al zljt ghy nu verstroyt: Tot Godt wilt u begheven, Syn heylsaem Woort neemt aen, Als vrome Christen leven, T’sal hier haest zijn ghedaen. Voor Godt wil ick belijden End Zijner grooter Macht, Dat ick tot gheenen tijden Den Coninck heb veracht: Dan dat ick Godt den Heere Der Hoochster Majesteyt Heb moeten obedieren In der gherechticheyt. derschap; zich lijden geduldig zijn; oprecht waar in uw gevoelens; ver toont bewezen; Vriesland hieron der ook te verstaan het tegenwoordige Groningen, waar graaf Adolf bij Heill- gerlee sneuvelde; Jongsten dach laat ste dag, dag des oordeels; Keyserlicken Stam, een van Prins Willems voorouders was Keizer van het Duitse rijk geweest. Een vorst eens rijcks vercoren een ge kozen Rijksvorst; hem, n.l. David; Eeu wich Ryck het eeuwige leven, het hiernamaals; crenken kwaad doen; Heyres cracht legermacht, vgl. heir- kracht; Tyran vermeten overmoedige, vermetele heerser; gheem =(graag; tem peest ramp; reden in orde maken; bekant doen doen kennen; Oorlof vaarwel! Dan maar; Obedieren gehoorzamen. I i i t 1 ’/eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 43 Hjoeddeis leit de wrald omkeare Yn klear dübelhertichheit. Jow üs lan wer, leave Heart De aide roune ienfaldichheit. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij voorultbetf llng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 i - t n t, f. d Roemenië zou gaan inlijven. Zelfs wordt dit voor nemen wel de'reden genoemd dat Tito tegen Mqskou in verzet kwam, toen hij van het Russische plan de lucht kreeg, omdat hij vreesde, dat na Roemenië’s inlijving ook andere Balkanstaten en niet in de laatste plaats Z.-Slavië zelf zouden volgen. Geruchten dat laatstge noemd land zijn grenzen versterkt en vele bewoners uit de grensstreken vluch ten, houden daarmede ook al verband. Overigens kunnen de vlootbeweglngen der geallieerden ook toegeschreven wor den aan de toestand in zodat; Regiment bewind, stadhou- OOOOOOÖOOOOOOÖ fan Gysbert Japiks in Godes vrees te leven Heb ick altyt betracht, Daerom ben ick verdreven, Om Land, om Luyd ghebracht Maer Godt sal my regeeren Als een goed Instrument, Dat ick sal wederkeeren In mijnen Regiment Lijdt u mijn Ondersaten Die oprecht zijn van aert Godt sal u niet verlaten Al sijt ghy nu beswaert: Die vroom begheert te leven Bidt Godt nacht ende dach, Dat hy my cracht wil gheven Dat ick u helpen mach. Aantekeningen: Duytschen Nederlands; vry gans, zeer; brengen om beroven van; Dat Bovenstaande woorden, reeds voor tien jaar ter gelegenheid van het O-jarig regeringsjubileum geschreven door onze tegenwoordige minister van onderwijs, woorden die bijna van stuk tot stuk ook van toepassing zijn op de tijd van vandaag, kwamen ons in gedachten, toen wij ons neerzetten voor het schrijven van dit ons hoofdartikel. Op zich zelf genomen is het een moei lijke opgave aan de vooravond van de verkiezingsdag een artikel te schrijven, dat niet geheel los staat van dit grote gebeuren, dat dus een nationale inslag heeft. Mijn Schilt ende betrouwen, Sijt ghij, O Godt mijn Heer, Op u soo wil ick bouwen Verlaet mij nimmermeer: Dat ick doch vroom mach blijven, U dienaer taller stondt Die Tyranny verdrijven Die mij mijn hert doorwondt. Van al die my beswaren End mijn vervolgers- zijn, Mijn Godt, wilt doch bewaren Den trouwen dienaer dijn: Dat sy my niet verrasschen In haren boosen moet, Haer handen niet en wasschen In mijn onschuldich bloet. Niet doet my meer erbarmen, In mijnen wederspoet Dan dat men slet verarmen Des Conincx Landen goet Dat u de Spaengiaerts crenken O Edel Neerlandt soet, Als lek daer aen ghedenke Mijn Edel hert dat bloet. Zware nederlaag van de communisten in Fin land. Toch blijft dit land onder Russische invloed. Tito slaat de verzenen tegen de prikkels. De natuurlijke reactie van Mos kou-Protestnota van Ver. Staten etc. De aarzeling van Frankrijk. Wil Rusland Roe menië inlijven? De toestand in Palestina. Het Engelse Lagerhuis en Marshall zetten, de Berlijnse politie zou zich dan onmachtig verklaren om dit afdoend te bescherming en Russische troepen te hulp roepen die dan het geallieerde personeel voor zijn eigen veiligheid/.zou samen brengen en uit Berlijn naar het Westen zenden. Dit zou wel een heel krasse uit daging aan de Westelijke geallieerden zijn en dan zouden -er stellig andere maatregelen hunnerzijds moeten worden genomen dan een protest-nota aan Moskou, zoals er thans een is gezonden, welke trouwens, zoals uit nadere berichten blijkt niet een gezamenlijke is, maar van elk der drie Westelijke geallieerden, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, één, wat ook al niet wijst op een zeer scherpt actie. Anderzijds dient er echter op te worden gewezen, dat al hoon men mei van grote militaire voorbereidingen, de Ver. Staten en Engeland ter zee wel enige kracht ontplooien. In de Turkse wateren schijnen zeestrljdkrachten te worden ver zameld en men brengt dit wel in verband met geruchten dat de Sovjet-Unie om haar greep op de randstaten, die ook al verslapt doordat het met de Griekse communisten niet goed gaat, te verste vigen, Hy stjüfde foar eltse goune 't resept ta, Hwerop stie: „Lit jim burd dan mar stean.” W. L. L. SMITS. Seer Christelick was ghedreven Mijn Princelick ghemoet, Stantvastich is ghebleven Mijn hert in tegfyenspoet, Den Heer heb lek ghebeden Van mijnes herten grondt* Dat hy mijn saeck wil reden Mijn onschuldt doen bekant. De Finnen hebben vrije verkiezingen kunnen houden. Op zich zelf is dat reeds verheugend, want nog in het begin van dit jaar had de communistische partij er getracht, op de wijze, zoals later in Tsjecho-Slowakije geschiedde, de macht tot zich te trekken en een dictatuur in te stellen. Dat mislukte en de toezeg ging van president Paasikivl, dat het Finse volk in vrije verkiezingen over zijn lot zou kunnen beslissen, is thans nagekomen. Met het gevolg dat de com munistische partij een zware nederlaag eeft geleden. Haa/ zetelaantal daalde van 51 op 37, de boerenpartij; die de sterkste In het parlement is, won 8 ze tels en kwam op 56, de socialisten kwa men met een winst van 7 op 55 zetels. Dat is wel een zeer fiere uitspraak voor e i land, dat zozeer aan de Russische invloedssfeer is gebonden als Finland, met. economi sche ketenen door het vredesverdrag, met militaire door het kortgeleden ge sloten vriendschapsverdrag. In verband daarmede moet men echter ook geen grote practische gevolgen van deze ver kiezingsuitslag verwachten. Finland ver, keert in een positie, welke het niet ver oorlooft de Russen al te zeer voor het hoofd te stoten, het kan daarom niet openlijk de partij van het Westen kie zen, en zelfs misschien niet eens de com munisten na hun nederlaag uit de rege ring weren. Allicht zal men meer moe ten letten op de indirecte gevolgen van deze stembusuitspraak. Als een land, zo zeer binnen de greep van Moskou als Finland, zich voor de Westerse demo cratie durft bekennen, is dat een aan sporing voor alle landen bulten de Rus sische invloedssfeer om er het democra tisch ideaal te handhaven en voor de bevolking van landen binnen het ijzeren gordijn te blijven streven naar de ver wezenlijking van dat Ideaal. Het loopt de Russen niet mee. Palestina, nu zowel Arabieren als Joden de vre desvoorstellen van Bernadotte hebben verworpen en men voor de mogelijkheid van een hervatting der vijandelijkheden staat. Nu de Engelse troepen totaal zijn teruggetrokken is de kans op Inmenging van derdën toegenomen en het kan zijn dat de Ver. Staten en Engeland e^n oogje in het zeil willen houden. Schreven we hierboven al een en ander over mogelijke militaire steun van Ame rika aan West-Europa, waf de econo mische hulp der Ver. Staten aan W.-' Europa betreft, in de meeste landen zijn de tweezijdige verdragen voor de Mar shallhulp tussen het betrokken land en Amerika al aangenomen en getekend. In het Engelse Lagerhuis Is het daarbij nog tot een langdurig de bat gekomen, een aantal conservatieven wilde het wetsontwerp verwerpen, om dat, ofschoon de Ver. Staten zeer edel moedig steun verleenden, h.l. het ont werp afbreuk deed aan de economische betrekkingen tussen de verschillende de len van het Britse rijk onderling. Men doelde er daarbij op, dat er door het ont werp een eind komt aan de bevoorrechte positie, welke de dominions ten opzich te van het moederland Inzake de han- delsbetrekkingen genieten. Al zijn in deze tweezijdige verdragen thans bepa lingen vermeden, welke de Ver. Staten uitdrukkelijk het recht geven devaluatie in een land te verlangen, de kwestie aan de orde stellen kunnen zij wel. BÜSJILD. Pyt Sweal hie forlet fan büsjild, En hy tocht, hoe kom ik der oan? Hy sette in stikje yn ’e krante, Mei greate letters en fol fortoan. „Nije fining, minsken!” dat is hwat, Gjin skearsjippe, gjin kwast, gjin mês.” ’t Resept is foar ’n goune to krijen, Pyt Sweal, Skeanhuzen, ’t adres. Minsken dy’t in hekel hienen oan skearen, Dy stjdrden har goune rap ta. Om sa gau as ’t gyng to genieten, Forskate woene dat ha. Pyt krige flink hwat yn ’t laedtsje, Mei ’t büsjild koe ’t nou wol wer gean,. Soo het den wille des Heeren Op die tijt had gheweest, Had ick gheem willen keeren Van ,u dit swaer tempeest: Maer de Heer van hier Boven Die alle dinek regeert, Die men altijt moet loven, En ifeeftet niet begheert. Als een Prins opgheseten Met mijner Heyres cracht Vanden Tyran vermeten Hel? ick den Slach verwacht: Die by Maestricht begraven, Bevreesde myn ghewelt, Mijn Ruyters sach men draven Seer moedich door dat velt. Frankrijk aarzelt. Dat is trouwens niet zo’n won der, want zijnbinnenlandse toestand noopt tot die voorzichtigheid en te meer nu toch ook eigenlijk nog helemaal niet vaststaat in welke omvang en hoe snel de Ver. Staten de West-Europese Unie te hulp zouden kunnen komen als het met Rusland eens tot een botsing kwam. De besprekingen over Amerikaanse steun aan een West-Europees militair verbond zijn eerst thans in de Ver. Staten begon nen, en op zijn vroegst in 1949 verwacht men de technische vaststelling van de omvang van die s|gun! Natuurlijk zou dat gehele proces verhaast worden als er thans eens wat gebeurde, maai eigenlijk was men dan toch al te laat. Ook al zijn er wat Amerikaanse troepen in Duitsland, de geringe militaire activi teit der westelijke geallieerden tijdens de dagen van crisis in de betrekkingen tus sen hen en Rusland, kan de Russen het gevaarlijke vertrouwen schenken dat zij ook in Berlijn nog wel een stapje verder kunnen gaan. Zo zijn er geruchten dat de Russen de Duitse communisten in Berlijn opdracht hebben gegeven op een geschikte tijd relletjes tegen het Weste lijk geallieerd personeel daar op touw te overwinning op de Westelijke geallieer den te behalen, ook omdat dit een ge weldige indruk op de Russische rand staten zou maken en Moskou's getaan de invloed weer omhoog halen. Neen, handelbaarder zullen de Russen er in zake Berlijn niet op worden 1 Er is nu een protestnota van de Ver. Staten Engeland en Frankrijk naar Moskou ge zonden over de Berlijnse kwestie. De in houd er van is, terwijl we dit schrijven, nog niet bekend, doch Amerikaanse bla den noemen haar „zeer ernstig”. Het geen nog wel niet zal betekenen, dat ze In de vorm van een ultimatum een eis tot opheffing der blokkade stelt. Dit zou ongetwijfeld het ml'ddel zijn, als de Wes telijke geallieerden er van overtuigd wa ren dat de Russische houding slechts bluf is en Moskou zou toegeven zodra het Westen tot dit uiterste middel dat de di plomatie buiten wapengeweld kent, is overgegaan. Maar er zijn; we hebben er al eerder op gewezen, bij de Weste lijke geallieerden ook staatslieden die dergelijke uiterste middelen niet aandur ven, omdat ze er niet van overtuigd zijn dat de Russen in1 hun schulp zouden kruipen. Men vindt die aan Engelse en in het bijzonder ook aan Franse zijde, waar men van den beginne af de inhoud van de protestnota vrij tam wilde hou den, om n.l. de Russen gelegenheid te geven voor te stellen de 4 viermogendheden besprekingen te hervatten, waaraan de Westelijke ge allieerden destijds zelf een eind maakten, omdat men nimmer dot een resultaat kwam, maar welke Moskou weer zou willen beginnen. Velen zijn dan ook van oordeel, dat ondanks de dappere toon, welke minister Bevin vorige week in ‘t Lagerhuis aansloeg, in wezen het Wes telijke geallieerde front niet zo sterk is als het lijkt, omdat vooral Een algemene beschouwing en voor spelling is immers niet alleen zeer ge waagd, maar ook volkomen nutteloos, want wanneer de lezer dit artikel onder ogen krijgt, vindt hij elders in dit blad de uitslag van de verkiezing, die voor ons thans nog volkomen in het dulstei ligt, reeds zwart op wit. De vraag: „Hóe zal de uitslag zijn?” is bij het verschij nen van dit blad reeds beantwoord en menig gesprek zal er dan reeds zijn ge voerd over het onderwerp, dat reeds zo lang hóófden en harten beroerde. Maar bij het lezen van bovenstaande ci taat, was de keuze van het onderwerp voor ons niet moeilijk meer. Temidden van de verkiezingsstrijd stond daar im mers dat ene, wat Iedere rechtgeaarde Nederlander verbond, het Huis van Oranje Nassau, dat dit jaar wel bijzon der in het centrum der belangstelling staat. Het is niet toevallig, dat ons volkslied, het aloude Wilhelmus, zo nauw met de persoon van Oranje Is samen geweven, want Vondels woord: „Prins Welhem heeft de grond geleyt”, zal steeds waar blijven. Het lijkt ons dan ook alleszins verant woord de reeks van enkele artikelen, die door het regeringsjubileum zijn ge ïnspireerd, juist vandaag te laten begin nen en wel met een bespreking van ons aller Volkslied. Over het „Wilhelmus” nu zijn enige boe kenplanken vol gedegen en minder ge degen werken volgeschreven en die stof overziende, zullen we zelfs bij de groot ste beperking, die we ons menen te moeten opleggen, niet kunnen volstaan met de ruimte die twee en ’n halve kolom ons hier biedt. Want, hoeveel er ook over ons Volkslied geschreven mag zijn, het is een treurig feit, dat het bij de brede lagen van ons volk, behalve wat betreft het ie en 6e couplet, weinig of zelfs totaal niet bekend is. Om een overzicht te verkrijgen, zullen we hier dan ook een der oudste teksten van het lied laten volgen, waarvan U ter verduidelijking de vet gedrukte re- gels of woorden, hieronder nader ziet verklaard. In ons volgend artikel hopen we dan over het gedicht een meer alge mene beschouwing te geven. Voor even tuele verwijzingen in dit artikel naar de tekst, doet U goed dit nummer van de krant te bewaren. De tekst van de 15 coupletten ontlenen we aan een oud zestiende eeuws ge schrift, waar wij aldus lezen: „Corts na dat Graef Lodewyck van Groe ningen opgebroken en.de van Gemmingen verdreven was, is de Prince van Oran gien na de Mase getogen. En de volchi EEN CHRISTELICK LIEDT, ghemaeckt ter eeren desselven Doorluch- tigste Heere Prince van Orangien etc. waer Van deerste Capitael van elck veers syner F.(ürstlichen) G.(nade) namen metbrengen. en Zuidwest Friesland Bolswartls Nieuwsblad i i BEVIN i II k =rt 'I I. 1 t g

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1