a R wt „Jteideölom J Martinytoer in II ■N is M er 1 fl IK Gesprek met d ft Fan de Hoera foar it praethoekje 00000000000000 f 4 door Nederland 00000000000000 No. 69 44e Jaargang ZMnodag 14 Sopt. 1948 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Boliward s: ook, en or M Tj. de J. rd 18 „Ik heb,” aldus mijn laatste poging het roer om te gooien en de „Heideblom” te behagen, „gezongen van „Op de gro te stille heide” en geneuried van „Op de blanke top der duinen.” „Mar,” antwoordde de stem onverstoor baar, „ha jo dan net mei ynmoed songen fan „it smük skaedzjende beamtegrien” en de „röljende wetterweagen?” „Wat bedoel je toch met je gedaas?” Boos sloeg ik met de vuist op het schrijf bureau. Het vaasje viel om, maar toch hoorde ik de „heideblom” nog zoiets zeggen van: „Jo ha dochs de kilns net slüpe litten om dizze simmer diel to krijen oan Fryslén, to stean mids syn folk, it ynliker leaf to hawwen en der ien mei to wurden?” Bij het wegsterven van die woorden ech ter schrok ik wakker en vond de vele feestverslagen. En toch heb ik een lesje gekregen, dacht ik, en dat zal ik mijn lezers doorgeven. R. E. DACTEUR. fan Gysbert Japiks Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) jo God ek tanke foar it bloeijende en fruchtdragende Fryslén?” „Ik zocht mijn weg naar een evacué in het Gelderse en naar een Jood, die eens een nachtelijk schuilplaatsje bij mij vond vier hoog te Amsterdam.” „Ja, mar jo ha jo eigen heit en mem net wachtsjel litten wol? En dy éld-omke dêr’t jo in dei mei fuort soene to fiskjen?” „Ik stond op de Imbos en de Hettenheu- vel.” „Ja, mar jo ha dochs ek op It terpke to Jannum stien en Fryslén oereage oan it Geastmer fjild en de Holwerter sédyk ta en op it Reaklif de sé oerstoarre?” Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij roorultbetf ling Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 8792Ö fl X n- in r: e ;n M» in te a- Earlik sein, hiene wy Sneontomiddei krekt foar twaen üs moed net. Wy hie ne alrls efkes foar by Heeringa loerd, mar seagen noch net ien famke of jonge fan üs korrespondlnsjeclub. Dêrom seinen wy tsjin Marljkemuol en Omke Jaep: It reinde nils, de bern sllle der wol net troch doare. As der In stik as fllf komme giet lt goed. Mar.doe't de auto klokslach twa Ore foar ried, koe. ne wy üs eagen hast net leauwe. Wol in tritich bern stiene al op ’e stoepe to wachtsjen. It wie In bliid moetsjen fan inoar en lt duorre In hiel skoft foar 't elk hwat to plak siet. De bern hiene muolke noch nea mei eigen eagen sjoen en muolke har ek net, elk moast efkes in hön jaen en in praetsje meitsje en. ja, der hie muolke fansels hielendal net op rekkene, de measte bern kamen net mei lege hannen, de lene kaem mei in bosk blommen, de oare mei rükersguod, In trêdde mei bonbons, ensfh. Ja, der wie ek Ien mei taertsjes, Ien mei in potsje hunlng en ien mei in têst fan Warkumer ierdewurk. It wie allegearre like hertlik en spontaen. En doe blgoun lt feest. Master Sibe fan Tsjerkwert (de fildste muolkeslzzer) hflldde de fleur der aerdlch yn mei syn spylark, mar ek de bern seis holpen dap per mei. Der waerd songen en foardroe- gen, dat lt In merakel wie en der wiene seis In pear bern, dy’t In stikje opfierden togearre. En Marljkemuol moast oan it tortellen fansels fan har reis troch Frys- 13n. lt waerd foar har ek In middel, dy’t hja net licht wer forjltte sll. En fansels as de kielen droech waerden, kaem frou Heeringa wer mei ranja en ieten hja fan de koeke, dy’t de muoikesizzers meinom- hiene. De bern üt Itens, Rlen, Wytmar- sum,i Peinjum, lemswélde, Arum, Fer- wêlde, Gaest, Piaem, Eksmoarre, Tsjerk wert, Blauhüs, Wommels, Hichtum en Boalsert, dy’t foarinoar fansels allegear re frjemd wiene, fielden har daliks ien meiinoar, hja wiene fansels om samar to sizzen ek famylje, ommers allegearre ne ven en niften, allegearre muoikesizzers. Dizze middei moast wakker hastich yn- inoar set wurde, mar wie der net minder gesellich om, it wie noü allegearre spon taen. Via de krante wiene alle trouwe muoikesizzers oproppen en de measten wiene ek kommen. Dat inkelde bern in oproppingskaert krigen hiene en oaren net, woe net sizze, dat dy lésten net komme mochten, mar de redaksje, dy’t de kaerten forstjürde, hie net alle nam- men by de h3n, allinne mar de nammen fan de bern, dy’t de léste beide kearen skreaun hiene. De foto, dy’t makke is, is noch net ré, mar der hearre jimme mear fan. En nou? Allegearre wer oan it wurk fansels I Ek nije muoikesizzers blnne wolkom. Bisykje it mar ris mei lt riedsel. Red. sll. Lit ik blgjinne mei to sizzen, dat ik it bistean fan de lytse boer Ünmlsber achtsje foar üs folk. Hja foarmje in groep fan minsken, dy’t harren yn in bulte din gen folie üntsizze om dochs mar op eigen fuotten stean to kinnen.- Hja blnne war- ber en kloek, hja meitsje In bulte Oren en hawwe greate ambysje foar lt buor- kjen. Ek wurdt er by de lytse boer of koumelker In bulte üt lt I3n helle, hja hélde folie mear klj op In selde tal pounsmletten as In greatere boer en wit te harren altyd to rédden. Dêrby is lt in bllangryk foardiel, dat troch de lytse bldriuwen de flinke boere-arbeider him- sels omheech wrotte kin en dat blnne de minste boeren net, dat leart de prak- tyk alle dagen. Sjocht men bygelyks yn it greatste diel fan Grins, dan fynt men der allinnich greate spullen. De arbeiders kinne nea in stap fierder komme, hja foarmje in klasse apart en de boeren fan itselde. De sosiale forhéldingen binne dertroch min, de ófgunst is tige great en de öf- stén tusken boer en arbeider fierst to great. Nei myn gefoel is it dêrre it béste, hwer’t men bidriuwen fynt fan 8-25 H.A. fan allerhande soarte en greatte. Der mei ek gerêst ien trochrinne, dy’t hwat grea ter is, mar dat moat ütsündering bliu- we. Dat binne dan bidriuwen, hwer’t men tiid en oanslach haf om nije dingen ris to prebearjen en ris hwat mear to weag- jen; ek foar de fokkerij is dat in bést ding. Mar foar it algemien achtsje ik in bidriuwsgreatte de béste, hwer’t in hüs- hélding flink üt libje kin en mei eigen folk bihartigje. Nou binne de hüshSldin- gen üngelyk en de bidriuwen leafst ek. Der moatte lytse wêze om fan arbeider Of bigjinne to kinnen. In jong pearke kin de earste tsien jier aerdich buorkje op 30 pounsmiet, mar dan wurdt it minder. Binne der bern, dy’t yn it boerelibben op wolle, dan moat der mear oanslach en mear ynkomsten wêze. Sadré men In famke en in jonge yn lt bidruw brüke kin, dan is in pleats fan twelntlch, fllf en tweintich klj om to gean al moat er yn sommige tiden hwat help by. In nor male boigtrehüshélding fynt hjiryn syn taak en ek syn bistean. Binammen hwan- near de tiden foar de greldboer net sa florissant binne as op lt heden en sokke tiden hawwe der altyd west en sille der grif wer komme mei de ba sis net to smel wêze. Hwant üt dat bl- drluw moat men net allinnich libje kinne, ek de bern, dy’t gjin boer wurde moatte op in knappe menear hwat oars wurde kinne. Letter moatte hja wer oan ’e gong holpen wurde en dat kostet ek hiel hwat en dan moat der ek hwat oerblluwe foar de 31de del. As men dizze dingen mei- mekoar sjen wol, dan sille der jierren wêze, dat men oergarje moat. Dat is net sa maklik. Sjoch in bistean kin wakkere üngelyk opfette wurde. Iten en drinken hwat om en oan is in bistean, mar in primityf bistean. Wy wolle foar de boe ren in bistean lyk as ek in boarger of in ambtner hat. Flink arbeidzje mar gjin slaef fan it wurk. De bern brüke mar net misbrüke, der moat tiid wêze foar lea- ren en fordivedaesje. In krante en in boek, in hüshéldskoalle en in lanbouskoalle hearre hja ek oan meidwaen to kinnen. Wolle hja hwat oars wurde, dan moat der ek jild en tiid foar wêze. En giet men nou de tiden ris werom, dan stiet my mannich jier foar de geast, hweryn der op de lytse bidriuwen wrotten en skrept wurde moast om de hier to meitsjen en Itende to bliuwen. En dat koe men faek net iens. Goed voorbeeld. De Alg. Ziekenfondsen aangesloten bij de federatie „Verenigde Maatschappij-Ziekenfondsen” hebben te zamen een bedrag van circa vijftiendui zend gulden aan het jubileumfonds ge schonken. Sympathieke geste. De Ned. Bond van Ziekenfondsen schonk een bedrag van f 4000 aan het Wllhelmlnafonds voor de kankerbestrijding. De Ver. Het Nederl. Rundveestamboek schonk een bedrag van f 1000. De Tllburgse Hogeschool heeft studie dagen georganiseerd, waarbij de bedrijfs organisatie als onderwerp was gekozen. Er werd sterk aangedrongen op activi teit en doortastendheid van het bedrijfs leven op dit punt, ook tegenover de re gering. Brug geopend. Dezer dagen is de her stelde brug bij Deventer voor het ver keer geopend. In Mei 1940 was de bouw van deze brug ver gevorderd. De Duit sers gelastten afwerking en in 1943 kwam de brug gereed. De Ned. Onderwijzersver. heeft besloten de onderwijsvernieuwing met kracht aan te vatten en daartoe in vele plaatsen van ons land cursussen voor de leerkrachten te geven. De eerste cursus is thans in Middelburg geopend. - mansruzie met bijlslagen gedood. Het Ned. openluchtmuseum, dat 30 jaar bestaat, heeft een record aantal bezoe kers genoteerd. Op het tentoonstellingsterrein „Gronin gen 1948” brak brand uit in de filmca- bine van de bioscooptent met het ge volg, dat de tent geheel uitbrandde. Liefde in het spel? Als gevolg van een twist jover een huishoudster werd te Nijkerk een man door iemand uit Amers foort met een schoenmakersmes ge dood. Ongeval of zelfmoord? Het lijk van een doormidden gereden man werd ontdekt door de machinist van de trein Dordrecht Sliedrecht op de spoorbaan van de Sliedrechtse spoorbrug. Foute vroede vader. Tegen de ex-burge- meester van Heemstede J. H. van R. werd wegens zijn medewerking aan de Duit sers tijdens de bezetting voor het bijz. gerechtshof te Amsterdam een gevan genisstraf van 12 jaar geëist met ontzet ting uit alle openbare rechten. Een felle brand te Middelburg heeft een loods, waarin lijkkisten werden vervaar digd, geheel verloren doen gaan. De schade, die door verzekering gedekt wordt, wordt geschat op f 15000 3 f 20.000. Leerstoel kinderpsychologie. Met ingang van 1 October zal aan de Groninger universitelt een leerstoel gevestigd wor den in de kinderpsychologie. Duurder wijn? Het aantal dranken, waar voor de prijs in de Horecabedrijven is vrijgelaten, is thans uitgebreid met wijn, zowel per fles als per glas. Fan ’e wike sprieken my in pear boeren oan üt de Jouster kontrijen oer de kwes- je fan de lytse boer. Hja wienen nochal hwat fan ’e wize en seinen planüt dat ik harren op it sear komd wie yn ien fan de stikjes yn üs krante. Ik wie yn it earst hwat forveündere oer it feit, dat hja der yn ’e Jouwer dy praetsjes ek ün- der eagen krigen, mar hja seinen: dat üntkomt üs nét en wy kinne it oars altyd wol aerdich lyk fine, mar diz kear ha jou üs mar frijhwat leech setten. Ik haw dat toerpraetsje der jitteris op nei sjoen en ik moat tajaen, dy’t net wit yn hokfor forbén hjir oer dizze kwesje praten wurdt, kin der wol in forkearde yndruk üt mei nimme. Binammen, sei de iene, de dongbult by in oar foar de glêzen, nou hawar, dat is lang net moai mear. Ik jow dat ta, ik hie dit net yn it algemien sizze mochten, dat iene gefal hwat my derby troch de holle spile en hwerfan ik argewaesje hie, mei men net oan oaren forwite. Ek de hiele tirade oer de lytse boer is net gelokkich ütfal- len. Yn safier hawwe hja gelyk. En ik wol bisykje it hwat krekter to siz zen, hwant it probleem fan de lytse boer is yn üs 13n wol sa wichtich, dat it net Ja, mar,” zo werd me gevraagd, „ha mei in slinger om ’e snüt ftfdien wurde Dat mocht niet De recherche heeft een 26-jarige kantoorbediende uit Deventer aangehouden. De man reed in» een nieu we automobiel, welke hij pas anderhalf uur te voren te Apeldoorn had gesto len. Zee-bankeL Vrijdagmorgen is de IJmui- dense trawler IJm 9, de Haarlem, bin nengelopen met een vangst haring, die alle vangstrecords breekt. De totale buit was 3700 kisten. Een grote zwendelaffaire is te Amster dam aan het licht gekomen van onge oorloofde handel in uit België gesmok kelde damesmodeartikelen, waarbij be dragen zijn gemoeid, die de twee ton ruim overschrijden. Een goed idee. De A. N. W. B. heeft er bij de regering op aangedrongen om te willen bevorderen, dat de bezitters van een rijwiel met hulpmotor worden vrij gesteld van de betaling van motorrijtui genbelasting. Het Muiderslot is thans onder beheer gesteld van het Rijksmuseum te Amster dam. De secretaris van het museum, de heer Ton Koot, is bij ministerieel besluit de titel van slotvoogd van het Muider slot toegekend. Generaal Crerar, de opperbevelhebber van het eerste Canadese leger, dat Ne derland bevrijdde, legde een krans bij ’t monument op de Dam. Dr. v. Mook is op Schiphol aangekomen, waar ter verwelkoming aanwezig waren dr. L. J. M. Beel, minister Götzcn, min. Stassen en minister van Schaick. De 71-jarige voerman Heerschop, die met een met twee paarden bespannen wagen te Bussum reed, gleed op een ge geven ogenblik van zijn zitplaats en kwam daarbij op de dissel van de wa gen terecht. Door deze onverwachte ma noeuvre schrokken de paarden en sloe gen op hol. De wagen vloog tegen een paal van het electriciteitsnet op, met ’t gevolg, dat H. vrijwel op slag werd ge dood. De legertentoonstelllng, welke tot en met Zaterdag 11 September in het Volkspark geopend was, zal daarna met een onder breking van een kleine week, haar tenten te Groningen opslaan en wel in het voor malige Engelse Park aan de Heere- weg. In samenwerking met het Nederlandse Jeugd^Rode Kruis zal de N1W1N, even als verleden jaar, ook dit jaar 10000 Kinderkerstpakketten zenden naar Indië, bestemd voor de Nederlandse en In heemse jeugd, In hospitalen, kinderte huizen, enz. Ter gelegenheid van het 2-Jarlg bestaan van de N1WIN zal Z. K. H. Prins Bern- hard in zijn functie van voorzitter van de Niwin op 14 September een radio toespraak houden om 20.05 uur over de beide zenders. Alarm. In de koelhuizen „Afrika” en „Amerika” te Amsterdam is Zaterdag morgen om ongeveer 5 uur door tot nog toe onbékende oorzaak brand ontstaan op de tweede verdieping. Wy binne yn ’e wrald en de wrfild is yn üs en hwa’t him fan *e wrald ö£- sünderje wol, moat him fan himsels öfsünderje. En dizze skieding wurdt de dead neamd. Te Siddeburen (Gr,) is de landbouwer Droevig einde. Te Nijmegen werd een T. Douwes met de tractor in een sloot47-jarige fietsenmaker in een dronke- geraakt. De heer Douwes raakte tussen •’’«■'•'---i- i de wal en de tractor bekneld, zodat hij zwaar gewond werd. Kort daarna is hij overleden. Doordat de ballustrade bezweek, is te Hoogezflnd de 7B-jarige mej,. Swalve van het balkon van haar woning in de Kielsterstraat gevallen. De oude dame werd dood opgenomen. In de Amsterdame gemeenteraad werden eerst twee moties van wantrouwen aan genomen tegen de communistische wet houders Seegers en Polak, dje nog steeds in functie zijn, waarna ren voorstel werd ingediend, beide functionnarissen te ont slaan. Voor de 51ste Jaarbeurs te Utrecht, wel ke 7 September werd geopend en die tot 17 September zal duren, moesten nog 450 standaanvnagers worden afgewe zen, hoewel er 2000 vlerk. Meter meer expositieruimte was. Goed voorbeeld. De raad van Groenlo heeft besloten het presentiegeld der plechtige raadszlting ter beschikking te stellen van het fonds voor de kanker bestrijding. Een 19-jarlg meisje te Breda waste haar haar met benzine. Terwijl zij daarmee bezig was, vatte deze zo brandbare vloeistof vlam, ten gevolge waarvan het meisje overdekt met brandwonden in het St. Ignatlusziekenhuis moest worden op- gienomen, waar zij enige tijd later is overleden, Hij wilde het feest zien. Een aap ont vluchtte uit het Amsterdamse Artis om in het Ooéiterpark aldaar verblijf te hou den. De vacantietijd is weer voorbij. De feestdagen hebben er voor goed een streep onder gezet. Thans tijgt een ieder weer aan zijn werk en dat is misschien maar goed want er is zo veel te doen. De vacantiedagen vlogen heen. Alleen de herinnering bleef. Ook de stoffelijke. Veilig in de la geborgen liggen de kiek jes van aardige hoekjes, en misschien ook van malle gevallen. Hier en daar pronkt nog een vaasje met heide. Zo ook op ons schrijfbureau. Het was op een late avond, toen er iets gebeurde, dat ik toch moet vertellen. Eerlijkheidshalve. Er was veel werk te doen voor de re dacteur. De post had vele feestverslagen aange dragen. Die waren niet alleen enthou siast, maar ook lang. Vaak waren ze te lang, want bijna veer tig dorpen vierden feest en dat moest allemaal in één krant. Toen moest de redacteur aan het be snoeien. Dit is een lastig en een tijdrovend werk, want het is niet gemakkelijk stuk voor stuk na te gaan wat belangrijk is wat misschien gemist kan worden. Zodoende werd het laat De huisgenoten sliepen reeds. Het hoofd van de redacteur werd moe. Het was stil in huls, hoorbaar stil. Toch niet. Een fijn stemmetje klonk. „Ben jij dat heidebloem?” „Né, ik kom üt Appelsgea, ik bin gjin „bloem”, mar in „blom”!” „Wat wil je weten?" „Ha jo wille hawn yn ’e fakénsje en ge niet? Hwat ha jo sjoen en hwat bi- libbe?” „Ik heb het mondaine strandleven ge zien aap de voet van Hollands duinen”. „Ja, mar,” aldus klonk het enigszins vermanend uit het vaasje met de Friese „heideblom”, „hawwe jo dan net west op lt Amelander Oerd, dy ynfryske hoe- ke fan lt heltelén en doe tocht oan Wyl de Rixt?” „Te Utrecht puilde ik uit de tot berstens toe volgepropte trein en werd opgeno men in de massa van vacantiegangers." „Ja, mar ha jo buorman syn seas net liend en giene jo net in dei mei wiif en bern to riden, de bosken fan Gaster- ifin troch?” „Ik stond te Apeldoorn op een hoge Belvedère.weerlegde ik aarzelend. „Ja, mar binne jo dan net op de Aldehou klommen of op de toer fan lt eigen stêdshüs en ha jo net de griene tekken fan Fryslfln sjoen?’ „Ik zag te Emmen apen en beren en zelfs een olifant. „Ja, mar ha jo net to Ljouwert yn de Hearestrjltte west en hat Bos, Frysk fü- gelkenner as gjinlen jo dan net smout forteld fan katüle en müzeblter?” „Ik las op een regenachtige vacantiedag de ene ABCroman na de andere.al dus probeerde ik het enigszins pijnlijke gesprek een andere wending te geven. „Ja, mar hiene jo dan net efkes tiid en sneup op ’e Kanselarij nei de skiednls fan eigen bertegea en helte sibben?" vroeg de „Heideblom” honend, „Ik zat in de grote stadsbioscoop,’’ hield ik vol, „en zag Hollywood en Sta lingrad.” „Ja, mar ha jo FryslSn dan net preaun yn: Fan it swlere fé in griene greiden?” „Ik legde een uitstekend examen af voor een moeilijk te halen diploma,” aldus schoot het mij te binnen, hopend thans enige waardering te vinden. „Ja,” zéi echter de verstokte „Heide blom”, „mar ha jo fan 't maitiid it Frys- lén-diploma ek helle en jo ré makke foar de Fryske akte?” „Ik hoorde een voortreffelijk spreker en maakte een excursie naar de mijnen in Limburg en de olievelden van Schoone- beek. „Ja, mar ha jo de Fakénsjeleargong ek folge en it ütsje nei it Fryske Skylge?” Bijna hopeloos van dit vruchteloos de bat probeerde ik het nogmaals op een andere manier. „Ik stond vol ontroering bij de Grebbe- berg en de Canadese begraafplaats te Nijmegen,” zei ik. „Ja, mar,” aldus weer de „Heideblom”, „ha jo ek efkes stil stien by dat iene krüske to Dronryp en op sa mannich plak yn eigen gea, dêr’t it bloed noch ropt?” „Ik schreide bij de puinhopen van Arn hem en de verschroeide aarde te Put ten.” Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Boiswards Nieuwsblad I. 59 IS ÏS TI 11 >n IP ■N O •8. P- d. ft- t'i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1