Buitenlands Overzicht 4 ■f 00000000000000 No. 66 44e Jaargang Vrijdag 27 Augs. 1948 Zuidwest Friesland StreeKblad voor West- Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward Soli Deo Gloria! **rX**&M*rXK*t^(*cX*^^w^*^ 9 1 1898 >d Daar zijn drie bronnen, waaruit H. M. onze Koningin al die vijftig jaren van haar moeilijk en verantwoordelijk rege ringswerk kracht en sterkte zijn toege vloeid. Zo was het een droeve plicht jarenlang gescheiden te zijn van vaderlandse bo dem, zo was het ook wijze plichtsbe trachting bij het klimmen der jaren de teugels van het bewind te leggen in de hand ener nieuwe generatie. Geloof. De derde bron van kracht en bezieling in het leven onzer Vorstin vinden wij in haar rotsvast geloof. Bij hoeveel gele genheden heeft zij daarvan getuigenis afgelegd I Wie de toespraken doorleest, die Koningin Wilhelmina in de loop van de laatste 50 jaar heeft gehouden, wordt telkens weer getroffen door de eenvou dige, maar desondanks besliste belijde nis van haar Christelijk geloof en ver trouwen. Het „Koningfln bij de gratie Gods” was in haar leven geen epitheton ornans, maar steeds zinvolle werkelijk heid, omdat het besef van verantwoor delijkheid aan Hoger macht en wil van meetaf een stempel heeft gezet op al haar regeringswerk. Dienen. Het doel van haar bestuur is steeds ge weest, het aanzien van ons volk in de wereld te verhogen, de eerbied en het respect voor onze staat te doen toene men en het Nederlandse volk zelf groot te doen zijn, in alles waarin een klein volk groot kan zijn. Steeds heeft H. M. Koningin Wilhelmina zich gehouden binnen de grenzen van ’t Duitse federatie gereed gemaakt, dat, zoals van de Duit sers te verwachten was, ruimschoots de deur openlaat voor deelneming ook van Berlijn en van de Oost-Duitse staten. verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Men sprak met Stalin. Was het Westen onderling verdeeld? De geheime besprekin gen in Frankrijk. Bespreking stopzetting Engelse demobilisatie. De W.-Duitse staats vorm. De positie van Tito en de toestand in Griekenland. De Palestijnse kwestie tot eenoplossing? Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87925 Bihaegje jo jo selme, sa mishaegje jo God. N S »- M grondwettig koningschap. Nooit heeft zij geweigerd haar handtekening te zetten onder een wet, die door de kamers was aangenomen. In al de voorbije jaren is 't slechts éénmaal voorgekomen, dat een der Kamers door haar ontbonden werd. Niet tevergeefs heeft zijn eenmaal ge sproken: „Het is mijn wil om steeds in nauwe aanraking te zijn met de volksgeest en om te regeren in overleg met de vertegenwoor diging van het gehele volk.” Het was in deze zelfde proclamatie, nl. die van 20 Nov. 1918, dat nog een zeer kenmerkend woord voorkwam, dat zo veel beter ons het karakter van dit vor stelijk bewind doet verstaan, n.l.: „Ik heb nooit anders gewild, dan mijn volk te dienen.” Ziehier de juiste, de enig juiste opvat ting van de regeringstaak. Naar een woord van Victor Cousin, kan men de mensen immers alleen regeren door hen te dienen. Liefde. Maar bij dit voorbeeldig plichtsbesef voegt zich in de tweede plaats de lief de. Plicht zonder meer is, naar een zo treffend woord, van Leendertse een ijze ren teugel, liefde verinnigt de drang naar daden, zij is immers naar Victor Hugo’s woord „een spontaan, blijmoedig volkomen geven van zichzelf”. fan Gysbert Japiks Na een vrij lange pauze zijn te Moskou de besprekingen van de afgezanten der grote Westelijke mogendheden met de Russen vervolgd, zelfs ook met Stalin. Die vrij lange pauze schijnt veroorzaakt door het feit dat de Westelijke gealli eerden het zelf onderling oneens waren over de concessies welke men de Russen ting van de West-geallieerde plannen in zou doen om tot een opheffing van de zake West-Duitsland. Een conferentie, Berlijnse blokkade te komen, waarna een waar, nadat sedert Yalta de diplomatieke nieuwe viermogendhedenconferentie over besprekingen tussen Rusland en de an- het gehele Duitse vraagstuk zou kunnen dere grote geallieerden geleidelijk zich worden gehouden. binnen steeds enger grenzen bewogen tot ze zich nu uitsluitend op het punt Berlijn hebben gericht, dit diplomatieke verkeer weer in breder banen kan geleid. Een conferentie, welke Rusland, naar I men meent, thans ook sterk begeert om_ i dat het in de snelle politieke en econo- De Fransen schenen tot wat groter concessies bereid dan Engeland en de Ver. Staten. Dat is nieuwe ideeën waren geopperd”, aldus een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Welke die ideeën wa ren werd niet bekend gemaakt, en we zullen er maar niet naar raden ook. Of ook de voorbereidingen door de Wes telijke geallieerden om tot vorming van een federatie van West-Duitse staten te komen al onderwerp van bespreking te Moskou geweest zijn, is niet bekend ge worden. Deze voorbereidingen gaan in tussen voort. Een Duitse commissie van deskundigen der elf West-Duitse staten heeft een eerste ontwerp-grondwet voor een geen wonder, gezien hun militaire zwak heid en hun strategische positie, welke meer blootgesteld is dan die der ande- den. Die positie schijnt zelfs enige tijd geleden tot diep geheime besprekingen te hebben geleid, waarbij een plan werd opgesteid om, als er een| oorlog met Rusland zou komen, en de Russen mar cheerden op naar het Westen, het Franse leger naar Noord-Afrlka te doen ultwlj- ken. Dat geheime plan kwam op nog niet verklaarde wijze Engeland ter ore en schijnt toen tot heel wat haastig) overleg tussen Fransen, Engelscn en Amerikanen geleld te hebben, waarbij Frankrijk zekere toezeggingen omtrent snelle steun als er onverhoopt wat zou gebeuren, zouden zijn gedaan, Men kan, als men wil, ook de bespre kingen welke Attlee, de Britse minister, president In het begin van deze week met zijn militaire raadgevers, waaronder Montgomery, had over stopzetting der Engelse demo bilisatie, zien in het licht van eventuele snelle hulpverlening aan Frankrijk, maar hoe dit zij, de positie van Frankrijk blijft van die aard, dat het steeds meer dan de andere Westelijke geallieerden geneigd ,zal zijn tot concessies aan de Russen. En het zal dus voor Parijs een grote op luchting geweest zijn, dat een bijna 5 uur durend onderhoud van Maandag avond met Stain en Molotof de weg ge ëffend heeft voor verdere besprekingen omdat „er Dit ontwerp zal worden voorgelegd aan de West-Duitse constituerende vergade- rng, die begin September te Bonn bijeen komt. Wanneer intussen tenminste de besprekingen te Moskou niet hebben ge leid tot een viermogendhedenconferentie en daarmede misschien tot een opschor- En zo Is hét gebleven, al de regerings jaren door. Zo was het, bij het machtig .dankwoord, dat zij uitsprak in het Sta dion te Amsterdam, op 9 September 1933, nadat het Nederlandse volk de Koninklijke familie een huldiging had gebracht als nooit te voren: „Pogen mijn plicht te vervullen te genover het Vaderland is mij in donkere tijden meer dan ooit een voorrecht en bron van blijdschap”. f Deze liefde heeft Koningin Wilhelmina van haar eerste jeugd af in sterke mate toegedragen aan het vaderland. Wanneer de soldaten in de mobilisatie na een inspectie Hare Majesteit toerie pen: ,Leve de Koningin 1" dan antwoord de deze altijd met een: „Leve het Va derland”. Toen 1 April 1922 de Koninklijke fami lie in Den Brlel het 350-jarig feest van de inneming van deze oudste Geuzen- veste kwam meevieren, besloot de Ko ningin haar rede: „Ik besluit met de woorden, door mijn onvergetelijke vader voor een halve eeuw gesproken: „dat ook ik groots, zeer groots ben Nederlan der te zljnl Leve het Vaderlandl” Oost-Duitsers, bij wie de economische toestand alles te wensen overlaat, nog meer afkerig maakt van het Sovjetsysteem, de Russen hebben er net de verkiezingen moeten uit stellen, omdat zij weten, dat de commu nistische partij er thans zeer slecht zou wegkomen. Zo is West-Duitsland een sterke troef in West-geallieerde handen, en schijnt het eigenlijk slechts een kwes tie van sterke zenuwen en geduld om de Russen op aannemelijke voorwaarden aan de conferentietafel te krijgen. De uitwijzing van de Russische consul- generaal te New York uit de Ver. Staten wegens zijn onbetamelijk gedrag bij po- gingén de Russische onderdanen, die wat over de Russische spionnage in Amerika wilden verklappen, in handen te krijgen, moge volkomen gerechtvaardigd zijn, een feit is het, dat de Amerikanen ook de West-Eurppese landen vaak moeilijk begrijpen. Deze uitwijzing is door Rusland intussen beantwoord met opheffing van al zijn consulaten in de Ver. Staten en dezen uit te nodigen dat ook met de Am. consula ten in Rusland te doen. De sfeer wordt door deze zaak dus wel bedorven. Men krijgt overigens de indruk, dat Tito’s positie daar niet zo sterk is als het wel wordt voorgesteld, in hoga militaire kringen schijnt verzet tegen de maarschalk en sympathie voor Rusland, terwijl in aan grenzende landen, speciaal vanuit Alba nië dit verzet aangevuurd wordt. Laatst genoemd land trekt ook weer de aan dacht doordat het de Griekse opstande lingen, die geleidelijk door de Griekse regeringstroepen zeer in het nauw ge bracht worden, gelegenheid geeft zich op zijn grondgebied te hergroeperen, wat reeds aanleidifig heeft gegeven tot een klacht van Griekenland bij de Veilig heidsraad. Het vaderland, daaromheen draalde voor onze vorstin alles. Zijn welvaart te be vorderen, zijn onheil af te wenden, was haar hoogste verlangen en het mag bij de viering van het zeldzaam jubileum van haar vijftigjarig bewind met diepe dankbaarheid worden uitgesproken, dat haar, streven, ondanks moeite en zorg volle tijden, met vruchten is bekroond. Onze Koningin putte uit de schatten van een groots en rijk verleden. Haar liefde tot het vaderland en het Nederlandse volk Is geen abstractie, geen begrip, maar gegrond in historisch besef en ultte zich in een moederlijke zorg voor al haar onderdanen. Dit bleek gedurende haar regeringsperiode telkens op on dubbelzinnige wijze. Dat het Nederlandse volk zich thans be wust zij, dat het grootse en schone da gen zal doorleven. Het droeg zijn Vorstin, om haar afkomst als telg der Oranjes, om haar onkreuk baar karakter en smetteloze levenswan- wel, om haar onberekenbare verdienste voor de vrede en het prestige van Ne derland tegenover andere naties, om haar wijs en kloek beleid, om haar goed heid en zorg voor wat in ons volk in nood was, oprechte liefde toe. Het moet dan ook met innige dankbaar heid zijn voor het schoon verleden, dat het Nederlandse volk zich in deze da gen van nationaal besef, die alle ver schillen overstemmen, om de Troon zal scharen om na het herdenken in te hul digen en daarmee het eeuwenoud ver bond tussen vorstenhuis en vaderland te vernieuwen. Naast de weemoed van het scheiden, is er daarom reden tot grote vreugde. Hoe vaak worden deze woorden niet gebruikt boven een advertentie die spreekt van een familiejubileum, een zilveren of gouden gezinsfeest? Soms uit overtuiging, soms helaas ook uit een zekere sleur, maar zo deze woorden er gens passen, zou het dan niet zijn, nu wij ons laatste artikel plaatsen over* dit gouden feest van ons nationaal ge zin? Immers onze vorstin H. M. Konin gin Wilhelmina is een ware moeder des. vaderlands geweest en zo ooit de ver bondenheid van ons volk met zijn vor stenhuis is gevoeld, dan is dat zeker, moet dit althans zeker zijn, in deze da gen van blij gedenken. Plicht. In de eerste plaats noemen wij haar be sef van roeping en plicht. Het is merkwaardig, hoeveel maal het woord „plicht" voorkomt in de procla maties en toespraken van Koningin Wil helmina. In haar eerste proclamatie van reeds heette het: „Mijn Innig geliefde Moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel ver schuldigd ben, gaf mij het voor beeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die op Mij rusten." mische ontwikkeling van West-Duits land een gevaar ziet. Nog daargelaten, dat de verbetering daar de ,s 56 MONTGOMERY Soli 2>eo Gloria Jo selme zichzelf. IK «B UT N Bolswards Nieuwsblad V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1