REGERlilGSJUBILEUM DE INHULDIGING y Martinytoer Fan de 00000000000000 00000000000000 Aan H.H. Agenten en Adverteerders I door Nederland No. 65 44e Jaargang Dinsdag 24 Augs. 1948 Streekblad voor West, en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bols ward 55 de 31 urn Tj. de J. I fan Gysbert Japiks on- ins- !be- aanwezig zijn prins George van Grie kenland, oom van de Griekse konlng. Bihaegje jo de gemeente, sa bihaegje jo in tüzen-hollich ondier. te olt en os aar, uur Ds. >en. fiol- Ds. uur van uur uur 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) ïd. im 61 te 48. zv Ije, tje 48. en Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbettling Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 8792Ö en k- tje ie- te 48. en zv eth ma. sie. In verband met het a.s Regerings jubileum en de Inhuldiging van de nieuwe Koningin, verschijnen wij met een tweetal Het eerste speciale nummer zal a.s. Vrijdag 27 Augustus verschijnen gewijd aan het .30 ran in- erp Ev. i 5 de. Ier. Ds. en. (u- ke- im. de eer de uur uur en- >el- im. :en. Ev. I. 9 Ds. nst. utn. um. lar. van Ds. .30 ird. um. D.) um. en lum 8. k. o- n- Je tn ZV a- an ir- an an o- :rt Steenkolen naar Indië. Het Engelse s.s. „Ocean Angel” is uit Rotterdam met een lading van 9000 ton Nederlandse steen kolen voor Semarang vertrokken. Deze eerste verscheping zal van tijd tot tijd door meerdere gevolgd worden. Lugubere vondst. Bij graafwerk in de voormalige „Beyerd” in Breda is men op anderhalve meter diepte op menselijke beenderen gestoten. Men vermoedt met een oude begraafplaats te doen te heb ben. Een beste slag. In Den Haag werd een speelhol opgeruimd. Gearresteerden, de roulette, f 7000.en drank werden mee genomen. 4W - |van België werd aangemerkt. De publi catie wekte veel opzien, ook en vooral in het buitenland. Duitsland gaf felle cri- tiek, Engeland en Frankrijk twijfelden echter aan de echtheid van het docu ment. Het gehele geval is nimmer geheel opgehelderd en bleef raadselachtig. Economisch volgde er na een opleving na 1923 in 1929 wederom een depressie, die langzamerhand de vormen van een crisis gingen aannemen, de beruchte der tiger jarenl De crisis kwam voort uit Amerika,, maar dreigde ook van de an dere kant. Zo wilde de Duitse regering Duitsland geheel onafhankelijk maken van het buitenland. Nederland werd door die politiek ten zeerste benadeeld, daar bij kwam, dat het er zelf niet aan kon denken een autarkie toe te passen. De politiek van de omliggende landen knak te onze welvaart aan alle kanten. Geheel ons economisch leven raakte aan de grond, in ongekende omvang openbaar de zich een steeds stijgende werkeloos heid, ons nationaal vermogen liep in korte tijd met 40 pet. achteruit, ons volk teerde op de reserves. De catastrophe naderde. Met het uitbreken van de tweede wereld oorlog, of eigenlijk met de Duitse inval in ons land, brak wel de meest tragische periode aan in het regeringsbeleid van H. M. de Koningin. Vorstin en regering moesten vluchten om In ballingschap te werken voor het wel- zijn van het vaderland, zowel hier als over zee. Ondertussen werd ons volk geknecht, ons land geplunderd, onze rechten en vrijheden met voeten getre- t den. Het zozeer verdeelde volk van Ne- derland werd echter één in het verzet. Het nationaal besef, zo lang gesluimerd, Vijftien mille verduisterd. De politie te Almelo heeft de Almeloër L. j. L. ge arresteerd, die verdacht wordt bij het expeditiebedrijf B. f 15000.verduisterd te hebben. Grotere outillage in de Harllnger haven. De kade van de Nieuwe Willqmshaven is in gereedheid gebracht voor de ont vangst van de twee grote kranen uit Schotland; rails zijn aangelegd en de verlichting is aangebracht. Wanneer de kranen arriveren, is nog niet bij benade ring te zeggen. De Nederlandse gezant te Santiago dr. tot Koningin der Nederlanden zal o.m. P. A. Kasteel heeft de leiding van zijn post op zich gen’omen. terwijl het tweede speciale nummer dat komt te verschijnen op a.s. Vrijdag 3 September gewijd zal zijn aan ADVERTENTIES en BIJDRAGEN voor deze nummers dienen uiterlljk resp. Donderdag 26 Augustus en Donderdag 2 September ’s morgens 10 uur in ons bezit te zijn. UITQ. en RED. (Slot). Na de eerste wereldborlog, toen de derde regeringsperiode van H. M. Koningin Wilhelnijina werd ingeluid, koesterde men in ons land de vaste overtuiging, dat de oude toestand van voor 1914 zich wel spoedig zou herstellen. De werke lijkheid was anders, na een korte vleug van herstel zette na 1920 een nieuwe crisis in. Daarnaast bracht de liquidatie van de oorlog ook voor Nederland enige moeilijkheden. In November 1918 was de Duitse Keizer naar Nederland ge vlucht, evenals de kroonprins. De laat ste, die op Wieringen was geïnterneerd, kon na de vrede van Versailles al spoe dig naar zijn vaderland terugkeren, maar de Keizer zou moeten terechtstaan voor een entente-rechtbank. Daarom werd zijn uitlevering gevraagd. Terecht heeft de regering dat geweigerd en daarmee was ook dit incident gesloten. Veel moeilijker was de verhouding tot België. Reeds tijdens de vredesconferen ties te Parijs in 1919 lieten zich Belgi sche stemmen horen, die spraken van.’n belangrijke gebiedsuitbreiding ten koste van Nederland. De besprekingen hier over op een conferentie te Parijs liepen al spoedig vast, daar onze regering be slist weigerde over de Belgische eisen van'gedachten te wisselen. Men wilde alleen onderhandelen over economische en aanverwante, aangelegenheden. Eind Maart 1920 werd men het eens over een concept-verdrag, maar juist toen bracht België de lastige kwestie der Wielingen op het tapijt, waarover men het bezwaarlijk eens kon worden, totdat eindelijk in 1925 een nieuw tractaat in Den Haag kon worden getekend. Het verdrag bracht de gemoederen in ons land sterk in beroering, toch werd het in 1926 met een kleine meerderheid in de Tweede Kamer aangenomen. In Maart 1927 werd het echter met 33 tegen 17 stemmen in de Eerste Kamer verworpen en de Minister van Karnebeek moest af treden. In deze tijd was de aansluiting van Ne derland bij de Volkenbond reeds gere geld. De Bond wilde „vrede door recht”, eventuele geschillen bijleggen en oorlo gen voorkomen door bemiddeling en ar bitrage. Ook wilde de Bond de bewa pening beperken en komen tot samen werking op cultureel, intellectueel, eco nomisch en sociaal gebied. Helaas was de Volkenbond niet universeel. De Ver enigde Staten sloten zich nimmer aan, Rusland treuzelde, tenslotte traden Duits land, Italië en Japan uit de Bond, ter wijl er wel toebehoorden het geheel ge desorganiseerde China en het door de burgeroorlog verscheurde Spanje. Het prestige van Genève leed zwaar door de volkomen mislukking van de actie te gen Italië in de Abessijnse oorlog. In ons land had de Volkenbond steeds een goede pers. Toch had het ontwijfelbaar gevaren in voor een kleine staat toe te treden tot de Bond, het stond een lid van de Bond immers niet vrij in een eventueel conflict neutraal te blijven. Toch Is Nederland niet alleen toegetre den, maar heeft het zich ook zeer nauw aan de besluiten van Genève gehouden, ook wanneer daarbij de belangen van ons land In het geheel niet waren be; trokken. Dat de regering ook op eigen krachten wilde steunen, bewees In 1922 de indiening van een vlootwet, teneinde althans de marine veilig te stellen vooi ondoordachte bezuiniging, Het moment was echter niet gelukkig gekozen, men droomde nog te veel van ontwapening en wereldvrede. De wet werd in October '23 verworpen, zij het met kleine meer derheid. Een andere Internationale zaak was de verhouding tot de Paus. In 1915, tijdens de 1ste wereldoorlog, had de regering het gezantschap bij de Heilige Stoel her steld, stellig in het belang van een mo gelijke vredesactie. In Nov. 1925 schrap te de Tweede Kamer echter de post voor dit gezantschap op de begroting. Een ernstige ministeriële crisis was daarvan het gevolg. Het nieuwe kabinet stelde de post opnieuw voor, de Tweede Ka mer verwierp opnieuw. Intussen was de Paus verstandiger dan de Kamers, hij handhaafde de pauselijke nuntiatuur in Den Haag, een voor Ne derland beschamende toestand. Internationaal van belang waren ook de Olympische Spelen, die in 1928 te Am sterdam werden gehouden en die vol komen slaagden: 45 naties met vijfdui zend landgenoten namen er aan deel. Het volgende jaar (1929) werd geken merkt door het geruchtmakende geval van de Utrechtse documenten. Het Utrechts Dagblad publiceerde n.l. een geheim Belgisch-Frans militair trac taat, waarin niet alleen Duitsland, maar ook Nederland als een eventuele vijand gen mar it kin gjin blstean wurde, hwant dan moat men sa goed as alle foer oankeapje, in djüre wurkkrèft der heal foar rekkenje, nije hokken bouwe litte, strie keapje, jirpels keapje en al sa meat. Sommige tiden kin dat, yn de measte tiden kin it sa net en dan sjocht men de bargen wet like hurd fordwinen as se earst komd wiene. Foar in gere gelde blgge- en bargeh&lderij, dy’t oan it bidriuw in bredere grounslach jaen soe is it hjir gjin plak. It kin as it roun- om kin, mar it kin net as de kniper op e skine komt. Dêrom blluwt it hjir in bysaekje, soms hwat mear soms hwat minder, mar nea in bidriuwstüke, dy’t mear minsken oan brea helpe kin. Jit minder stiet it mei de hinnebuorkerij. Dêr is noch mear op tsjin. Hwant in greidboer mei trochstrings in baerch noch wol lije. Dêr hat er syn aerdich- heit wol oan, mar in hin is de measte greidboeren gjin praet wurdich. De groun is to ticht, to wiet, it lan foar lytse pykjes to wynderich en to këld. In team piken foar eigen gebrük, dat is dêr oan ta, al skopt de boer yn de üngetiid faek nei sa’n skepsel, dat him foar de fuotten rint en jeije de bern der gauris efteroan, mar it wurdt hjir by de boeren nea gjin bidriuw. In hin is hjir in sin, gjin gewin, it freget in hiel oare ynstelling en grounaerd, hja hearre yn de Walden op ’e sangroun, mar op ’e swiere klaei is foar hinnebuorkjen gjin takomst. Eigen foer, tsjêf foar de loop, strie foar de hokken, hy moat it allegearre keapje en dat is mis. Der is nei myn bitinken mar ien fak, hwer’t de swiere greidhoeke him wol foar lient en dat ek wol by it aerd fan de greidboer oanslüt. In ding, hwer’t wol takomst, wurk en brea ynsit en dat ek mear minsken in bistean jaen kin. Dêroer de oare kear. 1 i leefde krachtig op, latente krachten in I ons volk werden openbaar. Helaas ook latente hartstochten en lage instincten. |Nog ligt deze tijd te dicht achter ons om die rustig en objectief te kunnen overzien. Maar één ding is zeker, de oor log 19401945 zal steeds als een be langrijke fase in ons lands- en volks leven blijven geboekstaafd. Eindelijk werd ons volk bevrijd. Een kin derlijke vreugde maakte zich van een ieder meester. Kinderlijk optimisme evenzeer. Hoe ras kwamen echter weer de teleurstellingen. Het Indische vraag stuk baarde onvoorziene zorgen. De strijd ging doorl Ook de strijd om ons land economisch en maatschappelijk weer op peil te brengen. Nederland laat zich sedertdien niet meer denken zonder het geheel, waarin het als het ware is opgenomen. Daarbij denken we niet al leen aan de Benelux, maar vooral aan het grote geheel van de Westerse cul tuur- en belangengemeenschap. Neder land kan helaas niet meer op eigen wie. ken drijven. Marshall moest ook hier de nood lenigen, de motor op gang helpen brengen. De toestand waarin ons land zich op dit ogenblik, internationaal gezien, bevindt, laat zich moeilijk schetsen. Veel is trou wens onduidelijk en vaak tast men in het duister. Eén ding is echter wel ze ker: de nieuwe Landsvrouwe, thans nog Prinses-Regentes Juliana, straks onze Koningin, aanvaardt de regering in een uiterst moeilijke tijd. Wat de toekomst brengen zal, is onbekend, ook voor Haar. Moge zij echter de voetstappen drukken van hare Koninklijke Moeder, eenmaal met recht ook als zij een Moeder des Vaderlands worden genoemd, die het Willem de Zwijger steeds na heeft kun- nen zeggen: Mijn schild ende betrouwen, Zijt Gij, o God, mijn Heer; Op U zo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer! Voor de Kerstpakketten-actie van de Niwin moet binnen tien dagen door het Nederlandse volk een millioen gulden bij een worden gebracht. Toren gereed. De restauratie van de toren te Eestrum is thans voltooid en mag goed geslaagd heten. De toren is met beton onderstut. Een commissie voor advies voor het ge vangeniswezen is ingesteld door de mi nister van justitie. Tot voorzitter is be noemd dr. N. Muller, rechter te Amster dam. Zie ginds komt de stoomboot. Ongeveer 3j/2 millioen kg. suiker komt per m.s. Kertosono naar Nederland. Gesloten beurzen. De beurzen voor de geld- en fondsenhandel zullen op Aug. en 6 Sept, gesloten zijn. H. M. de Koningin heeft 250 oud-Enge- landvaarders ten paleize het Loo ont vangen, waarbij deze Haar een plaquette aanboden ter gelegenheid van het rege ringsjubileum. De prijsregeling voor spuitwater, mine raalwater, sodawater en chemisch be reide bronwateren, voor zover het de handel betreft is opgeheven. In de zwavelzuurfabriek Ketjen te Am sterdam Noord brak een brand uit, die zich eerst ernstig liet aanzien, doch spoedig werd bedwongen, waardoor slechts een loods met balen naphtaline een prooi der vlammen werd. Een bibliotheek met 1300 vakboeken was het geschenk dat de leden van de Ned. Chq. Bouwvakarbeidersbond hun bestuur ter gelegenheid van het veertig jarig bestaaan hebben aangeboden. De Bond van Nederlandse vroedvrouwen zal 8 September zijn gouden jubileum vieren. Het stadhuis in Hulst, dat in 1528 werd gebouwd, wordt thans gerestaureerd. Rijk en provincie verlenen voor deze restauratie subsidie. De watertoren in Zierikzee, die door de Duitsers in 1945 werd vernield, zal niet meer worden herbouwd. Men zal een installatie bouwen, waardoor een wa tertoren overbodig wordt, n.l. een z.g. Hydrophoorinstallatie, Brandt Door onopgehelderde oorzaak is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer H. van Burgelen te St Odllienburg (L.). Woonhuis, schuur en stallen brandden tot de grond toe af. De oud-minister van Oorlog, de héér Fièvez, werd benoemd als lid der parle mentaire enquête-commlssle 1940-’45. Ter herinnering aan de Inhuldiging van Koningin Juliana zal een zilveren me daille worden uitgegeven, waarvoor de beeldhouwster N. Klaassen het ontwerp maakte. Bij de inhuldiging van prinses Juliana De werklozen. Het aantal geregistreer de werkloze mannen is in Juli terugge lopen van 29.444 tot 24.627. Het aantal werkloze vrouwen steeg in dezelfde maand van 2859 tot 3065. Uit de oertijd. In de Zandhorst zijn een aantal belangrijke oudheidkundige vond sten gedaan. Óp deze plaats bevinden zich drie grafvelden, die bestaan uit een aaneengesloten reeks van hoogten. On geveer 31 grafheuvels werden blootge legd. Ieder een portret. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling reproducties van het staatsle-portret, dat vervaardigd zal worden ter gelegenheid van de troonsbestijging van prinses Juliana al gemeen verkrijgbaar te stellen. Noodlottige val. Donderdagavond half acht is de 35-jarige houwer L. Th. Evers aan het front van een bandgalerij op de 410 m.-verdieping van staatsmijn Em ma onder afvallende stenen geraakt en vrijwel onmiddellijk overleden. Tragisch. Eén van de léden van het ge zelschap Zwitserse jodelers en zangers, dat een tournée maakt door ons land, Is In Kampen door een hartaanval plot seling overleden. Te Hooge-Zwaluwe werd de eerste steen gelegd voor de bouw van een Transformatorenfabrlek, Voor het Indu. strie-arme Hooge Zwaluwe betekent dit een prachtige aanwinst. Kerkherstel. Zondag 29 Augustus zal de Ned. Herv. Kerk te Woldendorp, Gro ningen, welke uit'de dertiende eeuw da teert en bij de bevrijding grote schade opliep, weer in gebruik borden geno men, Hoog bezoek. De ex-premler van Austra lië, de heer Robert O. Menzies, heeft Donderdag met vrouw en dochter een bezoek gebracht aan Rotterdam. Minister Stikker voerde Donderdag be sprekingen met de Belgische minister van Buitenlandse Handel, en de secre- taris-generaal der fiouane-unie. De be sprekingen werden in Aneville (België) gehouden. Te Sittard is een radiobuizenfabriek van Philips geopend. De fabriek heeft met 650 man personeel een capaciteit van 6000 buizen per uur. Het telegraafverkeer naar Griekenland is weer normaal. De vertraging in de verzending van telegrammen is opge heven. De generale synode der Geref, kerken ad art. 31 k.o. zal niet 21 September maar 19 Oct. te Amersfoort bijeen komen. - Twaalf personen zijn te Arnhem gear resteerd omdat zij direct of indirect be trokken zijn geweest bij clandestiene slachtingen op grote schaal. Het dorp Eersel in de Kempische hoek aan de Belgische grens, zal morgen en de volgende week zijn twaalfhonderd- jarig bestaan vieren. Excelsior. De productie van de Neder landse kolenmijnen bedroeg in de week van 914 Augustus 215556 ton tegen 210.594 in de voorafgaande week. tige it omtinken wurdich. En hja is it ek. Allinnich sa maklik as hy mient, dat it is, leit de saek lykwols net. Hwant lit ik dat fuort mar sizze: De Fryske greid boer is wol fakman en wit hiel wol hwerom hy buorket sa’t er docht. Dat is gjin stlvens en dommens, mar in langjierrige ünderfining, dy’t men net weismite moat. Dizze groun en dizze omstannichheden hjirre litte nou ien- kear gjin oar bidriuw ta. Dus mei oare wurden: De swiere greidhoeke lient him net foar it gemingd bidriuw. De bou is hjir net thüs, dêr is de groun to wreed en to knippich foar. Yn oarlochsjierren. as de weet goud bitsjut, kin men dy om de Martiny-toer groeije litte, mar de frede hat der gjin plak foar. As de groun sa om en de by 60 °/o klaei bifet- tet, dan giet dat net. Yn Wytmarsum en Peinjum is de groun folie lichter, dêr sit mar 20 °/o, en fakentlids jit minder, klaei yn ’e groun. Sokke groun is foar bou en foar tün wol geskikt en yn dy kontrijen wint de bou en de tünbou al- oan fjild. Mar hjir bliuwt dat in pielerij. De struktuer fan de swiere klaei doocht der net foar en is der ek net of hast net geskikt foar to meitsjen. Grientebou sit op de swiere, knippige klaei gjin ta komst yn. Mar ek yn de bargemesterij sit gjin üntwyk. Bargen moatte great wurde mei foer üt eigen buorkerij; it byfoer moat bysaek bliuwe oars kin men net konkurearje. Yn in great diel fan it Suden en Easten fan üs lan krije de boeren dreage molke fan de fabryk werom, hja bouwe seis rogge en foer- jirapels; dêr sit de hoeke hwer’t men bargen meste kin büten oarlochstiid. Dêr stiet de greate izeren pot to sto men, dêr drave boer en boerinne by de biggehokken lêns, hwant dêr leit de ütkomst fan it bidriuw foar in great diel yn bargen en biggen. Hjirre kin men i foar jinsels en ek wol foar de slachter siker wol in baerch meste it soe in griis wêze as de boeren it hjir oerjoe- Dy’t it tinken is mei de soarch foar de takomst fan eigen gea, omdat der mei gear hinget de bisteansmüglikhelt fan üs allegearre en de bloei fan skoallen, ynstellingen, saken en ündernimmingen, sil net foar de fraech wei kinne: Is der gjin middel om de iensidige grounslach fan it ekonomysk libben yn de swiere greidhoeke to forbetterjen en to for- breedzjen. In great-yndustrieel yn dizze provinsje, in man mei leafde foar it hei- telan en ien dy’t wol hwat oandoart, pleaget my altomets mëi de frage: Kin jo der nou neat oan dwaen, dat it bi driuw hjirre in bredere grounslach kri- get? As men op oare plakken sjocht, dan fynt men dêr folie mear bisteans- middels foar de boeren en binamm'en troch dat se der oan alles meidogge, kinne se har hüshalding foar in hiel great diel üt it bidriuw libje litte sadat se folie minder kwetsber binne as de prizen hwat leger binne. Boppedat ha se minder groun nedich en buorkje hja op 10—15 H.A. fleurich en goed. Is der, sa sei dizze man, nou neat oars foar de Fryske greidboer as in kou en in skiep? Binne se nou sa stiif en sa eigenwiis, dat se net oars wolle of binne se der blyn foar? En stêfêst komt er dan mei foar-? bylden üt Gelderlan of Limboarch om sjen to litten, dat it dochs hiel oars kin. Sa op it earste gesicht liket dizze fraech Bolswards Nieuwsblad Hoe het groeide I «V- rd. nd rd. el- speciale nummers

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1