Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek A c 00000000000000 00000000000000 No. 62 44e Jaargang Vrijdag 13 Augs. 1948 Streekblad voor West- Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward van ld Voor de Donaubeheer Het 3 e de G. De het gevolg! 1 I te niet. Tijdens de oorlog heeft het Westen In de overeenkomst van Jalta Rusland de heerschappij over Zuld-Oost-Europa toe gestaan, Moskou heeft daarvan ten volle gebruik gemaakt en het feit, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk nu In de conferentie te Belgrado door de Oost- Europese staten uit 't Donaubestuur zijn weggewerkt Is een logisch gevolg van een en ander. Zoals de beloften van En geland in de eerste wereldoorlog aan Jo den en Arabieren gedaan eigenlijk de ge hele Palestlna-kwestle tot nasleep had den, Daar In Kamer van Koophandel. Het jaarverslag van de Friese Kamer van Koophandel is verschenen. Het lezen hiervan is zeer leerzaam en men krijgt een goed beeld van wat er in Friesland op dit gebied omgaat. De han del was in 1947 weer levendiger dan in 1946. De opleving, ingezet in 1946 heeft zich dus voortgezet. In het verslag wordt gewezen op het belangrijke aandeel, dat Friesland heeft gehad in de verkrijging van deviezen, door de omvangrijke uit voer van landbouwproducten. Met het middenstand was 1947 een vrij goed jaar, altijd reke ning houdend met de tijdsomstandighe den. De ambachtsbedrljven hebben het over het algemeen druk gehad. In 1947 werd voortgang gemaakt met de vervanging van tramdiensten door autobusdiensten. De opbrengst uit het personenvervoer kan over dit jaar ge schat worden op f 2.925.000.en die van het goederenvervoer op f425.000. Op de luchtdienst AmsterdamLeeuwar den v.v. werden In totaal 17.787 passa giers vervoerd en 11.568 kg vracht. 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) dat de export zoveel mogelijk wordt be vorderd. Van regeringswege wordt dit niet altijd gedaan en het is te hopen, dat een soepeler methode zal worden toe gepast dan tot nu toe. De binnenlandse botervoorziening sloot zich aan bij de regelingen zoals die in 1946 golden. Om de voorziening in de wintermaanden veilig te stellen, werden er ook in 1947 evenals in 't voorafgaan, de jaar grote hoeveelheden in koelhuizen opgeslagen. Dat onze kaas nog een goede naam heeft in het buitenland, ondanks de toe nemende concurrentie, blijkt wel uit de exportcijfers. In 1946 een uitvoer van 2320 ton, maar in 1947 niet minder dan 14730 ton. De grote afnemers waren Bel gië en Luxemburg, Engeland en Frank rijk. Voor het eerst na 1940 werd een kwan tum melkpoeder vrijgegeven voor pro ductie en export en wel uitsluitend volle melkpoeder. De productie en export van gecondenseerde melk waren ook in 1947 aan een quota-systeem gebonden. Uit gevoerd mocht worden 35000 ton, welk kwantum echter in de loop van de zomer tot 46000 ton werd verhoogd. In 1947 werden vrijwel evenveel poot- aardappelen verbouwd als in 1946. De belangstelling voor dit product was weer bijzonder groot. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat in de tuinbouw in het Noorden van Friesland het z.g. staand- glas gaat verdwijnen en is overgebracht naar andere plaatsen in Friesland en naar het centrum van het land. De veeaanvoer op de veemarkten te Leeuwarden en Sneek was belangrijk minder dan In 1946. De handel In vee was dan ook niet zeer gunstig, terwijl de toestand in het slagersbedrljf verre van rooskleurig was. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 8792Ó drie le. ra IE :e- an :n, iet en de ie :n n, >8 a- ie 1- 3- 3, m te t- le :n >n :n :n et :n co n. :n 1- 2e. 3e. vroed beleid ware geweest, mij vooraf nauwkeuriger op de hoogte te stellen. Maar al moge ik mij dan het boete kleed ontsiert de man niet aan de eisen van goede voorzichtigheid en vroed beleid bezondigd hebben, met mijn ai dan niet schuldig staan aan het eigen lijke feit, dat men mij ten laste legt, heeft mijn erkentenis van schuld door onvoor zichtigheid niets uitstaande”. Ten slotte heeft een ereraad, op verzoek van Kuyper door de voorzitter der Eer ste Kamer benoemd, de zaak onderzocht en verklaard geen grond te hebben kun nen vinden „om corruptie aan te nemen”. Dr. Kuyper ging dus voor de strafwet vrij uit, omdat geen enkele aanduiding ge vonden was, dat hij te eigen, bate geld had aangenomen. Toch maakte de lin- tjeskwestie ook bij rechts consternatie. De Anti-Revolutionairen bleven evenwel hun leider trouw. Naast sociale had het ministerie Heemskerk vooral betekenis in militair opzicht. Over de kwestie van de kustverdediging, die nogal enige be roering bracht, spreken we nog nader. De reorganisatie van het leger werd vol tooid in de wijziging van de Landweer- wet (min Colijn) en heeft bij de mobili satie in 1913 haar grote betekenis be wezen. Een bij de Tweede Kamer inge diende grondwetsherziening is niet meer in behandeling gekomen, daar bij de pe riodieke verkiezingen in 1913 rechts de nederlaag leed. Er was n.l. in het rechtse kamp verdeeld heid ontstaan. Een deel der Hervormden begon te vrezen, dat de Hervormde Kerk in het gedrang zou komen, wegens be noeming van gereformeerde hoogleraren te Utrecht en ’n voorstel tot 't geven van soortgelijke financiële voorrechten als de Herv. Kerk rechtens genoot, ook te ver lenen aan andere kerkgenootschappen. Ook was er een onderling verschillende houding tegen de groeiende invloed van Rome. Daartegenover was links meer één ge worden. De liberalen en vrijzinnig demo craten hadden n.l. een „concentratie" ge sloten met als middelpunt: actie voor al gemeen mannenkiesrecht, staatspensioen en evenredige vertegenwoordiging. oorlog als middel tot beslechting van ge- schillen, wat een veel groter winst voor de wereld zou zijn dan overeenstemming over één bepaald politiek geschilpunt als I het Duitse vraagstuk, hoe belangrijk dat op zich zelf dan ook is. fan Gysbert Japiks Bij de verkiezingen van 1915 bleek de j werd opgeschort. Wel gaan de West- 1 van bevelhebbers de vorming van deze staat moeten voor bereiden daarmede voort, maar men krijgt de indnuk dat de mogelijkheid dezer opschorting in het verschiet ligt. En men moet er dus op voorbereid zijn, dat deze inleidende besprekingen te Mos kou met concessies der Westelijke geal- De Russen voelen daarvoor weinig, wanneer zij er niets voor krijgen, en zo hoort men al dat de Westelijke geallieerden Rusland zullen toestaan dö Oost-Duitse valuta als wettig betaalmiddel in geheel Berlijn in te voeren. Kamer de wetten ook had aangenomen, Dat zou al een Russisch succes zijd en werd de staking opgeheven. Grote ruzie I nog groter zou het worden, als ook de tussen de socialisten en anarchisten was j vorming van een West-Düitse staat on- het gevolg! der EngelsAmerikaanse bescherming De besprekingen te Moskou duren voort. Het Westen wfl een vlermogendhedenconfe- rentie. De vrees van Frankrijk gerechtvaar digd? De Verenigde Staten zullen ook mili tair moeten bijspringen. De Westerse ge allieerden uit het Donaubeheer weggewerkt. De toestand in Palestina blijft zorgwek kend. lieerden aan de Russen zullen eindigen, omdat het Westen nu eenmaal een viermogendhedenconferentle wil. Waarom men eigenlijk zo gebrand is op die conferentie? Het Westen kan nauwelijks hopen op zo’n conferentie, welke is begonnen met een serie concessies aan de tegenstan der, grote resultaten te behalen. Waar schijnlijk is de bedoeling slechts tijd te winnen. In dat licht bezien klinkt de uit lating van een der bladen „dat men op timistisch is voor de nabije, pessimistisch voor de meer verwijderde toekomst” niet zo gek. Optimistisch is men dan over de mogelijkheid dat het tot een conferentie zal komen, pessimistisch over de moge lijkheid dat deze ten slotte overeenstem ming tussen de vier mogendheden over het Duitse vraagstuk zal brengen en daarmede de wereld een goed eind op weg naar een langdurige vrede brengen. Trygve Lie heeft in het jaarverslag der Ver. Naties ook nog eens gewezen op de betekenis welke overeenstemming over het Duitse vraagstuk voor de wereldvrede zou heb ben, al betreurde hij nog meer dan het ontbreken daarvan, het falen van maat regelen ter contröle der atoom-energie en van andere vernietigingsmiddelen als het bacteriewapen enz. Hetgeen ook on getwijfeld juist is, daar het aanvaarden dezer contröle feitelijk zou betekenen dat oog op 't zoveel mogelijk verkrijgen van de mogendheden in principe afzagen van deviezen is het van het grootste belang Palestina doet graaf Bernadotte zijn best de beide partijen tot overeenstemming te brengen. Buitengewoon moeilijk is het vraagstuk der honderdduizenden Arabieren die uit het Joodse gebied gevlucht zijn en aan grote ellende ten prooi. Ook die Arabi sche leiders, die bereid schijnen met de Joden tot overeenstemming te komen, stellen toenadering echter afhankelijk van een snelle oplossing van het vraagstuk dezer vluchtelingen. De Joden op hun beurt hebben de Arabische landen vre desonderhandelingen aangeboden, doch deze hebben het aanbod afgewezen, o.a. omdat het openen van onderhandelingen reeds een erkenning van de Joodse staat Israël zou betekenen. 52 4 Unsillich boppe alle minsken is hy, dy’t nea rêstich en tofré is. III. Legden we in voorgaande artikelen de nadruk op de sociale wetgeving, thans willen we trachten het staatkundige par lementaire leven, zoals dit groeide tij-1 dens' de regering van Koningin Wilhel mina in vogelvlucht na te gaan. Koningin Wilhelmina besteeg de troon tijdens het ministerie PiersonGoeman Borgesrus (18971901), gevormd door eerstgenoemde, waarin de meeste porte feuilles waren toebedeeld aan de voor uitstrevende liberalen. Wat dit kabinet op maatschappelijk ter rein tot stand bracht, hebben we reeds gezien. De speciaal politieke arbeid be trof de defensie. De plaatsvervanging werd afgeschaft en een landweer geor ganiseerd. Dit alles was nodig met het oog op de toenmaals internationale toe stand: de schaduwen van de eerste we reldoorlog wierpen zich reeds vooruit. Bij de verkiezingen van 1901 trokken de Protestants Christelijke partij en de Rooms Katholieken gezamenlijk op (coa litie), zoals dit ook reeds was geschied tegen de leerplicht. De Protestanten, Anti Revolutionnairen, Vrij Anti-Rev, (Loh man en De Visser) en de Fries Christe lijk Historischen (Dr. Schokking) hadden hun geschillen begraven. Naast deze eensgezindheid stond de ver deeldheid der liberalen. Zo kwam er een aanzienlijke rechtse meerderheid (58 te gen 42) en een rechts kabinet, gevormd door Kuyper. Al spoedig werd door het „om”gaan van Z.-Holland ook de Eerste Kamer rechts. Tijdens dit ministerie stonden, volgens Prof. Brugmans, aan wie wij gedeeltelijk onze stof ontlenen, de debatten op hoog peil. Kuyper stelde zijn principes sterk op de voorgrond en dwong daardoor zijn tegenstanders (Prof. v. d. Vlugt e.a.j ook tot principiële redevoeringen. Men heeft de premier er wel van beschuldigd zijn tegenstanders „paganisten” (heide nen) te hebben genoemd, maar dat is niet jiuist. Er is alleen gesproken van pa- Maandag is er te Moskou voor de derde maal een onderhoud geweest tussen de vertegenwoordigers der gewestelijke ge allieerden en Molotow en er werd ver klaard dat er waarschijnlijk nog verdere discussie zou volgen. Blijkbaar zoekt menl nog altijd naar een weg tot een officiële viermogendhedenconferentle over het gehele Duitse vraagstuk te ko men, zonder dat een der partijen te veel aan prestige verliest. Zoals bekend heb ben de Westelijke geallieerden geëist dat de Berlijnse blokkade zou worden op geheven voor het tot een dergelijke con ferentie kan komen. telijke geallieerden Rusland tijdens de oorlog tal van toezeggingen deden. maakt de positie van het Westen bij on- I derhandellngen nogal wankel. Daarom gaat ook de Invloed van die ge allieerden op het Storm. Verder willen we ook hier melding ma ken van de ontzaggelijk hoge waterstand tijdens de storm van j.l. Zondag, o.a. te Makkum. In zeer korte tijd werd het IJsselmeer- water enkele meters hoog tegen de Frie se kust opgejaagd d.w.z. dat het enkele meters hoger kwam dan normaal. Op de Wadden, die steeds droog liggen, wordt vee geweid, koeien en paarden. De koeien had men in veiligheid kunnen brengen, maar de paarden, welke daar half in het wild lopen, lieten zich niet op drijven en inplaats van naar de kust, wa ren ze de kant van het Ijsselmeer opge gaan. Toen nu het water zo hoog werd, zochten ze instinctmatig de hoogste plaats, de oude Zandkop, op. Daar ston den de ongeveer 4o paarden, in twee groepen, van de wal af maar nauwelijks te zien, nog juist met de koppen boven water. Zo nu en dan werden ze door het stuifwater, dat over hen heen sloeg, ge heel aan het oog onttrokken. Vooraan op geweldige tegenzin en haat, die Kuyper Duitse staatslieden die in opdracht gewekt had door zijn antithese-politiek, de Engels—-Amerikaanse door het niet brengen van democratische hervormingen zoals kiesrechtuitbreiding, invaliditeits-, ziekte- en ouderdomsver- zekering, door zijn drankwet, door de protectionistische plannen van zijn mi nisterie, enz. De rechterzijde werd bij de herstemmingen geslagen door de steun De Fransen hebben altijd gevreesd voor een ontijdige krachtmeting ook op het diplomatieke veld met de Russen en het is geen won der dat zij het deden, want Frankrijk is van de drie Westelijke geallieerden het zwakst, economisch en militair. De nieu we Franse regering doet nu een poging tot economisch herstel, de minister van financiën en economie. Reynaud heeft van de nationale vergadering de nodige volmachten verkregen, zij het dat de so cialisten slechts met zekere onwil mede werkten, de communisten waren natuur lijk tegen. Door deze volmachten zal de regering een aantal maatregelen’ tot ver betering van de economische toestand kunnen nemen, zonder dat ze eerst de nationale vergadering moeten passeren, al zullen ze achteraf en na verloop van enige tijd wel door dal lichaam moeten worden goedgekeurd. Ook met deze vol machten zal de regering nog een zwaai karwei hebben Frankrijk voor 1952 als alle Marshallhulp eindigt, op eigen benen te doen staan, nu leeft het immers nog voor ongeveer de helft van Amerikaans crediet. Hoe het berooide Frankrijk ech ter aan de middelen zal komen om zijn militaire kracht te herstellen, blijft een vraag. Wil men werkelijk een krachtig West-Europees blok tegen het Oosten stellen, dan ziullen de Ver. Statiën Frankrijk ook op militair ge bied tegemoet moeten komen door het wapenen enz. te verschaffen. Zoals de zaken thans staan, blijft Frankrijk de zwakste schakel bij de grote Westelijke geallieerden en zal het daardoor ook steeds geneigd blijven meer voor Rus sische druk te wijken dan de anderen, die daardoor gehandicapt worden In het voe len van een krachtige politiek. Al zullen de Ver. Staten in het bijzonder toch In Heemskerk sprak in dit verband van „een deze voorbesprekingen te Moskou ook rode vaan in de mist”, waarop Schaper wel eens krachtig optreden, en verkeren de opmerking lanceerde dat het concen- wij waarschijnlijk in een periode van tratleprogram voor de regering een scherp loven en bieden om tot een basis der socialisten aan de overige vrijzinnige partijen tegen „het clericale gevaar”. Er was trouwens ook verdeeldheid gekomen bij rechts, de Christen-democraten had den zich onder Staalman zelfs van de Anti-Revolutionairen afgescheiden. De coalitie haalde slechts 48 zetels. Goeman Borgesius formeerde het onbe langrijke ministerie De Meester, dat spoedig door een militaire kwestie ten val werd gebracht. Minister Staal stelde namelijk vermindering van het „blijvend gedeelte” van het leger voor, om de over- gang naar het volksleger te bevorderen en om te bezuinigen. Na veel gedebatteer In pers en Kamer werd wel in een zwaar geladen zitting „de nacht van Staal”, 21, 22 Decembe: 1906 de legerbegroting door de Tweede Kamer goedgekeurd, maar de Eerste ver wierp ze. Het ministerie vroeg ontslag en het duurde tot April voor een nieuw ministerie optrad en we1..zonder Staal. Niemand had de regeringstaak willen overnemen. Toen enige maanden later de oorlogsbegroting werd afgestemd, ging het kabinet definitief heen. De „Staal meesters” hadden niet de minste ver wantschap met 17e eeuwse kracht ge toond! Mr. Th. Heemskerk werd als Anti-Revo- lutionair formateur. De Tweede Kamer had aanvankelijk nog een linkse meer derheid, maar de verkiezingen brachten weldra nauwkeuriger verhoudingen (60 rechts!). De Christelijk Historischen had den zich inmiddels nauwer aaneengeslo ten tot de C. H. U., terwijl in de S. D. A. P. een scheuring was gekomen, door dat Wijnkoop e.a. in 1909 ontevreden over het te weinig revolutionair karakter der socialisten, een nieuwe partij vorm den, later Communistische partij ge noemd. Wegens de grote rechtse meerderheid werd gevreesd, dat dr. Kuyper weer een ministerzetel zou bezetten en de leiding zou nemen. Dat heeft een zekere Mr. ganistische^ factoren’ dïe^in^dV links? politiek een rol zouden spelen. De meest bekende episode uit de jarcn 19011905 is die van de „misdadig*? woeling”, de staking van 1903. Toen bei Blauwhoedenveem te Amsterdam in Jan. bliciteit te geven aan de z.g. lintjeskwes- tie. Dr. Kuyper zou iemand een deco ratie hebben bezorgd voor 'n gift aan de I „consternatieprogram” was. Hoewel de voor de conferentie der vier te komen, kas der Anti-Revolutionaire partij, waar, coalitie bleef gehandhaafd, leed rechts, Hoe het ook zij, het feit, dat Frankrijk uiauwuvcuciivccui ic rtuisiciuaui ui 1 een juffrouw een rol had gespeeld. zoals reeds opgemerkt, de nederlaag: thans zo zwak Is en het feit, dat de Wes- b903"eënCpaar niet geo^ganSeerde* werkl Scherp werd dr' Kuyper aan8evallen' H>11 llnks kreeg 58 candldaten, waarvan er lieden wilde laten samenwerken met een iverklaarde zelf o.a.: ..Zo aarzel Ik niet om 18 socialist waren. Eem nieuw parle- groep wel-georganiseerden, legden alleI rUiterliik toe te stemmen, dat het eis van mentair tijdperk brak aan. georganlseerden bij dit veem het werk neer en zij kregen gelijk. Maar toen het veem weigerde de twee ongeorganiseerden en degenen, die In de plaats der stakers gehuurd waren, te ontslaan, bleef de staking voortduren Doordat de overige werkgevers hel Blauwhoedenveem steunden, breidde de staking zich uit, zelfs tot bulten het ha venbedrijf. De spoorwegarbeiders wei gerden n.l. een boot te lossen, zich soli dair verklarende met dr stakende haven werkers. Het daarop volgende ontslag van een machinist deed de vereniging van spoor- en tramwegpersoneel zich solidair verklaren met de stakers en er brak een spoorwegstaking uit (eind Ja- nari) ook In de hoop verbetering van loon en werktijd te verkrijgen. De spoor wegdirecties gaven toe en de staking werd opgeheven. Twee dagen had het spoorwegverkeer grotendeels stil gele gen. Er was grote verontwaardiging bij een groot deel van het volk, een gevoel van overmoed bij da arbeidersorganisaties, De regering was overvallen, maar nam spoedig de leiding, om verdere slechte gevolgen te voorkomen. Zij stelïl staklngswetten voor, n.l.: het strafbaar stellen van bepaalde stakingen; de bescherming van werkwilligen; het instellen van een enquête naar spoorwegtoestanden. socialisten en anarchisten vormden een comité van Verweer tegen deze „dwangwetten”, dat protestmeetings be legde en in 't geheim besloot tot een al gemene spoorweg- en havenstaking. Toen de Tweede Kamer de wetsontwer pen had aangenomen, werd die staking geproclameerd. De regering had stations laten bezetten en beschermde krachtig werkwilligen. Toen 11 April de Eerste en Zuidwest Friesland wegvervoer kon zich nog niet vrij onwikkelen en had te kampen met allerlei remmende facto ren. Het personenvervoer onderging be langrijke verbeteringen. Waren er In '45 nog maar (35 blussen In gebruik, die 128.824 km. aflegden en 156.442 reizi gers vervoerden, In 1947 was dit al ge stegen tot 186 bussen, aantal afgelegde km. 856.637, met een totaal van 834.043 vervoerde passagiers, Ook het telefoonverkeer was vooruitge gaan. Voor het kantoor Leeuwarden be droeg het aantal in handverkeer behan delde gesprekken 1.677.000 tegen 1.634.000 In 1946. Niet met alle zaken ging het goed. Er werden 30 faillissementen uitgesproken, waarvan er zes wegens gebrek aan ac tief werden opgeheven, terwijl er vier na verzet werden vernietigd. Bolswards Nieuwsblad Hoe het groeide SPAAK i ik je in ik 1- r- |n es 1- r- le i- te i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1