3 Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 00000000000000 00000000000000 44e Jaargang No. 60 Vrijdag 6 Augs. 1948 Streekblad voor We s b DruKKerlj Fa. A. J. OSINOA - Bolsward hun tegemoetkoming werd getoond. Dei I edeeltt sma ti n«a ti 5tra 2| in. van Bols ikkum linsma .tra et EN fS andere geallieerden. Doch de houding der Russen juist op deze conferentie zowel als hun telkens weer scherper wordende maatregelen in vermeende Heel „O kroane”, sei de kening fan ’e Per zen, „dy wist hoe swier astü üs op ’e holle parseste, dy soe dy net opnünme wolle, al wie it, dat hy dy op ’e wei lizzen foun”. i 1948 tv Pi{. da, d» a. Jan, <je ,dt Aukji 'eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) rlittenj n vat a Wit a WH Kam fan Gysbert Japiks i klden. Alteni t. Berlijn wijden er in het geheel niet op, dat zij deze verzoerilng zoeken. Al zijn er dan ook optimistische geruchten uit Moskou naar aanleiding van het onderhoud, dat, op verzoek van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk de vertegenwoordigers dier landen Maandag met Stalin hadden. De grootst mogelijke geheimhouding wordt thans betracht over dit eerste diploma tieke contact, om te verhinderen, dat misplaatste propaganda enig gunstig re sultaat bij voorbaat zal uitsluiten. Ge ruchten, dat naar Belgrado gegaan zijn, waar op het ogenblik dat we dit schrijven, de Donau- conferentie nog wordt gehouden. Toen eind ’46 door de raad van ministers van buitenlandse zaken deze conferentie werd vastgesteld, hebben de Russen niet kunnen vermoeden dat 1 >/2 jaar later hun betrekkingen met Tlto zo verstoord zouden zijn, anders hart Molotoff allicht voorgesteld de bijeenkomst elders te doen plaats hebben. Intussen schijnt Zuld-Slavlë ondanks zijn ruzie met Rusland, toch het standpunt der Russen Inzake het be heer van de Donau te delen. Tot nog toe waren ook Engeland, Frankrijk en Ame rika in de Beheerscommissie vertegen woordigd, doch Rusland wil deze In het vervolg alleen doen samenstellen uit ver tegenwoordigers van elk der oeverstaten, met uitzondering van Duitsland en Oos tenrijk, laatstgenoemd land zou verte genwoordigd worden als het vredesver. drag is getekend. Ofschoon de Russen voorstellen, dat de Donau zal openstaan voor de handelsvaartuigen van alle lan den op voet van gelijkheid, wat de te betalen rechten betreft, nemen Engeland en Frankrijk natuurlijk niet zonder meer genoegen met hun verwijdering uit de commissie. Wanneer Abonnementsprijs! 1.25 per kwartaal bij vooruitbet? tlng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 De Dona iconferentle. Zuid-Slavië het met Rusland eens? Rusland schijnt geen verzoe ning te willen. Hongarije is op weg naar volledig communistisch stelsel. Roemenië wordt gerussificeerd, Duitse eenheidsstaat blijft voor Frankrijk onaanvaardbaar. Rus land bouwt een „muur” in Oost-Azië. De Philippijnen, die in 1946 van Amerika de onafhanke lijkheid hebben verkregen, bleken deze te waarderen, door zich aan de zijde van het communisme tegen Amerika te keren. Alvorens het proces hier geheel vol groeid is, zullen waarschijnlijk tientallen jaren verlopen. Doch beschouwt men de gebeurtenissen in Oost-Azië op de ke per, dan komt men tot de gevolgtrekking dat hier een muur wordt gevormd die iedere Westerse invloed zal moeten ke ren. DE TOESTAND IN O.AZIE» R wet aangenomen, alsook de Leerplicht wet, hoewel met slechts één stem meer derheid (doordat een lid van rechts vlak vóór de stemming een ongeluk kreeg). De socialisten stemden tegen, omdat de wet hun niet ver genoeg ging. De min gegoeden werden hier n.l. tot financiële offers gedwongen, zonder dat - Stalin bereid zou zijn alle problemen die het Westen van het Oosten scheiden, nog eens te bespreken op de basis van de brief, welke destijds Wallace, de candi- daat van de progressieve partij voor het presidentschap der Ver. Staten tot hem richtte, kunnen, even goed waarheid’be vatten als uit de lucht gegrepen zijn. Na tuurlijk weet men ook argumenten aan te voeren waarom er met Rusland thans wel weer eens zou zijn te praten. Al is de toestand in West-Europa^ nog verre van ideaal, het wint toch voortdurend aan kracht, de onderlinge verbondenheid der Wëst-Europese landen wordt stér ker, de Marshallhulp is op gang. En, zo zegt men, het moet voor de Russen ook weinig aantrekkelijk zijn toe te zien hoe West-Duitsland met zijn 45 millioen in woners gaandeweg politiek en econo misch alleen door het Westen op de been geholpen wordt, welk proces eenmaal voltooid, West-Europa enorm zou ver sterken. In Zuid-Slavië is er ten slotte bijv, open lijk verzet gekomen tegen Moskou’s dwang het land geheel in de Russische economie op te nemen, in Rusland om een of andere reden vertoornd zou zijn op een bepaald land, zou het wel middelen weten te vinden het ook in zijn Donau-scheepvaart te treffen. Er zijn dan ook al zeer harde woorden op de confe rentie gevallen. De Russen hebben zeer scherp geantwoord en zij hebben met hun aanhang van Oost-Europese staten 7- stemmen tegenover de 3 van het Westen, en kunnen dus hun zin doordrijven. Ook deze Donaukwestie kan slechts een be vredigende oplossing vinden in het ka der vanf een' volledige verzbening en overeenstemming tussen Rusland en de De veehandelaren. Het was niet warm meer, maar heet, toen de „Nederlandse Bond van Vee handelaren” in zalen Schaaf te Leeuwar den haar1 27ste algemene vergadering hield. De vergadering werd ditmaal in Leeuwarden gehouden, ook al omdat ze samenviel met het 35-jarig bestaan van de Friese Bond van Veehandelaren. Dat men ér niet aan dacht om het jubileum ongemerkt te laten voorbijgaan, bewees wel het gr'ote aantal prachtige bloem stukken welke op het toneel stonden op gesteld. Het was dan ook de voorzitter van de Friese Bond, de heer H. K. Nico lai, welke het begroetingswoord- sprak. De vergadering zelf stond onder leiding van de bondsvoorzitter J. P. van der Stoel. De voorzitter wees er op, dat de Leeu warder veemarkt veel meer dan provin ciale betekenis heeft, maar dat de outi- lage niet meer aan d( moderne eisen voldoet. Spreker sprak de hoop uit, dat het gemeentebestuur haar aandacht zou willen geven aan een grondige vernieu wing van de markt, hetgeen een groot belang zal zijn voor Leeuwarden en voor de handel. Door de secretaris A. C. Westerveld, werd vervolgens verslag uitgebracht over het afgelopen jaar, waarbij hij aan gaf, dat de rundveehandel over het al gemeen niet onbevredigend was geweest. Hetzelfde kon niet gezegd worden van de schapenhandel, daar de schapenmarkt hoofdzakelijk werd beheerst door zwarte handel en clandestiene slachtingen. Het verloop van de export was zeer goed geweest, waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat er in het buitenland voor het Nederlandse fokvee veel belangstel ling bestaat. In 1939 bedroeg de totale export 242 stuks, waarde f 53000.ter wijl er in 1947 voor een totale waarde van f 10.361.000.— werd uitgevoerd, waarvoor werden geleverd 9653 stuks vee, verdeeld als volgt:, stieren en stier, kalveren 590 st. (f2.056.000.—), melk en kalfkoeien 1104 st. (f 1.086.000.— vr. jongvee boven 1 jaar 7704 st. (f7.101.000.vr. jongvee beneden 1 jaar 255 st. (f 118.000.—). Het aantal leden is weer vooruitgegaan en bedroeg per 31 December 1947 voor de 11 provinciale afdelingen in totaal 5127. Dat is ongeveer 90 van de er kende rundvee-, kalveren- en schapen handelaren. Friesland Is met zijn 887 le den de grootste afdeling. Dr. J. Buter, secretaris der onderbedrijf s- groep „Groothandel Voedselvoorziening en aanverwante gebieden”, sprak hierna over „De nieuwe bedrijfsorganisatie”. Spreker is wel een warm voorstander van bedrijfsorganisatie, maar dan moet die zo zijn, dat het bedrijfsleven haar eigen verantwoordelijkheid behoudt. De bevoegdheid van de Overheid; zoals die nu wordt voorgesteld moet sterk be snoeid worden. De Bond zal zich dan ook tegen het ontwerp, zoals het nu is, dienen te verzetten. Met grote meerderheid werd verder be sloten bm zo spoedig mogelijk te komen tot fusie yan de drie Bonden. Des avonds werd in zalen Schaaf nog gezellig feest gevierd. Het is maar een stap van de koeien naar de paarden. De Provinciale Vereniging ter bevordering van de Paardenfokkerij hield haar jaarlijkse Centrale Merriekeuring. De belangstelling was niet overweldi gend, wat wel geweten moest worden aan de abnormaal hoge temperatuur en vooral aan de hooiing en de graanoogst. Dat was wel jammer, omdat er prach tig materiaal was aangevoerd. Er is dan ook voor de goede waarnemer een merk waardige vooruitgang te bespeuren. Er waren niet minder dan 37 enters aan gevoerd, welke voor een bekroning in Aanmerking kwamen en daarvan kregen er vijf een eerste en tien een tweede premie. Nummer 1 werd Irola van H. S. Wiarda te Nijland. Voor de kampioenschappen kwamen er 8 merriën in de baan, n.l, de 2 hoogst- geplaatste enters, twenters, 3-jarige mo del- en 4-6 jarige modelmerriën. 1 1948 Dijk ei ike Ja ena ei Jantje, ngsf ti jïs ei kje, di Idse der ei Cecilii Aarijki 'rtrud lan a ong fi ma ei ecbtg rl. t :g. vai erl. 1 Verder houden de Russen de Berlijnse troef in handen. Maar besprekingen ope nen betekent nog geenszins dat ze vruchtdragend zullen zijn. De Russen zullen bijv, stellig weer voor de'dag ko men met hun eis tot stichting van een Duitse eenheidsstaat, welke op korte termijn door alle bezet tingstroepen zou moeten worden verla ten, welke eis in het bijzonder door de West-Europese vastelandsmogendheden onder leiding van Frankrijk als onaan vaardbaar zou worden beschouwd. Want een Duitse eenheidsstaat op korte ter mijn vrij van bezetting, zou, samenwer kend met Rusland, een ontzaglijk gevaar voor West-Europa betekenen. Ook de nieuwe Franse regering van André Marie zal zich stellig hardnekkig tegen derge lijke Russische voorstellen verzetten. We geloven trouwens niet dat Amerika en Engeland er voor zouden zijn te vinden. En dit is maar een der problemen, welke bij eventuele nieuwe viermogendheden besprekingen aan de orde zouden komen er zijn zeer vele meer. Als 't tot derge lijke besprekingen komt kan het tenslotte best blijken dat de crisis slechts verscho ven is. Hetgeen overigens ook van bete kenis zou zijn, omdat tijdwinst ook voor het Westen nog waarde heeft. Al ware het alleen maar omdat misschien het Palestijnse probleem kan worden opgelost nu een deel der Arabische leiders meer neiging dan voor heen toont het met de Ver. Naties over deze kwestie eens te worden. In Oost-Azië grenst feitelijk de Sowjet Unie, evenals te Berlijn, aan de Ver. Staten, Immers i de Christelijk Historische Unie. Na- tuurlijk had Dr. Kuyper én van deze èn van eigen partijgenoten meer dan eens de beschuldiging te horen, dat hij te ver ging. De rechtse partijen wilden echter, dat de overheid alleen maar bevorderde, eventueel wettelijk vastlegde, wat zelf standig uit en in het maatschappelijk leven was gegroeid, de R.-Katholieken gingen daarbij iets verder in overheids bemoeiing dan de protestants-christe- lijke partijen. Tengevolge van de maatschappelijke kwestie ontstonden er na 1900 enkele nieuwe partijen of bewegingen: Chr. Dem. Unie (v. Houten), N.S.B. (Mus- sert), Landbouw en Maatschappij, enz. De versterking van het gemeenschaps gevoel bleek trouwens ook uit de groei der algemene en chr. vakbonden. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat de regeringsperiode van onze Koningin een tijd is geweest van bemoeiing der overheid met het maatschappelijke, so ciale leven, hetzij links of wel rechts aan het bewind was. Van 1897—1901 was het min. Pierson —Goeman Borgesius aan het bewind. Het wilde een ministerie van sociale rechtvaardigheid zijn. Borgesius noem- zich nog liberaal, maar wilde het libe ralisme als progressisme zien, dus als meegaande met de ontwikkeling der dingen, ook in ’t maatschappelijke. Het is dan ook een krachtig kabinet ge weest, juist op het maatschappelijke, so- Uitgave van na de oorlog is Japan en de Zuidpunt van Korea onder direct Amerikaans be heer gekomen. Het schijnt dat de Sowjet Unie langs deze grens van de Ver. Staten een dam wil opwerpen tegen de machtsuitbreiding van Amerika. duidelijk blijkt dit in Korea. De Ver. Sta ten staan hier als het ware met één teen op het Aziatisch vasteland en hebben moeten ervaren, dat de Sowjets 't Noor, delijk deel van 't schiereiland gebruiken als een stevig slot op de poort naar Mandsjoerlje. In dit verband kan men ook de communistische opmars In Noord- China zien als tegenmaatregel tegen de Amerikaanse hulpverlening aan China. In Frans Indo China en Indonesië ziet men eveneens, hoe de bevolking die zich keert tegen de wes terse „overheersing” steun ontvangt van de Sowjets. De grens-barrière werd on langs gesloten, doordat op Malakka de communistische elementen hebben ge tracht de macht in handen te nemen, welke poging uitdraaide op een moles tatie van de daar wonende blanken. en Zjuldwest Friesland 1 Het jaar 1948 is met recht genoemd nei jaar van herdenxen, een iieruenxen uac culmineert la net JU-jany leyenugajuui- leum van H. 1V1. Koningin W uneimina. Wanneer een dergelijke mijlpaal worat bereikt, spreekt het vanzelf dat men zo'n gelegenheid gaarne benut met een blik op het verleden te werpen. Aller eerst betreft dit het persoonlijke leven van onze Landsvrouwe. Daar echter onze medewerkster Marijkemuoi reeds op lofwaardige wijze jong (en oud) van het veelbewogen leven van Hare Ma jesteit heeft verteld en nog zal vertel len, lijkt het ons niet ondienstig eens in vogelvlucht na te gaan, wat er alzo on der de regering van onze Vorstin in de afgelopen jaren is tot stand gekomen. Om deze stof enigszins te ordenen zul len we achtereenvolgens onze belang stelling doen uitgaan naar het maat schappelijke (sociale) leven, de parle mentaire geschiedenis en de internatio nale aspecten van de nu ras vervlogen halve eeuw, die in meer dan een opzicht zo belangrijk en merkwaardig zal blij ken te zijn. We richten ons oog dus eerst op het sociale leven om tevens iets te vertellen van de sociale wetgeving. Het besef van saamhorigheid, het moe ten dragen van elkanders lasten, is in de laatste 50 jaar in ons volksleven veel sterker geworden. We wijzen in dit verband slechts op particuliere organi saties als het Groene en Witte Kruis (1900) en de Nederl. Centrale vereni ging tot bestrijding der tuberculose (1907), die veel deden ter bevordering van de volksgezondheid. Ook de rege ring toonde steeds meer gemeenschaps- besef te bezitten. Zelfs de liberalen, de geesteskinderen van Adam Smith, gin gen begrijpen, dat het Individualisme hoe langer hoe meer een ramp ging brengen over een deel van het Neder- j landse volk, met name over de arbei- j ders en dat de regering niet afzijdig kon blijven. Reeds in de vorige eeuw waren de ong-liberalen trouwens op- j getreden, die Ingrijpen der overheid in het maatschappelijk leven noodzakelijk vonden (wetsontwerp op kinderarbeid van Van Houten in 1874, onderwijswet Kappeyne van de Coppello, 1878). Om streeks 1900 trad de liberale minister Goeman Borgesius zelfs zo op, dat men sprak van Staats-socialisme. In later ja ren is het liberalisme echter op zijn schreden teruggekeerd en huiverde het voor overheidsbemoeiing met de maat schappij. Later moest het daarover van volge lingen en buitenstaanders verwijten aanhoren, met als gevolg de zware ver liezen bij de stembus van 1937.* De S.D.AP. en het Communisme heb- hebben altijd het individualisme bestre den, alleen maar konden ze hun altruis- Met veel genoegen zullen de Russen niet me niet tot de gemeenschap opvoeren, daar zij de klassestrijd predikten en daardoor alleen de belangen der „wer kers” op het oog hadden. Direct na de eerste wereldoorlog eisten de socialisten socialisatie, d.i. „doelbe wuste vermaatschappelijking van het be drijfsleven, het richten der voortbren ging op het algemeen belang, waarbij de eigendom aan de gemeenschap of zijn organen komt," iets later vroeg men „medezeggingschap” der arbeiders in 't bedrijf, later werd het „Plan van den arbeid” naar voren geschoven, waarbij van de overheid werd gevraagd het doen uitvoeren van grote werken, be kostigd door millioenenleningen. Ook bij de rechtse partijen werd het so ciale gevoel zeer versterkt. Voor de Rooms-Katholieken was dit vooral te danken aan de pauselijke encycliek „Rerum Novarum” (1891), die de so ciale kwestie behandelde. De Kerk moest een rechtvaardige naastenliefde prediken, de Staat had als hoofdzaak het zorgen voor het algemeen welzijn, de maatschappij moest een grotere toe nadering der standen bewerkstelligen. Dr. Schaepman werd de propagandist van deze gedachten, met zo’n élan en overredingskracht, dat men hem wel eens heeft verweten, dat hij te democra tisch was en teveel samenbinding zocht met andere partijen. Dr. Kuyper, wiens democratie een der oorzaken was van de scheuring der A.R. partij in 1894, had reeds twintig jaar eerder geroepen om een Wetboek van de Arbeid en lijnen daarvoor aangegeven. In 1891 was onder krachtige actie van hem samengekomen het eerste Christe lijke sociaal congres, dat hij opende ijet een rede over: „Het sociale vraagstuk en de Christelijke religie.” Zo kreeg ook de A.R. partij steeds meer belang stelling voor het maatschappelijk vraag stuk. Ditzelfde kan gezegd worden van hun tegemoetkoming werd getoond. Del Hongarije Gezondheidswet bracht toezicht op de daarentegen krijgen de aanhangers van volksgezondheid, de Woningwet gaf Moskou steeds meer de overhand, presi- o.a. de gemeenteraden bevoegdheid tot dent Tildy, stichter der partij van het onbewoonbaar verklaren van wo-i ningen. Van minister Cort van der Lin den kwamen de Kinderwetten, waardoor ons land wat openbare kinderzorg be trof, het mest vooraanstaande land van Europa werd. Ouders konden nu uit hun ouderlijke macht worden ontzet, tuchtschool en rijksopvoedingsgesticht werden de plaatsen, waar lastige kinde ren konden worden geplaatst. Het ministerie-Kuyper (1901.1905) bracht de Hoger onderwijswet, die de effectus civilis gaf aan de wetenschap pelijke graden van vrije universiteiten en de polytechnische school tot een techni sche hogeschool maakte. De Tweede Kamer nam het ontwerp aan, de Eerste verwierp het. Ontbin ding, gevolgd dor verkiezingen bracht 'een rechts hogerhuis (de Staten van Zuid Holland waren pas „om” gegaan) en de wet kwam in het Staatsblad. Een Lager onderwijswet gaf aan ge meente- en schoolbesturen minimum-sa- larissen uit 's Rijks kas; pensioen ook aan bijzondere onderwijzers en aan de weduwen en wezen van alle onderwij zers. De Drankwet regelde de „vergunning” voor 't verkopen van sterke drank en het „verlof” voor die van niet sterke. Het aantal vergunningen in een plaats werd berekend naar 't getal inwoners. Op de Stakingswetten van het min. Kuyper komen we nog nader terug. Het enige belangrijke, dat het kabinet De Meester (1905-1908) tot stand bracht, was de Wet op het arbeidscon- ,u.o. VM..V. tract, reeds vroeger ontworpen door dale terrein. Zo werd de Ongevallen- Prof. Drucker en nu gewijzigd inge diend. De socialisten stemden tegen, vooral omdat werkstaking in de regel als contractbreuk zou worden be schouwd. Over het ministerie Heemskerk, en de navolgende kabinetten, spreken we voorzover zij sociaal wetgevend zijn geweest, de volgende keer. U.S.S.R. KA*" ^É/ypotyfs/£ Bolswarils Nieuwsblad Hoe het groeide 50 STALIN ;1 I I i de kleine boeren is daar nu weggewerkt en het land is op weg naar een volledig, communistisch stelsel in de -Moskouse lijn, in Roemenië worden thans alle par ticuliere en kerkelijke scholen genationa liseerd en wordt het Russisch verplicht leervak vanaf het 4de schooljaar. In Bul garije gaat het dezelfde kant uit. Hl QQ353: KWtRD gram MOEILlJI I HEPEI bOOk VtR STATEN BEHEERD - GEBIED WAM.™' P*4chlna

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1