Koninklijke woorden Kroon en Troon bevestigd. II I. Buitenlands Overzicht 5 O0O00OOO0O0O00 00000000000000 ,v No. 67 44e Jaargang vrijdag 3 Sept, Uitgave van DruKKerlj Fa. A. J. OSINGA - WILHELMINA. ;9 57 16 >9 fan Gysbert Japiks Nederland viert feest. Feest is het in de hoofdstad, feest in de provinciesteden, feest is het, was het, of zal het worden, tot in de kleinste dorpjes toe. Wellicht is het daar nog het meeste spontaan, het meeste een feest van in nerlijk beleven. Hoe het ook zij, reeds werd één natio nale hoogtijdag gevierd en is een nieuwe op komst. Oranje vierde het goud. Een vorstin re geerde een halve eeuwl Dit was, zoals we reeds schreven, om blij en dankbaar te gedenken. Niet minder dankbaar mo gen we echter zijn, nu onze Hoge Lands vrouwe haar welverdiende rust gaat ge nieten, dit mag doen in de wetenschap, dat er een nieuwe telg uit de oude stam Is gegeven kroon en scepter over te nemen. verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De wrald is sommes ünder in momme- klaed hüsfêstige, by dyjinge, dy’t har skine to üntflechtsjen. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 87920 ,u| het Amerikaans kapitalisme en dergelij ke fraaiigheden tot de zijne maakte. En als de Rus dit doet is ook begrijpe lijk, immers de Berlijnse communisten hadden nimmer het Berlijnse raadhuis kunnen binnenvallen wanneer de Rus sen het niet oogluikend hadden toege staan. Bo 1 sward gestaag aan invloed. Erkend en soms gevreesd als zodanig, vertegenwoordig de zij in del „Zeven Provinciën’’ een stem, die niet te negeren viel. Dit bleef zo. Europa zag de Franse revolutie. In Ne derland werd een naar Franse richtlijnen ontworpen Bataafse Republiek uitgeroe pen, Toen kwam Napoleon en hij ver hief na enige tijd Nederland tot Konink rijk en stelde zijn broeder Lodewijk Na poleon tot koning aan (1806). Toen dit bewind hem te zwak bleek, annexeerde de keizer Nederland (1810), doch zijn ster daalde reeds. De laatste Fransen waren nog niet uit de Nederlandse ste den vertrokken, toen de Prins van Oranje oudste zoon van de laatste stadhouder uit Engeland, op 30 November 1813 in Scheveningen landde. Een Algemeen Be stuur, ter voorlopige regering gevormd, beijverde zich hem hun wensen bekend te maken, dat hij als souverein het land zou regeren. De Prins aarzelde, waar hem de gevoe lens van de machtige stad Amsterdam niet bekend waren. Onmiskenbaar ble ken die gevoelens uit de proclamatie, welke op 2 December door het Alge meen Bestuur in Amsterdam werd afge- kondigd en waarin Willem de Eerste de souvereiniteit werd aangeboden. Op nieuw bleek: „de roep van het machtige Amsterdam is de stem van geheel Ne derland”, zoals men het toendertijd uit drukte en de instelling van de souverei niteit kon als gevestigd worden be schouwd, hozwel deze eerst nog een grondwettige- sanctie behoefde. Op de uitdrukkelijke wens van Oranje werd deze eerste Nederlandse grondwet in Amsterdam geconstitueerd en had de hierop volgende plechtige inhuldiging plaats binnen deze stad, die bij de grond wet van 1814 tot Rijkshoofdstad werd verheven. De plechtigheid geschiedde 30 Maart 1814 in de Nieuwe Kerk. Sedertdien werd de huldiging in de Nieu- i we Kerk tot een traditie, een traditie, die, zoals hierboven gezegd, a.s. Maan- dag reeds voor de vijfde maal zal plaats vinden. Steeds is er met hoogtijdagen als deze alom in den lande oprecht en hartelijk neegeleefd en ook thans zal dit zonder t ijfel het geval zijn. Oranje en Neder- 'and zijn zelfs in donkere dagen van literlijke scheiding in .wezen één geble ven. Hoe heerlijk is het niet deze een- hfid, die niet is gemaakt, maar gegroeid, Voor de vijfde maal In. de geschiedenis van Nederland zal op 6 September a.s. een Oranje in ’s Rijks hoofdstad, Am sterdam tot Koning(ln) worden ingehul digd. En evenals In 1813, toen Willem van Oranje als eerste, na diegenen uit zijn geslacht, die allen de titel stadhou der droegen, volgens de wens van het gehele Nederlandse volk tot Souverein Vorst werd uitgeroepen, zal straks Ko ningin Juliana In de Nieuwe Kerk Haar eed op de Grondwet afleggen. Amster dam zal In die dagen In de werkelijke zin van het woord „eerste stad des lands” zijn, tegenover die andere plaats in Nederland, ’s-Gravenhage, die ook zo’n belangrijke positie in Nederland in neemt. Immers, naast Amsterdam, de hoofdstad van Nederland, is ’s-Graven- hage de Residentie der Koningin, het Re geringscentrum en de officiële stand plaats van de in Nederland geaccredi teerde diplomaten en de stad, waar alle staatkundige plechtigheden plaats vin den. Deze dualiteit in de rangorde van een Nederlandse stad is te verklaren uit de geschiedenis van ’t Nederlandse staats bestel in vroeger dagen. De federatieve staatsregeling, vastgelegd in de Unie van Utrecht (1579), die de verhoudingen in de republiek der geünieerde provincies regelde, maakte uiteraard de vereffening van één stad tot hoofdstad onmogelijk. Ook een zekere rivaliteit tussen de sou- vereine vestigden er hun kwartier, gezanten reis den naar Den Haag en het politieke le ven vond er zijn voortgang. Middelerwijl breidde Amsterdam zie’, uit en ontwikkelde zich vooral in de 17e eeuw, tot een welvarend handels- en in dustriecentrum. Weldra de voornaamste stad van het gewest Holland, werd zij j op een hoogtijdag als de komende te dit ook van de gehele Republiek en won zien bevestigd. ’I 10 S De Russen spelen met de soc. eenheidspartij dus onder één hoedje. Hun bladen hebben reeds weken lang verzekerd dat de da gen van dit Berlijnse stadsbestuur ge- cies, vergaderde in Den Haag, waar het Binnenhof sedert 1588 voorgoed als de zetel der regering kan worden be schouwd. Dit toenmalige Den Haag, groot in zijn grafelijk verleden uit de la tere Middeleeuwen, was als handels- en industriecentrum echter onbelangrijk en had zelfs nimmer het privilege van „stad” ontvangen. Toch bleef zij een bij zondere positie innemen. De stadhouders opperbevelhebbers van leger en vloot, Nadert de Berlijnse kwestie eindelijk haar op lossing? Nieuwe moeilijkheden inzake de Berlijnse gemeenteraad. De Russische po litiek blijft duister. De Franse kabinets crisis. Frankrijk wacht op het wonder. Koerswendlng in Zuld-Slavië? ten te Berlijn gekregen, waarvan de een de bevoegdheid van de ander ont kent, enz. Het is een janboel geworden die in de laatste weken een toppunt be reikte doordat, daartoe door de soc. een heidspartij aangezette communistische arbeiders herhaaldelijk het stadhuis, dat in de Russische zöne gelegen is, binnenvielen en aan het stadsbestuur eisen trachten te stellen. Dit bestuur, dat aan een op democratische wijze gehouden verkie zing zijn bevoegdheden ontleent, hield echter voet bij stuk, liet zich niet bang praten, wees de communistische eisen af en liet de commandant van de Russi sche zöne weten, dat de Berlijnse ge meenteraad in het vervolg in een andere Berlijnse zöne, dus van de Westelijke geallieerden, zou bijeenkomen, tenzij die commandant garandeerde dat de raad rustig zou kunnen vergaderen en geen invallen meer had te duchten. De Rus sische commandant heeft feitelijk als antwoord een schrijven het licht doen zien, waarin hij de beschuldigingen welke de Duitse soc. eenheidspartij aan het adres van het Berlijnse stadsbestuur uit onbekwaamheid, knechten van 5 -J tn V gemeenteraadsverkiezingen werden gehouden, werden er van de 130 zetels 63 door de soc. dem., 41 door andere niet communistische partijen en 26 door de Duitse soc. eenheidspartij, dus de communisten, veroverd. De laat- sten hadden dus niets in te brengen en dat stak niet alleen hen maar uiteraard ook de Sovjetautoriteiten te Berlijn, want hadden de communisten gewon nen dan was de Sovjet-invloed in de Duitse hoofdstad verzekerd. Nu kregen de s.d. de grootste invloed in het bestuur van Berlijn en alles ging nog zolang de vertegenwoordiging der vier bezettings mogendheden voor Berlijn, geregeld bij elkaar kwamen en haar instructies aan het Berlijnse gemeentebestuur gaf. Maar het liep totaal mis toen die verte genwoordigers kwaad uit elkaar gingen in de tijd voorafgaande aan de Berlijnse blokkade, sedert dien kreeg ’t gemeente bestuur instructies zowel van de zijde van de drie Westelijke mogendheden als van de Russen, instructies welke na tuurlijk vaak tegenstrijdig waren, zodat in de praktijk de Russische instructies [voor de Russische zóne van Berlijn gei lden, die der andere geallieerden voor de [rest; men heeft zo ook twee politiemach- keld, welke inplaats van de viermogend- heden tot elkaar te brengen, deze ver der van elkaar zou kunnen verwijderen. We moeten daarvoor even in de jongste geschiedenis van Berlijn teruggaan. Toen in October 1946 daar de Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van wat al geschiedde in deze vijftig jaren. Slechts wil ik een enkel woord zeggen over het alles beheersende gebeuren van de jongste tijd: het verzet hier en in Indonesië, onze vrijheidsstrijd. in het bijzonder richt ik een woord tot allen, die in die strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. Ik wend mij tot hen, die nog dagelijks offers brengen in het leed, dat zij hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leven hebben gegeven, en allen, de levenden en hen, die zijn heengegaan, dank ik voor hun vader landsliefde en voor wat zij mij gegeven hebben in hun samenwerking. Veel is er in de oorlogsjaren gedroomd en verwacht van de toe komst. Voor velen is de werkelijkheid na de bevrijding een teleur stelling geworden. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdroom in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troonsafstand bind ik u dit op het hart. Het is voor mij als moeder een aangrijpend ogenblik, nu mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak in een moeilijke en ingewikkelde tijd; een tijd die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf rijst nu voor mij op, het beeld van onze stammoeder, wier naam zij draagt. Groot was het geloof. Groot waren de taaie volhardingen en offervaardigheid. Groot was het verstand, de bezieling en het moederlijk hart van Juliana, de moeder van de vader des vaderlands. Ik kan mijn dochter geen betere wens medegeven, dan dat zij, geheel als kind van haar eigen tijd, bezieling moge putten uit deze lichtende gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroegere en latere tijd geldt Ik heb de goede strijd gestreden; Ik heb de loop geëindigd; Ik heb het geloof behouden. Na ruim een maand van besprekingen tussen afgezanten der Westelijke geal lieerden en Russische autoriteiten te Moskou was men begin van deze week zover, dat eerst de vertegenwoordigers der vier mogendheden te Berlijn onder ling over de technische oplossing van bepaalde kwesties moesten overleggen voor men in de Russische hoofdstad verder kon opschieten. Dat wilde zeg gen dat men het te Moskou blijkbaar in beginsel eens was geworden over ophef fing der blokkade te Berlijn en invoe ring van de Sovjetmark als betaalmid del Voor de gehele Duitse hoofdsttad onder toezicht der vier mogendheden. Aan die invoering zijn echter grote tech nische moeilijkheden verbonden, nu een maal zowel het West-Duitse al Oost- Duitse betaalmiddel in Berlijn in om loop zijn. En voor deze technische moei- i l'jkheden moesten de deskundigen van alle vier mogendheden te Berlijn een op- provincies onderling speelde j lossing zoeken. Zij kregen daarvoor van hierbij een rol. De Staten-Generaal, de hun regeringen gelijke instructies. Nadat gezamenlijke afvaardiging der provin- deze deskundigen tot een voorstel be treffende die oplossing gekomen zijn en dit naar Moskou hebben gezonden, zal men daar dan de definitieve beslissing nemen. Het lijkt er dus op, dat, zij het met veel moeite, een oplossing inzake het Berlijnse geschil, zoals het zich thanS voordoet nu nabij is. Wij zeggen echter nadrukkelijk „zoals het zich thans voordoet”, omdat zich tijdens de onderh indelingen te Moskou, te Berlijn nok een andere kwestie heeft ontwik- StreeKblad voor West* en Zuidwest Friesland -I 'T I H,5S=gggÉB- rirmT-r. it, n 14 Bolswards Nieuwsblad EISENHOWER in i Mommeklaed vermomming, masker. zj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1