Het Wilsterprobleem I r Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek >1 U- 00000000000000 00000000000000 Vrijdag 23 Juli 1948 No. 56 44e Jaargang Bo 1 sward Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. O8INGA - ik, 1. 2. 3. i. 2. 3 1. te 2. rikanen zullen naar aanleiding van dit 3. n IA I I |z. e- de republikeinen! Het is zeer handig in derdaad en de democratische conventie welke Truman candidaat stelde was erg in haar nopjes met deze verkiezings- truc. Een belangrijke rol zal stellig de ontwik keling van de nabije toekomst in Europa •spelen. En het is best mogtlijk, dat Tru man ook met het oog op die ontwikke ling het Congres in de laatste dagen van Juli bijeen wil hebben. Zoals bekend wensen de Amerikanen in de verschenen. Volledige overeenstemming over het Duitse en andere problemen meldt het. Tegelijkertijd hebben te Was hington de grote diplomatieke en mili taire figuren vergaderd over de Berlijnse blokkade en thans zullen de besluiten der belde bijeenkomsten met elkaar moe ten worden vergeleken en in overeen stemming gebracht. 12 is ot ia lel ej. 'P. rk herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrllng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 er II, i) 1 ie g. in n- jn sn sn ie e- d, 18 kt st e- at as le :n >1- G. ia er v- lle n- In fan Gysbert Japiks :r d, •ij is k- g- D De Amerikanen zijn er natuurlijk voor het been stijf te houden, zij zelf hadden al economische sancties tegen Rusland willen nemen, zo als de blokkade van de Dardanellen en de sluiting van het Suezkanaal voor Russische schepen, waaruit de aanwe zigheid van een groot Amerikaans vloot- eskader in het Oosten der Middellandse Zee meteen verklaard is. Zij zouden ook bereid zijn met een gewapend convooi door de Russische blokkade heen te bre ken. Doch kennelijk wensten de Europe se bondgenoten, ook nog vóór zij te Den Haag bijeenkwamen niet direct zover te gaan. Men wees op de mogelijkheid van een nieuwe notawisselinng, mogelijk een beroep op Stalin. De Russen hunnerzijds hadden al een „eervolle terugtocht” voor de Westelijke geallieerden klaar, hun compromis-voor- stel was, dat zij zonder deelneming aan het bestuur van Berlijn, hun troepen als „gasten” der Russen te Berlijn mochten laten. Zij hebben zich trouwens al bereid verklaard geheel Berlijn van levensmid delen te voorzien. Het laatste noemen de Amerikanen propaganda, het compromis hebben zij afgewezen. Thans is men in officiële kringen te Washington van ge voelen dat de crisis van München ge ëvenaard wordt. Die naam heeft een on aangename klank in de oren van West- Europa. Toen in de dagen van Mün chen waren de Ver. Staten niet direct partij, thans wel. Zal daarin West-Europa toch nog aan- Berlijnse kwestie het been stijf te houden, al hebben de Russen het zenden van Amerikaanse su- perforten, bemand op oorlogssterkte naar Engeland, beantwoord met het zenden van zware luchtdoelartillerie naar Ber lijn. De Amerikanen menen, dat, wan neer de Westelijke mogendheden zich gereed tonen om zo nodig te vechten de noodzakelijkheid om te vechten zich niet zal voordoen, omdat de Russen geen oorlog willen. Al ligt dan, aldus een Amerikaans commentaar, een ongeluk in een klein hoekje, wat zeker gezegd mag worden nu de Russen in de corridor, waardoor de vliegtuigen der Westelijke geallieerden Berlijn van het nodige voor- I Dat president Truman weer de daat der Amerikaanse Palestina. Een succes voor de Veiligheidsraad en graaf Bernadotte, ook al zijn er m g )laatselljke gevechten en zal Je weg Frankrijk, waar de regering Schumann intussen aftrad omdat zij, doordat de socialisten voor een bezuiniging op de militaire cre- dieten stemden, in het parlement in de Trumans verkiezingstruc. De Berlijnse cri sis nadert het hoogtepunt West-Europa wenst voorzichtig te zijn. De Consultatieve Raad in Den Haag bijeen. Het resultaat blijft vaag. Rusland wil Berlijn voeden. Zal Augustus de beslissing brengen? Het Oost-Europees blok rammelt. Weer wapen stilstand in Palestina. zien, met jagers allerlei oefeningen hou den, die zich ook boven de vliegvelden in Berlijn vertonen. Voorts levert het element van nationale trots aan weers zijden ook zekere risico’s op, welke even min kunnen onderschat worden, zegt hetzelfde Amerikaanse commentaar la- koniek. Zo lakoniek nu nemen Engeland, Frankrijk en de Benelux de direct geïnteresseerden in W.-Europa, de zaak niet op. Het eerst trad aarzeling aan Franse zijde aan het licht in het eind van de vorige week, toen bericht werd dat de Fransen eerst een veei groter consolidatie van West-Europa noodza kelijk achtten, alvorens de Duitse kwes tie op de spits kan worden gedreven, zij meenden dat de Westelijke geallieerden zich onder Amerikaanse druk voortijdig in een krachtmeting met de Russen had den gestort. Daarna kwamen in Engeland heel wat bladen los met een waarschu wing, dat men bereid moest zijn wat water in de wijn te doen, en niet alles op de Berlijnse kaart moest zetten, want dat die kaart geen derde wereldoorlog waard was. Onder dergelijke omstandig heden kwam dan te Den Haag in het begin van deze week de Consultatieve Raad der West-Europese Unie bijeen, waar over allerlei zaken deze Unie be treffende is gesproken. Bevin, Bidault, Spaak, de Luxemburgse en onze minis ter van buitenlandse zaken waren aan wezig en deze hebben buiten tegenwoor digheid van hun deskundigen ook onder ling van gedachten gewisseld in een on der onsje, dat volgens de Engelse B.B.C. zo geheim en vertrouwelijk was, dat men zelfs niets op papier zette. Dat zal na tuurlijk over de Berlijnse kwestie ge gaan zijn. En er zal wel het een en an der gezegd zijn over het gebrek aan militaire voorbereiding speciaal bij de West-Europese landen op het vasteland en in het bijzonder van moëdiging vinden om samen met de gro te mogendheid van overzee pal te staan, of gaat men de weg naar een nieuw München, in deze crisis die, naar men zegt, begin Augustus fatale maand voor internationale verhoudingen haar hoogtepunt toe dat de beslissende verhouding zal bereiken. Ons lijkt het maand dan niet alleen van betekenis zal zijn voor de Westelijke geallieerden-- Rusland, maar ook voor die tussen West-Europa en de Ver. Staten. De laatsten hebben hun bevelhebber in Duitsland ter raadpleging nog eens naar Washington laten komen en mèt Canada, te elfder ure waarnemers gezonden naar de bijeenkomst der militaire commissie der Westelijke Unie. Blijkbaar om de le den dier Unie nog gauw een hart onder de riem te steken. Maar de mededeling tegelijkertijd door Washington gedaan, dat de Ver. Staten aan een verdediging op lange termijn denken en dat de hulp welke zij voorlopig kunnen verlenen, slechts een aanvulling kan zijn op de krachtsinspanning der leden zelve, moet op dezen als een koudwaterstraal wer ken! Overigens neemt men aan, dat de Russen thans druk op het Berlijnse ge meentebestuur zullen oefenen in verband met hun plannen de gehele levensmid delenvoorziening van die stad in handen te nemen. De Russen zullen wel trachten dit be stuur uit handen van de niet-communis. ten te nemen Bij alle narigheid is het een schrale troost dat het Oost-Europees blok Om wol to stjerren lit üs rjocht wol libjen leare. Sa libje en stjerre wy (o winsk en walde) yn 'e Heare. ontgonnen, verdwijnt de goudplevier. De totale achteruitgang is daarmee ech ter niet verklaard. Er moeten nog andere oorzaken zijn. Nu zegt Prof. Dr. E. Löhn berg te Stockholm in zijn Bulletin: „De oorzaak van de sterke achteruitgang van de goudplevier is de massavangst, waar bij grote aantallen worden gevangen en gedood.” Hoe groot is die vangst? In 1915 schreef de vogelvanger W. S. te L. in de Ned. Jager dat door hem in 52 jaar pl.c. 18000 goudplevieren waren ge vangen; dat is gemiddeld pl.m. 346 per jaar. Wanneer in aanmerking wordt ge. nomen, dat er toen meer goudplevieren waren en dat ook in het voorjaar werd gevangen,mag de gemiddelde vangst van de laatste jaren op pl.m. 200 vogels per man en per jaar worden gesteld. Gedurende het seizoen 1938/39 werden in Friesland gevangen 22588 goudplevie ren. Er waren toen 105 vogelvangers, zodat de gemiddelde vangst dat jaar 215 vogels per man bedroeg. Ook hieruit kan worden afgeleid, dat het verant woord is, de gemiddelde vangst per man en per jaar op pl.m. 200 vogels te stel len. Het aantal wilsterflappers In Friesland Is Inmiddels aangegroeid tot 180. (Leeu warder Courant van 7 Febr. 1948). Elk jaar laten dus pl.m. 36000 goudplevie ren in Friesland het leven. Worden ook andere vogels gevangen? Hoewel het in strijd is met de Vogel- wet 1936, worden er elk jaar ook kie viten gevangen. Goudplevieren en kie viten vertoeven vaak op de trek en op de pleisterplaatsen dikwijls in gezelschap. De kievitsvangst daardoor bevorderd. Bovendien de goudplevieren als lokvogel Zoals u ziet is in het besluit tot open stelling van het wilstervangen meer re kening gehouden met het belang van de flappers, dan met de wensen, uitgespro ken in het bovenstaande advies. Of dit verstandig ijs geweest? De tijd zal het candl- democratische partij voor het presidentschap zou wor den stond wel vast, nadat Eisenhouwer een candidatuur had geweigerd. Dat Trtuman ectyter zijn verkiezingscam pagne zo handig zou openen was een verrassing. Direct nadat hij tot candi daat gekozen was, riep hij n.l. het Con gres tegen 26 Juli in buitengewone zit ting bijeen. In die zitting wil Truman dan een reeks wetten laten behandelen o.a. betreffende prijsbeheersing, steun aan de bouwnijverheid en inzake de bur gerrechten der negers. Dewey, de can didaat der republikeinen voor het presi dentschap, heeft ook een vooruitstrevend programma, al gaat dat van Truman verder en al laat Dewey’s program zich niet in met het netelige vraagstuk van de gelijke rechten voor de neger. Tru man vindt nu dat de republikeinen hun verkiezingsbeloften maar eens waar moeten maken, en geeft hun daarvoor de gelegenheid zij hebben de meer derheid in het Congres door hun zijn voorstellen aan te bieden. Neemt het Congres die aan, dan profiteert Truman ei van omdat het zijn voorstellen zijn, verwerpt het ze, dan valt de blaam op bruik van levende vogels op de wip 8|eun beperkt moet worden tot Enge- of van gepraepareerde beschermde |anb. op hun beurt zullen de Fransen vogels te verbieden. zeggen, dat als Amerika direct omvang. rijke militaire steun aan de Westelijke geallieerden had toegezegd, de regering Schumann met groter gezag, wijzend op de huidige crisis in de betrekkingen met Rusland, in het parlement voor de credieten had kunnen opkomen. Omtrent de uitslag der besprekingen in Den Haag weet nten natuurlijk niet het ware, al Is er een communiqué, dat weinig zegt, en niets natuurlijk over de Berlijnse kwestie, naar een werkelijke vrede nog lang zijn, unt'o r\ Li OM OH Unl Irlrl I o M r» «-» M o 4 o 1 M rf J minderheid bleef, zodat Bidault al de-1 ook rammelt. Opvallend was het dat de Zuid-Slavische gezant aanwezig was bij de receptie te Den Haag ter ere van de ministers der Westelijke Unie; Moskou zal daarvan het hare hebben te zeggen, evenals van een tussen Washington en Belgrado ge sloten financiële overeenkomst, terwijl de snelle beëindiging van de min of meer revolutionnalre beweging in Italië naar aanleiding van de aanslag op Togliatti voor haar een teleurstelling moet zijn. Het enige opwekkende nieuws van deze overzichtsperiode is de officiële aanvaar ding door belde partijen van de order staakt het vuren In eikaars wordt hebben weinig waarde, terwijl de zwartbonte kievit op de wip uitstekend voldoet. Maakt men dan nog gebruik van de wip? Deze vraag moet helaas bevestigend be antwoord worden. Ook in het seizoen 1947 is het weer geconstateerd. De mis handeling, die een lokvogel op de wip ondergaat en de verwondingen, die hij daarbij kan oplopen, zijn van dien aard, dat dit gebruik In de tegenwoordige tijd niet meer past. Er zijn Friezen, die terwille van de tra ditie de schuiltent van de wilstervanger in het herfstige veld niet willen missen Traditie wordt voor hen cultuur, terwijl zij in werkelijkheid slechts de vorm is, waarvan de cultuur zich bedient. Elke cultuur, die niet dood is, maar een be- leren paalde ontwikkelingsgang volgt, hand haaft tradities, vormt nieuwe en zet oude overboord. En dat is maar gelukkig ook. Al zijn er onder de vogelvangers ook amateurs, voor de meeste levert de vangst een aardige bijverdienste op. Bo. vendien wordt ze uitgeoefend in de tijd, dat er in sommige beroepen weinig of geen werk is. Deze bijverdienste zal in het vogelvangersgezin niet gemist kun nen worden, zonder dat op andere wijze de vrijkomende tijd productief kan wor den gemaakt. Het na-oorlogse Nederland met zijn groot gebrek aan arbeidskrach ten zal de jongere vogelvangers wel aan werk helpen. Maar voor de ouderen is dat moeilijker en hun belangen dienen behartigd tc worden. Wat zegt het Gezamenlijk Advies van de Stichting van de Landbouw, de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, de Nederlandse Jagers- /ereniging en de Vereniging tot beharti ging van de belangen bij het Eenden- kooibedrljf ten aanzien van de goudple- vierenvangst? In dit advies wordt vastgesreld: de zuidelijke vorm van de goudple vier is als broedvogel uit Nederland verdwenen en in Denemarken en Zweden onrustbarend verminderd, de noordelijke vorm gaat sterk ach teruit; de Aziatische goudplevier kan bui- teh beschouwing blijven. Vervolgens wordt voorgesteld: Artikel 16 van de Jachtwet 1923 zoda nig te wijzigen, dat de vangst met netten verboden wordt. Een bevredigende oplossing van het wll- sterprobleem kan slechts verkregen wor den, wanneer: de instandhouding van de goudple vier vooropstaat; met de belangen van de vogelvan gers ernstig rekening wordt gehou den; het probleem internationaal bekeken wordt; de cultuur door de traditie geen ge weld wordt aangedaan. Zo opgevat en nader uitgewerkt zou het aanbeveling verdienen: in artikel 1 van de Jachtwet 1923 de goudplevier als jachtwild schrappen, waardoor hij onder de missionair Vogelwet 1936 valt; de belangen van de bestaande vo- was ook. Werkelijk een ramp I op dit kritieke moment. Tal van Ame rikanen zullen naar aanleiding van dit I gelvangers te behartigen door het in- fC|f betogen dat Amerika's militaire steun stellen van een overgangstijd; aan bet Europese vasteland op deze stellen van een overgangstijd; aan bet Europese vasteland op deze gedurende die overgangstijd het ge-w|jze toch verspild zou zijn, en dat deze I Pootaardappels. Het bij uitstek agrarisch gewest Fries land is voor Nederland wel inderdaad een deviezen producerend gebied. Eer stens zijn daar de pootaardappelen, wel ke veel beter zijn dan die waar ook van daan. De vraag naar de Friese poters is dan ook zeer groot en het is zelfs zo, dat hier autobussen vol met vreemde lingen komen, welke buitenlanders spe ciaal naar Friesland komen om kennis te nemen van de pootaardappelverbouw. Het zijn vogels van diverse pluimage, Belgen, Fransen, Denen, Zweden, Engel- sen, Zuid-Afrikaners en zelfs Egyptena. ren. Het hoofddoel van het bezoek is, om zich op de hoogte te stellen en indien mogelijk om er achter te komen hoe de boerenl het klaar spelen een dergelijk buitengewoon goed product te telen. Ze kunnen het zien, maar om het na te doen, valt niet mee, want hier spreken zeer verscheiden factoren, als grondsoort en klimaat en natuurlijk, de ervaring in jaren van aardappeltelen opgedaan, een woordje mee. Bovendien krijgen we de indruk, dat de boeren hen wel „it neiste” zeggen, maar het „allerneiste” toch wel voor zich zelf houden. In elk geval is het een feit, dat de Friese pootaardappel beter is en meer gevraagd wordt dan de andere voor export bestemde poters in Nederland. Toch is de prijs van de Friese aardappe len niet hoger dan de andere, omdat de Nederlandse regering deze heeft gelijk gemaakt, maar wel is de vraag van het buitenland, dat het gehele Nederlandse kwantum pootaardappelen dat voor tx- Streekblad voor West» en Als in het voorjaar de Friese eierzoeker ondergaat. Waar het broedterrein wordt over de velden zwerft en op zijn manier van het natuurschoon geniet, wordt dik- 1 wijls de opmerking gemaakt, dat er i vroeger meer eieren te vinden waren. Toen was de weidevogelstand veel be- I ter, want met het voortschrijden van de i cultuur nam het aantal weidevogels af. Daaraan valt nu eenmaal niets te ver anderen. Maar, dat die Belgen en Fran sen doorgaan met onze kieviten te van gen, dat kan de eierzoeker niet verdu ren. Die vangst moet verboden worden. Dat is de taak van de internationale vo gelbescherming. Gaat het echter om de goudplevier en klagen Denen en Zweden over de massa vangst in Friesland, dan laten de Friese vogelvangers een heel ander geluid horen. Het wilsterflappen moet frank en vrij kunnen geschieden. En de uitvoering daarvan is hun wel toevertrouwd. De internationale vogelbescherming heeft hier geen zeggenschap. De nationale moet zich maar bezighouden met de Ne derlandse broedvogels. En de goudple vier moet beschermd worden door de bewoners van het hoge Noorden. Deze uitingen latend voor wat ze zijn, behoeft het niemand te verwonderen, dat er eierzoeker-wilstervangers zijn, die de kluts totaal kwijt raken. Daarom is het van groot belang, 't wilsterprobleem eens zakelijk te bekijken van uit het oog punt der practlsche natuurbescherming, temeer daar juist de vorige week in de couranten melding werd gemaakt van 't feit, dat het „wilsterflappen” per 15 Aug. weer is opengesteld. Wij doen dit aan de hand van wat J. D. B.(rada) schreef in het Mededelingen blad van de Bond van Friese Vogelbe- schermingswachten. Het broedgebied van de goudplevier ligt in Noord-Europa. Waar zich toendra’s, hoogvenen en natte heidevelden uitstrek ken,, klinkt in het voorjaar de melodieu ze roep. Het winterkwartier bevindt zich in En geland, Frankrijk of Spanje. De najaarstrek is gericht van het N.O. naar het Z.W. Maar door de opkeren de werking van Oostzee en Noordzee en de geleidende Invloed van voedselrijke gebieden achter de kust, ondergaat deze richting tal van wijzigingen en hebben zulke sterke concentraties plaats, dat practisch alle goudplevieren de grote reis over Nederland maken. De trekbaan loopt over Groningen, Friesland en Hol land. Hier staan dan ook de vogelvan gers klaar, om er zoveel mogelijk in hun net te bemachtigen. Dit vangen wordt nog bevorderd door de omstandigheid, dat de goudplevier onderweg graag blijft pleisteren. Hij behoort tot het „zetwlld". En een gevolg hiervan is, dat op de dagen, die vooraf gaan aan een vorst periode, grote vluchten goudplevieren kunnen worden waargenomen. De voorjaarstrek loopt in omgekeerde richting. Deze Is weinig of niet gecon centreerd. Daardoor is hij voor de vogel vangers van minder betekenis. De laatste jaren werd de voorjaarsvangst niet meer toegestaan. Hoe Is de goudplevierstand? Uit het voorgaande volgt, dat reze vraag In het trekgebied moeilijk te beantwoor den is. Door de zeer sterke concentra ties van de najaarstrek blijft de moge lijkheid bestaan, dat plaatselijk aanzien lijke vluchten worden aangetroffen. DU zou aanleiding kunnen geven tot de ver keerde opvatting, dat het met de achter uitgang van de goudplevier nog wat mee valt. Toch is men het er over eens, dat er vroeger in Friesland veel meer wil- sters waren en dat de trekbaan toen heel wat breder was. (Put, vogelvanger, Heeg). Het wilsterflappen werd toen uitgeoefend op plaatsen, waar thans nimmermeer een goudplevier wordt waargenomen. Gemakkelijkër is het de vraag te beant woorden in het broedgebied. Vóór 1925 was de goudplevier broedvo gel in Nederland. Van 1925 tot 1930 is hij verdwenen uit Drente en Westerwol- de en van 1930 tot 1935 uit de Peel Thans broeden in Nederland geen goud plevieren meer. In Duitsland was hij omstreeks 1939 bijna geheel verdwenen uit het Bourtan- ger Moor. (Drost, Leiter Vogelwarte Helgoland). Op Ldsö en Jutland in Denemarken broedden in 1939 nog 45 a 80 paren. En in datzelfde jaar 1939 werd ook in Zweden een sterke achteruitgang vast gesteld. Het is duidelijk, dat de plaatselijke ach teruitgang dikwijls het gevolg zal zijn van de wijzigingen, die het landschap Bolswanls Nieuwsblad 46 4. ir TRUMAN in L 18- s. i il .8, 8- 3- ir. jr

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1