maanden Rode Kruiswerk Buitenlands i Overzicht Provinciale Kroniek op Oost-Madoera 00000000000000 00000000000000 No. 58 44e Jaargang Vrijdag 30 Juli 1948 Streekblad voor Weit- Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - e n B o 1 s wa r d Duitsland, Soemenep, 12 Juli 1948, I. De constituerende vergadering zal J 3, :n onder el, en iet iet r - r Rusland maar eniger- met die der r r en er van de „Chr. Auteurskring van de Maat schappij der Nederlandse letterkunde” en van het „Nederlandse P. E. N.-centrum”. Dr. Heerma van Vos. f Op 54-jarige leeftijd is plotseling, tenge volge van een hartverlamming, overle den de rijks-archivaris in Friesland, Dr. A. L. Heerma van Voss. Hoewel Braban der van afkomst, heeft dr. Heerma van De regering van Malakka heeft intussen bekend gemaakt, dat zij de communistische partij en enkele man- tel-organisaties heeft verboden. In de officiële bekendmaking van dit be richt wordt medegedeeld, dat al deze organisaties hebben meegewerkt aan ’t beramen en uitvoeren van al die geweld daden, waaronder de bevolking van Ma lakka de laatste tijd zo zwaar heeft moe ten lijden, De comm. partij is het cen trum van de hele actie en zij steunt op allerlei wijze de verschillende terreur- benden, die reeds zoveel slachtoffers ge maakt hebben. Het uiteindelijke doel van al deze acties is, de wettige regering van Malakka omver te werpen. Tussen de drie Westelijke militaire gou verneurs in Bijenmarkt. Op initiatief van de afd. Beetsterzwaag van de Verfeniging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland is deze eerste bijenmarkt te Drachten gehouden. Het is een experiment en als het slaagt, wil men jaarlijks twee bijenmarkten houden, na tuurlijk In samenwerking met andere Friese afdelingen. De markten zullen worden gehouden te Drachten en te Hee- renveen. Het gaat goed met het Prov. Electr. Bedrijf in Friesland. Er is tenminste in 1947 een winst gemaakt van f729.536.57. Welis waar zit hier een bedrag van f 110.912.73 in van verkochte generatoren en ketels, welke reeds waren afgeschreven, maar dat moet toch inderdaad als winst wor den beschouwd. Van deze tvinst is toe gevoegd aan de reserve „machineschade- fonds” en „fonds voor onrendabele aan sluitingen” elk f 100.000.terwijl het restant is toegevoegd aan de algemene reserve. Vergeleken met 1946 steeg de stroom- afzet van 57.059.866 kwh tot 66.445.535 kwh is 16^ De stroomontvangsten stegen met 19/2 n.l. van f 4.522.000. - tot f5.404.000.De materiaalschaarste nam in 1947 toe inplaats van af, waar- ''eiBCfiljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrllng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 de ke ze de st. d- og AA is n- in :r. ?d Is sn en )t r. 0 te In id Toen het bezoek aan onze poliklinieken in het Noorden en Oosten van het re gentschap Soemehep en de daarbij be horende eilanden langzamerhand begon af te nemen, kon het tweede Friese Mo biele Rode Kruis-team, sedert kort ver sterkt met een hulpverpleegster uit Z.- Limburg, onlangs zijn aandacht gaan besteden aan het Zuidwestelijk gedeelte, dat aanvankelijk ter behandeling was toevertrouwd aan de enige arts van de dienst Volksgezondheid in dit gebied met ongeveer millioen inwoners. Deze inheemse dokter bleek daartoe door gebrek aan personeel en geneesmiddelen echter niet in staat te zijn, zodat hij dankbaar ons aanbod om hem dok in dit ressort te komen helpen, aanvaard de. Zo openden wij reeds in twee centra, plaatsen van 10 A 20.000 inwoners met dicht bevolkte omgeving, poliklinieken, waar samen op één dag ruim 2000 pa tiënten werden behandeld, voor het me rendeel framboesia, veelal met de meest afschuwelijke wonden en verminkingen. Deze week zullen in het Noorden en Oosten nog meer poli’s worden gesloten, zodat daarvoor In de plaats In het Zuid westen nog 4 nieuwe poliklinieken kun nen worden geopend, waardoor dan ons Ideaal: dat het hele regentschap is be legd met poli’s, op hoogstens 12 km. afstand van elkaar, Is bereikt. Hierdoor behoeven de mensen dan niet meer dan 6 km. te lopen om hulp te krijgen, wat niet wegneemt, dat af en toe patiënten verschijnen van verderaf gelegen eilan den, waardoor ze soms twee dagen heb ben moeten zeilen om de kust te berei ken en daarna nog uren wandelen. Onlahgs is de poeasa begonnen: de Mo hammedaanse vastentijd, waarin gedu rende 30 dagen de mensen van zonsop gang tot zonsondergang niets mogen ge bruiken, geen eten en geen drinken, ter wijl ook roken in die tijd verboden is. Vele arme mensen houden zich niet aan de vastenregels wat ook heel moeilijk is voor hen, die overdag hard moeten wer ken, maar de meesten doen het toch wel, zodat zij ook geen medicijnen Innemen. We moeten op onze poli’s dan dus de medicijnen meegeven en zó voorschrijven dat zij in twee maal per dag kunnen worden Ingenomen: ’s morgens voor zonsopgang en ’s avonds na zonsonder gang. Gelukkig is er tegen Inspuiten geen bezwaar, want anders zou er van de framboesiabehandeling niets terecht ko men, Het is merkwaardig hoe snel dit volk van Madoera zich van de verschrikke lijke gevolgen van de Japanse bezetting en uitbuiting en van de niet veel minder ernstige T.N.I.-ibezetting; herstelt: eind November werden de-laatste republikein se eenheden van het eiland verdreven en sedertdien zijn de toestand van landerijen en wegen, gezondheidstoestand, kleding, voeding en behuizing reeds met reuze schreden vooruitgegaan onder de bekwa me leiding van Z. E. de Wall Negara en zijn ambtenaren van het binnenlands bestuur, allen Madoerezen. Slechts een geringe Nederlandse militaire macht is op t eiland gelegerd om op alle eventua’- liteiten te zijn voorbereid, maar zodra het z.g. velligheidsbataljon, bestaande uit Inheemse soldaten onder leiding van twee Nederlandse officieren en Inheemse onderofficieren afkomstig van het K. N I. L. zal zijn opgeleid, kan het Neder landse militaire apparaat practlsch ge heel van Madoera worden teruggetrok ken. De Wall Negara heeft één Neder landse adviseur en verder staan enkele grote bedrijven, waaronder het voor de gehele Archipel zo belangrijke zoutwin- ningsbedrijf te Kalianget onder leiding van Nederlandse deskundigen, maar ove rigens zorgen de Madoerezen geheel voor zich zelf. Overal ontmoet men waardering voor en vertrouwen In het Nederlandse streven. De intellectuelen begrijpen ten volle, dat wat Nederland wil, de enige mogelijke oplossing is van het probleem Indonesië; de eenvoudige tani’s (boeren) en vissers en arbeiders tonen zich verheugd over de verbetering van hun levensmogelijkheden en allen geven blijk van hun liefde voor ons vorstenhuis, dat ook hun vorstenhuis is; je kunt je bedienden bijvoorbeeld geen groter genoegen doen dan hun een foto van de prinses met haar dochtertjes te geven. Onze mandoer, die lezen noch schrijven kan, verwonderde er zich over dat Radja Juliana vier kinderen had; hij herinnerde zich nog van voor de oorlog dat er twee meisjes waren, dat H. K. H later nog 2 meisjes had gekregen, was hem uiteraard niet bekend, want in de de generaals Clay, Robertson en Koenig, en de elf Westdultse premiers is over eenstemming bereikt ten aanzien van de stappen, die genomen dienen te worden ter vorming van een politiek regime in West-Duitsland. De voorbereidingen voor het bijeen roepen van een consti tuerende vergadering zijn reeds begon nen. fan Gysbert Japiks 35 millioen -ton van het Sovjetblok zal Amerika uit verschillende bronnen zeker over het acht- of tienvoudige beschikken. Behalve duikboten heeft Japanse en T.N.I.-tijd werden dergelijke gebeurtenissen niet gepubliceerd. Onlangs was het hoofd van de Mobiele Teams, Dr. van Rossum, bij ons op be zoek en bij die gelegenheid zochten we ook de regent op. Toen Dr. van Rossum hem vroeg of hij dacht het Rode Kruis team binnenkort reeds te kunnen missen, antwoordde hij zeer beslist: „Maar dok ter, ik wil het Rode Kruis nooit meer van hier zien vertrekken.” Deze waardering voor ons werk, de erkenning ook van de noodzakelijkheid ervan, treffen we van hoog tot laag aan en het is aardig te zien hoe de bevolking in een nieuw door ons bezochte streek, aanvankelijk vrij koel of onverschillig, reeds na een of twee poliklinieken, ons blijde en vaak zelfs enthousiast begroet, wel zéér merk waardig voor deze mensen, die gewend zjjn en geleerd hebben alle innerlijke beroering achter een masker van gelijk moedigheid te verbergen. Het resultaat van ons werk is dan ook wel bijzonder spectaculair, wanneer in een onderdis- trict na éénmaal poli bijv, het aantal Met tegenzin hebben de Arabische sta ten ten slotte gehoor gegeven aan het bevel van de veiligheidsraad om het vuren in Palestina te staken, aldus een Joods blad, daarbij een subtiel onder-1 scheid makend tussen de aanvaarding van een bestand en het ophouden met schieten. Deze aanvaarding betekent een erkenning van de zware nederlaag, die de Arabische staten geleden hebben in hun strijd tegen de Joodse staat. Die nederlaag is zowel politiek als mi litair: het is een nederlaag van de Ara bische diplomatie in Lake Succes en van de Arabische pressie op de verschillen de staten en tegelijkertijd een nederlaag op het gevechtsterrein in Palestina. De diplomatieke nederlaag is echter een gevolg van de militaire. Het is vrijwel zeker, dat de Arabieren weinig nadelen ondervonden zouden hebben van hun gewapend optreden, Indien zij er in korte tijd (d.w.z. in de loop van een maand) er in geslaagd waren de Joodse staat onder de voet te lopen of ernstig in gevaar te brengen. Zij waren dan ze ker van Engelse steun. Maar bovendien wijzen ook de bestandsbepallngen en de voorstellen van Bernadotte er op, dat de veiligheidsraad eo zijn bemiddelaar wel degelijk rekening houden met de uit komst van de militaire operaties. De lo gische formulering voor een veiligheids raad, welke zich niet gebonden had ge acht aan het delingsbesluit van 29 No vember was geweest een voorlopig be heer over Palestina in te stellen en de Arabische staten te gelasten al hun troe pen uit Palestina terug te trekken. Het vaststellen van de gebieden volgens de frontlijnen wil zeggen, dat de Arabieren indien zij een snelle overwinning hadden behaald, de veiligheidsraad hun wil had den opgelegd. De toestand in Palestina door Joodse ogen gezien. Arabieren zouden zowel diploma tiek als militair verslagen zijn. De konings kwestie in België. De zitting van het Ame rikaanse congres, De aanhoudende blok kade van Berlijn. De kracht van Rusland geschat. André Marie vormde nieuwe re gering in Frankrijk. Malakka strijdt tegen het Communisme. Overeenstemming in W.- Duitsland werd bereikt. de blokkade van Berlijn ernstig genoeg is, was het toch van den beginne af aan duidelijk, dat zij gezien moest worden in het licht van de ganse internationale situatie en dat Berlijn slechts één van.de pionnen is op het schaakbord, waarop ongetwijfeld de Ver. Staten de beste en meeste stukken heb ben: Economisch beoordeeld, bestaat daaraan geen twijfel. Niet slechts wat consumptie-artikelen betreft, overtreffen de V.S. vele malen de Sovjet-Unie, ook hun staalcapaciteit overtreft driemaal wat de Russen zich voorstellen na het huidige vijfjarenplan te bereiken (onge veer 25 millioen ton). De steenkoolwin ning zal dan nauwelijks 5560 be dragen van de Amerikaanse en wat olie betreft kan men zeggen, dat de achter- Van ver zenbundels, als: Fersen, \Utflechft, Op alle winen en Fan twa WAUen. Verder was zijn Fryske Psalmblrimlng van gro te betekenis. Waar hij echter de laatste jaren wel het meest door bekend gewor den Is, is zijn bijbels drama „Slmson”. Dit is echter niet zijn enigste toneelwerk. Reeds veel eerder had hij verschillende toneelstukken geschreven, waarvan wel de bekendste zijn „Thiisrelze”, dat ook nu nog wel wordt opgevoerd, de blij- spelletjes „Hil is üt ’e rie” en „Ynkertie- ring”, die ook nog wel’ worden gespeeld. Met zijn werk en ook door zijn persoon lijke invloed heeft Schurer veel gedaan voor de popularisering van het toneel onder de rechtse bevolkingsgroepen van Friesland. Zeer waarschijnlijk zal nog dit jaar het verzamelde werk van deze dichter bij de uitgevers Bigot en Van Rossum uitko men. Ook in de Nederlandse letterkunde is Schurer geen onbekende. Zo kreeg hij in 1945 de regeringsprijs, wegens bij zondere diensten tijdens de bezettings jaren aan de Nederlandse litteratuur be stand nog formidabeler is: tegenover 30-, wezen. Verder werd hij benoemd als lid duister. Wat de Russische legermacht betreft, kan men zeggen, dat zij heden sterker is dan de gezamenlijke legers der overige Europese landen. Dat wil dus zeggen, dat de Russen een onmlddellljk succes zouden kunnen behalen en dan evenals Hitler in een geblokkeerd Europa zouden zijn opgesloten. Dat de Anglo-Amerikaanse vloot en luchtvloot in staat zouden zijn, Groot-Brittannië te beveiligen, mag men zeker aannemen. gelegenheid terug te keren naar HeltelAn, waaraan hij zich zozeer bonden gevoelde. Schurer is een productief dichter, zijn hand verschenen verschillende „parlementaire raad” worden genoemd en de voorlopige grondwet, die door dit lichaam zal wor den uitgewerkt, zal basiswet heten. De parlementaire raad zal worden sa mengesteld uit delegaties uit de parle menten der. diverse Duitse staten in ver houding tot het aantal inwoners dier staten. De 'overeenkomst bevat een clausule, die voorziet in deelneeming door de Russi sche zóne, wanneer zulks gewenst wordt. In België [blijft de koningskwestie nog steeds ur gent. Thans hebben de Katholieken voor gesteld door het uitschrijven van een volksstemming de mening van het volk te horen. Begin deze week kwam verder een spe ciale zitting M. André Marie, wien de President der Franse Republiek de zorg voor de vorming van een nieu we regering heeft opgedragen, werd de 3de December 1897 te Honfleur, in Nor- mandië geboren. Na zijn studies aan de Faculteit de Caen te hebben beëindigd, werd hij advocaat te Rouaan. Sinds 1928, werd hij onafgebroken als afgevaardigde voor dit departement her kozen, waarvan hij de Algemene Raad presideert. Hij is lid van de radicaal-so- cialistische partij, waarvan hij sinds ’46 het vice-presidentschap bekleedt. Verder is hij in 1933 onder-secretaris van Staat geweest aan het kabinet der minister president, en aan Buitenlandse Zaken in 1934. Bij de kablnetformatie van het eer ste Ministerie van Ramadier, in Januari 1947, kreeg hij de portefeuille van Ju stitie. In 1914 onder de wapenen geroepen, werd hij onderscheiden met het Oorlogs- kruis. in 1939 kwam hij als vrijwilliger op als kapitein bij de .artillerie, en ont ving een nieuw Oörlogskruls en het Le gioen van Eer. M. André Marie heeft actief deelgenomen aan het verzet en werd van 1943 tot 1945 naar Buchenwald gedeporteerd. André Marie is eindelijk op het nippertje geslaagd met het vormen van een rege ring. Gegeven de moeilijkheden, die de forma teur heeft ondervonden, gegeven alle pro blemen, waarvoor de regerlng-Schuman gesteld en )de nieuwe regering thans nog staat, zou mqn van onverantwoor delijk optimisme blijk geven, wanneer men zich In een hoera-stemming zou be geven. Dat do,et de Franse pers dan ook helemaal niet. De regering zo schrijft de Parisien Libéré kan slechts een précair be staan hebben, Zij heeft reeds een deel van haar gezag en crediet door de socialisten verloren. Op het pad naar kamerontbinding is een grote stap verder gedaan, concludeert het blad. Amerikaanse congres bijeen. Senator Vandenberg verklaarde voorheen reeds, dat het hier een verkie- zingsmanoeuvre van de Democratische partij betrof, aangezien president Tru- lun wetten zal indienen, die op het Re publikeinse verkiezingsprogramma voor komen. De Democraten en President Truman hopen thans, dat de Republi keinse meerderheid zich zal verzetten te gen deze voorstellen, waardóór voor de kiezers bewezen zou zijn, dat de Repu blikeinen zich niet zullen houden aan hun beloften. Echter neemt men In Republi keinse kringen aan, dat dit de nederlaag van Truman bij de komende verkiezingen niet zal kunnen voorkomen, nu zich de linker vleugel der Democraten onder Wallace en de rechtervleugel in het Zuiden (te gen anti-dlscriminatlewetten) Thurmond heeft afgescheiden. Hoewel Fedde Schurer, ongetwijfeld Frieslands meest populaire dichter en ook een der besten, is vijftig jaar geworden. Friesland mag zich zelf geluk wensen, niet zozeer, omdat Schu rer 50 jaar gewórden is, als wel dat het een man als Fedde Schurer bezit. Afkomstig van de Lemmer, waar hij ook bij het onderwijs is geweest, ging hij van daar naar Amsterdam als onderwijzer, waar hij jarenlang heeft gewoond. Na de oorlog werd hij verbonden aan de- Hee- renveense Koerier en kreeg zodoende de het ver- mensen, dat door malaria niet kan wer ken, tot de helft terugloopt, of wanneer honderden kinderen met afzichtelijke iramboesiawratten over het hele lichaam na twee inspuitingen weer geheel gaaf en gezond zijn. Op een eiland met 10.000 inwoners nam volgens de burgemeester de arbeidsproductiviteit na drie zittingen van ons team reeds met ongeveer 50 toe. Hoe verheugend dit alles ook voor ons mag zijn, dit massale polikliniekwerk laat geen recht wedervaren aan de indi viduele behandeling, waardoor er van een intiem persoonlijk contact tussen teamleden en patiënten nog bijna geen sprake kon zijn. Daarom waren we eigenlijk wel blij van Dr. van Rossem te horen, dat het de bedoeling is, dat wij hier nog wel enige maanden zullen blij ven om -zodra ook de grote stroom framboesia-patiënten in het Zuidwesten zal zijn afgewerkt wat meer aandacht te kunnen gaan besteden aan de indivi duele behandeling, door, als bij ons de wijkzuster, de kampong in te trekken met een tas verpleginjgsmateriaal en medicij nen en vooral veel zeep en schurftzalf, om de patiënten in hun eigen omgeving op te zoeken en te helpen. Het is daar bij een handicap, dat wij de taal nog zo weinig verstaan: Madoerees is heel iets anders dan Maleis en heel lastig te leren. BEEKHUIS. Voss een plaats van betekenis bekleed in het Friese leven. Hij was zeer actief en bekleedde verscheidene functies, waaruit zijn intens medeleven met de Frieten wel blijkt. Zó was hij vice-voorzltter van de Fryske Cultuerrie en vormde, samen met notaris Tulnstra van Wommels, het- presidium van de Toneelcomi ssie van de Rie; hij was bestuurslid van het Fries Genootschap voor Geschied-, Taal- en Oudheidkunde en voorzitter van het 01- nealogisch WurkforbAn van de Fryske Akademy; lid van het Actle-Comité voor de Radio Omroep Noord; redacteur van het tijdschrift Nieuw Friesland; be stuurslid van Kunst aan Allen; voogd van het Sint Anthonie Gasthuis, terwijl hij verder lid was van de Leeuwarder Ge meenteraad voor de Partij van de Ar beid. Hij was een zeer bekend Oudheidkundige en heeft vooral op dat gebied baanbre kend werk verricht. Wy dog ge as de lytse bern, dy’t alle dagen klagen hawwe, mar as de ge- nêsmaster komt, net mear silk binne. De Arabische staten hadden dus de mogelijkheid het Pales tijnse conflict naar hun opvattingen te regelen en hebben deerlijk gefaald. De noodzaak een wapenstilstand aan te gaan was reeds de eerste keer een nederlaag. De hervatting van de krijgsverrichtingen was derhalve een poging die nederlaag te niet doen; de klinkende overwinnin gen van Israel’s strijdmachten maakte dit optreden in de ogen der wereld be lachelijk en het feit dat de Arabieren desondanks slechts node de wapenstil stand aanvaardden bewijst, hoe ernstig geen vloot, die zich ook de situatie in het Arabische kamp’wordt1 mate zou kunnen meten geacht. De dagbladen in Bagdad ver- Anglo-Amerikanen. schenen terecht met zwarte randen. Inzake de luchtvloot tast men in het Bolswarils Nieuwsblad I 5 I 48 i 1 LEOPOLD i i c i i r i id, ie, !S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1