t Provinciale Buitenlands Overzicht s. Kroniek d 1 00000000000000 00000000000000 No. 64 44e Jaargang Vrijdag 20 Augs. 1948 West. Streekblad voor id OSINGA - Bo Is ward het Verre Oosten s- d> onder en. Palestina zeer kundige minister-president, sprak r et er m te grote vier, waardoor de Russen hun agressieve politiek in Europa wat zou den moeten matigen behalve dan te gen Tito, die de Russische vriendschap heeft verspeeld zonder aanspraak te kun- gebeurt, waar het Westen eigenlijk bezig is zowel de sympathie van Joden als Arabieren te verspelen. Een Arabisch lei der heeft al gedreigd, dat de Arabieren zich in de armen der Sovjet-Unie zouden werpen, indien het Westen voortgaat de Joden1 te steunen. Zo vormt het Verre i en- Midden Oosten tijdens de politieke crisis in Europa een warnet van span ningen en diplomatieke intriges, dat de vrijheid van beweging van het Westen aanzienlijk beperkt. Uitvoer pootaardappelen. Gelukkig voeren we niet alleen in, maar ook heel wat uit. Van de pootaardappe- lenoogst 1947 zijn ruim 436 millioen kg. uitgevoerd, waarvan 310 millioen kg (70 pet.) klei- en 135 millioen kg. (30 pet.) zandaardappelen. Frankrijk stond bo venaan met een import van 131 millioen kg, dan Duitsland met 105 millioen kg., België met 73 millioen kg.; Zwitserland met 24 millioen kg.; Spanje met 22 mil lioen kg. en Italië met 19 millioen kg. Roomske Friezendei. De léste 15 jier organisearret it Roomsk Frysk Boun op Leaffrouwedei altiten in Friezendei yn ’e Riisterbosk. Fan ’t jier kt ar herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) tr im n- na ri le ii- 8, :i- or a ld te or d. De spionnagekwestle bemoeilijkt de bespre kingen te Moskou. Wat gebeurt er in het Verre Oosten? Onderlinge strijd in India en Pakistan. England’s druk op de Sjah van Iran. Joden en Arabieren bestrijden elkaar weer heviger. Nieuwe gezichtspunten over de handelingen te Moskou hebben zich se dert ons vorig overzicht niet voorgedaan. In het Westen vreesde men enige ongun stige invloed op deze besprekingen van de particuliere ruzie, welke zich inmid dels tussen de Ver. Staten en Rusland over alles werd de afdoening van het inmid- nen maken op bescherming van de zijde ‘der Westelijke geallieerden zij weer scherper in heeft ingenomen. Niet lang na haar inhuldiging, de 6de September 1898, werd H. M. de Koningin reeds gesteld voor twee moeilijke pro blemen, die ook wel enig verband met elkaar houden: de Zuid-Afrikaanse oor log en de eerste vredesconferentie. Nog vóór de huldiging, de 12e Aug. 1898, verraste en verbaasde de Czaar de gehele wereld met een luldklinkend manifest, waarin men een plechtige aankondiging van de wereldvrede kon zien en ook wel gezien heeft. Al spoedig bleek, dat de Keizer Den Haag had "uitverkoren als ontwapeningscon- heuse, maar wat moeilijk afslaan, hoewel zij zich de zware verantwoorde lijkheid niet kon ontveinzen. Al dade lijk kwam men te staan voor het geval, dat noch de Paus, noch de Zuld-Afrl- kaanse republieken waren uitgenodigd: het eerste wekte wrevel bij de Rooms- Katholieken, het tweede pijnlijke gevoe lens In, brede kring. De Conferentie hield zitting van 18 Mei 1899 tot October van dat jaar. Van ge leidelijke ontwapening was nauwelijks sprake meer, maar de volle aandacht werd geschonken aan de versterking van de mogelijkheid van arbitrage bij inter nationale moeilijkheden. In Den Haag werd een Internationaal hof van arbi trage gevestigd, dat wel goed werk ge daan heeft, maar de grote conflicten niet heeft kunnen voorkomen. Voor het Hof schonk de Amerikaanse millionair Cat- negle een vredespaleis, dat in Augustus 1913 plechtig Is geopend. Kort na de sluiting der vredesconferen tie brak o, bittere ironie der geschie denis de Zuid-Afrikaanse oorlog uit. Ze gaf de regering nieuwe moeilijkhe den. Het lag wel voor de hand, dat de sympathieën voor het stamverwante volk in Nederland zeer krachtig tot uiting kwamen. Men voelde de zaak der Boe ren hier als een nationale, men drong er zelfs meer dan eens bij de regering op aan, dat zij ten bate van de Boeren te Londen zou interveniëren. Dit was echter onmogelijk, maar toch deed men wat men kon. Koningin Wilhelmina zond de „Gelderland” naar Lourenzo Marques om de uit zijn land gevluchte president Kru ger af te halen en naar Europa te bren gen. Ze schonk hem woning en verblijf in Nederland, nadat Frankrijk al juichen de en Duitsland al afwerende niets voor hem hadden willen doen. Het moet de oude president waarlijk goed hebben ge daan, dat hij zijn moeilijke laatste levens jaren in een sympathiek milieu heeft mo gen doorbrengen. Dit alles viel nog voor onder het ministerie PiersonBorgesius, dat in 1901 werd vervangen door het kabinet-Kuyper. Dat dit laatste het stem pel zou dragen van de zeer krachtige en 1 wroeten van het communisme nagaat, de Russen die iets weten van het gehei me doen en laten van de Russische ver tegenwoordigingen in Amerika en die iets daarover los willen laten heeft ge dagvaard voor haar te verschijnen om Inlichtingen te geven, Nadat de officiële Russische instanties tevergeefs getracht hadden deze personen het gaat hier om 2 leerkrachten die de kinderen der Sovjet-diplomaten les gaven, in handen te krijgen of te houden, hebben zij later van de regering der Ver. Staten geëist, dat zij deze personen aan de ambassade zou uitleveren, hetgeen natuurlijk gewei gerd is. Maar de Amerikaanse regering zal toch de bedoelde commissie weinig dankbaar zijn voor het geven van open baarheid aan het feit, dat enige Russi sche ambtenaren bereid waren wat te verklappen. Men had er allicht meer aan gehad als alles geheim gebleven was en had daarmee ook voorkomen, dat nieu we wrijving tussen de twee regeringen de sfeer bederft tijdens de zo tere onderhandelingen te Moskou. Hier en daar wordt de veronderstelling geuit, dat als die onderhandelingen zul len leiden tot een nieuwe conferentie der T.b.c.patiënten. Iedereen weet, dat door de ontberingen in de oorlogsjaren het sterftecijfer van t.b.c.patiënten onrustbarend gestegen was. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft aan de Ned. Centrale Ver eniging tot bestrijding der tuberculose de volgende cijfers verstrekt, waarin dit ook wel duidelijk tot uiting komt. Sterftecijfer ten gevolge van t.b.c. per 100.000 inwoners in 1939 was 41.0 en in 1945 was dit gestegen tot 85.9, terwijl het in 1947 was gedaald tot 37.1. Dit zijn de cijfers over geheel Nederland. Per 'provincie gerekend geven ze weer een ander beeld. Friesland heeft hierbij het gunstigste cijfer, n.l. 30.1, terwijl Drente het hoogste aantal sterfgevallen heeft met 43.4. Over de andere provin ciën waren de cijfers: Groningen 39.3; Overijssel 41.2; Gelderland 35.6; Utrecht 39.8; Noord-Holland 37.7; Zuid-Holland 33.9; Zeeland 42.6; Noord-Brabant 38.3; Limburg 41.8. In 1947 stierven in Nederland 3576 per sonen aan tuberculose. De ziekte is dan ook nog lang niet overwonnen, want in de eerste 4 maanden van 1948 werden er meer dan 1600 nieuwe patiënten per maand bij de consultatiebureaux inge schreven, die lijdende waren aan actieve tuberculose, waarvan 20 pet. aan open t.b.c. zullen optreden, om daar, wat er nog over is aan machtspositie van het Wes ten, af te breken. in Korea hebben we practisch hetzelfde geval als in Duitsland, het Noorden is door de Russen bezet en tot een „Volks republiek” uitgeroepen, die bedoeld is zich later over geheel Korea uit te brei den. Maar de Amerikanen hebben ande re bedoelingen, zij hebben zo even in het door hen bezette Zuid-Korea de repu bliek afgekondigd, welke zij op hun beurt over geheel Korea willen zien uit gebreid. Thans is nog niet te voorzien hoe de strijd hier zal aflopen, waarop uiteraard mede van invloed zal zijn de uitslag van de strijd tussen nationalisten en communisten in het grote nabuurland China, waar de positie der nationalisten tegenover de communisten wankel blijft. De Amerikanen hebben in dit deel der wereld ongetwijfeld nog een zeer sterke troefkaart in handen door de bezetting van Japan, de andere Westelijke mo gendheden hebben er aanzienlijk' aan in vloed ingeboet, vooral sedert de Britten er belangrijke posities prijs gaven als bijv, in Burma, dat zij de onafhankelijk heid gaven, welke de Burmanen thans gebruiken om elkaar onderling te bestrij den, zo fel zelfs, dat het veel op een burgeroorlog lijkt. Er schijnt een sterke communistische stroming te zijn, zoals ook op Malakka waar de Engelsen te elfder ure ingrepen om hun positie te handhaven. De vrees, dat ook het laatste greintje invloed der Engelsen in de dominions India en Pakistan te loor zou gaan is in ’t eerste jaar hun ner onafhankelijkheid, niet bewaardheid, beide bleven binnen het Britse gemene best. Maar de onderlinge verhouding dezer beide landen is sterk gespannen door geschillen over de) aansluiting van enige vorstendommen. De Maharadja van een Hindoe, wil zijn land bij deel van het Duitse leger te vergunnen India aansluiten, maar de bevolking, In door het smalste gedeelte van Limburg over ons grondgebied te trekken, zodat België spoedig kon worden ontruimd. Ook de zee-oorlog werd gestaakt, het gevaar van mijnen en torpedo’s was daarmee verdwenen. De zee lag weer open, men hoopte spoedig de economi sche depressie te overwinnen. Doch daarover in het slotartikel van deze serie. Kunstmestvoorziening. De chemische producten spelen toch een grote rol en dit geldt ook wel zeer sterk voor de kunstmeststoffen. Het ministerie van Landbouw heeft een en ander mede gedeeld over de vooruitzichten van de kunstmestvoorziening. De fosfaatvoor- zienlng voor de landbouw heeft zich na de oorlog het snelst hersteld. Er wordt dan ook verwacht, dat zich bij de be voorrading van fosforzuurmeststoffen in het komende seizoen weinig moeilijkhe den zullen voordoen. Aan de vraag naar thomas-slakkenmeel zal waarschijnlijk voor ongeveer de helft kunnen worden voldaan. De import uit België en Luxem burg zal waarschijnlijk niet zp hoog, zijn als het vorig jaar, maar er is grote kans op invoer van 30.000 ton uit Frank rijk. Evenmin gunstig is de stlkstofpositie. De vraag van dit jaar wordt geschat op 125 A 130.000 ton. De Nederlandse industrie zal met een productie van ten hoogste 75000 ton aan 60 pct. van de vraag kun nen voldoen. Echter zal, met de te ver wachten Invoer, niet aan de vraag kun nen worden voldaan, waardoor de dis tributie van dit product nog niet kan worden opgeheven. Ditzelfde geldt voor de kalimeststoffen, voor welke stoffen, Nederland geheel op Import is aange wezen, De afgesloten handelsverdragen met Frankrijk en de Duitse zónes wijzen op de mogelijkheid van een niet onaanzien lijke aanvoer. De in principe overeenge komen importen van kali uit Sovjet Rus land en Spanje kunnen niet als vast staand beschouwd worden, in verband met mogelijke belemmeringen. Aanwe zige hoeveelheden zuivere kali zullen dringend nodig zijn, om de kalivoorzie- ning in het komende seizoen op hetzelf de peil te houden als dat in het afgelo pen seizoen. De behoefte aan kali be draagt naar schatting 135 A 140.000 ton per jaar. Men kan op niet meer dan ongeveer 100.000 ton rekenen. spionnagekwesties heeft ontwikkeld. Dat er gespionneerd wordt kan men gevoegelijk aannemen. Dat de Russen dat in de Ver. Staten ook via het personeel aan bun ambassade en consulaten verbonden, trachten te doen eveneens. En dat zij, als leden van dat personeel iets uit de school willen klap pen, trachten die leden het zwijgen op te leggen, behoort niet alleen tot het Russisch systeem, maar is iets waartoe iedere geheime dienst in noodgevallen zijn toevlucht neemt. Men kan veilig aan nemen, dat ook de Ver. Staten hun ge heime dienst in Rusland aan het werk hebben, trouwens de Russen komen naar aanleiding van de Amerikaanse beschul digingen betreffende Russische spionna- ge in Amerika, al met tegenbeschuldi- gingen, zij hebben ook al ’n Amerikaans officier ontdekt, verbonden aan de Ame rikaanse ambassade in Moskou, die zich met dit werk inlaat. De Amerikaanse onthullingen hebben een 1 sensationeel karakter gekregen doordat i de Commissie, welke in de V. S. het Dogge jo kwea, sa hawwe jo God to finenen jou meiwitten ta in boal, dy’t jo ünophaldelik priemprikket. fan Gysbert Japiks Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetrling Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87925 V De vijftig-jarige regeringsperiode van H. M. Koningin Wilhelmina valt bij na dere beschouwing uiteen in enkele pe rioden, die onderling vrij scherp zijn ge scheiden, perioden van wel zeer onge lijke grootte en omvang en zeer uiteen lopend karakter. Het eerste tijdperk is. dat van vóór de eerste wereldoorlog (1898’14), een tijd van groeiende eco nomische en ook geestelijke kracht. Dan volgt de periode van 19141918, de tijd van moeilijke handhaving van neutrali teit van een kleine Staat te midden van grote oorlogvoerende mogendheden. De derde periode is die tussen de we reldoorlogen (19181940), die hoopvol inzette met de herleving, die evenwel niet duurzaam bleek. Het blijde enthou siasme, waarmede de wapenstilstand van November 1918 door ons volk werd be groet, bleek welhaast voorbarig, er moest nog veel gestreden, geleden en gebeden worden, voordat weer sprake kon zijn van stoffelijjke en geestelijke bloei, een groeiproces dat werd geremd door'de crisis, die allengs als een scha duw van de volgende periode, die der laatste oorlog (19401945) werd voor uitgeworpen. Deze periode door H. M. in ballingschap doorgebracht, terwijl ons land uit duizend wonden bloedde, werd gevolgd door de laatste, namelijk de na oorlogse (1945’48). Uit deze indeling blijkt reeds, hoezeer 'n land als het onze, afhankelijk is van zijn omgeving. Ons landje ligt nu eenmaal midden in het wereldgebeuren en onder vindt daarvan middellijk of onmiddellijk de invloed, zij heeft velerlei reacties on dergaan, en sterke stoten van buiten up- gevangen. Omgekeerd kon Nederland enige invloed uitoefenen op dat wereld gebeuren zelf. Het is dus van belang na te gaan, welke plaats Nederland in de dels besnoeide voorstel vertraagd. Toch werd het in vrijheid behandeld en aan genomen (23 Juni 1913). Uitgevoerd werd het niet meer: een jaar daarna brak de wereldoorlog uit en brak daar- wel van zelf. Toch wekte het opzien, dat1 mee de tweede regeringsperiode van H. de kabinetsformateur zich drie maanden i m. de Koningin aan. Nederland werd na zijn ambtsaanvaarding liet benoemen tot permanent voorzitter van de minister raad, een nieuwigheid ih ons staats recht, dat niet zonder meer werd aan vaard. Het bleek ook dat de minister president zich een hogere positie en zelfs uitgebreider verantwoordelijkheid toe kende dan de andere ministers. Met na me werd al spoedig bekend, dat Dr. Kuyper zich meer dan eens met de za ken van het Departement van Buiten landse Zaken inliet, zelfs buiten de be trokken minister om. Ook tijdens zijn veelvuldig buitenlands verblijf gedroeg de minister-president zich meer dan eens als de wachter van de internationale positie van Nederland. Men meende zelfs een zekere voorliefde van Dr. Kuyper voor het Duitse rijk waar te nemen: er liepen soms geruchten, dat de regering het plan had zich nauw aan Duitsland te verbinden. Hoe het ook geweest moge zijn, dergelijke plannen vielen als vanzelf met het kabinet in 1905. Het kabinet-De Meester, dat vrij onbe langrijk was, heeft op het gebied der buitenlandse politiek ook niet veel tof stand gebracht. Wel werd de tweede vredesconferentie, thans bijeengeroepen door de president der Ver. Staten, Theo dore Roosevelt, in Den Haag ontvangen. In 1908 werd de regering intussen opge volgd door het krachtige mlnisterie- Heemskerk. Geen wonder, dat het met militaire voorstellen kwam, culmineren de in een voorstel tot kustverdediging (z.g, zaak van het Vlissingse fort). In ons land vond het voorstel, zoals alle militaire ontwerpen, scherpe bestrijding. Men had „geen cent en geen man” voor onze verdediging over. Behalve princi piële bestrijders, waren er twijfelmoedi. gen, die meenden, dat de verdediging van ons vaderland toch ver boven onze wereldgeschiedenis der laatste 50 jaai dachten zou gaan. Van de andere kant vonden de voorstellen Instemming, hoe wel niet steeds van ganser harte. Be roering werd gewekt, toen het buitenland zich met deze aangelegenheid ging be moeien. Duitsland bleef in dezen gema tigd. Geheel anders was de stemming in Frankrijk. Men zag daar in de kustver dediging het bewijs dat Nederland aan de leiband van Duitsland liep. De enige mogendheid, die belang bij deze zaak kon hebben was immers Duitsland. De Belgische pers sloot zich in haar aanval op Nederland bij de Franse aan. Door dit en Zuidwest Friesland UltfjQve van Drukkerij Fa. A. J. gezien heeft. Al spoedig zetel der vredes- of ferentie. De regering kon de stekelige uitnodiging toen geregeerd door het ministerie-Cort van der Linden. Dat Nederland slechts gedwongen aan de oorlog zou deelne men, was even zeker, als dat het de ern stige gevolgen van zijn neutraliteit zou moeten ondervinden. Het was toch vol komen duidelijk, dat ons land, van alle zijden benauwd door oorlogvoerende mogendheden, economisch zwaar zou moeten lijden. De oorlog begon met don kere dagen van angst en paniek. De mo bilisatie verliep echter vlot en de Ko ningin gaf 't voorbeeld van kloeke vast beradenheid en rustig beleid. Wij memo reerden reeds, dat door haar een steun comité werd opgericht. Levensmiddelen werden schaars, de distributie inge voerd, hoewel nimmer geheel geslaagd en wel genoemd „een stelsel van goede bedoelingen en kwade uitwerkselen”, een typering, die ook hoewel in mindere mate zou kunnen gelden voor de dis tributie in de tweede wereldoorlog. Over het algemeen leed de handel min der dan de nijverheid. Hoogst onrechtvaardig was in 1918 ech ter de in beslagneming van een groot deel der Nederlandse koopvaardijvloot door Engeland en Amerika. De regering het zich hierover dan ook zeer scherp uit en later is voldoende schadevergoe ding ontvangen, De invasie van Duits land in België veroorzaakte, dat hon derdduizenden Belgen ons land over stroomden. In Nederland bleef men nog lang be vreesd voor een aanval op onze Oost grenzen. Inderdaad heeft zulk een aan val driemaal gedreigd, het moeilijjkste was de dreiging tijdens de befaamde zand en grindkwestie in het voorjaar van 1918. Daarna dreigde nogmaals gevaar na de wapenstilstand van Rethondes in November 1918. België werd op korte termijn door de Duitse troepen ontruimd, onze regering bewees daarbij aan alleVU1OIC"U partijen een grote dienst door aan een Kasjmir, I meerderheid Mohammedaans, voelt voor Pakistan. Het gevolg is dat troepen van India en Pakistan elkaar In Kasjmir be strijden. De vorst van Hyderabad is een Mohammedaan en voelt weinig voor aan sluiting bij India, de meerderheid der be volking is Hindoe en is sterk voor die aansluiting, India wil de vorst dus daar toe dwingen desnoods met de wapenen en Pakistan zou in dat geval de vorst steunen. Er dreigt zelfs een formele oor. log tussen beide dominions; de Ver. Na ties bemoeien zich al met de zaak en mocht het hier tot een uitbarsting ko men, dan zou Engeland voor de moei lijke keus staan, welk dominion het zou moeten steunen, In dit geval gaat het wel niet om spanningen door Moskou en zijn aanhang veroorzaakt, maar ze ver dienen de belangstelling omdat ze toch tenslotte ook de positie van het Westen in het algemeen verzwakken en veroor zaken dat Engelands aandacht niet ge concentreerd kan worden op de toestand in Europa alleen. Daarop wijst ook het pas afgelopen be zoek van de koning ot Sjah van Iran (Perzië) aan Londen. Het huidige Per zische kabinet Hagir wordt door het Westen niet volkomen betrouwbaar ge acht en staat onder invloed van partijen welke de macht van het volk ten koste van die van de vorst willen vergroten. Een democratisch verlangen, dat echter wordt doorkruist door het feit, dat de invloed van het communisme onder het volk vrij groot is en dat Rusland de grote buur is, even begering naar de olierijkdommen van ’t land als het Wes. ten. Het bezoek van de sjah te Londen wordt nu wel uitgelegd als een Engelse poging deze vorst aan te moedigen zijn kabinet naar huis te zenden en zich zelf weer wat groter invloed op de gang van zaken toe te eigenen, opdat Perzië weer vol komen betrouwbaar voor het Westen wordt, wat te meer van belang wordt ge acht, omdat de Westerse positie in dit gehele gebied minder sterk is geworden door wat er in Bolswartls Nieuwsblad Hoe het groeide 54 l” EDEN ia- SK •S» iwr Meiwitten geweten; boal beul. WaIvpt Dph Hpao- had i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1