flnzFwee^geni^ Martinytoer Fan de 00000000000000 door Nederland No. 71 44e Jaargang r^'.nadc.g 2i £gpt. *?48 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland OSINGA - Bolsward e n 61 enz. enz. Er wordt hier gezaagd, gestampt, gevijld, aangehouden. Tj. de J. Voortaan zullen we op deze plaats gele genheid geven voor het aankondigen van- vergaderingen, enz. De aankondigingen mogen slechts kort zijn en alleen plaats en tijd aanduiden. Nadere bijzonderhe den kunnen in deze rubriek niet worden opgenomen, natuurlijk wel in de gewone advertenties of op gezonden convocaties. Wij geven hier enkele (natuurlijk gefin geerde) voorbeelden: Der is gjin oare haven noch middel ta stiltme as de dead. Dinsdag 21 Sept: Bolsward: 7 uur de Doele: Gezelschap Haas. Parrega: 8 uur, lokaal: Jaarvergadering Oranjevereniging. Blauwhuis; 5 uur, clubhuis:'Knutselclub. 'eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetillng Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 as men heart dat yn In oar plak len fan de boereforienings sa’n bytsje bigryp fan lendracht blykte to hawwen, dat hja op de gearkomste fan de Ünderskate orga- nlsaesjes kamen mei de eask, dat har foriening de foarsltter en de slktaris oan- wize moast fan de karkommisje, <oars woene se net meldwaen. Hwa yn de goedlchheit hat nou bllang by sok dwers- bongeljen? Tinkt men op sa’n wlze de sympathy to winnen fan de boeren, dy’t op in stik of hwat baesspylders nel neat ha moatte fan sok stokeljen en igge- wearjen? It is der fier by troch en it docht neat as skea oan de forhéldingen, dy’t hjlr yn Fryslfin dochs al sa lijd haw- we fan strlld en Jltteris strlld. Op In oar plak wie dyselde organisaesje der op tsjin, dat de boerearbeiders meidyngen oan it wurk fan de fékarring. Welja, krekt bin wy wer safier dat de arbeids- forhéldingen in bytsje minskliker en kristliker wurde en der wurdt wer roet yn it iten smiten. Hearre dy minsken, dy’t it hiele jier it wurk oar de beesten dog- ge der sa’n dei net by? Hokfor mentali teit hélde party minsken der dochs op nei? It is nou ien kear mar al to wier, dat ien, twa lju mear bidjêrre kinne as hündert oaren goed meitsje kinne. En dy’t nocht oan ünnoch* ha, mei him der dan yn forheugje. Mar in goedmienend minske sil min syn moed ha, dat it sa altyd moat. Bigjinsels moat men respek- tearje, mar dwerse en wrantlike lju moast men de lije net langer jaen. Stean- de foar nije swiere tiden, ek foar de boer en syn folk, is it Ünbigryplik hwat som mige lju biweecht. Wy hawwe mei great nocht de ienriedigens fan de Warkumer boeren oan it wurk sjoen en wy winskje harren fan herten lok mei dit kostbere bisit Lit it sa bliuwe, mannen. It is skoander wurk en it strekt ta nut fan jimme allegearre. Opgaven voor deze rubriek, die alleen Dinsdags wordt geplaatst, kunnen (bijv, per briefkaart) uiterlijk worden gezon den met de postbestelling van Maandag, morgen, of Maandagsmorgens uiterlijk 9 uur gedeponeerd worden in de brieven bus, Marktstraat 13. De onkosten zijn zo laag mogelijk ge houden en bedragen f 0.50 per plaat sing. De feesten binne wer foarby. Wiken oanien hawwe de flaggen op 'e tuorren stien, dan hjlr en dan der. Rounom haw we minsken harren ynspand om yn dit bisündere jier har blidens en tank oan it Oranje-hüs, oan de beide Keninginnen to uterjen. En ek oeral wiene dingen, hwerfan it folk wille en geniet hie. Mar dat diz kear yn de forsiering en it feestjen de greate plakken it woun hawwe,. soe ik net graech sizze wolle. Fansels Amsterdam hie de greate kéns dit jier en ek yn Den Haech sil it wol kostber en deftich wêze. Mar hwerom it yn Dokkum nou sa tref lik wie en yn Ljouwert mar sa, sa. Hwer om lytse doarpen in pracht fan in feest joegen, wylst de aide Gysbertstêd hast net fan eini komme koe en him mar mei moeite ta feestjen sette, hwa sil dat for- klearje? Feestjen woe hjir oars altyd sa goed. De stêd Boalsert hie yn dat opsicht in treflike namme. Hoefolle feestwiken yn gewoane jierren binne hjir net hélden, dy’t de hiele omkrite hjir hinne lükte En nou yn dit bisündere jier, mei safolle reden, ta blidens en echte wiere freugde koe it gjin sprekken lije. Né, de echte gong siet der net yn, al hoe’t in diel fan de biwenners him ek ütsloofd hat. Earlik moat sein wurde, dat Warkum hiel oars in die uithoek van Nederland, waar het Schoonebekerdiep de grens vormt met Duitsland. De stalen gevaarten der boor torens verrijzen boven de bomengroepen, de zwaarwichtige Ja-knikkers staan overal in het veld zo zonder enig toe zicht en zonder het tegen Iemand in het bijzonder te hebben, maar „ja” te knik ken, grote, ronde metalen dozen, de olie- houders, staan hier en daar verspreid, grote en kleine auto’s jachten over de zelf aangelegde wegen, de frisse bun galows staan te pronken met al hun spiegelende vensters tussen de nog kale tuintjes, de lage kantoorgebouwen schui len half weg onder het groen en de spooktrein zuigt zich vol onder het ma gere geraamte der pijpleidingen, en dit alles om de Nederlanders een gedeelte te kunnen brengen van de brandstof voor hun vliegtuigen, hun automobielen, hun dieselmotoren en hun huizen. Gecompliceerd als het leven zelf is dit bedrijf. carosserie: Coles Cranes. Deze was be rekend voor 6 ton. Eigenlijk is het toch merkwaardig, dat zulke reuzen zich daar kunnen bewegen en trouwens ook al dat andere rijdende materiaal. Nog niet zo heel lang gele den zal dat ook inderdaad grote moei lijkheden hebben opgeleverd, maar nu zijn er door de maatschappij prachtige wegen aangelegd. De maatschappij doet dat niet zelf, maar laat het werk uitvoe ren door particuliere ondernemers. Tot nu toe zijn er 30 km eigen wegen aan gelegd. Ook dit brengt veel drukte met zich mee en zo werken er daar een dui zend man, waarvan ongeveer 650 man in dienst zijn der maatschappij en dus direct werken aan de oliewinning. Hier van komt een groot gedeelte uit Schoo- nebeek en omgeving. Voor vele Schoo- nebekers heeft het olieterrein weer nieuwe perspectieven geopend. Van ouds was het ook vooral turfland, maar, het veen was al in hoofdzaak vergraven en de verveners, of althans de mensen die het veen verwerkten, zagen een donkere toekomst tegemoet, daar er geen werk meer voor hen was. En zie, inplaats van turf wordt er nu olie gewonnen en vele handen, die vroeger steekijzer en turfmateriaal hanteerden, werken nu aan boorputten en ander ma teriaal voor de productie van de olie. Materiaal is er heel wat nodig, hetgeen misschien nog wel het beste hieruit blijkt, dat er een nieuw magazijn wordt gebouwd met een oppervlakte van 1300 vierkante meter. En dan komt er niet maar zo hier en daar wét te staan, neen, de oppervlakte wordt gebruikt en goed gebruikt. Was het magazijn, althans de inhoud er van, al indrukwekkend, nog veel meer was dit het geval met de werkplaats. Nu heb ik eenmaal een zwak voor werk plaatsen en kijk me er de ogen uit. Het is niet mogelijk alles op te nemen wat daar aan werktuigen en gereedschap is ondergebracht. Zo’n hypermoderne werkplaats doet aan als een sprookje. Een werkman drukt een klein handeltje naar beneden en een ontzaglijke pneu matische hamer dondert op een aam beeld, met enkele slagen een dik stuk nieuw hout tot moes stampend. En dan te bedenken, dat de man aan het kleine handeltje deze enorme kracht in zijn hand houdt en de slag, die daverend zal neerkomend, juist een centimeter boven het aambeeld tot stilstand kan brengen. Of de man, die een eindje verderop een dikke stalen plaat doorzaagt en er gril lige lijnen intrekt, als moest het een leg kaart worden. En dat alles met het ge mak van een kind dat plaatjes uitknipt. foar it Ijocht komd is. Prachtich wie dat, Earst al dy massale forsiering fan de hiele stêd. Sa yn ’e pronk hie Ik de Aide stêd, nea sjoen. Fan It Noard oan 'e Syl ta, len sé fan grien, flaggen en blom men, alle winkels yn ’e pronk, etalage- wedstriden, bernefeesten, findelswaeijen,. fügelsjltten, en far sa mar fuort, Blnam- men de Woansdel wie In seldsume del. Midden yn ’e stêd hawwe dé Warkumer boeren de moarns In fékarring hélden, dy’t de oprjochte blwündering fan alle gearre opröp. Hwat in gléns, hwat In pracht wie dat, dy lange rigen kostlik Frysk fé, royael forsoarge, en allegearre mei it Sneinske pakje oan. Gjin stride- raesjes oer hwa’t It dwaen moast, mat allegearre mei yn ’e ploech. De Stlfting foar de Lénbou, hwer’t alle'boeren fan de trije organisaesjes mei de trije arbei- dersorganisaesjes elkoar yn fine kinne, hie de lieding. En de pet kin der foar öf. Dat wie keardelswurk, mannen, dat hoegde net better. Seldsum bést fé haw we de lju dêrre. Jonge, jonge, men koe jin de eagen ütsjen. Litte se dan mar lekskoaije fan marlén en licht lén yn it Heidenskip, mar de boeren witte der hwat fokken bitsjut en hja sette mannige klaeihoeke in pyk. Mear as trije hündert fokbeesten stiene der oan 'e touwen en fierder noch in moaije kolleksje skiep en lammen. En it wie swart fan ’e minsken op dizze fékarring. In iensens en in bliid optein wêzen stie elk op it antlit. En men koe de gedachte net kwyt wur de, dat de lju dy’t yn oare plakkenen formiddens dit wurk opkeare troch har dwarsens en stivens, dochs wol in greate forantwurding op harren lade. Hwat yn de goedichheit lient him nou ünder boe- r n better foar mienskiplik gearwurkjen as it hélden fan in fékarring? Der sit nou gjin inkeld bigjinsel oan fêst, deryn binne alle boeren deselde yn har greate bilangstelling en leafde foar in moai beest. En it soe jin mankelyk meitsje De Nieuwe Kerk te Amsterdam werd na de inhuldigingsplechtigheid door 38723 volwassenen en 1118 kinderen bezich tigd. Henriëtte Roland Holstvan der Schalk zal, indien de ledenvergadering dit goed keurt, het erelidmaatschap der Maat schappij van Letterkunde worden aange. boden. Een 25-jarige inbreker uit Ede, die een jaar lang op de Veluwe opereerde, en daar ruim honderd inbraken pleegde, werd gearresteerd. Wegenwacht populair. Nog geen twee jaar na de instelling van het speciale we- genwachtlidmaatschap noteerde de A. N. W. B. dezer dagen het 60.000ste lid. Een Fries kampioen. Bij de motorraces te Numansdorp behaalde de heer A. Hei de te Gorredijk het kampioenschap van Nederland. Frankrijk zal trekpaarden uit ons land betrekken. Voorlopig is een overeen komst getroffen voor de levering van 800 stuks. Eindelijk. Een vijfde deel van het corps C.C.O.-ambtenaren werd ontslag aange^ zegld, waardoor het Rijk zes millioen gulden bezuinigt. Te Eindhoven worden bevrijdingsfees ten gevierd, waaraan de door veldmaar schalk Montgomery te Portsmouth ont stoken vrijheidsfakkel, die de weg volg de, welke de bevrijdingslegers afgelegd hebben, groter luister bijzet. De Chr. Democratische partijen zullen schuldig te hebben gemaakt. In verband van 17 tot 20 September te Den Haag met deze zaak is ook haar stiefvader een internationaal congres houden. Een tweetal bejaarde dames, de 84-jarl- ge wed. A. H. Birnie en de 69-jarige Amsterdamse verpleegster A. Groten dorst, zijn door gasverstikking om het leven gekomen. Tot tweemaal toe heeft de 19-jarlge D. C. V. te Leiden getracht haar moeder te vergiftigen. De politie heeft haar thans gearresteerd. Het deerlijk verminkte lijk van een ver pleegster uit een Inrichting voor geestes zieken te Drunen-Elshout is Dinsdagmor gen gevonden op de spoorbaan bij Den Bosch. De heren Muyselaar en Walden (de „da mes” Snip en Snap) hebben op aandrang van de Niwln besloten in Maart voor 3 maanden naar Indonesië te vertrek ken. Het troepentransportschip „Johan van Oldenbarneveldt” zal 24 September met militairen naar de Oost vertrekken. Prinses Wilhelmina Is met een défilé en een kinderspel gehuldigd door het per soneel van Het Loo. Zij nam afscheid van de oude getrouwen, al hoopt zij nog meermalen op het Loo te vertoeven. Met het s.s. „Waterman” dat op 17 Sep tember van Rotterdam vertrok, heeft de Niwln de eerste 20.000 Kerstpakketten verzonden. Deze pakketten zijn bestemd om op of omstreeks Kerstmis te worden uitgereikt aan de militairen en burger- plonlers in Indië als een groet van het Nederlandse volk. Eet meer stokvis. De maximumprijsrege ling voor geïmporteerde stokvis is In getrokken, zodat de prijs van dit pro duct thans vrij is. Bij Woudenberg is een wielrijder van Duin, die uit de richting Zeist kwam, tegen een vrachtauto gereden en op slag gedood. Sprookjesachtig. De firma Blok-Van der Heyst te Waalwijk ontving de 'vererende opdracht gouden ballet-schoentjes voor de Parijse Opera te vervaardigen. Een 100-jarlge. Zaterdag 2 October be staat de N.V. Vernis en Verfwarenfa- briek v.h. J. Wagemakers en Zonen te Breda honderd jaar. Waar de wol blijft Te Vlijmen werd de eerste steen gelegd voor een spinnerij van de Kon. Ned. Fabrieken van Wollen Dekens N.V. te Leiden. Op den duur zul len er zestien spinnerijen worden geves tigd. Zeg het met bonen. De Nederlandse re gering heeft besloten 50 ton witte bonen en 50' ton erwte^ ter beschikking te stellen ten behoeve van de Arabische en Joodse vluchtelingen. III. Het wetenschappelijk onderzoek van de Nederlandse bodem op grotere diepte, speciaal met het doel om olie op te spo ren, dateert pas na 1930. In ons land maakt men gebruik van de geophysische methode, waarbij men met behulp van precisie-instrumenten gegevens verkrijgt, betrekking hebbende op de ondergrond. Van de verschillende geophysische me thoden, welke er bestaan, worden er in Nederland maar een drietal toegepast en wel de gravimetrische, waarbij ver anderingen in de zwaartekracht gemeten worden, de magnetische, die afwijkingen van het normale magnetische aardveld aangeeft en de seismische, die de terug gekaatste trillingen registreert van die per gelegen aardlagen, welke trillingen door explosies worden veroorzaakt. De explosies worden teweeggebracht door betrekkelijk dicht onder het aardopper vlak een kleine hoeveelheid springstof tot ontploffing te brengen. De hierdoor ontstane trillingen worden op de schei- dingsvlakken van de aardlagen weer kaatst en door zeer gevoelige seismo grafen geregistreerd. Uit het tijdsverschil tussen explosie en registratie van de echo kan de diepte van een laag worden afgeleid. Echter kunnen de geophysische methoden, welke dan ook, geen afdoend antwoord geven of er oliehoudende la gen zijn en of een boring er rendabel zal zijn. Eenl proefboring zal altijd moe ten beslissen. Een met ander is een kost bare geschiedenis en kan alleen worden uitgevoerd door kapitaalkrachtige maat schappijen, die over een prima uitrusting en grondige ervaring beschikken en. bo vendien het risico van een negatief re sultaat kunnen dragen. In 1935 werden door de Bataafse Petro leum Maatschappij geophysische waar nemingen gedaan, naar aanleiding waar van 12 verkenningsboringen werden ver richt, waardoor ’t bestaan van een struc tuur ten westen van Coevorden aange toond kon worden. Zover was men dus, hoewel men toen nog niet wist of er al dan niet aardgas of aardolie In voldoende mate aanwezig was, terwijl men er intussen reeds drie jaren (1937, 1938 en 1939) aan had ge werkt. Het exploratiewerk werd toen stopgezet, maar in 1941 begon men weer met pravimetrisch en seismisch onder zoek, gevolgd door proefboringen en en kele exploratieboringen. Een exploratieboring gaat dieper dan 'n proefboring en het doel ervan is om te zien of in de structuur aardgas of olie aanwezig is. Van 1937 tot! 1944 zijn on geveer 60 boringen verricht, waarvan er slechts twee productief bleken te zijn. Alleen het maakt wel wat meer lawaai. Deze beide boringen waren 9 km en 12 km ten oosten van Coevorden en wer den resp. verricht In Mei 1943 en Maart 1944. Thans zijn er in het Schoonebe- kerveld 56 putten geboord, waarvan er 49 in productie zijn. Men Is met dit ter rein trou/wens nog lang niet klaar en de boringen gaan nog steeds, door. Men boort niet vlak bij elkaar, maar bij een onderlinge afstand van ongeveer 400 m. Deze afstand is maar niet willekeurig genomen. De ondervinding heeft geleerd dat als men zich houdt aan deze distan tie, de putten onderling geen hinder van elkaar ondervinden. Maakt men de af standen kleiner, dan gaat dit ten koste van de productiviteit van de afzonder lijke putten. Br wordt echter niet alleen te Schoone- beek geboord, maar ook vinden explo ratieboringen plaats te Delft, Zaandam, bij Gouda, bij Emmen en te Steenwijker- moer ten Westen van Coevorden. Op de laatste plaats is, zoals de couranten reeds hebben vermeld, aardgas aange boord, maar dat deze put Drente en mis schien zelfs Overijsel van gas zou kun nen voorzien, is schromelijk overdreven. Als men te Schoonebeek komt, merkt men al gauw, dat de oliewinning héél wat bedrijvigheid met zich mee brengt. Daar in het Schoonebekerveld rijden au to’s van de meest uiteenlopende con structie maar af en aan. Snelle luxe wa gens, krachtige vrachtauto’s, zware trucks en zelfs zag ik een geweldige kraanwagen, waarop de bestuurder hoog boven de weg, troont in een doorzichtige koepel. Mijn begeleider was kennelijk trots op deze merkwaardige verschijning en dus moesten wij dit gevaarte eens van dicht bij gaan bekijken. De chauffeur verliet zijn hoge zitplaats en toonde ons de in de wagen gebouwde generator, welke door een benzinemotor wordt aangedre ven. De kraan wordt dus electrisch be diend, wat een zeer soepele manipulatie mogelijk maakt. De naam, waaronder deze reuzen bekend zijn, stond op de Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Inderdaad is dit een machtig bedrijf daar| 00000000000000 fan Gysbert Japiks Tot 1 September 1948 zijn 1003 monta- gewoningen gereed gekomen. Op die datum waren er 3464 in aanbouw en voorts nog 1429 gegund. De naam Oprechte Haarlemmer Courant zal voortaan verbonden zijn met de naam Haarlems Dagblad, aldus de laatstge noemde courant. Toekomstdroom. Verwacht wordt dat 'n groot aantal dlstributle-artlkelen voor 1 Januari van de bon af zullen zijn. Kapitein H. Alsem, die In de Nieuwe ketk een kleurenfilm liet opnemen, werd om verschillende redenen bij de Legerfilm- dienst geschorst en de door hem opge nomen filmen werden in beslag geno men. De tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948” te Den Haag werd reeds door meer dan 125000 mensen be zocht. Koningin Juliana en Prins Bernhard vlo gen naar Londen en brachten er een be zoek aan een school voor slechtziende kinderen mede om na te gaan of het mo gelijk zou zijn een dergelijke school In ons land op te richten. Prins Bernhard hield voor de radio een rede, waarin hij ons volk opwekte dj derde kerstpakkettenactie van de NIW1N eehdrachtig te steunen. De vondeling. Dezer dagen is, (zoals men weet, te Oldelamer een kindje te vondeling gelegd. De ongehuwde moe der heeft bekend zich aan dit misdrijf Woensdag 22 Sept: Bolsward: 8 uur, Hof van Holland: bil- jartavond. Bolsward: 8 uur, Heeringa: Zangrep.- De Zangvogels. Burgwerd: 8 uur, lokaal: Muziekuitvoe ring. gedraaid, kortom hier worden alle be werkingen toegepast, welke men maar op metaal kan toepassen en dus wordt er ook gelast. In een hoek van het ge bouw staat een groot aantal beitels, waar de scherpste kantjes af zijn. Ze hebben gedraaid in zand en steen en het ge hande gedeelte is er afgesleten. Dat kan echter worden verholpen. Juist zet de lasser een der beitels vast in een ring vormige bankschroef, zet zijn stoel op de meest geschikte plaats en neemt zijn gereedschap er hand. Een druk op een knopje en een helle vlam schiet uit het gebogen buisje. Een stangetje wordt bij het afgesleten gedeelte van de beitel ge houden en sissend en sputterend wordt de beitel opnieuw voor gebruik in ge leedheid gebracht. Vele en veelsoortig zijn de werkzaam heden welke hier worden verricht en al les door prima vakmensen, zowel in deze werkplaats als in de reparatlewerkplaats voor de verscheidenheid van auto’s waarmede het bedrijf werkt. Bolswards Nieuwsblad AARD OLIE j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1