Reacties op NIWIN De komende hittegolf Goed Maar dan reëel I Fan de Martinytoer 00000000000000 door Nederland 00000000000000 No. 57 Dinsdag 27 Juli 1948 West* en Zuidwest Friesland Streekblad voor Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Tj. de J. fan Gysbert Japiks Om het arbeidersprobleem In de mijn streek op te lossen, wordt de mogelijk heid onderzocht om Italiaanse mijnwer kers te werk te stellen. Dr. A. L. Heerma van Vos, Rljksarchlva- rls In Friesland, Is Zaterdagavond, ter wijl hij het kegelspel beoefende, plotse ling tengevolge van een hartverlamming overleden. Een bommenwerper van de Nederlandse Marine luchtvaartdienst vloog op de oostkust van Schotland tegen een heuvel te pletter. Te Rotterdam kan een nieuw carillon 31 Augustus officieel in gebruik worden genomen. Het nieuwe handelsaccoord tussen Ne derland en Frankrijk, dat op 11 Juni In Parijs geparafeerd werd, Is Dinsdag j.l. door minister Georges Bldault en minis ter C. O. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout ondertekend. De heer Hellker te Schiedam kreeg een prijs in de U.N.O.opstel-wedstrijd en mag nu een maand gratis naar Amerika om er het werk van de Verenigde Naties na der te leren kennen. De „Noordam” Is onderweg Uit New York naar Nederland met 57000 Engelse ponden hulpverleningsgoederen, bestaan de uit voedsel en kleding voor volwas senen en kinderen in Nederland. Ball-polntpennen mogen voor de invul ling van PTT-formulieren niet gebruikt worden. De recherche te Venlo heeft de daders aangehouden van een brutale overval Woensdagavond omstreeks twaalf uur gepleegd op de venter P. Roberts uit Slt- tard, die bewusteloos werd geslagen en beroofd. De tsjinst fan de Rykslénboukonsulint yn Snits is tsjintwurdich wol bysünder ac- tyf. En har wurk forriedt in praktysk ynsjoch, hwat it greidebidriuw yn dizze hoeke sa nea kend hat. Hja steane mei beide fuotten op ’e groun en sjogge der net tsjin op de kou by de hoarnen to nimmen. Derby is it in great foarrjocht dat de hiele tsjinst, ünder beding fan Ir. H. van der Molen, yn har foarljochting en qmgong boer mei de boeren en Fries mei de Friezen is. It kin net misse of de ynfloed fan dit wurkjen sil hjirre tige po pulair en fruchtber wurde. Alle fragen, hwer’t de greidboer mei sit, sette hja op ’e hispel en nei in deeglike stüdzje brln- ge se dy dingen fuort yn de deistige praktyk. De libbene by de deade, sadat der gjin üntwyk is en it Qfwaeid praetsje fan: „Ja, dat is theory”, net mear op giet. Sa hat dizze tsjinst nou in fikse buorkerij tusken Wornmels en Easterein makke ta in proefbidriuw foar it fraech- stik fan’ de mechanisaesje. Alle wurk fan de greidboer wurdt der dien troch masines’en de bidoeling is derby binammen om oeral dy masines foar to finen, dy’t foar de boer it meast praktysk en foardielich binne. De pleats is likernoch 90 pounsmiet great en heart natuurlijk over gekankerd worden, maar U zult het met mij eens zijn, dat dit zeker niet redelijk is. Tot slot nog een ding over de cantine- wagens. Waar rijden zij? Overal. Met ’n gerust geweten kan ik zeggen, dat ik ze tot in de meest afgelegen plaatsen ge zien heb, mits de conditie van de we- wegen dit toeliet. Toch zal ik U een staaltje geven, waardoor ook op dit punt een verkeerde opvatting kan ontstaan. De cantinewagen van „Ommen” komt op zekere dag na een zware tocht naar het Krawangse ’s avonds laat in Batavia terug. Van onder tot boven onder de vette rode modder na een week rijden over de pokdalige wegen in dit gebied. De bemanning was zwaar vermoeid. Prompt de volgende morgen komt ’t ver. zoek van een compagnie, die van buiten is gekomen en voor het militair hospitaal wacht om doorgelicht te worden, of de wagen niet kan komen, want ze stikken van de dorst. Snel wordt er Ingeladen en met frisse moed trekt de wagen er weer op uit. Wilt U de reactie van een der wachtenden? „Ja, in Batavia, daar rijden ze wel rond, maar buiten? Ho maart” Zoudt U dit nog kankeren willen noe men? En zo is er nog wel meer op te sommen, waar zogenaamd over geklaagd zou kunnen worden. Bedenk dat er 120.000 militairen in de Archipel zijn, die over gebieden zijn verspreid, waarvan U zich bijna geen idee kunt vormen. Als U van Den Haag naar Amsterdam gaat, hebt U een, „reis” gemaakt. Deze afstand komt overeen met die van Batavia naar Bui tenzorg en dat ligt voor onze begrippen vrijviel naast elkaar. Als we hier over afstanden gaan praten, gaat het over BataviaMedan gelijk Amsterdam-Rome en nog maar niet eens te spreken over de grote Oost- en Nieuw Guinea. U voelt de moeilijkheden wel. Bij een dergelijke fantastische spreiding kan nu eenmaal niet iedereen gelijk en even frequent be diend worden. Komen er bijv. 3000 hockey-sticks aan, dan blijven er altijd nog 117000 zonder stick. Mogen die nu gaan klagen? Neen, want zij krijgen dan bijv, een tafeltennis-net of voetballen, tennisrackets of athletlek-materiaal. Precies zo gaat; het met de artisten, die U uitzendt. Het is absoluut onmogelijk, dat er iedere week op al die honderden posten een gezelschap optreedt. Daartoe waren zelfs.de Amerikanen niet in staat, die toch over zo veel meer middelen dan wij beschikken. Maar ja, het loopt in de wereld steeds zo, dat een enkele klacht diepere indruk maakt dan tal van tevre- denheidsbetuigingen. En daarom zou ik dit praatje willen besluiten met U de verzekering te geven, dat wij allen, en dan bedoel ik de overgrote meerderheid van de militairen in Indië, U en de or ganisatie NIWIN, dus het gehele thuis front, dankbaar zijn voor alles wat U in dat kleine landje aan de Noordzee voor ons welzijn verricht, Laat ik het tikkeltje arrogant zeggen: „Wij zijn tevreden!” Wij zien en lezen de stroom van tijd schriften, genieten van de pakketten, die U ons zendt, sporten met het materiaal, dat zijn weg hierheen vond, en vergeten onze zorgen op een avond, waar Neder landse artisten optreden. Het is moeilijk om alles vplledig op te noemen, maar ik zou het zeker niet zijn, als ik de radio vergat In de allereerste plaats de ont vangers, waardoor wij de verschillende omroepstations kunnen beluisteren. En door die radiotoestellen horen wij onze eigen stem, de stem van het programma van de Nederlandse strijdkrachten, ook weer mogelijk dank zij de vele technische steun van de NIWIN. U hebt er zelf aan meegewerkt, dat wij elkaar over en weer kunnen horen. cte romte wenje en dertroch fakentiids gjln mejkers krije kinne, bitsjut dit in ütkomst. Men kin as boer der grif mar rekken mei hélde, dat in great dlel fan it jonge folk net mear melke wol, omdat hja tlnke, dat it harren dan fierst to folie bynt. De animo foar it melken learen is net great en It kin net oergean. De Grln. zqr methoade fan it melken mei in fêste ploech melkers, dy’t mei in jeep fan boer ta boer geane, hat net oan de forwach- tlngen blantwurde. Dat giet tofolle de wel op fan in forkeard soarte Ameri- kaensk buorkjen. Foar dizze minsken wurdt it fé ek in stik masine en tinkt men net genöch om de fine lytse din gen, dy’t krekt it bliuwende sukses üt- meitsje. Wy jowe fier de foarkar oan de melkmasine yn hannen fan de eigen boer, dy’t noed stiet foar syn fé en der daliks by is as der hwat oan hapert. Fan de sosiale kant sjoen leit hjir wer in stik tragyk. Hwant 140 melkmasines bitsjut ek 140 arbeiders minder. Op dit stuit is dat in ütkomst, hwant hja binne jit krap en net goedkeap yn lean en lés ten, mar bliuwt dat sa? En derby wur- ket it al wer mear mei ta it üttinjen fan de bifolking yn de swiere greidhoeke. En fan alle kontrijen sit der al sünt jier en dei it minste groei yn, ja, men kin hjir net iens lyk hélde. Hwermei ik net sizze wol, dat it dêrom al foaroardield is, mar wol, dat it perspektyf fan dizze hoeke sosiael sjoen net botte gunstich is. De wurksumheden fan de üngetiid binne al in hiel ein hinne mechanisearre, it greppeljen en dongstruijen gean dé- selde kant üt, yn en om de pleats wurdt de masine baes. Men kin de tiid net kea- re, hy héldt ek yn greidhoeke gjin skoft. Te Breskens heeft zich een geval van dierenmishandeling voorgedaan. Een veehouder, die dezer dagen ’s morgens zijn koeien in de weide wilde gaan mel ken, bevond, dat van een van de dieren een speen was afgesneden. De International Friendship League or ganiseert op 31 Juli in Langweer een 14- daags zeilkamp voor Engelsen, Fransen en. Nederlanders. Een complot van winkeldieven, met ver takkingen in tal van plafftsen in ons land, is te Deventer ontdekt. Reeds drie per sonen zijn gearresteerd. Zeven millioen gulden wordt in het nieu we handelsaccoord tussen Nederland en Frankrijk beschikbaar gesteld voor de gene, die in het verdragsjaar naar Frank rijk reizen. De productie van de Limburgse steen kolenmijnen bedroeg in de week van 12 t.m. 17 Juli 216.876 ton, tegen 215.317 ton in de voorafgaande week. Toenemend verkeer. In Maart 1948 werd er op de rijkswegen tweemaal zoveel gefietst en gemotorfietst als in Maart 1947. Er waren in die maand 60 meer personenauto’s, 40 meer bussen en 3 meer vrachtauto’s op de weg. Te Drachten wordt vandaag voor het eerst in Friesland een bijenmarkt gehou den. Het initiatief is uitgegaan van de afd. Beetsterzwaag van de Vereniging ter bevordering van de Bijenteelt in Ne derland. Te Hank (N.B.) had een ernstig ongeval plaats, ten gevolge waarvan één kindje werd gedood en het ander zwaar ge wond. Het „Prins Bemhardfonds” zal een lan delijke feestkrant uitgeven, genaamd „De Oranjepost”. Deze krant, bestaande uit twaalf pagina’s, bevat o.a. programma’s van de plechtigheden en artikelen en te keningen van vooraanstaande kunste naars. As de dead üs arbeit einigje wol, as dy üs de ban tarikt om yn ’e thüshaven yn to heljen, as dy üs rjochte honk- wenningen bringe wol, dan soene wy üs arbeit wol jerne weroan bigjinne wolle, it seil jitris nei de wyn keare en üs ünk wer op ’e nij biwannelje. Volgens het weerpraatje is er een hitte golf op komst. Velen vragen zich thans reeds af hoe een aangenaam plekje te vinden, waar men niet al te zeer last van de warmte zal hebben. Gelukkig biedt Bolsward sedert ’n week een plaats, waar men zelfs bij de hoog ste thermometerstand met veel genoegen enkele uurtjes kan vertoeven. Wij be doelen de koele zalen en gangen van ’t raadhuis, wftr thans de tentoonstelling van Friese kunst wordt gehouden. Trou wens de expositie mag zich reeds in een flinke belangstelling verheugen, zo wordt vandaag of morgen de 2000e bezoeker verwacht. Met schijnwerpers en gewij zigde opstelling van de lampen is het thans ook ’s avonds bij kunstlicht xtot een waar genoegen geworden de ten toonstelling van schilderijen en beeld houwwerken te bezichtigen. Velen maken ook reeds gebruik van de mogelijkheid in groepsverband tegen gereduceerde prijs een bezoek aan deze kunstverzameling te brengen. Groepen boven de 15 perso nen betalen bijv, half geld, dus f 0.25 en schoolkinderen slechts tien cent per leerling. Ook willen we er gaarne op wijzen, dat de meeste inzendingen te koop zijn. Trouwens enkele doeken en tekeningen prijken reeds met het kaartje „verkocht”. Voor Bolswarders en oud-Bolswarders is deze tentoonstelling wel in het bij zonder aantrekkelijk door de verzameling tekeningen en schetsen van Ids Wiersma die menig hoekje van oud Bolsward te zien geven. De tentoonstelling Is ,’s Zon dags gesloten en op werkdagen geopend van 9-12, 2-5 en 7-10 uur. In de uitzending voor Nederland van het Indische Radioprogramma voor de strijdkrachten, heeft de 2de luitenant Leo een toespraak gehouden, die ook voor onze lezers van groot belang is. Wij menen er daarom goed aan te doen, de tekst can deze causerie hier te publiceren. Het zou volkomen overbodige moeite zijn als ik nu een poging zou doen te vertellen over opzet en doel van de NI WIN. In de eerste plaats weet gij in Nederland dit beter dan ik, want het is uw organisatie, en in de tweede plaats ben ik zelf geen NIWINman. Dat U weet wat de NIWIN inhoudt en wat zij be oogt, hebt gij afdoende bewezen door de enorme successen waarmede haar ac ties in het vaderland gevoerd worden. Maar als rechtgeaard Nederlander wilt U ook weten wat de practische resul taten zijn van de inspanningen die U zich getroost. Nietwaar, wat komt er uit de bus? Het is ten slotte Uw goed recht om te weten wat er met het geld voor Uw jongens gedaan wordt. Ik twijfel er niet aan of in grote lijnen zal U dit wel bekend zijn, maar helaas zitten er wat addertjes onder het gras, die zo af en toe hun kop opsteken en wat verwar ring stichten. Dat zijn de ongegronde of schromelijk overdreven klachten die U vanuit Indië op velerlei manieren berei ken, en ik geloof dat Ik door mijn vele reizen en uitgebreid contact met de troep U daar wel iets meer over vertellen kan. Het soldatenleven is dikwijls moeilijk en hard, er kunnen dagen zijn, dat het uiter ste van je gevergd wordt. Dat geldt voor iedere man in het leger, zowel voor hem achter het bureau in de grote stad als voor de soldaten tussen de sawah’s en bergen, ver landinwaarts. En als op zo'n dag nog iets mankeert aan de welzljns- verzorging, wel, dan loopt de emmer precies over. De pen wordt gegrepen en het regent klachten op de verantwoorde lijke bureaux in Batavia. Dat is helemaal niet erg, beter nog: ’t is juist de bedoe ling, want het Is de taak van deze In stantles om de klachten te onderzoeken. Meestal blijkt dan wei, dat de dingen al te somber gezien zijn, doch mocht de klacht Inderdaad gegrond zijn, dan wor den terstond maatregelen genomen om de toestand te verbeteren. Erger is wat een kleine groep heethoof den doet. Zonder zich te overtuigen, of hetgeen zij gaan schrijven juist en ver antwoord is, grijpen zij een postblad en vertellen U thuis, wat een bende het is en zij schamen zich niet daaraan de op wekking te koppelen: „Geef Je geld niet aan de NIWIN, we zien er hier toch nooit iets van." Eigenlijk Is het voor Iemand, die hier In Indië zit, zo duidelijk, dat hier de dwaas heid dik bovenop ligt, dat hij het niet eens de moeite waard acht om daar nog commentaar op te leveren. Maar ik kan me voorstellen, dat U, die zo ver weg bent en voor een juist inzicht afhanke lijk van de mededelingen van anderen, door dergelijk geschrijf een onbehagelijk gejoel krijgt, en dat U zich gaat afvra gen: „Zou er toch niet lets van waar zijn?” Het moet voor tl wel erg zuur zijn, als U leest, dat cantlnewagens fou rag« rlfden en /lat1 de radio-geluids- Installaties er uit gesloopt zijn, dat de grote stroom van ontspanning bij uit stek op Batavia en niet op de buiten posten gericht Is. Kijk, een cantinewagen is een cantinewagen en wordt dus niet gebruikt om te fourageren. Maar als die zelfde cantinewagen op weg is naar een onderdeel, waarvan de fouragewagen is uitgevallen en er wordt gevraagd, of er niet een paar kisten brood mee kunnen, dan is het natuurlijk onjuist om te zeg gen, dat deze cantinewagen fourage rijdt. Nu zult U begrijpen, dat fourage- rijden en. fouragerijden twee is, en dat het juist waanzin geweest zou zijn, als Uw cantinewagen in dit geval geen brood meegenomen had. Uiteindelijk is brood nog iets belangrijker dan rollen pepermunt en limonade, en als er dan bij een onderdeel een wagen komt, die alles bij zich heeft, is-ie dubbel welkom. Ja, en dan de geluidsinstallaties. Als er ergens een nieuwe cantinewagen aan komt, is die niet voorzien van een in stallatie, omdat de NIWIN die apart in kisten verpakt uit Nederland verzendt, juist otA diefstal te voorkomen. Door de enorme afstanden in de Archipel en de moeilijkheden bij het vervoer kan het voorkomen, dat de installatie enige tijd na de wagen aankomt. In die tussentijd rijdt hij dus zonder muziek. Daar kan dan oan W. H. de Jong to Easterein. It sprekt fansels, dat de melkmasine hjir ien fan de bllangrykste punten ütmakket, hwant lt melken Is It wlchtichste wurk op in greidpleats. Dizze winter binne der op in stik of acht plakken, ek hjir yn ’e stêd, yn Snits en yn Wornmels kursussen hél den om op ’e hlchte to kommen mei de melkmasines. De haed-assistent fan de hear van der Molen, de hear van Es, hat hjir treflik wurk dien. En dat de greid boer der wol oan wol, blykt hjir wol üt, dat op 1 Juny al 136 boeren yn de Süd- westhoeke fan Fryslén In melkmasine yn bidriuw hiene. Alhoewol de „Surge" meast nomd is, binne der lykwols jit seis oare merken yn gebrük, hwerfan de Gascoigne en de Fullwood it meast. De Onkosten de kou wurde oanjown op in bidrach tusken de tweintich en tritich goune al nei gelang it in great of in lyts bidruw is. Op in bidriuw, sa’t hjir in bulte binne, fan sa’n tritich melkekij, is de birekken likernoch sa: Noadich binne in. masine mei trije appa raten, dy kostje f3000.Foar it ré- meitsjen fan in fêst melkersplak wurdt f 750.rekkene. Ofskriuwing fan masine en rinte fan it jild f 360.fan it melkers plak f 90.Kosten fan it elektrysk f 72, foar oalje f 12.Underhéld f50.en foar it guod om skjin to meitsjen f 25. De totale kosten binne dan f 609.—. Foar 30 kij komt dit dus op in f 20.de kou. Der binne twa man by nedich, dos kin men grif ien ütsparje by de gewoane wisansje. En dizze birekken kin bisjen lije, derby hat men de saek net opset fan de side fan de fabrikant, mar tige rekken hélden mei in romme ofskriuwing en rinte, hwat yn de praktyk w.olris oer ’e holle sjoen wurdt De tsjinst komt ta de konklüzje, dat in masine fêst goed üt- kin as men der ien melker mei ütsparje kin. Binammen foar de boeren dy’t op De N.V, Waldorp Radio te Den Haag hoopt volgend jaar met de productie van electrische naaimachines te kunnen be ginnen. Waar? Eén predikant in Friesland óver kwam een eigenaardig ongeval. Hij sloeg zo had op de bijbel, dat de lessenaar on der deze krachtprestatie bezweek en neerstortte. De dominee tuimelde de bij bel achterna een brak zijn pols. Te Zandvoort werd het z.g. „stoelen- strand” ingekort, waardoor men op een veel groter gedeelte strand in zwembroek of zwempak mag rondlopen. De 60-jarige P. Kraayeveld te Schiedam is met zijn rijwiel tegen een passerende vrachtauto aangereden. De man was op slag dood. In de ziekenzaal van het Huis van Be waring te Amsterdam werd rechtszitting gelfóuden, toen daar een zieke kroonge tuige moest worden gehoord. Drie exploitanten van bekende inrichtin gen te Den Haag zijn geverbaliseerd om dat zij voor hun zaken 1200 literjenever tegen prijzen van f 15 tot f 20 per liter hadden gekocht. De restauratie van het kasteel van Dus- sen tot kasteel-raadhuls en gemeentewo- nlng zal doorgang vinden. Het werk zal ongeveer f200.000 kosten. De radartoren te West-Terschelling, die het eiland sinds de bezettingstijd, waar in de»toren door de Duitsers is gebouwd, heeft ontsierd, zal verdwijnen. Het Ned. m.s. Kaap Falga, met timmer hout van Zweden naar Harlingen, is 20 dezer met machineschade te Rendsburg binnengelopen. Foei JapL Bij het verwerken van oud pa pier in de strocartonfabrlek „Ceres” te Oude Pekela ontdekten arbeiders tassen het oude papier een pak met munitie. OngevaL Op het dek van het Noorse m.s. Lionel, dat te Philadelphia een te Am sterdam ingenomen lading gietijzer loste, is een walkraan gevallen. Jhr. mr„ G. Ruys de Beerenbrouck heeft wegens zijn benoeming tot lid der Eer ste Kamer ontslag genomen als lid van de Prov. Staten van Limburg. In e>en hotelkamer te Den Haag is de 44-. jarige matroos P. de R. uit Amsterdam door rook gevolg van een brandje, dat vermoedelijk was ontstaan, doordat hij op bed een sigaret had liggen roken gestikt. Pater Henri de Oreeve, de bekende ra- dlo-spreker, zal 15 Aug. zijn zilveren priesterjubileum herdenken. Een tolletwagen, ruimte biedend aan 6 personen drie dames en drie heren en voorzien van hygiënische apparatuur die opgesteld zal worden op plaatsen waar grote mensenmenigten verzameld zijn, is bij wijze van proef door de Am sterdamse stadsreiniging in dienst 'ge steld. De burgemeester van Makassar, Abdoel- Hamld Daeng Magasslng, is voor een be zoek aan Nederland ter bijwoning van de jubileumfeesten, uitgenodigd. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling .Advertentieprijs10 cent per mm Giro 87926 44e Jaargang Bolswarils Nieuwsblad 47 1 3 1 v ’/eischijnt DINSDAG^en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1