Woorden uit de Troonrede T Onze Weekagenda F Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek V I I 00000000000000 00000000000000 No. 72 ~|,r^darj £4 Sapt. 1948 Zuidwest Friesland Bols ward I Cominform Zweden itie- r fan Gysbert Japiks De moord op Bernadotte. Het gezag der Ver. Naties is tanende. Een agenda met 70 punten. Stalin was met vacantie. Nog eens: de Berliftise kwestie. Rusland gaat Korea ontruimen, maar met een be doeling. Opstand in Indonesië. In West- Europa worden de fronten opgebouwd. Spanje, Zweden en België. waren de troepen van India er al in ge slaagd de buurstaat geheel te bezetten en werd Nlzam genoopt zich bij het ge beurde neer te leggen en zijn klacht bij de Veiligheidsraad In te trekken, waar mede deze vermoedelijk van een lastig geval af Is. Intussen, de wensen, getuige bijv, het feit, dat de regering hulp van Nederland bij de be strijding der communisten heeft afgewe zen. In Europa zelf werkt men gestadig voort aan de opbouw der wederzijdse fronten. Via de Middellandse Zeepact naar het model van de Westelijke Unie, waarvoor Turkije propaganda maakt, blijken de Ver. Staten nog niet te voe len. Misschien wil men Zuid-Slavië niet afschrikken, dat naar het gerucht wil, voelhorens voor contact met Washington uitstak. Ook met Spanie weet men nog geen weg. Langzamer nog dan de op bouw der Westelijke Unie, vorderen de pogingen om ook tot een Scandinavische Unie te komen. In In België komt de koningskwestie weer op de voorgrond en dreigt deze een gevaar voor de regeringscoalitie der Katholie ken en soc. dem. te worden. In de rubriek Bovenlandse merries on der de zadel liepen niet minder dan 30 paarden mee. Er moest over een afstand van ruim 10 km. worden gereden, In stap, draf en galop. Vrij wat geringer was het aantal heng sten onder de zadel, daar hierin slechts 3 paarden meeliepen, waarbij de beide It libben fan 'e minske hjir op ierde ten duorjende strüd. Bootdienst opgeheven. Met ingang van 1 October a.s. zal de bootdienst van de N.V. Koppe te Am- sterdamm, Lemmer-iAmsterdam v.v., op geheven worden, voor vrachtdienst en passagiersdienst. Een jarenlange dienst, soms in hevige concurrentiestrijd, gaat nu voor Lemmer verloren. Het was reeds bekend, dat het passagiersvervoer deze zomer lang niet zo groot was als voor heen. Ook het goederenvervoer, in con currentie met de auto’s,) verminderde Aan het personeel is ontslag aangezegd. Hierbij zijn verschillenden, die meer dan 25 jaar in dienst zijn geweest. Sommigen van hen kunnen misschien overgeplaatst worden. 'etscHljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij voorultbetrtlng Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 urn- nes en), ing >ch. i urn, sta- teel ems >os- I ibe- :sen een em. ter ge- no. ilad Azië, waar Ruslands laatste zet de aankondi ging van de ontruiming door zijn troe pen van Noord-Korea vóór 1 Jan. 1949, is. Het heeft er ondertussen een commu nistische volksrepubliek met een sterk leger opgebouwd. En als het de Ver. Staten thans herinnert aan hun verplich ting om nu ook Zuid-Korea te ontruimen is dat kennelijk met de bedoeling, dat straks dat Zuid-Korea door Noord-Ko rea onder de voet zal worden gelopen, opdat eij een verenigd fcommunistisch Korea worde gevormd, dat de Sovjet macht in Azië zal moeten versterken. Men zie ook naar de communistische bewegingen in Malakka, in Birma, waar de nationa listische leider Ge Tin Toet door een bomaanslag gedood is, en In Indonesië waar een communistische opstand tegen Hatta en Soekarno is uitgebroken en thans in de republiek binnenlandse strijd en burgeroorlog woedt. De Ver. Staten zullen natuurlijk Zuid- Korea niet prijs geven, zij hebben al gezegd dat de gehele Koreaanse kwestie eerst maar eens door de algemene ver gadering der Ver. Naties moet worden behandeld. In Washington zowel als In Australië en Engeland heeft men thans een open oog voor de bedoelingen van Rusland in het Verre Oosten, al vindt het Westen mede als gevolg van de koloniale politiek van vroeger jaren daar minder steun bij het nationalistische deel der Aziatische volken dan het wel zou Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Hyderabad drong, de wijze waarop het die oplos sing nastreefde, een militaire inval, kan allerminst door de beugel, noch de hof ding van de Veiligheidsraad, welke India 4 dagen toestond om een antwoord ge reed te maken op de beschuldigingen van Hyderabad en om te bewijzen dat India’s opvatting dat Hyderabad in jurjdische zin geen staat was welke een "beroeo kon doen, juist was. In die vier dagen Ver. Naties staan nog voor meer lastige kwesties. Meer dan 70 punten „sieren” de agenda van haar algemene vergadering, waar onder Palestina. De grote verdiensten van Bernadotte als bemiddelaar blijken wel uit het feit, dat Marshall zijn laatste rapport zonder meer als basis yoor een overeenkomst aanbeveelt. Waarschijnlijk komt niet op de agenda der algemene vergadering maar op die van de Veiligheidsraad de Berlijnse kwestie. De besprekingen te Moskou tussen de afgezanten der Westelijke geallieerden en Molotoff hebben geen resultaat opge leverd, Stalin was met vacantie, zodat de afgezanten hem niet te spreken kon den krijgen en op de algemene verga dering der Ver. Naties te Parijs verschijnt niet Molotoff maar zijn plaatsvervanger Wisjinski. Er wordt gezegd, dat Amerika deze al gemene vergadering der V. N. zal ge bruiken om, zo Rusland zijn houding niet wijzigt, de wereldopinie tegen het Oosten te mobiliseren, maar wij vermoeden, dat Moskou zich daarvan al bitter weinig zal aantrekken. Het zou, wanneer het daarvoor gevoelig was, al in menige kwestie bakzeil hebben gehaald, onbe grijpelijk als zijn houding vaak voor wie democratisch denkt, is. De bekende Amerikaanse staatsman Dul. les is dan ook een geheel andere mening toegedaan, hij Is van oordeel, dat Mos kou telkens slechts zoveel zal wijden als nodig is om nog juist een oorlog te vermijden, d.w.z. het zal alleen iets te rugwijken voor bedreigingen en dat is een zeer gevaarlijk spel, dat, terwijl geen van beide partijen oorlog wil, daarheen drijft. Als men de dingen tegen een der- gelljke sombere achtergrond ziet, kan men nauwelijks veel van deze algemene vergadering der Ver. Naties verwachten, al is het nog gelukkig, dat er een orgaan is waar de tegenstanders voeling met elkaar kunnen houden en dat op het tweede plan, dat zijner humanitaire ac tiviteit, stellig al veel nuttig werk heeft gedaan; men denke maar aan het onder dak brengen van de z.g. ontheemden en bijv, ook eens aan de suscesvolle be strijding van de dreigende cholera-epi- demie in Egypte. Maar voor het poli tieke spel luistere men minder naar wat er te Parijs gezegd zal worden, en zie men meer naar wat er in d^ wereld ge beurt. Niet alleen in Europa, maar in het bij zonder ook in is van de drie Noordelijke landen nog altijd de meeste' aarzeling om tot inter nationale afspraken te komen, in dat land hebben algemene verkiezingen de soc. dem. die tot nog toe 115 van de 230 zetels in de Tweede Kamer bezet hiel den, minder verliezen gebracht dan al gemeen verwacht werd, ze kregen er nu 112. Sterk vooruit ging echter de libe rale volkspartij die 31 zetels won en nu met 57 de sterkste partij is na de s. d., de conservatieven daalden met 17 tot 22 zetels, de agrarische partij kwam van 35 op 30 zetels en de communisten van 12 op 9. trachten de Russen hun greep op de sa tellietstaten, door zuivering der commu nistische partijen daar en wel optreden dezer partijen tegen andersdenkenden, steeds te versterken. En in het Westen bouwt men voort aan de organisatie der gemeenschappelijke verdediging. Dezer dagen zijn de ministers van defen sie der Westelijke Unie bijeen geweest, men verwacht dat een volgende bijeen komst te Parijs een nauwere vereniging van de Ver. Staten met de militaire plan nen der Westelijke Unie zal opleveren. Een onprettige indruk blijft het maken, dat de Ver. Staten het Engelse protest tegen het Amerikaanse plan, minder Duitse fabrieken te ontmantelen, hebben afgewezen, maar men zal dit wellicht ook moeten zien als een poging West-Duits- land tot» een zo waardevol mogelijke schakel in de Westerse samenleving te maken. Voor een I ^DIEPZEE Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogsgevolgen lijdende Koninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. De regering zal voorfgaan om in het kader der Verenigde Naties te streven naar versterking der internationale gemeenschapsgedachte. Een spoedige totstandkoming van de economische unie met België en Luxemburg acht de regering van groot gewicht. De toestand van ’s lands) financiën noopt er toe de militaire krachts inspanning voor wat betreft de landmacht, vrijwel uitsluitend te blij ven richten op het in Indonesië onderhouden I van een voor haar taak berekende krijgsmacht. Met verheuging mag worden geconstateerd, dat de staatkundige op bouw van de federalistische gebieden in Indonesië gestadig voort gang heeft gevonden. De verhouding tot de republiek blijft bij voortduring zorg baren. De op grondslag van de Renville-beginselen gevoerde onderhande- lingen hebben nog niet de zo zeer gewenste oplossing kunnen brengen. Het in de naaste toekomst wederom sluitend maken van de beta lingsbalans met het buitenland blijft een voorwerp van aanhoudend- de zorg. Op het gebied der productie en der consumptie zal al het moge lijke worden gedaan om meer normale verhoudingen te herstellen, een en ander naarmate de deviezenpositie zulks toelaat. Afneming van de schaarste zal het mogelijk maken de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven te verminderen. Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse betaalmiddelen, nog on vermijdelijk blijven. De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bij zondere aandacht van de regering. Voorts is een wijziging van de wettelijke kinderbijslagregelingen in overweging, teneinde in die re gelingen de nodige correcties aan te brengen. De landbouwpolitiek van de regering zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op intensivering van het land bouwbedrijf, alsook op het verzekeren van bestaanszekerheid van boeren en tuinders in goed geleide bedrijven, mede door een zekere mate van productie- en marktordening, waarbij in het bijzonder aan dacht zal worden geschonken aan'het vraagstuk van de kleine boeren. Op het gebied der belastingheffing zal worden voortgegaan met een herziening in sociale en economische zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting is in overweging. Het probleem der politieke delinquenten heeft de voortdurende aan dacht der regering. Een aanvang wordt gemaakt met de behandeling der gevallen van de jeugdige delinquenten, ten aanzien van wie een onderzoek naar de mogelijkheid van reclassering zal worden inge steld. De regering streeft er naar, dat uitzonderlijke aanleg in onze maat schappij vroegtijdig wordt onderkend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen. Tot behoud en verhoging van het peil van het culturele leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht worden besteed. Hoog bezoek. We hebben in Friesland hoog bezoek ge had en wel de sultan van Ternate met zijn gemalin. De sultan en sultana, die deel uitmaakten van de Indonesische de legatie naar de jubileum- en Inhuldi- gingsfeesten, werd ten huize van de Commissaris der Koningin een lunch aangeboden, terwijl ze later op de dag. hoogstgeplaatsten er werkeilijk met stuk- een bezoek hebben gebracht aan het Poptaslot. Des avonds werd in de Nieu we Doelen een gezellige avond gehou den, waarbij door de sultan de opmer king werd gemaakt, dat de uit Indië ko mende personen meest alleen een bezoek brengen aan de westelijke provinciën, waar dat zij daarbij veel misten door ook niet de noordelijke provinciën te be zoeken. Friesland was een bezoek meer dan waard. Vrijdag werd de ken uitliepen, terwijl ze ook bij de ver richtingen voor de boeren- en coucours. wagen steeds nummer één en twee ge plaatst werden. Van de bovenlandse merriën werd Teusje van O. R. van der Wal, Warga, no. 1 en Boverie, van F. G. Semplonius van Tjerkgaast no. 2, terwijl Della van A. P. Stegenga van Wommels 3de werd. Van de hengsten werd no. 1 Truman van J. S. Boelstra e.a. van L. Vrouwe Par. en 2 Cambius van dezelfde, zowel voor onder de zadel als voor de boerewagen. Derde voor onder de zadel werd Gustaaf van de Hengstenver. Warga, terwijl der de voor de wagens werd Curator, van de Ver. Bovenl. Paard te Leeuwarden. Bij de Friese hengsten voor de boere wagen, waarbij rekening werd gehouden met de fokprestaties van de hengst, werd 1 Aiza, van J. de Vries, Woudsend; 2. Bouke van Tj. van Sloten, Giekerk; 3. Tiemen van wed. Pasma, Tjerkwerd. Bij de Friese merriën voor de boerewa- tie ept. De moord op Graaf Bernadotte en ko lonel Serot gepleegd door een Joodse terrorlsten-forganlsatie, moge mede op rekening komen van de regering van Israël omdat zij geen voldoende maat- regelen te hunner bescherming op haar gebied nam, hij stelt echter ook opnieuw de Ver. Naties In gebreke. Immers, had deze over een internationale macht be schikt, welke zij daarheen kon zenden waar de vrede In gevaar was, waren deze belde mannen, die In dienst der Ver. Naties een humanitaire taak ver vulden, gespaard gebleven. Dat deze in ternationale macht er niet Is, evenals ’t feit, dat schier geen enkel belangrijk ge schil door bemiddeling der Ver. Naties en de Veiligheidsraad kon worden op gelost is, zoals uit den treure is her haald, het gevolg van de politieke tegenstellingen tussen Rusland en het Westen. Elk vraagstuk komt ten slotte in de sfeer van die tegenstellingen terecht en daar mee is de kans op een oplossing verke ken. Dat daardoor het gezag der Ver. Naties enorm heeft geleden spreekt en dat de minachting voor alle internatio nale verplichtingen er door toeneemt is er een natuurlijk gevolg van. Hoezeer bijv, voor India een oplossing van het conflict met Storm. De krachtige storm, welke langs de Waddenzee woedde, heeft ’t dljkllchaam van de aan te leggen dijk bij de Noor- derhavendam te Harlingen niet onbe roerd gelaten. Had het er aanvankelijk alle schijn van dat de opening tussen proefdijk en de nieuwe dijk deze week zou worden ge sloten, de storm heeft dit voornemen ern stig In gevaar gebracht. Door de on stuimige golven zijn heel wat kubieke meters zand weggespoeld en Is het werk van talloze nijvere handen weer teniet gedaan. Ontegenzeggelijk hebben de aannemers dit jaar wel pech met het werk. gen werd 1. Triona van A. S. Hoekstra, Rijperkerk; 2. Ufra, van B. K. Okma, Woudsend; 3. Aaf II van A. J. Bouma, Oosterend. Bovendien kreeg de merrie Triona de „Jan Timmer-prijs”, beschik baar gesteld door mevr. J. Bouma-Tim mer. Ook was er veel deelname voor de ru briek Bovenlandse merriën voor boere wagen. Hier waren de uitslagen als volgt: 1. Zilora van U. R. van der Kooi, Dijken; 2. Teusje van G. R. van der Wal, War ga; X Dorothea van Wed. Hiemstra, Bornwerd. Bij de Bovenlandse hengsten voor con courswagen werd 1. Cambinus van J. S. Boelstra e.a., L. Vr. Pan; 2. Truman, van dezelfde; 3. Vondel van Gebr. Hee- ringa te Harkstede. Friese hengsten voor de chais- 1 Aga van J. H. Pasma, Akkrum; 2. Tiemen van wed. Pasma, Tjerkwerd; 3. Bouke van Tj. van Sloten, Giekerk. Friese merriën voor de chais: 1. Triona van A. S. Hoekstra, Rijperkerk; 2. Unol- dina, van K. H. Hofstra, Idaard; 3. Aaf II, van A. J Bouma, Oosterend. Bij de Bovenlandse merriën voor con courswagen werd 1. Zawissa van F. P. de Haan, Dijken; 2. Zilvla, van R. U. Kool, Dijken; 3. Anna Marie, van J. Haan te Munnikezijl. Bovenlandse merriën dubbelspannen voor boerenwagen: 1. Banusa en Dita van M. B. Jukema, St. Anna Par. en A. R. Rlenks, Flrdgum; 2. Zilvra en Za wissa van R. H. van der Kool en F. P. de Haan, Dijken; 3. Xella en Dorothea van Stegenga, Wommels en Wed. Hiem stra, Bornwerd. Friese merriën dubbelspan voor boeren wagen: 1. Aaf II en Celdertsje, van A. J. Bouma, Oosterend en A. F. Brouwer, Idaard; 2. Ufra en Ypkje van B. K. Okma, Woudsend en O. B. Hoekstra, Hommerts; 3. Triona en Betske, van A. S. Hoekstra, Rijperkerk. De door mevrouw C. S. Kymell te Roden aangeboden prijs van f 50.voor de best gaande hengst werd gewonnen door Tiemen van Wed. Pasma, Tjerkwerd. E-ONDERZOEK VAN PRO” PICARD Net op 'e kop. Under it motto „Alle Fryske flaggen goed’’ wol it Boun fan de Frysk-Nasjo- nale Jongerein aksje fiere foar it üthing- jen fan de Fryske flagge sa as dat heart. Dat is nedich, hwant de pompeblêdden hingje gauris op ’e kop. Fan de stok óf rekkene hearre de banen fan boppen nei Onderen to rinnen en de pompeblêdden moatte de iepen kant boppe hawwe. Deze rubriek wordt Dinsdag a.s. voor het eerst geplaatst. Opgaven van ver gaderingen, uitvoeringen enz. ft f 0.50 vóór Maandagmorgen 9 uur. Red. Uitgave van Vernchtingskeuring bezocht, welke op de Wilhelminabaan gehouden werd door „Het Fries Paar denstamboek en de Prov. Ver. ter bevor-1 dering van de Paardenfokkerij in Fries land”. De hoge gasten troffen het met het weer, terwijl ook de Verrichtingsdag alszodanig uitstekend geslaagd is. Spe- ciaal voor hen werd een span .Friese merries voorgereden, een Friese hengst voor de sjees en een span Bovenlandse hengsten voor de concourswagen. StreeKblad voor West- en 44e Jaargang iolswards Nieuwsblad i I 62 j 4773 t 3049 IO° HATTA 9^' nruigjl WWW I 1 5 en tot 4461 Q» »«»3 4837 sa81 4770 8284 - r-m- GOLF ^JI3 6 3693^ 4339 p - 4M9 - a 3a rein 6012 5943 4886 96i\ H a..'.7V..I.V T T SLTUNl, ^^MONROVIA^ LIBERI kk u 3 7 60 Vi Z I SOB.V VANS'* 3634 G A 4 f «ao tjiome: 494|V 2 4096 V 3431 |V 30 36^ 1 LOAHD. 3640 ifpo S6OOZEEDIEPTE<M.l I 1 C 500 kU IX. AT. AFRIKA MX* I .■.19WVH.L3—JL- BCLOISCtf KONflO ANGDÓr* ♦eio Evenaar 33 77 4913 6046 4973 3740 4384 I&3O3 ATLANTISCHE si84 3B22 CCEAAN 2BBI AtCCNSION 3360 _|20° 2642 4r WARME GOLFSTROOM Af^KOUDE GOLFSTROOM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1